Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2020- 32.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Önceki hafta, ABD’de yeni bir teşvik planı hazırlıkları ve yeni koronavirüs vakalarının küresel yükselişi ile Asya piyasalarının karışık seyri ile başladı. ABD endeksleri teknoloji hisseleri önderliğinde yükselirken, major Avrupa endekslerine de haftanın ilk gününde yükseliş hakimdi.

ABD’deki vaka sayıları artmaya devam ederken, seçim öncesinde hem cumhuriyetçilerin hem de demokratların işsizlik yardımlarını uzatmaya gönüllü olması da, ekonomi açısından olumlu yorumlandı.

Hisse senedi gibi riskli varlıklar merkez bankalarının ve hükümetlerin canlandırma önlemleriyle yükselse de güvenli liman altın da küresel sağlık krizinin uzun dönemli etkilerine dair artan belirsizliğin bir işareti olarak yükseldi. Aşı çalışmasına ilişkin açıklamalar ve ABD’de yardım paketi üzerinde anlaşmaya varılacağı beklentisinin güçlenmesi ile endeksler hafta ortasından sonra desteklenerek alıcılı seyretmeye devam etti.

Ancak Perşembe günü ABD endekslerinde nispeten kuvvetli alımlar devam ederken Avrupa endeksleri satışa maruz kaldı. ABD tarafında açıklanan ADP-özel sektör istihdamı Temmuz ayında 167 bin kişilik artış ile 1.5 milyon olan beklentinin oldukça altında kalarak istihdam tarafındaki toparlanmanın zayıflığına işaret etmesi endekslerde havayı bozmaya yetmedi.

Asya borsaları haftanın son işlem gününde ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'in video uygulaması TikTok'un sahibi ByteDance'i ve mesaj uygulaması WeChat'in sahibi Tencent şirketinin ABD faaliyetlerini yasaklamasıyla geriledi. Trump'ın Çin'li teknoloji şirketlerinin ABD faaliyetlerini yasaklama adımı "güvenli olmayan" Çinli uygulamaların dijital ağdan kaldırılacağı açıklamalarının ardından geldi.

Aynı sebeple ABD endeksleri de son işlem gününde negatif açılış gerçekleştirirken özellikle Nasdaq hisselerinde satış görüldü.

ABD tarım dışı istihdam verisinde ise beklentinin üzerinde istihdam açıklanması endekslere destek olmayı başaramadı ve genel itibariyle negatif seyir hakim oldu. Ancak ABD endeksleri haftalık bazda Dow Jones %3.80, S&P 500 %2.45 ve Nasdaq %2.47 olmak üzere primli olarak kapanış gerçekleştirmeyi başardı.

FED San Francisco başkanının ABD ekonomisinin başta düşünülenden daha fazla desteğe ihtiyaç duyacağı açıklamaları da uzun dönemli tahvil getirilerinin düşmesine neden olarak piyasaları olumsuz etkiledi.

ABD'de yaşanan ekonomik iyileşmenin Avrupa'nın gerisinde kaldığına dair güçlenen görüş hafta içerisinde euroyu iki yılın en yüksek seviyesi olan 1.1915 seviyesine kadar yükseltti. Haftalık bazda dolar endeksi yatay artı kapanış gerçekleştirirken, euro da dolar karşısında haftanın son işlem günündeki %0.75 değer kaybına rağmen %0.1 primli kapanış gerçekleştirdi.

Sterlin ise İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) beklentiler dahilinde faiz oranlarını %0.1’de sabit tutması ve zayıflayan dolar ile birlikte hafta içerisinde 1.3185 ile Mart ayından bu yana en yüksek seviyeyi test etse de Cuma günkü kayıp ile haftalık bazda %0.28 kayıpla kapanış gerçekleştirdi.

ABD ham petrol stoklarının beklenenden az olması ile hafta içerisinde son beş ayın zirvelerini gören petrol fiyatları ise haftalık bazda brent petrol %2.47 ve Amerikan petrolü %2.36 olmak üzere primli kapanış gerçekleştirdi.

Altın doların ABD istihdam verisinin etkisiyle değer kaybetmesi ve koronavirüs salgınına yönelik endişelerin altına olan talebi artırmasının da eklenmesiyle Cuma günü $2.064 seviyesine kadar yükselerek rekor tazeledikten sonra haftayı %3.04 primli olarak $2.034 seviyesinden kapattı.

Haftaya $6.358 seviyesinden başlangıç yapan LME bakır hafta Salı günü artan koronavirüs vakaları ile yatırımcı endişesinin artması ile Şili ve Peru gibi önemli üreticilerin, üretim miktarlarındaki artışın etkisi ile geriledi. LME bakır hafta içerisinde merkez bankaları ve hükümet teşviklerinden dolayı daha güçlü ekonomik büyüme ve talep beklentileri yanı sıra zayıflayan dolar ile desteklendi. Ancak Codelco’nun, bu haftadan itibaren koronavirüs nedeniyle askıya aldığı operasyonları ve projeleri yeniden başlatacağını açıklaması ve artan ABD-Çin geriliminin etkisi ile Cuma günü %3.84 değer kaybederek haftayı $6.237 seviyesinden %2.18 kayıpla kapattı.

Yeni hafta ise hisse senedi piyasalarının karışık seyri ile başladı. Hong Kong’da iç karışıklık devam ederken Hang Seng endeksi haftaya %0.63 değer kaybıyla başlarken, Avrupa endekslerinde yükseliş hakim olsa da işlem hacimleri 30 günlük ortalamanın yaklaşık %30 altında kaldı. Başlıca Avrupa endeksleri %0.1-%0.41 aralığında primlenirken İspanya IBEX endeksinde %1.49 primlenme görüldü.

ABD’de Dow Jones %1.30, S&P 500 endeksi %0.27 primli, Nasdaq ise %0.39 kayıpla kapanış gerçekleştirdi. Çin ve ABD arasında geçtiğimiz hafta artan gerilim ve pandemi ardından yaşanan hızlı yükselişin getirdiği kar satışlarının etkisiyle teknoloji sektörü hisseleri endeksleri baskılayan faktör oldu.

Çin ABD ilişkileri kötüleşerek risk iştahını baskılarken, Çin'deki ÜFE'deki yavaşlama, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde ekonomik toparlanma umutlarını artırdı. Çin’de açıklanan verilere göre tüketici enflasyonu Temmuz ayında yıllık bazda %2.7 ile %2.6 beklentisinin üzerinde artarken, üretici enflasyonu ise aynı dönemde %2.4 geriledi.

Bugün ise Asya borsaları yeni bir Çin-ABD anlaşmazlığı endişeleri ile karışık seyrederken ABD'nin ekonomiye destek vereceğine yönelik umutlar ise petrol ve emtia para birimlerini destekledi. Güney Kore KOSPI endeksi %1.35, Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi %0.47, Hang Seng endeksi %2.11 primli, Şanghay Bileşik endeksi %1.15, CSI300 endeksi %0.91 ile negatif.

Yatırımcılar, Birinci Aşama ticaret anlaşmasının ilk altı ayını gözden geçirmek için Cumartesi günü ABD ve Çinli ticaret yetkilileri arasında yapılacak görüşmeyi bekliyor.

Dolar art arda yaklaşık yedi haftalık düşüşün ardından, yatırımcıların ABD'de hem Cumhuriyetçi hem Demokrat Parti'nin desteğini alacağı ekonomiyi canlandırma paketi anlaşması umutları ve ABD tahvil getirilerinin dip seviyelerden toparlanmasıyla desteklense de Almanya'nın ZEW ekonomik duyarlılık anketi 58 beklentisinin çok üzerinde 71.5 olarak açıklanması ile dünkü %0.16 primlenmenin ardından 93.247 seviyesinde %0.36 negatif.

Euro haftanın ilk işlem gününde %0.42 geriledikten sonra bugün 1.1797 seviyesinde %0.52, sterlin ise 1.3105 seviyesinde %0.27 primli.

Petrol fiyatları ve ekonomilerin yeniden açılmasıyla Asya'da talebin toparlanmasından destek bularak yükseldi. ABD ekonomik toparlanmasını canlandırma anlaşmasına yönelik belirsizliğin petrol fiyatlarında kazanımları sınırlamasına rağmen, petrol fiyatları Saudi Aramco'nun iyimser talep görüşü ve Irak'ın arz kesintilerini artırma taahhüdünün desteğiyle yükseldi. Petrol fiyatları ABD ekonomisine destek paketi beklentileri ile de destekleniyor. Brent ham petrolü dün %1.33, bugün %1.02 primli olarak $45.45; ABD hafif ham petrolü ise dün %1.75, bu sabah ise %1.43 primli olarak $42.54 seviyesinde.

Altın ABD ekonomisine destek paketine yönelik görüşmelerin risk iştahını arttıracağı beklentisi ile değer kaybetti. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün günü %0.36 kayıpla kapatmasının ardından bugün de %2 gerileyerek $1.986 seviyesinde bulunuyor.

LME bakır ise $6.244.50 seviyesinden açılış gerçekleştirdikten sonra Çin verileri, Avrupa ve ABD'deki imalat şirketlerinin yükseliş beklentileri ile talepteki toparlanma desteği ile günü %2.63 primli olarak $6.401 seviyesinden kapattı. LME bakır fiyatları, LME stoklarının Mart 2019’dan bu yana en düşük seviyesi olan 114.375 seviyesine kadar gerilemesi ile de desteklenirken, bugün ABD-Çin gerginliğinin yükselmesi ile %0.57 kayıpla $6.365 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2020- 31.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta ABD ve Çin'in karşılıklı olarak birbirlerinin konsolosluk kapatmalarının ardından yatırımcıların risk iştahının gerilemesiyle ve Altın fiyatlarındaki yükseliş ile başlarken, gelişmeler diğer güvenli liman varlıkları da destekledi. Küresel hisse senetleri, geçen hafta ABD'nin Houston kentindeki Çin konsolosluğunun kapatılmasını talep etmesinden sonra Çin'in de karşılık olarak Chengdu kentindeki ABD konsolosluğunun kapatılmasını talep etmesiyle güç kaybetmişti.  

Dolar, ABD'de yeniden artan koronavirüs vakalarının ekonomik toparlanmayı bozacağı konusundaki endişelere, ABD ve Çin arasındaki artan diplomatik gerilimin yarattığı kaygıların da eklenmesiyle baskı altında başladığı haftayı, mali destek paketi üzerinde Kongre'de hala uzlaşma çıkmamasının da etkisi ile %1.15 kayıpla kapattı. Diğer yandan dolardaki düşüş, Avrupa hükümetlerinin koronavirüs mali kurtarma paketi konusunda anlaşmalarıyla euronun değerinin tekrardan geniş ölçekli olarak kıymetlendirilmeye başlaması ve ABD istihdam piyasasındaki toparlanmada çatlakların oluşmasıyla aynı zamana denk geldi.

Diğer yandan ABD Merkez Bankası'nın (FED) pandemiden tahrip olan ekonomiyi desteklemek için faiz oranlarını beklentiler doğrultusunda 15 Mart'tan bu yana geçerli olan %0 ile %0.25 arasında tutacağını açıkladı. Fed'in faiz oranını sabit tutup, gerektiğinde "her türlü aracı" kullanacağını belirtmesi risk iştahını destekledi.

Dolardaki değer kaybının da etkisi ile altının yükselişinde merkez bankalarının pandemiye karşı uyguladıkları agresif parasal genişleme politikaları da rol oynarken, altın $1980 seviyesini test etmiş olduğu haftayı %3.88 primli olarak kapattı.

