Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2022-26.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Yılın başından bu yana enflasyon endişeleri ve Fed'in para politikasını sıkılaştırmasının baskısı altında kalan piyasalar, risk iştahını artırıcı herhangi bir gelişmenin yaşanmadığı geçen haftayı kayıplarla kapattı.

Çin’de Covid kısıtlamalarının gevşetilmesinin talepte canlanma yaratacağına dair umutlarla 28 Haziran’da $8538.5’e kadar yükselen bakır, resesyon endişelerinin ağır basması ile tutunamadı. Çin hükümeti yabancı ziyaretçiler için karantina süresini 14 günden yarıya indirerek "sıfır Covid" politikasında şimdiye kadarki en büyük esnemenin sinyallerini vermişti, ancak uygulamanın emtialar üzerindeki olumlu etkisi kısa sürdü. Çin’de imalat PMI verisi 50.2 seviyesine yükselerek, Şubat’tan bu yana ilk kez büyümeye işaret etti. Veri bakıra destek olamasa da Çin endekslerinde yükselişe neden oldu.

LME bakır, bir dizi faiz artırımının ardından, potansiyel bir durgunluk endişesi ve en büyük tüketici Çin’deki kapanmaların yarattığı endişe ile Mart 2020’den bu yana en büyük 3 aylık kaybını kaydetti. Geçtiğimiz haftayı %3’ün üzerinde kayıpla kapatan LME bakırın Haziran ayı kaybı ise yaklaşık %13 oldu.

Salı günü ABD’de açıklanan karamsar  tüketici güven endeksi ve hızlı faiz artırım beklentilerinin küresel yavaşlama korkularını körükledi.  ABD'nin S&P 500 endeksi 1970'ten bu yana en keskin düştüğü ilk yarıyı geride bıraktı.

Fed'in ikinci çeyrekte para politikasında agresif sıkılaşmaya geçmesi ve yatırımcıların dalgalı faaliyet ortamında likit kalma isteği doların 2016 sonundan beri en kuvvetli performansı göstermesini sağladı. Doları başlıca altı para birimine karşı ölçen dolar endeksi artıya geçerek 105.64 ile yakın geçmişte gördüğü 20 yılın zirvesi olan 105.79 seviyesine yaklaştı.

Cuma günü açıklanan euro bölgesi verileri, enflasyonun yeni zirveye ulaştığını göstererek Avrupa Merkez Bankası'nın bu ay faiz artırımına gideceği beklentisini kuvvetlendirdi. Verinin ardından Mayıs ayında düştüğü beş yılın dip seviyesi olan 1.0349'un hemen üstünde 1.0365’ten  işlem gören euro, yatırımcıları belirsizlik dönemlerinde dolara yöneldiğini göstermiş oldu.

Petrol, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) düşük üretim hacmi, Libya'daki belirsizlik ve Rusya'ya uygulanan yaptırımların küresel arzı düşürmesine rağmen küresel resesyon endişeleriyle geriledi.

Yeni haftanın ilk işlem gününe ABD borsalarının Indepence Day nedeni ile kapalı, piyasalar genelinde ise işlem hacimleri düşüktü.

Asya borsaları, olumlu ekonomik veriler ve Çin-ABD ilişkilerindeki olumlu gelişmelerin etkisiyle yeni haftaya sınırlı bir yükseliş ile başladı. ABD Başkanı Joe Biden'ın Çin ithalatına uygulanan vergileri hafifletmeyi düşündüğü haberi ile Çin hizmet sektörünün hızlandığını gösteren veriler, yatırımcı iştahını kısa süreli artırsa da küresel resesyon ve yüksek enflasyonla ilgili endişeler endeksleri baskıladı.

Dün ABD'deki resmi tatilin ardından endekslerin vadeli işlemleri bugün geriledi, S&P 500 endeks vadelisi %0.9 ekside.

Güvenli liman dolar endeksi son günlerdeki kazançlarını arttırarak bugün 106.288 ile 20 yılın zirvesine yükseldi. Eur/usd paritesi ise Euro bölgesinde ticaretin zayıfladığına işaret eden verinin ardından sert değer kaybetti. 1.0265 ile 20 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Yeni haftanın ilk işlem gününü %1 kayıpla $7970 seviyesinden kapatan LME bakır bu sabah Çin tarafından gelen pozitif haberlerin etkisi ile bu sabah Asya seansında $8070 seviyesine kadar yükselse de Çin’de yenilenen karantinalar, agresif faiz artırımları, resesyon korkuları, artan bakır stokları ve güçlü doların etkisiyle $8000 seviyesi üzerinde tutunamadı. Dolardaki sert yükselişin ardından fonların bakırdan çıkması ile birlikte bakırdaki kayıplar hızlandı. LME bakır bugün $7627.5 ile Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. %4 kayıpla, $7650 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

 

 

 İndir

2022-25.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Volatilitesi oldukça yüksek bir hafta geride kaldı. Başlıca merkez bankalarının enflasyonla mücadele için faiz artırarak küresel resesyon tetikleyebileceği endişeleri devam etti. Küresel hisse ve tahvil piyasaları, yatırımcıların merkez bankalarının enflasyonu dizginleyebileceği beklentisinin yükselirken küresel ekonomik büyümenin yavaşlayacağı endişesi emtia fiyatlarını aşağı çekti.

Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonu durdurmak için bir resesyonu tetiklemeye çalışmadıklarını, ancak bir ekonomik daralma riski ortaya çıksa da fiyatları kontrol altına almaya tamamen bağlı olduklarını söyledi.

Resesyon korkularına bağlı olarak petrol ve bakırdaki satışlar derinleşti. Bakır ve diğer endüstriyel metaller, küresel ekonomik yavaşlamaya ilişkin korkuların yatırımcıların duyarlılığını düşürmesi ve artan arz endişelerinin baskısıyla sert değer kaybetti. LME bakır global ekonomik büyümeye ve dolasıyla talebe dair artan endişelerle Cuma günü $8122.5 ile Şubat 2021’den bu yana en düşük seviyeyi test etti. $8122,5 seviyesini test ettikten sonra düşük seviyelerden gelen alımların ve zayıf doların desteği ile bakır haftayı $8322 seviyesinden kapattı. LME bakır, Mart 2020'de pandeminin başlangıcı ile verdiği kayıplardan bu yana %7 civarında kayıpla en büyük haftalık kaybı verdi.

Petrol fiyatları Çarşamba günü 50 günlük ortalaması ve Aralık’tan bu yana gelen yükseliş trendinin altında bir kapanış yaptı. Cuma günü kayıplarının toparlayan petrol haftayı yatay kapattı.

Metaller ve petrol fiyatlarındaki düşüş, enerji ve gıda fiyatları öncülüğünde yükselen küresel enflasyonun yarattığı endişeleri hafifletti. Haftanın sonuna doğru açıklanan ABD verileriyle birlikte Fed'den faiz artırımı beklentisinin hafiflemesiyle dolar diğer para birimleri karşısında geriledi.

Geçen haftayı artıda kapatan ABD borsalarını izleyen Asya hisse piyasaları agresif Fed faiz artırımlarının küresel resesyona sebep olacağı yönündeki endişelerin hafiflemesiyle yeni haftaya yükseliş ile başladı. Yatırımcılar Fed'nin faiz artırımlarının küresel resesyon tetiklemesi ihtimalini değerlendirmeye devam ediyor.

ABD'nin uzun vadeli Hazine tahvillerinin getirileri bu ayın ortasındaki Fed toplantısından önce 10 yıldan uzun sürenin zirvesi olan %3.456'yı gördükten sonra düşüşe geçmişti.

Petrol fiyatları geçen haftanın keskin düşüşünün ardından, Suudi Arabistan ve Birleşmiş Arap Emirlikleri'nin (petrol üretimini ciddi oranda artıramayacağı beklentileri ile üst üste üçüncü gün yükselirken Libya ve Ekvador'daki siyasi istikrarsızlık da petrol arzına yönelik endişeleri artırdı. G7 liderlerinin Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini finanse eden kaynakları kesme çabalarının küresel petrol arzını daraltacağı beklenirken, grubun İran petrol ihracatını artırabilecek bir hamle olarak İran'ın 2015 nükleer anlaşmasını yeniden masaya yatırması da ihtimaller dahilinde.

LME bakır, Çin’de kovid kısıtlamalarının gevşetilmesinin, talepte canlanma umutları yaratmasıyla haftanın ilk işlem gününde $8488’e kadar yükseldi. Dünkü yükselişini bugün de sürdüren bakır, Bugün $8538 seviyesini test etti, $8500 seviyesi etrafında işlem görüyor.

Dünkü seansta 50 günün hareketli ortalamasının üzerine çıktıktan sonra günü %0.3 artıda kapatan euro bugün kazançlarını geri vererek 1.0530 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi Fed'in sıkı para politikalarının küresel resesyon tetikleyeceği endişeleriyle gücünü korudu. Bu ay içinde 20 yılın zirvesi olan 105.79'a kadar yükselen dolar endeksi %0.42 primle 104.369 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

ABD’de takip edilecek veriler arasında GSYİH, , işsizlik başvuruları, kişisel gelir ve harcama verileri bulunmakta. Avrupa tarafında ise Almanya TÜFE, İngiltere TÜFE verileri, Çin’de ise imalat PMI verileri takip edilecek

 

 

 İndir

2022-24.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde Fed toplantısı vardı. ABD’de iki hafta önce açıklanan, yıllık bazda %8.6 artışla 40 yılın zirvesine ulaşan enflasyon verisi sonrası Fed’den beklenen adım geldi. Fed geçen hafta gerçekleşen toplantısında  faiz oranlarını 75 baz puan artırarak %1.5 ile %1.75 aralığına çekti. Böylece Fed 1994 yılından bu yana en büyük faiz artırımına gitmiş oldu, yıl sonu faiz oranı tahminini %3.4'eyükseltti. ABD'de ekonomik büyümenin bu yıl %1.7'e gerileyeceği tahmininde bulunan Fed yetkilileri faiz oranını 2024'te indireceklerini öngördüler. Fed’in kararının ardından dolar endeksi, 20 yılın zirvesine yükseldi.

