Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2020- 21.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta endekslerin normalleşme süreci ve Moderna şirketinin aşı testlerinin insanlar üzerinde olumlu sonuçlar vermesi ile sert yükselişiyle başladı. Fakat Salı günü Moderna şirketinin geliştirdiği aşı için henüz başarısını kanıtlayacak kadar veri olmadığına dair çıkan haber piyasadaki olumsuz havanın en büyük nedeni olarak öne çıktı. Çıkan haber ile ilk işlem günündeki olumlu hava tersine dönerken, endeksler de kayıplı kapanışlar gerçekleştirdi. Hafta ortasında ise Avrupa ve ABD hisse senedi endeksleri yönünü tekrar yukarı çevirdi fakat ABD senatosunun, Amerikan endekslerinde işlem gören bazı Çin hisselerinin borsadan çıkarılmasına yönelik kararı, endekslerde bir miktar gerilemeye neden oldu. Perşembe günü Çin ile ABD arasında artan gerginlik dikkat çekti. Senatodan geçen yasa tasarısına göre ABD borsalarında işlem gören şirketler ABD raporlama standartlarına uymak zorunda olacakları görüldü. Özellikle Çin şirketlerine yönelik atılan bu adımla birlikte Çin’in gerekirse karşılık vermekten çekinmeyeceği yönündeki açıklaması risk iştahını geriletti ve ticaret anlaşmasına ilişkin belirsizlikleri arttırdı. Bu gelişme sonrası Çin’den gelen Hong Kong hamlesi ile beraber Çin hükümetinin bu sene için ekonomi büyüme hedefi açıklamayacak olması risk iştahını azalttı.

Piyasalar Covid ile endişelerin azalması ve yeni bir ilacın bulunması, ekonomik aktivitelerde iyileşme gibi haberler eşliğinde desteklenirken; pandeminin 2. Faz yayılması, aşıların başarısız olması, ekonomik aktivitede kötüleşme, Çin ile ABD arasında ticari gerginliğin artması gibi etkenler de endeksleri baskılayan etkenler olarak dikkat çekiyor.

29 Nisan tarihli Fed toplantı tutanaklarında, virüs salgınının ekonomik faaliyet üzerinde olağanüstü belirsizlik ve orta vadede kayda değer risk oluşturduğu ifadeleri yer aldı. Tutanaklarda salgının kısa vadede ekonomik faaliyet üzerinde ağır bir etki yarattığı, orta vadede kayda değer risk oluşturduğu beklentisiyle, 2. çeyrekte ekonomik aktivitede daha önce denetimlenmemiş bir düşüşün yaşanmasının muhtemel olduğu belirtildi.

Ekonomik verilerde, Euro Bölgesi Nisan ayı TÜFE %0.3 genişleme ile beklenti karşılandı. Euro Bölgesi tüketici güveni -23,8 beklentiye karşın -18,8 olarak açıklandı.

ABD tarafında  Haftalık İşsizlik Başvuruları 2.4 Milyon kişi beklentisin üzerinde ama bir önceki aya göre gerileyerek 2.438 Milyon kişi olarak gerçekleşti.  Devam Eden Başvurular 25 Milyon olarak hem beklenti hem de bir önceki aya göre yükselmiş durumda. Markit Üretim PMI 40 beklenirken 39.8, Markit Hizmet PMI ise 32.,5 beklentisinin üzerinde 36.9 olarak açıklandı.

Dolar endeksi 100.363 seviyesinden başladığı haftanın başında piyasalardaki olumlu haberler ile artan risk iştahı ile değer kaybetti. Perşembe günü ABD-Çin gerginliğinin etkisi ile artan güvenli liman talebi ile yönünü yukarı çeviren endeks, haftalık bazda %0.54 değer kaybı ile 99.863 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Euro, piyasalarda artan risk iştahı ile doların değer kaybından destek bularak hafta genelinde değer kazanırken, Almanya ve Fransa’nın yeni bir yardım fonu üzerinde çalıştıkları haberleri ile kazanımlarını destekledi. Haftanın sonuna doğru dolardaki güçlenmeye paralel olarak euro’da değer kaybı gözlense de, dolar karşısında haftayı 1.0900 seviyesinde %0.79 primli kapattı.

Sterlin cephesinde de benzer görüntü hakim olurken BOE’den gelen negatif faiz yorumları paritede satış baskısını tetikledi. Sterlin dolar karşısında haftalık bazda %0.50 primli olarak 1.2164 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Piyasalarda alımların devamına rağmen, bir yandan güvenli liman talebi de altın fiyatlarını destekleyen etken olarak öne çıktı. $1742 seviyesinden haftaya başlangıç yapan spot altın hafta genelinde karışık seyretti ve %0.4 kayıp ile $1734 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

LME bakır ise haftaya birçok ülkede koronavirüs kısıtlamalarının azaltılması ve potansiyel aşı geliştirilmesi gelişmelerinden destek bularak Pazartesi günü %3.09 yükseliş ile başladı. Perşembe günü Çin hükümetinin yıllık Ulusal Halk Kongresi oturumunda ekonomiyi metal ağırlıklı altyapı inşası ile teşvik edeceğini açıklaması ile 13 Mart’tan bu yana en yüksek seviyesi olan $5464 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Haftanın sonuna doğru ise artan ABD-Çin gerginliğinin etkisi ile değer kaybederek haftalık bazda %2.30 primli olarak $5305 seviyesinden kapanış yaptı.

Yeni hafta ABD piyasalarının Memorial Day ve İngiltere’deki banka tatili etkisi ile düşük işlem hacmi ile başladı. Hisse senetleri işlem görmezken ABD endeks vadelileri yarım gün işleme açıktı. Diğer yandan majör Avrupa endekslerinde %2’nin üzerinde primler ise dikkat çekti.

Ülkelerin kademeli de olsa normale dönmeye başlaması piyasaya moral veren gelişmelerden biri olarak öne çıkarken, son günlerde tırmanan ABD-Çin gerginliği ve Hong Kong’ta devam eden protestolar tehdit oluşturuyor.

Tatil sebebi ile FX piyasasında hacimsiz seyir görülürken dolar endeksi Pazartesi günkü yatay kapanışının ardından bugün %0.75 kayıp ile 99.111 seviyesinde bulunuyor. Euro 1.0966 seviyesinde %0.61, sterlin ise 1.2336 seviyesinde %1.26 primli işlem görüyor.

NAB kıdemli FX stratejisti Rodrigo Catril, "ABD-Çin gerginlikleri arka planda kaynamaya devam ediyor, ancak hisse senedi yatırımcıları dünya çapında yeniden açılmakta olan ekonomilerle daha fazla ilgileniyor" açıklamasında bulundu.

Asya piyasalarında ise bugün alıcılı seyir hakim. Şanghay Bileşik endeksi %1.01, Hang Seng %1.88, CSI 300 endeksi ise %1.13 primli.

Petrol fiyatları, Rusya'nın piyasanın küresel üreticilerin arz bolluğunu gidermek için tarihi miktarda üretim kısıntılarına gitmesinin ardından gelecek ay dengeye kavuşabileceği yolundaki tahmininin desteği ile yükseliş gösterdi. Amerikan petrolü %3.28 primli olarak $34.34, brent petrol ise %2.39 primli olarak $36.38 seviyesinde.

LME bakır ise $5337 seviyesiyle yeni haftaya başlarken Çin'in metal talebini artıracak ekonomik teşvik paketi beklentisi ve Çin Merkez Bankası tarafından yapılan ülkenin ekonomi politikasını güçlendireceğini ve krediler üzerindeki faiz oranlarını düşürme çabalarını sürdürüleceği açıklaması ile %1.51 primli olarak $5385 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2020- 20.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Önceki hafta, bazı ülkelerin yeni koronavirüs vakalarında beklenmeyen artış bildirimine karşın, daha fazla sayıda ülkenin koronavirüs tecrit uygulamalarında gevşemeye gitmesinin iyimserliği ile başladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un koronavirüs tecrit uygulamalarını gevşetme planını ana hatlarıyla açıklarken,     Güney Kore, enfeksiyonların bir ayın en yüksek seviyesine çıkmasıyla birlikte koronavirüsün ikinci dalgası konusunda uyarıda bulundu, Almanya'da da yeni enfeksiyon sayısı artış gösterdi.

Haftanın ilk işlem gününde Çin ile ABD arasında ticaret görüşmelerinin yeniden başlayacağı haberiyle beraber ABD’de virüs sonrası normalleşme adımları kapsamında ekonominin kısmi de olsa açılmaya başlayacağı beklentileri piyasalardaki olumlu havayı destekledi.

Fakat hafta ortasına doğru Covid-19’un azalıyor olmasına rağmen risk iştahını engelleyen karantina tedbirlerin erken kaldırılması gibi endişelerin endeks hareketlerini baskıladığı görüldü.

Genel olarak hem Avrupa hem ABD karantina tedbirlerinin kademeli olarak gevşetilmesine bağlı olarak ekonomik aktivitenin yeniden hareketleneceği beklentileri endekslerin sert düşüşünü engellese de vaka sayıları ve yapılan açıklamalar yatırımcıları endişelendirdi.

