Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2020- 42.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta, Asya borsalarının dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin'in istikrarlı şekilde iyileşeceği beklentisiyle Çin borsaları öncülüğünde yükselişi ile başlarken, ABD endeksleri de haftaya alıcılı başladı. Ancak yatırımcılar ABD canlandırma paketinin akıbeti hakkındaki endişeler nedeniyle tedbirli olmayı sürdürdü.

Hafta boyunca ABD'de koronavirüs yardım paketi görüşmelerinde karışıklık hakimdi. Gündemde Pelosi ve Trump’ın destek paketi ile ilgili açıklamaları yer alırken, Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Ludlow’un destek paketinin şart olmadığı ancak rafa kalkmadığı yönünde ki demeçleri kafaları karıştırdı. Donald Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile canlandırma paketi görüşmelerinde Cuma günü 1.8 trilyon dolar büyüklüğünde yardım paketi teklif ederek Pelosi'nin 2.2 trilyon dolarlık teklifine yaklaştı. Mali canlandırma paketiyle ilgili görüşmelerin durması sonrası Trump yönetiminin Kongre'ye daha basit bir mali destek paketi geçirmesi için çağrıda bulunması ise yatırımcıların mali destek planı beklentilerini canlı tuttu.

Diğer yandan Demokrat başkan adayı Joe Biden'ın seçim yarışında Başkan Trump ile arasındaki farkı git gide açmasıyla yatırımcılar seçim sonrasında büyük bir mali canlandırma paketi açıklanabileceği beklentisine girdiler.

Sonrasında ise ABD Temsilciler Meclisi Başkanı’nın Beyaz Saray'ın 1.8 trilyon dolarlık koronavirüse karşı mali yardım paketi teklifini reddetmesi piyasalar üzerinde baskı yarattı. Ayrıca Johnson&Johnson’da gelen klinik deneyleri bir hastanın vefatı üzerine durdurdukları haberi ise endekslerde satışa yol açtı. Johnson&Johnson’dan bir gün sonra Eli Lilly’de sağlık endişesi ile antikor testini beklemeye aldığını açıkladı.

ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin’in destek paketinin seçimlerden önce gelme ihtimalinin düşük olmasını açıklaması ise hafta ortasında endekslere satış getiren unsur oldu. Destek paketinin artık Trump’tan ziyade senatoda bulunun Cumhuriyetçiler tarafından da reddedileceği düşünülürken, Trump’ı geçse bile senatoya takılacak paket için seçim sonrası beklenmeye başladı. Perşembe günü ise piyasaların takip ettiği konu ile ilgili, başkan Trump ve Mnuchin tarafından yeni yorumlar paylaşıldı. Mnuchin açıklamasında, Beyaz Saray'ın koronavirüs testleri için finansman hedefleri konusundaki farklılıkların teşvik görüşmelerini raydan çıkarmasına izin vermeyeceğini ve $178 milyarın sağlık sektörüne ayrılması için hem fikir olduklarını paylaştı. Devamında ise Başkan Trump, teşvik paketi teklifini şu anki $1,8 trilyon seviyesinin üzerine çıkaracağını söyledi. Ancak Pelosi Covid-19 testinin önemli bir fikir ayrılığı olduğunu vurgulamasının ardından anlaşma beklentileri azaldı.

Diğer yandan Birleşik Krallığın artan koronavirüs vaka sayılarının yayılımını yavaşlatmaya yönelik aldığı yeni kararlar ise satış baskısını artırdı. Tehlike seviyesinin Londra için “orta”’dan “yüksek” kategorisine çekildiği paylaşılırken, kapalı alanlarda buluşmalar yasaklandı.

ABD'nin orta batı bölgesinde de havaların soğumasının ardından vakalarda rekor yükseliş görülmeye başlandı. Yetkililer, hasta sayılarının artması ihtimaline karşı Wisconsin eyaletinin Milwaukee şehrinde sahra hastanesi kurdu.

Haftanın son işlem günü ise beklenenden daha iyi gelen ABD perakende satışları ve Pfizer’ın seçim sonrasını işaret eden aşı açıklaması, ABD endekslerinde artışı destekledi ve haftalık bazda Dow Jones yatay artı, S&P500 %0.19, Nasdaq %0.79 primli kapandı.

Dolar, koronavirüs aşısına dair soru işaretlerinin oluşmasının ve ABD canlandırma paketinde çıkmaza girilmesinin güvenli limanlara yönelimi artırmasıyla haftalık bazda %0.67 primli olarak 93.682 seviyesinden kapandı. Analistlere göre euro ve sterlin, Avrupa ve İngiltere'de ikinci dalga koronavirüs vakalarıyla mücadele etmek için ekonomik faaliyetlerde tekrar kısıtlamaya gidilmesiyle daha fazla gerileyebilir. Para piyasalarında hareketlerin 3 Kasım'daki ABD başkanlık seçimi öncesinde sınırlı kalması beklenirken analistler risk iştahının azalacağını düşünüyorlar ve bu eğilimin doları destekleyeceğini düşünüyorlar.

Diğer taraftan ise Biden'ın seçimden galibiyetle çıkması, dolar için kısmen olumsuz olarak görülüyor çünkü Biden'ın kurumlar vergisini arttırma vaadi gerçekleştiği takdirde ABD'deki yatırımların getirisi düşecek.

Euro ve sterlin ise dolar karşısında haftalık bazda sırasıyla %0.90 ve %1.02 değer kaybetti. İngiltere ile Avrupa Birliği arasındaki müzakereler ise, Boris Johnson'ın bir ticaret anlaşmasının artık olası olmadığına inandığını söylemesine rağmen önümüzdeki hafta devam edecek. Johnson, yılsonuna kadar İngiltere'nin artık yeni bir antlaşma yapılmadan bloğun tek pazarından ve gümrük birliğinden ayrılmaya hazır olacağını söyledi.

Ekonomik veri tarafında açıklanan verilere göre Çin'in ithalatı Eylül'de bu yılın en hızlı büyümesini kaydederken, ihracatı da dünya genelinde koronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesine paralel olarak yükseldi. Çin’de ihracat analistlerin beklentilerine paralel olarak geçen yılın aynı ayına göre %9.9 yükselirken, ithalat Ağustos'ta %2.1 düştükten sonra Eylül'de %13.2 artarak büyümeye döndü. Eylül ayı enflasyonu beklentilerin altında %1.7 olarak açıklanırken, ÜFE ise -%1.8 beklentisine karşın %-2.1 olarak gerçekleşti.

ABD tarafında açıklanan enflasyon verileri ise beklenti doğrultusunda %0.2 olarak gerçekleşti. ÜFE verisi ise %0.4 beklentileri aşarken, haftalık bazdaki yeni işsizlik başvuruları beklentilerin, 825 bin, ve bir önceki verinin üzerinde 898 bin olarak açıklandı. Devam eden toplam başvuru sayısının ise 10.018 binlere gerilediği görüldü. Perakende satışlar ise aylık bazda manşette %0,8, çekirdekte ise %0.5 artması beklentisine karşı sırası ile %1.9 ve %1.5 olarak açıklandı.

Petrol fiyatları, haftaya Delta kasırgasının zayıflamasıyla ABD petrol üreticileri arzı yenilemeye başlaması ve Norveç'teki petrol üretimini etkileyen grev sonlanması ile düşüşle başladı. Ancak ham petrol stoklarının önceki hafta düşmesi ve OPEC+ grubunun Eylül ayı için taahhüt etmiş olduğu petrol arz kısıntısına uyduğunun görülmesi fiyatları destekledi ve haftalık bazda brent petrol %0.19, Amerikan ham petrolü %0.69 primli kapanış gerçekleştirdi.

Uluslararası Enerji Ajansı yayımladığı raporda 2020 yılında küresel enerji talebinin %5 düşeceği tahminini yaptı. OPEC, yayımlanan aylık raporunda petrol talebinin 2021'de günde 6.54 milyon varil artarak varil başına günde 96.84 milyon olacağını öngördü. Bu rakam bir ay önceki tahminlerinden 80.000 varil altında kaldı. The American Petroleum Institute'un yayımladığı verilere göre, ABD ham petrol stokları 9 Ekim'le biten haftada 5.4 milyon varil azaldı.

Öte yandan, iki kaynağın açıklamasına göre, OPEC ile Rusya önderliğindeki ülkelerin oluşturduğu OPEC+ üyeleri arasında Eylül'deki petrol üretim kesintilerine uyum %102 seviyesinde gerçekleşti.

Altın, ABD canlandırma paketinde anlaşmaya varılamaması sonucu dolardaki primlenme ile gerileyerek haftalık bazda %1.58 değer kaybederek haftayı $1.899 seviyesinden kapattı.

LME bakır ise $6.745 seviyesinden yeni haftaya başlamasının arından hafta başında Şili'deki madencilerin grev tehdidi, sonrasında ise Çin verileri ile desteklense de artan virüs vaka sayıları ile alınan tecrit önlemlerinin risk iştahını azaltması ve ABD teşvik paketi umutlarının azalması fiyatları negatif etkiledi. Cuma günü 22 Eylül’den bu yana en yüksek seviyesi olan $6.791 seviyesini test eden LME bakır sonrasında gerileyerek ve haftalık bazda %0.65 değer kaybederek $6.728 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Yeni haftanın ilk işlem günü ise, Asya borsalarının ABD canlandırma paketine dair umutlardan ve koronavirüs aşısının yılsonuna kadar çıkabileceği beklentilerinden destek bularak yükselişi ile başladı.

ABD tarafında ise Pelosi’nin teşvik paketi ile ilgili yaptığı açıklamalar, piyasalara olumlu havanın geri dönmesini sağladı. Pelosi tarafından yapılan açıklamada, kongre Demokratları ve Beyaz Saray müzakerecileri arasında farklılıkların devam ettiğini ancak, 3 Kasım seçimlerinden önce bir antlaşma için iyimser olduğunu paylaştı. Bir diğer önemli nokta ise, Pelosi’nin seçimlerden önce bir paket üzerinde uzlaşılabilmesi için Beyaz Saraya 48 saat süre vermesi olurken, seans öncesindeki olumlu havanın korunamaması ile birlikte endeksler satış gördü. Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq günü sırasıyla %1.43, %1.63 ve %1.65 kayıpla kapanış gerçekleştirdi.

Paket haberleri Avrupa endekslerinin güne olumlu başlamasını sağlarken, koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan önlemler endekslerin satıcılı bir seyir sürmesine sebep oldu. Başlıca Avrupa endeksleri günü %0.13 ile %0.59 aralığında kayıpla kapatırken İspanya IBEX endeksi %0.15 ile pozitif ayrıştı.

Ayrıca İtalya, ikinci dalgayı engellemeyi amaçlayan bir dizi yeni önlem açıkladı. Yerel belediye başkanları akşam 9'dan sonra meydanlar ve caddeler gibi halka açık alanlarda toplantıları sınırlamak için kapatma yetkisine sahip olacak.

Olumlu bir haber ise İngiltere’den aşı çalışmaları ile ilgili geldi, bir rapora göre, Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen ve AstraZeneca tarafından üretilen koronavirüs aşısının toplu olarak piyasaya sürülmesi Noel'den hemen sonra gerçekleşebilir.

AB ile Birleşik Krallık arasındaki gerginlik ise devam ediyor. Ocak ayına kadar bir antlaşmaya varılamaması durumunda, İngiltere ve AB şirketleri Dünya Ticaret Örgütü kurallı çerçevesinde daha yüksek maliyetler ve engellerle ticarette bulunacak.

Ekonomik veri tarafında, Çin ekonomisinin üçüncü çeyrekte, 2019 yılının aynı dönemine kıyasla ve %5.5 beklentisinin altında %4.9 oranında büyüdüğü açıklandı. Eylül ayı imalat ve hizmet verileri bir önceki seneye kıyasla beklentilerin üzerinde sırasıyla %6.9 ve %3.3 oranlarında arttığı paylaşıldı.

Asya borsaları bu sabah ise Pelosi’nin dün teşvik paketi ile ilgili olumlu açıklamaları ile yükseliş kaydetti. Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi %0.72 değer kaybederken, Güney Kore KOSPI endeksi %0.50, Hang Seng endeksi %0.11, CSI300 endeksi %0.8, Şanghay Bileşik endeksi %0.47 primli kapandı.

Küresel piyasalarda yatırımcıların riskten kaçınmasına neden olabilecek etkenler arasında Avrupa'da koronavirüs vakalarının rekor seviyeye çıkması ve ABD'de başkanlık seçimlerinden tartışmalı bir sonuç çıkması ihtimali de gösteriliyor.

Ayrıca yatırımcılar Donald Trump ile Demokrat Partili rakibi Joe Biden arasında Perşembe günü gerçekleştirilecek son münazaranın seçimin gidişatını değiştirip değiştirmeyeceğini de yakından takip ediyorlar.

Küresel piyasalarda oluşan iyimser hava ile dolar endeksi dünkü %0.27 kaybının ardından %0.17 ile 93.269 seviyesine geriledi. Euro dolar karşısında dün %0.41 primlenirken bugün 1.1806 seviyesinde %0.34 primli. Sterlin ise dün %0.26 değer kazanırken, bugün %0.14 kayıpla 1.2930 seviyesinde.