ECB, faiz oranlarını Temmuz ayında 25 baz puan, Eylül ayında ise 50 baz puan arttırmayı planlayarak enflasyon beklentilerinin arttığına işaret etti.  ABD ve Avrupa borsaları artan faiz oranlarının resesyona neden olacağı endişesi ile geride bıraktığımız hafta sert düşüşler kaydetti. Goldman Sach’ın 2008 yılından bu yana ölçtüğü Hedge Fonlarının AB hisse satışları Cuma ve Pazartesi günü büyüklük olarak 2008 yılından bu yana en sert çıkış olarak açıklandı

Çin’de ise Ulusal Komite, ekonomiyi istikrara kavuşturmak için teşvik edici önlemler almaya devam etti. Çin'de üretim yeniden başladı ancak altyapı ve gayrimenkul alanlarındaki yeni tel ve kablo siparişleri yavaş yükseliş kaydetti. Piyasada tüketimin sürdürülebilirliği takip edilirken makro gelişmelerin bakırı baskı altında tutmaya devam etmesi bekleniyor. Dolar endeksi, yaklaşık 20 yılın zirvesine yükselerek, dolar dışı para birimi sahipleri için bakırı daha da pahalı hale getirdi.  LME bakır daha hızlı ve agresif faiz artırımlarının resesyona neden olacağı endişesi, güçlü doların baskısı ve Çin’de olası kapanma korkularının yarattığı tedirginlik ile haftayı %5’in üzerinde kayıpla kapattı.

Petrol fiyatları, Fed'in faiz artırımının ardından ekonomik büyümenin yavaşlayacağı ve petrol talebinin daralacağı endişeleriyle geriledi.Asya borsaları ve ABD endeks vadelileri, Fed yetkililerinin bu hafta yapacakları konuşmalara ilişkin endişelerle yeni haftaya hafif satışlar ile başladı. Ancak son günlerdeki sert satışların ardından bugün yönünü yukarı çevirdi. Fakat başlıca merkez bankalarının enflasyonla mücadele için faiz artırarak küresel resesyon tetikleyebileceği endişeleri devam etti.Haftanın ilk işlem gününde ABD borsaları kapalıydı.

Geçen hafta Fed'in 75 baz puan faiz artırmasının ardından 10 yıl vadeli Hazine tahvilleri %3.495 ile 2011'den bu yana en yüksek seviyelerini görmüştü. Bugün ise ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvilleri %3.2976 ile geçen haftanın kapanış seviyesinin üzerine çıktı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un parlementoda çoğunluğunu kaybetmesiyle gerileyen euro, Lagarde'ın açıklamalarının ardından 1.0580’e kadar yükseldi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde euro bölgesi ülkelerinin tahvil getirileri arasındaki ayrışmasının azalması gerektiği açıklamasında bulundu.

Dolar, geçen hafta Fed'in 1995 yılından bu yana yaptığı en büyük faiz artırımı sonrasında izlediği oynak seyrin ardından soluklandı. Doları başlıca altı para birimine karşı ölçen dolar endeksi Çarşamba günü gördüğü 2002'den bu yana en yüksek seviye olan 104 seviyesine kadar geriledi.

LME bakır global ekonomik büyümeye ve dolasıyla talebe dair artan endişelerle dün $8830 ile 23 Eylül’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.  Ancak düşük seviyelerden gelen alımlar, dolardaki gerileme ve Codelco grev haberinin desteği ile toparlanarak bugün $9058 seviyesine kadar yükseldi. $9050 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor.

Yatırımcılar, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Çarşamba ve Perşembe günleri ABD Temsilciler Meclisi'ne yapacağı konuşmayı izleyecekler. Fed'in kıdemli yetkililerinden Christopher Waller da Cumartesi günü, Temmuz ayında 75 baz puan daha faiz artırılmasını destekleyeceğini söyledi. İndir

2022-23.Hafta

       DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündemin ECB toplantısı ve ABD’de açıklanan enflasyon verileri vardı. LME bakır geçtiğimiz haftanın ilk işlem gününde Çin'de COVID-19 karantinalarının gevşetilmesi ve ABD'nin Pekin'e yönelik tarifeleri düşürmesi beklentileri ile 29 Nisan’dan bu yana en yüksek seviye olan  $9.806 seviyesine kadar yükseldi.

Hafta ortasında Şanghay'ın bazı kısımlarında koronavirüs kapsamında tekrar kapanma kararı alınması metalleri baskıladı. Ancak Çin'de beklenenden iyi gelen ithalat rakamları ve düşen stoklar fiyatlar Cuma gününe kadar kayıpları sınırladı.

Çin'de üretici fiyatları, katı koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle çelik, alüminyum ve diğer başlıca metallere olan talebin zayıf kalmasıyla Mayıs'ta 14 ayın dip seviyesine geriledi. Çoğu başlıca ekonomide on yılların zirvesini gören enflasyonun Çin'de gerilemesi, ülkedeki katı koronavirüs kısıtlamalarının son aylarda üretim ve perakende faaliyetlerinde düşüşe neden olduğunu ve talebin daraldığını gösterdi.

Küresel ekonomi hakkındaki tahminlerini yayımladığı raporla düşüren Dünya Bankası, dünya ekonomisinde koronavirüs salgınının yarattığı hasarın Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle daha da arttığına dikkat çekti.  Birçok ülkenin resesyon tehlikesi ile karşı karşıya olduğu uyarısında bulunan Dünya Bankası 2022 için küresel ekonomik büyüme tahminini yaklaşık üçte bir oranında aşağı çekerek %2.9'a düşürdü.

Uzun bir süredir negatif faizler eşliğinde para politikasını sürdüren ve sıkılaşma adımları atmayan ECB, Perşembe günü faiz artırma kararı aldı. 25bps faiz artırımı ile sıkılaşma sürecinin başlayacağı belirtilen açıklamalarda ve ECB başkanı Christine Legarde tarafından yapılan açıklamalarda yüksek enflasyon ile mücadele etmek için parasal sıkılaştırma ve daha çok faiz artışı sinyalleri verildi. Eylül ayı için ise 50 bps artış ihtimalinin masada olduğu vurgulandı.

ECB açıklamalarının ardından Avrupa ve ABD endekslerine satışlar hakim olan satışlar ABD enflasyon verisi ile Cuma günü de devam etti. ABD'de açıklanan veriler tüketici fiyatlarının Mayıs'ta beklentilerin üzerinde yıllık %8.6 yükseldiğini gösterdi. Tüketici fiyatları Aralık 1981'den bu yana en keskin yıllık yükselişini kaydetmiş oldu.

Enflasyonun beklentilerin üzerinde yükselmesi piyasalarda, Fed'in para politikasını sıkılaştırma adımlarını öngörülenden daha uzun bir süre devam ettireceği ve böylece ekonomide yavaşlamaya neden olacağı kaygılarına neden oldu.

LME bakır enflasyon verisinin ardından güçlü doların baskısı ile Cuma günü $9416 seviyesine kadar gerileyip günü yaklaşık %2 kayıpla kapattı.

 

Yeni haftaya, Pekin'in en yoğun nüfusa sahip bölgesi olan Chaoyang, koronavirüs vakalarında görülen "şiddetli" artışı kontrol altına alabilmek için üç aşamalı toplu test uygulaması başlatacağını açıklaması ile başladık. Kentte Nisan'da görülen salgını durdurmak için uygulanan sokağa çıkma yasağının sona ermesinden kısa bir süre sonra tekrar salgın görülmesi ekonomik büyüme önünde engel oluşturabilecek tecrit uygulamalarının yeniden devreye alınacağı yönünde kaygıları artırdı.

Dün yeni haftaya satışlar ile başlayan Asya piyasaları, ABD endekslerinde izlenen sert kayıpların ardından bu sabah da değer kaybetti.

Yatırımcılar, bu hafta da başlıca merkez bankalarının enflasyonu düşürmek için atacağı para politikası sıkılaştırma adımlarını izlemeye devam edecek. ABD ve İngiltere merkez bankalarının bu haftaki toplantılarında faiz artırımına gitmeleri beklenirken İsviçre'de de sıkılaşma görülmesi olasılıklar dahilinde, fakat Japonya'nın izlediği aşırı gevşek para politikasında sıkılaşma adımları beklenmiyor.

Piyasalar, Fed'in yarın başlayacak olan iki günlük politika toplantısında %80 ihtimalle 50 baz puan faiz artırımı gerçekleştireceğini fiyatladı. 75 baz puan bir artış gerçekleşme olasılığı ise %20 olarak öngörülüyor.

ABD'nin Hazine tahvil getirileri, hızlı faiz artırımları nedeniyle ekonominin daralacağı endişelerine paralel en az 10 yılın zirvesine tırmandı. ABD'de Cuma açıklanan ve tahminleri aşan Mayıs ayı enflasyon verileri, Fed'in bugün ve yarın gerçekleşecek toplantısında 75 baz puan faiz artırımına gidebileceği beklentilerini kuvvetlendirerek, dünyanın en büyük ekonomisinin resesyona girebileceği endişelerini doğurdu.

Fed'den beklenen faiz artırımı dün ABD borsalarını sert gerilemesine neden oldu. Dünkü düşüşlerle birlikte endeksler "ayı piyasası" olarak adlandırılan bölgeye girdi. Bir endeksin zirve seviyesinden %20 gerilemesine "ayı piyasası" denilirken, bu safhada yatırımcıların hisse iştahının zayıf kalacağı varsayılıyor. S&P 500 endeksi dün %3.88 gerilerken, Nasdaq endeksi  %4.68, Dow Jones endeksi ise  %2.8 ekside kapandı.