Petrol fiyatları, artan koronavirüs vakaları ve ABD-Çin siyasi geriliminin yatırımcıları güvenli liman varlıklarına yöneltmesiyle hafif düşüş gösterdi. Amerikan petrolü haftalık bazda %2.47 değer kaybederek $40.27, brent petrol ise haftayı yatay eksi olarak $43.30 seviyesinden kapattı.

LME bakır haftaya zayıflayan doların desteğiyle $6411 seviyesinden başlarken, ABD’den gelecek teşvik beklentileriyle desteklense de azalan Çin talebi nedeniyle yükseliş sınırlı kaldı. Perşembe günü artan koronavirüs vaka sayısı ve Almanya’nın ikinci çeyrekte %10.1 küçülmesi gibi, ekonomileri olumsuz etkileyeceği endişeleri ile değer kaybeden LME bakır haftayı %0.38 kayıpla $6376 seviyesinden kapattı

Yeni hafta ise Ağustos ayının ilk işlem gününde ABD endekslerinin teknoloji hisseleri önderliğinde yükselişi ile başladı. Dow Jones endeksi %0.89, S&P 500 endeksi %0.72, Nasdaq endeksi ise %1.47 primli kapanış gerçekleştirdi.

ABD’de Temmuz ayı ISM imalat verisi 53.6 beklentisinin üzerinde, 54.2 seviyesinde açıklanırken, mart 2019dan bu yana en hızlı büyüme kaydedilmiş oldu. Yeni siparişler kaleminde de 55.1 beklentisi 61.5 ile aşıldı. Ayrıca ABD’deki vaka sayıları artmaya devam ederken, seçim öncesinde hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların işsizlik yardımlarını uzatmaya gönüllü olması da, ekonomi açısından olumlu yorumlandı. Ancak, bazı yatırımcılar artan koronavirüs vakaları ve ABD'de Çinli teknoloji şirketleriyle yaşanan diplomatik sorunlara dair endişelerden dolayı temkinli hareket ediyor.

Diğer yandan ABD Başkanı Trump, tiktok’un ABD operasyonlarının, şirketin bu kolu 15 Eylül’e kadar satmaması durumunda kapatılacağını ifade ederek, ABD-Çin gerginliğinde yeni bir cephe daha açmış oldu.  Washington aynı zamanda kullanıcı verilerini Beijing ile paylaşabilecek diğer Çinli yazılım şirketlerine karşı adım atmaya hazırlanıyor.

Temmuz ayı Euro bölgesi İmalat PMI verisi 51.1 beklentisinin üzerinde 51.8 açıklandı. Veri 1.5 yıllık aradan sonra ilk kez büyümeye işaret ederken dün başlıca Avrupa endekslerinde de %1.42-%2.71 aralığında primlenme görüldü.

Bu sabah ise altın fiyatları, düşen dolar ve tahvil getirilerinin güvenli limanların cazibesini artırmasıyla rekor seviyeye tırmanırken, Asya borsaları salgın nedeniyle artan maliyetler ve belirsizliğin etkisiyle karışık seyrediyor. Güney Kore KOSPI endeksi %1.4, Hang Seng endeksi %0.3, Şanghay Bileşik endeksi %0.14 primli, Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi %0.6, CSI300 endeksi %0.08 ile negatif.

Hisse senedi gibi riskli varlıklar merkez bankalarının ve hükümetlerin canlandırma önlemleriyle geçtiğimiz aylarda yükselse de güvenli liman altın da küresel sağlık krizinin uzun dönemli etkilerine dair artan belirsizliğin bir işareti olarak yükselmeye devam etti.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı tahvil getirilerinin dip seviyeleri görmesiyle $2.039 seviyesine yükselerek rekor tazelerken %1 primli.

Yatırımcılar, Beyaz Saray'ın bu haftanın sonuna kadar anlaşmaya varmak için aralıksız çalışma sözü vermesiyle, ABD'nin daha fazla harcama açıklamasını umuyor. FED San Francisco başkanının ABD ekonomisinin başta düşünülenden daha fazla desteğe ihtiyaç duyacağı açıklamaları da uzun dönemli tahvil getirilerinin düşmesine neden olarak piyasaları olumsuz etkilendi. Koronavirüs yardım paketine dair ABD Kongresi'nden çıkacak paket beklenirken ve yatırımcılar zorlu ekonomik iyileşme sürecine hazırlanırken, dolar yükselen euro ve düşen tahvil getirileri nedeniyle baskı altında kaldı.

ABD'de yaşanan ekonomik iyileşmenin Avrupa'nın gerisinde kaldığına dair güçlenen görüş euroyu iki yılın en yüksek seviyesine yaklaştırdı. Euro piyasaların bugün açıklanacak ABD özel sektör istihdamı verisine odaklanmasıyla 1.1826 seviyesinde %0.22 primli. Dolar endeksi ise dün %0.17, bugün ise %0.31 kayıpla 93.092 seviyesinde bulunuyor.

LME bakır ise haftaya $6358 seviyesinden başlarken, Çin’de 51.3 beklentisine karşı 52.8 olarak açıklanban Caixin imalat PMI verisi desteği ile  %1.6 primli olarak kapattı. LME bakır dün artan koronavirüs vakaları ile yatırımcı endişesinin artması ile Şili ve Peru gibi önemli üreticilerin, üretim miktarlarındaki artışın etkisi ile günü %0.43 kayıp ile $6450 seviyesinden kapanış gerçekleştirirken bugün ise dolar endeksindeki düşüş ile de desteklenerek %0.6 primli olarak $6488 seviyesinde.

 İndir

2020- 29.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Önceki hafta, Asya borsalarının, ABD bilanço yayımlama döneminde yatırımcıların, çoğu şirketin koronavirüs tecritleri nedeniyle düşürdüğü beklentilerini aşacağı konusunda iyimser olması etkisi ile yükselişi ile başladı.

Florida’da 15.000'den fazla yeni vaka bildirirken, Nisan'da New York'un bildirdiği zirve seviyeyi aştı ve ABD'de koronavirüs vakaları önceki hafta sonu sert yükseldi. Kaliforniya Valisi Gavin Newsom'un eyaletteki barları kapatma ve restoran ile sinemaların kapalı alanlardaki faaliyetlerini durdurma kararı sonrası Wall Street'te satışlar gerçekleşti. Vali, eyaletin Los Angeles ve San Diego'daki en büyük iki okul bölgesinde çocukların Ağustos'ta evde kalacağını açıkladı.

Haftanın ilk işlem günü ABD ve Avrupa endeksleri artı kapanış gerçekleştirirken diğer yandan ABD ve Çin arasındaki gerilim de artmaya devam etti. ABD yaptığı açıklamada Çin'in Güney Çin Denizi'nin büyük bir kısmındaki kaynakları elde etme konusunda hak iddia etmesini kabul etmediğini belirtti. Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump, Hong Kong’a “baskıcı eylemler” uyguladığı gerekçesi ile Çin’i yeni yaptırımlar konusunda uyardı.

Hafta ortasında ise artan ABD-Çin gerginliği ile endekslerin baskılandığı görülürken, hafta sonuna doğru ise koronavirüs salgınının özellikle ABD'de hala kontrol altına alınamamış olması ve eyaletlerde vakaların artıyor olması ve Washington'ın Çin Komünist Parti üyelerine ABD'ye seyahat yasağını değerlendirdiği haberleri yatırımcılardaki risk iştahını azaltan unsurlar olarak öne çıktı. Çin’in TikTok ve WeChat'i de dahil olmak üzere sosyal medya uygulamalarının ulusal güvenlik risklerini incelediğini, Washington'un "zorbalık" olarak nitelendirdiği taktiklere yanıt vereceğini açıklaması gerginliği arttırdı.

ABD’de 77 bin’den fazla yeni koronavirüs vakası bildirilirken günlük vaka artışında rekor kırıldı, Cuma günü farklı eyaletlerden son 1 hafta ve 15 günün ortalamalarının üzerinde yeni coronavirüs vaka sayısı açıklanmaya devam etti. Koronavirüs vakalarındaki sert yükseliş Kaliforniya'nın ve diğer ABD eyaletlerinin kısmen tekrar kapanmasına neden olurken ekonominin ve iş piyasasının zorlanmaya devam edeceği endişelerini arttırdı.

Çin ekonomisinin ikinci çeyrekte beklentileri aşarak geçen yılın aynı dönemine göre %3.2 büyüdüğü açıklanırken, perakende satışlarındaki beklenmedik düşüş yatırımcıları kaygılandırdı. ABD’de Perakende Satışlar aylık 7.5% ile beklenti üzerinde olurken, Haftalık İşsizlik Başvuruları 1.3 milyon kişi, Devam Eden Başvurular 17.3 Milyon kişi olarak açıklandı. Avrupa tarafında ECB toplantısı yer alırken oranlarda beklendiği üzere herhangi bir değişiklik yapılmadı. Başkan Lagarde ve konsey üyeleri arasında pandemi için oluşturulan bono alımlarının sonuna kadar devam edeceği üzerine fikir ayrılıkları görüldü.

Dolar endeksi ABD-Çin gerilimi ve artan koronavirüs vaka sayılarının güvenli varlık alımlarını arttırması ile desteklense de haftayı %0.73 kayıpla sonlandırdı. Ayrıca haftanın son işlem gününde ABD tarafında açıklanan güven endeksi ve konut başlangıçları beklentilerin altında kalırken eski Fed başkanlarından Bernanke ve Yellen ekonomik toparlanmanın beklentilerden daha uzun ve sıkıntılı olabileceğini açıklaması 2. dalga korkusu ile beraber piyasaları tedirgin etmeye yetti ve dolar endeksinde kayıp görüldü.

Euro ise haftayı %1.13 primli olarak 1.1426 seviyesinden kapatırken sterlin tarafında haftalık %0.44 kayıp izlendi ve sterlin 1.2565 seviyesinden kapattı.

Petrol tarafında ise hafta ortasında açıklanan rakamlara göre stoklarda görülen azalma ve OPEC tarafından alınan ek üretim kesintisi kararına rağmen özellikle ABD tarafında artan 2. dalga riski ekonomilerin tekrar duracağı ya da toparlanmanın beklenenden uzun süreceği endişeleri ile baskılanırken, Brent petrol haftalık bazda %0.23 değer kaybetti, Amerikan petrolü ise %0.10 primli kapanış gerçekleştirdi.

LME bakır, haftaya Antofagasta Minerals Centinela bakır madenindeki çalışanların grev yönünde oy kullanmaları ile tırmanan Şili'deki arz kesintisi endişesi ile başladı. Çin’de ülkenin büyük bir bakır katot üretim bölgesinden biri olan Jiangxi eyaletinde yaşanan sel felaketi de fiyatları desteklerken LME bakır hafta başında 25 ayın en yüksek seviyesi olan $6.633 seviyesine kadar yükseldi. Ancak artan virüs vakalarına rağmen Şili’nin üretim miktarını koruyabilmesi ve ABD-Çin gerginliğinin artış göstermesi ile baskılanan LME bakır önceki hafta kapanışının 8 dolar üzerinde $6.426 seviyesinde ve haftalık bazda %0.12 primli kapanış gerçekleştirmeyi başardı.

Yeni hafta Dünya genelinde koronavirüs vakalarındaki artışla beraber piyasalarda euro bölgesinin ve ABD'nin salgınla mücadele için canlandırma paketi açıklayacağı beklentileri sürerken, Asya borsalarının karışık seyri ile başladı. Haftanın ilk işlem gününde ABD ve Avrupa hisse senedi piyasalarına pozitif seyir hakimdi.