Petrol fiyatları koronavirüs vakalarındaki artışın talep üzerinde oluşturduğu baskı ile geriledi. Libya'nın petrol üretiminde artışına giderek stokların daha da artmasına neden olması da petrol fiyatlarının gerilemesinde etkili oldu. Brent petrol dün %0.72 değer kaybının ardından $42.61 seviyesinde yatay eksi; Amerikan ham petrolü ise dünkü %0.12 kaybın ardından $40.86 seviyesinde yatay artı işlem görüyor.

Altın fiyatları ABD'de koronavirüs yardım paketi umutlarının azalması ve başkanlık seçimlerinin giderek yaklaşmasıyla dünkü %0.28 primli kapanışının ardından geriledi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı %0.12 kayıp ile $1.902 seviyesinde bulunuyor.

LME bakır ise dün Şili'deki madencilerin grev tehdidi ve Çin verilerinin desteği ile %0.59 primli olarak $6.768 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. LME bakır bu sabah ise artan virüs vaka sayılarına ve alınan ilave tecrit önlemlerine rağmen ABD teşvik paketine dair olumlu haber akışı ile 21 Eylül’den bu yana en yüksek seviyesi olan $6.848 seviyesini test etmesinin ardından %1.06 primle $6.840 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2020- 41.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta, küresel piyasaların, ABD Başkanı Donald Trump'ın günün ilerleyen saatlerinde hastaneden çıkarılabileceği umutlarıyla yükselişi ile başladı. 74 yaşında hastaneye kaldırılan Trump’ın doktorları tedaviye cevap verdiğini ve Beyaz Saray'a dönebileceğini söylemesinin ardından S&P 500 ve Nasdaq vadeli kontratları vadeli kontratları Asya piyasasındaki işlemlerde yükseldi.

Diğer yandan CNBC tarafından seçimlerle ilgili yapılan çarpıcı haber ise dikkatleri toplarken, haberde  NBC News / Wall Street Journal anketine göre, Joe Biden’ın seçim gününe yaklaşık bir ay kala Donald Trump'ın karşısında ülke genelinde on dört puanla önde olduğu belirtildi. ABD basınında çıkan haberler, Trump’ın tekrardan seçilme ihtimalinin giderek azaldığını belirtirken, Başkan’ın seçim kampanyasını yürüten bazı üst düzey yetkililerin de testlerinin pozitif çıkmasının ardından seçime bir aydan az bir süre kala nasıl bir yol izleneceği belirsiz.

Ayrıca haftanın başında başkan Trump’ın Twitter'da yaptığı Demokratlarla ekonomik canlandırma paketi müzakerelerini seçim sonrasına kadar durdurduğu açıklaması piyasada şok etkisi yaratırken, Trump seçimlerden sonrası için ise daha kapsamlı bir canlandırma paketi sözü verdi.

Fed Başkanı Jerome Powell ise ekonominin içinde bulunduğu tehlikelere dikkat çekerek, koronavirüsün kontrol altına alınamaması halinde ABD ekonomisinin aşağı yönlü bir sarmal içine girebileceği uyarısında bulundu ve daha fazla ekonomik destek çağrısı yaptı.

Trump’ın mali destek paketi görüşmelerini askıya almasının ardından, yaptığı havacılık sektörünü destekleyecek paket çağrısı, ABD endekslerinin kayıplarının geri kazanılmasını sağladı. Trump attığı tweette havayolu bordro desteği için $25 milyar ve küçük işletmeler için maaş çeki koruma programı adıyla $135 milyarın onaylanmasını istediğini belirtti. Bir diğer tweet ise Demokrat temsilciler meclisi sözcüsü Nancy Pelosi’ye gelirken, mali destek paketi kapsamında Amerikalılara sadece $1200’lık çek ödemelerini kapsayan bir tasarıyı imzalamaya hazır olduğunu belirtti. Ancak Nancy Pelosi’nin daha büyük yardım paketi olmadan havayolu şirketlerini kapsayan pakete onay vermeyeceğini açıklaması üzerine, beş haftanın en yüksek seviyelerine yükselen endekslerde gerilemeler yaşandı.

Yeni ekonomiyi destekleme paketi hakkında Kongre ile yapılan müzakerelerden çekilme kararı alan ABD Başkanı Donald Trump geri adım atarak Kongre'ye koronavirüsten yoğun zarar gören sektörler, küçük işletmeler ve tüketicilere destek olacak küçük ölçekli bir dizi yardım paketi hazırlama çağrısında bulunurken, Trump'ın tavır değişikliği risk iştahını destekledi.

Haftanın son işlem gününde ise Nancy Pelosi ile Hazine Bakanı Steven Mnuchin tarafından yapılan açıklamalar ve Trump’ın son teklif olan 1.8 trilyon dolarlık destek paketinin arttırılmasını istemesi  ile paketin gelmesi konusundaki olumlu havalar tekrar piyasaya hâkim oldu.

Bu gelişmeler ışığında haftalık bazda Dow Jones %3.27, S&P 500 %3.84 ve Nasdaq %2.88 primli olmak üzere haftayı bitirdi.

Ekonomik veri tarafında ise ABD tarafında açıklanan ISM hizmet verileri bir önceki verinin ve beklentilerin üzerinde 57.8 olarak açıklandı. Hizmet ve bileşik PMI verileri ise beklentilere paralel sırasıyla 54.6 ve 54.3 olarak revize edildi.

Ticaret dengesi rakamları ise aylık bazda ithal edilen ürünlerin ve hizmetlerin değeri $231.67 milyar’dan  $239.04‘a genişledi. İhraç edilen ürünlerin ve hizmetlerin değerinin ise $168.11 milyar’dan  $171.94‘e büyüdüğü paylaşıldı. Net ticaret dengesi ise beklentilerin üzerinde $67.1 milyar tutarında açık verdi. Haftalık işsizlik başvuruları verisi beklentiden yüksek gelerek 840 k olarak açıklandı.

Avrupa bölgesi ülkelerinin hizmet PMI verilerinde ise Almanya beklentilerin üzerinde 50.6 olarak revize edildi. Birleşik Krallık’ta beklentilerin hafif üzerinde 56.1 olarak revize edilen hizmet PMI verisi İspanya’da ise 46.4 seviyesindeki beklentinin ve önceki 47.7'nin altında 42.4 olarak açıklandı.

Dolar ABD'de politikacıların yeni bir koronavirüs yardım paketi üzerinde anlaşacağına yönelik umutların artmasıyla haftayı %0.84 kayıpla kapattı. Euro ve sterlin ise dolar endeksine paralel olarak haftalık bazda sırasıyla %0.95 ve %0.89 primlendi.

Petrol fiyatları hafta başında Trump'ın hastaneden çıkışı ile desteklenirken, ABD ham petrol stoklarının artmasıyla gerilese de Norveç'teki petrol işçilerinin greviyle ve Delta kasırgasının Meksika Körfezine yaklaşmasıyla duran üretim ile haftalık bazda %9’dan fazla yükseldi.

LME bakır ise $6.563 seviyesinden başlangıç gerçekleştirdiği haftada Şili’deki üretimin Ağustos ayında yıllık %6.2 azalması, ABD’de koronavirüs teşvik paketinin tekrar konuşulmaya başlaması, bununla birlikte Çin borsalarının tatil dönüşü pozitif açılması ve artan risk iştahı ile desteklenerek Cuma günü 22 Eylül’den bu yana en yüksek seviyesi olan $6.781 seviyesini test ettikten sonra haftayı %3.47 primle $6.772 seviyesinden sonlandırdı.

Yeni hafta, Asya borsalarının dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin'in istikrarlı şekilde iyileşeceği beklentisiyle Çin borsaları öncülüğünde yükselişi ile başladı. İlk işlem gününde Amerikan endeksleri de Dow Jones %0.88, S&P %1.64 ve Nasdaq %2.56 olmak üzere alıcılı kapandı.

Gündemde Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ve ABD Başkanı Trump’ın destek paketi ile ilgili açıklamaları yer alırken, Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Ludlow’un destek paketinin şart olmadığı ancak rafa kalkmadığı yönünde ki demeçleri kafaları karıştırdı. Trump yönetimi, Kongre'nin daha az kapsamlı bir koronavirüs yardım paketini geçirmesini isterken, daha kapsamlı bir pakete dair görüşmeler yeniden açmaza girdi. Trump’ın, Nancy Pelosi ile canlandırma paketi görüşmelerinde Cuma günü 1.8 trilyon dolar büyüklüğünde yardım paketi teklif ederek Pelosi'nin 2.2 trilyon dolarlık teklifine yaklaşması beklentileri canlı tutuyor. Ancak yine de piyasalar, ABD başkanlık seçimlerinden önce her iki partinin de desteklediği bir koronavirüs mali canlandırma paketi oluşturulabileceği konusunda kuşkulular.

Diğer yandan demokrat başkan adayı Joe Biden'ın seçim yarışında Başkan Trump ile arasındaki farkı git gide açmasıyla yatırımcılar seçim sonrasında büyük bir mali canlandırma paketi açıklanabileceği beklentisine girdiler. Biden'ın seçimden galibiyetle çıkması, dolar için kısmen olumsuz olarak görülüyor çünkü Biden'ın kurumlar vergisini arttırma vaadi gerçekleştiği takdirde ABD'deki yatırımların getirisi düşecek.

Diğer yandan Trump'ın teklifi bazı Cumhuriyetçi Senato üyelerinin eleştirisine maruz kalırken, pek çok Cumhuriyetçi ülkenin artan borç yükünden endişe ediyor ve anlaşma sağlanması halinde başkanlık seçimlerinde oy kaybedeceklerinden endişe ediyorlar.

Bu sabah Asya borsaları ise, Çin hisse piyasasında tatil sonrası yükselişin yerini düşüşe bırakmasıyla Wall Street'teki güçlü kazanımları sürdüremeyerek karışık seyretti. Ancak teknoloji sektörü hisselerine gelen alımlar ve ABD mali canlandırma planıyla ilgili yeni beklentiler risk iştahının canlı olduğuna işaret etti.

Ayrıca açıklanan verilere göre Çin'in ithalatı Eylül'de bu yılın en hızlı büyümesini kaydederken, ihracatı da dünya genelinde koronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesine paralel olarak yükseldi. Çin Eylül ihracatı beklentilere paralel olarak geçen yılın aynı ayına göre %9.9 yükselirken, ithalatı Eylül'de %13.2 artarak büyümeye döndü. Güçlü gelen veriler, Çinli ihracatçıların koronavirüs salgınının getirdiği durgunluktan hızla toparlandığını gösteriyor.

Dolar, 3 Kasım'daki ABD başkanlık seçimlerinden sonra kapsamlı bir mali canlandırma paketi oluşturulacağı beklentilerine paralel olarak riskli para birimlerinin yükselişe geçmesiyle üç haftanın dip seviyesi yakınlarında işlem gördü. Dolar endeksi dün, Cuma günü gördüğü yaklaşık üç haftanın dip seviyesi olan 93.005'in hemen yukarısında 93.065 seviyesinden kapanış gerçekleştirirken bugün 93.176 seviyesinde %0.12 primli.

Petrol fiyatları, Norveç, Meksika Körfezi ve Libya'daki petrol üretiminin tekrar başlamasıyla dün kaydettiği yaklaşık %3 kaybın artından yükseldi. Brent petrol %1.58 primli olarak $42.38; Amerikan ham petrolü ise %1.85 primli olarak $40.16 seviyesinden işlem görüyor. Diğer yandan Uluslararası Enerji Ajansı bugün yayımladığı raporda 2020 yılında küresel enerji talebinin %5 düşeceği tahminini yaptı.

Altın fiyatları, ABD'deki siyasetçilerin koronavirüs mali canlandırma paketi üzerinde eninde sonunda bir uzlaşıya varacağı beklentisiyle dün %0.39 geriledi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı $1.920 seviyesinde yatay eksi işlem görüyor.

LME bakır ise dün $6.745 seviyesinden yeni haftaya başlamasının arından haftanın ilk işlem gününde Şili'deki madencilerin grev tehdidi ile 22 Eylül’den bu yana en yüksek seviyesi olan $6.785 seviyesini test etmesinin ardından günü %0.5 kayıpla $6.738 seviyesinden sonlandırdı.

LME bakır bugün ise Çin'den gelen güçlü ticaret verilerine rağmen dolardaki primlenme ile %0.36 gerileyerek $6.714 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2020- 40.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta Asya borsalarının, Çin hisse senedi piyasalarının öncülüğünde yükselişi ile başlasa da, ABD Başkanlık seçim münazarası öncesinde yatırımcıların temkinli olduğu ve artan koronavirüs vaka sayılarının ekonomik toparlanma beklentilerini zayıflattığı görüldü.

Gelen verilerde Çin'in sanayi şirketlerinin Ağustos'ta üst üste dördüncü ayda olmak üzere kârlarını arttırdıkları görülürken, analistler ekonomik büyüme beklentilerin azalmaya başlamasından dolayı bu kazanımların kısa ömürlü olacağını tahmin etti.

Amerikan endeksleri önceki hafta yaşadığı uzun satış serisi sonrasında, hisselerin ucuzladığı kanısıyla özellikle turizm ve havacılık sektöründeki alımlar öncülüğünde haftaya primli başladı.