ABD ekonomisinin daralacağı endişeleriyle dolar 20 yılın zirvesinde tutunurken, neredeyse diğer tüm para birimleri değer yitirdi. Euro bugün 1,0450, sterlin ise 1,21 seviyesi etrafında işlem görüyor.

Brent ham petrolü vadeli kontratları artış kaydederek varil başına $123’ın üstünde işlem görüyor.

LME bakır daha hızlı ve agresif faiz artırımlarının resesyona neden olacağı endişesi, güçlü doların baskısı ve Çin’de olası kapanma korkularının yarattığı tedirginlik ile dün $9230 seviyesine kadar geriledi.  Dün günü yaklaşık %1,2 kayıpla kapatan LME bakır, bu sabah düşük seviyelerden gelen alımların etkisiyle $9381 seviyesine kadar yükselse de kazançlarının büyük bir kısmını geri vererek $9300 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor.

Tarih

Saat

Gösterge

Dönem

15.Haz

0500

Çin Kentsel Yatırımlar

Mayıs

15.Haz

0500

Çin endüstriyel Üretim

Mayıs

15.Haz

0500

Çin Perakende Satışlar

Mayıs

15.Haz

1530

ABD perakende satışlar

Mayıs

15.Haz

2100

Fed politika faizi

15.06.2022

16.Haz

1400

BOE politika faizi

Haziran

16.Haz

1530

ABD yeni konut inşaatları

Mayıs

16.Haz

1530

ABD inşaat ruhsatları

Mayıs

16.Haz

1530

ABD işsizlik maaş başvuruları

6.06.2022

17.Haz

 

BOJ politika faizi

17.06.2022

17.Haz

1200

Euro bölgesi TÜFE, nihai

Mayıs

17.Haz

1615

ABD sanayi üretimi

Mayıs

17.Haz

1615

ABD kapasite kullanımı

Mayıs

 İndir

2022-22.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

ABD hisse senedi endekslerinin Memorial Day dolayısıyla kapalı olduğu haftanın ilk işlem gününe, Avrupa endeksleri düşük işlem hacimleriyle yatay pozitif başlangıç yaptı.

Almanya'da geçen hafta açıklanan ve yaklaşık 50 yılın zirvesine yükselen enflasyonun ardından dalgalı seyir izlerken, tahvil getirileri ABD ve Avrupa'da para politikasının ne hızda sıkılaştırılacağı konusundaki endişelerin artmasıyla birlikte yükseldi.

Ekonomik veri tarafında Almanya'da enflasyon verisi Mayıs ayında %8.7'ye yükselerek 1973/74 yılındaki petrol krizinden bu yana zirveyi gördü.

Euro Bölgesi’nden gelen enflasyon verisi ise aylık %0.6 beklentinin üzerinde %0.8 olarak açıklandı.

Çin NBS imalat PMI verisi 49.6 olarak açıklanırken, veriler daralmanın devam ettiğine işaret etti, ancak daralmanın hızı yavaşladı. Diğer yandan Çin'in finans merkezi Şanghay’da iki aydır devam eden tecrit uygulamalarına ara verildi.

Yatırımcıların enflasyon ve resesyona dair endişeleri, Fed’in faiz artırım hızı konusunun yarattığı belirsizlik, Rusya-Ukrayna savaşının gıda ve emtia fiyatlarına etkileri ve Çin'deki katı koronavirüs tedbirleri nedeniyle tedarik zincirinde artan aksamalar ile beraber kuvvetlendi.

ABD hisse senetleri, güçlü bir dizi verinin Fed’in enflasyonu baskılayacak kadar büyümeyi henüz yavaşlatmadığını ve ekonominin daha fazla faiz artışına dayanıklı olduğunu göstermesinin ardından yeni aya ılımlı bir düşüşle başladı.

ABD hisse senetleri, güçlü işe alım verilerinin Federal Rezerv'in enflasyonla mücadelesinde agresif kalmasının önünü açmasının ve Elon Musk tarafından işe alımların durdurulmasını duyuran bir mailin paylaşılmasının ardından haftayı değer kaybederek sonlandırdılar.

Hisse senetleri, Mayıs ayı istihdam verilerinin beklentileri karşılamasının ardından keskin bir düşüş yaşadı ve işgücü piyasasının Fed'in fiyat artışlarıyla mücadele ederken oranları hızlı bir şekilde yükseltmesi için yeterince güçlü olduğu görüldü.

Eylül ayında bu büyüklükteki üçüncü bir artış için piyasa kaynaklı oranlar, istihdam raporunun ardından %85 civarında sabit kaldı.

Haftalık bazda Dow Jones %0.94, S&P 500 %1.19 , Nasdaq %0.98 kayıpla kapanış gerçekleştirdi.

Kısıtlayıcı bir Fed'in dünyanın en büyük ekonomisini resesyona sokabileceğine dair endişeler artarken, yatırımcılar ekonomik verilere ve bunun ABD parasal sıkılaştırmasının hızını nasıl etkileyeceğine bağlı kalmaya devam ediyorlar.

Güçlü istihdam raporu, büyümenin çok keskin bir şekilde yavaşladığına dair bazı endişeleri bastırırken, aynı zamanda Fed'in agresif kalmasının yolunu açtı. ABD Mayıs ayı tarım dışı maaş bordroları 325.000 olan tahminlere kıyasla 390.000 arttı. İşsizlik oranı %3.5'lik beklentilere karşı %3.6'da değişmeden kaldı. Ancak imalat istihdam verisine bakıldığında 39 bin beklentisinin altında 18 bin olarak açıklanması dikkat çekti.

Dolar endeksi haftayı %0.46 primli sonlandırırken dolar karşısında Euro yatay eksi, sterlin ise %1.04 kayıpla kapanış yaptı.

Petrol fiyatları Avrupa Birliği'nin Rusya'dan petrol ithalatını büyük ölçüde azaltmak konusunda mutabakat sağlamasının ardından yükselirken, talebin mevsimsel olarak tırmandığı yaz aylarında arz sıkışıklığının daha da derinleşeceği endişeleri kuvvetlendi.

Fiyatlarda OPEC ve birlikte hareket eden ülkeler OPEC+'in gerçekleşen toplantısında aldığı üretimi artırma kararının ardından dar aralıkta seyir görüldü.  Brent petrol haftalık bazda %0.24 değerlenirken ABD ham petrolü %3.3 değer kazandı.

Altın, ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükseliş ve doların kazanım elde etmesiyle haftayı %0.11 kayıpla $1.851 seviyesinden kapattı.

LME bakır ise haftaya $9.500 seviyesinden başlangıç gerçekleştirirken, Çin'in teşvik önlemleri ve COVID-19 kısıtlamalarını hafifletme kararı ve dolardaki düşüşle desteklendi.

İngiltere’deki dört günlük hafta sonu tatili öncesinde Çin’in talebinde artış beklentisinin fiyatlandığı bakır, hafta içerisinde 3 gün işlem görerek ve haftalık bazda %0.32 primle $9.520 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Yatırımcılar, enflasyon ve oran artışı endişeleriyle sarsılan piyasalardaki büyüme beklentilerini değerlendirirken ABD hisse senetleri seans başındaki kazançlarının bir kısmını vererek haftaya yatay pozitif bir başlangıç yaptılar.

Geçen hafta, ABD'nin Mayıs ayı işe alımlarının beklentilerden daha güçlü olduğunu gösteren veriler, Federal Rezerv'in fiyat baskılarını dizginlemek için sıkılaştırma yolundan vazgeçmeyeceğini gösterdi.

Ancak Goldman Sachs Group ekonomistleri, Fed'in agresif faiz artırım planını ülkeyi resesyona sokmadan gerçekleştirebileceğini söyledi.

Çinli düzenleyiciler, araç çağırma devi Didi Global ve ABD'de listelenen diğer teknoloji firmaları üzerindeki kısıtlamaları gevşetmeye hazırlanıyor.

City Index'in kıdemli finans piyasaları analisti Fiona Cincotta, bir notta, "İyimser ruh hali, Pekin ve Şanghay'ın gündelik hayata döndüğüne dair işaretlerle daha da yükseldi" dedi ancak yine de enflasyon endişelerinin halen devam ettiğinin altını çizdi.

“Yükselen ham petrol fiyatları ve güçlü bir iş gücü raporu, Fed'in enflasyonu dizginlemek için agresif davranması gerekebileceğine dair bahisleri arttırdı. Cuma günü açıklanacak olan ABD TÜFE verileri ve tüketici güveni verileri bu hafta piyasanın ana odak noktası olacak."

EPFR Global verilerine atıfta bulunan Bank of America stratejistlerine göre, yatırımcılar geçen hafta hisse senedi satın aldılar ve ABD hisse senetlerinde ayı piyasası görünümü devam ederken üst üste dördüncü hafta giriş görüldü.

Dow Jones %0.05, S&P500 %0.31 ve Nasdaq %0.40 primlenirken, majör Avrupa endeksleri %0.98-%1.34 aralığında primli kapanış gerçekleştirdi.

Avrupa Merkez Bankası bu hafta tahvil alımlarına son vereceğini açıklayacak ve Temmuz ayında borçlanma maliyetlerinde bir artış için geri sayıma resmi olarak başlayacak ve artan enflasyon karşısında küresel emsallerinin sıkı para politikasına katılacak.

Financial Times'ın bildirdiğine göre, ECB, bir satıştan etkilenmeleri halinde kırılgan euro bölgesi borç piyasalarına desteğini güçlendirmeyi planlıyor.