Dow Jones %0.03, S&P 500 endeksi %0.84, Nasdaq %2.51 değer kazanırken başlıca Avrupa endeksleri %0.47-%0.99 aralığında primli kapanış gerçekleştirdi, İngiltere FTSE 100 endeksi ise negatif ayrışarak %0.46 değer kaybetti. ABD borsalarında, birkaç gündür yatay seyreden teknoloji hisselerinin yükselmesiyle Nasdaq %2.51 artarak rekor kırarken, S&P 500 endeksi de beş ayın zirvesini gördü.

Avrupa Birliği ülkelerinin pandemi ardından ekonomik toparlanmayı desteklemek amacıyla mali yardım üzerinde çalışması devam ederken, anlaşmaya varılacağı beklentisi güçlendi. AB liderleri neredeyse beşinci güne sarkan zorlu zirvede koronavirüsten etkilenen ekonomileri için 750 milyar euro büyüklükte canlandırma planı üzerinde uzlaşıya vardılar. Yetkililer anlaşmanın AB'nin geleceğine dair şüpheleri gidermek için önemli olduğunu ifade etti.

Hem Avrupa hem de ABD endekslerinde IT sektörü yükselişi desteklerken, Sterlin’deki değer kazancının etkisiyle FTSE 100 değer kaybetti.

Asya borsaları ise, AB liderlerinin ekonomik kurtarma paketi üzerine anlaşmasının ve koronavirüs aşısına dair umutların risk iştahını artırmasıyla yükseldi. Güney Kore KOSPI endeksi %1.39, Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi %2.58, Hang Seng endeksi ise %2.31, CSI300 endeksi %0.23 ve Şanghay Bileşik endeksi %0.2 değer kazandı.

Ekonomik veri tarafında Japonya’da dün açıklanan verilere göre Haziran ayında ihracat yıllık bazda %26.2 ile %24.7 beklentisinin üzerinde geriledi. İthalat ise aynı dönemde %14.4 oranında düşüş kaydetti. Almanya’da üretici enflasyonu Haziran ayında aylık bazda değişim göstermedi, tüketici enflasyonunda yıllık bazda gerileme hızı ise %1.8 oldu.

Euro, AB liderlerinin ekonomik kurtarma paketi üzerine anlaşmasının etkisiyle dört ayın en yüksek seviyesini görürken, dünkü %0.16 primli kapanışının ardından bu sabah 1.1469 ile Mart başından beri en yüksek seviyeyi gördükten sonra anlaşmaya varılacak olmasının zaten fiyatlanmış olması nedeniyle kazanımlarını kısmen geri verdi ve 1.1446 seviyesinde yatay.

Sterlin dün %0.76 primli kapanış gerçekleştirirken bugün %0.28 primli olarak 1.2696 seviyesinde bulunuyor.

AB liderleri arasındaki anlaşma ve koronavirüs aşı denemelerinden gelen olumlu sonuçlar piyasalardaki kırılgan iyimserliği desteklerken dolar gibi güvenli liman varlıklar üzerinde baskı yarattı. Dolar endeksi dünkü %0.11 değer kaybının ardından bu sabah son 4 ayın en düşük seviyesi olan 95.633 seviyesine kadar geriledikten sonra %0.16 kayıpla 95.676 seviyesinde.

Ayrıca piyasalar bugün ABD'de Kongre'nin görüşeceği 1 trilyon dolar değerindeki kurtarma paketi görüşmelerini takip edecekler.

Petrol fiyatları, artan koronavirüs vakaları nedeniyle yeni tecrit önlemlerinin getirilebileceği endişelerine karşılık petrol talebinin iyileşeceği beklentisiyle son üç haftadır sıkıştığı dar bantta işlem görmeye devam etti. Brent petrol %2.59 primli olarak $44.40, Amerikan petrolü ise %2.52 primle $41.84 seviyesinde.

Altın fiyatları koronavirüs vakalarında yaşanan artışa dair endişelerin ve daha fazla ekonomik canlandırma önleminin enflasyona dair yarattığı beklentilerin güvenli liman altına olan talebi desteklemesiyle yükselerek 9 yılın en yüksek seviyesinde. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün %0.36 primli kapanış gerçekleştirdikten sonra bu sabah Eylül 2011'den beri en yüksek seviyesi olan $1.825 seviyesinde %0.53 primli.

Dün yeni haftaya $6.447 seviyesinden başlangıç yapan LME bakır ise günü %0.58 primli kapattıktan sonra bu sabah AB liderlerinin anlaşması ve üç potansiyel koronavirüs aşısının çalışmalarından olumlu veri elde edilmesinin desteği ile %0.49 primli olarak $6.506 seviyesinde bulunuyor.İndir

2020- 28.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Önceki hafta, global endekslerin artan koronavirüs vakaları nedeniyle ABD ekonomisinde normalleşmenin gecikmesine rağmen aşırı ucuz likidite ile mali destek politikalarından destek bularak yükselişi ile başladı.

Temmuz ayının ilk dört gününde ABD'nin 15 eyaletinde yeni koronavirüs vakaları rekor düzeyde arttığı açıklanırken, virüs ABD'de 3 milyon kişiye bulaştı ve Reuters hesaplamalarına göre 130.000 kişinin ölümüne yol açtı.  ABD'de koronavirüs vakalarında görülen ciddi artış bazı yatırımcıların döviz piyasasında büyük pozisyonlar almasının önüne geçmiş olsa da çoğu yatırımcı büyük ekonomilerin toparlanmaya devam edeceği ihtimaline odaklanıyor. Salı gününden itibaren piyasalarda ekonominin normalleşme eğiliminde olmasına rağmen koronavirüs salgınının ikinci tipe çevirerek artış gösterme endişesi piyasaların karışık seyretmesine sebep oldu.

Diğer yandan Trump’ın Çin ile ilişkilerin kötüleştiği ve şu an için ticaret anlaşmasında ikinci aşamanın söz konusu olmadığı şeklindeki açıklaması, güne yükselişle başlayan ABD endekslerinde bir miktar gerilemeye neden oldu. FED yetkililerinin destek paketlerinin sonuna yaklaşılmışken artan vakaların ekonomik büyümeyi etkileyeceğine yönelik endişelerini dile getirmesi de risk iştahını azaltan etken olarak öne çıktı.

Perşembe günü açıklanan ABD’deki vaka sayılarında %2 artış ile günlük artış ortalaması aşılmış olurken, ABD endekslerdeki yükselişi frenledi. ABD'de Perşembe günü 60.500'den fazla yeni koronavirüs vakası bildirilirken, bu rakam Çin'de virüsün ortaya çıktığı zamandan bu yana bir ülkede görülen en büyük günlük artış oldu ve bazı ABD'li tüketicilerin kamusal alanlara geri dönüşünü olumsuz etkiledi. Cuma günü ise koronavirüs tedavisinde ilerleme beklentisi ile endeksler yukarı doğru hareket etti.

Ekonomik veri bakımından Almanya fabrika siparişleri Nisan ayında %26.2 gerileyen siparişler, Mayıs ayında %15.4 olan beklentinin altında, %10.4 artış gösterdi. Euro Bölgesinde Nisan ayında %12.1 gerileyen perakende satışlar, Mayıs ayında %17.8 artışla, %15 beklentisini aştı.

ABD tarafında, önceki dönemde 46.7 olan Hizmet PMI, Haziran ayında 46.9 beklentisine karşın 47.9 olurken Bileşik PMI önceki döneme göre 1.1 puan artışla 47.9 olarak açıklandı. Mayıs ayında 45.4 olan ISM İmalat dışı endeksi, Haziran ayında 50.2 beklenirken 57.1 oldu. ABD ÜFE verisi ise Haziran ayında aylık bazda %0.4 artması beklentisine karşı %0.2 gerilerken, Çekirdek ÜFE %0.1 artış beklentisine karşın %0.3 geriledi.

Dolar endeksi ise hafta ortasına vaka sayılarındaki artış ile desteklenerek yükselse de artış gösteren risk iştahı ile haftalık bazda %0.54 değer kaybetti. Yatırımcıların Washington ile Beijing arasındaki gerilim yerine Çin'in toparlayan ekonomisine ve değerlemeleri dikkat çekici teknoloji sektörüne odaklanmasıyla yuan dolar karşısında haftalık bazda kaydettiği %0.94’lük değer artışıyla dikkat çekti. Euro %0.44 değer kazanırken, sterlin %1.10’luk primle dikkat çekti. Sterlindeki yükseliş için Brexit görüşmeleri öncesinde kısa pozisyonların kapatılmasının paritenin yükselmesinde etkili olduğu görüşü hakim oldu.

Petrol fiyatları artan virüs vakalarının ekonomilerin tekrar açılmasını geciktireceği beklentisi ve ABD ham petrol stoklarındaki artışın etkisi yatay seyretti. Haftalık bazda brent petrol %1 değer kazanırken, Amerikan petrolünde %0.25 değer kaybı görüldü.

Altın ise hafta içerisinde $1817 seviyesine kadar yükselerek Eylül 2011’den bu yana en yüksek seviyesini test ettikten sonra güvenli liman dolar tercihi ve sonrasında gelen kar realizasyonu ile gerilese de haftayı %1.33 primli olarak $1.798 seviyesinden kapattı.

LME bakır ise Çin'deki ekonomik toparlanma, özellikle Çin endekslerindeki haftalık bazda primlenmenin de desteği ile ve Şili'de artan virüs vakaları ile sendikaların daha fazla güvenlik önlemi almak için çağrılarını yenilemesi ile iyice artan arz endişeleri ile hafta boyunca desteklenerek, haftalık bazda %6.88 primle $6.429 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Yeni hafta, Asya borsalarının, ABD bilanço yayımlama döneminde yatırımcıların, çoğu şirketin koronavirüs tecritleri nedeniyle düşürdüğü beklentilerini aşacağı konusunda iyimser olması etkisi ile yükselişi ile başladı. Ancak Salı günü ABD ve Çin arasındaki gerilimin artması ve ABD'nin Kaliforniya eyaletinde koronavirüse karşı yeni tedbirler alınmasıyla yatırımcı iştahının azalması sonrası düşüş gösterdi.

Güney Kore KOSPI endeksi %0.11, Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi %0.61, CSI300 endeksi %0.95, Şanghay Bileşik endeksi ise %0.83, Hang Seng endeksi ise %1.14 değer kaybetti.

ABD endeksleri ise geçen hafta kapanışında görülen pozitif havayı devam ettirerek yukarıda açılış yaptı. Ancak seansın son iki saatinde özellikle teknoloji hisselerinde izlenen sert satış baskısı dikkat çekerken, özellikle California’da artan yoğun bakım sayıları piyasada moral bozdu.

Florida’da 15.000'den fazla yeni vaka bildirirken, Nisan'da New York'un bildirdiği zirve seviyeyi aşmasıyla, ABD'de koronavirüs vakaları hafta sonu sert yükseldi. Diğer yandan Kaliforniya Valisi Gavin Newsom'un eyaletteki barları kapatma ve restoran ile sinemaların kapalı alanlardaki faaliyetlerini durdurma kararı sonrası Wall Street'te satışlar gerçekleşti. Vali, eyaletin Los Angeles ve San Diego'daki en büyük iki okul bölgesinde çocukların Ağustos'ta evde kalacağını açıkladı.

