Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54
2020- 38.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geçtiğimiz haftanın Asya borsalarının AstraZeneca'nın COVID-19 aşı denemelerini yeniden başlatmasının ardından koronavirüs aşısı umutlarının yeniden canlanmasıyla yükselişi ile başladı. AstraZeneca, güvenlik denetleme kurumlarından onay çıkmasıyla önceki Cumartesi günü İngiltere'deki COVID-19 aşı denemelerini yeniden başlattığını duyurdu.

ABD endeksleri ise teknoloji şirketleri önderliğinde, şirket birleşmeleri ve satın alma haberleri ile kuvvetli bir alımla başladığı haftaya primli başladı. Çin ve ABD’deki sanayi üretimi verilerinin de desteği ile ABD endeksleri hafta ortasına kadar primli seyrini sürdürdü. Fed kararı sonrası negatif seyreden ABD endeksleri haftalık bazda Dow Jones yatay, S&P 500 endeksi %0.64, Nasdaq ise %0.56 olmak üzere kayıpla kapanış gerçekleştirdi.

Çin’de sanayi üretimi Ağustos ayında yıllık bazda %5.6 ile %5.1 beklentisinin üzerinde artış kaydederken, aynı dönemde perakende satışlarda ise yıllık bazda artış %0.5 oldu.

ABD’de sanayi üretimi Ağustos ayında aylık bazda %0.4 artarken, kapasite kullanımı %71.4 olarak açıklandı. ABD'de perakende satışlar, Ağustos’ta aylık %0.6 artarak piyasa beklentilerinin altında yükseliş kaydetti. Çekirdek veri ise 0.7 artmasına rağmen yine beklentinin altında kaldı.

Diğer yandan Japonya’da Yoshihide Suga, parlamentonun onayını alarak yeni başbakan olurken, Dünya Ticaret Örgütü ABD'nin Çin'e gümrük vergileri uygulayarak küresel ticaret kurallarını ihlal ettiğini açıkladı.

Fed, ABD'de Kasım ayında yapılacak seçimler öncesinde yaptığı son para politikası toplantısının ardından enflasyon "bir süre" merkez bankasının %2 olan hedefini "ılımlı düzeyde aşma" yolunda ilerleyene kadar faiz oranlarını sıfıra yakın tutacağını açıkladı. Para politikası açıklamasıyla birlikte açıklanan yeni ekonomik tahminlere göre çoğu politika yapıcı faiz oranlarının en az 2023'e kadar sabit kalacağını ve enflasyonun bu dönemde %2'yi geçmeyeceğini tahmin etti. Fed ayrıca ABD ekonomisinin en son Haziran'da yayımladığı tahminlere kıyasla daha az daralacağını öngördü. Fed kararları sonrasında, komitenin işsizlik, enflasyon ve büyümeyi birbiriyle bağlantılı ve hedefleriyle sunarken varlık alımlarının bu gruba bağlanmaması ve belli bir tarih verilmemesiyle piyasalarda hayal kırıklığı yaşandı. Fed'in açıklamasının ve beklentilerin altında açıklanan ABD perakende satış verileri ile gerileyen dolar endeksi Başkan Jerome Powell'ın ekonomik görünüme yönelik açıklamalarının ardından artıya geçti ancak haftayı %0.44 kayıpla 92.926 seviyesinden kapattı

Euro dolar karşısında haftayı 1.1837 ile yatay eksi kapatırken, sterlin ise %0.95 primle 1.2915 seviyesinden sonlandırdı.

Petrol fiyatları, ABD'nin güneydoğusundaki Sally Kasırgası ve OPEC'in yeterli üretim kesintisine gitmeyen ülkelere karşı müsamaha göstermeyeceğine işaret etmesi ile haftayı primli kapattı. Brent petrol haftayı %8.34 primli kapatırken, Amerikan petrolü %10.13 değer kazandı.

Altın fiyatları dünya ekonomisinin yavaş toparlandığına dair endişelerle ve başlıca merkez bankalarının gerekirse daha fazla canlandırma önlemi açıklayacağını belirtmesi ile yükselirken, dolardaki değer kaybı da altını destekledi. Spot altın haftalık bazda %0.42 kazançla $1.949 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. LME bakır ise Çin talebinde iyimserlik beklentisi, hafta başında LME stoklarının düşük seviyelerdeki seyri ve dolardaki değer kaybından bulduğu destek ile haftayı %1.40 primli olarak $6.850 seviyesinden kapattı.

Yeni hafta başlangıcında ise Asya borsalarının, yatırımcılar ABD mali canlandırma planına ve Avrupa'da artan vakaların ardından koronavirüs aşısına dair gelişmeleri beklerken gerilemesi ile başladı.

Yatırımcılar, ABD'de seçim kampanyalarına ağırlık verilmeye başlanmasıyla canlandırma paketine dair anlaşma umutlarının gittikçe azaldığından da endişe duyuyorlar.

Danimarka'dan Yunanistan'a kadar Avrupa'da pek çok ülke artan koronavirüs vakalarının ardından yeni sınırlandırmalar açıklarken, İngiltere'nin yeni bir ulusal tecrit önlemini değerlendirdiği bildirmesi de endişeleri artırıyor. Avrupa’da artan vaka sayıları ile birlikte İngiltere Başbakanı Boris Johnson tekrar karantina uygulaması gelebilir uyarısında bulunurken, gün içerisinde konuşan ECB Başkanı Christine Lagarde, vaka sayısı ve toparlanma da ki belirsizliğe dikkat çekerek, gerekirse teşvikleri arttırabileceklerini söyledi. Yatırımcılar bu hafta ayrıca ABD Merkez Bankası para politikası kurulu üyelerinin yapacağı konuşmaları da takip edecek.

Diğer yandan dünyanın başlıca bankalarının son 20 yılda 2 trilyon dolardan şüpheli işleme aracılık ettiği haberleriyle dün bankacılık hisselerinde başlayan satışlar dünya genelinde yeni tecrit önlemlerinin başlatılacağı endişeleriyle kısa süre içinde diğer varlık sınıflarına da sıçradı.

ABD Hazinesi'nin istihbarat birimi FinCEN’den gelen kara para aklama ile ilgili bilgiler ışığında Avrupa borsaları güne satıcılı bir başlangıç yaptı ve başlıca Avrupa endeksleri günü %3.38-%4.37 aralığında kayıpla sonlandırdı. FinCen’den sızan bilgilere göre, raporda Deutsche Bank en yüksek miktarda yasal olmayan işlem ile sorumlu tutulurken, İngiliz bankaları HSBC ve StanChart, yaklaşık son 20 yıldır şüpheli fonlara 2 trilyon dolardan fazla para aktarıldığı söylenen bankalar arasında yer alıyor.

Haftanın ilk işlem gününde ABD endeksleri bankalar ile ilgili haberler ve artan vaka sayıları doğrultusunda günü değer kaybıyla tamamladı. Dow Jones %1.85, S&P 500 %1.16 ve Nasdaq %0.13 kayıpla kapanış gerçekleştirdi.

Asya borsaları, ABD canlandırma paketinde anlaşmaya varılamaması ve Avrupa'da yeni tecrit önlemleri başlatılabileceği endişelerinin yatırımcı iyimserliğini azaltmasıyla ikinci günde de kayıplarını artırdı. Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi %0.66, Güney Kore KOSPI endeksi %2.38, Şanghay Bileşik endeksi %1.29, CSI300 endeksi %1.19, Hang Seng endeksi ise %0.98 ile negatif.

Koronavirüs salgını hakkındaki endişeler ve ABD'de canlandırma planında ilerleme kaydedilememesi neredeyse tüm menkul kıymetlerde satışa neden olurken, dolar endeksi dünkü %0.79 kazancının ardından 93.683 seviyesinde yatay artı.

Euro son altı haftanın en düşük seviyesinin biraz üzerinde 1.1737 seviyesinde seyrederken, vakaların artmasıyla İngiltere'de yeni önlemler getirilmesiyle sterlin %0.2 kayıpla 1.2790 seviyesinde seyrediyor.

Petrol fiyatları Meksika Körfezi'ndeki tropikal fırtınanın gücünü kaybetmesinin ardından dünkü kayıplarını toparlayarak ilk işlemlerde yükseldi ancak koronavirüs vakalarının artmasıyla yakıt talebine dair endişeler devam ediyor.  Brent petrol dün %3.96 geriledikten sonra %1.4 primle $42.02 seviyesinde. ABD hafif ham petrolü ise dünkü %4.38 gerilemesinin ardından %0.81 primle $39.63 seviyesinde.

Altın fiyatları dün doların değer kazanmasıyla %1.9 geriledikten sonra bugün de %0.46 kayıpla $1.903 seviyesinden işlem görüyor.

LME bakır ise dün yeni haftaya $6.833 seviyesinden başladıktan sonra Çin'in endüstriyel üretimindeki iyileşme ile oluşan iyimserlik ile Haziran 2018’den bu yana en yüksek seviyesi olan $6.877,50 seviyesine kadar yükseldi. Ancak artış gösteren koronavirüs vaka sayılarının ekonomik faaliyetler ve metal talebini sınırlayacağı endişesi ile gerileyen LME bakır, günü %2.43 kayıpla $6.683,50 seviyesinden kapattı. LME bakır bugün ise önceki günün kayıplarını kısmen telafi ederek Çin talep artışı beklentileri ile %0.99 primli olarak $6.750 seviyesinde bulunuyor.İndir

2020- 37.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geçtiğimiz haftanın ilk işlem gününde ABD ve Kanada hisse senedi piyasaları “Labor Day” tatili sebebiyle kapalıyken, Asya borsalarının koronavirüs kaynaklı resesyona rağmen hisse senedi piyasalarında emsali görülmemiş derece yüksek değerlemelerle karşı karşıya kalan yatırımcıların kararsız kalarak karışık seyri ile başladı.

Diğer yandan analistlerin Çin ithalatının Temmuz'daki %1.4'lük düşüşünün ardından Ağustos'ta %0.1 artmasını beklentilerine karşın, Çin'in Ağustos'taki ithalatı geçen yıla göre %2.1 düştüğü açıklandı.

Geçtiğimiz hafta Perşembe ve Cuma günlerinde ABD endekslerinde görülen satış, piyasaların ABD piyasalarının tekrar açılması ile devam etti. Çin ile ABD arasındaki gerginliğin Trump’ın açıklamalarıyla güçlenmesi ve teknoloji hisselerinde yaşanan kar realizasyonu düşüşün başlıca sebepleri olarak öne çıktı. Birkaç aydır keskin yükselişleriyle öne çıkan ABD teknoloji hisselerindeki sert düşüş diğer piyasalarda da düzeltme olabileceği ihtimalini artırdı.

Ayrıca hisse senedi ve diğer riskli varlıklara yönelik risk iştahı, AstraZeneca'nın bir denekte nedeni açıklanamayan bir hastalığın ortaya çıkmasının ardından son aşama aşı testlerini durdurmasının etkisiyle azaldı.

Çarşamba günü ise ABD ve Avrupa endekslerinde teknoloji hisselerinde süregelen üç günlük satış baskısı yerini toparlanmaya bıraktı. Ancak sonraki gün Cumhuriyetçilerin senatodan geçirdiği mali destek paketi temsilciler meclisi tarafında çoğunluğa sahip demokratlar tarafından 60 oy fazlası ile reddedilmesi tekrardan satıcılı seyretmesine sebep oldu ve ABD endeksleri haftalık bazda Dow Jones %1.66, Nasdaq %4.06 ve S&P 500 %2.51 olmak üzere kayıpla kapanış gerçekleştirdi.