Gelişmiş ülkelerde son on yılların zirvesinde seyreden enflasyonu kaygıyla izleyen yatırımcılar Cuma günü açıklanacak ABD enflasyon verileri ve başlıca merkez bankalarının bu haftaki para politikası kararlarını beklerken Asya borsaları geriledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün gerçekleştirilen güven oylamasından zafer elde ederek çıktı ancak, "partygate" skandalı nedeniyle üyesi olduğu Muhafazakar Parti içinde kendini gösteren başkaldırının Johnson'ın otoritesini sarstığı ve yeniden destek toplayabilmek için zorlu bir mücadele ile karşı karşıya kalacağı düşünülüyor.

Dolar, enflasyonun yüksek seyrine devam etmesinin ABD'nin Hazine tahvili getirilerine destek olmasıyla Asya işlemlerinde dün kaydettiği yükselişini sürdürdü ve yen karşısında 20 yılın zirvesine yükseldi.  Dolar endeksi dün %0.26 yükselmesinin ardından kazanımlarını artırdı ve %0.38 artıda 102.826 seviyesinde.

Euro, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Perşembe günü açıklayacağı politika kararı öncesinde %0.22 gerileyerek 1.0670 seviyesinden işlem görüyor.

ECB'nin birkaç faiz artırımı gerçekleştireceğini ve tahvil alımlarını durduracağını fiyatlamış olan piyasalar, sonrasında atılacak adımlar hakkındaki ipuçlarını izleyecek.

Petrol fiyatları Çin'deki tecrit önlemlerinin hafifletilmesi ve OPEC+ üreticiler grubunun üretimi artırsa bile küresel arz sıkışıklığının geçmeyeceği endişeleriyle %0.50 civarı primli.

Altın fiyatları, yatırımcıların merkez bankalarının sıkı para politikalarını koruyarak faiz oranlarını yüksek tutacağı beklentisiyle bir haftanın dip seviyelerini gördü.

LME bakır ise yeni haftaya $9.730 seviyesinden başlangıç gerçekleştirirken Çin'de COVID-19 karantinalarının gevşetilmesi ve ABD'nin Pekin'e yönelik tarifeleri düşürmesi beklentileri ile dün 29 Nisan’dan bu yana en yüksek seviyesi olan $9.806 seviyesine kadar yükseliş kaydetti.

Ancak dolardaki güçlenme ile geri çekilen LME bakır fiyatı, bugün %0.69 kayıpla $9.676 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2022-21.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Küresel piyasalar, son haftalarda yaşadığı sert satışların ardından bir tepki yükselişi ile haftaya başladı. Hafta başında ekonomik veri takvimi ABD tarafında durgunken Avrupa tarafında ise Almanya’dan gelen IFO Cari Durum ve Beklenti anketleri, piyasaların odağında yer aldı.

Ifo tarafından açıklanan veride iş iklimi endeksi 91.4 beklentisini aşarak 93, beklenti endeksi de de 86.5 seviyesindeki beklentilerin üzerinde 86.9 olarak açıklandı.  Veriler neticesinde Avrupa’ya dair stagflasyon beklentileri bir miktar dağıldı ve ECB’nin faiz artışları konusunda elinin rahatlayabileceği beklentisi hakim oldu.

Avrupa tarafındaki olumlu verilerle beraber, günün bir diğer gündem maddesi ise, ABD’nin Donald Trump zamanında Çin’ karşı yürürlüğe koyulan bazı gümrük vergilerini indirebileceği yönündeki söylentiler oldu. Çin-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler de olumlu havaya destek oldu ve endeksler haftaya pozitif bir başlangıç yapmış oldu.

Yatırımcılar, ABD Başkanı Joe Biden'ın Çin'den ithal ürünlere gümrük vergisini düşürmeyi değerlendirdiğini açıklaması ve Çin'in ekonomiyi destekleyici politikalar uygulanacağı yönünde taahhütte bulunmasıyla rahatlamıştı.

Ancak, Çin'in COVID'e "sıfır tolerans" politikası ve bu politika kapsamında devreye alınan katı tecrit uygulamaları ekonomiye oldukça zarar verdi.

Analistler ABD için ekonomik büyümeye dair tahminlerini aşağı çekerken, Fed'in önümüzdeki iki ay içerisinde faizleri toplam 100 baz puan artıracağı düşünülüyor.

Salı günü ABD’de PMI verileri duyurulurken, ABD tarafından gelen yeni konut satışları verisi piyasalara en çok etki eden veri oldu.

ABD yeni konut satışları verisi Nisan ayında %16.6 düşüş yaşayarak 591.000 ile 750.000 olan beklentinin oldukça altında gerçekleşti ve 591.000 satış rakamı ile Mayıs 2020 tarihi sonrasında gerçekleşen en düşük satış rakamı olarak kayıtlara geçti.

ABD üretim PMI verisi ise beklentilere paralel şekilde 57.5, hizmet PMI verisi ise 53.5 ile 55.2 olan beklentinin altında gerçekleşti. Bu veriler piyasada var olan resesyon endişelerini yukarı taşıdı ve endekslere satış getirdi.

Ardından yayınlanan Fed'in 3-4 Mayıs'ta yaptığı toplantının tutanakları, yetkililerin ABD ekonomisinin güçlü olduğuna inancının devam ettiğini göstererek Wall Street'e destek verdi.

Tutanaklara göre, yetkililerin hepsi 50 baz puanlık faiz artırımını desteklerken, "katılımcıların çoğu" da Haziran ve Temmuz ayındaki toplantılarda aynı oranda faiz artırımı gerçekleştirilmesinin "uygun olacağını" ifade etti.

Fed toplantı tutanaklarında sürpriz olmaması ve ileride ekonomik zayıflık olması durumunda geride kalmamak için sonraki toplantılarda 50 baz puanlık artışlarda mutabık kalındığını öğrenen piyasa oyuncuları risk iştahını bozmadı.

ABD endeksleri ise haftalık bazda Dow Jones %6.24, S&P500 endeksi %6.58 ve Nasdaq %6.84 olmak üzere primli kapanış gerçekleştirdi.

Son haftalarda rekor seviyelerde seyreden Dolar endeksi, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın faiz artırımına başlama mesajından ve Fed tutanaklarından sonra haftayı %1.44 kayıpla 101.668 seviyesinden sonlandırdı.

Euro, ECB Başkanı Christine Lagarde'ın üçüncü çeyrekte negatif faiz politikasına son verileceğine işaret eden açıklamalarından destek bularak yükselirken haftalık kapanışı dolar karşısında %1.58 primli oldu.

Petrol fiyatları, AB'nin Rus ham petrolüne yasak getirmeyi planlamasından ve ABD'de talebin arttığı yaz sezonunun yaklaşmasından destek bularak primli kapanışlar gerçekleştirdi. Brent petrol haftayı %6.11 primli kapatırken ABD ham petrolü %1.63 değerlendi.

Altın fiyatları, doların gerilemeye devam etmesiyle yükselirken haftayı %0.38 primle $1.853 seviyesinden kapattı.

LME bakır ise haftaya $9.485 seviyesinden başlarken azalan stoklar ve zayıf doların desteğiyle iki haftadan fazla bir sürenin en yüksek seviyesi olan $9.565 seviyesine kadar yükseliş kaydetti.

Çin’de bildirilen yüksek vaka sayıları ile oluşan talep endişeleri ve ABD'de hayal kırıklığı yaratan konut verilerinin ardından $9.277 seviyesine kadar gerileyen LME bakır, haftanın son gününde dolardaki kayıpla desteklendi ve kapanışı haftalık %0.73 primle $9.490 seviyesinden gerçekleştirdi.

30 Mayıs Pazartesi günü ABD hisse senedi endeksleri Memorial Day dolayısıyla işleme kapalıydı, Avrupa endeksleri ise günü ortalamalarının altında işlem hacimleriyle yatay pozitif sonlandırdı.

Hisse piyasaları Almanya'da dün açıklanan ve yaklaşık 50 yılın zirvesine yükselen enflasyonun ardından dalgalı seyir izlerken, tahvil getirileri ABD ve Avrupa'da para politikasının ne hızda sıkılaştırılacağı konusundaki endişelerin artmasıyla birlikte yükseldi.

Avrupa Birliği'nin yılsonuna kadar Rusya'dan yaptığı ham petrol ithalatının büyük bölümünü durdurma konusunda anlaşmaya varmasının ardından Brent petrolü iki ayın zirvesine çıktı.

Yükselen petrol ve dolayısıyla enerji fiyatları, tüketicilerin karşı karşıya kaldığı enflasyon sorunlarının kalıcı olabileceği kaygılarını da beraberinde getirdi.

Almanya'da Mayıs ayında %8.7'ye yükselerek 1973/74 yılındaki petrol krizinden bu yana zirveyi gören enflasyon verisinin ardından yatırımcılar bugün TSİ 1200'de açıklanacak olan euro bölgesi enflasyon verilerini izleyecek.

Diğer yandan Çin NBS imalat PMI verisi 49.6 olarak açıklanırken, veriler daralmanın devam ettiğine işaret etti, ancak daralmanın hızı yavaşladı.

Euro, son günlerde elde ettiği kazanımların bir kısmını geri verdi, ancak aylık bazda bakıldığında yatırımcıların Avrupa'da faiz artırımı ve ABD'de para politikasının öngörülenden daha yavaş sıkılaştırılacağı beklentileriyle yeniden pozisyon almasıyla yılın en iyi performansını göstermeye hazırlanıyor.

Euro dün 1.0786 dolar ile beş haftanın zirve seviyesini gördükten sonra Almanya'da enflasyonun yüksek enerji ve gıda fiyatları öncülüğünde yaklaşık 50 yılın zirvesine yükselmesinin ardından bugün %0.34 gerileyerek 1.0740 seviyesinde.

Euro bu seviyelerden kapanması halinde ay başından bu yana ise %2.2 değer kazanarak bu yılın en iyi aylık performansını göstermiş olacak. Dolar endeksi dün 101.297 ile beş haftanın dip seviyesini görmesinin ardından bugün 101.624 seviyesinde.