Çin'de işletmeler yeniden açılırken, Wuhan'da yeni bildirilen vakalar ülke genelinde koronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesiyle ilgili şüphe uyandırdı. Almanya'nın Robert Koch Enstitüsü, koronavirüs taşıyan her bir kişinin enfekte etmeye devam ettiği kişi sayısı olan yayılma oranının 1.1'e yükseldiğini, 1'in üzerindeki herhangi bir oran, virüsün katlanarak yayıldığı anlamına geldiğini bildirdi. Güney Kore'deki gece kulüplerinden yeni vakalar bildirilmesi ve Rusya'da bir günde rekor sayıda yeni vaka açıklaması da endişe verici haberler arasında yer aldı. Diğer yandan Reuters’te yer alan habere göre Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü direktörü Anthony Fauci, The New York Times gazetesinin haberine göre ekonomiyi erken açmanın "gereksiz acı ve ölümlere" yol açabileceğini söyledi.

Çarşamba günü majör ABD ve Avrupa endeksleri Fed Başkanı Powell’ın virüs ve etkilerinin beklenenden daha fazla negatif etki edeceğini açıklaması ve toparlanmanın uzaması ile birçok alanda olumsuz etkilerin hissedildiğini işsizlik oranının önümüzdeki ay tavan yapabileceğini anlatması hisse senedi piyasalarında sert satışlara neden oldu.  Powell, ABD ekonomisinin "uzunca bir süre" zayıf büyüme kaydedebileceğini ve hane gelirlerinin yatay seyredeceğini ifade etti ancak Fed'in negatif faize karşı olduğunu belirtti.

Fed Başkanı'nın açıklamalarına ek olarak Dünya Sağlık Örgütü'nden üst düzey bir yetkilinin koronavirüsün HIV gibi kalıcı bir hastalığa dönüşüp hiç bitmeyebileceğini söylemesiyle yatırımcıların kaygıları daha da arttı.

Perşembe günü ise ABD Başkanı Donald Trump’ın televizyon yayınında Çin Başkanı Xi Jinping ile şu an görüşmek istemediğini ve ABD borsalarında işlem görüp ABD’deki muhasebe standartlarına uymayan Çin şirketlerini yakından takip ettiğini belirtti.

Çin'in sanayi üretimi Nisan ayında geçen yıla göre %3.9 ile %1.5 olan beklentilerden hızlı arttı ve bu yıl ilk kez büyüme kaydetti. Veriler Çin ekonomisinin koronavirüs salgını kaynaklı şoktan yavaş yavaş toparlandığını gösterse de, virüs salgını ile ilgili 2.dalga endişeleri ve Trump’ın Çin ile ilgili açıklamaları geçtiğimiz hafta risk iştahında gerilemeye yol açan başlıca etkenler oldu.

Dolar, Powell'ın negatif faiz oranlarının benimseneceğiyle ilgili spekülasyonlara son vermesi ve azalar risk iştahı ile diğer büyük para birimlerine karşı kazanımlarını korudu ve haftalık bazda %0.67 primli olarak kapanış gerçekleştirdi. Dolardaki kazanımlara paralel olarak euro ve sterlin hafta bazında %0.23 ve %2.44 değer kaybetti.

Altın, ABD-Çin ilişkilerindeki anlaşmazlığın büyümesi ve koronavirüs kaynaklı ekonomik kayıplardan toparlanmanın beklenenden daha yavaş olacağına dair yatırımcı algısından dolayı yükselerek yaklaşık 4 haftanın zirvesi olan $1741 seviyesinden ve haftalık bazda %2.37 primli kapanış gerçekleştirdi.

Petrol fiyatları hafta başında Suudi Arabistan'ın 1 milyon varil/gün kesintiye gideceğini açıklaması, ABD’nin bu sene için arz beklentisini aşağı yönlü revize etmesi

Petrol üreticisi ülkelerin satış fiyatlarını yükseltmesi, arz kesintileri ve ABD’nin bu sene için arz beklentisini aşağı yönlü revize etmesi, ABD hafif ham petrol stoklarındaki beklenmedik düşüşle haftalık bazda brent petrol yaklaşık %5, Amerikan petrolü ise %19 primli kapanış gerçekleştirdi.

LME bakır ise hafta başında bazı ülkelerin koronavirüs önlemlerini hafifletmeye başlamasının metal talebini arttıracağı beklentileri ile 16 Mart tarihinden bu yana en yüksek seviyesi olan $5370 seviyesine kadar yükseliş gösterdi. LME bakır haftanın kalınında Çin verileri ile desteklense de artan ikinci bir koronavirüs enfeksiyonu dalgası endişeleri ve Powell’ın açıklamaları ile global piyasalarda artan belirsizlik etkisi ile düşüş gösterdi ve haftalık bazda %1.80 değer kaybederek, haftayı $5185 seviyesinden kapattı.

Yeni hafta, normalleşme süreci ve Moderna şirketinin aşı testlerinin insanlar üzerinde olumlu sonuçlar vermesi endekslerin sert yükselişle kapanış yapmasıyla başladı. Haftanın ilk işlem gününde başlıca Avrupa ve ABD endeksleri primli kapanış gerçekleştirdi. Salı günü ise Moderna şirketinin geliştirdiği aşı için henüz başarısını kanıtlayacak kadar veri olmadığına dair çıkan haberler olumsuz havayı desteklerken, üç büyük ABD endeksini %0.54 ile %1.59 aralığında aşağı çekti.

Hafta başında ülkelerin koronavirüs sürecinde normalleşme yönünde adımlar atması ve aşı haberleri piyasalara iyimserlik getirirken Avrupa, ABD hisse endekslerinde ve G10 para birimlerinin genelinde alımlar ön plandaydı. Dolar endeksi artan risk iştahı ile dün %0.32 değer kaybederken, euro ve sterlinde de %0.08 ve %0.51 primli kapanışlar görüldü. Bugün ise dolar endeksi 99.371 seviyesinde yatay. Euro Fransa ve Almanya'nın ortak kurtarma fon kurma teklifinin Avrupa'yı mali birliğe yaklaştırdığı umutlarıyla yükselerek %0.24 primli olarak 1.0947 seviyesinde. Sterlin ise %0.14 primli ve 1.2268 seviyesinde bulunuyor.

Spot altın ise haftanın ilk günü $1765 seviyesine kadar yükselerek Ekim 2012’den bu zamana en yüksek seviyelerini test etmesinin ardından piyasalardaki risk artışının etkisiyle kısmen geriledi. Fakat dün olumlu havanın dağılması ile %0.68 primli kapanış gerçekleştiren altın, bugün ise %0.24 primli olarak $1748 seviyesinde.

Hafta başında piyasalardaki olumlu hava aynı zamanda petrol fiyatlarını da pozitif etkiledi. Pazartesi günü kapanışa göre brent petrol %0.6, Amerikan ham petrolü ise %0.97 primli olarak $35 ve $32.10 seviyelerinde.

Birçok ülkede koronavirüs önlemlerinin hafifletilmesi ve potansiyel bir Covid-19 aşı etkisiyle petrol fiyatlarındaki ve global endekslerdeki pozitif hava dün LME metal fiyatlarında da görüldü. LME bakır %3.09 primli olarak ve $160 artışla $5345.50 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. LME bakır bu sabah ise 16 Mart tarihinden beri en yüksek seviyesi olan $5377.50 seviyesine kadar yükselse de bu seviyelerde kalıcı olamadı ve ABD-Çin geriliminin de baskısı ile gerileyerek dün günü %0.14 primli olarak $5353 seviyesinden kapattı. LME bakır bugün ise %0.11 primli olarak $5359 seviyesinden işlem görüyor.

 İndir

2020- 19.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta,  piyasalardaki iyimserliğin ABD ve Çin arasında virüsün nerede ortaya çıktığına dair tartışmalar nedeniyle azalmasıyla, dolardaki hafif yükseliş ve petrol fiyatlarındaki düşüşle başladı.

ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo koronavirüs salgınının ortaya çıktığı Çin'i salgının yayılmasından dolayı suçlamaya devam etti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, koronavirüsün Çin'deki bir laboratuvarda ortaya çıktığına dair çok sayıda kanıtı olduğunu söyledi ancak ABD istihbarat teşkilatlarının virüsün insan yapımı olmadığına yönelik kararına karşı çıkmadı. ABD Başkanı Donald Trump 3 Kasım'daki ABD başkanlık seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte Çin'e sözlü saldırılarını artırırken; Trump ve Demokrat partili rakibi Joe Biden, ABD'nin ana stratejik rakibine karşı sert bir tutumu takındıklarını gösterdi.

ABD hükümetinin Çin ile ilgili virüs retoriğini Çarşamba gününe kadar devam ettirmesi ve gümrük vergisi kozunun yeniden gündeme getirilmesi ise güvenli liman talebindeki artışı destekledi.

98.565 seviyesinden haftaya başlangıç yapan dolar endeksi Perşembe gününe kadar yükselişini sürdürdü ve 24 Nisan’dan beri en yüksek seviyesi olan 100.401 seviyesine kadar yükseldi. Daha sonra ise ABD ve Çin ticaret temsilcilerinin telefonla görüştüğü ve birinci kademe ticaret anlaşmasının sürdürülmesi için işbirliğini güçlendirme konusunda anlaştığı haberleri ile gerilese de haftayı %0.66 yükselişle 99.734 seviyesinden kapattı. Ayrıca ABD para piyasalarında negatif faiz oranları ihtimalinin fiyatlanmaya başlaması da doları olumsuz etkiledi.