ABD’de hafta ortasına kadar demokratlar tarafından Başkan Trump’a 2.2 trilyon dolarlık yeni bir paket sunulması piyasayı destekleyici bir gelişme olmasına karşın gerçekleşecek açık oturum ve paketin kabul edilip edilmeyeceği belirsizliği endeksleri baskılamaya devam etti.

Piyasalar ABD Başkanı Donald Trump ile Demokratların adayı Joe Biden'ın birbirlerine kesin üstünlük sağlayamadığı münazaranın ardından temkinli kalmaya devam etti. Analistler adayların sıkça birbirinin sözünü kestiği kargaşalı münazarada birbirlerine üstünlük sağlayamadığını ifade ettiler.

Ancak Çin tarafında açıklanan olumlu PMI verisinin verdiği toparlanma sinyalleri ile ABD tarafında açıklanan GSYH, tarım dışı istihdam ve bekleyen konut satışlarında verilerin piyasa beklentisinin üzerinde gelmesi endekslerdeki yükselişi destekledi.

Diğer yandan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin gazetecilere yaptığı açıklamada koronavirüs yardım paketi konusunda Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile yaptığı görüşmede "çok mesafe" kat ettiklerini söyledi. Mali destek paketi hakkında çıkan haberler yatırımcılar tarafından yakından takip edilirken, yapılan haberlerde Demokrat temsilciler meclisi başkanı Nancy Pelosi’nin bir anlaşmaya varılabileceğinden şüphe duyduğunu belirtildi ancak görüşmelerin devam ettiğini vurgusu yapıldı. Ancak Cuma günü 2.2 trilyon dolarlık mali destek paketi Demokratlar önderliğinde temsilciler meclisinden geçerken, önümüzdeki günlerde Cumhuriyetçilerin çoğunluğa sahip olduğu Senato tarafından da oylanacak.

Haftanın son işlem günü önce Trump'ın yakın bir danışmanı koronavirüse yakalandığı için kendini karantinaya aldığı açılanırken, sonrasında Başkan Donald Trump ve eşinin koronavirüse yakalandığı açıklandı. Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Derhal karantina ve tedavi sürecine başlayacağız" dedi. Yatırımcılar çekişmeli geçmesi beklenen Kasım ayındaki ABD başkanlık seçimlerine yaklaşırken Trump'ın test sonucunun pozitif çıkmasının yeni bir volatilite dalgası yaratabileceği düşünüyorlar.

ABD’de endeksler haftalık bazda Dow Jones %1.87, S&P 500 %1.52 ve Nasdaq %0.94 olmak üzere primli kapanış gerçekleştirdi.

Ekonomik veri akışının oldukça yoğun olduğu bir hafta, hafta sonu Çin tarafından açıklanan endüstriyel karın önceki verinin hafif altında %19.10 olarak gerçekleşmesiyle başladı. Resmi imalat sanayi PMI 51.5'e yükselirken, Ağustos'ta PMI 51.0 olarak açıklandı.

ABD tarafında ise toparlanmanın önemli işaretlerinden olan Tüketici Güven endeksi ise 101.8 olarak gerçekleşti, beklenti ve önceki veri sırasıyla 90 ve 84.8 seviyesindeydi. ADP tarım dışı istihdam verisi önceki verinin bir hayli üstünde 749 bin olarak açıklanırken, GSYİH ve Eylül ayı MNI Chicago PMI verisi ise sırasıyla %31.4 ve 62.4 olarak gerçekleşti. İşsizlik başvuruları ise beklentilerin 13 bin altında 837 bin olarak açıklandı.

ABD de açıklanan bir diğer veri ise beklentilerin ve bir önceki verinin altında 55.4 olarak açıklanan PMI imalat verisi oldu. Eylül istihdam verileri ise toplamda 859 bin, özelde 850 bin, imalatta 35 bin ve işsizlik oranın da %8.2 olarak açıklanması beklenirken, sırası ile 661 bin, 877 bin, 66 bin ve 7,9%  olarak açıklandı.

Piyasalar diğer yandan Fransa, Almanya, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği Bölgesinin imalat PMI verilerini takip etti. Fransa imalat PMI’ı beklentilerin üzerinde 51.2 olarak açıklanırken, Birleşik Krallık önceki döneme göre 1.1 puanlık düşüşle beklentilerin altında 54.1 olarak paylaşıldı. Almanya ise beklentilere paralel 52.2 den 56.4 yükselirken, AB bölgesi de beklentilere paralel iki puan artarak 53.7 olarak açıklandı.

AB bölgesinin açıklamış olduğu diğer önemli ekonomik veriler ise yıllık bazdaki ÜFE ve işsizlik oranı oldu. ÜFE verileri beklentilerin altında -% 2.5 olarak açıklanırken AB bölgesindeki işsizlik beklentilere paralel on baz puan artarak %8.1 olarak açıklandı.

Dolar son işlem gününde Başkan Donald Trump'ın koronavirüse yakalandığını açıklamasının ardından primlense de hafta başındaki güçlü ABD istihdam verisi ve koronavirüs yardım paketinde ilerleme kaydedildiğine yönelik beklentiler ile gerilediği haftayı %0.84 kayıpla kapattı. Euro %0.71 primli hafta geçirirken sterlin %1.46 primlendi.

Koronavirüs vaka sayılarındaki artış ve dar talep koşullarının devam edeceği beklentisi baskılanan petrol fiyatları, Cuma günü Trump’ın koronavirüs testinin pozitif çıkması ile sert gerileyerek haftayı brent petrol %6.32, Amerikan petrolü ise %7.95 olmak üzere kayıpla kapattı.

Altın fiyatları dolardaki gerileme ve ABD'de koronavirüs yardım paketi üzerinde mesafe katedildiğine yönelik işaretlerin altını daha çekici hale getirmesiyle yükselerek haftayı %2.08 primle $1.899 seviyesinden kapattı.

LME bakır ise haftaya $6.576 seviyesinden başladıktan sonra Çin ve ABD’den gelen güçlü ekonomik veriler ile desteklense de artan stok miktarları ve koronavirüs vaka sayılarının yanı sıra ABD'nin yeni bir teşvik girişimine ilişkin umutları gölgede bırakması fiyatları olumsuz etkiledi. Ayrıca LME bakır, Çin’de Golden Week sebebi ile işlem hacimlerinin düşmesi ve artan volatilite ile Perşembe günü %5.14 oranında sert geriledi. Cuma günü Trump’ın koronavirüse yakalanması haberlerine bağlı olarak azalan risk iştahı ve dolardaki primlenme ile 14 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesi olan $6.269 seviyesini test eden LME bakır, yardım paketinin açıklanması ile günlük %3.19 artış ile kayıplarının bir kısmını telafi etse de haftalık bazda %0.11 kayıpla $6.545 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Yeni hafta, küresel piyasaların, ABD Başkanı Donald Trump'ın günün ilerleyen saatlerinde hastaneden çıkarılabileceği umutlarıyla yükselişi ile başladı. Başkan Trump’ın geçtiğimiz Cuma günü Covid-19 testinin pozitif çıkması piyasalarda şok etkisi yaratmıştı. Ancak hafta sonunda başkanın doktorları tarafından yapılan açıklamalarda, sağlık durumunun iyi olduğunun belirtilmesiyle birlikte dünya endeksleri güne alıcılı başladı. Koronavirüs tedavisi görmek için üç gün hastanede kaldıktan sonra Beyaz Saray'a dönen ABD Başkan Donald Trump, ABD'lilere "dışarı çıkmalarını" ve COVID-19'dan korkmamalarını söyledi.

Başkanın mali destek paketi ile ilgili senatoya yaptığı çağrı önemliydi ve attığı tweette ABD’nin bu pakete ihtiyacı olduğunun altını çizdi. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin koronavirüs yardım paketine ilişkin yaklaşık bir saatlik telefon görüşmesi gerçekleştirirken, ikili bugün de görüşmeyi planlıyor.

CNBC tarafından seçimlerle ilgili yapılan çarpıcı haber ise dikkatleri topladı. Haberde,  NBC News / Wall Street Journal anketine göre, Joe Biden’ın seçim gününe yaklaşık bir ay kala Donald Trump'ın karşısında ülke genelinde on dört puanla önde olduğu belirtildi.

Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq sırasıyla %1.7 , %1.8 ve %2.3 oranlarında değer kazandı. Başlıca Avrupa endeksleri de alıcılı gün geçirerek %0.69-%1.23 aralığında primli kapanışlar gerçekleştirdi.

İngiltere ile AB arasında devam eden Brexit sonrası ticaret görüşmelerinde antlaşma sağlanamazken, Paris’te artan vaka sayılarının ardından yürürlükte olan önlemlerin kapsamı genişletildi. Restoranların açık kalmaya devam edeceği ancak barların Salı günü itibari ile kapatılacağı bildirildi.

Ekonomik veri tarafında ise ABD’de açıklanan ISM hizmet verileri bir önceki verinin ve beklentilerin üzerinde 57.8 olarak açıklandı. Hizmet ve bileşik PMI verileri ise beklentilere paralel sırasıyla 54.6 ve 54.3 olarak revize edildi.

Avrupa bölgesi ülkelerinin hizmet PMI verilerinde ise Almanya beklentilerin üzerinde 50.6 olarak revize edildi.  Birleşik Krallık’ta beklentilerin hafif üzerinde 56.1 olarak revize edilen hizmet PMI verisi İspanya’da ise 46.4 seviyesindeki beklentinin, ve önceki 47.7'nin altında 42.4 olarak açıklandı.

AB bölgesinde geçtiğimiz dönemde aylık bazda %1.3 oranında düşen perakende satışlarının,  beklentilerin üzerinde %4.4 oranında arttığı görüldü.

Bugün ise Asya borsaları ABD Başkanı Donald Trump'ın koronavirüs tedavisinin ardından hastaneden taburcu olması ve ABD'de koronavirüs yardım paketinin netleşmeye başlamasıyla iki haftanın zirvesine tırmandı.  Çin piyasaları ise 01-07 Ekim arasında Golden Week tatili sebebi ile kapalı.

Dolar ABD'de politikacıların yeni bir koronavirüs yardım paketi üzerinde anlaşacağına yönelik umutların artmasıyla riskli para birimleri karşısında değer kaybetti. Dolar endeksi dünkü %0.35 kayıpla kapanışının ardından bu sabah da 93.521 seviyesinde yatay. Euro Pazartesi günkü %0.58 artışının ardından bugün 1.1773 seviyesinde yatay eksi.

Petrol fiyatları Trump'ın taburcu olmasının ardından yükselirken, ABD'nin Meksika Körfezi'nde çıkması beklenen fırtına, rafinerileri etkisi altına alabilir. Brent petrol dünkü %5.14 yükselişin ardından $41.27 seviyesinde yatay; Amerikan ham petrolü ise dünkü %5.86 primlenme sonrası $39.16 seviyesinde %0.15 negatif.

Altın fiyatları risk iştahının artmasıyla gerilerken doların değer kaybı altındaki kayıpları sınırladı. Dün %0.75 primli kapanış gerçekleştiren spot altın, bu sabah %0.19 kayıp ile $1.909 seviyesine geriledi.

LME bakır ise dün yeni haftaya $6.563 seviyesinden başlangıç gerçekleştirmesinin ardından gün içerisinde $6.471 seviyesine kadar geriledi. Ancak Donald Trump'ın COVID-19 nedeniyle tedavi gördüğü hastaneden yakında serbest bırakılabileceği yönündeki haber akışı ile toparlanarak $6.525 seviyesinden kapatsa da günlük bazda %0.30 değer kaybetti. LME bakır bugün ise ABD’deki yardım paketi iyimserliği ve artan risk iştahı ile desteklenerek $6.528 seviyesinde hafif primli.

LME bakır ayrıca Şili’deki üretimin Ağustos ayında yıllık %6.2 düşüşünün açıklanması ile de destekleniyor.İndir

2020- 39.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta, Asya borsalarının yatırımcılar ABD mali canlandırma planına ve Avrupa'da artan vakaların ardından koronavirüs aşısına dair gelişmeleri beklerken gerilemesi ile başladı. ABD canlandırma planında ilerleme kaydedilememesi de piyasaları olumsuz etkiledi.

Konu ile ilgili demokrat Temsilciler Meclisi üyelerinin ABD vatandaşlarına bin iki yüz dolar değerinde ikinci bir çek dağıtımı isteği hakkında ısrarlı olduklarına dair haberler basında yer aldı. Hazine bakanı Steven Mnuchin’in destekleyici mali paket hakkında müzakereleri demokrat temsilciler meclisi sözcüsü Nancy Pelosi ile kaldığı yerden devam edeceği haberlerinin basına yansımasıyla hafta sonuna doğru endeksleri pozitif yönde hareketlendirdi.

Avrupa’da artan vaka sayıları ile birlikte İngiltere Başbakanı Boris Johnson tekrar karantina uygulaması gelebilir uyarısında bulunurken, gün içerisinde konuşan ECB Başkanı Christine Lagarde, vaka sayısı ve toparlanmadaki belirsizliğe dikkat çekerek, gerekirse teşvikleri arttırabileceklerini söyledi. Sonrasında ise İngiltere’de yeni önlem olarak 22.00 itibari ile eğlence mekânları ile birlikte restoranların kapatılması kararı alındı ve evde çalışma çağrısı yapıldı.