Petrol fiyatları Avrupa Birliği'nin Rusya'dan petrol ithalatını büyük ölçüde azaltmak konusunda mutabakat sağlamasının ardından yükselirken, talebin mevsimsel olarak tırmandığı yaz aylarında arz sıkışıklığının daha da derinleşeceği endişeleri kuvvetlendi. Brent ham petrol %1.85 primle $123.91, ABD ham petrolü ise tatilin ardından %3.62 primle $119.28 seviyesinde.

Altın, ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükseliş ve doların kazanım elde etmesiyle gerilerken, Mart 2021'den bu yana ilk kez art arda ikinci aylık kaybını vermeye hazırlanıyor. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dünkü yatay kapanışının ardından bu sabah %0.13 kayıpla $1.854 seviyesinde.

LME bakır ise yeni haftaya $9.500 seviyesinden başlangıç gerçekleştirirken, Çin'in teşvik önlemleri ve COVID-19 kısıtlamalarını hafifletme kararı ve dolardaki düşüşle haftanın ilk işlem gününü %0.37 primle $9.525 seviyesinden sonlandırdı.

LME bakır bu sabah $9.587 ile 05 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyesini test ederken, %0.25 primli olarak $9.549 seviyesinde işlem görüyor.İndir

2022-20.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta, virüsle mücadele eden Çin’den gelen zayıf ekonomik verilerin karamsarlığı ile başladı. Çin’de Nisan sanayi üretimi yıllık bazda %0.5 artış beklentisine karşılık %2.9 gerileme kaydetti. Benzer şekilde perakende satışlar da %6.6 gerileme beklentisinin oldukça üzerinde, %11.1 gerileme gösterdi.

ABD'de açıklanan imalat verileri ve Çin'de açıklanan perakende satış ve fabrika üretimi verilerinin beklentilerin altında kalmasının ardından, dünyanın en büyük iki ekonomisinde ekonomik büyümeye dair endişeler arttı.

Yatırımcılar ayrıca Çin'de koronavirüsle mücadele kapsamında devreye alınan tecrit uygulamalarının küresel enflasyona olan etkisini de değerlendirdi. Tecrit uygulamaları ülkenin birçok bölgesindeki fabrikalarda üretimin durmasına neden olmuştu.

Sonrasında ABD Nisan Ayı Perakende Satış rakamları başta olmak üzere, kapasite kullanım oranı, endüstriyel üretim verileri fiyatlamalar üzerinde önemli etki yarattı.  Perakende satışlar %1 beklentinin altında %0.9 olarak açıklansa da Otomobil ve Benzin İstasyonları hariç satış verisi beklenti olan %0.7 üzerinde %1 olarak açıklandı ve tüketici iştahına yönelik olumlu sinyaller vermeye devam etti. Endüstriyel üretim 0.5 beklentinin üzerinde %1.1, kapasite kullanım oranı ise %78.6 beklentinin üzerinde %79 olarak açıklandı olumlu havanın devam etmesini sağladı.

Fed Başkanı Jerome Powell, yaptığı konuşmada enflasyon düşene kadar para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceklerini, enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmemeleri halinde daha agresif hareket etmeyi düşünmelerinin gerekeceğini ifade etti. Powell’ın şahin açıklamalarının ardından 18 Mayıs Çarşamba günü ABD endeksleri %5’e yaklaşan günlük değer kaybı yaşadı.

Bu kaybın ardından hafta başında hafif yukarı yönlü hareket izleyen ABD endeksleri, haftayı Dow Jones %2.90, S&P500 %3.05 ve Nasdaq %3.82 olmak üzere kayıpla sonlandırdı.

Diğer ekonomik verilerde ise Çin’de açıklanan Konut fiyat endeksi %1.7 beklentisinin altında %0.7 olarak duyuruldu ve üst üste 8. Ay gerileme kaydetti.

Japonya ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 1 daralırken ekonomistlerin beklentisi ülke ekonomisinin ilk çeyrekte %1.8 daralması yönündeydi.

İngiltere’de ise TÜFE Nisan ayında %9.1 beklentisinin hemen altında %9 olarak ve 40 yılın zirve seviyesinde açıklandı.

Çin, yavaşlayan ekonomisini desteklemek için beş yıllık borçlanma faizini (LPR) beklentilerin üzerinde düşürerek 15 baz puan indirdi, ancak bir yıllık LPR faizinde değişikliğe gitmedi. Beş yıllık LPR, konut kredisi fiyatlamalarını etkiliyor, Reuters anketine katılan analistlerin çoğu ise iki faiz oranında da 5 baz puanlık bir indirim gerçekleştirileceğini öngörüyordu.

Geçtiğimiz hafta kapanışında 105 seviyesini test eden dolar endeksi hafta genelinde aşağı yönlü hareket izlerken haftalık bazda %1.35 kayıpla kapanış gerçekleştirdi. Dolar karşısında Euro ise %1.43, sterlin %1.84 haftalık primle haftayı sonlandırdı.

Petrol fiyatları haftaya Macaristan'ın AB'nin Rus ham petrolünü yasaklama girişimine direnmesi ve yatırımcıların son günlerdeki yükselişlerin ardından kar realizasyonu yapması ile yatay başladı. Çin'de katı koronavirüs önlemlerinin bir kısmının kademeli olarak gevşetilmesiyle talebin toparlanacağı beklentilerinden destek bularak primlenen petrol fiyatları, hafta kapanışında brent petrol %0.90, ABD ham petrolü %2.48 olmak üzere primli kapanış gerçekleştirdi.

Altın, doların 20 yılın zirve seviyelerinden gerilemesi ve ABD'de ekonomik büyümeye dair endişeler nedeniyle güvenli liman olarak görülen varlıklara talebin artmasıyla Nisan ortasından bu yana haftalık bazda ilk kazanımını elde ederken, haftalık %1.91 değer kazandı.

12 Mayıs’ta $8.938 ile Ekim 2021’den bu yana en düşük seviyeyi test eden LME bakır, Çin'in bazı virüs kısıtlamalarını gevşetme kararından destekle geçtiğimiz haftaya $9.254 seviyesinden başlangıç yaptı.

Ancak Fed başkanı Powell’ın şahin yorumlarının yanı sıra Çin’den gelen zayıf veriler ve küresel ekonomik büyüme endişeleri ile LME bakır $9.160 seviyesine kadar geriledi. Hafta sonuna doğru Çin’in ekonomiyi canlandırma kapsamında açıkladığı teşvikler ve dolardaki aşağı yönlü hareket ile ivme kazanan LME bakır,  Cuma günü $9.510 seviyesini test etti. Haftayı %2.26 primle $9.421 seviyesinden kapatmış oldu.

Küresel piyasalar, son haftalarda yaşadığı sert satışların ardından bir tepki yükselişi ile haftaya başladı. Pozitif başlayan günde, ekonomik veri takvimi ABD tarafında durgunken Avrupa tarafında ise Almanya’dan gelen IFO Cari Durum ve Beklenti anketleri, piyasaların odağında yer aldı. Ifo tarafından açıklanan veride iş iklimi endeksi 91.4 beklentisini aşarak 93, beklenti endeksi de de 86.5 seviyesindeki beklentilerin üzerinde 86.9 olarak açıklandı.

Veriler neticesinde Avrupa’ya dair stagflasyon beklentileri bir miktar dağıldı ve ECB’nin faiz artışları konusunda elinin rahatlayabileceği beklentisi hakim oldu.

Avrupa tarafındaki olumlu verilerle beraber, günün bir diğer gündem maddesi ise, ABD’nin Donald Trump zamanında Çin’ karşı yürürlüğe koyulan bazı gümrük vergilerini indirebileceği yönündeki söylentiler oldu. Çin-ABD ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler de olumlu havaya destek oldu ve endeksler haftaya pozitif bir başlangıç yapmış oldu.

Dow Jones %1.98, S&P 500 %1.86, Nasdaq ise %1.59 primli kapanış gerçekleştirirken, majör Avrupa endeksleri %1.17-%1.67 aralığında primli kapanış gerçekleştirdi.

Yatırımcılar, ABD Başkanı Joe Biden'ın dün Çin'den ithal ürünlere gümrük vergisini düşürmeyi değerlendirdiğini açıklaması ve Çin'in ekonomiyi destekleyici politikalar uygulanacağı yönünde taahhütte bulunmasıyla dün rahatlamıştı.

Ancak, Çin'in koronavirüse "sıfır tolerans" politikası ve bu politika kapsamında devreye alınan katı tecrit uygulamaları ekonomiye oldukça zarar verdi.

Analistler ABD için ekonomik büyümeye dair tahminlerini aşağı çekerken, Fed'in önümüzdeki iki ay içerisinde faizleri toplam 100 baz puan artıracağı düşünülüyor. Bu hafta Fed yetkilileri tarafından yapılacak açıklamalar ve yarın yayımlanacak toplantı tutanaklarında da sıkılaştırma yanlısı mesajlar verilmesi bekleniyor.

Son haftalarda rekor seviyelerde seyreden Dolar endeksi, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın faiz artırımına başlama mesajından sonra dün günü %1.04 kayıpla sonlandırdı.

Euro Avrupa Merkez Bankası'nın Temmuz'da faiz artırımı gerçekleştireceğine dair beklentilerin kuvvetlenmesiyle 1.0697 ile yaklaşık bir ayın zirvesini gördü. Kapanış ise Euroda %1.22, sterlinde %0.81 primli olarak gerçekleşti.

Petrol fiyatları, resesyon ihtimali ve Çin'in koronavirüs önlemlerinin, arz sıkışıklığı görüleceği ve ABD'de yaz sezonunda petrol talebinin toparlanacağı beklentilerinin önüne geçmesiyle geriledi.

Dün gün içinde $1.865 seviyesini test eden ons altın, bu yükselişte kalıcı olamasa da gün sonunda %0.41 primle $1.853 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı bu sabah $1.851 seviyesinde yatay eksi.