Öte yandan ABD ve Çin arasındaki gerilim de artmaya devam etti. ABD dün yaptığı açıklamada Çin'in Güney Çin Denizi'nin büyük bir kısmındaki kaynakları elde etme konusunda hak iddia etmesini kabul etmediğini belirtti.

Dün Dow Jones yatay artı, S&P 500 endeksi %0.94, Nasdaq %2.13 değer kaybederek kapanış gerçekleştirdi. Avrupa endeksleri ise ABD endekslerinde Cuma günü izlenen güçlü kapanışın etkisi ile günü %1.32-%1.73 primli kapattı.

Dolar, ABD ve Çin arasındaki gerilimin yeniden artması ve artış gösteren koronavirüs vakalarının yatırımcı risk iştahını düşürmesiyle diğer para birimlerinin çoğu karşısında dar bir aralıkta değer kazandı. Dolar endeksi dünkü %0.19 kaybının ardından 96.402 seviyesinde yatay, Euro ise dünkü %0.37 primlenmeden sonra 1.1371 seviyesinde %0.27 primli.

Petrol fiyatları, yeniden devreye alınan koronavirüs sınırlamalarının petrol talebindeki toparlanmayı tehdit edebileceği ve OPEC+'nın Ağustos ayındaki toplantısında arz kısıntılarını azaltabileceği konusundaki kaygılarla %1'den fazla düştü. Mevcut anlaşmaya göre, OPEC+ günlük 9.7 milyon varillik rekor arz kısıntısını Ağustos ve Aralık ayları arasında günlük 7.7 milyon varile indirmeye hazırlanıyor. Brent petrol %0.77 düşüşle $42.39 seviyesine inerken, ABD hafif ham petrolü ise %0.97 gerileyerek $39.71 seviyesinde.

LME bakır Şili’de artan vaka sayıları sebebi ve Çin’de ülkenin büyük bir bakır katot üretim bölgesinden biri olan Jiangxi eyaletinde yaşanan sel felaketi ile arz kesintisi beklentisi ile yeni haftaya başladı. Dün 25 ayın en yüksek seviyesi olan $6.633 seviyesine kadar yükseldikten sonra günü %1.81 primli olarak $6.546 seviyesinden kapattı.

LME bakır bugün ise Antofagasta Minerals Centinela bakır madenindeki çalışanların grev yönünde oy kullanmaları ile tırmanan Şili'deki arz kesintisi endişesine rağmen tekrar gündeme gelen ABD-Çin gerginliği ile %0.27 kayıp ile $6.528 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2020- 27.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta, Asya borsalarının, yatırımcıların hız kesmeyen koronavirüs salgınından dolayı küresel ekonomiye olan güvenlerinin azalarak gerilemesi ile başladı. ABD'de koronavirüs vakaları rekor seviyelere çıkarken, Teksas ve Florida eyaletlerindeki tedbirlere benzer olarak Kaliforniya'da da Pazar günü bazı barlar kapatıldı.

Ancak hafta başında piyasalar ABD’deki kuvvetli konut verisi ve Çin PMI verileri ile destek buldu ve genel olarak hafta boyunca gelen güçlü ekonomik veriler ile desteklendi. Diğer yandan FED Başkanı Jerome Powell dünyanın en büyük ekonomisine yönelik görünümün "son derece belirsiz" olduğunu ve hem koronavirüsün sınırlanmasına hem de hükümetin toparlanmayı destekleme çabalarına bağlı olacağını söyledi.

ABD’de konut satışları aylık bazda %19.3 artış beklentisine karşı %44.3 artış açıklanırken, Chicago PMI endeksi Haziran ayında 36.6 puan ile daralmanın sürdüğünü gösterdi, ISM imalat endeksi, 49.8 beklentisine karşılık 52.6 ile büyümeye işaret etti, ISM yeni siparişler de beklentinin üzerinde açıklandı.

Çin’de NBS imalat PMI verisi 50.4 beklentisine karşın 50.9 olarak açıklandı. Caixin/Markit Çin imalat sanayi PMI verilerinin 50.5 olan beklentileri aşarak 51.2 değerini alması yatırımcıların risk iştahını artırdı.

Euro Bölgesi’nde açıklanan öncü verilere göre Haziran ayında tüketici enflasyonu aylık bazda %0.3 ile %0.2 beklentisinin üzerinde yükseldi. Çekirdek enflasyonda yıllık bazda artış hızı ise %0.8 oldu.

Çarşamba günü Pfizer ve Biontech’ten aşı çalışmaları ile ilgili gelen olumlu haberler risk iştahını artırırken, ABD vaka sayılarında artışın devam etmesi, özellikle Arizona ve California’da rekor sayıda yeni vaka açıklanması yeni önlemlerin alınması gerekebileceği endişesini de beraberinde getirdi.

Perşembe günü ise ABD’de beklentilerin oldukça üstünde gelen tarım-dışı istihdam verisi ile işe katılan / geri dönen sayısının artışı ve işsizlik oranının %12.5 beklentisine karşın %11’e gerilemesi oldukça olumlu karşılandı ve risk iştahında artış gözlemlendi. ABD'de tarım dışı istihdam, koronavirüs salgınında kapatılan restoran ve barların tekrar açılmasıyla Haziran'da 4.8 milyon ile beklentilerin üzerinde artış kaydederken işsizlik oranı geriledi. Haftalık işsizlik başvuruları verisi beklenti 1.37 milyonun üstünde 1.43 milyon olarak açıklandı.

Ayrıca Çin’de Caixin/Markit tarafından derlenen hizmetler sektörü PMI verilerine göre Çin'de koronavirüs ile ilgili tecrit önlemlerinin hafifletilmesinin tüketici talebini yeniden canlandırmasıyla, hizmetler sektörü PMI verisi Haziran'da 58.4 ile on yıldan uzun sürenin en hızlı genişlemesini kaydetti.

Diğer yandan ABD Senatosu, Hong Kong güvenlik yasasını yürürlüğe koyan Çinli yetkililerle iş yapmakta olan bankalara yaptırım öngören yasa tasarısını Perşembe günü oybirliğiyle onayladı. Oybirliğiyle geçen yasa tasarısı, Washington'ın Çin tarafından uygulamaya sokulan Hong Kong güvenlik yasası konusunda duyduğu kaygılara işaret ediyor. ABD, bu güvenlik yasasının Britanya'nın eski kolonisi olan Hong Kong'un otonomisini sona erdireceğine inanıyor.

Independence Day tatili sebebiyle ABD hisse senedi piyasasının kapalı olduğu haftanın son işlem gününde ise Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım programının sorgulanması ve Fransa’da Macron’un yeni Başbakan’ı belirlemesi Avrupa endekslerini baskıladı. Euro Bölgesi’nde servis sektörü PMI endeksi 48.3 puan değerini alırken, Almanya’da 47.3 ve İngiltere’de 47.1 puan seviyesinde açıklandı.

ABD'deki yeni koronavirüs vakalarında artış gözlenmesine rağmen yatırımcılar Haziran ayında açıklanan ve beklentileri aşan verilerden destek buldu. Dünyanın pek çok borsası geçen haftayı kazanımla kapattı.

Dolar endeksinde artan risk iştahına paralel haftalık bazda %0.27 değer kaybı görülürken; dolar karşısında euro %0.29 primle 1.1249, sterlin ise %1.22 primle 1.2483 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Altın ise artan vaka sayıları ile birlikte Çarşamba günü $1789 seviyesine kadar yükseliş gösterdikten sonra güçlü ABD imalat verisi ve COVID-19 aşı deneylerinin umut vaat eden sonuçlarının hızlı ekonomik toparlanma beklentilerini canlandırması ile güvenli limanlara olan talebin düşmesiyle gördüğü sekiz yılın zirvesinden gerileyerek haftalık bazda %0.24 primle kapanış gerçekleştirdi.

Hafta içerisinde Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) açıkladığı verilere göre, ham petrol stokları 710.000 bin varil düşüş beklentilerini aşarak geçen hafta 8.2 milyon varil azaldı ve toplamda 537 milyon varile indi. Petrol fiyatları diğer yandan güçlü ekonomik veriler ile toparlanmanın hız kazandığı beklentisi ve artan risk iştahı ile artış gösterdi. Brent petrol haftalık bazda %4.34, ABD han petrolü ise %5.61 artış gösterdi.

LME bakır ise hafta boyunca Güney Amerika’da artan vaka sayılarının üretici ülkelerde yaratması beklenen arz kesintileri ile desteklendi. Ayrıca Çin'den ard arda beklenenden daha iyi gelen veriler ile primli seyrini sürdüren LME bakır, geride bıraktığımız hafta sadece Cuma günü Şili’nin artış gösteren virüs salgınına rağmen Mayıs ayı üretim miktarını önceki yıla kıyasla koruduğunu açıklaması ile değer kaybetti. Çarşamba günü 23 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesi olan $6120 seviyesini test eden LME bakır, haftalık bazda ise %1.21 primle $6015 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Yeni hafta, global endekslerin artan koronavirüs vakaları nedeniyle ABD ekonomisinde normalleşmenin gecikmesine rağmen aşırı ucuz likidite ile mali destek politikalarından destek bularak yükselişi ile başladı. Diğer yandan Temmuz ayının ilk dört gününde ABD'nin 15 eyaletinde yeni koronavirüs vakaları rekor düzeyde arttı. Virüs ABD'de 3 milyon kişiye bulaşırken, Reuters hesaplamalarına göre 130.000 kişinin ölümüne yol açtı.

Bu sabah ise Asya borsaları Beijing'in koronavirüs ve ABD ile gerilimden dolayı yavaşlayan ekonomisini desteklemek için hisse senedi piyasalarını yükseltecek adımlar attığı yönündeki spekülasyonlarla dün sert prim yaptıktan sonra hafif geriledi. Güney Kore KOSPI endeksi %1.09, Hang Seng endeksi %1.38 değer kaybederken, Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi yatay, CSI300 endeksi %0.6, Şanghay Bileşik endeksi %0.37 değer kazandı.

ABD tarafında, önceki dönemde 46.7 olan Hizmet PMI, Haziran ayında 46.9 beklentisine karşın 47.9 olurken Bileşik PMI önceki döneme göre 1.1 puan artışla 47.9 olarak açıklandı. Mayıs ayında 45.4 olan ISM İmalat dışı endeksi, Haziran ayında 50.2 beklenirken 57.1 oldu.

Asya seansından başlayarak haftaya oldukça güçlü başlangıç yapan piyasalarda dolar endeksi %0.46 geriledikten sonra bugün %0.18 primli olarak 96.903 seviyesinde. Euro ise dolara paralel olarak %0.16 gerileyerek 1.1290 seviyesinde bulunurken sterlin %0.26 primli olarak 1.2523 seviyesinden işlem görüyor.

LME bakır ise diğer LME metalleri ve hisse senedi piyasaları ile birlikte yeni haftaya artışla başladı ve $6040 seviyesinden açılış yaptığı haftanın ilk işlem gününde %2.08 primli olarak $6140 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. LME bakır bugün ise erken saatlerde 22 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesi olan $6172.50 seviyesine kadar yükseldikten sonra yatırımcıların kar realizasyonu ile %0.53 gerileyerek $6108 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2020- 26.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta, yatırımcıların koronavirüs salgınından tahrip olan ABD ekonomisinde toparlanmanın artan vaka sayısı nedeniyle uzayabileceği endişeleri ile başladı. Johns Hopkins Üniversitesi'nden alınan verilere göre, ABD'de yeni koronavirüs vakalarının sayısı Mayıs ayının başından beri en yüksek seviyeye ulaştığı açıklandı. Dünyadan gelen vaka verileri ise iyimser olmayı zorlaştırırken, Dünya Sağlık Örgütü küresel vakalarda rekor bir artış bildirdi, Beijing ve Avustralya'nın Victoria eyaleti bazı virüs kontrol kısıtlamalarını yeniden devreye aldı.