Dolar endeksi ise endekslerdeki satış baskısının terse dönmesi ile Çarşamba günü değer kaybetse de haftanın kalınında yatay artı kalarak haftalık bazda %0.66 primli olarak 93.333 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Diğer yandan ECB piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, 2020 büyüme beklentisini %-8.7’den  %-8.0’e revize ederken 2021 ve 2022 beklentisini %5.0 ve %3.2 olarak açıkladı önceki beklenti %5.2 ve %3.3'tü. Euro ECB kararı ile birlikte haftayı yatay artı olarak 1.1845 seviyesinden kapattı.

Boris Johnson yönetiminin Birleşik Krallığının Avrupa Birliğinden çıkış süreci ile ilgili verdiği demeçler yatırımcı kaygılarını arttırırken, Avrupa Birliği İngiltere'ye, Brexit anlaşmasını bozma planını acilen iptal etmesi gerektiğini söyledi. Ancak İngiltere geri adım atmayı reddetti ve Kuzey İrlanda için üzerinde anlaşmaya varılan düzenlemelerin üzerinde oynama yaparak dört yıllık Brexit görüşmelerini ortadan kaldıracak yasa tasarısından vazgeçmedi. Sterlin, İngiltere ve Avrupa Birliği'nin ticaret anlaşması yapmada başarısız olacağı yönünde artan tedirginlik nedeniyle baskı altında kalarak haftayı %3.68 kayıpla kapattı.

Petrol fiyatlarında birçok ülkede koronavirüs vakalarının yeniden artmasıyla ve ABD ham petrol stoklarının geçen hafta beklenmedik şekilde yükselmesi ile yakıt talebindeki toparlanmanın hâlâ yavaş olduğuna dair endişeler ile sert değer kaybı görüldü. American Petroleum Institute verilerine göre, ABD'deki ham petrol stokları 4 Eylül ile biten haftada 3 milyon varil artış gösterdi. Analistler ise ABD petrol stoklarında 1.4 milyon varillik bir azalma olmasını bekliyorlardı. Haftalık bazda Brent petrol %6.63, Amerikan ham petrolü ise %6.14 değer kaybetti.

Altın fiyatları koronavirüs salgınının yarattığı tahribattan ekonomik toparlanmaya yönelik endişelerin etkisiyle artış gösterirken, dolar endeksindeki primlenmenin baskısına rağmen haftayı %0.47 primle $1.942 seviyesinden kapattı.

Ekonomik veri tarafında Almanya Temmuz ayı sanayi üretimi beklenti %4.5 altında %1.2 açıklandı.

Japonya ekonomisi, 2.çeyrekte, İkinci Dünya Savaşı sonrası en sert daralmasını yaşayarak %28.1 küçüldü.

Çin’de açıklanan üretici ve tüketici fiyat endeksleri yıllık bazda piyasa beklentilere paralel, ÜFE %2 gerilerken TÜFE’de %2.4 artış olarak açıklandı.

ABD’de ise işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin (850 bin) hafif üzerinde 884 bin ile gerçekleşti. ÜFE verisi beklentilerin (%0.2) hafif üzerinde %0.3 olarak; TÜFE verileri ise aylık bazda ve çekirdekte %0.4 artış olarak açıklandı.

LME bakır ise yeni haftaya $6.791 seviyesinden başladıktan sonra Çin ihracat verilerinin iyimserliği, 15 yılın en düşük seviyesine gerileyen LME stokları ve düşüş gösteren Çin ÜFE verisinin ekonomik toparlanmaya ve daha iyi metal talebine işaret etmesi ile desteklendi. Ancak artan ABD-Çin gerilimi ve dolar endeksindeki güçlenme fiyatları baskılarken, LME bakır haftayı %0.36 kayıpla $6.756 seviyesinden sonlandırdı.

Yeni hafta ise İngiltere, Japonya ve ABD Merkez Bankaları'nın bu haftaki para politikaları toplantıları öncesinde yatırımcılar temkinli olsa da Asya borsalarının AstraZeneca'nın COVID-19 aşı denemelerini yeniden başlatmasının ardından koronavirüs aşısı umutlarının yeniden canlanmasıyla yükselişi ile başladı.

Koronavirüse karşı aşı geliştiren ilaç şirketi AstraZeneca, güvenlik denetleme kurumlarından onay çıkmasıyla Cumartesi günü İngiltere'deki COVID-19 aşı denemelerini yeniden başlattığını duyurdu.

ABD endeksleri, güne teknoloji şirketleri önderliğinde, şirket birleşmeleri ve satın alma haberleri ile kuvvetli bir alımla başladığı haftanın ilk işlem gününü primli kapattı. Dow Jones %1.18, S&P 500 %1.27 ve Nasdaq %1.87 primli kapanış gerçekleştirdi.

Avrupa endekslerine ise dün karışık seyir hakim olurken, Avrupa ülkelerinde gözüken Covid-19 vaka sayılarındaki artış ile hükümetlerin alabileceği karantina gibi önlemler yatırımcıların hisse senedi piyasalarındaki risk iştahını baskıladı.

Bu sabah ise Asya borsalarında ise, Çin sanayi üretimi verisinden ve Covid-19 aşılarına dair olumlu havadan destek bulan yatırımcı iyimserliğiyle alıcılı seyir hakim. Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi yatay eksi, Güney Kore KOSPI endeksi %0.65, Şanghay Bileşik endeksi %0.51, CSI300 endeksi %0.8, Hang Seng endeksi ise %0.37 primli.

Ekonomik veri tarafında bugün Çin sanayi üretimi verisinin bir önceki yıla kıyasla Ağustos'ta %5.6 artış gösterdiği açıklandı.

Yatırımcılar bu hafta 15-16 Eylül'de gerçekleşecek ABD Merkez Bankası'nın politika toplantısını, İngiltere Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası'nın Perşembe günü açıklanacak faiz kararlarını takip edecekler. Ancak piyasalar yarın başlayıp Çarşamba günü sona erecek FOMC toplantısından faiz politikası ile ilgi önemli bir değişiklik beklemiyor.

Dolar, Covid-19 aşı umutları ve büyük şirketler arasındaki satın alma anlaşmalarıyla güçlenen risk iştahına paralel olarak riskli para birimleri karşısında geriledi. Dolar endeksi dün %0.3 kayıpla kapanış gerçekleştirmesinin ardından %0.09 kayıpla 92.969 seviyesinde. Euro art arda dördüncü günde de değer kazanarak dün günü %0.19 primli kapatırken, sterlin geçen haftaki sert düşüşünün ardından tekrar 1.2844 seviyesine yükselerek İngiltere hükümetinin Brexit anlaşmasını ihlal edecek olan tasarısına parlamentonun ilk onayı vermesine sınırlı tepki gösterdi. Ancak işlemciler İngiltere-AB ticaret görüşmelerini sonlandırabilecek ve İngiltere'yi karışık bir Brexit sürecine sokabilecek bu tasarı nedeniyle sterlinin kırılgan durumda olduğunu söylüyorlar. Bugün ise euro dolar karşısında %0.13 primle 1.1883, sterlin ise %0.39 primle 1.2894 seviyesinde bulunuyor.

Petrol fiyatları, dünya genelinde petrol talebindeki yavaş toparlanmaya dair endişeler ve başlıca petrol üreticilerinin hedefin üstünde üretim yapan ülkelerden daha fazla üretim kesinti yapma talepleriyle geriledi. Ancak bu hafta gerçekleşecek OPEC+ toplantısı öncesinde yatırımcıların kısa pozisyonlarını kapatmalarıyla birlikte kayıplar sınırlı kaldı. Brent petrol %0.13 kayıpla $39.56, ABD hafif ham petrolü ise %0.19 kayıpla $37.19 seviyesinde.

Altın fiyatları doların gerilemesiyle yükselirken, yatırımcılar enflasyon hedefi planının detaylarının açıklanacağı Fed'in para politikası toplantısına odaklandı. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün %0.77 primli kapattıktan sonra %0.33 primli olarak $1.963 seviyesinde.

LME bakır ise yeni haftaya $6.791 seviyesinden başladıktan sonra Çin talebinde iyimserlik beklentisi, LME stoklarının hala düşük seviyelerdeki seyri ve dolardaki değer kaybından bulduğu destek ile günü %0.36 primli olarak $6.780 seviyesinden kapattı. LME bakır bugün ise Çin sanayi üretimi verisinin de desteği ile $6.808 seviyesine kadar yükseldikten sonra %0.1 primle $6.787 seviyesinden işlem görüyor.

 İndir

2020- 36.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta Asya borsalarının yatırımcıların dünya genelindeki para ve maliye politikalarının destekleyiciliğine rağmen temkinli kalmaları ile düşüşüyle başladı. Diğer yandan Çin’in online video uygulaması TikTok’un ABD firmaları tarafından satın alınmasını engelleyebileceği yönündeki haber akışı risk iştahında gerilemeye yol açarak endeksleri baskıladı.

Japonya'da kabine genel sekreteri Yoshihide Suga, ülke basınında yer alan haberlere göre görevini bırakacak olan Başbakan Shinzo Abe'nin yerine geçmek için yarışa katıldı. Suga'nın, Abe'in başbakanlığı boyunca ekonomiyi canlandırmak için yürüttüğü mali ve parasal destekleri uzatması bekleniyor. TV Tokyo'daki habere göre Suga Cumartesi toplantısında partisinin kendisine verdiği desteğini yokladı.

ABD tarafında ISM İmalat Ağustos ayı verisinin beklentileri sert şekilde aşması endekslerin primlenmesine ve S&P 500 ve Nasdaq endekslerinin rekor kapanış gerçekleştirmelerine destek oldu. Perşembe günü ise ekonomik verilerin iyi olmasına rağmen beklenen kar realizasyonu ile Wall Street'te Haziran ayından bu yana görülen en sert düşüşler yaşanırken, teknoloji hisseleri yükselişte öncü oldukları gibi satışlara da öncü oldu. ABD endeksleri Perşembe %2.78-%4.96, Cuma gününü ise %0.56-%1.27 kayıpla kapanarak, haftalık bazda eksiye geçti ve Dow Jones %1.82, S&P 500 %2.31, Nasdaq ise %3.27 olmak üzere haftayı kayıpla kapattı.

Ekonomik veri tarafında Çin’de NBS imalat sektörü PMI endeksi Ağustos ayında 51 puan olurken, imalat dışı endeks 55.2 puan seviyesinde açıklandı. Caixin/Markit imalat PMI ise beklentileri aşarak Temmuz'daki 52.8 seviyesinden Ağustos'ta 53.1'e yükseldi. Dört aydır kesintisiz büyüyen sektör Ocak 2011'den bu yana en hızlı büyümeyi kaydetti.

Japonya’da açıklanan öncü verilere göre sanayi üretimi Temmuz ayında aylık %8 ile %5 beklentisinin üzerinde artış kaydetti.

Almanya imalat PMI rakamı beklenti 53 altında 52.2, AB imalat PMI verisi beklenti ve önceki veri ile aynı 51.7 olarak açıklanırken, Ağustos ayı öncü tüketici enflasyonu aylık bazda beklenti %0.1 gerilemeye karşılık %0.4 geriledi.

ABD tarafında ISM imalat PMI verisi Ağustos ayında 54.8 beklentisinin üğzerinde 56 olarak, Markit ABD imalat PMI verisi ise beklenti ve önceki ay verisi 53.6’nın altında 53.1 olarak açıklandı. ISM hizmet PMI beklentiye yakın 56.9 olarak gerçekleşti, önceki ay 58.1 olmuştu. Markit Hizmet PMI 54.7 üzerinde 55 ve kompozit endeks 54.6 ile bir önceki ayın üzerinde açıklandı. Haftalık İşsizlik Başvuruları 950 bin kişi beklenirken 881 bin olarak gerçekleşti, devam eden başvurular  13.254 milyon kişiye geriledi. Ticari Denge temmuz ayında  -63 milyar USD açık ile artış gösterdi. Cuma günü günün odak noktası olan ABD tarım dışı istihdam verisi ise Ağustos ayında 1.35 milyon artış beklentisine karşın 1.37 milyon artış gösterirken, önceki ay %61.4 olan katılım oranı %61.7’ye yükselerek işsizlik oranının %10.2’den %8.4’e gerilemesi dikkat çekti.