Diğer yandan hafta başında Dünyanın başlıca bankalarının son 20 yılda 2 trilyon dolardan şüpheli işleme aracılık ettiği haberleriyle bankacılık hisselerinde başlayan satışlar dünya genelinde yeni tecrit önlemlerinin başlatılacağı endişeleriyle kısa süre içinde diğer varlık sınıflarına da sıçradı. ABD Hazinesi’ne bağlı olan istihbarat kurumu FinCen’den sızan bilgilere göre, raporda Deutsche Bank en yüksek miktarda yasal olmayan işlem ile sorumlu tutulurken, İngiliz bankaları HSBC ve StanChart, yaklaşık son 20 yıldır şüpheli fonlara 2 trilyon dolardan fazla para aktarıldığı söylenen bankalar arasında yer aldı.

ABD tarafında haftalık bazda Dow Jones %1.75, S&P 500 %0.63 kayıpla kapanırken, Nasdaq endeksinde %3.32 prim görüldü.

Avrupa ve İngiltere'de koronavirüs vaka sayılarında yaşanan artış diğer para birimleri üzerinde baskı yaratarak doları destekledi. Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, ABD ekonomisinin derin bir işsizlik ve zayıf talebin açtığı "derin çukurun" içinde bulunduğunu söyledi ve politika yapıcıların enflasyon %2'ye çıkana kadar faiz oranlarını yükseltmeyi düşünmeye bile başlamayacağını belirterek daha fazla mali canlandırma önlemi çağrısında bulundu. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester da ABD'nin "yaşanan iyileşmeye rağmen derin bir çukurda" olduğunu söyledi. Dolar artan endişeler ile yükseldiği son iki ayın zirvesinden ABD ekonomisi için yeni bir mali yardım paketi hazırlanması ihtimalinin güçlenmesi yatırımcıların ekonomik toparlanmaya ilişkin endişelerini yatıştırması ile hafta sonuna doğru geriledi. Gerilemeye rağmen dolar endeksi haftalık bazda %1.85 değer kazanırken, euro %1.75, sterlin ise %1.32 değer kaybetti.

Ekonomik veri takvimi yoğun olan haftada PMI verileri öne çıktı.

Avrupa bileşik PMI kritik 50 seviyesinin hemen üzerinde, 51.9 beklentisinin altında 50.1 olarak açıklandı. Almanya'da ise imalat PMI 56.5 ile önceki 52.2'nin üzerinde açıklanırken hizmet PMI ise 52.5'ten 49.1'e geriledi. Beklentiler ise sırasıyla 52.5 ve 53 olarak açıklanmasıydı. IFO iş şartları endeksi verileri ışığında Alman yöneticilerin duyduğu güven Ağustos ayında görülen 92.5 seviyesinden sonra Eylül ayında 93.4 seviyesine yükseldi.

ABD’de tarafında ise imalat ve hizmet PMI verileri beklentilere paralel olarak sırasıyla 53.5 ve 54.6 olarak açıklandı. 1.5% artması beklenen Ağustos ayı manşet dayanıklı mal siparişleri 0.4% artarken çekirdekte artış da 0.4% olarak açıklandı. Haftalık işsizlik başvuruları 840 bin beklentisinin üzerinde bir önceki aya göre dört bin artarak 870 bin olarak açıklandı. ABD tarafında açıklanan başka bir veri ise MBA ev kredilerine olan %6.8 talep artışı oldu.

Petrol fiyatları koronavirüs vakalarındaki artışın küresel petrol talebi üzerindeki etkisi ve Libya'nın petrol üretimine yeniden başlaması ihtimaliyle haftayı %2’den fazla kayıpla tamamladı.

Altın ise dolardaki değer kazancı ile haftalık bazda %4.60 gerileyerek $1.860 seviyesinden haftayı sonlandırdı.

LME bakır ise yeni haftaya $6.833 seviyesinden başladıktan sonra haftanın ilk işlem gününde Çin'in endüstriyel üretimindeki iyileşme ile oluşan iyimserlik ile Haziran 2018’den bu yana en yüksek seviyesi olan $6.877,50 seviyesine kadar yükseldi. Ancak artış gösteren koronavirüs vaka sayılarının ekonomik faaliyetler ve metal talebini sınırlayacağı endişesi ile gerileyen LME bakır, dolar endeksindeki yükselişin de baskısı ile Perşembe günü 18 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesi olan $6.449 seviyesini test etti ve haftayı %4.35 kayıp ile $6.552 seviyesinden kapattı.

Yeni hafta Asya borsalarının, Çin hisse senedi piyasalarının öncülüğünde yükselişi ile başladı. Amerikan endeksleri ise geçen hafta yaşadığı uzun satış serisi sonrasında, hisselerin ucuzladığı kanısıyla özellikle turizm ve havacılık sektöründeki alımlar dikkat çekti. Piyasalarda destek paketine ilişkin olumlu bir gidişat fiyatlaması yapılırken, Dow Jones %1.51, S&P 500 %1.61 ve Nasdaq %1.87 primli olarak günü sonlandırdı.

Hafta sonu Çin’de açıklanan şirket karlarının beklenenden iyi gelmesi Çin’de toparlanmanın iyi gittiği algısını yarattı ve haberin etkisiyle birlikte Avrupa endeksleri günü %1.46-%3.22 aralığında değer kazanarak sonlandırdı.

Ekonomik veri tarafında dün açıklanan Dallas Fed İmalat İşletme Endeksi bir önceki veriye göre artarak 13.6 olarak gerçekleşti. Beklenti seviyesi olan 9.5’in çok üstünde gerçekleşerek piyasalara olumlu havanın hakim olmasına sebebiyet verdi.

Açıklanan bir diğer önemli veri ise hafta sonu Çin tarafından açıklanan endüstriyel karın önceki verinin hafif altında %19.10 olarak gerçekleşmesiydi.

Koronavirüs salgını ekonomileri etkilemeye ve yüksek değerlemeler endişe yaratmaya devam ederken Çin'in ekonomik toparlanmasına yönelik pozitif işaretler Asya piyasalarını canlandırdı.

Bu sabah Asya borsalarının çoğu ABD piyasalarında dünkü yükselişin yarattığı ivmenin etkisiyle güne yükselişle başladı. Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi yatay, Güney Kore KOSPI endeksi %0.86, Şanghay Bileşik endeksi  %0.21, CSI300 endeksi %0.22 primli, Hang Seng endeksi ise %0.85 ile negatif.

ABD'de gözler başkanlık seçimleri öncesinde Çarşamba TSİ 0400'te yapılacak ilk münazaraya ve koronavirüs yardım paketine çevrilmişken dolar sepet para birimleri karşısında kazanımlarını korudu.  Dolar endeksi dün %0.38 kayıpla kapanış gerçekleştirse de Cuma günü gördüğü son iki ayın zirvesi olan 94.742 seviyesine yakın olarak günü sonlandırdı. Dolar endeksi bugün ise %0.23 kayıpla 94.064 seviyesinde. ABD ekonomisinin ne derece sağlıklı olduğunu gösterecek bu haftaki verilerin yatırımcılar tarafından yakından izlenecek.

Dün Avrupa Merkez Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamaları eurodaki kazanımları sınırlarken, Lagarde euronun değerinin enflasyon üzerinde etkili olduğunu ve merkez bankasının eurodaki hareketleri izlediğini söyledi. Euro dünkü %0.29 primli kapanışın ardından bugün 1.1702 seviyesinde %0.33 primli.

Sterlin ise Brexit ticaret anlaşmasına yönelik iyimser hava ve İngiltere'nin görüşmelerde iyi bir haftayı geride bırakmasının ardından yükseldi. Dün %0.64 primlenen sterlin bu sabah %0.31 primli olarak 1.2867 seviyesinden işlem görüyor.

Petrol fiyatları koronavirüs salgını nedeniyle talep üzerindeki oluşan baskının süreceğine yönelik endişelerin ABD'nin yardım paketi açıklayacağına yönelik umutları gölgede bırakmasıyla dünkü primlenmenin ardından geriledi. Brent petrol %0.66 gerileyerek $42.15, ABD hafif ham petrolü %0.89 gerileyerek $40.24 seviyesinden işlem görüyor.

Altın fiyatları doların son iki ayın zirvesinden gerilemesiyle dün %1.12 primli kapanış gerçekleştirdikten sonra $1.885 seviyesinde %0.22 primli.

LME bakır ise dün günü Çin'in en önemli tüketicilerinden gelen güçlü talep beklentilerinin duyarlılığı desteklemesiyle %0.66 primli olarak $6.595 seviyesinde sonlandırdı. LME bakır bugün ise LME stoklarındaki artış ve doların son zamanlardaki kazanımlarının baskısı ile %0.74 kayıpla $6.546 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2020- 38.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geçtiğimiz haftanın Asya borsalarının AstraZeneca'nın COVID-19 aşı denemelerini yeniden başlatmasının ardından koronavirüs aşısı umutlarının yeniden canlanmasıyla yükselişi ile başladı. AstraZeneca, güvenlik denetleme kurumlarından onay çıkmasıyla önceki Cumartesi günü İngiltere'deki COVID-19 aşı denemelerini yeniden başlattığını duyurdu.

ABD endeksleri ise teknoloji şirketleri önderliğinde, şirket birleşmeleri ve satın alma haberleri ile kuvvetli bir alımla başladığı haftaya primli başladı. Çin ve ABD’deki sanayi üretimi verilerinin de desteği ile ABD endeksleri hafta ortasına kadar primli seyrini sürdürdü. Fed kararı sonrası negatif seyreden ABD endeksleri haftalık bazda Dow Jones yatay, S&P 500 endeksi %0.64, Nasdaq ise %0.56 olmak üzere kayıpla kapanış gerçekleştirdi.

Çin’de sanayi üretimi Ağustos ayında yıllık bazda %5.6 ile %5.1 beklentisinin üzerinde artış kaydederken, aynı dönemde perakende satışlarda ise yıllık bazda artış %0.5 oldu.

ABD’de sanayi üretimi Ağustos ayında aylık bazda %0.4 artarken, kapasite kullanımı %71.4 olarak açıklandı. ABD'de perakende satışlar, Ağustos’ta aylık %0.6 artarak piyasa beklentilerinin altında yükseliş kaydetti. Çekirdek veri ise 0.7 artmasına rağmen yine beklentinin altında kaldı.

Diğer yandan Japonya’da Yoshihide Suga, parlamentonun onayını alarak yeni başbakan olurken, Dünya Ticaret Örgütü ABD'nin Çin'e gümrük vergileri uygulayarak küresel ticaret kurallarını ihlal ettiğini açıkladı.

Fed, ABD'de Kasım ayında yapılacak seçimler öncesinde yaptığı son para politikası toplantısının ardından enflasyon "bir süre" merkez bankasının %2 olan hedefini "ılımlı düzeyde aşma" yolunda ilerleyene kadar faiz oranlarını sıfıra yakın tutacağını açıkladı. Para politikası açıklamasıyla birlikte açıklanan yeni ekonomik tahminlere göre çoğu politika yapıcı faiz oranlarının en az 2023'e kadar sabit kalacağını ve enflasyonun bu dönemde %2'yi geçmeyeceğini tahmin etti. Fed ayrıca ABD ekonomisinin en son Haziran'da yayımladığı tahminlere kıyasla daha az daralacağını öngördü. Fed kararları sonrasında, komitenin işsizlik, enflasyon ve büyümeyi birbiriyle bağlantılı ve hedefleriyle sunarken varlık alımlarının bu gruba bağlanmaması ve belli bir tarih verilmemesiyle piyasalarda hayal kırıklığı yaşandı. Fed'in açıklamasının ve beklentilerin altında açıklanan ABD perakende satış verileri ile gerileyen dolar endeksi Başkan Jerome Powell'ın ekonomik görünüme yönelik açıklamalarının ardından artıya geçti ancak haftayı %0.44 kayıpla 92.926 seviyesinden kapattı

Euro dolar karşısında haftayı 1.1837 ile yatay eksi kapatırken, sterlin ise %0.95 primle 1.2915 seviyesinden sonlandırdı.

Petrol fiyatları, ABD'nin güneydoğusundaki Sally Kasırgası ve OPEC'in yeterli üretim kesintisine gitmeyen ülkelere karşı müsamaha göstermeyeceğine işaret etmesi ile haftayı primli kapattı. Brent petrol haftayı %8.34 primli kapatırken, Amerikan petrolü %10.13 değer kazandı.

Altın fiyatları dünya ekonomisinin yavaş toparlandığına dair endişelerle ve başlıca merkez bankalarının gerekirse daha fazla canlandırma önlemi açıklayacağını belirtmesi ile yükselirken, dolardaki değer kaybı da altını destekledi. Spot altın haftalık bazda %0.42 kazançla $1.949 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. LME bakır ise Çin talebinde iyimserlik beklentisi, hafta başında LME stoklarının düşük seviyelerdeki seyri ve dolardaki değer kaybından bulduğu destek ile haftayı %1.40 primli olarak $6.850 seviyesinden kapattı.

Yeni hafta başlangıcında ise Asya borsalarının, yatırımcılar ABD mali canlandırma planına ve Avrupa'da artan vakaların ardından koronavirüs aşısına dair gelişmeleri beklerken gerilemesi ile başladı.

