Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46
2019- 11. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftada global piyasalarda artan risk iştahı ile birlikte yükselişler izledik. Dolar endeksi ise yatırımcıların riskli varlıklara yönelmesiyle birlikte değer kaybetti.

Zayıf gelen enflasyon rakamları ve beklentilerin altında açıklanan imalat üretimi FED’in faiz artırımı tarafında sakin kalacağı beklentilerini arttırdı.

Çin resmi Xinhua haber ajansı Çin Başbakan Yardımcısı Liu'nun ABD Hazine Bakanı Mnuchin ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile telefonla görüştüğünü ve iki tarafın ticaret görüşmelerinde daha fazla ilerleme kaydettiğini bildirdi. Asya borsaları, ticaret görüşmelerinde ilerleme kaydedildiği haberiyle ve İngiltere parlamentosunun AB'den olası karmaşık çıkışın ertelenmesini onaylamasının yarattığı iyimserliğin etkisiyle yükseldi.

Çin'de perakende satışların ve sabit varlık yatırımlarının beklenenden daha fazla artması ancak sanayi üretimi verisinin 17 yılın en düşük hızında yükselmesinin ardından Çin borsaları kazançlarının bir kısmını geri verdi.

İngiltere parlamentosu Avrupa Birliği ile ilişkileri düzenleyecek herhangi bir anlaşma olmadan AB'den ayrılmayı reddetti. İngiltere'nin AB'den anlaşmasız çıkıştan kaçınacağı konusundaki rahatlamanın etkisiyle %2’nin üzerinde  yükselen sterlin, Ocak sonundan bu yana en büyük kazanımı kaydetti.

ABD piyasaları yükselen petrol fiyatlarının sektör hisselerine destek olmasının yanı sıra ekonomik verilerin de etkisiyle primli kapanış yaptı. S&P 500 endeksi Kasım sonundan bu yana en büyük haftalık kazanımını kaydederken, Nasdaq bu yıl şimdiye kadar en iyi haftalık performansını sergiledi.

LME bakır stoklarının yeniden yükselmeye başlaması ile cash-3 aylık bakır fiyatı arasındaki backwardation 5 Mart’ta gördüğü $70 seviyesinden $12’a geriledi. Çin verilerinin talebe dair endişeleri arttırmasıyla $6371’e kadar gerileyen LME bakır, hafta sonuna doğru hisse senedi piyasalarında izlenen pozitif havadan destekle, haftayı %0.56 primle kapattı.

Asya borsaları Fed'in bugün başlayan para politikası toplantısı öncesinde dar aralıkta seyretti. Fed’in  ekonomik büyümeyi destekleyecek gevşek para politikası yanlısı bir tutum izleyeceği beklentisiyle hisse senedi piyasalarına destek oldu. Avrupa borsaları bugün primli kapanırken, Wall Street’de seansa primli başladı.

ABD ekonomisinin ivme kaybettiğine yönelik sinyaller vermesi ve Fed'in yakın gelecekte daha gevşek para politikası izleyeceği beklentisi doların gücünü azaltıyor. Dolar endeksi 7 Mart'ta 97.710 ile 3 ayın zirvesini görmesinden bu yana %1.31 değer yitirdi.

Yatırımcılar Fed'in bilançosunda bulunan yaklaşık 3.8 trilyon dolar değerindeki menkul kıymeti nasıl elden çıkaracağını gösteren ayrıntılı bir plan açıklamasını bekliyor. Gelecek üç yıllık döneme ait faiz tahminlerini bir araya getiren "nokta grafiği"nde yer alan noktaların aşağı veya yukarı doğru hareketi para politikasının yönü hakkında fikir verecek.

LME bakır dün günü $6433 seviyesinden yatay kapattıktan sonra bu sabah Çin’in önümüzdeki ay üreticiler için vergi indirimine gideceği beklentilerinden destek buldu. KGHM’in Sierra Gordo madeninde greve gidilebileceği haberinin de etkisiyle bakır bugün $6503’e kadar yükseldi. %0.7 primle $6475 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri açıklamaları açısından sakin geçecek haftada piyasaların gözü kulağı FED toplantısında olacak. Euro Bölgesi ve ABD’de açıklanacak imalat PMI verileri izlenecek.

 İndir

2019- 10.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde Çin büyüme hedefindeki düşüş, ECB toplantısı, ABD-Çin görüşmelerine dair haber akışı ve Çin ticaret verileri ile ABD istihdam verileri vardı. Bu gelişmeler küresel ekonominin yavaşlamasına ilişkin piyasa endişelerini arttırdı. OECD’nin politik gerilim ve ticaret gerilimi sebebi ile global büyümenin zarar gördüğünü açıklaması da riskli varlıkları baskıladı.

ECB’nin Perşembe günü sonlanan toplantısında, büyüme tahminlerini düşürmesiyle piyasalarda riskten kaçış eğilimi arttı. ECB'nin faiz oranlarına ilişkin yönlendirmesini değiştirerek ilk faiz artışının zamanlamasını en erken gelecek yıla ertelemesi, ekonomik büyüme tahminlerini düşürmesi ve bankalara yeni uzun vadeli kredileri sunmasıyla euro sert şekilde değer kaybetti.

Dolar endeksi Perşembe günü 97.710 ile 17 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Euro ise 1.1174 ile Haziran 2017'den bu yana gördüğü en düşük seviyelerde işlem gördü.

Çin hükümeti 2019 yılı büyüme hedefini %6.5’ten %6-6.5 bandına düşürdü. Vergi ve sosyal güvenlik ücretlerinde indirim, altyapı yatırımlarındaki artış ve küçük şirketlere kredi verme konusunda teşvikler sundu. Çin’in Şubat ayında ihracatı bir önceki yıla göre %20.7 geriledi (beklenti %4.8 gerileme).Çin’de altyapı harcamalarının artacağı beklentisiyle hafta başında $6498.5’e kadar yükselen bakır, artan riskten kaçış eğilimi ve güçlü doların baskısıyla hatayı %.72 kayıpla kapattı. Çin vergi indirimi haberinin etkisiyle cash-3 aylık bakır fiyatı arasındaki backwardation geçtiğimiz hafta $70’a yükseldi. LME bakır stokları 2008 yılından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Hafta başında - ticaret savaşını bitirecek bir anlaşmaya ulaşmasına "ramak kaldı" diyen ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, sonrasında "İşler iyi bir konumda, ancak doğru yerde olması gerekiyor" dedi. ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin detayların hala netleşmemiş olması ve piyasaları şaşırtan istihdam verisi Wall Street’e satış getirdi. Wall Street haftalık bazda 2018 sonundan bu yana en sert düşüşü kaybetti.