Dolar endeksi Fed’in yeni stratejisiyle birlikte faiz oranlarını diğer ülkelerden daha uzun bir süre düşük seviyede tutacağı beklentisiyle hafta başında Nisan 2018’den bu yana en düşük seviyesi olan 91.746 seviyesine geriledi açıklanan ekonomik verilerin desteğiyle toparlanarak haftayı %0.38 primli olarak 92.719 seviyesinden kapattı.

Euro ise dolar endeksindeki primlenme ve ECB üyelerinin euronun güçlü olduğuna dair vurgular yapılması ile euroda yaşanan satışın etkisi ile dolar karşısında haftalık bazda %0.55 değer kaybederek 1.1838 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Petrol vadeli kontratları Atlantik'in her iki yakasındaki fiyatlar zayıf seyreden doların verdiği desteğe rağmen, zayıf talep ve yakıt arz fazlasının etkisiyle negatif seyir izlerken, Cuma günü global endekslerdeki satışın da etkisi ile, Brent petrol %5.31, Amerikan petrolü %7.45 olmak üzere kayıpla haftayı sonlandırdı.

Altın hafta başında değer kazansa da hafta ortasına doğru dolar endeksindeki toparlanma ve ABD’de açıklanan ekonomik verilerin daha çok pozitif tarafta olması ile değer kaybederek haftayı %1.63 kayıpla $1.932 seviyesinden kapattı.

Londra Metal Borsası’nın Pazartesi günü tatil olması sebebi ile fiyat hareketi görülmezken, hafta başında Çin’in imalat faaliyetlerine ilişkin güçlü veriler, zayıf dolar ve düşen stokların desteği ile $6.830 ile Haziran 2018’den bu yana en yüksek seviyesini test etti. Ancak Peru’lu bir hükümet yetkilisinin Peru'daki bakır madenciliğinin koronavirüs salgınının etkilerinden neredeyse tamamen kurtarıldığını açıklaması, Şili ve Peru’daki arz endişelerinin azalması ve fiyatların aşağı doğru çekilmesine neden oldu. Yine de Cuma günü Çin’de güçlü talep beklentisi, azalmaya devam eden LME stokları ve ABD verilerinin desteği ile %3 primli kapanış gerçekleştiren LME bakır, haftayı %1.59 primle $6.780 seviyesinden kapattı.

Yeni hafta ise Asya borsalarının koronavirüs kaynaklı resesyona rağmen hisse senedi piyasalarında emsali görülmemiş derece yüksek değerlemelerle karşı karşıya kalan yatırımcıların kararsız kalarak karışık seyri ile başladı. Haftanın ilk işlem gününde ABD ve Kanada hisse senedi piyasaları “Labor Day” tatili sebebiyle kapalıyken, Avrupa endeksleri günü %1.30-%2.39 aralığında primli olarak tamamladı. Bu sabah ise Asya borsaları, Avrupa borsalarındaki hafif yükselişten güç bularak yükseliş gösterdi.

Ekonomik verilerde Almanya Temmuz ayı sanayi üretimi beklenti %4.5 altında %1.2 açıklandı.

Diğer yandan analistlerin Çin ithalatının Temmuz'daki %1.4'lük düşüşünün ardından Ağustos'ta %0.1 artmasını beklentilerine karşın, Çin'in Ağustos'taki ithalatı geçen yıla göre %2.1 düştüğü açıklandı.

Bugün açıklanan veriye göre ise Japonya ekonomisi, 2.çeyrekte, İkinci Dünya Savaşı sonrası en sert daralmasını yaşayarak %28.1 küçüldü.

Dolar endeksi dünkü zayıf kazanımlarını muhafaza ederek yatay kapanış gerçekleştirirken, yatırımcılar ECB’nin Perşembe günkü para politikası kararının euroda satış baskısı yaratıp yaratmayacağına odaklandılar. Birçok analist bankanın para politikası duruşunda bir değişiklik öngörmezken, euronun dolar karşısındaki kuvveti hakkında endişe ortaya koyan merkez bankasının enflasyon tahminlerine ilişkin verebileceği mesajlara bakacaklar.

Ayrıca euro dün dolar karşısında günü %0.18, sterlin ise %0.87 kayıpla sonlandırırken, bugün dolar endeksi 93.280 seviyesinde %0.61 primli, euro 1.1801 ile %0.14, sterlin ise 1.3042 seviyesinde %0.94 negatif.

Petrol fiyatları koronavirüs vakalarında yaşanabilecek muhtemel bir artışın yakıta olan talebi düşürebileceği endişeleriyle geriledi. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı %3.4 düşüşle $40.58, ABD hafif ham petrolü ise dünkü tatilin ardından %5.56 düşüşle $37.56 seviyesine indi.

Altın fiyatları, doların yükselmesiyle gerilerken dünkü %0.19 değer kaybettikten sonra, %0.55 kayıpla $1.918 seviyesinde.

LME bakır ise yeni haftaya $6.791 seviyesinden başladıktan sonra Çin ithalatının artış göstereceği beklentisi ile $6.822 seviyesine kadar yükseliş gösterdi. Ancak beklentiden düşük gelen ithalat rakamları ile değer kaybeden LME bakır $6.728 seviyesine kadar gerilese de, ihracat verilerinin iyimserliği ve 15 yılın en düşük seviyesine kadar gerileyen LME stoklarının desteği ile günü %0.18 primle sonlandırdı. LME bakır bugün ise güçlü doların baskısı nedeniyle gerileyerek $6.800 seviyesinin altında ve %0.9 kayıpla $6.731 seviyesinde işlem görüyor.

Diğer yandan cash ile 3 ay vadeli fiyat arasındaki spread farkı, LME bakır stoklarındaki azalışın etkisi ile backwardation piyasasına döndü.

 İndir

2020- 35.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta Asya ve ABD borsalarının, ABD'de gıda ve ilaç düzenleme kurumu FDA tarafından iyileşen COVID-19 hastalarının kanından alınacak plazmanın tedavi yöntemi olarak kullanılmasına verilen onayın ardından salgının hız kaybedeceği umutlarıyla yükselişi ile başladı.

FDA "acil kullanım yetkisi" olarak adlandırılan onayı Donald Trump'ın partiyi dört yıl daha yönetmek için aday olacağı Cumhuriyetçi Ulusal Kongre'nin hemen öncesinde duyurdu. Financial Times'ın Trump yönetiminin seçim öncesinde İngiltere'de üretilen koronavirüs aşısının ABD'de kullanılmasını hızlandırmak için düzenleyici onay çıkarmayı gözden geçirdiği haberi de piyasadaki iyimserliği artırdı.

Diğer yandan ABD hükümeti ile koronavirüs aşısına yönelik anlaşma imzalayan ilaç firmalarından olan Moderna, koronavirüse karşı geliştirdiği aşının, yaşlılar ve gençlerde benzer bağışıklık tepkisi gösterdiğini, geliştirdikleri aşının 3. aşama çalışmalarını sürdürdüklerini açıkladı.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın Perşembe günü Fed’in para politikası çerçevesinde değişiklik yaparak enflasyonun yükselmesini önlemek yerine ekonomik büyümeyi desteklemeye daha fazla ağırlık vereceğini açıklamasının ardından uzun vadeli ABD Hazine tahvillerinin getirileri arttı, dolar değer kazandı. Powell enflasyon rakamlarının zaman zaman %2’nin üzerine çıksa bile politikada değişiklik yapmayacağını ve ortalama enflasyon hedefi yaklaşımını benimsediklerini açıklaması en önemli maddeydi. Powell'ın açıklamaları büyük oranda beklentiler doğrultusunda olurken bazı yatırımcılar yeni taslak programla ilgili detay ya da bir sonraki politika toplantısıyla ilgili ipucu verilmediği için hayal kırıklığı yaşadılar.

Küresel ekonomiler koronavirüsün negatif etkisi altında resesyon bölgesinde seyrini devam ettirirken merkez bankalarının ve hükümetlerinin likidite adımları ve mali politikalarının olumlu etkisiyle hisse ve endeksler yükselmeye devam etti. Haber akışı ile artan risk iştahının desteği ile global endekslerde primlenme görülürken, ABD’de Nasdaq ve S&P 500 endeksleri Cuma günü rekor seviyede kapanış gerçekleştirdi.

Ekonomik veri tarafında ABD tarafında yeni konut satışları 901 bin olarak 785 bin beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Ayrıca koronavirüs nedeniyle artan işsizlik, 93 beklentisine karşın 84.8 olarak açıklanan ABD tüketici güven endeksinin altı yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyeye inmesine neden oldu. Dayanıklı mal siparişleri ise, Temmuz’da bir önceki aya göre % 11.2 artışla 230.7 milyar dolara yükselerek piyasa beklentilerini geride bıraktı. Haftalık işsizlik başvuruları yaklaşık 1 milyon kişi ile beklentiye paralel açıklandı.

Dolar endeksi, Fed para politikasına dair tahminlerini paylaşacağı bu haftaki Jackson Hole toplantıları öncesinde değer kaybetmesinin  ardından Perşembe günü toparlansa da, haftanın son işlem günü 92.198 seviyesine kadar geriledikten sonra haftalık bazda %0.94 kayıpla 92.371 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Petrol fiyatları, yakıt talebini düşürerek fiyatlardaki artışı sınırlayan koronavirüs tecrit önlemlerine dair endişelere rağmen, Meksika körfezi kıyı şeridini vurması beklenen Marco ve Laura isimli fırtınalar ve Asya ve Avrupa'da artan koronavirüs vakaları nedeniyle üretimde kesintiye gidileceğini beklentisi ile primli seyretti. Haftalık bazda brent petrol %1.58 primli olarak $45.05, Amerikan ham petrolü ise %1.49 primli olarak $42.97 seviyesinden kapandı.

Altın fiyatları ise hafta başındaki primlenmenin ardından yatırımcıların Fed Başkanı Powell'ın konuşması öncesinde kar realizasyonuna gitmesiyle geriledi. Ancak altın, dolar endeksindeki kayıp ile de desteklenirken Cuma günü %1.84 primlenerek haftayı da %1.29 primli olarak $1.964 seviyesinden kapattı.

LME bakır ise haftaya $6.500 seviyesinden başladıktan sonra hafta boyunca haber akışı ile desteklendi. LME stoklarının Aralık 2005’ten bu yana en düşük seviyeye düşmesi, FDA’nın plazma tedavisine onay vermesi, Powell’ın açıklamaları ile artan risk iştahı ve dolardaki zayıflama LME bakır fiyatını destekleyen unsurlar olarak öne çıktı. Haftanın son günü ise $6.709,50 seviyesine kadar yükselen LME bakır haftayı %2.84 primle $6.674 seviyesinden kapattı.

Yeni haftanın ilk işlem gününde hisse senedi piyasalarına karışık seyir hakimdi. Çin’in online video uygulaması TikTok’un ABD firmaları tarafından satın alınmasını engelleyebileceği yönündeki haber akışı risk iştahında gerilemeye yol açarak endeksleri baskıladı.

Dow Jones endeksi %0.79, S&P 500 endeksi %0.22 değer kaybederken Nasdaq endeksi %0.68 primli kapanış gerçekleştirdi. Avrupa tarafında ise İngiltere’nin tatil olduğu günde satıcılı seyir hakim olurken başlıca endeksler %0.67-%2.29 kayıpla kapanış gerçekleştirdi.

Ekonomik veri tarafında Japonya’da bugün açıklanan öncü verilere göre sanayi üretimi Temmuz ayında aylık %8 ile %5 beklentisinin üzerinde artış kaydetti.