Yatırımcılar, ABD'de seçim kampanyalarına ağırlık verilmeye başlanmasıyla canlandırma paketine dair anlaşma umutlarının gittikçe azaldığından da endişe duyuyorlar.

Danimarka'dan Yunanistan'a kadar Avrupa'da pek çok ülke artan koronavirüs vakalarının ardından yeni sınırlandırmalar açıklarken, İngiltere'nin yeni bir ulusal tecrit önlemini değerlendirdiği bildirmesi de endişeleri artırıyor. Avrupa’da artan vaka sayıları ile birlikte İngiltere Başbakanı Boris Johnson tekrar karantina uygulaması gelebilir uyarısında bulunurken, gün içerisinde konuşan ECB Başkanı Christine Lagarde, vaka sayısı ve toparlanma da ki belirsizliğe dikkat çekerek, gerekirse teşvikleri arttırabileceklerini söyledi. Yatırımcılar bu hafta ayrıca ABD Merkez Bankası para politikası kurulu üyelerinin yapacağı konuşmaları da takip edecek.

Diğer yandan dünyanın başlıca bankalarının son 20 yılda 2 trilyon dolardan şüpheli işleme aracılık ettiği haberleriyle dün bankacılık hisselerinde başlayan satışlar dünya genelinde yeni tecrit önlemlerinin başlatılacağı endişeleriyle kısa süre içinde diğer varlık sınıflarına da sıçradı.

ABD Hazinesi'nin istihbarat birimi FinCEN’den gelen kara para aklama ile ilgili bilgiler ışığında Avrupa borsaları güne satıcılı bir başlangıç yaptı ve başlıca Avrupa endeksleri günü %3.38-%4.37 aralığında kayıpla sonlandırdı. FinCen’den sızan bilgilere göre, raporda Deutsche Bank en yüksek miktarda yasal olmayan işlem ile sorumlu tutulurken, İngiliz bankaları HSBC ve StanChart, yaklaşık son 20 yıldır şüpheli fonlara 2 trilyon dolardan fazla para aktarıldığı söylenen bankalar arasında yer alıyor.

Haftanın ilk işlem gününde ABD endeksleri bankalar ile ilgili haberler ve artan vaka sayıları doğrultusunda günü değer kaybıyla tamamladı. Dow Jones %1.85, S&P 500 %1.16 ve Nasdaq %0.13 kayıpla kapanış gerçekleştirdi.

Asya borsaları, ABD canlandırma paketinde anlaşmaya varılamaması ve Avrupa'da yeni tecrit önlemleri başlatılabileceği endişelerinin yatırımcı iyimserliğini azaltmasıyla ikinci günde de kayıplarını artırdı. Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi %0.66, Güney Kore KOSPI endeksi %2.38, Şanghay Bileşik endeksi %1.29, CSI300 endeksi %1.19, Hang Seng endeksi ise %0.98 ile negatif.

Koronavirüs salgını hakkındaki endişeler ve ABD'de canlandırma planında ilerleme kaydedilememesi neredeyse tüm menkul kıymetlerde satışa neden olurken, dolar endeksi dünkü %0.79 kazancının ardından 93.683 seviyesinde yatay artı.

Euro son altı haftanın en düşük seviyesinin biraz üzerinde 1.1737 seviyesinde seyrederken, vakaların artmasıyla İngiltere'de yeni önlemler getirilmesiyle sterlin %0.2 kayıpla 1.2790 seviyesinde seyrediyor.

Petrol fiyatları Meksika Körfezi'ndeki tropikal fırtınanın gücünü kaybetmesinin ardından dünkü kayıplarını toparlayarak ilk işlemlerde yükseldi ancak koronavirüs vakalarının artmasıyla yakıt talebine dair endişeler devam ediyor.  Brent petrol dün %3.96 geriledikten sonra %1.4 primle $42.02 seviyesinde. ABD hafif ham petrolü ise dünkü %4.38 gerilemesinin ardından %0.81 primle $39.63 seviyesinde.

Altın fiyatları dün doların değer kazanmasıyla %1.9 geriledikten sonra bugün de %0.46 kayıpla $1.903 seviyesinden işlem görüyor.

LME bakır ise dün yeni haftaya $6.833 seviyesinden başladıktan sonra Çin'in endüstriyel üretimindeki iyileşme ile oluşan iyimserlik ile Haziran 2018’den bu yana en yüksek seviyesi olan $6.877,50 seviyesine kadar yükseldi. Ancak artış gösteren koronavirüs vaka sayılarının ekonomik faaliyetler ve metal talebini sınırlayacağı endişesi ile gerileyen LME bakır, günü %2.43 kayıpla $6.683,50 seviyesinden kapattı. LME bakır bugün ise önceki günün kayıplarını kısmen telafi ederek Çin talep artışı beklentileri ile %0.99 primli olarak $6.750 seviyesinde bulunuyor.İndir

2020- 37.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geçtiğimiz haftanın ilk işlem gününde ABD ve Kanada hisse senedi piyasaları “Labor Day” tatili sebebiyle kapalıyken, Asya borsalarının koronavirüs kaynaklı resesyona rağmen hisse senedi piyasalarında emsali görülmemiş derece yüksek değerlemelerle karşı karşıya kalan yatırımcıların kararsız kalarak karışık seyri ile başladı.

Diğer yandan analistlerin Çin ithalatının Temmuz'daki %1.4'lük düşüşünün ardından Ağustos'ta %0.1 artmasını beklentilerine karşın, Çin'in Ağustos'taki ithalatı geçen yıla göre %2.1 düştüğü açıklandı.

Geçtiğimiz hafta Perşembe ve Cuma günlerinde ABD endekslerinde görülen satış, piyasaların ABD piyasalarının tekrar açılması ile devam etti. Çin ile ABD arasındaki gerginliğin Trump’ın açıklamalarıyla güçlenmesi ve teknoloji hisselerinde yaşanan kar realizasyonu düşüşün başlıca sebepleri olarak öne çıktı. Birkaç aydır keskin yükselişleriyle öne çıkan ABD teknoloji hisselerindeki sert düşüş diğer piyasalarda da düzeltme olabileceği ihtimalini artırdı.

Ayrıca hisse senedi ve diğer riskli varlıklara yönelik risk iştahı, AstraZeneca'nın bir denekte nedeni açıklanamayan bir hastalığın ortaya çıkmasının ardından son aşama aşı testlerini durdurmasının etkisiyle azaldı.

Çarşamba günü ise ABD ve Avrupa endekslerinde teknoloji hisselerinde süregelen üç günlük satış baskısı yerini toparlanmaya bıraktı. Ancak sonraki gün Cumhuriyetçilerin senatodan geçirdiği mali destek paketi temsilciler meclisi tarafında çoğunluğa sahip demokratlar tarafından 60 oy fazlası ile reddedilmesi tekrardan satıcılı seyretmesine sebep oldu ve ABD endeksleri haftalık bazda Dow Jones %1.66, Nasdaq %4.06 ve S&P 500 %2.51 olmak üzere kayıpla kapanış gerçekleştirdi.

Dolar endeksi ise endekslerdeki satış baskısının terse dönmesi ile Çarşamba günü değer kaybetse de haftanın kalınında yatay artı kalarak haftalık bazda %0.66 primli olarak 93.333 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Diğer yandan ECB piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, 2020 büyüme beklentisini %-8.7’den  %-8.0’e revize ederken 2021 ve 2022 beklentisini %5.0 ve %3.2 olarak açıkladı önceki beklenti %5.2 ve %3.3'tü. Euro ECB kararı ile birlikte haftayı yatay artı olarak 1.1845 seviyesinden kapattı.

Boris Johnson yönetiminin Birleşik Krallığının Avrupa Birliğinden çıkış süreci ile ilgili verdiği demeçler yatırımcı kaygılarını arttırırken, Avrupa Birliği İngiltere'ye, Brexit anlaşmasını bozma planını acilen iptal etmesi gerektiğini söyledi. Ancak İngiltere geri adım atmayı reddetti ve Kuzey İrlanda için üzerinde anlaşmaya varılan düzenlemelerin üzerinde oynama yaparak dört yıllık Brexit görüşmelerini ortadan kaldıracak yasa tasarısından vazgeçmedi. Sterlin, İngiltere ve Avrupa Birliği'nin ticaret anlaşması yapmada başarısız olacağı yönünde artan tedirginlik nedeniyle baskı altında kalarak haftayı %3.68 kayıpla kapattı.

Petrol fiyatlarında birçok ülkede koronavirüs vakalarının yeniden artmasıyla ve ABD ham petrol stoklarının geçen hafta beklenmedik şekilde yükselmesi ile yakıt talebindeki toparlanmanın hâlâ yavaş olduğuna dair endişeler ile sert değer kaybı görüldü. American Petroleum Institute verilerine göre, ABD'deki ham petrol stokları 4 Eylül ile biten haftada 3 milyon varil artış gösterdi. Analistler ise ABD petrol stoklarında 1.4 milyon varillik bir azalma olmasını bekliyorlardı. Haftalık bazda Brent petrol %6.63, Amerikan ham petrolü ise %6.14 değer kaybetti.

Altın fiyatları koronavirüs salgınının yarattığı tahribattan ekonomik toparlanmaya yönelik endişelerin etkisiyle artış gösterirken, dolar endeksindeki primlenmenin baskısına rağmen haftayı %0.47 primle $1.942 seviyesinden kapattı.

Ekonomik veri tarafında Almanya Temmuz ayı sanayi üretimi beklenti %4.5 altında %1.2 açıklandı.

Japonya ekonomisi, 2.çeyrekte, İkinci Dünya Savaşı sonrası en sert daralmasını yaşayarak %28.1 küçüldü.

Çin’de açıklanan üretici ve tüketici fiyat endeksleri yıllık bazda piyasa beklentilere paralel, ÜFE %2 gerilerken TÜFE’de %2.4 artış olarak açıklandı.

ABD’de ise işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin (850 bin) hafif üzerinde 884 bin ile gerçekleşti. ÜFE verisi beklentilerin (%0.2) hafif üzerinde %0.3 olarak; TÜFE verileri ise aylık bazda ve çekirdekte %0.4 artış olarak açıklandı.

LME bakır ise yeni haftaya $6.791 seviyesinden başladıktan sonra Çin ihracat verilerinin iyimserliği, 15 yılın en düşük seviyesine gerileyen LME stokları ve düşüş gösteren Çin ÜFE verisinin ekonomik toparlanmaya ve daha iyi metal talebine işaret etmesi ile desteklendi. Ancak artan ABD-Çin gerilimi ve dolar endeksindeki güçlenme fiyatları baskılarken, LME bakır haftayı %0.36 kayıpla $6.756 seviyesinden sonlandırdı.

Yeni hafta ise İngiltere, Japonya ve ABD Merkez Bankaları'nın bu haftaki para politikaları toplantıları öncesinde yatırımcılar temkinli olsa da Asya borsalarının AstraZeneca'nın COVID-19 aşı denemelerini yeniden başlatmasının ardından koronavirüs aşısı umutlarının yeniden canlanmasıyla yükselişi ile başladı.

Koronavirüse karşı aşı geliştiren ilaç şirketi AstraZeneca, güvenlik denetleme kurumlarından onay çıkmasıyla Cumartesi günü İngiltere'deki COVID-19 aşı denemelerini yeniden başlattığını duyurdu.

ABD endeksleri, güne teknoloji şirketleri önderliğinde, şirket birleşmeleri ve satın alma haberleri ile kuvvetli bir alımla başladığı haftanın ilk işlem gününü primli kapattı. Dow Jones %1.18, S&P 500 %1.27 ve Nasdaq %1.87 primli kapanış gerçekleştirdi.

Avrupa endekslerine ise dün karışık seyir hakim olurken, Avrupa ülkelerinde gözüken Covid-19 vaka sayılarındaki artış ile hükümetlerin alabileceği karantina gibi önlemler yatırımcıların hisse senedi piyasalarındaki risk iştahını baskıladı.

Bu sabah ise Asya borsalarında ise, Çin sanayi üretimi verisinden ve Covid-19 aşılarına dair olumlu havadan destek bulan yatırımcı iyimserliğiyle alıcılı seyir hakim. Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi yatay eksi, Güney Kore KOSPI endeksi %0.65, Şanghay Bileşik endeksi %0.51, CSI300 endeksi %0.8, Hang Seng endeksi ise %0.37 primli.

Ekonomik veri tarafında bugün Çin sanayi üretimi verisinin bir önceki yıla kıyasla Ağustos'ta %5.6 artış gösterdiği açıklandı.

Yatırımcılar bu hafta 15-16 Eylül'de gerçekleşecek ABD Merkez Bankası'nın politika toplantısını, İngiltere Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası'nın Perşembe günü açıklanacak faiz kararlarını takip edecekler. Ancak piyasalar yarın başlayıp Çarşamba günü sona erecek FOMC toplantısından faiz politikası ile ilgi önemli bir değişiklik beklemiyor.