ABD ekonomisi Şubat ayında 20K ile beklentilerin (180K) çok altında ve Eylül 2017'den bu yana en zayıf istihdam artışını kaydetti. İstihdam verisi öncesinde ABD’de açıklanan ISM hizmet, yeni siparişler ve yeni konut satışları verileri ise beklentileri aşarak ABD ekonomisinde canlı talebe işaret etmişti.

Sürpriz ABD istihdam verileri küresel ekonominin gücü konusunda şüphelere yol açsa da Asya borsaları yeni haftaya ekonomi için daha fazla politika desteği umuduyla primli başladı. Avrupa Komisyonu'nun bugün parlamentoda yapılacak oylama öncesinde Brexit anlaşmasında değişiklikler yapılmasını kabul etmesinin ardından yükselişini bugün de sürdürdü.

İngiltere Başbakanı Theresa May ve Avrupa Komisyonu başkanı Jean-Claude Juncker Juncker arasındaki görüşmelerden önce yükselen sterlin, değişikliklerin parlamentoda bugün yapılacak oylamada May'in Brexit anlaşmasını reddedecekleri tehdidinde bulunan İngiliz milletvekillerini ikna etmek için yeterli olacağı umuduyla erken saatlerde kazanımlarını arttırdı. Dün günü%1 primle kapatan sterlin, İngiltere hükümetinin üst düzey avukatının, AB Komisyonu’nun Pazartesi günü yaptığı son tavize rağmen, AB ile bir gümrük birliği içinde süresiz bir şekilde sıkışma riskinin değişmediğini söylemesinin ardından %0.5lik primini geri vererek %0.5 kayıpla işlem görmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta görülen satışların ardından 3 büyük ABD endeksi yeni haftaya %0.79-%2.02 primlerle başladı. Dolar endeksinde %0.2 lik kayıp izlenirken, artan risk iştahı ile birlikte LME bakır yükselerek %1,25 primle $6500 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri tarafında ABD’de perakende satışlar, enflasyon, sanayi üretimi  ve Mic.tüketici güven endeksi Çin’de ise endüstriyel üretim, perakende satışlar ve kentsel yatırımlar verileri izlenecek.

 

 İndir

2019- 09.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftada piyasalara yine Çin-ABD ticaret görüşmelerine ilişkin haber akışı yön verdi. Trump, Çin ile "verimli" ticaret müzakerelerinden dolayı Çin'den ithal $200 milyar değerinde ürüne yönelik gümrük vergisini yükseltme kararını erteleyeceğini belirtti. Ancak ardından Trump’ın anlaşmanın "yakında olabileceğini ya da hiç olmayabileceğini" söylemesi piyasaları temkinli tutum sergilemeye yönlendirdi.

JP Morgan analistleri, yatırımcılara ticaret müzakereleri konusundaki beklentilerini biraz "sınırlama" çağrısında bulunarak, son tarihin uzatılmasının "öngörülen sonuç" olduğunu söyledi. Hindistan ve Pakistan arasında yaşanan gerilim  ve ABD ticaret temsilcisi Robert Lighthizer’in açıklamaları ise risk iştahını olumsuz yönde etkiledi. Lighthizer, ABD'nin Çin ile ilgili sorunlarının Çin'in daha fazla ABD ürünü satın alma vaadiyle çözülmeyecek "kadar ciddi" olduğunu söyledi.

LME Bakır geçtiğimiz haftanın ilk işlem gününde Trump’ın açıklamalarının etkisiyle $6540 ile 4 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Ancak kar satışları, zayıf Çin PMI verisi  ve yatırımcıların daha fazla haber beklemeleriyle $6500 seviyesi üzerinde tutunamayan bakır  $6441 desteğine kadar geriledi. LME bakır stoklarında izlenen sert gerileme ise fiyatı destekledi. Haftayı $6442 ile desteğin hemen üzerinde %0.54 kayıpla kapattı. LME bakır arz tarafındaki destekleyici unsurların ve ABD-Çin gerilimindeki izlenen yumuşamanın etkisiyle Şubat ayını ise %5.15 primle, Aralık 2017’den bu yana en iyi ay olarak kapattı

ABD endeksleri, ABD-Çin ticaret görüşmelerinin olumlu seyrinden ve güçlü GSYİH verisinden destekle haftalık bazda primli kapanış gerçekleştirdi. ABD’de geçen hafta açıklanan veriler karmaşık görünüme işaret etti. Yeni konut inşaatları Aralık ayında iki yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine inerken, tüketici güven endeksi üç ay geriledikten sonra Şubat ayında yükseliş kaydetti. ABD'de GSYH ise dördüncü çeyrekte yıllık bazla ekonomistlerin %2.3 artış beklentilerinin üzerine çıkarak %2.6 arttı.

İngiltere Başbakanı May'in Brexit son tarihi olan 29 Mart'ı ertelemeyi değerlendirdiğini bildiren haberin ardından sterlin dolar  karşısında yükseldi.

Fed Başkanı Powell, ABD Senatosu'na hitaben yaptığı konuşmada Fed'in bundan sonra faiz oranında değişikliklere "karar verirken acele etmeyeceğini" ifade etti. Dolar, Powell’ın temkinli tutumuyla baskılansa da ABD-Çin ticaret görüşmelerinde ilerlemeye ilişkin belirsizlikten bulduğu destekle haftayı yatay kapattı.

MSCI'ın Çin anakara hisselerinin küresel göstergelerdeki ağırlığını bu yıl dört katına çıkaracağını açıklamasının ardından Asya borsaları Çin endeksleri öncülüğünde yükseldi. MSCI'ın bu açıklaması Çin ekonomisine 80 milyar dolardan fazla yeni döviz girmesini sağlayabilir. Çin hisseleri Şubat'ta yatırımcıların, hükümet teşvikleri ve politika desteği umutları ve ticaret görüşmelerine ilişkin iyimserliğin etkisiyle yaklaşık dört yılın en güçlü aylık performansını kaydetti.