LME bakır ise yeni haftaya $9.485 seviyesinden başlarken azalan stoklar ve zayıf doların desteğiyle iki haftadan fazla bir sürenin en yüksek seviyesi olan $9.565 seviyesine kadar yükseliş kaydettikten sonra kapanışı %1.17 primle gerçekleştirdi.

LME bakır fiyatlarında bugün dolardaki hafif yukarı yönlü hareket ve Çin’de bildirilen yüksek vaka sayılarının tekrar talep endişeleri oluşturması ile geri çekilme görülüyor. LME bakır dünkü priminin büyük kısmını geri alarak ve %0.98 kayıpla $9.438 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2022-19.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftaya global endeksler 10 yıllık tahvil getirilerinin yükselmesi, FED’in bilanço küçültmesi ile resesyon endişeleri, Rusya’ya yönelik olarak açıklanan yaptırım açıklamaları etkisi ile oldukça sert satışlarla başladı.

Haftanın en önemli ekonomik verisi olan ABD’de TÜFE Yıllık veride %8.10 olan beklenti üzerinde %8.30 olarak, aylık veride ise %0.2  olan beklenti üzerinde %0.3  olarak gerçekleşti.

Çekirdek TÜFE veri yıllıkta %6.0  beklenti üzerinde %6.2, aylık çekirdek veri %0.4 beklenti üzerinde %0.6 olarak duyuruldu.

Verinin beklenti üzerinde gerçekleşmiş olması, FED’in faiz artırım kararında daha şahin olabileceği endişesiyle ABD hisse senedi piyasalarına negatif etki etti. Yatırımcıların enflasyonu kontrol altına almak için gerçekleştirilebilecek agresif faiz artırımlarının ekonomik etkilerine dair endişeleri devam etti.

ÜFE’de ise manşet rakamı aylık beklenti olan 0.5% artışa paralel gerçekleşirken, gıda ve enerji hariç sepette üretici fiyat endeksi 0.7% beklentisinin altında 0.4% artış gösterdi.

Haftanın son işlem gününde ABD Michigan Tüketici Beklentileri ve Tüketici Hissiyatı verileri açıklandı. Tüketici Beklenti verisi 56.3 ile 63.0, Tüketici Hissiyatı verisi ise 59.1 ile 64.0 olan beklenti seviyelerinin altında gerçekleşmesi piyasalar açısından olumsuz olmasına rağmen, FED Başkanı Jerome Powell’ın 75 baz puanlık faiz artırımını masa dışında bırakmış olması küresel hisse senedi piyasalarına alımlar getirdi.

Ancak son günkü primlenmeye rağmen haftalık Dow Jones %2.14, S&P 500 endeksi %2.41, Nasdaq ise %2.80 değer kaybetti.

Dolar endeksi hafta başındaki sakin başlangıcından sonra TÜFE verisi ardından yönünü yukarı çevirdi. 105.005 ile Aralık 2002’den bu yana en yüksek seviyesini test eden dolar endeksi haftayı %0.87 primli olarak 104.563 civarında sonlandırdı. Euro 1.0348 ile Ocak 2017’den bu yana en düşük seviyesine kadar gerilerken haftayı %1.33 kayıpla sonlandırdı. Sterlin ise 1.2154 ile Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyelerini test etti ve haftalık bazda %0.62 değer kaybetti.

Çin’de TÜFE %1.8 beklentisinin üzerinde %2.1 olarak açıklanırken, ÜFE %7.7 beklentisinin üzerinde ve %8 olarak duyuruldu.

Petrol ise Çin'deki tecrit uygulamaları, doların güçlenmesi ve artan resesyon riskinin küresel talep görünümü ile ilgili endişeleri kuvvetlendirmesiyle haftaya kayıplarla başladı. Hafta ortasından petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareket izlendi, ancak haftalık kapanışı brent petrol %0.75 kayıpla gerçekleştirirken ABD ham petrolü %0.66 primlendi.

Altın fiyatları, dolardaki güçlü seyrin talebi azaltmasıyla son üç ayın en düşük seviyesi olan $1.799 seviyesine kadar geriledikten sonra haftayı %3.81 kayıpla kapattı.

LME bakır ise haftaya $9.351 seviyesinden başlangıç gerçekleştirdi. Güçlü dolar, resesyon endişeleri ve Çin'deki karantinalar ile desteklenen talep endişeleri fiyatı aşağı doğru baskılarken Perşembe günü 1 Ekim’den bu yana en düşük seviyesi olan $8.938 seviyesine kadar geriledi.

Son işlem gününde ise endekslerdeki yukarı hareket ile kısmen toparlanan LME bakır, haftayı %1.87 kayıpla $9.213 seviyesinden sonlandırdı.

Haftanın ilk işlem gününde virüsle mücadele Çin’den gelen ekonomik veriler hisse senedi piyasalarına negatif etki etti. Nisan sanayi üretimi yıllık bazda %0.5 artış beklentisine karşılık %2.9 gerileme kaydetti. Benzer şekilde nisan ayı perakende satışlar da %6.6 gerileme beklentisinin oldukça üzerinde, %11.1 gerileme gösterdi.

ABD'de açıklanan imalat verileri ve Çin'de açıklanan perakende satış ve fabrika üretimi verilerinin beklentilerin altında kalmasının ardından, dünyanın en büyük iki ekonomisinde ekonomik büyümeye dair endişeler yeniden arttı.

Amerikan hisse senedi piyasaları yön bulmakta zorlanırken, gerçekleşen işlem hacimlerindeki düşüş oldukça dikkat çekiciydi. S&P500 endeksindeki işlem hacmi son 10 günlük hacim ortalamalarının %21.67, Nasdaq endeksinde ise %9.23 altında gerçekleşti. Dow Jones hafif primli kapanış gerçekleştirirken, S&P 500 endeksi %0.39, Nasdaq ise %1.20 kayıpla seansı sonlandırdı.

Twitter, Elon Musk’ın en düşük tahminlerine göre Twitter kullanıcılarının %20’sinin bot kullanıcı olduğunu duyurmasının ve masadaki anlaşmada daha önce duyurulan satın alım fiyatının altından da alım yapılabileceği açıklamasının ardından günü %8.20 değer kaybı ile tamamladı.

Avrupa endekslerinde ise karışık seyir hakimdi, Almanya (DAX) ve Fransa (CAC40) endeksleri günü kayıpla sonlandırırken, İngiltere (FTSE100) ve İspanya (IBEX) günü hafif primle sonlandırdı.

Dolar Cuma günü gördüğü 20 yılın yeni zirvesinden gerilerken, son haftalarda keskin değer kaybına uğramış olan yuan ABD'de yükselen faizlerin doların daha da değer kazanmasına yol açacağı beklentilerin hafiflemesiyle değer kazandı. Dolar endeksi günü %0.36 kayıpla sonlandırırken dolar karşısında Euro %0.19, sterlin ise %0.46 primlendi.

Altın fiyatları, hafif gerileyen doların altın talebini artırmasıyla dünkü %0.70 primlenme sonrası %0.2 primli olarak $1.828 seviyesinde.

LME bakır ise dün yeni haftaya $9.254 seviyesinden başlangıç gerçekleştirmesinin ardından Çin'in bazı COVID-19 kısıtlamalarını gevşetme kararının talepte toparlanma beklentilerini körüklemesi ile bugün 1 haftanın en yüksek seviyesi olan $9.343 seviyesine kadar yükseldikten sonra %1.1 primli olarak $9.392 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2022-18.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftaya Avrupa endeksleri satışla başlarken Fed toplantısı baskısına rağmen Amerikan endeksleri primli başlangıç gerçekleştirdi. Fed sonrasında ise ABD endeksleri Jerome Powell’ın basın toplantısında vermiş olduğu mesajlar ile primlerini arttırdı.

Mayıs ayı FOMC toplantısında, beklendiği gibi 50 baz puan faiz artışı kararı alındı. Fed, Haziran ayından itibaren bilanço küçültme operasyonuna başlayacağını açıklamasında belirtti. Karar açıklandıktan sonra basın toplantısında konuşan Fed başkanı Powell, ABD ekonomisinin güçlü olduğunu, ekonomik aktivitenin kontrol edilebilir bir soğuma göstermesinin mümkün olduğunu ve ekonominin faiz artışlarını kaldırabileceğini düşündüklerini belirtti ve önümüzdeki toplantılarda 50 baz puan faiz artışının masada olduğunu ekledi.

Powell’ın konuşmasında en dikkat çeken nokta ise 75 baz puan faiz artışının şu an değerlendirilmediğini belirtmesi oldu, bu söylemin ardından hisse senedi endekslerinde hızlı yükselişler izlendi. Ancak sonrasındaki iki işlem gününde de resesyon ihtimali endişeleri ile majör Avrupa endekslerinde ve ABD endekslerinde çok sert satışlar izlendi.

Haftalık bazda Dow Jones %0.24, S&P 500 endeksi %0.21, Nasdaq ise %1.54 kayıpla kapanış gerçekleştirdi.

Bilanço küçültmeleri, ilerleyen toplantılarda çıkabilecek 75 baz puanlık bir karar piyasayı ve kazançları nasıl etkiler gibi sorular piyasa oyuncularını satışa yönlendirdi.

Diğer yandan AB Komisyonu tarafından Rusya’ya yönelik olarak hazırlanan 6. yaptırım paketiyle Rusya’ya ham petrol ve rafine ürünlerin ithalatını yasaklamayı hedeflemesi, büyük Rus bankalarının SWIFT sisteminden çıkarılması gibi fikirler piyasadaki endişeyi yukarı çekti.

Ekonomik veri tarafında ABD ISM endeksi 57.6 olan beklentinin altında 55.4 olarak gerçekleşti.

Mart ayı fabrika siparişleri, %1.2 beklentisinin üzerinde %2.2 açıklandı.