Çin’de NBS imalat sektörü PMI endeksi Ağustos ayında 51 puan olurken, imalat dışı endeks 55.2 puan seviyesinde açıklandı. Caixin/Markit imalat PMI ise beklentileri aşarak Temmuz'daki 52.8 seviyesinden Ağustos'ta 53.1'e yükseldi. Dört aydır kesintisiz büyüyen sektör Ocak 2011'den bu yana en hızlı büyümeyi kaydetti.

Almanya’da Ağustos ayı öncü verilerine göre tüketici enflasyonu aylık bazda %0.1 gerilerken, yıllık bazda enflasyon değişiklik göstermedi.

Asya borsaları Çin'in devasa imalat sektörünü izleyen güçlü PMI verisinin ardından ABD hisse piyasalarındaki zayıf kapanışa rağmen yükseliş kaydetti.

Japonya'da kabine genel sekreteri Yoshihide Suga, ülke basınında yer alan haberlere göre görevini bırakacak olan Başbakan Shinzo Abe'nin yerine geçmek için yarışa katıldı. Suga'nın, Abe'in başbakanlığı boyunca ekonomiyi canlandırmak için yürüttüğü mali ve parasal destekleri uzatması bekleniyor. Kyodo haber ajansı, adını açıklamadığı kaynağa dayandırdığı haberinde Suga'nın liderliğe aday olma niyetini bildirdi. TV Tokyo'daki habere göre Suga Cumartesi toplantısında partisinin kendisine verdiği desteğini yokladı.

Diğer yandan dolar endeksi Fed’in yeni stratejisiyle birlikte faiz oranlarını diğer ülkelerden daha uzun bir süre düşük seviyede tutacağı beklentisiyle başlıca para birimleri karşısında son yılların en düşük seviyelerine geriledi. Dün %0.25 kaybeden dolar endeksi bugün de %0.26 kayıpla Nisan 2018’den bu yana en düşük seviyesi olan 91.908 seviyesine geriledi.

Bu hafta ABD'de imalat sektörü, dayanıklı mal siparişleri ve istihdam verilerinden oluşan veri takvimi oldukça yoğun, ancak verilerin beklentileri aşması bile faiz oranlarının düşük kalacağına yönelik tahminler nedeniyle dolardaki düşüşü durduramayacak gibi gözüküyor.

Euro dolar karşısında dünkü %0.28 primlenmenin ardından %0.44 primli olarak 1.1990 seviyesinde. Sterlin ise Japonya dışişleri bakanının İngiltere ile geniş kapsamlı bir ticaret anlaşması imzalamaya yakın olduklarını açıklamasının ardından %0.71 primlenerek geçen yılın Aralık ayından bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 1.3464 seviyesine yükseldi.

Petrol fiyatları yatırımcıların son yılların en düşük seviyelerine gerileyen dolar yerine daha riskli yatırımlara yönelmesiyle yükseldi. Brent petrol %1.15 primle $45.80, Amerikan petrolü %0.96 primle $43.02 seviyesinde.

Altın fiyatları dolardaki gerileme nedeniyle neredeyse son iki haftanın zirvesine yükseldi. Spot altın dün %0.27 bugün ise %0.85 primle $1.986 seviyesinde bulunuyor.

LME bakır ise dolardaki zayıflamanın verdiği destek ile primlenerek Cuma gününü %0.77 primli olarak kapattıktan sonra dünkü LME tatilinin ardından yeni haftaya $6.677 seviyesinden başladıktan sonra Çin PMI verilerinin de desteği ile $6.830 seviyesine kadar yükseldikten sonra %1.76 primli olarak $6792 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2020- 34.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Önceki hafta Çin Merkez Bankası (PBOC) piyasalara 700 milyar yuan büyüklüğünde orta vadeli kredi sağladı ve krediler için faiz oranını dördüncü ayda da değiştirmediğini açıklarken, Çin endekslerindeki yükseliş ile başladı.

Fed toplantı tutanaklarının açıklanmasına kadar primli kapanış gerçekleştiren ABD endeksleri Çarşamba günü değer kaybetse de teknoloji hisseleri öncülüğünde değerlenerek haftalık bazda primli kapanışlar gerçekleştirirken Dow Jones haftayı yatay kapattı. Nasdaq ve S&P 500 endeksleri ise rekor seviyede kapanış gerçekleştirdi.

Fed tutanaklarında bir önceki toplantıda öne çıkan, politika faizi ile ilgili daha net görünüm belirtme eğiliminin bu toplantıda birkaç üyenin fikri ile sınırlı kaldığı görülürken; koronavirüs salgınının gidişatının ekonomik aktivite, enflasyon ve istihdam üzerinde orta vadede önemli etkileri olacağını, koronavirüs işsizlik yardımlarının tüketici harcamalarında etkisini gösterdiği ve Nisan seviyelerine göre %50 civarında toparlanma görüldüğü vurgulandı.

Fed politika yapıcıları ABD'nin toparlanmasına ilişkin belirsizlikleri vurgulayıncaya kadar piyasadaki risk iştahı yüksek seviyedeydi ancak risk iştahı, bazı üylerin istihdamdaki toparlanma zaten yavaşladığı için ek gevşeme gerekebileceğini söylemesinin ardından azaldı.

Fed, tutanakları açıklanmadan önce daha kapsamlı bir politika değerlendirmesi kapsamında ortalama bir enflasyon hedefi belirleyeceği ve enflasyonu %2'nin üzerine çıkarmaya çalışacağı spekülasyonları yaygındı. Ancak tutanaklarda konuyla ilgili net açıklamalar yer almadı ve sadece "birkaç" üye politika stratejisi hakkında bir noktada gözden geçirilmiş açıklama yapmanın faydalı olacağını düşündüklerini söylediler; ayrıntılar veya zamanlama ise vermediler.

Diğer yandan ABD yönetimi, Çinli teknoloji şirketi Huawei'nin Amerikan teknolojisine erişimini engellemeyi amaçlayan kısıtlamalarını artırdı ve şirketin 38 iştirakini ekonomik kara listeye aldı. ABD Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, Huawei'nin ABD teknolojisiyle yazılımının kullanıldığı yarı iletken çip alımlarını engellemeyi amaçlayan ve Mayıs ayında uygulamaya konan kısıtlamaların genişletildiği bildirildi. Açıklamada, şirket ve iştirakleri için ihracat kontrolüne tabi öğeleri içeren işlemlere yönelik lisans alma şartı getirildiği kaydedildi.

Ayrıca ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Demokratların koronavirüs yardım paketi için teklif ettikleri tutarı düşürmeye istekli olduğunu açıklamasına rağmen canlandırma paketine dair anlaşma imzalanıp imzalanmayacağı hala belirsizliğini korudu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kasım'da posta yoluyla oy kullanılmasının sorunlara yol açabileceğini söyleyerek seçimin tekrarlanmak durumunda kalabileceğini açıklaması da doların üzerinde baskı yarattı.

Ekonomik veri tarafında Japonya’nın 2.çeyrek GSYİH verisi çeyreklik bazda %7.8 geriledi. Önceki veri %0.6 gerileme göstermişti. Haziran ayı Sınai üretim verisi Japonya’da aylık bazda %1.9 artış gösterdi. Bir önceki veri ise %2.7 yükselmişti.

ABD tarafında ise işsizlik başvuruları öne çıkarken, önceki hafta verisi 971 bine revize edilen ve 920 bine gerilemesi beklenen haftalık işsizlik başvuruları 1.1 milyon olarak açıklandı. Devam eden başvurular ise 15 milyon beklentisinin altında 14.8 milyon oldu.

Haftanın son işlem gününde ise PMI verileri takip edilirken; Almanya’da imalat sektörü PMI endeksi 53 puan değerini aldı, endeks Euro Bölgesi’nde ise 51.7 oldu. İngiltere’de servis sektörü PMI endeksi aynı dönemde 60.1 ile 57 puan tahmininin üzerinde gerçekleşti.

ABD’de Ağustos ayında imalat sektörü PMI endeksi  53.6 ile 52 beklentisinin üzerinde açıklanırken, servis sektörü PMI endeksi 54.8 olarak açıklandı.

Dolar endeksi ise Çarşamba günü Fed'in son toplantısına yönelik tutanakların açıklanması öncesinde değer kaybederken tutanakların açıklanmasından sonra sonbaharda politika çerçevesinde daha da gevşeme yanlısı bir değişikliğin mümkün olup olmadığı konusunda çok az ipucu vermesi ile Çarşamba günü yükseldi. Yine de Cuma günü art arda dokuzuncu haftalık düşüşünü kaydetmeye hazırlanan dolar endeksi PMI ve konut satışları verilerinin desteği ile primlenerek haftalık %0.16 değer kazancı ile haftayı sonlandırdı.

Diğer yandan para piyasası işlemcileri Fed Başkanı Jerome Powell'ın önümüzdeki Perşembe günü yapacağı konuşmaya odaklandı. Powell bu konuşmada enflasyon başta olmak üzere para politikası vurgusunda beklenen bir değişikliğin ayrıntılarını açıklayabilir.

Euro, dolar karşısında haftalık bazda %0.39 değer kaybederek 1.1795, sterlin ise yatay ve 1.3087 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Petrol fiyatlarına ise yükseliş hakim oldu ancak OPEC+'ın fiyatları desteklemek için üretim kesintilerine neredeyse tamamen uyduğunu söylemesi ile desteklenirken başlıca petrol üreticilerinin koronavirüs krizinin uzaması halinde talepte toparlanmaya yönelik risk uyarısında bulunmalarının baskısı altında kaldı.

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi artıran ABD ve Çin arsındaki jeopolitik gerilime çevirmeleri ile değer kazanırken, Fed tutanakları ardından Çarşamba günü %3.57 gerileyerek bir haftanın dip seviyesini görmesinin ardından tekrar toparlansa da haftalık bazda %0.22 kayıpla $1.939 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

LME bakır $6.364 seviyesinden açılış gerçekleştirdiği haftada stoklardaki azalma, Çin’in bakır üretimindeki düşüş ve zayıf doların etkisi ile Haziran 2018’den bu yana en yüksek seviyesi olan $6.707 seviyesine kadar yükseldikten sonra Perşembe ve Cuma günü güçlenen dolar ile değer kaybederek haftalık bazda %1.96 primli olarak $6.490 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Haftanın ilk işlem gününde hisse senedi piyasalarında primli bir işlem günü geride kaldı. Dow Jones %1.35, S&P 500 %1, Nasdaq ise %0.60 primli kapanış gerçekleştirirken, Avrupa’da endeksler %1.71 ile %2.36 arası primli olarak seansı sonlandırdı.

ABD tarafında kan plazma tedavisine FDA tarafından onay gelmesi ve Financial Times’da çıkan habere göre Trump yönetiminin deneysel bir aşı için regülasyon standartlarını atlamayı düşündüğü yazıldı. Bu haberlerin etkisiyle endekslerde kuvvetli alımlar güvenli liman sayılan enstrümanlarda da satışlar görüldü.

Asya borsaları ise bu sabah ABD-Çin ticaret anlaşması görüşmelerinde mesafe kat edecekleri beklentisi ile ilk işlemlerde yükseliş gösterdikten sonra karışık seyretti. Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi %0.52, Güney Kore KOSPI endeksi %1.58, CSI300 endeksi %0.13 primli, Hang Seng endeksi %0.26, Şanghay Bileşik endeksi %0.36 negatif.

Ekonomik veri takviminin sakin olduğu ilk işlem gününde piyasalar özellikle Fed’in Eylül toplantısı öncesinde başkan Powell’ın Jackson Hole toplantısında yapacağı konuşmaya odaklanmış durumda.

Artan vaka sayıları ekonomilerin yeniden kapanacağı ve hasarın daha büyük olacağı korkusuna karşılık FDA’nın plazma tedavisine onay vermesi sonrasında güvenli limanlardan kısmi çıkışlar görüldü.