Ayrıca hafta başında Beyaz Saray ticaret danışmanı Peter Navarro'nun Çin ile ticaret anlaşmasının "sona erdiğini" söylemesinin ardından risk iştahı darbe aldı. Navarro anlaşmanın sona ermesine gerekçe olarak Çin'in koronavirüs salgını hakkında vakitlice uyarıda bulunmamasını gösterirken, Navarro'nun açıklamalarına tepki olarak hisse senedi piyasaları satışa geçti. Ancak Navarro'nun açıklamalarının yanlış anlaşıldığını söylemesinin ve Donald Trump’ın Twitter üzerinden, "Çin ile ticaret anlaşması tüm ayrıntılarıyla geçerliliğini koruyor. Umarız onlar da anlaşmanın gereğince davranırlar" açıklaması ile ardından toparlandı.

Diğer yandan koronavirüs vaka sayıları hafta ortasına doğru artış gösterirken, Reuters hesaplamalarına göre bazı ABD eyaletlerinde vaka sayısı rekor seviyeye ulaştı, Latin Amerika'da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 100.000'i aştı. New York Times'ın haberine göre, Avrupa Birliği, ABD'deki vakaların artması nedeniyle bu ülkeden seyahatleri yasaklamayı ve böylece ABD'yi Brezilya ve Rusya ile aynı kategoriye koymayı değerlendirdiği belirtildi. ABD’de Florida, Oklahoma ve Güney Carolina'da yeni vakalarda rekor artışlar bildirilirken; New York, New Jersey ve Connecticut valileri, dokuz eyaletten gelen yolculara geldikleri zaman karantinaya alınmaları talimatı verdi. Teksas Valisi Greg Abbot'un bir televizyon röportajında yaptığı açıklamaya göre Teksas, "büyük bir salgın" ile karşı karşıya ve yetkililer yerel kısıtlamalar düşünüyor.

Bazı yatırımcılar ikinci dalga enfeksiyonlarının ekonomik etkisinin birincisinden daha küçük olabileceğini beklerken, diğerleri politika yapıcıların etkili tepki veremeyeceği ve daha fazla ekonomik hasar riskiyle karşı karşıya kalacağı konusunda endişeli. Diğer yandan ABD'nin Avrupa'dan ithal ürünlere konulan gümrük vergilerini yeniden değerlendirmeyi ve çeşitli ürünler için olan vergi miktarında değişiklik yapmayı hedeflediği haberleri de piyasa genelindeki risk iştahını zedeledi.

Ayrıca daha derin bir küresel resesyon olacağını öngören IMF küresel ekonomiye yönelik 2020 daralma tahminini Nisan ayındaki %3'ten %4.9'a revize etti.

Haftanın son günü ise ABD endeksleri artan vakalar ile yönünü aşağı çevirerek %2.42-%2.84 aralığında değer kayıpları yaşarken, başlıca Avrupa endeksleri de değer kaybetti. Özellikle birkaç eyalette vaka sayılarında artışın devam etmesi, Florida ve Teksas’ta barların kapatılması gibi önlemlerin alınması piyasadaki tedirginlik seviyesini arttırdı.

Ekonomik veri tarafında ise ABD tarafında Haziran ayına ait PME verileri, Markit Üretim PMI 48 beklentisine karşın 49.6, Markıt Hizmet PMI ise 46.5 beklentisine karşın 46.7 ve kompozit 46.8 olarak açıklandı. Toptan satış stokları mayıs ayında beklenti %0.4 artış altında %1.2 daralırken; dayanıklı mal siparişleri Mayıs ayı verisi %10.5 beklentiyi aşarak %15.8 açıklandı. Önceki ay verisi -%17.7’den -%18.1 e negatif revizyon gördü. İlk çeyrek için GSYİH verisi %5, kişisel tüketim ise %6.8 daraldı. Haftalık işsizlik başvuruları verisi 1.32 milyon beklentiyi aşarak 1.48 milyon olarak açıklandı.

Euro bölgesinde ise imalat ve hizmet sektörünün sağlığı hakkında gösterge olan IHS Markit bileşik PMI verisi, Mayıs'ta 31.9 seviyesinden Haziran'da 47.5'e yükseldi.

Dolar, azalan risk iştahı ile desteklense de Avrupa'da beklentilerin üzerinde açıklanan verilerin baskısı altında kaldı. Dolar endeksi 97.663 seviyesinden başladığı haftayı %0.19 gerileyerek 97.433 seviyesinde kapattı. Ayrıca AB komisyonunun 750 milyar Euro’luk kurtarma paketi görüşmelerinin devam edeceği kararı ile de desteklenen euro, haftayı dolar karşısında %0.38 primli kapattı.

Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarının rekor seviyeye çıkması ve COVID-19 vakalarındaki yeniden hızlı artışın yakıt talebindeki canlanmayı durdurabileceği endişeleriyle geriledi. Brent petrol haftalık bazda %2.77, Amerikan petrolü ise %3.17 geriledi.

Spot altın ise $1748 seviyesinden başladığı haftada artan vaka sayılarının yarattığı endişe ile Çarşamba günü Ekim 2012’den bu yana en yüksek seviyesi olan $1779 seviyesine kadar yükseldikten sonra gerileyerek haftayı %1.59 primli olarak $1770 seviyesinden kapattı.

LME bakır ise hafta boyunca düşen stoklar, Çin artan üretim ve Şili’de artan vaka sayısı ile bazı madenlerin faaliyetlerini azaltması ile desteklendi ve 24 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesi olan $6006 seviyesine kadar yüksel dikten sonra haftalık bazda %2.29 primli olarak $5943 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Yeni hafta, Asya borsalarının, yatırımcıların hız kesmeyen koronavirüs salgınından dolayı küresel ekonomiye olan güvenlerinin azalarak gerilemesi ile başladı. Fakat ilk işlem günü ABD piyasaları kuvvetli konut verisi ile destek buldu. Aylık bazda %19.3 artış beklenen devam eden konut satışlarında %44.3 artış açıklandı. Ayrıca Çin’de NBS imalat PMI verisi 50.4 beklentisine karşın 50.9 olarak açıklandı.

Dow Jones endeksi %2.32, S&P 500 endeksi %1.47, Nasdaq endeksi ise %1.2 primli kapanış gerçekleştirdi. Başlıca Avrupa endeksleri yatay başladığı günü ABD seansının açılışıyla birlikte açıklanan konut satış ve Dallas FED aktivite endeksinin beklentiden daha iyi açıklanması  ile %0.73-%1.39 aralığında primli kapattı.

Diğer yandan dün FED Başkanı Jerome Powell dünyanın en büyük ekonomisine yönelik görünümün "son derece belirsiz" olduğunu ve hem koronavirüsün sınırlanmasına hem de hükümetin toparlanmayı destekleme çabalarına bağlı olacağını söyledi.

Dolar endeksi %0.11 primle kapanış gerçekleştirirken, bugün 97.585 seviyesinde yatay artı. Euro, dün dolar karşısında %0.21 primli kapanış gerçekleştirirken, bugün %0.15 gerileyerek 1.1223 seviyesinde. Sterlin ise Brexit sonrası ilişkileri şekillendirecek olan ticaret görüşmelerinde İngiltere ile AB tarafların anlaşma için iyimser olsa da sonucun hala alınamamış olması baskısı altında. Diğer yandan İngiltere kamu harcamalarındaki artış endişeleri de sterlinde baskı yaratan unsur olarak öne çıkıyor. Dün %0.3 değer kaybeden sterlin, bugün de %0.16 kayıpla 1.2276 seviyesinden işlem görüyor.

Altın dün olumlu ekonomik veri açıklamaları ile kısmen sakin seyrederek yatay kapanış gerçekleştirse de sekiz yılın zirvesine yakın seyrediyor. Spot altın haftanın ilk işlem gününde yatay artı kapanış gerçekleştirdikten sonra bugün $1771 seviyesinde yatay.

Petrol fiyatları, Libya Ulusal Petrol Şirketi'nin petrol üretiminin yeniden başlaması için görüşmelerde ilerlemeye işaret etmesiyle, yakıt talebindeki toparlanmaya yönelik iyimserlik ve arzda beklenen artışın piyasayı baskılamasıyla geriledi. Brent ham petrol %0.46 gerileyerek $41.52, ABD hafif ham petrolü %0.58 kayıpla $39.47 seviyesinde bulunuyor.

LME bakır ise son günlerde Güney Amerika’da artan vaka sayılarının üretici ülkelerde yaratması beklenen arz kesintileri ile destekleniyor. LME bakır, $5931 seviyesinden açılış yaptığı haftanın ilk işlem gününde, %0.44 primli kapanış gerçekleştirirken, bugün de Çin verilerinin desteği ile %0.67 primli olarak $6009 seviyesinde bulunuyor.

Diğer yandan LME bakır 2010 yılı 3.çeyreğinden bu yana %22.84 artışla en iyi çeyreklik performansını sergiliyor.İndir

2020- 25.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Önceki hafta, Asya borsalarının ve petrol fiyatlarının Beijing'de koronavirüs enfeksiyonlarından ikinci dalga endişeleriyle yatırımcıların güvenli limanlara yönelmesi sonucunda gerilemesi ile başladı. 

Tekrar baş gösteren koronavirüs salgını, Çin'in başkenti Pekin'in yurt içi ve yurt dışı kaynaklı çiftlik ürünlerinin yüzde 80'inin tedarik edildiği ana toptan satış pazarı Xinfadi'de görüldü. Pekin'de koronavirüs salgınının ikinci dalgasının yayılmasını önlemek için birçok uçuş iptal edilirken, okullar kapatıldı ve bazı mahallelere giriş çıkışlar yasaklandı.

Ayrıca ABD'nin birçok eyaletinde rekor sayıda yeni koronavirüs vakaları ve hastaneye yatışlar bildirildi.

Piyasalarda virüs yayılımında artış sürse bile hükümetlerin daha önceki kadar sert önlemlere başvurmayacağı beklentisi hakim oldu. Ayrıca Fed’in, koronavirüs salgınına karşı şirketlerin nakite olan erişimlerini güvenceye almak ve kredi piyasasındaki likiditeyi sağlamak için yatırım yapılabilir kredi notuna sahip çeşitli ABD şirket tahvilleri alımı yapacağını açıkladı. Fed Başkanı Powell senato üyelerine video konferans ile yaptığı sunumda, ekonominin toparlanma gücü ve zamanı ile ilgili belirsizliğe bir kez daha vurgu yapsa da, Fed’ten gelen şirket tahvil alım kararının ardından risk iştahında artış gözlendi.

Diğer yandan Hindistan'ın 20 askerinin ihtilaflı bir sınır bölgesinde Çin birlikleri ile çatışmada hayatını kaybetmesi ve Kuzey Kore’nin, Güney Kore'nin özel elçiler gönderme teklifini reddetmesi ve birliklerini sınıra geri göndereceğini bildirmesi piyasalarda temkinli yaklaşıma neden oldu.

Haftanın son gününde ise ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasının birinci fazıyla birlikte Çin’in ABD tarım ürünleri satın almasını hızlandıracağı haberleri piyasaları destekledi ancak global endeksler hafta boyunca virüsün ikinci dalgasının ortaya çıkma endişesi baskısı altında kaldı.