Asya borsaları yeni haftaya ABD ile Çin'in ticaret savaşını sona erdirecek bir anlaşmaya yaklaştığına yönelik işaretlerle yeni haftaya yükselişle başladı. Çin hükümeti 2019 yılı büyüme hedefini %6.5’ten %6-6.5 bandına düşürmesine rağmen ekonomiyi destekleyici önemler geleceği beklentisi ile Çin piyasaları bugün de yükselişini sürdürdü. Çin hükümeti, vergi ve sosyal güvenlik ücretlerinde indirim, altyapı yatırımlarındaki artış ve küçük şirketlere kredi verme konusunda teşvikler sundu. Çin, imalat KDV'sini % 16'dan% 13'e, nakliye ve inşaat KDV'sini ise % 10'dan % 9'a düşürmeyi planlıyor.

Vergi indirimi haberinin etkisiyle cash-3 aylık bakır fiyatı arasındaki backwardation $53’a yükseldi. Çin’in hedefini düşürmesi beklentileri de aşağı çekeceğinden, endüstriyel metaller üzerindeki baskıyı hafifletebilir. LME bakır dün $6441 ve $6395 desteklerini kırarak $6377’ye kadar geriledi, günü %0.5 kayıpla $6410 seviyesinden kapattı. Bugün ise vergi indirimi ve altyapı harcamaları beklentilerinden destekle %1.2 primle $6490 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin detayların hala netleşmemiş olması dün Wall Street’e satış getirdi. 3 büyük ABD endeksi haftanın ilk işlem gününü %0.29-%0.73 kayıpla kapattı.

Dolar ABD'de son dönemdeki verilerin ekonomik ivmenin hızlıca düşeceği endişelerini yatıştırmasıyla hazine tahvil getirilerindeki yüksek seyirden destek buldu

Bugün 1.1330 seviyesi etrafında işlem görmeye devam eden euro, ECB'nin Perşembe günü yapacağı para politikası toplantısını bekliyor.

Makro veri açıklamaları açısından yoğun geçecek haftada Euro Bölgesi’nde açıklanacak enflasyon ve GDP verilerinin yanı sıra 7 Mart’ta gerçekleşecek ECB toplantısı izlenecek. ABD’de istihdam verileri; Çin’de ise ticaret ve enflasyon verileri takip edilecek

 

 

 İndir

2019- 08.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Yatırımcıların riskli varlıklardan çıkarak, güvenli varlıklara yöneldiği, hisse senedi ve emtia piyasalarında kuvvetli alımlar izlediğimiz, 2019 yılının en iyi haftası geride kaldı.ABD-Çin müzakerelerine dair umutlar ve merkez bankalarının ekonomiyi destekleyici politikalar izleyeceği beklentisi piyasaları destekledi. 3 büyük ABD endeksi üst üste dokuz haftayı primli kapatmış oldu.

Dolar ABD ile Çin'in ticaret gerilimini giderecek bir anlaşmaya varacağı beklentisiyle güçlenen risk iştahına paralel değer kaybetti. Geçtiğimiz haftayı 1,1341 seviyesinden kapatan euronun yönü için 7 Mart’ta gerçekleşecek ECB toplantısı izlenecek. Euro bölgesi beş yılın en büyük yavaşlamasıyla karşı karşıya kalırken, ECB yetkililerinin bu toplantıda büyüme ve enflasyon tahminlerini düşürmesi bekleniyor.

Çarşamba akşamı açıklanan FOMC tutanaklarında ABD ekonomisinin ve istihdam piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini belirten FED, bu yıl en azından bir faiz artırımı yapılacağına ilişkin beklentileri harekete geçirdi. ABD’de beklentilerin altında açıklanan makro veriler, FED’in faizleri sabit tutacağı yönündeki beklentileri teyit etti.

ABD-Çin görüşmelerinde izlenen iyimserliğin yanı sıra bakır, arz tarafındaki gelişmelerden de destek buldu. Temmuz 2018’den bu yana ilk kez $6400 seviyesinin üzerine çıkan ve Haziran 2018’den bu yana ilk kez 200 günlük ortalamasının üzerinde işlem gören LME bakır haftayı %4 primle $6477 seviyesinden kapattı.

Yeni haftaya ABD-Çin görüşmelerine ilişkin haber akışı ile başladık. Asya borsaları, Trump'ın Çin ile ticaret müzakerelerinde "önemli ilerleme" kaydedildiğini belirterek bu ülkeden ithal ürünlerden alınan gümrük vergisini yükseltme kararını ertelediğini söylemesinin ardından Çin hisse senedi piyasası öncülüğünde yükseldi. ABD endeksleri, ABD-Çin ticaret görüşmelerinin olumlu seyri ve gümrük vergilerle ilgili öteleme olacağı haberiyle artı alanda kapanış gerçekleştirdi. Hisse piyasaları birkaç yıldır faizleri düzenli olarak yükselten FED'in artık gevşek para politikasına daha sıcak bakmasından da destek buldu.

Trump, Pazar günü Twitter'da daha önce 1 Mart olarak belirlediği Çin ürünlerinden alınan gümrük vergisini artırma tarihini ötelediğini ifade etti. Trump görüşmelerde fikri mülkiyet, teknoloji transferi, tarım ürünleri, hizmetler ve kurlar konusunda ilerleme kaydettiklerini belirtti. Ancak Trump dün anlaşmanın "yakında olabileceğini ya da hiç olmayabileceğini" söyleyerek temkinli bir yaklaşım sergiledi.

LME Bakır dün Trump’ın açıklamalarının etkisiyle $6540 ile 4 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Ancak kar satışları ve yatırımcıların daha fazla haber beklemeleriyle $6500 seviyesi üzerinde tutunamayan bakır günü $6486 seviyesinden kapattı. Bu sabah $6449’a kadar gerileyen bakır %0.45 kayıpla $6458 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. $6441 desteğinin kırılması halinde $6389 seviyesi gündeme gelecek.

Yatırımcıların ABD ve Çin'in ticaret anlaşmasına varıp varamayacaklarını görmek için beklemeleriyle Asya borsalarına bu sabah karışık seyir hakim. JP Morgan analistleri, yatırımcılara ticaret müzakereleri konusundaki beklentilerini biraz "sınırlama" çağrısında bulunarak, son tarihin uzatılmasının "öngörülen sonuç" olduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı May'in Brexit son tarihi olan 29 Mart'ı ertelemeyi değerlendirdiğini bildiren Bloomberg haberin ardından sterlin dolar karşısında 1.3153’e kadar yükseldi. Sterlin %0.22 primle 1.3123 seviyesinden işlem görürken, euro 1.1357 seviyesinde yatay.