Dolar endeksinde dün yatay artı kapanış gözlemlenirken, endeks bugün %0.21 gerileyerek 93.103 seviyesinde. Dolardaki gerilemeye paralel olarak ise euro %0.21 primli olarak 1.1812, sterlin ise %0.48 primli olarak 1.3126 seviyesinden işlem görüyor.

Petrol fiyatları yatırımcıların Meksika körfezi kıyı şeridini vurması beklenen Marco ve Laura isimli fırtınalar ve Asya ve Avrupa'da artan koronavirüs vakaları nedeniyle üretimde kesintiye gidileceğini beklemesiyle dünkü primli kapanışlarının ardından alıcılı seyrediyor. Brent petrol %0.95 primle $45.56, ABD ham petrolü ise %0.38 primli olarak $42.78 seviyesinde.

Dün gün içerisinde kritik $1.960 direncini test eden ancak güçlü bir şekilde kıramayan altın, ABD seansının açılmasıyla beraber gelen satış baskısı sonrasında kazanımlarının tamamını geri verdi ve işlem gününü yaklaşık %0.36 kayıpla $1.932 seviyesinden sonlandırdı. Altının spot piyasadaki ons fiyatı bugün de %0.3 kayıpla $1.926 seviyesinde.

LME bakır ise dün FDA’nın plazma tedavisine onay vermesi sonrasında artan risk iştahı ve LME stoklarının 100.000 seviyesinin altına inerek Temmuz 2007‘den  bu yana en düşük seviyesi olan 97.900’e kadar gerilemesi ile desteklenerek günü %0.42 primle $6.517 seviyesinden sonlandırdı. LME bakır bugün ise $6.525 seviyesinde %0.12 primli.İndir

2020- 33.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta, Asya endekslerinin Çin ekonomisinde sanayi faaliyetindeki toparlanma işaretlerinin desteğiyle yükselişi ile başladı. Çin ABD ilişkileri kötüleşerek risk iştahını baskılarken, Çin'deki ÜFE'deki yavaşlama, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde ekonomik toparlanma umutlarını artırdı. Ancak ilk işlem günü kapanışında Hong Kong’da devam eden iç karışıklık sebebi ile Hang Seng endeksi ve bunun yanı sıra başlıca ABD endeksleri haftaya kayıpla başladı.

Yatırımcılar, Birinci Aşama ticaret anlaşmasının ilk altı ayını gözden geçirmek için Cumartesi günü ABD ve Çinli ticaret yetkilileri arasında yapılacak görüşmeyi beklerken, diğer yandan ABD kanun yapıcıların koronavirüsten olumsuz etkilenen ekonomiyi desteklemek için yeni bir mali canlandırma paketi beklentileri de hafta boyunca takip edildi.

Beyaz Saray ve Demokratlar arasındaki koronavirüs yardım paketi üzerine siyasi çıkmaz dördüncü gün de devam ederken iki taraf da birbirini uzlaşmacı olmamakla suçladı.

Ekonomik verilerde, Almanya Zew anketi beklenti endeksi 59.3’ten 71.5’e yükselerek 55.8 olan beklentinin üzerinde İngiltere’de sanayi üretimi aylık bazda %9.2 beklentisinin üzerinde %9.3, Almanya TÜFE Temmuz ayı verisi aylık bazda, beklendiği gibi -%0.5, yıllık bazda da -%0.1 açıklandı.

ABD tarafında ise ÜFE öne çıkan veri olurken, Temmuz ayında, aylık bazda %0.3 olması beklenen veri %0.6 olurken çekirdek veri %0.1 beklentisi karşısında %0.5 olarak açıklandı.

Ayrıca Temmuz ayında İthalat fiyat endeksi %0.6 beklentiye karşın %0.7, haftalık işsizlik başvuruları ABD'de başladığı zamandan beri ilk defa 1 milyonun altına düşerek 1.1 milyon beklentisine karşın 963 bin, devam eden başvurular ise 15.8 milyon beklentinin altında kalarak 15.5 milyon olarak açıklandı.

Haftanın son gününde ise Çin’de sanayi üretiminin Temmuz'da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4.8 yükseldiği, perakende satışların yüzde 0.1'lik artış beklentisine karşın yüzde 1.1 gerilediği açıklandı.

Dolar endeksi yatırımcıların ABD'de hem Cumhuriyetçi hem Demokrat Parti'nin desteğini alacağı ekonomiyi canlandırma paketi anlaşması umutları ve ABD tahvil getirilerinin dip seviyelerden toparlanmasıyla desteklense de likiditenin azalması ve herhangi bir iyimser haberin olmamasıyla baskılanarak 93.478 seviyesinden başladığı haftayı %0.36 kayıpla 93.096 seviyesinden sonlandırdı.

ABD ekonomik toparlanmasını canlandırma anlaşmasına yönelik belirsizliğin petrol fiyatlarında kazanımları sınırlamasına rağmen, petrol fiyatları Saudi Aramco'nun iyimser talep görüşü ve Irak'ın arz kesintilerini artırma taahhüdünün desteğiyle yükseldi. Petrol ayrıca stoklarda azalma olduğunu gösteren ABD hükümet verisinin, koronavirüse rağmen petrol talebinin canlandığı görüşleri ile desteklenerek, haftalık bazda brent petrol %0.90 primli olarak $44.80, ABD ham petrolü ise %1.92 primle $42.01 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Altın fiyatları ise hafta ortasına doğru ABD tahvil getirilerinin yükselişiyle $1.863 seviyesine kadar gerilerken, dolardaki zayıf seyir, düşük faiz ortamı ve COVID-19 vakalarındaki artışın küresel ekonomiye yansımasına yönelik endişelerin güvenli liman talebini desteklemesine rağmen haftalık bazda %4.47 kayıpla $1.944 seviyesinden kapattı.

LME bakır ise $6.244.50 seviyesinden açılış gerçekleştirdiği hafta başında Çin verilerinin, Avrupa ve ABD'deki imalat şirketlerinin yükseliş ile talepteki toparlanma beklentileri ve LME stoklarındaki düşüşün desteği ile Perşembe gününe kadar değer kazandı. LME bakır Perşembe günü ise Güney Amerika’daki arz kesintisi ile ilgili endişelerin azalması ve Çin’de zayıf talep beklentisi ile günü %2.56 kayıpla $6.270 seviyesinden sonlandırarak hafta boyunca süren kazanımlarını geri verirken, son işlem günü Çin endüstriyel imalat verisi ile değer kazanarak haftalık bazda %0.24 kayıpla $6.366 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Yeni hafta ise Çin Merkez Bankası (PBOC) piyasalara 700 milyar yuan büyüklüğünde orta vadeli kredi sağlarken, krediler için faiz oranını dördüncü ayda da değiştirmediğini açıklarken, Çin endekslerindeki yükseliş ile başladı. ABD endekslerinde ise S&P 500 %0.27, Nasdaq endeksi %1 primle rekor seviyede kapanış gerçekleştirirken, Dow Jones %0.31 değer kaybetti.

Asya hisse senetlerine ise bugün ABD-Çin gerilimlerinin Wall Street'de teknoloji hisseleri öncülüğündeki iyimserliği baskılamasıyla karışık seyir hakim oldu. Güney Kore KOSPI endeksi %2.46 negatif, CSI300 endeksi yatay eksi, Hang Seng endeksi hafif primli, Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi %0.77, Şanghay Bileşik endeksi ise %0.36 primli.

Ekonomik veri tarafında Japonya’nın 2.çeyrek GSYİH verisi, önceki veri olan %0.6 gerilemeye karşın, çeyreklik bazda %7.8 geriledi. Japonya’da Haziran ayı sınai üretim verisi ise önceki ay %2.7 yükselişin ardından, %1.9 artış gösterdi.

ABD yönetimi, Çinli teknoloji şirketi Huawei'nin Amerikan teknolojisine erişimini engellemeyi amaçlayan kısıtlamalarını artırdı ve şirketin 38 iştirakini ekonomik kara listeye aldı. ABD Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, Huawei'nin ABD teknolojisiyle yazılımının kullanıldığı yarı iletken çip alımlarını engellemeyi amaçlayan ve Mayıs ayında uygulamaya konan kısıtlamaların genişletildiği bildirildi. Açıklamada, şirket ve iştirakleri için ihracat kontrolüne tabi ögeleri içeren işlemlere yönelik lisans alma şartı getirildiği kaydedildi.

ABD'nin geciken ekonomik toparlanmasının yarattığı endişe ile ABD tahvil getirileri ve güvenli limana olan talep ile arasında kalan dolar bu haftaya geçen hafta kaldığı yerden başladı. Dolar euro, Avustralya doları, sterlin, İsviçre frangı ve yuan karşısında, ayın başlarında gördüğü en düşük seviyelerini yeniden test etmeye hazırlanırken %0.32 kayıpla 92.551 seviyesinde bulunuyor.

Euro dolar karşısında iki yılın zirvesi olan 1.1916 seviyesinin hemen altında %0.24 primle 1.1898 seviyesinde bulunurken, sterlin ise %0.5 primli olarak 1.3167 seviyesinden işlem görüyor.

Petrol fiyatları geriledi ancak OPEC+'ın fiyatları desteklemek için üretim kesintilerine neredeyse tamamen uyduğunu söylemesinin ardından dünkü kazanımlarının çoğunu korudu. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı dün %1.27 yükseldikten sonra bugün %0.18 düşüşle $45.29 seviyesinde bulunuyor. ABD hafif ham petrolü önceki seansta %2.09 yükseldikten sonra bugün %0.37 düşüşle $42.73 seviyesinde bulunuyor.

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi artıran ABD ve Çin arsındaki jeopolitik gerilime ve Fed'in son toplantısının tutanaklarına çevirmeleri ile birlikte yükselişini ikinci güne taşıyarak ons başına $2.000 seviyesini aştı. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün %2.15 primli kapanış gerçekleştirdikten sonra bugün %0.88 primle $2.003 seviyesinde.

LME bakır dün LME stoklarındaki azalış ve Çin Merkez Bankası’nın destek açıklaması ile %1.31 primli olarak $6.449 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. LME bakır bu sabah artan ABD-Çin gerilimi ile baskılansa da dolardaki zayıflama ve Çin'deki ekonomik toparlanma konusundaki iyimserlik destekleri ile %0.62 primli olarak $6.489 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2020- 32.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Önceki hafta, ABD’de yeni bir teşvik planı hazırlıkları ve yeni koronavirüs vakalarının küresel yükselişi ile Asya piyasalarının karışık seyri ile başladı. ABD endeksleri teknoloji hisseleri önderliğinde yükselirken, major Avrupa endekslerine de haftanın ilk gününde yükseliş hakimdi.

ABD’deki vaka sayıları artmaya devam ederken, seçim öncesinde hem cumhuriyetçilerin hem de demokratların işsizlik yardımlarını uzatmaya gönüllü olması da, ekonomi açısından olumlu yorumlandı.

Hisse senedi gibi riskli varlıklar merkez bankalarının ve hükümetlerin canlandırma önlemleriyle yükselse de güvenli liman altın da küresel sağlık krizinin uzun dönemli etkilerine dair artan belirsizliğin bir işareti olarak yükseldi. Aşı çalışmasına ilişkin açıklamalar ve ABD’de yardım paketi üzerinde anlaşmaya varılacağı beklentisinin güçlenmesi ile endeksler hafta ortasından sonra desteklenerek alıcılı seyretmeye devam etti.

Ancak Perşembe günü ABD endekslerinde nispeten kuvvetli alımlar devam ederken Avrupa endeksleri satışa maruz kaldı. ABD tarafında açıklanan ADP-özel sektör istihdamı Temmuz ayında 167 bin kişilik artış ile 1.5 milyon olan beklentinin oldukça altında kalarak istihdam tarafındaki toparlanmanın zayıflığına işaret etmesi endekslerde havayı bozmaya yetmedi.