Euro’da ise ECB’nin ekonomiyi canlandırma programına Almanya'nın katılımını zora sokan mahkeme kararı ve küresel iyileşmenin zor olacağı endişeleriyle değer kaybı görüldü. Almanya anayasa mahkemesi, gerekli olduğu kanıtlanmadığı sürece ECB’nin ekonomiyi canlandırma programı kapsamında Alman Merkez Bankası Bundesbank'ın yaptığı tahvil alımlarını üç ay içinde durdurmasına karar verdi. Euro Almanya’daki bu gelişmeler sonrasında dolar karşısında haftalık bazda %1.30 değer kaybederek 1.0840 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Ekonomik veri tarafında ise Çin'de ihracat Nisan'da bir önceki yılın aynı ayına göre %15.1 düşüş beklentilerinin aksine %3.5 yükseldi. İthalat ise %11.2 düşüş beklentisine karşın %14.2 geriledi. Çin ihracatındaki beklenmeyen yükseliş, ülkenin koronavirüs tecrit uygulamasından ilk düşünülenden daha hızlı toparlanabileceği ve süreçte küresel büyümeyi destekleyebileceği spekülasyonlarını kuvvetlendirdi.

ABD’de ise haftalık işsizlik başvuruları 3000k beklentiye karşı 2 Mayıs haftasında 3169k artış açıklandı. Ayrıca ABD’de pandemi nedeniyle işsizlik oranı %14.7 seviyesine yükselirken, tarım dışı istihdam 20.5 milyon kişi geriledi. Data son 70 yılın en zayıf istihdam piyasasına işaret etse de piyasa beklentisinden olumlu açıklandı ve normalleşme sürecinin ekonomiye olumlu yansıyacağı beklentisi piyasalardaki risk iştahını destekledi.

Diğer yandan New York valisi Andrew Cuomo, COVID-19 salgınının en ağır etkilenen New York'ta kademeli olarak yeniden açılma planlarını açıkladı. Hali hazırda fiyatlanan beklenti kadar kötü gelmeyen istihdam verisi ve Trump’ın Çin ile ticaret görüşmelerine 2. Faz için tekrar başlanacağına dair açıklaması endekslerde olumlu bir hava yaratırken güvenli limanlarda da satış baskısını beraberinde getirdi.

ABD’de endeksler haftalık bazda Dow Jones %2.56, S&P 500 %3.50 ve Nasdaq %5.76 olmak üzere primli kapandı.

Altın fiyatları ABD işsizlik verilerinin ardından 27 Nisan sonrası en yüksek seviyesi olan $1722’a kadar yükselse de piyasalardaki olumlu hava sonrası tekrar gerileyerek haftayı $1700 seviyesinde yatay kapattı.

Petrol fiyatları bazı ABD eyaletleri ve Avrupa ile Asya'daki ülkelerin koronavirüs tecrit uygulamalarını gevşetmeye başlaması sonucu yakıt talebinin toparlanmaya başlayacağı beklentileriyle haftaya başladı. Hafta içinde ABD stoklarının beklentilerin üzerinde artmasıyla yatırımcıların azalan talebin ardından arz fazlası riski ile baskı altında olan petrol fiyatları bu baskıya rağmen haftalık bazda değer kazandı. Brent petrol %17, Amerikan ham petrolü ise %25 değer kazandığı haftayı sırasıyla $30.97 ve $24.74 seviyelerinden kapattı.

LME bakır ise $5085 seviyesinden açılış yaptığı hafta başında $5060 seviyesine kadar geriledikten sonra California ve New York valilerinin işletmeleri yeniden açmaya yönelik iyimser söylemleri ile başlıca ekonomilerin kademeli olarak açılacağı haberleri ile desteklendi.

Başlıca ülke ekonomilerin tekrar açılması haberleri, bakır talebine olan iyimserliği arttırırken, Çin’de ihracat miktarının beklenti üzerinde açıklanması ve ABD-Çin görüşmeleri haberlerinin desteği ile haftanın son LME işlem günü olan Perşembe günü %1.19 primli olarak $5280.50 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi ve haftalık bazla %3.42 değer kazandı ve ard arda iki haftalık düşüş serisini sonlandırdı.

Yeni hafta, bazı ülkelerin yeni koronavirüs vakalarında beklenmeyen artış bildirimine karşın, daha fazla sayıda ülkenin koronavirüs tecrit uygulamalarında gevşemeye gitmesinin iyimserliği ile başladı.

ABD'de tarım dışı istihdam Cuma günü açıklanana veriye göre koronavirüs nedeniyle Nisan ayında 20.5 milyon ile Büyük Buhran döneminden bu yana en sert düşüşü kaydetti ancak piyasada ekonomideki toparlanma beklentisinin fiyatlandığı için işlemlere uzun süre yön vermedi.

Çin'de işletmeler yeniden açılırken, Wuhan'da dün 5 yeni vaka bildirilmesi ülke genelinde koronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesiyle ilgili şüphe uyandırdı.

Almanya'nın Robert Koch Enstitüsü, koronavirüs taşıyan her bir kişinin enfekte etmeye devam ettiği kişi sayısı olan yayılma oranının 1.1'e yükseldiğini, 1'in üzerindeki herhangi bir oran, virüsün katlanarak yayıldığı anlamına geldiğini bildirdi.

Güney Kore'deki gece kulüplerinden yeni vakalar bildirilmesi ve Rusya'da bir günde rekor sayıda yeni vaka açıklaması da endişe verici haberler arasında yer aldı.

Diğer yandan Reuters’te yer alan habere göre bugün ABD Senatosu'nda ifade vermeye hazırlanan Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü direktörü Anthony Fauci, The New York Times gazetesinin haberine göre ekonomiyi erken açmanın "gereksiz acı ve ölümlere" yol açabileceğini söyledi.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, BOJ'un koronavirüs salgınının yarattığı tahribatı azaltmak için "ne gerekiyorsa" yapacağını açıkladı ve küresel faaliyetteki çöküşün ekonomi üzerinde ciddi sonuçları olduğu uyarısı yaptı.

FED üyelerinden Evans ise yapmış olduğu konuşmada özellikle 2. Çeyrekte büyüme rakamlarında büyük bir gerileme yaşanacağını, negatif faiz uygulamasının kriz ortamında işe yaramayacağını ve gündemde olmadığını ve belirsizliğin oldukça yüksek olduğunu belirtti.

Dün FED üyelerinin negatif faiz seçeneğinin gündemde olmadığını açıklamasının ardından ve ikinci dalga endişelerinin güvenli liman talebini artırmasıyla dolar endeksi yaklaşık %0.50 primle kapanış gerçekleştirdi. Bugün ise Dünya Sağlık Örgütü’nün sözcüsü Margaret Harris’in bazı tedavi yöntemlerinin Covid-19’un zararlarını kısalttığı veya azalttığını belirtmesi ile gerileyen endeks 99.791 seviyesinde %0.44 negatif seyrediyor.

Euro ve sterlin ise dolar endeksine paralel olarak dün %0.31 ve %0.58 değer kaybetti. Euro dolar karşısında 1.0866 seviyesinde %0.56 primli, sterlin ise 1.2325 ile yatay eksi.

Petrol vadeli kontratları Suudi Arabistan'ın küresel piyasadaki arz fazlasını azaltmak için Haziran ayında OPEC+ kesintilerine ek olarak petrol üretiminde 1 milyon varil/gün kesintiye gideceğini açıklamasının desteğiyle yükseldi. Brent petrol bugün %1.38 primli olarak $30, Amerikan petrolü ise %4.85 primle $25.31 seviyesinde.

Piyasalardaki olumlu hava ile dün %0.27 değer kaybeden altın ise bu sabah artan güvenli varlık talebi ile $1704 seviyesinde %0.53 primli.

LME bakır ise dün bazı ülkelerin koronavirüs önlemlerini hafifletmeye başlamasının metal talebini arttıracağı beklentileri ile 16 Mart tarihinden bu yana en yüksek seviyesi olan $5370 seviyesine kadar yükselse de kapanışa doğru piyasalardaki olumlu havanın dağılması ile yatay kapanış gerçekleştirdi. Bugün ise tekrar artış gösteren vaka sayıları ile salgında 2.dalga oluşabileceği endişeleri ile ise azalan risk iştahının da etkisi ile %0.72 kayıp ile $5242 seviyesinde.İndir

2020- 18.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Önceki hafta, Japonya Merkez Bankası piyasaların beklentisini karşılayarak yıllık 80 trilyon yenlik devlet tahvili alım limitini sınırsıza çıkarması açıklaması ve hisse senedi piyasalarında yükseliş ile başladı. Yükselişe dünyanın bazı yerlerinde koronavirüs tecrit uygulamalarının gevşetilmesi sonrası yatırımcıların güvenlerinin artması da destek oldu.

Ayrıca hafta içinde ABD'deki salgın hastalıklar konusundaki en yüksek yetkili olan Anthony Fauci yaptığı açıklamada, Gilead şirketinin gerçekleştirdiği ilaç testlerin ilk sonuçlarının hızlı iyileşmeyi sağlaması sonrası anti-viral remdesivir ilacı COVID-19 için standart tedavi yöntemi haline geleceğini söyledi.