Dolar, Covid-19 aşı umutları ve büyük şirketler arasındaki satın alma anlaşmalarıyla güçlenen risk iştahına paralel olarak riskli para birimleri karşısında geriledi. Dolar endeksi dün %0.3 kayıpla kapanış gerçekleştirmesinin ardından %0.09 kayıpla 92.969 seviyesinde. Euro art arda dördüncü günde de değer kazanarak dün günü %0.19 primli kapatırken, sterlin geçen haftaki sert düşüşünün ardından tekrar 1.2844 seviyesine yükselerek İngiltere hükümetinin Brexit anlaşmasını ihlal edecek olan tasarısına parlamentonun ilk onayı vermesine sınırlı tepki gösterdi. Ancak işlemciler İngiltere-AB ticaret görüşmelerini sonlandırabilecek ve İngiltere'yi karışık bir Brexit sürecine sokabilecek bu tasarı nedeniyle sterlinin kırılgan durumda olduğunu söylüyorlar. Bugün ise euro dolar karşısında %0.13 primle 1.1883, sterlin ise %0.39 primle 1.2894 seviyesinde bulunuyor.

Petrol fiyatları, dünya genelinde petrol talebindeki yavaş toparlanmaya dair endişeler ve başlıca petrol üreticilerinin hedefin üstünde üretim yapan ülkelerden daha fazla üretim kesinti yapma talepleriyle geriledi. Ancak bu hafta gerçekleşecek OPEC+ toplantısı öncesinde yatırımcıların kısa pozisyonlarını kapatmalarıyla birlikte kayıplar sınırlı kaldı. Brent petrol %0.13 kayıpla $39.56, ABD hafif ham petrolü ise %0.19 kayıpla $37.19 seviyesinde.

Altın fiyatları doların gerilemesiyle yükselirken, yatırımcılar enflasyon hedefi planının detaylarının açıklanacağı Fed'in para politikası toplantısına odaklandı. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün %0.77 primli kapattıktan sonra %0.33 primli olarak $1.963 seviyesinde.

LME bakır ise yeni haftaya $6.791 seviyesinden başladıktan sonra Çin talebinde iyimserlik beklentisi, LME stoklarının hala düşük seviyelerdeki seyri ve dolardaki değer kaybından bulduğu destek ile günü %0.36 primli olarak $6.780 seviyesinden kapattı. LME bakır bugün ise Çin sanayi üretimi verisinin de desteği ile $6.808 seviyesine kadar yükseldikten sonra %0.1 primle $6.787 seviyesinden işlem görüyor.

 İndir

2020- 36.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta Asya borsalarının yatırımcıların dünya genelindeki para ve maliye politikalarının destekleyiciliğine rağmen temkinli kalmaları ile düşüşüyle başladı. Diğer yandan Çin’in online video uygulaması TikTok’un ABD firmaları tarafından satın alınmasını engelleyebileceği yönündeki haber akışı risk iştahında gerilemeye yol açarak endeksleri baskıladı.

Japonya'da kabine genel sekreteri Yoshihide Suga, ülke basınında yer alan haberlere göre görevini bırakacak olan Başbakan Shinzo Abe'nin yerine geçmek için yarışa katıldı. Suga'nın, Abe'in başbakanlığı boyunca ekonomiyi canlandırmak için yürüttüğü mali ve parasal destekleri uzatması bekleniyor. TV Tokyo'daki habere göre Suga Cumartesi toplantısında partisinin kendisine verdiği desteğini yokladı.

ABD tarafında ISM İmalat Ağustos ayı verisinin beklentileri sert şekilde aşması endekslerin primlenmesine ve S&P 500 ve Nasdaq endekslerinin rekor kapanış gerçekleştirmelerine destek oldu. Perşembe günü ise ekonomik verilerin iyi olmasına rağmen beklenen kar realizasyonu ile Wall Street'te Haziran ayından bu yana görülen en sert düşüşler yaşanırken, teknoloji hisseleri yükselişte öncü oldukları gibi satışlara da öncü oldu. ABD endeksleri Perşembe %2.78-%4.96, Cuma gününü ise %0.56-%1.27 kayıpla kapanarak, haftalık bazda eksiye geçti ve Dow Jones %1.82, S&P 500 %2.31, Nasdaq ise %3.27 olmak üzere haftayı kayıpla kapattı.

Ekonomik veri tarafında Çin’de NBS imalat sektörü PMI endeksi Ağustos ayında 51 puan olurken, imalat dışı endeks 55.2 puan seviyesinde açıklandı. Caixin/Markit imalat PMI ise beklentileri aşarak Temmuz'daki 52.8 seviyesinden Ağustos'ta 53.1'e yükseldi. Dört aydır kesintisiz büyüyen sektör Ocak 2011'den bu yana en hızlı büyümeyi kaydetti.

Japonya’da açıklanan öncü verilere göre sanayi üretimi Temmuz ayında aylık %8 ile %5 beklentisinin üzerinde artış kaydetti.

Almanya imalat PMI rakamı beklenti 53 altında 52.2, AB imalat PMI verisi beklenti ve önceki veri ile aynı 51.7 olarak açıklanırken, Ağustos ayı öncü tüketici enflasyonu aylık bazda beklenti %0.1 gerilemeye karşılık %0.4 geriledi.

ABD tarafında ISM imalat PMI verisi Ağustos ayında 54.8 beklentisinin üğzerinde 56 olarak, Markit ABD imalat PMI verisi ise beklenti ve önceki ay verisi 53.6’nın altında 53.1 olarak açıklandı. ISM hizmet PMI beklentiye yakın 56.9 olarak gerçekleşti, önceki ay 58.1 olmuştu. Markit Hizmet PMI 54.7 üzerinde 55 ve kompozit endeks 54.6 ile bir önceki ayın üzerinde açıklandı. Haftalık İşsizlik Başvuruları 950 bin kişi beklenirken 881 bin olarak gerçekleşti, devam eden başvurular  13.254 milyon kişiye geriledi. Ticari Denge temmuz ayında  -63 milyar USD açık ile artış gösterdi. Cuma günü günün odak noktası olan ABD tarım dışı istihdam verisi ise Ağustos ayında 1.35 milyon artış beklentisine karşın 1.37 milyon artış gösterirken, önceki ay %61.4 olan katılım oranı %61.7’ye yükselerek işsizlik oranının %10.2’den %8.4’e gerilemesi dikkat çekti.

Dolar endeksi Fed’in yeni stratejisiyle birlikte faiz oranlarını diğer ülkelerden daha uzun bir süre düşük seviyede tutacağı beklentisiyle hafta başında Nisan 2018’den bu yana en düşük seviyesi olan 91.746 seviyesine geriledi açıklanan ekonomik verilerin desteğiyle toparlanarak haftayı %0.38 primli olarak 92.719 seviyesinden kapattı.

Euro ise dolar endeksindeki primlenme ve ECB üyelerinin euronun güçlü olduğuna dair vurgular yapılması ile euroda yaşanan satışın etkisi ile dolar karşısında haftalık bazda %0.55 değer kaybederek 1.1838 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Petrol vadeli kontratları Atlantik'in her iki yakasındaki fiyatlar zayıf seyreden doların verdiği desteğe rağmen, zayıf talep ve yakıt arz fazlasının etkisiyle negatif seyir izlerken, Cuma günü global endekslerdeki satışın da etkisi ile, Brent petrol %5.31, Amerikan petrolü %7.45 olmak üzere kayıpla haftayı sonlandırdı.

Altın hafta başında değer kazansa da hafta ortasına doğru dolar endeksindeki toparlanma ve ABD’de açıklanan ekonomik verilerin daha çok pozitif tarafta olması ile değer kaybederek haftayı %1.63 kayıpla $1.932 seviyesinden kapattı.

Londra Metal Borsası’nın Pazartesi günü tatil olması sebebi ile fiyat hareketi görülmezken, hafta başında Çin’in imalat faaliyetlerine ilişkin güçlü veriler, zayıf dolar ve düşen stokların desteği ile $6.830 ile Haziran 2018’den bu yana en yüksek seviyesini test etti. Ancak Peru’lu bir hükümet yetkilisinin Peru'daki bakır madenciliğinin koronavirüs salgınının etkilerinden neredeyse tamamen kurtarıldığını açıklaması, Şili ve Peru’daki arz endişelerinin azalması ve fiyatların aşağı doğru çekilmesine neden oldu. Yine de Cuma günü Çin’de güçlü talep beklentisi, azalmaya devam eden LME stokları ve ABD verilerinin desteği ile %3 primli kapanış gerçekleştiren LME bakır, haftayı %1.59 primle $6.780 seviyesinden kapattı.

Yeni hafta ise Asya borsalarının koronavirüs kaynaklı resesyona rağmen hisse senedi piyasalarında emsali görülmemiş derece yüksek değerlemelerle karşı karşıya kalan yatırımcıların kararsız kalarak karışık seyri ile başladı. Haftanın ilk işlem gününde ABD ve Kanada hisse senedi piyasaları “Labor Day” tatili sebebiyle kapalıyken, Avrupa endeksleri günü %1.30-%2.39 aralığında primli olarak tamamladı. Bu sabah ise Asya borsaları, Avrupa borsalarındaki hafif yükselişten güç bularak yükseliş gösterdi.

Ekonomik verilerde Almanya Temmuz ayı sanayi üretimi beklenti %4.5 altında %1.2 açıklandı.

Diğer yandan analistlerin Çin ithalatının Temmuz'daki %1.4'lük düşüşünün ardından Ağustos'ta %0.1 artmasını beklentilerine karşın, Çin'in Ağustos'taki ithalatı geçen yıla göre %2.1 düştüğü açıklandı.

Bugün açıklanan veriye göre ise Japonya ekonomisi, 2.çeyrekte, İkinci Dünya Savaşı sonrası en sert daralmasını yaşayarak %28.1 küçüldü.

Dolar endeksi dünkü zayıf kazanımlarını muhafaza ederek yatay kapanış gerçekleştirirken, yatırımcılar ECB’nin Perşembe günkü para politikası kararının euroda satış baskısı yaratıp yaratmayacağına odaklandılar. Birçok analist bankanın para politikası duruşunda bir değişiklik öngörmezken, euronun dolar karşısındaki kuvveti hakkında endişe ortaya koyan merkez bankasının enflasyon tahminlerine ilişkin verebileceği mesajlara bakacaklar.

Ayrıca euro dün dolar karşısında günü %0.18, sterlin ise %0.87 kayıpla sonlandırırken, bugün dolar endeksi 93.280 seviyesinde %0.61 primli, euro 1.1801 ile %0.14, sterlin ise 1.3042 seviyesinde %0.94 negatif.

Petrol fiyatları koronavirüs vakalarında yaşanabilecek muhtemel bir artışın yakıta olan talebi düşürebileceği endişeleriyle geriledi. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı %3.4 düşüşle $40.58, ABD hafif ham petrolü ise dünkü tatilin ardından %5.56 düşüşle $37.56 seviyesine indi.

Altın fiyatları, doların yükselmesiyle gerilerken dünkü %0.19 değer kaybettikten sonra, %0.55 kayıpla $1.918 seviyesinde.

LME bakır ise yeni haftaya $6.791 seviyesinden başladıktan sonra Çin ithalatının artış göstereceği beklentisi ile $6.822 seviyesine kadar yükseliş gösterdi. Ancak beklentiden düşük gelen ithalat rakamları ile değer kaybeden LME bakır $6.728 seviyesine kadar gerilese de, ihracat verilerinin iyimserliği ve 15 yılın en düşük seviyesine kadar gerileyen LME stoklarının desteği ile günü %0.18 primle sonlandırdı. LME bakır bugün ise güçlü doların baskısı nedeniyle gerileyerek $6.800 seviyesinin altında ve %0.9 kayıpla $6.731 seviyesinde işlem görüyor.

Diğer yandan cash ile 3 ay vadeli fiyat arasındaki spread farkı, LME bakır stoklarındaki azalışın etkisi ile backwardation piyasasına döndü.

 İndir

2020- 35.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta Asya ve ABD borsalarının, ABD'de gıda ve ilaç düzenleme kurumu FDA tarafından iyileşen COVID-19 hastalarının kanından alınacak plazmanın tedavi yöntemi olarak kullanılmasına verilen onayın ardından salgının hız kaybedeceği umutlarıyla yükselişi ile başladı.

FDA "acil kullanım yetkisi" olarak adlandırılan onayı Donald Trump'ın partiyi dört yıl daha yönetmek için aday olacağı Cumhuriyetçi Ulusal Kongre'nin hemen öncesinde duyurdu. Financial Times'ın Trump yönetiminin seçim öncesinde İngiltere'de üretilen koronavirüs aşısının ABD'de kullanılmasını hızlandırmak için düzenleyici onay çıkarmayı gözden geçirdiği haberi de piyasadaki iyimserliği artırdı.

Diğer yandan ABD hükümeti ile koronavirüs aşısına yönelik anlaşma imzalayan ilaç firmalarından olan Moderna, koronavirüse karşı geliştirdiği aşının, yaşlılar ve gençlerde benzer bağışıklık tepkisi gösterdiğini, geliştirdikleri aşının 3. aşama çalışmalarını sürdürdüklerini açıkladı.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın Perşembe günü Fed’in para politikası çerçevesinde değişiklik yaparak enflasyonun yükselmesini önlemek yerine ekonomik büyümeyi desteklemeye daha fazla ağırlık vereceğini açıklamasının ardından uzun vadeli ABD Hazine tahvillerinin getirileri arttı, dolar değer kazandı. Powell enflasyon rakamlarının zaman zaman %2’nin üzerine çıksa bile politikada değişiklik yapmayacağını ve ortalama enflasyon hedefi yaklaşımını benimsediklerini açıklaması en önemli maddeydi. Powell'ın açıklamaları büyük oranda beklentiler doğrultusunda olurken bazı yatırımcılar yeni taslak programla ilgili detay ya da bir sonraki politika toplantısıyla ilgili ipucu verilmediği için hayal kırıklığı yaşadılar.