Asya borsaları haftanın son işlem gününde ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'in video uygulaması TikTok'un sahibi ByteDance'i ve mesaj uygulaması WeChat'in sahibi Tencent şirketinin ABD faaliyetlerini yasaklamasıyla geriledi. Trump'ın Çin'li teknoloji şirketlerinin ABD faaliyetlerini yasaklama adımı "güvenli olmayan" Çinli uygulamaların dijital ağdan kaldırılacağı açıklamalarının ardından geldi.

Aynı sebeple ABD endeksleri de son işlem gününde negatif açılış gerçekleştirirken özellikle Nasdaq hisselerinde satış görüldü.

ABD tarım dışı istihdam verisinde ise beklentinin üzerinde istihdam açıklanması endekslere destek olmayı başaramadı ve genel itibariyle negatif seyir hakim oldu. Ancak ABD endeksleri haftalık bazda Dow Jones %3.80, S&P 500 %2.45 ve Nasdaq %2.47 olmak üzere primli olarak kapanış gerçekleştirmeyi başardı.

FED San Francisco başkanının ABD ekonomisinin başta düşünülenden daha fazla desteğe ihtiyaç duyacağı açıklamaları da uzun dönemli tahvil getirilerinin düşmesine neden olarak piyasaları olumsuz etkiledi.

ABD'de yaşanan ekonomik iyileşmenin Avrupa'nın gerisinde kaldığına dair güçlenen görüş hafta içerisinde euroyu iki yılın en yüksek seviyesi olan 1.1915 seviyesine kadar yükseltti. Haftalık bazda dolar endeksi yatay artı kapanış gerçekleştirirken, euro da dolar karşısında haftanın son işlem günündeki %0.75 değer kaybına rağmen %0.1 primli kapanış gerçekleştirdi.

Sterlin ise İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) beklentiler dahilinde faiz oranlarını %0.1’de sabit tutması ve zayıflayan dolar ile birlikte hafta içerisinde 1.3185 ile Mart ayından bu yana en yüksek seviyeyi test etse de Cuma günkü kayıp ile haftalık bazda %0.28 kayıpla kapanış gerçekleştirdi.

ABD ham petrol stoklarının beklenenden az olması ile hafta içerisinde son beş ayın zirvelerini gören petrol fiyatları ise haftalık bazda brent petrol %2.47 ve Amerikan petrolü %2.36 olmak üzere primli kapanış gerçekleştirdi.

Altın doların ABD istihdam verisinin etkisiyle değer kaybetmesi ve koronavirüs salgınına yönelik endişelerin altına olan talebi artırmasının da eklenmesiyle Cuma günü $2.064 seviyesine kadar yükselerek rekor tazeledikten sonra haftayı %3.04 primli olarak $2.034 seviyesinden kapattı.

Haftaya $6.358 seviyesinden başlangıç yapan LME bakır hafta Salı günü artan koronavirüs vakaları ile yatırımcı endişesinin artması ile Şili ve Peru gibi önemli üreticilerin, üretim miktarlarındaki artışın etkisi ile geriledi. LME bakır hafta içerisinde merkez bankaları ve hükümet teşviklerinden dolayı daha güçlü ekonomik büyüme ve talep beklentileri yanı sıra zayıflayan dolar ile desteklendi. Ancak Codelco’nun, bu haftadan itibaren koronavirüs nedeniyle askıya aldığı operasyonları ve projeleri yeniden başlatacağını açıklaması ve artan ABD-Çin geriliminin etkisi ile Cuma günü %3.84 değer kaybederek haftayı $6.237 seviyesinden %2.18 kayıpla kapattı.

Yeni hafta ise hisse senedi piyasalarının karışık seyri ile başladı. Hong Kong’da iç karışıklık devam ederken Hang Seng endeksi haftaya %0.63 değer kaybıyla başlarken, Avrupa endekslerinde yükseliş hakim olsa da işlem hacimleri 30 günlük ortalamanın yaklaşık %30 altında kaldı. Başlıca Avrupa endeksleri %0.1-%0.41 aralığında primlenirken İspanya IBEX endeksinde %1.49 primlenme görüldü.

ABD’de Dow Jones %1.30, S&P 500 endeksi %0.27 primli, Nasdaq ise %0.39 kayıpla kapanış gerçekleştirdi. Çin ve ABD arasında geçtiğimiz hafta artan gerilim ve pandemi ardından yaşanan hızlı yükselişin getirdiği kar satışlarının etkisiyle teknoloji sektörü hisseleri endeksleri baskılayan faktör oldu.

Çin ABD ilişkileri kötüleşerek risk iştahını baskılarken, Çin'deki ÜFE'deki yavaşlama, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde ekonomik toparlanma umutlarını artırdı. Çin’de açıklanan verilere göre tüketici enflasyonu Temmuz ayında yıllık bazda %2.7 ile %2.6 beklentisinin üzerinde artarken, üretici enflasyonu ise aynı dönemde %2.4 geriledi.

Bugün ise Asya borsaları yeni bir Çin-ABD anlaşmazlığı endişeleri ile karışık seyrederken ABD'nin ekonomiye destek vereceğine yönelik umutlar ise petrol ve emtia para birimlerini destekledi. Güney Kore KOSPI endeksi %1.35, Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi %0.47, Hang Seng endeksi %2.11 primli, Şanghay Bileşik endeksi %1.15, CSI300 endeksi %0.91 ile negatif.

Yatırımcılar, Birinci Aşama ticaret anlaşmasının ilk altı ayını gözden geçirmek için Cumartesi günü ABD ve Çinli ticaret yetkilileri arasında yapılacak görüşmeyi bekliyor.

Dolar art arda yaklaşık yedi haftalık düşüşün ardından, yatırımcıların ABD'de hem Cumhuriyetçi hem Demokrat Parti'nin desteğini alacağı ekonomiyi canlandırma paketi anlaşması umutları ve ABD tahvil getirilerinin dip seviyelerden toparlanmasıyla desteklense de Almanya'nın ZEW ekonomik duyarlılık anketi 58 beklentisinin çok üzerinde 71.5 olarak açıklanması ile dünkü %0.16 primlenmenin ardından 93.247 seviyesinde %0.36 negatif.

Euro haftanın ilk işlem gününde %0.42 geriledikten sonra bugün 1.1797 seviyesinde %0.52, sterlin ise 1.3105 seviyesinde %0.27 primli.

Petrol fiyatları ve ekonomilerin yeniden açılmasıyla Asya'da talebin toparlanmasından destek bularak yükseldi. ABD ekonomik toparlanmasını canlandırma anlaşmasına yönelik belirsizliğin petrol fiyatlarında kazanımları sınırlamasına rağmen, petrol fiyatları Saudi Aramco'nun iyimser talep görüşü ve Irak'ın arz kesintilerini artırma taahhüdünün desteğiyle yükseldi. Petrol fiyatları ABD ekonomisine destek paketi beklentileri ile de destekleniyor. Brent ham petrolü dün %1.33, bugün %1.02 primli olarak $45.45; ABD hafif ham petrolü ise dün %1.75, bu sabah ise %1.43 primli olarak $42.54 seviyesinde.

Altın ABD ekonomisine destek paketine yönelik görüşmelerin risk iştahını arttıracağı beklentisi ile değer kaybetti. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün günü %0.36 kayıpla kapatmasının ardından bugün de %2 gerileyerek $1.986 seviyesinde bulunuyor.

LME bakır ise $6.244.50 seviyesinden açılış gerçekleştirdikten sonra Çin verileri, Avrupa ve ABD'deki imalat şirketlerinin yükseliş beklentileri ile talepteki toparlanma desteği ile günü %2.63 primli olarak $6.401 seviyesinden kapattı. LME bakır fiyatları, LME stoklarının Mart 2019’dan bu yana en düşük seviyesi olan 114.375 seviyesine kadar gerilemesi ile de desteklenirken, bugün ABD-Çin gerginliğinin yükselmesi ile %0.57 kayıpla $6.365 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2020- 31.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta ABD ve Çin'in karşılıklı olarak birbirlerinin konsolosluk kapatmalarının ardından yatırımcıların risk iştahının gerilemesiyle ve Altın fiyatlarındaki yükseliş ile başlarken, gelişmeler diğer güvenli liman varlıkları da destekledi. Küresel hisse senetleri, geçen hafta ABD'nin Houston kentindeki Çin konsolosluğunun kapatılmasını talep etmesinden sonra Çin'in de karşılık olarak Chengdu kentindeki ABD konsolosluğunun kapatılmasını talep etmesiyle güç kaybetmişti.  

Dolar, ABD'de yeniden artan koronavirüs vakalarının ekonomik toparlanmayı bozacağı konusundaki endişelere, ABD ve Çin arasındaki artan diplomatik gerilimin yarattığı kaygıların da eklenmesiyle baskı altında başladığı haftayı, mali destek paketi üzerinde Kongre'de hala uzlaşma çıkmamasının da etkisi ile %1.15 kayıpla kapattı. Diğer yandan dolardaki düşüş, Avrupa hükümetlerinin koronavirüs mali kurtarma paketi konusunda anlaşmalarıyla euronun değerinin tekrardan geniş ölçekli olarak kıymetlendirilmeye başlaması ve ABD istihdam piyasasındaki toparlanmada çatlakların oluşmasıyla aynı zamana denk geldi.

Diğer yandan ABD Merkez Bankası'nın (FED) pandemiden tahrip olan ekonomiyi desteklemek için faiz oranlarını beklentiler doğrultusunda 15 Mart'tan bu yana geçerli olan %0 ile %0.25 arasında tutacağını açıkladı. Fed'in faiz oranını sabit tutup, gerektiğinde "her türlü aracı" kullanacağını belirtmesi risk iştahını destekledi.

Dolardaki değer kaybının da etkisi ile altının yükselişinde merkez bankalarının pandemiye karşı uyguladıkları agresif parasal genişleme politikaları da rol oynarken, altın $1980 seviyesini test etmiş olduğu haftayı %3.88 primli olarak kapattı.

Petrol fiyatları, artan koronavirüs vakaları ve ABD-Çin siyasi geriliminin yatırımcıları güvenli liman varlıklarına yöneltmesiyle hafif düşüş gösterdi. Amerikan petrolü haftalık bazda %2.47 değer kaybederek $40.27, brent petrol ise haftayı yatay eksi olarak $43.30 seviyesinden kapattı.

LME bakır haftaya zayıflayan doların desteğiyle $6411 seviyesinden başlarken, ABD’den gelecek teşvik beklentileriyle desteklense de azalan Çin talebi nedeniyle yükseliş sınırlı kaldı. Perşembe günü artan koronavirüs vaka sayısı ve Almanya’nın ikinci çeyrekte %10.1 küçülmesi gibi, ekonomileri olumsuz etkileyeceği endişeleri ile değer kaybeden LME bakır haftayı %0.38 kayıpla $6376 seviyesinden kapattı

Yeni hafta ise Ağustos ayının ilk işlem gününde ABD endekslerinin teknoloji hisseleri önderliğinde yükselişi ile başladı. Dow Jones endeksi %0.89, S&P 500 endeksi %0.72, Nasdaq endeksi ise %1.47 primli kapanış gerçekleştirdi.

ABD’de Temmuz ayı ISM imalat verisi 53.6 beklentisinin üzerinde, 54.2 seviyesinde açıklanırken, mart 2019dan bu yana en hızlı büyüme kaydedilmiş oldu. Yeni siparişler kaleminde de 55.1 beklentisi 61.5 ile aşıldı. Ayrıca ABD’deki vaka sayıları artmaya devam ederken, seçim öncesinde hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların işsizlik yardımlarını uzatmaya gönüllü olması da, ekonomi açısından olumlu yorumlandı. Ancak, bazı yatırımcılar artan koronavirüs vakaları ve ABD'de Çinli teknoloji şirketleriyle yaşanan diplomatik sorunlara dair endişelerden dolayı temkinli hareket ediyor.