Makro veri tarafında ABD’de açıklanacak konut verileri, tüketici güven endeksi,  fabrika siparişleri ve GSYİH verisi ile Çin’de açıklanacak NBS imalat PMI veri izlenecek. Ayrıca FED Başkanı Powell’ın, Salı ve Çarşamba günü para politikası üzerine konuşmaları takip edilecek.

 

 

 İndir

2019- 07.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geçen hafta boyunca piyasalara. Beijing'de müzakere yürüten ABD ve Çin’in anlaşacağı beklentileri hakim oldu . Ticaret görüşmelerine dair iyimserliğin yanı sıra dünyanın başlıca merkez bankalarının enflasyonu yükseltmek amaçlı yürüttükleri politikaları sürdürecekleri beklentisi de risk iştahını arttırdı. ABD'li senatörlerin kamu hizmetlerinin tekrar kapatılmasını önleyecek sınır güvenlik fonu konusunda geçici bir anlaşmaya vardıkları haberleri de piyasaları destekledi.

ABD borsaları Çin ile ABD'nin ticaret sorunlarına çözüm bulmak için yaptıkları görüşmelerden sonuç alınacağı beklentisiyle art arda sekizinci haftayı da yükselişle kapattı.

LME bakır Çinli yatırımcıların uzun tatilinin ardından kar realizasyonuna yönelmesiyle geçtiğimiz haftaya kayıplarla başladı.Hafta başında $6085’e kadar gerileyen bakır, Çin-ABD görüşmelerindeki iyimserlikten bulduğu destekle haftayı $6224 seviyesinden %0.36 primle kapattı.

FED Başkanı Powell Missisipi’de yaptığı konuşmada son verilere göre Amerikan ekonomisinin durumunun iyi olduğunu ve durgunluk olasılığının hiç yüksek olmadığını belirtti. ABD'de perakende satışlar Aralık'ta %1.2 gerileyerek, Eylül 2009'dan bu yana en büyük düşüşü kaydederken, dünyanın en büyük ekonomisinin gücüne ilişkin yeni şüpheler uyandırdı. Dolar, zayıf verinin FED’in bu yıl faiz arttırmayacağı beklentilerini güçlendirmesi ile kazançlarını azaltsa da, küresel büyüme endişelerinin güvenli liman talebini desteklemesiyle haftayı primli kapattı. Euro, beklentilerin altında kalan AB sanayi üretimi verisinin etkisiyle geriledi.

Çin’de PPI Ocak ayında %0.1 artış ile Eylül 2016’dan bu yana en düşük hızda artış gösterirken CPI ise %1.7 artış ile %1.9 olan beklentilerin ve önceki verinin altında kaldı.Asya piyasaları enflasyon verilerinin Çin’de deflasyonist baskıya dair endişeleri dile getirmesiyle kazançlarını azalttı.

Haftanın ilk işlem gününde ABD ve Kanada borsaları resmi tatil sebebiyle işlem görmedi. Avrupa borsalarındaki ılımlı kazanımlar yatırımcıların güvenini destekledi.

ABD-Çin ticaret müzakerelerinde ilerleme kaydedileceği umutları ve başlıca merkez bankalarının ekonomiyi destekleyici politikalar izleyeceği beklentisiyle dün yükselen Asya piyasaları bu sabah küçük kayıplarla kapandı.

Ticaret görüşmelerine ilişkin sınırlı detay açıklanmasa da bu görüşmelerde ilerleme haberleri yatırımcıların iki ülkenin 1 Mart'a kadar bir uzlaşmaya varabileceklerine ilişkin iyimser olmalarını sağladı. ABD'nin Çin'den ithal 200 milyar dolar tutarındaki üründen aldığı gümrük vergisi 1 Mart'a kadar anlaşma sağlanamazsa % 10'dan %25'e yükselecek. Beyaz Saray, ABD ile Çin'in ticaret savaşını çözüme kavuşturmak için yapacakları yeni görüşmelerin bugün Washington'da başlayacağını ve haftanın ilerleyen günlerinde daha üst düzey görüşmelerle devam edeceğini bildirdi.

Dolar ABD piyasalarının dün kapalı olması nedeniyle gösterdiği yatay seyre bu sabah da devam ediyor. Cuma günü 1.1231 ile 3 ayın dip seviyesini test eden euro, dün 1.311’e kadar yükseldikten sonra bugün 1.1295’ten işlem görmeye devam ediyor.  Euro bölgesi beş yılın en büyük yavaşlamasıyla karşı karşıya kalırken, ECB İndir

2019- 06.Hafta

  •    DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftada Çin piyasalarının ve Asya’da birçok ülkenin kapalı olması nedeniyle piyasalar genelinde işlem hacimleri düşük seyretti.

Dolar, ABD-Çin ticaret görüşmelerinin seyrine ilişkin belirsizlikler ve küresel büyümenin yavaşladığı endişeleriyle güvenli liman varlıklara olan talebin artması sonucunda yükseldi.

Beyaz Saray ekonomi danışmanı Hassett, ABD-Çin ticaret görüşmelerinde, Trump'ın 1 Mart son tarihine kadar anlaşmaya varmayı umduğunu belirtti. LME bakır, ABD ve Çin’in ticaret anlaşmasında ilerleme kaydettiği düşüncesinin desteğiyle yükseldi. Düşük işlem hacimleri ile birlikte sert hareketler izlediğimiz bakır,  Çarşamba günü $6289.5’e kadar yükseldi. $6300 seviyesini test edemeden dönen bakır, güçlü doların ve Trump’ın Perşembe günü 1 Mart tarihinden önce Xi Jinping ile görüşmeyi planlamadığını söylemesinin yaratığı endişe ile geriledi. LME bakır haftayı $6201.5 seviyesinden %0.98 primle kapattı.