Ekonomik veri tarafında, ABD toptan satış stokları %0.4 beklentiye karşın %1 gerilerken, CB Tüketici Güveni beklentiye paralel 86.9 olarak açıklandı. ABD tarafında Markit İmalat Nisan verisinin son revizyonu 36.7 beklentisinin altında 36.1 olarak açıklandı. ISM İmalat Nisan verisi ise 36 beklentisinin üzerinde 41.5 olarak açıklansa da, 30 seviyesinde açıklanması beklenen yeni siparişler 27.1 seviyesinde kaldı.

Çin’de açıklanan verilere göre ise sanayi karları Mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %34.9 oranında gerileme görüldü. Çin imalat sektörü PMI bir önceki ay 52 olan seviyesinden 50.8'e gerilerken, yeni ihracat siparişleri ise 33.5 seviyesine düştü. Bu verilerin aksine, hizmet sektörü PMI'ı genişledi ve imalat dışı PMI'ı 53.2 seviyesine taşıdı. Veriler Çin’in Şubat ayında koronavirüs salgınından dolayı iş aktivitesinin durmasından kaynaklanan gerilemeden toparlanması olarak yorumlanırken, diğer ülkelerde devam eden kısıtlamaların ihracat üzerinde ağırlık oluşturması ve tedarik zincirini kesintiye uğratmasından endişe duyuluyor.

Diğer yandan Fed ve Avrupa Merkez Bankası beklentiler doğrultusunda politika faiz oranlarında değişikliğe gitmediğiniz açıkladılar.

Dolar endeksi ise Fed’in daha fazla parasal gevşemeye dair açık kapı bırakması ve koronavirüs pandemisinden hızlı ekonomik toparlanma olacağı konusundaki beklentileri azaltmasıyla haftayı %1.30 kayıpla kapattı. Euro ise dolar karşısında Avrupa Merkez Bankası toplantısı sonrası kazandığı momentumu koruyarak haftalık bazda %1.51 primli kapanış gerçekleştirdi.

Petrol fiyatları yeni haftaya ABD'nin en büyük petrol borsası yatırım fonu The United States Oil Fund LP’nin, fiyat düşüşünden dolayı daha fazla kayıp vermemek için, en yakın vadeli ham petrol kontratlarının tümünü satacağını açıklamasıyla düşüşle başladı. Hafta ortasında ABD petrol stoklarının beklenenden daha az yükselmesi ve bazı Avrupa ülkeleri ile ABD'nin şehirlerinde koronavirüs tecrit uygulamalarının gevşetilmesi sonrası talepte artış olacağına dair beklentilerle bu haftaki kayıplarının bir bölümünü telafi ederek kazanım gösterdi. Brent petrol haftalık bazda %23.32, Amerikan petrolü ise %16.77 primli kapanış gerçekleştirdi.

LME bakır ise geçtiğimiz hafta içerisinde bazı büyük ekonomilerin tekrar açılma planları ile artan risk iştahından destek bularak ile genel olarak primli seyretti. Bazı büyük bakır madenlerinin salgın sebebi ile operasyonlarını azaltacağı haberleri ise fiyatı destekleyen unsurlardan biri oldu. Perşembe günü Çin'deki imalat faaliyetlerindeki genişleme ve global talep artış beklentileri ile önceki hafta kapanışına göre %2 primli olarak 17 Mart’tan beri en yüksek seviyesi olan $5295 seviyesini test ettikten sonra ABD Başkanı Donald Trump’ın virüsün salgını ile ilgili olarak Çin’i suçlaması ve gümrük tarifeleri ile tehdit etmesi ile haftalık bazda %1.58 kayıpla $5106 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Yeni hafta, geçtiğimiz hafta oluşan iyimserliğin ABD ve Çin arasında virüsün nerede ortaya çıktığına dair tartışmalar nedeniyle azalmasıyla başladı. Haftanın ilk işlem gününde Dow Jones %0.11, S&P 500 %0.43, ve Nasdaq %1.23 primli kapanışlar geçekleştirdi. Avrupa’da ise İngiltere (FTSE) %0.16 değer kaybederken, diğer büyük endeksler günü %3.60-%4.24 arasında kayıpla sonlandırdı.

Çin, Japonya ve Güney Kore piyasalarının tatil dolayısıyla kapalı olması nedeniyle işlem hacimleri düşük kalırken Hang Seng endeksi dün %4.18 değer kaybettikten sonra bugün %1.08 primli kapanış gerçekleştirdi.

ABD Başkanı Donald Trump 3 Kasım'daki ABD başkanlık seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte Çin'e sözlü saldırılarını artırırken; Demokrat partili rakibi Joe Biden ile, ABD'nin ana stratejik rakibine karşı sert bir tutumu takındıklarını göstermek için çabalıyorlar. Ayrıca Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da, koronavirüsün Çin'deki bir laboratuarda ortaya çıktığına dair çok sayıda kanıtı olduğunu söyledi ancak ABD istihbarat teşkilatlarının virüsün insan yapımı olmadığına yönelik kararına karşı çıkmadı.

ABD hükümetinin Çin ile ilgili virüs retoriğini devam ettirmesi ve gümrük vergisi kozunun yeniden gündeme getirilmesi ise güvenli liman talebindeki artışı destekledi. Dolar endeksi, haftaya 98.565 seviyesinde başlarken, 99.60’a kadar yükseldikten sonra günü %0.41 primli olarak 99.484 seviyesinden kapattı. Endeks bugün ise 99.764 seviyesinde %0.28 primli. Euro %0.7 değer kaybettiği seansın ardından 1.0847 seviyesinde %0.54 değer kaybetti; sterlin ise %0.48 değer kaybının ardından 1.2463 seviyesinde %0.17 primli.

Diğer yandan bugün Diğer yandan New York valisi Andrew Cuomo, COVID-19 salgınının en ağır etkilenen New York'ta kademeli olarak yeniden açılma planlarını ortaya koydu.

Petrol fiyatları bazı ABD eyaletleri ve Avrupa ile Asya'daki ülkelerin koronavirüs tecrit uygulamalarını gevşetmeye başlaması sonucu yakıt talebinin toparlanmaya başlayacağı beklentileriyle yükselerek dünkü kazanımlarını artırdı. Brent ham petrol %7.8 artışla varil başına $29.32 seviyesine çıkarken, ABD hafif ham petrolü %12.46 artarak $22.93 seviyesine yükseldi.

LME bakır ise dün ABD-Çin gerilimi ile azalan risk iştahı ve bazı maden şirketlerinin üretimlerine devam etmeleri ile 22 Nisan’dan beri en düşük seviyesi olan $5060 seviyesine kadar geriledikten sonra toparlanarak günü %0.45 primle $5129 seviyesinden kapattı. LME bakır bugün ise California ve New York valilerinin, işletmeleri yeniden açmaya yönelik daha iyimser açıklamalarının desteğiyle %0.31 primli olarak $5145 seviyesinde bulunuyor.İndir

2020- 17.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta, koronavirüs nedeniyle devreye alınan tecrit uygulamalarının yarattığı tahribatı ortaya koyacağı beklentileriyle temkinli başladı. Diğer yandan Pazartesi gününe petrol fiyatları damgasını vurdu.

Petrol stoklama kapasitesinin neredeyse tamamının kullanılmış olması ile 21 Nisan sonrasında fiziksel teslimata konu olacak Mayıs vade WTI kontratlarında, teslimat istemeyen piyasa oyuncuları bu vadede negatif fiyatların görülmesine sebep oldu. Mayıs vadeli WTI petrol kontratı tarihte ilk kez negatif fiyatlamayla karşı karşıya kaldı ve -$40,32 seviyesine kadar gerileyen petrol, günü -$37.63’ten sonlandırdı. Salı günü Trump’ın petrol şirketleri için fonlama desteği sözü vermesi ve virüs sebebiyle hazırlanan destek paketini imzalayacak olması piyasaları desteklemeye yetmedi. Amerikan petrolü haftalık bazda %7.28, Brent petrol ise %23.65 değer kaybetti.

Petrol fiyatlarında yaşanan çöküşün ardından yatırımcılar güvenli limanlara yöneldi. Dolar endeksi haftalık bazda %0.6 değer kazanırken euro ve sterlin sırasıyla %0.51 ve %1.06 değer kaybetti.

Çarşamba günü ABD’de normal hayata dönüş için yavaş yavaş sinyaller gelmesi buna da Hazine Bakanı Mnuchin tarafından ekonominin büyük çoğunluğunun ağustos sonunda başlayacağını tahmin ettiğini belirtmesi ile endeksler primlendi. Cuma günü ise ABD piyasaları, Trump’ın $484 milyarlık harcama paketini onaylaması ve toparlanan petrol fiyatları ile moral buldu. Fakat tüm bu haber akışına rağmen ABD’de endeksler haftalık bazda Dow Jones %1.93, S&P 500 %1.32 ve Nasdaq %0.52 ile negatif kapanış gerçekleştirdi.

Ekonomik veri açıklamalarında ise Almanya’da Nisan ayı öncü verilerine göre imalat sektörü PMI endeksi 34.4 puan ile 39 tahmininin altında kaldı.

Euro Bölgesi genelinde imalat sektörü PMI endeksi ise 33.6 oldu. Servis sektörü endeksi 11.7 ile 22.8 puan beklentisi altında kalırken, bileşik endeks 32.9 puan seviyesinde gerçekleşti.

Aynı dönemde İngiltere imalat sektörü PMI endeksi 32.9 ile 42.0 puan beklentisinin altında kalırken, servis sektörü endeksi 12.3 puana geriledi.