Diğer yandan ABD Başkanı Trump, tiktok’un ABD operasyonlarının, şirketin bu kolu 15 Eylül’e kadar satmaması durumunda kapatılacağını ifade ederek, ABD-Çin gerginliğinde yeni bir cephe daha açmış oldu.  Washington aynı zamanda kullanıcı verilerini Beijing ile paylaşabilecek diğer Çinli yazılım şirketlerine karşı adım atmaya hazırlanıyor.

Temmuz ayı Euro bölgesi İmalat PMI verisi 51.1 beklentisinin üzerinde 51.8 açıklandı. Veri 1.5 yıllık aradan sonra ilk kez büyümeye işaret ederken dün başlıca Avrupa endekslerinde de %1.42-%2.71 aralığında primlenme görüldü.

Bu sabah ise altın fiyatları, düşen dolar ve tahvil getirilerinin güvenli limanların cazibesini artırmasıyla rekor seviyeye tırmanırken, Asya borsaları salgın nedeniyle artan maliyetler ve belirsizliğin etkisiyle karışık seyrediyor. Güney Kore KOSPI endeksi %1.4, Hang Seng endeksi %0.3, Şanghay Bileşik endeksi %0.14 primli, Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi %0.6, CSI300 endeksi %0.08 ile negatif.

Hisse senedi gibi riskli varlıklar merkez bankalarının ve hükümetlerin canlandırma önlemleriyle geçtiğimiz aylarda yükselse de güvenli liman altın da küresel sağlık krizinin uzun dönemli etkilerine dair artan belirsizliğin bir işareti olarak yükselmeye devam etti.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı tahvil getirilerinin dip seviyeleri görmesiyle $2.039 seviyesine yükselerek rekor tazelerken %1 primli.

Yatırımcılar, Beyaz Saray'ın bu haftanın sonuna kadar anlaşmaya varmak için aralıksız çalışma sözü vermesiyle, ABD'nin daha fazla harcama açıklamasını umuyor. FED San Francisco başkanının ABD ekonomisinin başta düşünülenden daha fazla desteğe ihtiyaç duyacağı açıklamaları da uzun dönemli tahvil getirilerinin düşmesine neden olarak piyasaları olumsuz etkilendi. Koronavirüs yardım paketine dair ABD Kongresi'nden çıkacak paket beklenirken ve yatırımcılar zorlu ekonomik iyileşme sürecine hazırlanırken, dolar yükselen euro ve düşen tahvil getirileri nedeniyle baskı altında kaldı.

ABD'de yaşanan ekonomik iyileşmenin Avrupa'nın gerisinde kaldığına dair güçlenen görüş euroyu iki yılın en yüksek seviyesine yaklaştırdı. Euro piyasaların bugün açıklanacak ABD özel sektör istihdamı verisine odaklanmasıyla 1.1826 seviyesinde %0.22 primli. Dolar endeksi ise dün %0.17, bugün ise %0.31 kayıpla 93.092 seviyesinde bulunuyor.

LME bakır ise haftaya $6358 seviyesinden başlarken, Çin’de 51.3 beklentisine karşı 52.8 olarak açıklanban Caixin imalat PMI verisi desteği ile  %1.6 primli olarak kapattı. LME bakır dün artan koronavirüs vakaları ile yatırımcı endişesinin artması ile Şili ve Peru gibi önemli üreticilerin, üretim miktarlarındaki artışın etkisi ile günü %0.43 kayıp ile $6450 seviyesinden kapanış gerçekleştirirken bugün ise dolar endeksindeki düşüş ile de desteklenerek %0.6 primli olarak $6488 seviyesinde.

 İndir

2020- 29.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Önceki hafta, Asya borsalarının, ABD bilanço yayımlama döneminde yatırımcıların, çoğu şirketin koronavirüs tecritleri nedeniyle düşürdüğü beklentilerini aşacağı konusunda iyimser olması etkisi ile yükselişi ile başladı.

Florida’da 15.000'den fazla yeni vaka bildirirken, Nisan'da New York'un bildirdiği zirve seviyeyi aştı ve ABD'de koronavirüs vakaları önceki hafta sonu sert yükseldi. Kaliforniya Valisi Gavin Newsom'un eyaletteki barları kapatma ve restoran ile sinemaların kapalı alanlardaki faaliyetlerini durdurma kararı sonrası Wall Street'te satışlar gerçekleşti. Vali, eyaletin Los Angeles ve San Diego'daki en büyük iki okul bölgesinde çocukların Ağustos'ta evde kalacağını açıkladı.

Haftanın ilk işlem günü ABD ve Avrupa endeksleri artı kapanış gerçekleştirirken diğer yandan ABD ve Çin arasındaki gerilim de artmaya devam etti. ABD yaptığı açıklamada Çin'in Güney Çin Denizi'nin büyük bir kısmındaki kaynakları elde etme konusunda hak iddia etmesini kabul etmediğini belirtti. Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump, Hong Kong’a “baskıcı eylemler” uyguladığı gerekçesi ile Çin’i yeni yaptırımlar konusunda uyardı.

Hafta ortasında ise artan ABD-Çin gerginliği ile endekslerin baskılandığı görülürken, hafta sonuna doğru ise koronavirüs salgınının özellikle ABD'de hala kontrol altına alınamamış olması ve eyaletlerde vakaların artıyor olması ve Washington'ın Çin Komünist Parti üyelerine ABD'ye seyahat yasağını değerlendirdiği haberleri yatırımcılardaki risk iştahını azaltan unsurlar olarak öne çıktı. Çin’in TikTok ve WeChat'i de dahil olmak üzere sosyal medya uygulamalarının ulusal güvenlik risklerini incelediğini, Washington'un "zorbalık" olarak nitelendirdiği taktiklere yanıt vereceğini açıklaması gerginliği arttırdı.

ABD’de 77 bin’den fazla yeni koronavirüs vakası bildirilirken günlük vaka artışında rekor kırıldı, Cuma günü farklı eyaletlerden son 1 hafta ve 15 günün ortalamalarının üzerinde yeni coronavirüs vaka sayısı açıklanmaya devam etti. Koronavirüs vakalarındaki sert yükseliş Kaliforniya'nın ve diğer ABD eyaletlerinin kısmen tekrar kapanmasına neden olurken ekonominin ve iş piyasasının zorlanmaya devam edeceği endişelerini arttırdı.

Çin ekonomisinin ikinci çeyrekte beklentileri aşarak geçen yılın aynı dönemine göre %3.2 büyüdüğü açıklanırken, perakende satışlarındaki beklenmedik düşüş yatırımcıları kaygılandırdı. ABD’de Perakende Satışlar aylık 7.5% ile beklenti üzerinde olurken, Haftalık İşsizlik Başvuruları 1.3 milyon kişi, Devam Eden Başvurular 17.3 Milyon kişi olarak açıklandı. Avrupa tarafında ECB toplantısı yer alırken oranlarda beklendiği üzere herhangi bir değişiklik yapılmadı. Başkan Lagarde ve konsey üyeleri arasında pandemi için oluşturulan bono alımlarının sonuna kadar devam edeceği üzerine fikir ayrılıkları görüldü.

Dolar endeksi ABD-Çin gerilimi ve artan koronavirüs vaka sayılarının güvenli varlık alımlarını arttırması ile desteklense de haftayı %0.73 kayıpla sonlandırdı. Ayrıca haftanın son işlem gününde ABD tarafında açıklanan güven endeksi ve konut başlangıçları beklentilerin altında kalırken eski Fed başkanlarından Bernanke ve Yellen ekonomik toparlanmanın beklentilerden daha uzun ve sıkıntılı olabileceğini açıklaması 2. dalga korkusu ile beraber piyasaları tedirgin etmeye yetti ve dolar endeksinde kayıp görüldü.

Euro ise haftayı %1.13 primli olarak 1.1426 seviyesinden kapatırken sterlin tarafında haftalık %0.44 kayıp izlendi ve sterlin 1.2565 seviyesinden kapattı.

Petrol tarafında ise hafta ortasında açıklanan rakamlara göre stoklarda görülen azalma ve OPEC tarafından alınan ek üretim kesintisi kararına rağmen özellikle ABD tarafında artan 2. dalga riski ekonomilerin tekrar duracağı ya da toparlanmanın beklenenden uzun süreceği endişeleri ile baskılanırken, Brent petrol haftalık bazda %0.23 değer kaybetti, Amerikan petrolü ise %0.10 primli kapanış gerçekleştirdi.

LME bakır, haftaya Antofagasta Minerals Centinela bakır madenindeki çalışanların grev yönünde oy kullanmaları ile tırmanan Şili'deki arz kesintisi endişesi ile başladı. Çin’de ülkenin büyük bir bakır katot üretim bölgesinden biri olan Jiangxi eyaletinde yaşanan sel felaketi de fiyatları desteklerken LME bakır hafta başında 25 ayın en yüksek seviyesi olan $6.633 seviyesine kadar yükseldi. Ancak artan virüs vakalarına rağmen Şili’nin üretim miktarını koruyabilmesi ve ABD-Çin gerginliğinin artış göstermesi ile baskılanan LME bakır önceki hafta kapanışının 8 dolar üzerinde $6.426 seviyesinde ve haftalık bazda %0.12 primli kapanış gerçekleştirmeyi başardı.

Yeni hafta Dünya genelinde koronavirüs vakalarındaki artışla beraber piyasalarda euro bölgesinin ve ABD'nin salgınla mücadele için canlandırma paketi açıklayacağı beklentileri sürerken, Asya borsalarının karışık seyri ile başladı. Haftanın ilk işlem gününde ABD ve Avrupa hisse senedi piyasalarına pozitif seyir hakimdi.

Dow Jones %0.03, S&P 500 endeksi %0.84, Nasdaq %2.51 değer kazanırken başlıca Avrupa endeksleri %0.47-%0.99 aralığında primli kapanış gerçekleştirdi, İngiltere FTSE 100 endeksi ise negatif ayrışarak %0.46 değer kaybetti. ABD borsalarında, birkaç gündür yatay seyreden teknoloji hisselerinin yükselmesiyle Nasdaq %2.51 artarak rekor kırarken, S&P 500 endeksi de beş ayın zirvesini gördü.

Avrupa Birliği ülkelerinin pandemi ardından ekonomik toparlanmayı desteklemek amacıyla mali yardım üzerinde çalışması devam ederken, anlaşmaya varılacağı beklentisi güçlendi. AB liderleri neredeyse beşinci güne sarkan zorlu zirvede koronavirüsten etkilenen ekonomileri için 750 milyar euro büyüklükte canlandırma planı üzerinde uzlaşıya vardılar. Yetkililer anlaşmanın AB'nin geleceğine dair şüpheleri gidermek için önemli olduğunu ifade etti.

Hem Avrupa hem de ABD endekslerinde IT sektörü yükselişi desteklerken, Sterlin’deki değer kazancının etkisiyle FTSE 100 değer kaybetti.

Asya borsaları ise, AB liderlerinin ekonomik kurtarma paketi üzerine anlaşmasının ve koronavirüs aşısına dair umutların risk iştahını artırmasıyla yükseldi. Güney Kore KOSPI endeksi %1.39, Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi %2.58, Hang Seng endeksi ise %2.31, CSI300 endeksi %0.23 ve Şanghay Bileşik endeksi %0.2 değer kazandı.

Ekonomik veri tarafında Japonya’da dün açıklanan verilere göre Haziran ayında ihracat yıllık bazda %26.2 ile %24.7 beklentisinin üzerinde geriledi. İthalat ise aynı dönemde %14.4 oranında düşüş kaydetti. Almanya’da üretici enflasyonu Haziran ayında aylık bazda değişim göstermedi, tüketici enflasyonunda yıllık bazda gerileme hızı ise %1.8 oldu.