Nisan ayı hizmet PMI son revizyonu 54.7’de sabit kalması beklenirken 55.6 olarak açıklandı.

Bir diğer önemli veri ise Nisan ayı ISM hizmet endeksi oldu, veri 57.1 ile beklenti olan 58.5 altında gerçekleşti.

Jerome Powell’ın FOMC sonrası basın toplantısında yaptığı açıklamada ABD’nin ücret-fiyat artış döngüsünde olmadığını ve istihdam piyasasının oldukça ısındığını, ABD ekonomisinin faiz artışlarını kaldırabilecek güçte olduğunu söylemesinin ardından, tarım dışı istihdam verisinin önemi daha da artmış oldu. Manşette 380 bin beklentisi olan veri beklentileri aştı ve 428 bin olarak açıklandı. İşsizlik oranı 3.6% seviyesinde kalırken, aylık saatlik kazançlar 0.3% arttı ve sırası ile 3.5% ve 0.4% beklentilerden kötü açıklandı. Amerikan ekonomisinde iş gücüne katılım Nisan ayında 62.2% oldu ve beklenti olan 62.5% seviyesinin altında kaldı.

Veri açıklamasının ardından ABD endekslerinde aşağı yönlü hareketler görülürken, tahvil faizlerinde de ilk tepki olarak düşüş göze çarptı.

İşsizlik oranı ve işgücüne katılım oranlarının beklentilere göre sönük kalması, Powell’ın ABD ekonomisine yönelik görüşlerini bir miktar sorgulattı.

Euro Bölgesi Nisan ayı perakende satış rakamları ise beklentileri karşılayamadı, yıllık 1.8% artması beklenen veri 0.8% artış gösterdi.

İngiltere Merkez Bankası ise beklentilere paralel olarak faizi %1 oranında arttırdı.

Dolar endeksi Çarşamba günkü düşüşüne rağmen haftalık bazda %0.68 değer kazanırken dolar karşısında euro yatay artı, sterlin ise %1.86 kayıpla kapanış gerçekleştirdi.

Brent petrolün %2.79 primlendiği haftayı ABD ham petrolü %4.85’lik primle sonlandırdı.

Altın ise Fed'in sıkılaştırma yanlısı tutumundan destek bulan dolar ve tahvil getirilerindeki yükselişler nedeniyle haftayı %0.71’lik kayıpla $1.883 seviyesinden kapattı.

2 Mayıs günü kapalı olan Londra Metal Borsası, 3 Mayıs’ta yeniden açıldığında, LME bakır haftaya $9.535 seviyesinden başlangıç gerçekleştirirken Fed’in agresif faiz artırımına gideceği endişeleri ile sert düşüş kaydetti.

Hafta başındaki düşüş sonrasında Fed toplantısı ardından $9.770 seviyesine kadar yükselen LME bakır, resesyon endişeleri ile azalan risk iştahı ve global endekslerdeki sert satışlarla Cuma günü $9.370 seviyesine kadar geriledikten sonra haftayı %3.36 kayıpla $9.388 seviyesinden sonlandırdı.

Yeni haftanın ilk işlem gününe, majör Avrupa endeksleri ve ABD endeksleri Nasdaq ve S&P500 öncülüğünde oldukça sert satışlarla başladı.  Özellikle ABD endekslerindeki satışların hacmi, 30 günlük ortalamanın %20 ile %30 üzerine çıkmasıyla satışların kuvvetli olduğunu gösterir nitelikteydi.

10 yıllık tahvil getirilerinin %3.20 seviyesini test etmesi, Fed’in bilanço küçültmesi, resesyon endişeleri, Rusya’ya yönelik olarak açıklanan yaptırım açıklamaları risk iştahının azalmasındaki en önemli nedenler olarak öne çıktı.  Tüm bu gelişmeler VIX endeksini 34.75 seviyesine taşıyarak yatırımcılardaki endişeyi somutlaştırdı.

S&P500 endeksinde güçlü destek seviyeleri olarak görülen 4.100 seviyesinin altına inilmesiyle satışlar ivme kazandı ve günü %3.20 kayıpla 3.991 seviyesinde kapatarak endişe verici bir görüntü çizdi. Nasdaq endeksinde ise kayıplar %4.29 seviyesine ulaşarak 11.623 puanla günü noktalarken, Dow Jones %1.99 kayıpla 32.246 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Avrupa endekslerinde durum Amerika’dan farklı değildi ve başlıca endeksler günü %2’den fazla kayıpla sonlandırdı.

Asya borsaları, yatırımcıların faiz artırımları ve ekonomik büyümenin yavaşlaması konularında devam eden endişeleriyle yaklaşık iki yılın dip seviyesine geriledi. Çin ekonomisinin resesyona gireceği veya yavaşlayacağı endişelerinin artması nedeniyle emtia ihracatı yapan ülkelerin para birimleri ve petrol fiyatları gerilerken, yatırımcıların güvenli varlıklara yönelmesiyle dolar 20 yılın zirvesine yakın seyir izlemeye devam etti.

Fed, İngiltere Merkez Bankası ve Avustralya Merkez Bankası'nın geçen hafta faiz artırımına gitmelerinin ve yüksek enflasyonla mücadelede politikalarını daha da sıkılaştıracağı beklentilerinin kuvvetlenmesinin ardından ekonomik büyümeye dair endişeler yeniden gündeme geldi.

ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi, Fed'in para politikasını agresif şekilde sıkılaştıracağı beklentileriyle son haftalarda keskin yükselişler kaydetmesinin ardından, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic'in Fed'in Haziran ayındaki toplantısında 75 baz puanlık devasa bir faiz artırımın ele alınmayacağına işaret eden açıklamalarda bulunmasıyla soluklandı.

Dolar başlıca para birimlerinin büyük bölümü karşısında yükselirken, kapanışı yatay olarak 103.651 seviyesinden gerçekleştirdi. Euro ve sterlin de dolara paralel olarak benzer kapanış yaparken bugün sırasıyla 1.0573 ve 1.2337 ile hafif primli işlem görüyor.

Küresel yatırımcılar, Çarşamba günü açıklanacak olan ABD TÜFE verileri öncesinde de kaygılı kalmayı sürdürüyor. TÜFE'nin oldukça az gerileyeceği ve bu oranda bir gerilemenin Fed'in Haziran'daki politika toplantısında faizleri en az 50 baz puan artırmasının önüne geçemeyeceği öngörülüyor.

Diğer yandan Bitcoin de Haziran 2021'den bu yana ilk kez 30.000 doların altına geriledi.

Petrol fiyatları, en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'deki tecrit uygulamaları, doların güçlenmesi ve artan resesyon riskinin küresel talep görünümü ile ilgili endişeleri kuvvetlendirmesiyle dün görülen %6 civarı kayıpların ardından %0.6 civarında primli.

Altın fiyatları, güçlü doların altın üzerinde oluşturduğu baskıya karşılık ABD tahvil getirilerinin gerilemesinden destek bularak yükseldi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün %1.54 kayıpla kapanış yaparken bugün %0.50 primli olarak $1.863 seviyesinde.

LME bakır ise yeni haftaya $9.351 seviyesinden başlangıç gerçekleştirdi. Güçlü dolar, resesyon ve Çin kapanmasının yarattığı talep endişeleri ile 15 Aralık’tan bu yana en düşük seviyesi olan $9.139 seviyesine kadar gerileyen LME bakır, kapanışı %1.26 kayıpla $9.270 seviyesinden gerçekleştirdi.

Bugün ise dolar endeksindeki hafif gerileme ile %0.28 primli olarak $9.296 seviyesinden işlem gören LME bakır fiyatlarında Çin'deki karantinalar ve zayıf küresel ekonomik büyüme beklentileri hala baskı oluşturuyor.İndir

2022-16.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Avrupa piyasalarının Paskalya tatili nedeniyle kapalı olduğu haftanın ilk işlem günü ABD tarafında karışık seyirle başladı. Uluslararası Para Fonu, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden kaynaklanan ekonomik etkinin her yere yayılacağını söyleyerek 2022 ve 2023 için küresel büyüme tahminlerini düşürdü.

Çarşamba günü ABD hisse endeksleri yön bulmakta zorlanırken, tahvil getirilerindeki düşüşe paralel hisselere alım gelse de, Netflix’in bilanço açıklaması sonrasında teknoloji hisselerinde satıcılı seyir hakim oldu. 10 yıldır ilk kez abone kaybeden Netflix seansı %35 düşüşle sonlandırdı ve S&P 500 endeksinde bu sene en fazla değer kaybeden hisse oldu. Netflix’in hayal kırıklığı yaratan bilançosu akıllara Meta Platforms’un 4. Çeyrek bilanço açıklamasını ve sonrasında hissede yaşanan düşüşü getirdi.

Bej Kitapta, Fed’in artan maliyetlerin şirketlerce yüksek fiyatlar üzerinden tüketicilere yansıtıldığını ve bu trendin devam etmesinin beklendiği belirtildi. İstihdam piyasasındaki sıkışıklığın ve artan ücretlere karşılık şirketlerin çalışan bulma zorluklarının devam ettiğini, en fazla pozisyon değişikliklerinin düşük ücretli çalışanlar arasında görüldüğünü, konut talebinin güçlü olmaya devam etmesine karşılık, arzın kısıtlı kaldığını vurguladığı görüldü.

Hisse senedi piyasalarında haftanın son işlem gününde kayıplar derinleşti ve ABD endeksleri ise Dow Jones %1.86, S&P 500 %2.75 ve Nasdaq %3.83 haftalık kayıp sergiledi. Powell’ın konuşması sonrası risk iştahında görülen bozulma, çeyrek dönem için hayal kırıklığı yaratan sonuçlar bildiren şirketler, satıcılı seyirde rol oynadı.