ABD’de haftalık işsizlik başvuruları 4.4 milyon kişi ile tahminlere paralel gerçekleşti. Nisan ayı öncü verilerine göre imalat sektörü PMI endeksi 36.9 ile 35.0 puan beklentisini aştı. Servis sektörü endeksi ise 27.0 ile 30.0 puan tahmininin altında kaldı.

Altın, artan güvenli liman talebi ile haftalık bazda %2.57 değer kazanırken haftayı $1727 seviyesinden kapattı.

LME bakır petrol fiyatlarındaki tarihsel düşüşün, küresel ekonomi için korkunç bir görünüme işaret etmesinin yarattığı endişenin yanı sıra, Glencore’un Zambiya’daki madeninde yeniden üretime başlayabileceğini duyurmasının da etkisi ile hafta ortasına kadar geriledi. Haftanın ilk işlem gününde $5248 seviyesini test eden LME bakır Salı günü $4953 seviyesine kadar geriledi. Bazı ekonomilerin yeniden açılmasının gündeme gelmesi ve Japonya’dan daha fazla teşvik gelmesinin desteği ile haftanın ikinci yarısında kayıplarını azaltan LME bakır haftayı $5188 seviyesinden kapattı.

Yeni hafta, Asya borsalarının Japonya Merkez Bankası'nın koronavirüsün ekonomik etkilerini hafifletmek için daha fazla canlandırma tedbiri almasıyla yükselişi ile başladı. Japonya Merkez Bankası piyasaların beklentisini karşılayarak yıllık 80 trilyon yenlik devlet tahvili alım limitini sınırsıza çıkardı.

ABD tarafında endeksler haftanın ilk günü Dow Jones %1.49, S&P 500 %1.45, ve Nasdaq %1.11 olmak üzere primli sonlandırdı. Başlıca Avrupa borsaları da Almanya’da Deutsche Bank’ın beklenenden olumlu bilanço açıklaması ve Avrupa’da virüsün etkisinin azalması ile desteklenerek primli kapanışlar gerçekleştirdi.

Asya borsaları da koronavirüs kaynaklı sınırlamaların gevşetilmesinden sonra oluşan iyimserlikle günü primli kapattı.

Bu hafta 29 Nisan’da Fed, 30 Nisan’da ise ECB toplantıları takip edilecek. ANZ şirketinin araştırma notunda, "FED'in parasal genişleme ya da faiz indirimi gibi adımlar atmasını beklemiyoruz ancak politikalarının ekonomiyi desteklemek adına süresiz olarak yürürlükte kalacağı yönünde bir vurguda bulunacağını tahmin ediyoruz" denildi. ANZ notunda ayrıca, "ECB'nin acil durum tahvil alım programının büyüklüğünü yaklaşık 500 milyar euro ile 1.25 trilyon euro arasında arttırıp yüklü miktardaki mali canlandırma uygulamaları için baskı yapmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz" diye belirtildi.

Analistler, şu ana kadar büyük miktarda tedbir paketi açıklayan FED'in bu hafta beklemede kalacağını ve bunun dolara olumsuz bir etki yaratmayacağını öngörüyorlar. Euro cephesinde ise riskler daha fazla durumda; ECB'nin muhtemelen yüksek riskli tahvilleri de içeren tahvil alımlarını genişletmesi bekleniyor ve bazı yatırımcılar bu adımın Avrupa Birliği üye devletleri arasındaki anlaşmazlığı büyütebileceği konusunda endişeleniyorlar.

Diğer yandan Çin’de dün açıklanan veriye göre sanayi karları Mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %34.9 oranında gerileme görüldü.

Dolar endeksi ise artan risk iştahı ile dünkü %0.34 değer kaybının ardından bugün de %0.66 kayıp ile 99.507 seviyesinde. Dolar karşısında, euro 1.0887 seviyesinde %0.52 primli, sterlin ise 1.2505 seviyesinde %0.59 primli seyrediyor.

Yatırımcıların riskli varlıklara yönelmesi ile dün günü %0.77 kayıpla kapatan altın, bugün de %0.21 kayıp ile $1710 seviyesinden işlem görüyor.

Petrol vadelileri, ABD'nin en büyük petrol borsası yatırım fonu The United States Oil Fund LP’nin, fiyat düşüşünden dolayı daha fazla kayıp vermemek için, en yakın vadeli ham petrol kontratlarının tümünü satacağını açıklamasıyla düştü. Dün kapanışta brent petrol %6.76, Amerikan petrol ise %24.56 değer kaybetti. Bugün ise brent petrol %0.3 primli olarak $20; Amerikan petrolü ise %10.8 gerileyerek $11.40 seviyesinden işlem görüyor.

19 Mart tarihinde $4371 seviyesini test eden bakır, dün $5269 ile 17 Marttan bu yana en yüksek seviyeyi test etti. $5272 desteğini kıramayan LME bakır dünkü yatay kapanışının ardından $5200 seviyesinde işlem görüyor.İndir

2020- 16.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta, Asya piyasalarının koronavirüs salgınının ekonomide yaratacağı tahribatla ilgili endişelerle karmaşık seyri ile başladı.

Çin ihracat rakamlarının koronavirüs salgınından dolayı Mart ayında bir önceki yıla göre %14 daha düşük gelmesi beklenirken, yuan cinsindeki ihracatı Mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3.5'luk ılımlı bir düşüş gösterdi, ithalatı ise %2.4 arttı. Çin'in dolar cinsindeki ihracatı ise Mart ayında bir önceki yıla göre yüzde 6.6 düşerken, ithalatı %0.9 daraldığı açıklandı.

JPMorgan analistleri yayınladıkları araştırma raporunda, "Salgının zirveye yaklaştığına dair, ya da en azından bazı bölgelerde yavaşladığına dair emareler sonucunda faaliyetler üzerindeki kısıtlamaların ne zaman gevşetileceği konuşulmaya başlandı. Kısa zamanda bir aşı bulunmasının ya da ciddi bir sürü bağışıklığının oluşmasının mümkün olmadığı düşünülürse, ekonomileri yeniden başlatmak çetrefilli olabilir" açıklamasında bulundu.

Diğer yandan IMF bu yıl dünyada 1930 Büyük Buhranı'ndan beri olan en derin ekonomik gerilemenin olacağı tahmininde bulundu.

ABD perakende satışları kayıtlardaki en yüksek düşüşünü gösterirken, imalat sanayi üretimi ise 74 yılın en yüksek düşüşünü kaydetti ve bu veriler derin resesyonla ilgili kaygılar arttı.

Çin ise ekonomisini korumak için ana orta-vadeli faiz oranını rekor seviyeye indirdi ve gösterge borç verme oranları için de benzer bir indirimin önünü açtı.

Çarşamba günü dünya genelindeki piyasalarda ABD perakende satışları ve fabrika üretim verilerinin koronavirüs salgınından dolayı düşmesi ve Asya'daki ekonomik görünümün daha kötüye gitmesiyle birlikte kayıplar görüldü.

Çin'den gelen GSYH verilerine göre, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, koronavirüs salgınından ve katı sınırlama tedbirlerinden dolayı en az 1992 yılından beri ilk kez küçüldü. Çin'in GSYH'si ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre beklentilerin hafif üzerinde gelerek %6.8 daraldı. Çin'in perakende satışları ise Mart ayında beklenenden fazla düşmesine rağmen sanayi üretimi hafif düştü. Bu da imalat sektörünün en azından daha çabuk toparlanıyor olduğunu gösterdi.

Kötü gelen ABD verilerinden sonra yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri dolara yönelmeleriyle dolar endeksi haftalık bazda %0.27 primli olarak 99.782 seviyesinden kapandı.

ABD endeksleri ise haftalık bazda Dow Jones %2.21, S&P 500 %3.04, Nasdaq endeksi ise %7.21 primli olarak kapandı.

Petrol fiyatları ise petrol stoklarının şimdiye kadar olan en yüksek artışı göstermesi ve talep konusundaki endişeler ile haftayı kayıpla kapattı. Haftalık bazda Amerikan petrolü %19.73, Brent petrol %10.80 değer kaybetti.

Altın fiyatları, hafta içinde yedi yıldan uzun bir süredir olan en yüksek seviyesine çıkmasından sonra yatırımcıların kar satışı yapmalarıyla düştü. Fakat resesyon endişeleri düşen altın fiyatlarını nispeten destekledi ve spot altının haftalık bazda  %0.28 kayıp ile $1684 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

LME bakır ise hafta boyunca Çin verileri ve büyük madenlerde üretim kesintileri haberleri ve ABD ekonomisinin yeniden kademeli olarak açılacağı haberleri ile desteklenerek haftalık bazda %3.54 primli olarak $5210 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Yeni hafta, bu hafta açıklanacak şirket bilançoları ve ekonomik verilerin koronavirüs nedeniyle devreye alınan tecrit uygulamalarının yarattığı tahribatı ortaya koyacağı beklentileriyle temkinli başladı.

Japonya, Mart ayında ihracatının bir önceki yıla göre yaklaşık %12 düştüğünü ve ABD'ye yapılan sevkiyatların %16'nın üzerinde gerilediğini düştüğünü açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump dün yaptığı açıklamada, Cumhuriyetçilerin Demokratlarla küçük işletmelere yönelik bir destek paketi üzerinde anlaşmaya "yakın" olduklarını söyledi.