Ekonomik veri takviminde geçen hafta Çin'de sanayi üretimi Mayıs'ta bir önceki yılın aynı dönemine göre %4.4 yükselse de analistlerin %5 artış tahminlerinin altında kalırken perakende satışlar ise zayıf iç talep işaretiyle %2.8 ile beklentilerin üzerinde geriledi.

ABD’de Mayıs ayı perakende satışlar aylık bazda %8.4 artış beklentisine karşın %17.7 artış olarak açıklandı. Haftalık İşsizlik Başvuruları 1.290 milyon kişi beklentisine karşın 1.5 milyon kişi olarak artış gösterdi. Devam eden başvurular ise 20.5 milyona ulaştı. 

Japonya Merkez Bankası ise para politikasında herhangi bir değişikliğe gitmedi ve koronavirüse tepki niteliğindeki tedbirlerin boyutuna ilişkin tahminini yükseltti. Banka ayrıca, pandemiden hasar gören ekonomisini desteklemek için ihtiyaç duyulduğunda daha fazlasını yapma taahhüdünde bulundu. Ayrıca Japonya’da ihracat Mayıs ayında yıllık bazda %28.3, ithalat ise %26.2 düşüş ile piyasa beklentisinin üzerinde daraldı.

İngiltere’de tüketici enflasyonu Mayıs ayında değişiklik göstermezken, yıllık bazda enflasyon artış hızı %0.5, çekirdek tüketici enflasyonu yıllık %1.2 artış olarak açıklandı. Yıllık bazda çekirdek TÜFE artış hızı ise %1.2 ile %1.3 beklentisinin altında kaldı.

İkinci dalga koronavirüs endişelerinin yatırımcıları riske duyarlı para birimlerini satmaya sevk etmesi sonucunda dolar endeksinde primlenme görüldü. Haftaya 97.088 seviyesinden başlayan dolar endeksi, haftalık bazda %0.31 primli olarak 97.623 seviyesinden kapanış gerçekleştirirken, euro ise dolar karşısında %0.7 değer kaybı ile 1.1175 seviyesinden kapandı.

İngiltere Merkez Bankası faiz oranını beklendiği gibi %0.1 seviyesinde sabit tutarken varlık alımını 100 milyon GBP artırarak 745 milyar GBP olarak güncelledi. Kararın ardından sterlinde değer kaybı görülürken, sterlin haftalık %1.47 kayıpla 1.2356 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Altın ise koronavirüste ikinci dalga endişelerinin güvenli liman talebini desteklemesiyle hafif yükseldi ancak güçlü seyreden doların altının kazanımlarını sınırladığı görüldü. Spot altın %0.76 primli olarak $1742 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Petrol fiyatları OPEC petrol üreticileri ve birlikte hareket eden ülkelerin arz kesintisine yönelik taahhütlerini yerine getirme sözü vermesinin ve başlıca iki petrol işlemcisinin daha talebin toparlandığını açıklamaları ile desteklendi ve haftalık bazda brent petrol %8.93; Amerikan petrolü ise %9.62 primli kapandı.

LME bakır da global endeksler ile beraber hafta boyunca Çin ve ABD’de tekrar artış görülen vakalar ile potansiyel ikinci virüs dalgasının daha düşük talebe yol açabileceği baskısının altındaydı. LME bakır Fed’in tahvil alımı ile ABD ekonomisine daha fazla destek sağlama yönündeki açıklamaları ve beklentilerin üzerinde artış gösteren ABD perakende satış verilerinin desteği ile haftayı %0.53 primli olarak $5810 seviyesinden kapattı. Aynı zamanda LME bakırın $5774 seviyesinden başladığı haftanın ilk iki günü değer kaybı görüldükten sonra $5665-$5899 seviyesinde hareket ederek, ard arda primli kapanış yaptığı 5.hafta oldu.

Yeni hafta, Asya tarafında yatırımcıların koronavirüs salgınından tahrip olan ABD ekonomisinde toparlanmanın artan vaka sayısı nedeniyle uzayabileceği endişeleri ile başladı. Johns Hopkins Üniversitesi'nden alınan veriler, ABD'de Cumartesi günkü yeni koronavirüs vakalarının sayısı Mayıs ayının başından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Dünyadan gelen vaka verileri ise iyimser olmayı zorlaştırırken, Dünya Sağlık Örgütü Pazar günü küresel vakalarda rekor bir artış bildirdi, Beijing ve Avustralya'nın Victoria eyaleti bazı virüs kontrol kısıtlamalarını yeniden devreye aldı.

Haftanın ilk işlem gününde, ABD endekslerine yükseliş hakim olurken, başlıca Avrupa endeksleri ise %0.55-%0.92 aralığında değer kaybetti. Dow Jones endeksi %0.59, S&P 500 endeksi %0.65, Nasdaq endeksi ise %1.11 primli olarak kapanış gerçekleştirdi.

Bugün ise Beyaz Saray ticaret danışmanı Peter Navarro'nun Çin ile ticaret anlaşmasının "sona erdiğini" söylemesinin ardından risk iştahı darbe aldı. Navarro anlaşmanın sona ermesine gerekçe olarak Çin'in koronavirüs salgını hakkında vakitlice uyarıda bulunmamasını gösterdi. Ancak Navarro'nun açıklamalarının yanlış anlaşıldığını söylemesinin ve ABD başkanı Donald Trump’ın Twitter üzerinden, "Çin ile ticaret anlaşması tüm ayrıntılarıyla geçerliliğini koruyor. Umarız onlar da anlaşmanın gereğince davranırlar" açıklaması ile emtia ve endeksler primlendi.

Sumitomo Mitsui Trust Bank piyasa ekonomisti Ayako Sera, "Dalgalanmalar ABD-Çin ilişkilerinde meydana gelecek olası bir bozulmadan piyasanın ne kadar endişe duyduğunu gösteriyor" açıklamasında bulundu.

Dün gün genelinde satıcılı işlem gören dolar, G-10 para birimlerinin hemen hemen hepsine karşı değer kaybederken, dolar endeksinde  %0.60 değer kaybı görüldü. Son dönemde daha çok aşağı yönlü işlem gören euro ise %0.74 primli kapanış gerçekleştirirken, sterlin dolar karşısında %0.85 değer kazandı. Bugün ise dolar endeksi 96.853 seviyesinde %0.21 kayıpla, euro/usd 1.1282 seviyesinde %0.21 primli, sterlin ise 1.2492 seviyesinde %0.26 primli işlem görüyor.

Spot altın Cuma günü gösterdiği yükselişin ardından yeni haftaya da alımlarla başladı. Piyasanın daha iyimser beklentilerle işlem görmesine karşılık güvenli liman tabir edilen kıymetlere talep devam ederken, altın fiyatları $1.763 seviyesine kadar yükseldi. İniş çıkışların ardından uzun süredir üzerinde kapanış yapmakta zorlandığı $1.750 seviyesinin üzerine çıkarak %0.67 primli olarak $1.754 seviyesinden kapanış gerçekleştirdikten sonra $1.753 seviyesinde yatay eksi.

Petrol fiyatları son dönemde gösterdiği olumlu performansı dün de devam ettirirken arz kesintileri ve tekrar açılmaya başlayan ekonomilerde oluşan talepte toparlanma beklentileri petol fiyatlarını destekledi. Brent petrol dün %2.11 primli olarak $43.08; Amerikan petrolü ise %1.79 primli olarak $40.46 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

LME bakır ise dün salgın endişesine karşın Şanghay Vadeli İşlemler Borsası stoklarının 2019 başından beri en düşük seviyeye gerilemesi ve en büyük üretici Şili’de virüs sebebi ile yaşanabilecek arz kesintisi endişeleri ile desteklenerek %1.46 primli olarak $5895 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. Bugün ilk saatlerde ise 11 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyesi olan $5919 seviyesine kadar yükseldikten sonra Beyaz Saray açıklamalarının ardından $5823 seviyesine kadar geriledi. Ancak Trump’ın twitter açıklaması ile tekrar toparlanmaya başlayan LME bakır $5891 seviyesinde yatay eksi işlem görüyor.İndir

2020- 24.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta, global piyasaların ABD tarım dışı istihdamındaki beklenmedik düzelmenin dünya genelindeki ekonomilerin pandemi kaynaklı aksaklıklardan hızlıca toparlanacağına dair iyimserliği arttırmasıyla yükseliş göstererek başladı.

ABD endeksleri özellikle FED’in kredi programını genişletmesi, kredi veren bankaların ayırması gereken karşılıkları %5 seviyesine çekmesi, anapara ödemelerini 1 yıldan 2 yıla öteleme avantajı, minimum kredi tutarını $500bin seviyesinden $250bin seviyesine düşürmesi ve kredi ödeme periyodunu 4 yıldan 5 yıla çıkarması ile de desteklendi. Ancak endeksler hafta ortasına doğru yatırımcıların FED toplantısı öncesinde pandemiden küresel toparlanmayla ilgili kaygılarını tekrar ortaya çıkmasıyla karışık seyretmeye başladı.

FED piyasa beklentisi doğrultusunda karar alarak faiz değişikliği gerçekleştirmedi ve faiz bandını %0.00-%0.25 aralığında tuttuğunu açıklarken; İşsizlik oranının 2020 yılı son çeyreğinde %9.3 olmasını, ekonominin bu yıl %6.5 küçüleceği öngörüldüğü belirtildi. Ayrıca 2021 yılı için büyüme beklentisi ise %5 olarak açıklandı. FED Başkanı Powell’ın pandeminin negatif etkilerinin uzun vadede risk yarattığını belirtmesi ekonomik toparlanmaya ilişkin öngörüsünün biraz daha uzun soluklu ve zorlu olacağı yönünde olması, ekonomik iyileşmeye yönelik iyimser beklentileri törpüledi. Dünya çapında koronavirüs vakalarının halen artmasına bir de FED’in umut kırıcı ekonomik projeksiyonlarının eklenmesi küresel hisse senetlerinde satışın başlamasına ve riskten kaçınma eğilimine girilmesine neden oldu.

Haftanın son işlem gününde gelen tepki alımları ile endekslerde yükseliş gözlemlense de, ABD’de 3 büyük endeks haftalık bazda %1.63-%5.55 değer kayıpları ile haftayı sonlandırdı.

Dolar, ABD tarım dışı istihdamındaki beklenmedik artışın ekonomik toparlanmayla ilgili umutları artırması ve yatırımcıların Fed toplantısından çıkacak sonuca odaklanmaları ile haftaya değer kaybı ile başladı. Endeks Fed'in para politikası toplantısında tahvil getirilerindeki yükselişi durduracak adımlar atabileceği yönünde ortaya çıkan spekülasyonlar ile Fed kararına kadar değer kaybını sürdürdü. Powell’ın açıklmaları sonrası ekonomilerin koronavirüs salgınından çabuk toparlayamayacağına yönelik şüphelerle güvenli liman para birimlerinin değer kazanmasıyla tekrar yükselişe geçen endeks haftalık bazda %0.39 değerlenerek 97.319 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Euro ve sterlin de dolar endeksine paralel olarak haftalık bazda %0.27 ve %0.97 değer kaybederek sırasıyla 1.1254 ve 1.2540 seviyelerinden kapanış gerçekleştirdi.