ABD endeksleri beklentilerden iyi gelen şirket karları, FED duruşundaki güvercinlik ve resesyon kaygılarının hafiflemesiyle hafta başında yükseldi. 24 Aralık’ta başlayan yükseliş trendiyle birlikte %10 değer kazanan S&P 500 endeksi Perşembe ve Cuma günü soluklandı. S&P 500 endeksinde yer alan 259 şirket bilanço açıklarken ortalama HBK artışı bir önceki yıla göre 14,57% seviyesinde oldu

Avrupa Komisyonu Perşembe günü yayınladığı raporda, İtalya başta olmak üzere bölge ekonomilerinde büyüme hızının 2019 yılında ivme kaybedeceğine yer verdi. Euro beklentilerin altında kalan makro verilerin ve ECB'nin bu yıl destekleyici para politikasını sürdüreceği beklentilerinin etkisiyle %1 değer kaybetti.

BOE’nin Brexit sürecinin ekonomiye verdiği zarara dikkat çekmesi ve 2019 yılı için %1,7 olan büyüme beklentisi %1,2 seviyesine revize etmesi sterlin üzerinde baskıya neden oldu.

Küresel ekonomik büyüme hakkındaki endişeler ve ABD-Çin ticaret görüşmelerinin yön verdiği Asya borsaları haftaya primli başladı. Avrupa’da endeksler dün günü yükselişle sonlandırırken ABD endeksleri hükümetin tekrar kapanma ihtimali ile erken saatlerdeki kazançlarını geri vererek yatay kapandı.

ABD seansı sonrasında gelen ABD'li senatörlerin kamu hizmetlerinin tekrar kapatılmasını önleyecek sınır güvenlik fonu konusunda geçici bir anlaşmaya vardıkları haberleri bugün hisse senedi piyasalarını destekledi. S&P 500 endeks vadelisi %0.7 primle işlem görmeye devam ediyor.

Uzun tatilin ardından Çinli yatırımcıların geri dönmesiyle birlikte LME bakır yeni haftaya sert satışlar ile başladı. Dün günü %0.92 kayıpla kapatan LME Bakır bugün $6095 seviyesine kadar geriledi. %0.5 kayıpla $6110 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. $6080 seviyesi destek olarak izlenebilir.

Dolar ABD ile Çin arasında bu hafta yapılacak ticaret görüşmeleri ve küresel ekonomik büyüme hakkındaki endişelere paralel olarak dün kaydettiği kazanımları (%0.44) koruyor.

ABD ve Çinli yetkililer, dün Beijing'de başlayan yeni müzakere turlarının aylarca süren ticaret savaşını yatıştırmaya daha fazla yaklaştırmasını umduklarını belirttiler. Beijing ve Washington, 1 Mart son tarihine kadar bir anlaşmaya varmaya çalışıyor. Bu tarihe kadar anlaşmaya varılamazsa, ABD Çin'den ithal 200 milyar dolar değerinde ürüne yönelik gümrük vergisini %10'dan %25'e çıkarmayı planlıyor.

Haber akışı bakımından sönük bir hafta olması beklenirken yatırımcıların pozisyon almak için yeni bir katalizör beklediği görülüyor. Makro veri tarafında Euro Bölgesinde sanayi üretimi ve GSYİH, ABD’de enflasyon, perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri ile Çin’de açıklanacak ticaret ve enflasyon verileri izlenecek.İndir

2019- 05.Hafta

  •    DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftada global piyasalarda devam eden bilanço sezonunun ve Brexit görüşmelerinin yanı sıra FOMC toplantısı ve Çin-ABD görüşmeleri takip edildi. Piyasalar, ABD hükümetinin tarihinde gördüğü en uzun süreli kapanma döneminin geçici olarak sona ermesiyle bir nebze rahatladı. Çin ile ABD’nin görüşmelere devam edecek olmaları ve Çin’in daha fazla ABD ürünü alacağını açıklaması ticaret savaşına ilişkin endişeleri zayıflattı.

LME bakır Çin’de endüstriyel karların düşüş göstermesiyle haftanın ilk işlem gününde %1.48 değer kaybetti. Ancak FED’in güvercin tavrından, dolardaki gerilemeden ve ABD-Çin görüşmelerinin olumlu seyrinden destek buldu. Daralma bölgesinde açıklanan Çin imalat PMI verilerinin ve ABD’de ücretlerdeki artış hızının ivme kaybetmesinin etkisiyle Cuma günü kazançlarının bir kısmını geri verdi. Perşembe günü $6199’a kadar yükselerek, $6205 seviyesindeki direncinden dönen bakır, Ocak ayını %4.25; geçtiğimiz haftayı ise %1 primle kapattı.

ABD’nin Rusal’a yaptırımları kaldırmasıyla alüminyum fiyatlarında aşağı yönlü harekete neden oldu. Nikel ise arz endişeleriyle sert yükseliş kaydetti.

ECB Başkanı Draghi, Euro Bölgesi ekonomisinin son aylarda beklenenden daha kötü performans gösterdiğini ve küresel belirsizliğin ekonomik güveni zedelediğini belirtti.

İngiltere parlamentosu Salı günü yaptığı oylamada, May'in İrlanda sınırıyla ilgili hükmü AB ile yeniden görüşmesi şartıyla, çıkış anlaşmasına onay verdi.

Petrol fiyatları, OPEC ve OPEC dışı ülkelerin üretim kısıntılarının yanı sıra, ABD'nin Venezuella'ya yaptırımlarından destek buldu.

FED, Perşembe günü sonlanan toplantısında faiz oranlarını sabit tutarak, "daha fazla kademeli artışlar" sözlerinden vazgeçti ve daha fazla adım atmadan önce "sabırlı" olacağını söyledi.3 büyük ABD endeksi  FED’in sıkılaştırma döngüsünü durdurmasının ABD ekonomisi ve şirket bilançolarına güçlenme imkanı sağlayacağı umutlarıyla yükseldi.

Apple'ın Ocak ayı başında gelir uyarısında bulunması hisse senedi piyasaları öncülüğünde finansal piyasalarda satışlara neden olmuştu. Geçtiğimiz hafta,  Apple’ın beklentilerin üzerinde kar açıklaması piyasaları rahatlattı. Ancak, satış beklentisi tahminleri karşılamayan Amazon’un etkisiyle teknoloji hisseleri endeksleri baskıladı.

ABD’de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi piyasa beklentisini aşarken, ücretlerdeki artış hızı ivme kaybetti. Tarım dışı istihdamdaki artışın yanı sıra Ocak ayı ISM imalat sektörü verisi  de ABD ekonomisinin temellerinin güçlü olduğuna işaret etti.