Diğer yandan haftanın ilk işlem gününe petrol fiyatları damgasını vurdu. Koronavirüs salgını ve tecrit uygulamaları dünya ekonomisini felç ederken ve büyümeye hızlı dönüş için kötüye işaret ederken petrol fiyatlarındaki çöküş, küresel çapta yaşanan yoğun aksaklıklara dikkat çekti. Petrol stoklama kapasitesinin neredeyse tamamının kullanılmış olması ile 21 Nisan sonrasında fiziksel teslimata konu olacak Mayıs vade WTI kontratlarında, teslimat istemeyen piyasa oyuncuları bu vadede negatif fiyatların görülmesine sebep oldu. Haziran vadeli brent petrol %8.94 kayıpla $25.57 seviyesinde günü tamamladı.  Mayıs vadeli WTI petrol kontratı tarihte ilk kez negatif fiyatlamayla karşı karşıya kaldı ve - $40.32 seviyesine kadar gerileyen petrol, günü  -$37.63’ten sonlandırdı.

Ancak sert düşüş yatırımcıları oldukça şaşırttı ve Asya endekslerinin değer kaybetmesine neden oldu. Asya hisse senedi piyasaları önceki seansta zayıf seyreden Wall Street'i izledi. Dow Jones %2.44, S&P 500 %1.79, ve Nasdaq endeksi %1.03 kayıpla kapanırken; Asya tarafında Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi %0.45, Şanghay Bileşik endeksi %0.9, CSI300 endeksi %1.18, ve Hang Seng %2.2 değer kaybetti.

Dolar, yatırımcıların kendilerini koronavirüsün yarattığı tahribat konusunda daha kötü haberlere hazırlamaları ve petrol fiyatlarındaki tarihi düşüş sonrası riskten kaçınmalarıyla destek bularak yükseldi. Yatırımcıların güvenli liman olarak dolar tercihi ise, euro ve sterlini aşağı çekti. Dolar endeksi 100.008 seviyesinde %0.05 primli; euro 1.0865 seviyesinde yatay, sterlin ise %1.05 kayıpla 1.2305 seviyesinden işlem görüyor.

LME bakır azalan risk iştahı ile dün günü %0.69 değer kaybetti. Diğer yandan Glencore’un Zambiya’daki faaliyetlerine tekrar başlaması ile artan arz fazlası oluşacağı endişeleri ve ayrıca petrol fiyatlarındaki çöküşün yatırımcı endişelerini iyice arttırmasıyla dolardaki yükseliş sebepleri ile %2.77 kayıpla $5031 seviyesinde bulunuyor.İndir

2020- 15.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta başlangıcında küresel piyasalar, yeni koronavirüs vakalarının ve koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısındaki artışın yavaşladığı umutlarına rağmen karşmaşık seyirle başladı.

İlk işlem gününde ABD endeksleri %7, Avrupa tarafında ise %3’ten fazla primli kapanışlar görüldü.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın koronavirüs testinin pozitif çıkmasının üzerinden 10 gün geçmesine rağmen semptomlarının devam etmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldığı ve yoğun bakıma alındığı açıklandı. ABD başkanı Donald Trump ise önümüzdeki 2 haftanın zor geçeceğini açıklarken İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın koronavirüs semptomlarının devam etmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldığı ve yoğun bakıma alındığı açıklandı.

Japonya’da ise Tokyo ve Osaka dahil olmak üzere toplamda 7 bölgede acil durum ilan edilirken hükümet virüsün ekonomik tahribatını azaltmak için yaklaşık 1 trilyon dolarlık teşvik paketi duyurdu.

Hafta ortasına doğru ABD tarafında virüs kaynaklı ölümlü vaka sayılarındaki yüksek artış küresel piyasalarda tedirginlik yaratırken, ABD’de başkanlık yarışında Sanders’ın yarıştan çekilerek yerini Biden’a bırakması da endekslere destek oldu. Haftanın sonuna doğru ise endeksler Fed’den gelen $2.3 trilyon tutarında ek yardım haberi ile desteklenerek yükseldi. ABD tarafında endeksler haftalık bazda Dow Jones %12.67, S&P500 %12.10,  Nasdaq %9.44 olmak üzere primli kapandı.

Diğer yandan Avrupa Birliği maliye bakanları ekonominin koronavirüs salgınından toparlanabilmesi için yarım trilyon euro değerindeki yardım paketi üzerinde anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Anlaşmada "yenilikçi finansal araçların" konusunun AB üyesi 27 ülkenin devlet başkanı nezdinde ele alınması gerektiği belirtildi. Yani son derece tartışmalı olan Avrupa ülkelerinin tek başlarına değil de ortak şekilde borçlanması konusu başka platformlarda müzakere edilmeye devam edecek.

Dolar Fed'in destek paketi ve enfeksiyonlarında yavaşlama belirtilerinin güvenli liman talebini azaltmasıyla haftayı %1 seviyesinde kayıp ile kapatırken, euro ve sterlin ise haftalık bazda %1.18 ve %1.57 primli olarak sırasıyla 1.0935 ve 1.2452 seviyelerinden kapanışlar gerçekleştirdi.

Ayrıca OPEC ve Rusya'nın da aralarında olduğu birlikte hareket eden ülkeleri oluşturan OPEC+, üretimi Mayıs ayından itibaren günde 10 milyon varil azaltmayı kabul ettiklerini açıkladı. Toplantıya yönelik beklentilerle hafta başından beri oldukça volatil seyreden petrol fiyatları, rekor seviyede arz kesintisi anlaşmasının küresel yakıt talebindeki çöküşü dengelemek için yeterli olup olmayacağına dair şüpheleri ile negatif kapanış gerçekleştirdi. Amerikan petrolü yaklaşık %20, Brent petrol ise %8 kayıp ile haftayı kapattı.

LME bakır ise Şili’deki maden şirketlerinin üretim kesintisine gitmeyi değerlendirdikleri haberleri ile primli başladığı haftayı Fed’den gelen destek haberleri ve artan risk iştahı ile %3.92 primli olarak $5032 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Yeni hafta, global piyasaların koronavirüs salgınının ekonomide yaratacağı tahribatla ilgili endişelerle karmaşık seyri ile başladı. Geçtiğimiz haftayı 1974 yılından bu yana en büyük haftalık yükselişle sonlandıran ABD endeksleri, bilanço sezonu öncesinde, 13 Nisan Pazartesi gününü değer kayıpları ile sonlandırdı. Dow Jones %1.39 ve S&P 500 endeksi %1.01 kaybederken Nasdaq endeksi %0.48 primli kapanış gerçekleştirdi.

Asya borsaları ise koronavirüs salgınının zirveye yaklaştığına dair umutlarla yükseldi. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yatay eksi; Şanghay Bileşik endeksi %1.59, Hang Seng endeksi %0.56, CSI300 endeksi ise %1.93 primli.

Özellikle dikkatle izlenen ve tedirginlik yaratan Çin ihracat rakamlarının koronavirüs salgınından dolayı Mart ayında bir önceki yıla göre %14 daha düşük gelmesi bekleniyordu. Ancak Çin'in yuan cinsindeki ihracatı Mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3.5'luk ılımlı bir düşüş gösterirken, ithalatı ise %2.4 arttı. Çin'in dolar cinsindeki ihracatı ise Mart ayında bir önceki yıla göre yüzde 6.6 düşerken, ithalatı %0.9 daraldı.

Sony Financial Holdings ekonomisti Hiroshi Watanabe, "Her ne kadar Fed şimdilik finansal krizle ilgili endişeleri hafifletse de, ekonomi normale dönmekten çok uzak" açıklamasında bulundu.

JPMorgan analistleri yayınladıkları araştırma raporunda, "Salgının zirveye yaklaştığına dair, ya da en azından bazı bölgelerde yavaşladığına dair emareler sonucunda faaliyetler üzerindeki kısıtlamaların ne zaman gevşetileceği konuşulmaya başlandı. Kısa zamanda bir aşı bulunmasının ya da ciddi bir sürü bağışıklığının oluşmasının mümkün olmadığı düşünülürse, ekonomileri yeniden başlatmak çetrefilli olabilir" dedi.

Dolar, geçtiğimiz hafta FED’in açıkladığı ek paket  ve Çin ticaret verilerinin piyasaların korktuğundan daha az karamsar bir tablo çizmesi ve koronavirüs kaynaklı ölümlerin yavaşlama işaretleri göstermesi sonucu düşerken dün günü %0.17 değer kaybı ile kapattıktan sonra %0.1 kayıpla 99.246 seviyesinde.

Euro dolar karşısında %0.27 primli olarak 1.0942 seviyesinde, sterlin ise %0.34 primli olarak 1.2550 seviyesinde bulunuyor.

Petrol fiyatları, ABD yetkililerinin ABD'deki kaya petrolü arzında diğer petrol üreticileri tarafından yapılan arz kesintilerini desteklemek için Nisan ayında rekor seviyede bir kesinti yapılacağını açıklamalarıyla bir miktar yükseldi. Fakat petrol fiyatları koronavirüs sebebiyle talebin azaldığı ve stokların hızla dolduğu pazarda dengenin sağlanamaması sebepleri ile kazançlarını geri verdi. Amerikan ham petrolü %1.78 değer kaybı ile $22, brent petrol ise %0.38 kayıp ile $31.62 seviyesinden işlem görüyor.