Petrol fiyatları hafta başında OPEC ve birlikte hareket ülkelerin Temmuz sonuna kadar rekor seviyede arz kısıntısı yapma konusunda anlaşmalarıyla destek bularak yükseldi. Ancak Suudi Arabistan’ın ek üretim kısıntılarının haziran ayı itibariyle keseceğinin belirtilmesiyle ve ABD'deki ham petrol ve yakıt stoklarında artışı işaret eden veriler ile baskılanan fiyatlar, Fed açıklamaları sonrası artan endişeler ile değer kaybetti. Brent petrol haftalık bazda %8.44 kayıpla $38.73; Amerikan petrolü ise %8.32 kayıpla $36.26 seviyelerinden kapanış gerçekleştirdi.

Altın fiyatları, ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası güvenli limanlara olan talebin azalmasıyla ve zayıflayan dolar ile baskılansa da hafif yükselişine Fed toplantısına kadar devam etti. Fed'in kötümser ekonomik projeksiyonlarının ile artan güvenli liman talebi ile de desteklenen spot altın, haftalık bazda %2.64 değer kazanarak haftayı $1730 seviyesinden kapattı.

Haftaya $5660 seviyesinden başlayan ve hafta başında merkez bankalarından gelen ekonomik teşvikler Çin'deki talebin daha güçlü olması ve Şanghay'daki düşen stokların yeni alımları tetiklemesi desteklenen LME bakır 24 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesi olan $5928 seviyesini test ederek Perşembe gününe kadar primli kapanışlar gerçekleştirdi.

Ancak, FED açıklamaları ile birlikte piyasalarda artan ABD ekonomisine yönelik kasvetli bir görünüm ve ikinci bir COVID-19 enfeksiyonu dalgası endişeleri ile değer kaybı görülen LME bakır, haftanın son günü düşük stok miktarlarının talepte toparlanma yaratacağı beklentileri ile tekrar primli kapanış gerçekleştirerek haftalık bazda %2.13 değer kazanarak $5779.50 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Yeni hafta, Asya borsalarının ve petrol fiyatlarının Beijing'de koronavirüs enfeksiyonlarından ikinci dalga endişeleriyle yatırımcıların güvenli limanlara yönelmesi sonucunda gerilemesi ile başladı.

Tekrar baş gösteren koronavirüs salgını, Çin'in başkenti Pekin'in yurt içi ve yurt dışı kaynaklı çiftlik ürünlerinin yüzde 80'inin tedarik edildiği ana toptan satış pazarı Xinfadi'de görüldü. Pazar kapatıldı, civarda yaşayan on binlerce kişiye virüs testi yapıldı ve pazarı en son ziyaret eden kişileri veya bu kişilerle temas edenleri saptamak için şehir çapında bir seferberlik başlatıldı.

Ayrıca ABD'nin birçok eyaletinde rekor sayıda yeni koronavirüs vakaları ve hastaneye yatışlar bildirildi.

Diğer yandan Çin'den gelen ekonomik veriler risk iştahını canlandırmakta yeterli olamadı. Çin'de sanayi üretimi Mayıs'ta bir önceki yılın aynı dönemine göre %4.4 yükselse de analistlerin %5 artış tahminlerinin altında kalırken perakende satışlar ise zayıf iç talep işaretiyle %2.8 ile beklentilerin üzerinde geriledi.

Beijing'de ve ABD de ikinci dalga koronavirüs endişelerinin yatırımcıları riske duyarlı para birimlerini satmaya sevk etmesi sonucunda dolar endeksinde primlenme görüldü.

Ardından Fed, koronavirüs krizinin başında ilan ettiği ikincil piyasadan şirket tahvili alımlarına bugün başlayacağını, koronavirüs salgınına karşı şirketlerin nakite olan erişimlerini güvenceye almak ve kredi piyasasındaki likiditeyi sağlamak için yatırım yapılabilir kredi notuna sahip çeşitli ABD şirket tahvilleri alımı yapacağını açıkladı. Fed'in şirket tahvil alımlarına başlayacak olması ve Beijing'deki yeni koronavirüs vakalarının kontrol altına alındığını gösteren veriler hisse senedi piyasalarına olumlu yansıdı.

Asya borsaları, Fed’in şirket tahvil alım programının resmi başlangıcı dolayısıyla küresel yatırımcı iyimserliğinin artması ve koronavirüsün ikinci dalgasıyla ilgili kaygıların azalmasıyla Güney Kore KOSPI endeksi öncülüğünde yükselişe geçti.

Diğer yandan Japonya Merkez Bankası ise para politikasında herhangi bir değişikliğe gitmedi ve koronavirüse tepki niteliğindeki tedbirlerin boyutuna ilişkin tahminini yükseltti. Banka ayrıca, pandemiden hasar gören ekonomisini desteklemek için ihtiyaç duyulduğunda daha fazlasını yapma taahhüdünde bulundu.

Dolar, yatırımcıların risk iştahını artıran Fed'in şirket tahvil alımlarına başlayacağını açıklamasının ardından dün %0.63 değer kaybettikten sonra %0.11 kayıpla 96.596 seviyesinde. Euro dolar karşısında %0.60 primli kapattığı günün ardından %0.1 gerileyerek 1.1311 seviyesinde. Sterlin ise İngiltere ve Avrupa Birliği arasındaki ticaret görüşmelerinde yeterince ilerleme kaydedilmemesi endişeleri ile baskılansa da dolardaki değer kaybının desteği ile 1.2633 seviyesinde %0.25 pozitif. Ayrıca İngiltere Merkez Bankası’nın Perşembe günü düzenleyeceği para politikası toplantısında niceliksel genişleme programını 100 milyar sterlin artırması beklenirken, bazı analistler gelecekteki büyüme endişeleri nedeniyle daha da büyük bir artış bekliyor.

LME bakır Pazartesi günü Çin ve ABD’de tekrar artış görülen vakalar ile potansiyel ikinci virüs dalgasının daha düşük talebe yol açabileceği endişeleri ile diğer endüstriyel metaller ile birlikte değer kaybetti. LME bakır $5774 seviyesinden başladığı haftanın ile işlem gününe, piyasalardaki virüs salgınındaki 2.dalga haberleriyle yatırımcı endişelerinin artması ile $5665 seviyesine kadar geriledikten sonra toparlanarak günü %0.70 kayıpla $5739 seviyesinden kapattı. LME bakır bugün ise Fed tahvil alımı haberlerinin ardından zayıflayan dolar ve global olarak artan risk iştahının desteği ile %0.87 primli olarak $5789 seviyesinde bulunuyor.

 İndir

2020- 23.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Global piyasalar önceki haftaya ABD'nin çeşitli şehirlerindeki çatışmaların yarattığı tedirginlik ve ABD-Çin gerilimlerinde gevşemesinin desteğiyle yükselişle başladı. Başlıca endeksler koronavirüs, Çin-ABD gerilimleri, ABD'deki protestoların artışı ve benzeri birçok endişeye rağmen ekonomiyi canlandırmak için ek adımlar atılacağı beklentileri ve dünya genelinde sosyal kısıtlamaların daha fazla gevşetilmesiyle hafta genelinde yükseldi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'i cezalandırmak için ABD'nin Hong Kong'a yönelik özel statüsü kaldırma sürecini başlatması ve ticaret anlaşmasına dokunmaması piyasaları rahatlattı. Trump, önceki Cuma günü düzenlediği basın toplantısında Çin'e yeni gümrük vergileri getirmeye yönelik hiçbir adım atmadı.

Diğer yandan Çin'de açıklanan verilere göre imalat PMI Mayıs ayında daha yavaş hızda büyüdü, ancak hizmet ve inşaat sektörlerindeki ivme hızlandı. Çin'de Caixin PMI imalat sektörünün Mayıs ayında büyümeye dönüş olduğunu gösterdi, ancak ihracatlar baskı altında kalmaya devam etti. Ayrıca, Caixin/İmalat sanayi PMI imalat sektörünün Çin'de Mayıs'ta marjinal ancak beklenmedik bir iyileşme göstermesi yatırımcıları cesaretlendirdi.

Çin hükümetinin ABD soya alımlarını durdurma talimatına yönelik haberler, Washington ve Beijing arasında tekrar ticaret anlaşmazlıkları yaşanacağı endişesi yarattı ancak uzun süreli satışlara sebep olmadı.

Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü gerçekleştirdiği toplantıda para politikasında değişikliğe gitmedi. Kurum pandemi programı kapsamındaki alımlarını 600 milyar Euro arttırarak alımları 2021 tarihine kadar sürdüreceklerini açıkladı.  Başkan Lagarde 3. Çeyrekten itibaren toparlanmanın başlayacağını açıklarken salgının ekonomik hasarının atlatılması için gerekenin yapılacağını açıkladı.

Haftanın son günü ise endeksler beklentinin tersine artış gösteren tarım dışı istihdam verisi ile destek buldu. ABD'de tarım dışı istihdam Mayıs ayında düşüş beklentilerinin aksine 2.51 milyon arttı. Reuters anketine göre tarım dışı istihdamın Mayıs'ta 8 milyon düşeceği tahmin ediliyordu.

Haziran ayının ilk işlem gününde yeniden açılış süreci ve ABD’den gelen görece pozitif okunabilecek üretim verisiyle birlikte Dolar Endeksinde düşüş takip edildi. Haftaya 98.297 seviyesinde açılış yapan dolar endeks, ülkelerin ekonomilerini canlandırmak için ek adımlar atacağı ve küresel ekonomik toparlanacağı beklentileriyle riskli para birimlerindeki talebin de etkisi ile haftalık bazda %1.43 değer kaybederek haftayı 96.937 seviyesinde sonlandırdı.

Euro ise Almanya ve Fransa’nın desteğe ihtiyacı olan Avrupa ülkelerine yardım için ortak attığı adım ve piyasaların beklenenden hızlı yükselişe geçmesi risk iştahını artırarak Euro alımına etki ederken, bu hafta Avrupa Merkez Bankası’nın da pandemi destek paketinde beklenti üzerinde artış yapması ve vadeyi Haziran 2021’e kadar uzatmasının desteği ile Cuma günü 10 Mart’tan bu yana en yüksek seviyesi olan 1.1383 seviyesine kadar yükseldikten sonra haftalık bazda %1.68 değer kazanarak 1.1284 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Altın $1700 civarında seyrettiği haftada Cuma günü piyasa dinamikleri ve tarım dışı istihdam rakamında güçlü artışın pozitif etkisi ile haftalık bazda %2.38 değer kaybıyla $1685 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Petrol, Nisan ayı sonundan bu yana neredeyse soluksuz gösterdiği yükselişi geçtiğimiz hafta da OPEC+ üyelerinin arz kesintisine dair beklentiler ve güçlü ABD verileri ile sürdürdü. Haftalık bazda Brent petrol %5.15, Amerikan petrolü ise %4.99 primlendi.

LME bakır ise haftaya Çin verilerinin desteği ve koronavirüs önlemlerinin gevşetilmesi haberleri ile güçlü başladı. Sadece Çarşamba günü %0.18 kayıpla kapanış gerçekleştiren LME bakır, Cuma günü ABD verilerinin global ekonomide canlanma umutlarını yükseltmesi ile $5698 seviyesine kadar yükseldikten sonra $5700 psikolojik desteğini kıramayarak haftalık bazda %5.19 primli olarak $5659 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Yeni hafta, Asya piyasalarının, ABD tarım dışı istihdamındaki beklenmedik düzelmenin dünya genelindeki ekonomilerin pandemi kaynaklı aksaklıklardan hızlıca toparlanacağına dair iyimserliği arttırmasıyla yükseliş göstererek başladı. 3 büyük ABD endeksinde %1.13-%1.70 aralığında primlenme görüldü. ABD’de endeksler özellikle FED’in kredi programını genişletmesi, kredi veren bankaların ayırması gereken karşılıkları %5 seviyesine çekmesi, anapara ödemelerini 1 yıldan 2 yıla öteleme avantajı, minimum kredi tutarını $500bin seviyesinden $250bin seviyesine düşürmesi ve kredi ödeme periyodunu 4 yıldan 5 yıla çıkarması ile destek buldu.