Çin piyasaları yeni yıl tatili nedeniyle bu hafta boyunca kapalı olacak.

Fed Başkanı Powell, para politikasında üç yıldır süregelen sıkılaşma eğiliminin sonuna gelinmiş olabileceğinin sinyalini verdi. Powell, para politikasının bundan sonra tamamen ekonomiden gelen verilere dayalı olarak belirleneceğini ifade etti.

Fed'in daha gevşek para politikası izleyeceğine işaret eden açıklamalarının etkisiyle ABD’de 3 büyük endeks dün günü %0.68-%1.15 primlerle kapattı.

Dolar ,risk iştahının toparlanmasına paralel olarak yükselen ABD Hazine tahvil getirileriyle birlikte geçen hafta açıklanan beklentilerden güçlü ABD verilerinden sonra elde ettiği kazanımları korudu.

Beyaz Saray ekonomi danışmanı Hassett,  ABD-Çin ticaret görüşmelerinde, Trump'ın 1 Mart son tarihine kadar anlaşmaya varmayı umduğunu belirtti.

Çin piyasalarının kapalı olması nedeniyle işlem hacmi düşük olan LME bakır yükselen doların baskısıyla dün erken saatlerde $6090’a kadar gerilese de ABD ve Çin’in ticaret anlaşmasında ilerleme kaydettiği düşüncesinin desteğiyle yön değiştirdi. Dün günü %0.7 primle kapatan bakır bugün $6223’e kadar yükseldi. %0.28 primle $6200 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor.

Gündemi sakin görünen haftada, ABD’de açıklanacak dış ticaret verisi ve ISM hizmet endeksi, Euro Bölgesi’nde ise perakende satışlar verisi ile BOE toplantısı takip edilecek.

 İndir

2019-04.Hafta

  •    DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız haftaya global büyümeye dair endişeler hakim oldu. ABD hükümetinin hala kapalı olması, Brexit belirsizliğinin sürmesi ve IMF’in büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etmesi piyasalardaki risk iştahını azalttı.

Çin'de ekonomik büyüme beklentiler doğrultusunda 4. çeyrekte %6.4'e geriledi. Çin ekonomisi 2018 yılı genelinde ise %6.6 ile 1990'dan bu yana gördüğü en yavaş büyüme oranını kaydetti. IMF, global ekonominin 2019 yılında son 3 yılın en düşük seviyesinde, %3.5 büyümesini beklediğini açıkladı, Ekim’de bu beklenti %3.7 seviyesindeydi.

LME bakır, zayıf Çin verisi, IMF açıklamaları ve bakır stoklarındaki sert artışın etkisiyle Çarşamba günü $5897 seviyesine kadar geriledi. Bakır, Çin’de yavaşlayan ekonominin talebe zarar vereceği endişeleriyle Cuma gününe kadar satıcılı seyretti. Cuma günü ise zayıflayan doların ve Çin tatili öncesinde yatırımcıların kısa pozisyon kapatmaya yönelmelerinin etkisiyle %2.77 primle kapanarak haftalık bazdaki kayıplarını da telafi etti. Uzun vadede FED politikaları ve ticaret savaşları önemli olsa da kısa vadede bakır fiyatını pozitif etkileyebilecek faktör, Çin hükümetinin vereceği teşvikler olacak gibi görünüyor.

Salı günü teknoloji hisseleri öncülüğünde sert kayıplar veren ABD borsaları, Cuma günü gelen ABD hükümetinin yeniden açılacağı haberinin desteği ile yükselerek kayıplarının bir kısmını telafi etti.  S&P 500 endeksi,  Aralık ayındaki keskin düşüşün ardından, ticaret geriliminde yatışma beklentileri ve FED'in güvercin açıklamalarının etkisiyle Ocak ayında %6.3 yükseldi.

Dolar endeksi ABD hükümetinin kapalı olması ve FED’in faiz artırımlarını yavaşlatacağı beklentilerinin artmasıyla haftayı %0.56 kayıpla kapattı.

ECB Perşembe günü sonlanan toplantısında, beklentiler doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Euro bölgesi ekonomisine ilişkin endişelerini ifade eden Draghi'nin para politikasını gevşetmeye yönelik açıklamalarının ardından, euro dolar karşısında 1.1286 ile 6 haftanın dip seviyesine geriledi. Ancak Cuma günü dolarda izlenen gerilemenin etkisiyle euro yükselerek haftayı 1.1412 seviyesinden kapattı. Sterlin, İngiltere'nin anlaşmasız Brexit ihtimalinden kaçınacağı umutlarıyla sert değer kazandı.

Artan baskıyla karşı karşıya kalan Trump, Cuma günü Amerikan federal hükümetinin 35 günlük kapanma dönemini geçici olarak sona erdirmeyi kabul etti. Yatırımcılar, ABD hükümetinin tarihinde gördüğü en uzun süreli kapanma döneminin sona ermesiyle bir nebze rahatladı.

Asya borsaları yeni haftaya küçük kayıplar ile başladı. Yeni yıl tatiline girmek üzere olan Çin’de Aralık ayı endüstriyel kar verisi 1.9% gerileme olarak açıklandı. Böylece 2018 yılının genelinde karlar 10.3% artmış oldu ki 2017’de 21% olmuştu. Dün Amerika seansında gelen açıklamayla, ABD, Çin telekomünikasyon şirketi Huawei’yi, İran yaptırımlarını ihlal etmekle suçladı. Huawei'ye yöneltilen suçlamaların, uzun süredir beklenen ABD-Çin ticaret anlaşması umutlarına yeni bir darbe vurmasıyla Çin endeksleri bu sabah da geriledi. Çin’in Lunar New Year tatili 4-8 Şubat haftasında gerçekleşecek ancak bu hafta birçok fabrika kapanacak.

 Caterpillar ve Nvdia’dan gelen küresel büyümenin yavaşladığı ve bunun da şirket karlarını etkilediğine dair açıklamalar ABD hisse endekslerine satış getirdi.3 büyük endeks dün günü %0.78-%1.11 kayıplarla kapattı. Açıklama sonrasında petrol %3 gerileyerek, son bir ayın en büyük düşüşünü kaydetti.