LME bakır ise Çin ticaret verilerinden ve bazı önemli madenlerdeki üretim kesintilerinin yol açabileceği arz kesintisinden destek bularak $5200 seviyesine kadar yükseldikten sonra %2.34 primli olarak $5150 seviyesinden işlem görüyor.

 

 İndir

2020- 14.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta Asya borsaları ve petrol fiyatlarının, koronavirüs nedeniyle dünya ekonomilerinin uzunca bir süre durabileceği ve merkez bankalarının eşgüdümlü tedbirlilerine rağmen dünya ekonomisinin tahrip olacağı kaygılarıyla başladı.

JPMorgan ekonomisti Bruce Kasman, "Gerekli sınırlayıcı tedbir politikalarına bağlı olarak küresel pandeminin boyutunun ve yarattığı tahribatın arttığına dair yaptığımız değerlendirmeler sonucu 2020 yılının ilk yarısındaki dünya genelindeki gayrisafi yurtiçi hasıla tahminlerimizi düşürmeye devam ediyoruz" açıklamasında bulunurken, JPMorgan'ın yılın ilk yarısında dünya genelindeki gayrisafi yurtiçi hasıla yıllık bazda %10.5 düşeceğini öngördüklerini açıkladı.

Fakat Çin’den gelen veriler, risk iştahındaki artışı destekledi ve hafta başında endekslerde primli hareketler izlendi. Çin'in resmi imalat PMI verileri Mart ayında 52.0'ye yükselerek Şubat ayındaki rekor dip seviyesi olan 35.7'yi geçerken, tahminler verinin 45.0 gelmesi yönündeydi. Ancak analistler, faaliyetlerinde genişleme ya da daralma olduğunu bildiren şirketlerin net bilançosunu hesaplayan PMI endeksinin gerçek iyileşmeyi olduğundan fazla gösterebileceği konusunda uyarıda bulundular. Çin'de küçük ve orta ölçekli ihracatçı şirketlerin durumu konusundaki gösterge olan özel imalat PMI verisi ise Mart ayında 50.1 ile analist beklentilerinin üstünde açıklandı.

Avrupa’da açıklanan PMI rakamları ise imalat sektöründe daralmanın hızlandığını gösterdi. Euro Bölgesi revize Mart ayı imalat sektörü PMI rakamı 44.5 puan değerini alırken, işsizlik oranı Şubat ayında %7.3 olarak açıklandı.

Hafta ortasında virüsün etkilerinin ABD’de şiddetini arttırması ve ABD Başkanı Donald Trump’ın önümüzdeki iki haftalık sürecin zorlu geçeceğine işaret etmesi ekonomiye ilişkin endişeleri arttırırken, ABD’de ise Mart ayı revize imalat sektörü PMI rakamı 47.8 ile 47.0 tahmininin üzerinde açıklandı. Mart ayı ISM imalat endeksi ise 49.1 ile 44.5 beklentisinin üzerinde gerçekleşti.

Beyaz Saray sağlık uzmanları, Amerikalıların evde kalma kurallarını takip etmemesi halinde 100.000 ile 240.000 arasında insanın hayatını kaybedeceğini öngördüklerini açıklarken; Donald Trump, gazetecilere "Halkımızın önünde zor günler var, şu andan başlayarak ama özellikle bir kaç gün içinde çok korkunç bir kaç hafta bizi bekliyor olacak" dedi. ABD’nin de Covid-19’un etkisi altına giriyor olması ve bunun negatif ekonomik yansımaları risk iştahını azaltmaya devam ediyor. ABD tarafında geçen haftaki bozulmanın devam edip etmediğini görmek amacıyla yakından takip edilen Haftalık İşsizlik Maaşı başvuruları 3.7 milyon beklentisinin üzerinde 6.6 milyon olarak artış gösterdi.

Dolar, güvenli liman pozisyonunun verdiği destek ve koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle dünya genelinde uzun yılların en sert ekonomik daralmasının yaşanacağı endişeleriyle yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri dolar ve devlet tahvillerine yönelmeleri ile haftayı primli kapattı.

Diğer yandan ABD Başkanı Trump’ın Suudi Arabistan’la ve Rusya ile görüştüğünü belirterek, 10-15 milyon varillik üretim kesintisine gidileceğini düşündüğünü açıklaması, petrole sert alım getirdi. Amerikan petrolü haftalık bazda %31.75 primli olarak $28.34, brent petrol ise %36.82 primli olarak $34.11 seviyesinden kapattı.

LME bakır ise geçtiğimiz hafta genel olarak Çin verilerinden destek bularak haftalık bazda %0.56 primli olarak $4842 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Yeni hafta başlangıcında ise hisse senedi piyasalarına yükseliş hakimdi. Virüs kaynaklı vaka ve ölüm sayısının geçtiğimiz haftaya kıyasla ivme kaybetmesi piyasalar tarafından olumlu algılandı.

ABD’de 3 büyük endeks dün %7 üzerinde primli kapanış gerçekleştirirken, Avrupa tarafında da başlıca endekslerdeki primler %3’ü aştı.

Asya borsalarında da koronavirüs krizinin New York'ta ivme kaybettiğine ve Avrupa'da ise azaldığına dair geçici işaretlerin desteğiyle alıcılı seyir hakimdi. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi %2.77, Şanghay Bileşik endeksi %2.05, Hang Seng %2.12, CSI300 endeksi ise %2.28 değer kazandı.

Diğer yandan Cuma günü 700 bin gerileme ile beklentilerden bile kötü açıklanan tarım dışı istihdam verisi koronavirüs salgınının ABD ve küresel ekonomiye zararının büyüklüğünü gösteriyor.

Donald Trump önümüzdeki 2 haftanın zor geçeceğini açıklarken İtalya’da ise son 3 haftanın en düşük yeni vaka sayısı kayıtlara geçti ve kısa sürede en azından İtalya’da kontrolün sağlanacağı belirtiliyor. İngiltere’de ise Başbakan Boris Johnson dün COVID-19 semptomları kötüleştikten sonra hastaneye kaldırıldı ve ardından yoğun bakıma alındığı açıklandı.

Japonya’da ise Tokyo ve Osaka dahil olmak üzere toplamda 7 bölgede acil durum ilan edilirken hükümet yaklaşık 1 trilyon dolarlık teşvik paketi ile virüsün ekonomik tahribatını azaltmaya çalışıyor.

Petrol fiyatları ise toplanıp toplanmayacağı tartışma konusu olan ve Rusya ile Suudi Arabistan arasındaki petrol savaşını bitirmeyi amaçlayan OPEC toplantısının Perşembe günü yapılacağı açıklanırken, üyelerin üretim kesintisi konusunda anlaşacağına dair haberler haber akışı ile primli. Amerikan petrolü dünkü %8’e varan kaybın ardından %1.8 primli olarak $26.55; brent petrol ise dün %3.11 değer kaybettikten sonra %2.45 primli olarak $33.86 seviyesinde.

LME bakır dün Şili’deki maden şirketlerinin üretim kesintisi beklentisi ile %1.29 değer kazandı. LME bakır bugün ise salgınının ivme kaybetmesi ve artan risk iştahı ile %3.29 primli olarak $5066 seviyesinden işlem görüyor.

 İndir

2020- 13.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta koronavirüs salgınına karşı giderek daha fazla sayıda ülkenin tecrit uygulamasının ardından politika yapıcıların aksi yöndeki çabalarına rağmen dünya ekonomisinin büyük ölçekli resesyona gireceği kaygılarıyla satışlarla başladı.

Fed salgın nedeniyle oluşan "büyük aksaklıları gidermek" için hane halkı, küçük işletmeler ve şirketleri desteklemek adına daha önce görülmemiş çeşitlilikte kredi desteği vereceğini belirterek öğrenci kredileri, kredi kartı borçları ve küçük şirketlerin ABD'nin hükümet destekli kredileri için borç verecek ve büyük şirketlerin tahvillerini açıkladı.

ABD senatosundan geçmesi beklenen 1.6 trilyon dolarlık destek paketinin etkisiyle Salı günü risk iştahında artış görüldü ve MSCI dünya borsalar endeksi %8.39 ile sert yükselerek küresel finansal krizin yaşandığı Ekim 2008'den bu yana en büyük günlük kazanımını elde etti.  Çarşamba günü ise Kongre ve Beyaz Saray’ın 2 trilyon USD’lik ekonomik destek paketinin ardından, Almanya’dan da benzer bir açıklama gelmesi Avrupa ve ABD endekslerindeki yükselişi destekledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Donald Trump teklifi masasına ulaştığı anda imzalayacağını söylerken, ABD tarihinin en büyük yardım paketi olabilecek teklifte koronavirüs nedeniyle ağır şekilde etkilenen sektörlere $500 milyar tutarında fon ayırırken milyonlarca ABD'li aileye $3,000 yardım yapılacak.

Perşembe günü ise 2 trilyon dolarlık koronavirüs destek paketi açıklaması ve Fed emsali görülmemiş bir adım olan kurumsal krediler için doğrudan destek açıklamaları endeksleri destekledi. Ancak yatırımcılar alınan tüm önlemlerin ekonomileri desteklemeye yeterli olup olmayacağı konusunda hala endişeliler.

Koronavirüs salgınını sınırlamak için alınan önlemlerin ABD'de ekonomiyi durma noktasına getirmesi ve toplu işten çıkarmalara yol açması nedeniyle ABD'de işsizlik maaşı başvuruları, geçen hafta 3.28 milyona yükselerek rekor kırdı. Daha önce 1982 yılında 695.000 kişi ile rekor kıran işsizlik maaş başvuruları önceki hafta 282.000 kişi olmuştu.