Ekonomik veri tarafında Çin tarafında Mart ayı Sınai üretim verisi %4 beklenti üstünde %5 olarak açıklandı. Perakende satışlar ise beklenti %3 daralmadan daha kötü %3.5 daraldı.

GSYİH 1. Çeyrek verisi beklenti %4.2 ve önceki veri %4’e göre daha iyi %4.8 olarak açıklandı.

Mart ayı sınai üretim verisi beklenti %6.2 üstünde %6.5 açıklandı, ancak bir önceki ayın verisi olan %7.5 altında kalırken koronavirüs sebepli kapanma olumsuz etki etmiş görünüyor.

ABD Nisan ayı öncü imalat PMI verisi beklentilerin üzerinde 59.7 açıklanırken, hizmet verisi ise tahminlerin altında 54.7 seviyesinde gerçekleşti.

Dolar, İsrail'deki huzursuzluk ve Ukrayna'da yoğunlaşan savaşın ortasında yükselen emtia fiyatlarının doların sığınak statüsünü kuvvetlendirmesi ile birlikte haftaya yükselişle başladı.

Fed başkanlarından James Bullard’ın 75 baz puanlık faiz artışının ihtiyaç halinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtmesi, Neel Kashkari’nin Çin'deki tecrit uygulamalarının tedarik zincirindeki aksamaları daha da artırması durumunda Fed'in enflasyonu düşürmek için "daha fazlasını yapması" gerekeceğini söylemesi doları yukarı yönlü destekledi.

Sadece bir ay önce 25 baz puanlık faiz artırımlarından yana olan Chicago Fed Başkanı Charles Evans, bu yıl iki tane 50 baz puanlık faiz artırımını da içerecek faiz artırımlarının kendisini rahatsız etmeyeceğini ifade etti.

Fed başkanı Powell’ın önden yüklemeli faiz artırımına ve 50 baz puanın da Mayıs ayı toplantısında masada olduğuna dair açıklamaları da şahin karşılandı ve satışlara neden oldu.

Powell'ın açıklamaları, gelecek ay en az bir 50 baz puanlık artırım daha yapılacağını fiyatlayan piyasaların beklentilerini doğrularken, Nomura Fed'in Haziran ve Temmuz aylarındaki toplantılarında artık 75 baz puanlık artırıma gidilebileceğini öngörüyor. Faizlerin bu oranda artırılması durumunda, 1994 yılından bu yana en büyük faiz artırımı gerçekleştirilmiş olacak.

Dolar endeksi ise 100.500 seviyesinden başladığı haftayı %0.90 primli olarak 101.220 seviyesinde tamamladı. Dolar karşısında Euro %0.30, sterlin ise %1.75 değer kaybetti.

Petrol fiyatları Libya'nın ham petrol ihracatının bir kısmını durdurmak zorunda kalmasının ardından arz endişeleriyle desteklense de IMF'nin küresel ekonomik büyüme tahminlerini aşağı çekmesi ve Çin'in Şanghay'daki tecrit uygulamasını kaldırmaya hazırlanmasıyla birlikte düşük talep endişeleri fiyatları baskıladı. Brent petrol haftayı %4.52, ABD ham petrolü ise %4.56 kayıpla sonlandırdı.

Altın haftaya artan jeopolitik risklerle yükselişle başladı ancak bu ivmesini koruyamadı. Dolar ve ABD Hazine tahvili getirilerinde devam eden yükselişle hafta başında $2.000 seviyesine yaklaşan spot altın, haftayı %2.27 kayıpla $1.930 seviyesinden sonlandırdı.

Çin’in beklentilerin üzerinde paylaştığı birinci çeyrek milli hasıla rakamları kuvvetli talebi ortaya koyarken, jeopolitik risklerin arz tarafında yarattığı baskıların tekrardan yenilenmesi ile emtia fiyatları haftaya yukarı yönlü başladı. Bunun yanı sıra Çin Merkez Bankası Covid önlemleri nedeni ile zor duruma düşen işletmeleri destekleyeceğini açıkladı.

Ancak sonrasında gösterge faiz oranlarını düşürmek yerine sabit tutma kararı alması yatırımcıları şaşırttı ve Çin borsasında kayıplara yol açtı.

Diğer yandan MMG Ltd Pazartesi günü yaptığı açıklamada, küresel bakır arzının %2'sini oluşturan Peru'daki Las Bambas bakır madeninin, yakınlardaki sakinlerin protestoları sebebi ile 20 Nisan'dan itibaren faaliyetlerini askıya alacağını söyledi.

Peru başbakanı da protestoların ülkenin bakır üretiminin %20'sini durdurduğu için, Peru'nun Southern Copper Corp'un Cuajone madeninin yakınında olağanüstü hal ilan edeceğini açıkladı.

LME bakır 4 günlük tatilin ardından yeni haftaya $10.425 seviyesinden başlangıç gerçekleştirdikten sonra Çin ekonomik destek paketi iyimserliği ve arz endişeleri ile $10.516 seviyesine kadar yükseliş kaydetti.

Ancak Çin’in faiz oranlarını sabit bırakması ile bu seviyede kalıcı olamayan LME bakır, güçlü dolar endeksi ve küresel büyüme endişeleri ile arz endişelerinin etkisiyle haftayı %2.55 kayıpla $10.069 seviyesinden sonlandırdı.

Fiyatları aşağı yönlü etkileyen diğer bir etken de LME’de artan stok miktarları olarak dikkat çekti, stoklar Ekim 2021’den bu yana en yüksek seviyelerine yükseldi.

Dünya hisse senedi piyasalarında haftanın ilk gününde satıcılı seyir öne çıkarken,  ABD’de kapanışına doğru gelen alımlar yatırımcıların bugün açıklanacak Alphabet ve Microsoft gibi önemli bilançolar öncesinde pozitif momentum ile haftaya başlamasını sağladı.

Çin’de Covid 19 kaynaklı kapanmaların yarattığı endişeler risk iştahın bozulmasında ise önemli rol oynadı.

ABD endeksleri günü pozitif ayrışarak kapatırken, geri çekilen ABD faiz getirileri teknoloji odaklı Nasdaq endeksinde %1.29 civarında pozitif etki sağladı.

Diğer bir önemli gelişme ise Twitter’ın, Elon Musk’ın şirketi satın alma teklifini kabul etmesi oldu. Haberin ardından şirket hisseleri %5.70 yükselişle günü tamamladı.

Dow Jones %0.70, S&P 500 endeksi ise %0.57 primle günü sonlandırdı. Avrupa endekslerinde ise derin satışlar görülürken majör endeksler %0.90-%2.01 aralığında geriledi.

Bu sabah Asya borsaları, Wall Street'te kapanışa yakın görülen kazanımlara paralel olarak temkinli şekilde yükselse de Çin'de devreye alınan tecrit uygulamaları ve Fed'in para politikasını sıkılaştırmada agresif bir tutum izleyeceği beklentileri nedeniyle risk iştahı azaldı.

Yatırımcılar, Çin'deki tecrit uygulamalarının yanı sıra Fed'in para politikasını sıkılaştırmada agresif bir tutum izlemesinin koronavirüs salgın hastalığının ardından yeni toparlanmaya başlayan küresel ekonomiye zarar verebileceğinden endişe ediyorlar.

Fed'in önümüzdeki aylarda gerçekleşecek iki politika toplantısında da faizleri 50'şer baz puan artırması bekleniyor.

Dolar, Çin'deki tecrit uygulamaları ve Fed'in faizleri öngörülenden daha hızlı yükselteceğinden endişe eden yatırımcıların güvenli liman varlıklara yönelmesiyle euro karşısında yaklaşık iki yılın, sterlin karşısında da 18 ayın zirvesine yükseldi

Dün 101.856 seviyesine kadar yükselen dolar endeksi günü %0.53 primli kapattı, bugün ise 101.678 seviyesinde yatay eksi. Euro dün 1.0697 ile Mart 2020'den bu yana en düşük seviyeyi görmesinin ardından bugün 1.0707 seviyesinde yatay. Sterlin dün Eylül 2020'den bu yana en düşük seviyeyi görmesinin ardından bugün 1.2738 seviyesinde yatay.

Petrol fiyatları dünkü seansta Çin'de devam eden tecrit uygulamalarının talebi azaltacağı endişeleri ve doların iki yılın zirvesine yükselmesi nedeniyle dün %3.5’ten fazla gerilemesinin ardından bugün hafif toparlandı ve %0.90 civarında primle işlem görüyorlar.

Altın fiyatları, paladyum fiyatlarının dünkü seansta Çin'deki tecrit uygulamalarının talebi azaltacağı yönünde beklentiler nedeniyle bir ayın dip seviyesine gerilemesinin ardından bugün toparlanmasıyla ve doların dün iki yılın zirvesini görmesinin ardından gerilemeye başlamasıyla yükseldi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün 29 Mart'tan bu yana en düşük seviyeyi görmesinin ve %1.66 kayıpla kapanış gerçekleştirmesinin ardından %0.27 primli olarak $1.903 seviyesinden işlem görüyor.

LME bakır yeni haftaya $10.100 seviyesinden başlangıç gerçekleştirdikten sonra azalan global risk iştahı ve dolar endeksindeki yükseliş ile $9.757 seviyesine kadar geriledi ve günü %2.31 kayıpla $9.837 seviyesinden gerçekleştirdi.

Bugün ise Londra bakır, diğer endüstriyel metaller ile birlikte, dolardaki hafif bir gerileme ve Çin'den daha fazla ekonomik teşvik iyimserliğinin fiyatları desteklemesiyle %0.59 primli olarak $9.895 seviyesinden işlem görüyor.İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (01.07.2022) USD: 16,6914 - EUR: 17,4014 - GBP: 20,2804 Fixing Kurları (05.07.2022) USD: 17,1 - EUR: 17,7447 - GBP: 20,6585 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0377 - GBP / USD: 1,2081