Avrupa endeksleri de düşük işlem hacimleri ile birlikte satıcılı bir gün geçirdi. ECB Başkanı Draghi, Euro Bölgesi ekonomisinin son aylarda beklenenden daha kötü performans gösterdiğini ve küresel belirsizliğin ekonomik güveni zedelediğini belirtti.

Yarın sonlanacak Fed toplantısında, Başkan Powell'ın küresel ivmenin zayıflamasıyla ABD ekonomisine yönelik artan riskleri ifade etmesi bekleniyor. Vadeli işlem piyasaları 2019 için faiz artırımı fiyatlamıyor.

LME bakır Çin’de endüstriyel şirket karlarının Aralık ayında düşüş göstermesi ile dün günü %1.48 kayıpla kapattı. Bugün ise %0.6 primle $6025 seviyesinden işlem görüyor. $5946 destek, $6083 seviyesi ise direnç olarak takip edilebilir.

ABD’nin Rusal’a yaptırımları kaldırmasıyla alüminyum fiyatlarında aşağı yönlü hareket devam ediyor.

Hafta boyunca ABD’den gelecek Apple, Microsoft gibi büyük şirketlerin bilanço açıklamaları, Çarşamba günü sonlanacak FOMC toplantısı,  bugün  yapılacak Brexit B planı oylaması, Çarşamba ve Perşembe günü Çin ve ABD yetkililerinin yapacağı resmi ticaret görüşmeleri, Cuma günü açıklanacak ABD istihdam verileri ile gündemi oldukça yoğun bir haftadayız.

 İndir

2019- 03.Hafta

  •    DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftada global piyasalar, beklentilerden iyi başlayan ABD bilanço sezonundan  ve Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun büyümeyi daha fazla destekleyecek adımlar atacağı açıklamalarından ve ECB Başkanı Draghi’nin ekonomik daralma yaşanmayacağına dair vurgu yapmasından destek buldu.

Aralık ayında, küresel hisse senedi piyasalarındaki sert satış baskısıyla risk iştahı oldukça azalmıştı. ABD-Çin ticaret gerilimlerinde yatışma umutları, FED'in son dönemdeki para politikasını gevşetme yaklaşımı ve İngiltere'nin "Anlaşmasız" Brexit'ten kaçınabileceği konusundaki iyimserlik, yatırımcıların risk iştahının yeniden yükselmesini sağladı.

LME bakır ABD ve Çin’in uzun vadeli ticaret anlaşmazlığı konusunu çözmeye yakın oldukları beklentilerinden destekle Cuma günü $6077 ile 2019 yılının zirvesine yükseldi. Global büyümeye dair pozitif adımlar atılacağı beklentilerinden destekle bakır haftayı %1.65 primle kapattı.

Çin ve ABD endeksleri haftayı güçlü kazançlarla kapattı. Petrol fiyatları OPEC’in üretim kısıntısından destekle yükseldi.

İngiltere parlamentosu ülkenin Brexit sonrası AB ile ilişkilerini düzenleyen tasarıyı 202 lehte oya karşılık 432 aleyhte oyla reddetti. İngiltere Başbakanı May, reddedilen Brexit anlaşmasının ardından hükümet aleyhine yapılan güven oylamasını az farkla da olsa kazandı.

Dolar, FED’den beklenen temkinli tutuma rağmen, yükselen ABD getirileri ve hisse senetlerinin etkisiyle haftalık bazda yükseliş kaydetti.

Piyasalar yeni haftaya 2018 yılında Çin ekonomisinin 29 yılın en düşük büyümesini kaydettiğini gösteren GDP verisi ile başladı. 

Çin'de ekonomik büyüme beklentiler doğrultusunda 4. çeyrekte %6.4'e gerileyerek küresel mali krizden bu yana en yavaş artışı yaşadı. Çin ekonomisi 2018 yılı genelinde ise %6.6 ile 1990'dan bu yana gördüğü en yavaş büyüme oranını kaydetti.

ABD ile ticaret konusunda anlaşmazlık yaşayan Çin'de, ekonomik aktivitenin zayıflaması ve işsizlikte artış belirtileri acilen daha fazla teşvik gereğine dikkat çekti.

Martin Luther King günü nedeniyle ABD hisse piyasaları dün kapalıydı. ABD’de henüz çözüme dair bir iyimserliğin görülmediği bütçe krizi devam ediyor, ABD hükümeti kapalı.

Çin’in son 10 yılın en düşük çeyreklik büyüme oranı ve IMF’nin 3 ay aradan sonra global büyüme tahminini yeniden aşağı yönlü revize etmesi global piyasalara satış getirdi. Asya piyasalarına bu sabah Çin endeksleri öncülüğünde satışlar hakim oldu.

LME bakır, zayıf Çin verisi, IMF açıklamaları ve bakır stoklarındaki sert artışın etkisiyle gerileyerek dün günü %1.35 kayıpla $5974 seviyesinden kapattı. Bugün ise $5970 seviyesinde, yatay işlem görmeye devam eden bakır için, $5943-$5901 seviyeleri destek; $5994-$6026 seviyeleri ise direnç olarak izlenebilir. Uzun vadede FED politikaları ve ticaret savaşları önemli olsa da kısa vadede bakır fiyatını pozitif etkileyebilecek faktör, Çin hükümetinin vereceği teşvikler olacak gibi görünüyor.

IMF, global ekonominin 2019 yılında son 3 yılın en düşük seviyesinde, %3.5 büyümesini bekliyor, Ekimde bu beklenti %3.7 seviyesindeydi. Özellikle, Avrupa’da talebin yavaşlaması bu revizyonun sebebi olarak açıklandı, ayrıca gümrük vergileri, finansal koşullardaki sıkılaşma, anlaşmasız Brexit ihtimali ve Çin’de beklenenin üzerinde yavaşlama yaşanması olası riskler olarak sıralandı. IMF, Çin ve ABD büyüme beklentilerinde ise değişikliğe gitmedi.

May dün Parlamento’da Brexit hakkındaki B planını sunarken yaptığı konuşmada ikinci bir referandum veya ertelemenin gündemlerinde olmadığına dikkat çekti.  Açıklamaların ardından gün içerisindeki kayıplarını geri alan sterlin, bugün dolar karşısında 1.2910 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Dolar, küresel büyümeye ilişkin kötümserliğin yatırımcıları güvenli varlıklara yöneltmesiyle yaklaşık iki haftanın zirvesinde seyrediyor.