Küresel ekonomiler koronavirüsün negatif etkisi altında resesyon bölgesinde seyrini devam ettirirken merkez bankalarının ve hükümetlerinin likidite adımları ve mali politikalarının olumlu etkisiyle hisse ve endeksler yükselmeye devam etti. Haber akışı ile artan risk iştahının desteği ile global endekslerde primlenme görülürken, ABD’de Nasdaq ve S&P 500 endeksleri Cuma günü rekor seviyede kapanış gerçekleştirdi.

Ekonomik veri tarafında ABD tarafında yeni konut satışları 901 bin olarak 785 bin beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Ayrıca koronavirüs nedeniyle artan işsizlik, 93 beklentisine karşın 84.8 olarak açıklanan ABD tüketici güven endeksinin altı yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyeye inmesine neden oldu. Dayanıklı mal siparişleri ise, Temmuz’da bir önceki aya göre % 11.2 artışla 230.7 milyar dolara yükselerek piyasa beklentilerini geride bıraktı. Haftalık işsizlik başvuruları yaklaşık 1 milyon kişi ile beklentiye paralel açıklandı.

Dolar endeksi, Fed para politikasına dair tahminlerini paylaşacağı bu haftaki Jackson Hole toplantıları öncesinde değer kaybetmesinin  ardından Perşembe günü toparlansa da, haftanın son işlem günü 92.198 seviyesine kadar geriledikten sonra haftalık bazda %0.94 kayıpla 92.371 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Petrol fiyatları, yakıt talebini düşürerek fiyatlardaki artışı sınırlayan koronavirüs tecrit önlemlerine dair endişelere rağmen, Meksika körfezi kıyı şeridini vurması beklenen Marco ve Laura isimli fırtınalar ve Asya ve Avrupa'da artan koronavirüs vakaları nedeniyle üretimde kesintiye gidileceğini beklentisi ile primli seyretti. Haftalık bazda brent petrol %1.58 primli olarak $45.05, Amerikan ham petrolü ise %1.49 primli olarak $42.97 seviyesinden kapandı.

Altın fiyatları ise hafta başındaki primlenmenin ardından yatırımcıların Fed Başkanı Powell'ın konuşması öncesinde kar realizasyonuna gitmesiyle geriledi. Ancak altın, dolar endeksindeki kayıp ile de desteklenirken Cuma günü %1.84 primlenerek haftayı da %1.29 primli olarak $1.964 seviyesinden kapattı.

LME bakır ise haftaya $6.500 seviyesinden başladıktan sonra hafta boyunca haber akışı ile desteklendi. LME stoklarının Aralık 2005’ten bu yana en düşük seviyeye düşmesi, FDA’nın plazma tedavisine onay vermesi, Powell’ın açıklamaları ile artan risk iştahı ve dolardaki zayıflama LME bakır fiyatını destekleyen unsurlar olarak öne çıktı. Haftanın son günü ise $6.709,50 seviyesine kadar yükselen LME bakır haftayı %2.84 primle $6.674 seviyesinden kapattı.

Yeni haftanın ilk işlem gününde hisse senedi piyasalarına karışık seyir hakimdi. Çin’in online video uygulaması TikTok’un ABD firmaları tarafından satın alınmasını engelleyebileceği yönündeki haber akışı risk iştahında gerilemeye yol açarak endeksleri baskıladı.

Dow Jones endeksi %0.79, S&P 500 endeksi %0.22 değer kaybederken Nasdaq endeksi %0.68 primli kapanış gerçekleştirdi. Avrupa tarafında ise İngiltere’nin tatil olduğu günde satıcılı seyir hakim olurken başlıca endeksler %0.67-%2.29 kayıpla kapanış gerçekleştirdi.

Ekonomik veri tarafında Japonya’da bugün açıklanan öncü verilere göre sanayi üretimi Temmuz ayında aylık %8 ile %5 beklentisinin üzerinde artış kaydetti.

Çin’de NBS imalat sektörü PMI endeksi Ağustos ayında 51 puan olurken, imalat dışı endeks 55.2 puan seviyesinde açıklandı. Caixin/Markit imalat PMI ise beklentileri aşarak Temmuz'daki 52.8 seviyesinden Ağustos'ta 53.1'e yükseldi. Dört aydır kesintisiz büyüyen sektör Ocak 2011'den bu yana en hızlı büyümeyi kaydetti.

Almanya’da Ağustos ayı öncü verilerine göre tüketici enflasyonu aylık bazda %0.1 gerilerken, yıllık bazda enflasyon değişiklik göstermedi.

Asya borsaları Çin'in devasa imalat sektörünü izleyen güçlü PMI verisinin ardından ABD hisse piyasalarındaki zayıf kapanışa rağmen yükseliş kaydetti.

Japonya'da kabine genel sekreteri Yoshihide Suga, ülke basınında yer alan haberlere göre görevini bırakacak olan Başbakan Shinzo Abe'nin yerine geçmek için yarışa katıldı. Suga'nın, Abe'in başbakanlığı boyunca ekonomiyi canlandırmak için yürüttüğü mali ve parasal destekleri uzatması bekleniyor. Kyodo haber ajansı, adını açıklamadığı kaynağa dayandırdığı haberinde Suga'nın liderliğe aday olma niyetini bildirdi. TV Tokyo'daki habere göre Suga Cumartesi toplantısında partisinin kendisine verdiği desteğini yokladı.

Diğer yandan dolar endeksi Fed’in yeni stratejisiyle birlikte faiz oranlarını diğer ülkelerden daha uzun bir süre düşük seviyede tutacağı beklentisiyle başlıca para birimleri karşısında son yılların en düşük seviyelerine geriledi. Dün %0.25 kaybeden dolar endeksi bugün de %0.26 kayıpla Nisan 2018’den bu yana en düşük seviyesi olan 91.908 seviyesine geriledi.

Bu hafta ABD'de imalat sektörü, dayanıklı mal siparişleri ve istihdam verilerinden oluşan veri takvimi oldukça yoğun, ancak verilerin beklentileri aşması bile faiz oranlarının düşük kalacağına yönelik tahminler nedeniyle dolardaki düşüşü durduramayacak gibi gözüküyor.

Euro dolar karşısında dünkü %0.28 primlenmenin ardından %0.44 primli olarak 1.1990 seviyesinde. Sterlin ise Japonya dışişleri bakanının İngiltere ile geniş kapsamlı bir ticaret anlaşması imzalamaya yakın olduklarını açıklamasının ardından %0.71 primlenerek geçen yılın Aralık ayından bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 1.3464 seviyesine yükseldi.

Petrol fiyatları yatırımcıların son yılların en düşük seviyelerine gerileyen dolar yerine daha riskli yatırımlara yönelmesiyle yükseldi. Brent petrol %1.15 primle $45.80, Amerikan petrolü %0.96 primle $43.02 seviyesinde.

Altın fiyatları dolardaki gerileme nedeniyle neredeyse son iki haftanın zirvesine yükseldi. Spot altın dün %0.27 bugün ise %0.85 primle $1.986 seviyesinde bulunuyor.

LME bakır ise dolardaki zayıflamanın verdiği destek ile primlenerek Cuma gününü %0.77 primli olarak kapattıktan sonra dünkü LME tatilinin ardından yeni haftaya $6.677 seviyesinden başladıktan sonra Çin PMI verilerinin de desteği ile $6.830 seviyesine kadar yükseldikten sonra %1.76 primli olarak $6792 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2020- 34.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Önceki hafta Çin Merkez Bankası (PBOC) piyasalara 700 milyar yuan büyüklüğünde orta vadeli kredi sağladı ve krediler için faiz oranını dördüncü ayda da değiştirmediğini açıklarken, Çin endekslerindeki yükseliş ile başladı.

Fed toplantı tutanaklarının açıklanmasına kadar primli kapanış gerçekleştiren ABD endeksleri Çarşamba günü değer kaybetse de teknoloji hisseleri öncülüğünde değerlenerek haftalık bazda primli kapanışlar gerçekleştirirken Dow Jones haftayı yatay kapattı. Nasdaq ve S&P 500 endeksleri ise rekor seviyede kapanış gerçekleştirdi.

Fed tutanaklarında bir önceki toplantıda öne çıkan, politika faizi ile ilgili daha net görünüm belirtme eğiliminin bu toplantıda birkaç üyenin fikri ile sınırlı kaldığı görülürken; koronavirüs salgınının gidişatının ekonomik aktivite, enflasyon ve istihdam üzerinde orta vadede önemli etkileri olacağını, koronavirüs işsizlik yardımlarının tüketici harcamalarında etkisini gösterdiği ve Nisan seviyelerine göre %50 civarında toparlanma görüldüğü vurgulandı.

Fed politika yapıcıları ABD'nin toparlanmasına ilişkin belirsizlikleri vurgulayıncaya kadar piyasadaki risk iştahı yüksek seviyedeydi ancak risk iştahı, bazı üylerin istihdamdaki toparlanma zaten yavaşladığı için ek gevşeme gerekebileceğini söylemesinin ardından azaldı.

Fed, tutanakları açıklanmadan önce daha kapsamlı bir politika değerlendirmesi kapsamında ortalama bir enflasyon hedefi belirleyeceği ve enflasyonu %2'nin üzerine çıkarmaya çalışacağı spekülasyonları yaygındı. Ancak tutanaklarda konuyla ilgili net açıklamalar yer almadı ve sadece "birkaç" üye politika stratejisi hakkında bir noktada gözden geçirilmiş açıklama yapmanın faydalı olacağını düşündüklerini söylediler; ayrıntılar veya zamanlama ise vermediler.

Diğer yandan ABD yönetimi, Çinli teknoloji şirketi Huawei'nin Amerikan teknolojisine erişimini engellemeyi amaçlayan kısıtlamalarını artırdı ve şirketin 38 iştirakini ekonomik kara listeye aldı. ABD Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, Huawei'nin ABD teknolojisiyle yazılımının kullanıldığı yarı iletken çip alımlarını engellemeyi amaçlayan ve Mayıs ayında uygulamaya konan kısıtlamaların genişletildiği bildirildi. Açıklamada, şirket ve iştirakleri için ihracat kontrolüne tabi öğeleri içeren işlemlere yönelik lisans alma şartı getirildiği kaydedildi.

Ayrıca ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Demokratların koronavirüs yardım paketi için teklif ettikleri tutarı düşürmeye istekli olduğunu açıklamasına rağmen canlandırma paketine dair anlaşma imzalanıp imzalanmayacağı hala belirsizliğini korudu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kasım'da posta yoluyla oy kullanılmasının sorunlara yol açabileceğini söyleyerek seçimin tekrarlanmak durumunda kalabileceğini açıklaması da doların üzerinde baskı yarattı.

Ekonomik veri tarafında Japonya’nın 2.çeyrek GSYİH verisi çeyreklik bazda %7.8 geriledi. Önceki veri %0.6 gerileme göstermişti. Haziran ayı Sınai üretim verisi Japonya’da aylık bazda %1.9 artış gösterdi. Bir önceki veri ise %2.7 yükselmişti.

ABD tarafında ise işsizlik başvuruları öne çıkarken, önceki hafta verisi 971 bine revize edilen ve 920 bine gerilemesi beklenen haftalık işsizlik başvuruları 1.1 milyon olarak açıklandı. Devam eden başvurular ise 15 milyon beklentisinin altında 14.8 milyon oldu.

Haftanın son işlem gününde ise PMI verileri takip edilirken; Almanya’da imalat sektörü PMI endeksi 53 puan değerini aldı, endeks Euro Bölgesi’nde ise 51.7 oldu. İngiltere’de servis sektörü PMI endeksi aynı dönemde 60.1 ile 57 puan tahmininin üzerinde gerçekleşti.

ABD’de Ağustos ayında imalat sektörü PMI endeksi  53.6 ile 52 beklentisinin üzerinde açıklanırken, servis sektörü PMI endeksi 54.8 olarak açıklandı.

Dolar endeksi ise Çarşamba günü Fed'in son toplantısına yönelik tutanakların açıklanması öncesinde değer kaybederken tutanakların açıklanmasından sonra sonbaharda politika çerçevesinde daha da gevşeme yanlısı bir değişikliğin mümkün olup olmadığı konusunda çok az ipucu vermesi ile Çarşamba günü yükseldi. Yine de Cuma günü art arda dokuzuncu haftalık düşüşünü kaydetmeye hazırlanan dolar endeksi PMI ve konut satışları verilerinin desteği ile primlenerek haftalık %0.16 değer kazancı ile haftayı sonlandırdı.

Diğer yandan para piyasası işlemcileri Fed Başkanı Jerome Powell'ın önümüzdeki Perşembe günü yapacağı konuşmaya odaklandı. Powell bu konuşmada enflasyon başta olmak üzere para politikası vurgusunda beklenen bir değişikliğin ayrıntılarını açıklayabilir.