Euro, AB liderlerinin ekonomik kurtarma paketi üzerine anlaşmasının etkisiyle dört ayın en yüksek seviyesini görürken, dünkü %0.16 primli kapanışının ardından bu sabah 1.1469 ile Mart başından beri en yüksek seviyeyi gördükten sonra anlaşmaya varılacak olmasının zaten fiyatlanmış olması nedeniyle kazanımlarını kısmen geri verdi ve 1.1446 seviyesinde yatay.

Sterlin dün %0.76 primli kapanış gerçekleştirirken bugün %0.28 primli olarak 1.2696 seviyesinde bulunuyor.

AB liderleri arasındaki anlaşma ve koronavirüs aşı denemelerinden gelen olumlu sonuçlar piyasalardaki kırılgan iyimserliği desteklerken dolar gibi güvenli liman varlıklar üzerinde baskı yarattı. Dolar endeksi dünkü %0.11 değer kaybının ardından bu sabah son 4 ayın en düşük seviyesi olan 95.633 seviyesine kadar geriledikten sonra %0.16 kayıpla 95.676 seviyesinde.

Ayrıca piyasalar bugün ABD'de Kongre'nin görüşeceği 1 trilyon dolar değerindeki kurtarma paketi görüşmelerini takip edecekler.

Petrol fiyatları, artan koronavirüs vakaları nedeniyle yeni tecrit önlemlerinin getirilebileceği endişelerine karşılık petrol talebinin iyileşeceği beklentisiyle son üç haftadır sıkıştığı dar bantta işlem görmeye devam etti. Brent petrol %2.59 primli olarak $44.40, Amerikan petrolü ise %2.52 primle $41.84 seviyesinde.

Altın fiyatları koronavirüs vakalarında yaşanan artışa dair endişelerin ve daha fazla ekonomik canlandırma önleminin enflasyona dair yarattığı beklentilerin güvenli liman altına olan talebi desteklemesiyle yükselerek 9 yılın en yüksek seviyesinde. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün %0.36 primli kapanış gerçekleştirdikten sonra bu sabah Eylül 2011'den beri en yüksek seviyesi olan $1.825 seviyesinde %0.53 primli.

Dün yeni haftaya $6.447 seviyesinden başlangıç yapan LME bakır ise günü %0.58 primli kapattıktan sonra bu sabah AB liderlerinin anlaşması ve üç potansiyel koronavirüs aşısının çalışmalarından olumlu veri elde edilmesinin desteği ile %0.49 primli olarak $6.506 seviyesinde bulunuyor.İndir

2020- 28.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Önceki hafta, global endekslerin artan koronavirüs vakaları nedeniyle ABD ekonomisinde normalleşmenin gecikmesine rağmen aşırı ucuz likidite ile mali destek politikalarından destek bularak yükselişi ile başladı.

Temmuz ayının ilk dört gününde ABD'nin 15 eyaletinde yeni koronavirüs vakaları rekor düzeyde arttığı açıklanırken, virüs ABD'de 3 milyon kişiye bulaştı ve Reuters hesaplamalarına göre 130.000 kişinin ölümüne yol açtı.  ABD'de koronavirüs vakalarında görülen ciddi artış bazı yatırımcıların döviz piyasasında büyük pozisyonlar almasının önüne geçmiş olsa da çoğu yatırımcı büyük ekonomilerin toparlanmaya devam edeceği ihtimaline odaklanıyor. Salı gününden itibaren piyasalarda ekonominin normalleşme eğiliminde olmasına rağmen koronavirüs salgınının ikinci tipe çevirerek artış gösterme endişesi piyasaların karışık seyretmesine sebep oldu.

Diğer yandan Trump’ın Çin ile ilişkilerin kötüleştiği ve şu an için ticaret anlaşmasında ikinci aşamanın söz konusu olmadığı şeklindeki açıklaması, güne yükselişle başlayan ABD endekslerinde bir miktar gerilemeye neden oldu. FED yetkililerinin destek paketlerinin sonuna yaklaşılmışken artan vakaların ekonomik büyümeyi etkileyeceğine yönelik endişelerini dile getirmesi de risk iştahını azaltan etken olarak öne çıktı.

Perşembe günü açıklanan ABD’deki vaka sayılarında %2 artış ile günlük artış ortalaması aşılmış olurken, ABD endekslerdeki yükselişi frenledi. ABD'de Perşembe günü 60.500'den fazla yeni koronavirüs vakası bildirilirken, bu rakam Çin'de virüsün ortaya çıktığı zamandan bu yana bir ülkede görülen en büyük günlük artış oldu ve bazı ABD'li tüketicilerin kamusal alanlara geri dönüşünü olumsuz etkiledi. Cuma günü ise koronavirüs tedavisinde ilerleme beklentisi ile endeksler yukarı doğru hareket etti.

Ekonomik veri bakımından Almanya fabrika siparişleri Nisan ayında %26.2 gerileyen siparişler, Mayıs ayında %15.4 olan beklentinin altında, %10.4 artış gösterdi. Euro Bölgesinde Nisan ayında %12.1 gerileyen perakende satışlar, Mayıs ayında %17.8 artışla, %15 beklentisini aştı.

ABD tarafında, önceki dönemde 46.7 olan Hizmet PMI, Haziran ayında 46.9 beklentisine karşın 47.9 olurken Bileşik PMI önceki döneme göre 1.1 puan artışla 47.9 olarak açıklandı. Mayıs ayında 45.4 olan ISM İmalat dışı endeksi, Haziran ayında 50.2 beklenirken 57.1 oldu. ABD ÜFE verisi ise Haziran ayında aylık bazda %0.4 artması beklentisine karşı %0.2 gerilerken, Çekirdek ÜFE %0.1 artış beklentisine karşın %0.3 geriledi.

Dolar endeksi ise hafta ortasına vaka sayılarındaki artış ile desteklenerek yükselse de artış gösteren risk iştahı ile haftalık bazda %0.54 değer kaybetti. Yatırımcıların Washington ile Beijing arasındaki gerilim yerine Çin'in toparlayan ekonomisine ve değerlemeleri dikkat çekici teknoloji sektörüne odaklanmasıyla yuan dolar karşısında haftalık bazda kaydettiği %0.94’lük değer artışıyla dikkat çekti. Euro %0.44 değer kazanırken, sterlin %1.10’luk primle dikkat çekti. Sterlindeki yükseliş için Brexit görüşmeleri öncesinde kısa pozisyonların kapatılmasının paritenin yükselmesinde etkili olduğu görüşü hakim oldu.

Petrol fiyatları artan virüs vakalarının ekonomilerin tekrar açılmasını geciktireceği beklentisi ve ABD ham petrol stoklarındaki artışın etkisi yatay seyretti. Haftalık bazda brent petrol %1 değer kazanırken, Amerikan petrolünde %0.25 değer kaybı görüldü.

Altın ise hafta içerisinde $1817 seviyesine kadar yükselerek Eylül 2011’den bu yana en yüksek seviyesini test ettikten sonra güvenli liman dolar tercihi ve sonrasında gelen kar realizasyonu ile gerilese de haftayı %1.33 primli olarak $1.798 seviyesinden kapattı.

LME bakır ise Çin'deki ekonomik toparlanma, özellikle Çin endekslerindeki haftalık bazda primlenmenin de desteği ile ve Şili'de artan virüs vakaları ile sendikaların daha fazla güvenlik önlemi almak için çağrılarını yenilemesi ile iyice artan arz endişeleri ile hafta boyunca desteklenerek, haftalık bazda %6.88 primle $6.429 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Yeni hafta, Asya borsalarının, ABD bilanço yayımlama döneminde yatırımcıların, çoğu şirketin koronavirüs tecritleri nedeniyle düşürdüğü beklentilerini aşacağı konusunda iyimser olması etkisi ile yükselişi ile başladı. Ancak Salı günü ABD ve Çin arasındaki gerilimin artması ve ABD'nin Kaliforniya eyaletinde koronavirüse karşı yeni tedbirler alınmasıyla yatırımcı iştahının azalması sonrası düşüş gösterdi.

Güney Kore KOSPI endeksi %0.11, Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi %0.61, CSI300 endeksi %0.95, Şanghay Bileşik endeksi ise %0.83, Hang Seng endeksi ise %1.14 değer kaybetti.

ABD endeksleri ise geçen hafta kapanışında görülen pozitif havayı devam ettirerek yukarıda açılış yaptı. Ancak seansın son iki saatinde özellikle teknoloji hisselerinde izlenen sert satış baskısı dikkat çekerken, özellikle California’da artan yoğun bakım sayıları piyasada moral bozdu.

Florida’da 15.000'den fazla yeni vaka bildirirken, Nisan'da New York'un bildirdiği zirve seviyeyi aşmasıyla, ABD'de koronavirüs vakaları hafta sonu sert yükseldi. Diğer yandan Kaliforniya Valisi Gavin Newsom'un eyaletteki barları kapatma ve restoran ile sinemaların kapalı alanlardaki faaliyetlerini durdurma kararı sonrası Wall Street'te satışlar gerçekleşti. Vali, eyaletin Los Angeles ve San Diego'daki en büyük iki okul bölgesinde çocukların Ağustos'ta evde kalacağını açıkladı.

Öte yandan ABD ve Çin arasındaki gerilim de artmaya devam etti. ABD dün yaptığı açıklamada Çin'in Güney Çin Denizi'nin büyük bir kısmındaki kaynakları elde etme konusunda hak iddia etmesini kabul etmediğini belirtti.

Dün Dow Jones yatay artı, S&P 500 endeksi %0.94, Nasdaq %2.13 değer kaybederek kapanış gerçekleştirdi. Avrupa endeksleri ise ABD endekslerinde Cuma günü izlenen güçlü kapanışın etkisi ile günü %1.32-%1.73 primli kapattı.

Dolar, ABD ve Çin arasındaki gerilimin yeniden artması ve artış gösteren koronavirüs vakalarının yatırımcı risk iştahını düşürmesiyle diğer para birimlerinin çoğu karşısında dar bir aralıkta değer kazandı. Dolar endeksi dünkü %0.19 kaybının ardından 96.402 seviyesinde yatay, Euro ise dünkü %0.37 primlenmeden sonra 1.1371 seviyesinde %0.27 primli.

Petrol fiyatları, yeniden devreye alınan koronavirüs sınırlamalarının petrol talebindeki toparlanmayı tehdit edebileceği ve OPEC+'nın Ağustos ayındaki toplantısında arz kısıntılarını azaltabileceği konusundaki kaygılarla %1'den fazla düştü. Mevcut anlaşmaya göre, OPEC+ günlük 9.7 milyon varillik rekor arz kısıntısını Ağustos ve Aralık ayları arasında günlük 7.7 milyon varile indirmeye hazırlanıyor. Brent petrol %0.77 düşüşle $42.39 seviyesine inerken, ABD hafif ham petrolü ise %0.97 gerileyerek $39.71 seviyesinde.

LME bakır Şili’de artan vaka sayıları sebebi ve Çin’de ülkenin büyük bir bakır katot üretim bölgesinden biri olan Jiangxi eyaletinde yaşanan sel felaketi ile arz kesintisi beklentisi ile yeni haftaya başladı. Dün 25 ayın en yüksek seviyesi olan $6.633 seviyesine kadar yükseldikten sonra günü %1.81 primli olarak $6.546 seviyesinden kapattı.

LME bakır bugün ise Antofagasta Minerals Centinela bakır madenindeki çalışanların grev yönünde oy kullanmaları ile tırmanan Şili'deki arz kesintisi endişesine rağmen tekrar gündeme gelen ABD-Çin gerginliği ile %0.27 kayıp ile $6.528 seviyesinden işlem görüyor.İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54
TCMB Kurları (27.09.2020) USD: 7,5682 - EUR: 8,8209 - GBP: 9,6667 Fixing Kurları (27.09.2020) USD: 7,5391 - EUR: 8,8042 - GBP: 9,6402 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,1678 - GBP / USD: 1,2787