Çin’in Lunar New Year tatili 4-8 Şubat haftasında gerçekleşecek ancak öncesindeki haftada birçok fabrika kapanacak.

30-31 Ocak’ta tekrar masaya oturacak Çin ve ABD’nin ticaret görüşmeleri gündemi meşgul etmeye devam edecek.

Avrupa tarafında, Perşembe günkü ECB toplantısına ek olarak zayıf dış talebe bağlı olarak büyüme verilerinin hayal kırıklığı yarattığı Avrupa'daki öncü PMI verileri izlenecek.

ABD tarafında ise haftalık işsizlik maaş başvuruları, dayanıklı mal siparişleri, öncü markit imalat PMI verisi ve yeni konut satışları izlenecek. Ayrıca devam eden bilanço sezonuna dair açıklamalar takip edilecek.

 İndir

2019- 02.Hafta

  •   DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde, ABD ve Çin’in ticaret görüşmeleri, FOMC tutanakları ve FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları vardı. Geçtiğimiz hafta başında başlayan ABD-Çin ticaret görüşmelerinin olumlu geçen ilk ayağı metal fiyatlarını pozitif etkiledi, bakırın $5900 seviyesi üzerinde tutunmasını sağladı.

FOMC tutanaklarında FED’in güvercin tonunu güçlendirdiğinin görülmesi doları zayıflatırken emtiaları ve hisse senedi piyasalarını pozitif etkiledi. FED'in 18-19 Aralık tarihlerinde yaptığı ve faiz oranlarını %2.25-2.50 hedef aralığına yükselttiği toplantının tutanaklarına göre FED’den  birçok politika yapıcı, ilerdeki faiz artışlarında sabırlı olabileceklerini belirtirken, birkaçı faiz artışını desteklemedi. Dolar endeksi, yatırımcıların FED’in bu yıl faiz oranlarını artırmayacağı konusunda giderek daha fazla ikna olmasıyla haftayı %0.53 kayıpla kapattı.

FED Başkanı Powell’ın geçen haftaki konuşmasında, faiz artışları konusunda sabırlı olacaklarını tekrarlaması risk alma iştahını arttırdı. Risk iştahındaki düzelmeyle birlikte Wall Street’te 3 büyük endeks haftalık bazda primli kapanış gerçekleştirdi.

Çin enflasyon artış hızındaki düşüş ise Asya piyasalarındaki kazançları sınırladı. Perşembe günü $6008’e kadar yükselen bakır, Çin enflasyon verisinin ekonomide yavaşlamaya işaret etmesinin etkisiyle, kazançlarının bir kısmını geri vererek haftayı $5958 seviyesinden kapattı.

Global piyasalar yeni haftaya Çin ticaret verisi ile başladı. Dolar bazında 2% artması beklenen ihracat %4.4 gerilerken %4.5 artması beklenen ithalat %7.6 geriledi. Çin’den gelen dış ticaret verileri küresel talebe ilişkin endişeleri artırarak metal fiyatlarında geri çekilmeye neden oldu. Ancak Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ilk çeyrekte ekonomik olarak "iyi bir başlangıç" yapmayı hedefleyeceğini söyleyerek büyümeyi daha fazla destekleyecek adımlar sinyalini vermesiyle dün primli kapanan Çin piyasaları bugün de kazançlarını korudu.

Zayıf Çin ticaret verilerinin ardından, talebe dair endişelerle Pazartesi gününü %0.76 kayıpla kapatan LME bakır, Çin’den destekleyici adımlar geleceği beklentisi ile bugün %0.58 primle $5958 seviyesinden işlem görüyor.

Bu hafta ile birlikte 2018 yılı son çeyrek bilançoları açıklanıyor, 3. çeyrekte hisse başına kar artışı %24 olurken, bu çeyrek için bu büyüme %14 civarında bekleniyor. Bu kötümser tablonun etkisiyle ABD’de 3 büyük endeks pazartesi günü %0.36-%0.94 kayıplarla kapandı.. Dün ise Çin'in ekonomisini destekleme adımları ve Kansas City FED başkanının faiz artırımlarında sabırlı olunması çağrısı ABD hisse piyasalarını destekledi. 3 büyük ABD endeksi dün %0.65-%1.71 primlerle kapandı.

İngiltere parlamentosu dün ülkenin Brexit sonrası AB ile ilişkilerini düzenleyen tasarıyı 202 lehte oya karşılık 432 aleyhte oyla reddetti. Piyasada şimdi TSİ 22:00'de yapılacak olan güven oylaması bekleniyor. Sterlin dün akşamki oylama öncesinde dolar karşısında% 1'den fazla değer yitirdikten sonra kayıplarını telafi etti. Dün 1.2668 ile 1.2915 dolar arasında gidip gelen sterlin bugün 1.2860 seviyesinde yatay seyrediyor.

ABD ekonomisinin ivme kaybettiğine dair endişelerin yanı sıra Çin ithalat ve ihracatındaki beklenmeyen daralma sert küresel yavaşlama endişelerini artırdı. Bu durumun bu yıl FED'in para politikasını daha fazla sıkılaştırmasına engel olacağı beklentisi doları baskılamaya devam ediyor. ABD'de faiz oranı vadeli işlem piyasaları 2019 için daha fazla artırım fiyatlamıyor. Dolar endeksi bu beklentiler ışığında hafta başında değer kaybetse de dün sterlin ve euroda izlenen kayıpların etkisiyle toparlandı. Euro dün dolar karşısında %0.52 geriledikten sonra bugün 1.1405 seviyesinden yatay işlem görüyor.

Petrol fiyatları OPEC’in üretim kısıntısından destek bulsa da  küresel ekonominin yavaşladığına yönelik işaretler fiyatların yükselmesini önlüyor.

Bilanço sezonunun yanı sıra makro veri tarafında ABD’de açıklanacak perakende satışlar, konut verileri, sanayi üretimi ve Mich. Tüketici güven endeksi ve FED Beige Book takip edilecek.

 İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46
TCMB Kurları (20.03.2019) USD: 5,4741 - EUR: 6,2146 - GBP: 7,2797 Fixing Kurları (20.03.2019) USD: 5,4802 - EUR: 6,2184 - GBP: 7,2552 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,1347 - GBP / USD: 1,3239