Euro, dolar karşısında haftalık bazda %0.39 değer kaybederek 1.1795, sterlin ise yatay ve 1.3087 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Petrol fiyatlarına ise yükseliş hakim oldu ancak OPEC+'ın fiyatları desteklemek için üretim kesintilerine neredeyse tamamen uyduğunu söylemesi ile desteklenirken başlıca petrol üreticilerinin koronavirüs krizinin uzaması halinde talepte toparlanmaya yönelik risk uyarısında bulunmalarının baskısı altında kaldı.

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi artıran ABD ve Çin arsındaki jeopolitik gerilime çevirmeleri ile değer kazanırken, Fed tutanakları ardından Çarşamba günü %3.57 gerileyerek bir haftanın dip seviyesini görmesinin ardından tekrar toparlansa da haftalık bazda %0.22 kayıpla $1.939 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

LME bakır $6.364 seviyesinden açılış gerçekleştirdiği haftada stoklardaki azalma, Çin’in bakır üretimindeki düşüş ve zayıf doların etkisi ile Haziran 2018’den bu yana en yüksek seviyesi olan $6.707 seviyesine kadar yükseldikten sonra Perşembe ve Cuma günü güçlenen dolar ile değer kaybederek haftalık bazda %1.96 primli olarak $6.490 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Haftanın ilk işlem gününde hisse senedi piyasalarında primli bir işlem günü geride kaldı. Dow Jones %1.35, S&P 500 %1, Nasdaq ise %0.60 primli kapanış gerçekleştirirken, Avrupa’da endeksler %1.71 ile %2.36 arası primli olarak seansı sonlandırdı.

ABD tarafında kan plazma tedavisine FDA tarafından onay gelmesi ve Financial Times’da çıkan habere göre Trump yönetiminin deneysel bir aşı için regülasyon standartlarını atlamayı düşündüğü yazıldı. Bu haberlerin etkisiyle endekslerde kuvvetli alımlar güvenli liman sayılan enstrümanlarda da satışlar görüldü.

Asya borsaları ise bu sabah ABD-Çin ticaret anlaşması görüşmelerinde mesafe kat edecekleri beklentisi ile ilk işlemlerde yükseliş gösterdikten sonra karışık seyretti. Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi %0.52, Güney Kore KOSPI endeksi %1.58, CSI300 endeksi %0.13 primli, Hang Seng endeksi %0.26, Şanghay Bileşik endeksi %0.36 negatif.

Ekonomik veri takviminin sakin olduğu ilk işlem gününde piyasalar özellikle Fed’in Eylül toplantısı öncesinde başkan Powell’ın Jackson Hole toplantısında yapacağı konuşmaya odaklanmış durumda.

Artan vaka sayıları ekonomilerin yeniden kapanacağı ve hasarın daha büyük olacağı korkusuna karşılık FDA’nın plazma tedavisine onay vermesi sonrasında güvenli limanlardan kısmi çıkışlar görüldü.

Dolar endeksinde dün yatay artı kapanış gözlemlenirken, endeks bugün %0.21 gerileyerek 93.103 seviyesinde. Dolardaki gerilemeye paralel olarak ise euro %0.21 primli olarak 1.1812, sterlin ise %0.48 primli olarak 1.3126 seviyesinden işlem görüyor.

Petrol fiyatları yatırımcıların Meksika körfezi kıyı şeridini vurması beklenen Marco ve Laura isimli fırtınalar ve Asya ve Avrupa'da artan koronavirüs vakaları nedeniyle üretimde kesintiye gidileceğini beklemesiyle dünkü primli kapanışlarının ardından alıcılı seyrediyor. Brent petrol %0.95 primle $45.56, ABD ham petrolü ise %0.38 primli olarak $42.78 seviyesinde.

Dün gün içerisinde kritik $1.960 direncini test eden ancak güçlü bir şekilde kıramayan altın, ABD seansının açılmasıyla beraber gelen satış baskısı sonrasında kazanımlarının tamamını geri verdi ve işlem gününü yaklaşık %0.36 kayıpla $1.932 seviyesinden sonlandırdı. Altının spot piyasadaki ons fiyatı bugün de %0.3 kayıpla $1.926 seviyesinde.

LME bakır ise dün FDA’nın plazma tedavisine onay vermesi sonrasında artan risk iştahı ve LME stoklarının 100.000 seviyesinin altına inerek Temmuz 2007‘den  bu yana en düşük seviyesi olan 97.900’e kadar gerilemesi ile desteklenerek günü %0.42 primle $6.517 seviyesinden sonlandırdı. LME bakır bugün ise $6.525 seviyesinde %0.12 primli.İndir

2020- 33.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta, Asya endekslerinin Çin ekonomisinde sanayi faaliyetindeki toparlanma işaretlerinin desteğiyle yükselişi ile başladı. Çin ABD ilişkileri kötüleşerek risk iştahını baskılarken, Çin'deki ÜFE'deki yavaşlama, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde ekonomik toparlanma umutlarını artırdı. Ancak ilk işlem günü kapanışında Hong Kong’da devam eden iç karışıklık sebebi ile Hang Seng endeksi ve bunun yanı sıra başlıca ABD endeksleri haftaya kayıpla başladı.

Yatırımcılar, Birinci Aşama ticaret anlaşmasının ilk altı ayını gözden geçirmek için Cumartesi günü ABD ve Çinli ticaret yetkilileri arasında yapılacak görüşmeyi beklerken, diğer yandan ABD kanun yapıcıların koronavirüsten olumsuz etkilenen ekonomiyi desteklemek için yeni bir mali canlandırma paketi beklentileri de hafta boyunca takip edildi.

Beyaz Saray ve Demokratlar arasındaki koronavirüs yardım paketi üzerine siyasi çıkmaz dördüncü gün de devam ederken iki taraf da birbirini uzlaşmacı olmamakla suçladı.

Ekonomik verilerde, Almanya Zew anketi beklenti endeksi 59.3’ten 71.5’e yükselerek 55.8 olan beklentinin üzerinde İngiltere’de sanayi üretimi aylık bazda %9.2 beklentisinin üzerinde %9.3, Almanya TÜFE Temmuz ayı verisi aylık bazda, beklendiği gibi -%0.5, yıllık bazda da -%0.1 açıklandı.

ABD tarafında ise ÜFE öne çıkan veri olurken, Temmuz ayında, aylık bazda %0.3 olması beklenen veri %0.6 olurken çekirdek veri %0.1 beklentisi karşısında %0.5 olarak açıklandı.

Ayrıca Temmuz ayında İthalat fiyat endeksi %0.6 beklentiye karşın %0.7, haftalık işsizlik başvuruları ABD'de başladığı zamandan beri ilk defa 1 milyonun altına düşerek 1.1 milyon beklentisine karşın 963 bin, devam eden başvurular ise 15.8 milyon beklentinin altında kalarak 15.5 milyon olarak açıklandı.

Haftanın son gününde ise Çin’de sanayi üretiminin Temmuz'da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4.8 yükseldiği, perakende satışların yüzde 0.1'lik artış beklentisine karşın yüzde 1.1 gerilediği açıklandı.

Dolar endeksi yatırımcıların ABD'de hem Cumhuriyetçi hem Demokrat Parti'nin desteğini alacağı ekonomiyi canlandırma paketi anlaşması umutları ve ABD tahvil getirilerinin dip seviyelerden toparlanmasıyla desteklense de likiditenin azalması ve herhangi bir iyimser haberin olmamasıyla baskılanarak 93.478 seviyesinden başladığı haftayı %0.36 kayıpla 93.096 seviyesinden sonlandırdı.

ABD ekonomik toparlanmasını canlandırma anlaşmasına yönelik belirsizliğin petrol fiyatlarında kazanımları sınırlamasına rağmen, petrol fiyatları Saudi Aramco'nun iyimser talep görüşü ve Irak'ın arz kesintilerini artırma taahhüdünün desteğiyle yükseldi. Petrol ayrıca stoklarda azalma olduğunu gösteren ABD hükümet verisinin, koronavirüse rağmen petrol talebinin canlandığı görüşleri ile desteklenerek, haftalık bazda brent petrol %0.90 primli olarak $44.80, ABD ham petrolü ise %1.92 primle $42.01 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Altın fiyatları ise hafta ortasına doğru ABD tahvil getirilerinin yükselişiyle $1.863 seviyesine kadar gerilerken, dolardaki zayıf seyir, düşük faiz ortamı ve COVID-19 vakalarındaki artışın küresel ekonomiye yansımasına yönelik endişelerin güvenli liman talebini desteklemesine rağmen haftalık bazda %4.47 kayıpla $1.944 seviyesinden kapattı.

LME bakır ise $6.244.50 seviyesinden açılış gerçekleştirdiği hafta başında Çin verilerinin, Avrupa ve ABD'deki imalat şirketlerinin yükseliş ile talepteki toparlanma beklentileri ve LME stoklarındaki düşüşün desteği ile Perşembe gününe kadar değer kazandı. LME bakır Perşembe günü ise Güney Amerika’daki arz kesintisi ile ilgili endişelerin azalması ve Çin’de zayıf talep beklentisi ile günü %2.56 kayıpla $6.270 seviyesinden sonlandırarak hafta boyunca süren kazanımlarını geri verirken, son işlem günü Çin endüstriyel imalat verisi ile değer kazanarak haftalık bazda %0.24 kayıpla $6.366 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Yeni hafta ise Çin Merkez Bankası (PBOC) piyasalara 700 milyar yuan büyüklüğünde orta vadeli kredi sağlarken, krediler için faiz oranını dördüncü ayda da değiştirmediğini açıklarken, Çin endekslerindeki yükseliş ile başladı. ABD endekslerinde ise S&P 500 %0.27, Nasdaq endeksi %1 primle rekor seviyede kapanış gerçekleştirirken, Dow Jones %0.31 değer kaybetti.

Asya hisse senetlerine ise bugün ABD-Çin gerilimlerinin Wall Street'de teknoloji hisseleri öncülüğündeki iyimserliği baskılamasıyla karışık seyir hakim oldu. Güney Kore KOSPI endeksi %2.46 negatif, CSI300 endeksi yatay eksi, Hang Seng endeksi hafif primli, Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi %0.77, Şanghay Bileşik endeksi ise %0.36 primli.

Ekonomik veri tarafında Japonya’nın 2.çeyrek GSYİH verisi, önceki veri olan %0.6 gerilemeye karşın, çeyreklik bazda %7.8 geriledi. Japonya’da Haziran ayı sınai üretim verisi ise önceki ay %2.7 yükselişin ardından, %1.9 artış gösterdi.

ABD yönetimi, Çinli teknoloji şirketi Huawei'nin Amerikan teknolojisine erişimini engellemeyi amaçlayan kısıtlamalarını artırdı ve şirketin 38 iştirakini ekonomik kara listeye aldı. ABD Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, Huawei'nin ABD teknolojisiyle yazılımının kullanıldığı yarı iletken çip alımlarını engellemeyi amaçlayan ve Mayıs ayında uygulamaya konan kısıtlamaların genişletildiği bildirildi. Açıklamada, şirket ve iştirakleri için ihracat kontrolüne tabi ögeleri içeren işlemlere yönelik lisans alma şartı getirildiği kaydedildi.

ABD'nin geciken ekonomik toparlanmasının yarattığı endişe ile ABD tahvil getirileri ve güvenli limana olan talep ile arasında kalan dolar bu haftaya geçen hafta kaldığı yerden başladı. Dolar euro, Avustralya doları, sterlin, İsviçre frangı ve yuan karşısında, ayın başlarında gördüğü en düşük seviyelerini yeniden test etmeye hazırlanırken %0.32 kayıpla 92.551 seviyesinde bulunuyor.

Euro dolar karşısında iki yılın zirvesi olan 1.1916 seviyesinin hemen altında %0.24 primle 1.1898 seviyesinde bulunurken, sterlin ise %0.5 primli olarak 1.3167 seviyesinden işlem görüyor.

Petrol fiyatları geriledi ancak OPEC+'ın fiyatları desteklemek için üretim kesintilerine neredeyse tamamen uyduğunu söylemesinin ardından dünkü kazanımlarının çoğunu korudu. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı dün %1.27 yükseldikten sonra bugün %0.18 düşüşle $45.29 seviyesinde bulunuyor. ABD hafif ham petrolü önceki seansta %2.09 yükseldikten sonra bugün %0.37 düşüşle $42.73 seviyesinde bulunuyor.

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi artıran ABD ve Çin arsındaki jeopolitik gerilime ve Fed'in son toplantısının tutanaklarına çevirmeleri ile birlikte yükselişini ikinci güne taşıyarak ons başına $2.000 seviyesini aştı. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün %2.15 primli kapanış gerçekleştirdikten sonra bugün %0.88 primle $2.003 seviyesinde.

LME bakır dün LME stoklarındaki azalış ve Çin Merkez Bankası’nın destek açıklaması ile %1.31 primli olarak $6.449 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. LME bakır bu sabah artan ABD-Çin gerilimi ile baskılansa da dolardaki zayıflama ve Çin'deki ekonomik toparlanma konusundaki iyimserlik destekleri ile %0.62 primli olarak $6.489 seviyesinden işlem görüyor.İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (22.08.2022) USD: 18,1093 - EUR: 18,2421 - GBP: 21,5446 Fixing Kurları (21.08.2022) USD: 18,267 - EUR: 18,4351 - GBP: 21,7597 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0092 - GBP / USD: 1,1912