Asya borsaları ise pek çok ülkede koronavirüs tecrit uygulamalarının sona erdirilmesinin ardından küresel ekonominin nispeten hızlı toparlanacağı beklentileriyle üst üste dokuzuncu günlük yükselişini gerçekleştirdi.

J.P. Morgan Varlık Yönetiminin kıdemli Asya piyasaları stratejisti olan Tai Hui, "İyi haber, merkez bankalarının piyasaları istikrara kavuşturma çabaları başarılı oldu. Mevcut risk iştahının artışı yatırımcıların resesyonla ilgili en kötü dönemin geride kaldığına inanmalarından kaynaklanıyor. Biz de buna katılıyoruz. Bununla beraber, yatırımcıların gelecekteki potansiyel risklere dair dikkatli olmaları gerekiyor" dedi.

Dolar endeksi dün %0.33 değer kaybettikten sonra bugün 99.882 seviyesinde %0.27 primli. Euro yatay kapanış yaptığı günün ardından bugün %0.19 kayıpla 1.1271 seviyesinde. Sterlin ise %0.47 primli kapanışını ardından 1.2649 seviyesinde %0.57 kayıpla işlem görüyor.

Altın, dün zayıflayan dolar ile desteklenerek hafif bir yükseliş gösterdi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün %0.56 primli kapanış gerçekleştirdikten sonra bugün de %0.8 primli olarak $1709 seviyesinde.

Petrol fiyatları, dünya genelindeki koronavirüs tecrit uygulamalarının sona ermeye başlaması ve petrol talebinde hızlı bir toparlanma olacağına dair iyimserlikle desteklenirken Suudi Arabistan’ın ek üretim kısıntılarının haziran ayı itibariyle keseceğinin belirtilmesiyle dün değer kaybetti. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı dün %3.55, ABD hafif ham petrolü ise %3.44 değer kaybetti. Bugün ise brent petrol %1.1 kayıpla $40, ABD petrolü %0.92 kayıpla $37 seviyesinde.

LME bakır ise dün haftaya $5660 seviyesinde başladıktan sonra merkez bankalarından gelen ekonomik teşvikler Çin'deki talebin daha güçlü olması ve Şanghay'daki düşen stokların yeni alımları tetiklemesi destekleri ile %1’den fazla değer kazandı ve günü $5717 seviyesinde kapattı. LME bakır bugün ise erken saatlerde 3 Mart’tan beri en yüksek seviyesi olan $5755 seviyesine kadar yükseldikten sonra yatırımcıların hızlı toparlanma ve hızlı yükseliş konusunda duyduğu tedirginlik ile %0.19 değer kaybı ile $5706 seviyesinden işlem görüyor.

 İndir

2020- 22.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta, ABD-Çin gerginliği ve Hong Kong’ta devam eden protestoların gölgesinde ve ülkelerin kademeli de olsa normale dönmeye başlaması iyimserliği ile başladı.

Salı günü ABD piyasaları normalleşme adımlarıyla sert yükselişler gerçekleştirse de son anda ABD’nin Çin ile ilgili ticaret savaşı nedeniyle Çinli yetkililere yaptırım uygulayacağı haberleri sert satışlara sebep oldu. Hafta ortasında ise ABD Çin gerginliğinin Hong Kong’un özerk statüsü tartışması üzerinden artmaya devam ettiği görüldü. Perşembe gününe yükselişle başlayan yurt dışı endeksler Trump’ın, Cuma günü Çin ile ilgili basın toplantısı düzenleyeceği haberiyle yönünü aşağı çevirerek değer kaybıyla kapandı.

Kısa süren ve detay içermeyen konuşmada Trump Hong Kong’a yönelik ayrıcalıkların kaldırılacağını ve Çin yetkililerine yaptırım uygulanacağını belirtti. Fazla detaya yer verilmeyen konuşma ardından haftanın son işlem gününe eksi alanda başlayan endeksler teknoloji sektörü öncülüğünde toparlandı.

ABD endeksleri haftalık bazda Dow Jones %3.75, S&P 500 %3.01 ve Nasdaq %1.50 primli kapanış gerçekleştirdi.

Çin’in ABD’den kömür ithalatına sınırlama getireceği ve öncesinde de ABD’nin bazı Çin ürünlerine/şirketlerine uygulayacağı ek vergiler ve iki ülke arasında tekrar artan gerilimin güvenli liman talebini arttırması dolar endeksinde alımları desteklese de ekonomilerdeki normalleşme adımlarıyla birlikte risk iştahında artış görüldü.

Dolar endeksi bu duruma paralel olarak haftalık bazda %1.52, altın ise %0.45 değer kaybı yaşadı.

Avrupa Birliği Komisyonu yaklaşık 500 milyarı hibe olmak üzere  750 milyar Euro büyüklüğündeki kurtarma paketini açıklaması Euro üzerinde kazanımları da beraberinde getirdi ve euro haftalık bazda %1.82 değer kazanarak 1.1098 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Sterlin, İngiltere’nin AB ile yapacağı ticaret görüşmelerinde anlaşma sağlayamayacağı endişeleri ile baskılansa da, sterlin haftayı dolar karşısında %1.48 primli kapattı.

Ekonomik verilerde, Euro Bölgesi tüketici güveni -18.8 ile geçen ayki seviyesini korudu. Ekonomik güven ise 70,6 olan beklentinin altında kalarak 67.5 oldu. Almanya TÜFE, Mayıs ayında, beklendiği gibi -%0.1 olarak açıklandı. ABD’de dayanıklı mal siparişleri Nisan ayında %19 gerileme beklentisi karşısında %17.2 geriledi. İlk çeyrek GSYİH yıllıklandırılmış veri -%4.8 beklenirken -%5 oldu. Haftalık işsizlik başvuruları 2.1 milyon beklentiye karşın 2.12 milyon olarak açıklanırken, devam eden başvurular ise salgının başlamasından bu yana ilk kez gerileyerek 21.05 milyon oldu. Japonya’da açıklanan verilere göre işsizlik oranı Nisan ayında %2.6 ile %2.7 beklentisinin altında gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan öncü verilere göre tüketici enflasyonu Mayıs ayında aylık %0.1 gerileyerek beklentiye paralel gerçekleşti. Çekirdek tüketici enflasyonu ise yıllık bazda %0.9 oranında artış kaydetti.

LME bakır ise haftaya Çin'in metal talebini destekleyecek teşvik paketleri açıklayacağı beklentileri ile yükselişle başladı. Salı günü Hang-Kong protestolarının ve artan ABD-Çin geriliminin etkisi ile %1.37 değer kaybetse de haftanın kalanında primli kapanışlar gerçekleştirerek haftalık bazda %1.41 primli olarak, haftayı $5380 seviyesinden kapattı.

Yeni hafta, Asya ve ABD borsalarının, ABD'nin çeşitli şehirlerindeki çatışmaların yarattığı tedirginlik ve ABD-Çin gerilimlerinde gevşemesinin desteğiyle yükselişle başladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'i cezalandırmak için ABD'nin Hong Kong'a yönelik özel statüsü kaldırma sürecini başlatırken ticaret anlaşmasına dokunmaması piyasaları rahatlattı.

Diğer yandan Çin'de imalat PMI Mayıs ayında daha yavaş hızda büyüdü, ancak hizmet ve inşaat sektörlerindeki ivme hızlandı. Çin'de Caixin PMI imalat sektörünün Mayıs ayında büyümeye dönüş olduğunu gösterdi, ancak ihracatlar baskı altında kalmaya devam etti. Ayrıca, Caixin/İmalat sanayi PMI imalat sektörünün Çin'de Mayıs'ta marjinal ancak beklenmedik bir iyileşme göstermesi yatırımcıları cesaretlendirdi. Caixin hizmetler PMI verisi de hizmetler sektörünün büyüme yönlü olduğunu göstererek 55 olarak açıklandı.

Çin hükümetinin ABD soya alımlarını durdurma talimatına yönelik haberler, Washington ve Beijing arasında tekrar ticaret anlaşmazlıkları yaşanacağı endişesi yarattı ancak uzun süreli satışlara sebep olmazken, endeksler Çin-ABD arasında yaşanan ticari gerginlik ve ABD’de süren protestolara karşın endeksler son üç ayın en yüksek seviyelerine yakın işlem gördü.

Restoran rezervasyonları ve mobilite verileri gibi çeşitli veriler, Nisan ayında en düşük seviyeyi gördükten sonra birçok gelişmiş ülkede hizmet sektörünün giderek toparlandığını gösteriyor. Yine de bazı analistler, bu yükselişin daha önce küresel ekonominin resesyona gireceği kaygısıyla hisse satmış spekülatörlerin açık pozisyonlarını kapatmasından kaynaklandığı uyarısında bulunuyorlar. Analistler ikinci COVID-19 enfeksiyonu dalgası, Çin-ABD gerilimleri ve ABD'de bir siyahın polis tarafından göz altındayken öldürülmesinin ardından başlayan protestolar dahil olmak üzere küresel ekonomiyi bozabilecek çeşitli riskler olduğunu söylediler.

ABD'de ISM imalat endeksi Mayıs'ta 11 yılın en düşük seviyesinden toparlandı ve endeks tahminlerin altında kalsa da ekonomik krizde en kötünün geride kaldığı beklentilerine paralel açıklandı. Yeniden açılış süreci ve ABD’den gelen görece pozitif okunabilecek üretim verisiyle birlikte dolar endeksinde düşüş gözlemlendi. Haftaya 98.297 seviyesinde başlayan dolar endeksi bugün 97.346 seviyesinde bulunuyor.

Euro ise dolar karşısında 1.1096 seviyesinden başladığı haftada, bugün %0.46 primli olarak 1.1220 seviyesinde bulunurken, sterlin ise %0.37 primli olarak 1.2595 seviyesinde.

Petrol fiyatları ise başlıca petrol üreticilerin üretim kesintilerini artıracağına ve koronavirüs salgınından toparlanmanın yakıt talebini canlandıracağına dair iyimserliğin kuvvetlenmesiyle yükselişte. Önceki hafta kapanışına göre brent petrol %13.87 primli olarak $40.23, Amerikan petrolü ise %6.14 primli olarak $37.67 seviyesinden işlem görüyor.

LME bakır ise Çin'den daha güçlü üretim verileri ve koronavirüs önlemlerinin gevşetilmesi haberleri ile haftanın ilk işlem gününde %1.93 primlenerek 13 Mart’tan bu yana en yüksek seviyesi olan $5484 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. Dün de %0.63 primli kapanış gerçekleştiren LME bakır, bugün Çin verileri desteği ile 13 Mart’tan bu yana en yüksek seviyesi olan $5550 seviyesine kadar yükseliş gösterdikten sonra $5526 seviyesinde hafif primli işlem görüyor.

 İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (22.08.2022) USD: 18,1093 - EUR: 18,2421 - GBP: 21,5446 Fixing Kurları (21.08.2022) USD: 18,267 - EUR: 18,4351 - GBP: 21,7597 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0092 - GBP / USD: 1,1912