Dolar endeksi, ABD tarafında açıklanan destek paketlerinin etkisi ile %4.33 değer kaybı ile haftayı kapattı. Dolar endeksindeki düşüşe paralel olarak euro haftalık bazda %4.17, sterlin ise %7 değer kazandı.

Petrol fiyatları ise günlük petrol talebinin 15-20 milyon varil dolayında düşüş gösterdiğine dair haber akışı ile haftalık bazda değer kaybederken, haftalık kayıplar Amerikan petrolünde %4.10, brent petrolde ise %7.60 seviyesinde gerçekleşti.

LME bakır merkez bankalarının destek paketleri ve açıklanan paketler ile risk iştahındaki artışın desteği ile $4675 seviyesinden başladığı haftayı %2.45 primli olarak $4815 seviyesinden kapattı.

Piyasalar yeni haftaya Asya borsaları ve petrol fiyatlarındaki, koronavirüs nedeniyle dünya ekonomilerinin uzunca bir süre durabileceği ve merkez bankalarının eşgüdümlü tedbirlilerine rağmen dünya ekonomisinin tahrip olacağı kaygılarıyla gerileme ile başladı.

Ancak ABD piyasaları hızlanan aşı çalışmaları ile yönünü yukarı çevirirken, Dow Jones %3.19, S&P 500 %3.35 Nasdaq endeksi ise %3.62 primli kapanış gerçekleştirdi.

Avrupa tarafında İspanya hariç diğer ana endekslerde %1-2 aralığında primli kapanışlar görüldü.

Asya borsaları ise dünya genelindeki diğer ülkelerin üretim faaliyetleri durmuş olmasına rağmen Çin'den gelen fabrika verilerinin faaliyetlerde toparlanma umudunu oluşturmasıyla tedirginlik içinde hafif yükseldi.

Çin'in resmi imalat PMI verileri Mart ayında 52.0'ye yükselerek Şubat ayındaki rekor dip seviyesi olan 35.7'yi geçerken, tahminler verinin 45.0 gelmesi yönündeydi. Ancak analistler, faaliyetlerinde genişleme ya da daralma olduğunu bildiren şirketlerin net bilançosunu hesaplayan PMI endeksinin gerçek iyileşmeyi olduğundan fazla gösterebileceği konusunda uyarıda bulundular. Eğer bir şirket zorunlu iş durdurmadan sonra faaliyetlerine yeniden başlamışsa, endeks faaliyetin genel düzeyi hakkında fazla bir şey söylemeden bunu genişleme olarak gösterebiliyor.

JPMorgan ekonomisti Bruce Kasman, "Gerekli sınırlayıcı tedbir politikalarına bağlı olarak küresel pandeminin boyutunun ve yarattığı tahribatın arttığına dair yaptığımız değerlendirmeler sonucu 2020 yılının ilk yarısındaki dünya genelindeki gayrisafi yurt içi hasıla tahminlerimizi düşürmeye devam ediyoruz" dedi. JPMorgan'ın tahminine göre yılın ilk yarısında dünya genelindeki gayrisafi yurt içi hasıla yıllık bazda %10.5 düşecek.

Çin ise dün ana repo oranında yaptığı 20 baz puanlık indirimle canlandırma politikalarına ilave bir katkıda bulundu.

Dolar endeksi ise bugün %0.11 primli olarak 99.288 seviyesine yükselirken euro %0.5 değer kaybı ile 1.0990, sterlin ise %0.27 primli olarak 1.2448 seviyesinde.

Petrol fiyatları ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in enerji piyasalarını istikrara kavuşturmak için anlaşmaları sonrası göstergelerin 18 yıllık en düşük seviyelerinden yükselişe geçmesiyle toparlanmaya başladı. Amerikan petrolü %6.60 değer kaybettiği günün ardından haber akışının etkisi ile %2.89 primli olarak $20.67 seviyesinden işlem görüyor.

LME bakır ise dün uzun süredir devam eden salgının global resesyona sebep olabileceği endişeleri ile %1.15 değer kaybederek $4758 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. LME bakır bugün ise Çin verileri ile desteklenerek %3.05 primli olarak $4901 seviyesinde bulunuyor.

Makro veri tarafında bu hafta genel olarak ABD imalat PMI verileri öne çıkarken, ABD tarafında ticaret verileri ile tüketici güveni endeksi ve haftalık işsizlik başvuruları takip edilecek.

 İndir

2020- 12.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Küresel hisse senedi piyasaları koronavirüsün ekonomiye etkisi nedeniyle  geçtiğimiz haftaya Fed'in yeni bir olağanüstü faiz indirimine gitmesiyle başladı.

Fed Pazar günü (15 Mart) gece yarısı aldığı kararla koronavirüsün etkileriyle mücadele için faizi neredeyse sıfıra indirirken (%0-0.25 aralığı) en az 700 milyar dolar tahvil alımı yapacağını bildirdi. Diğer merkez bankaları ise bankalara ucuz likidite sağlayacaklarını açıkladı.

Finansal piyasaları kontrol altına alabilmek adına major ekonomilerden ve özellikle FED ve ABD’den salgını önleme paketleri hazırlanırken Covid-19 vakalarında artış hızı ise risk iştahının kapanmasına yol açtı. Hisse senetleri, tahvil, altın ve emtia fiyatları dünyanın neredeyse her ülkesinin koronavirüs salgınını sınırlama ve ekonomiyi desteklemeye çabalarına rağmen geriledi.

Avrupa ve ABD'de hız kazanan koronavirüs salgını seyahat engelleri ve restoranların kapatılması gibi iş faaliyetlerini sınırlayıcı önlemler alınmasını gerektirirken ekonomiyi de zayıf düşürdü.

Merkez bankaları ortak adım atarak salgının ekonomiyi yavaşlatıcı etkilerini hafifletmeyi amaçlasa da yatırımcılardaki panik hali giderek arttı. Söz konusu olağanüstü tedbirler en son 2008-2009 finansal krizi sırasında görülmüştü.

Japonya merkez bankası varlık alımlarını arttıracağını belirtirken, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda da koronavirüsün ekonomik etkisini azaltmak için yeni önlemler açıkladı.

Çin’de Ocak ve Şubat ayında perakende satışlar yıllık bazda %20,5 oranında geriledi.

ABD yaptığı açıklamada, Avrupa’nın ardından İngiltere ve İrlanda’dan ülkeye girişleri de kapattığını belirtti. 13 Mart’ta ilan edilen ulusal acil durumun ardından ABD’de virüsü önlemeye yönelik kısıtlamalar da arttı. ABD Başkanı Donald Trump’ın genel karantina uygulaması planlamadıklarını ve virüs ile mücadelenin yaz ortasına kadar devam edebileceğini söylemesi ABD endekslerindeki satışları hızlandırdı.

Finansal piyasalar Pazartesi günü S&P 500 endeksinin %12 düşüş ile 30 yıl önceki "Kara Pazartesi" gününden beri olan en kötü gününü yaşamasıyla çöküntü yaşadı.

ABD hükümetinin salgın ile zayıflayan ekonomiyi desteklemek adına, 1.2 trilyon dolarlık kurtarma paketi üzerinde çalıştığı haberlerinin ardından Salı günü endekslere güçlü alım geldi.

Çarşamba günü majör Avrupa ve ABD endekslerinde COVID-19’un salgın haline dönmesiyle birlikte hisse senedi piyasalarında tarihi satışlar yaşanmaya devam etti.

19 Mart Perşembe günü ABD piyasaları, toparlanan petrol fiyatları ve merkez bankalarının destek programlarıyla yönünü yukarı çevirdi.

Haftanın son işlem gününde hisse senedi piyasalarına karışık seyir hakimdi. Avrupa’da endekslerde pozitif kapanış görülürken, ABD endeksleri güne artıda başlasa da virüsün ekonomik etkilerine yönelik artan endişeler endekslerde satışa yol açtı.

Tokyo'daki State Street Bank forex uzmanı Kazushige Kaida, "Likidite düne kıyasla çok daha kötü durumda. Altın bile çok ciddi bir miktarda satıldı. Böyle bir durumu daha önce hiç görmemiştim. Bu kriz, 2000'deki teknoloji balonunun patlamasından ya da 1998'deki uzun dönem sermaye yönetimi (LTCM) krizinden bile daha akıl almaz bir durumda" dedi.

Dolar, Fed'in tekrar olağanüstü faiz indirimine gitmesi ve diğer büyük merkez bankalarının piyasaya ek likidite sağlayarak dolar kıtlığını hafifletmek için adımlar atmasından sonra hafta başında  birçok para birimi karşısında değer kaybetti.

Ancak Avrupa, ABD ve Avustralya merkez bankalarının aldığı olağanüstü tedbirlere rağmen yatırımcılar tüm yatırım araçlarından kaçarak nakite geçmeye devam etmesi ile dolar, hafta sonuna doğru neredeyse her para birimi karşısında değer kazandı ve haftanın tek kazananı oldu.

Dolar endeksi 102.992 ile Ocak 2017’den bu yana en yüksek seviyeyi test etti. EUR/USD’de 1.15 seviyesinden başlayan satışlar geride bıraktığımız haftada artarak devam etti, parite 1.0636’ya kadar geriledi. Almanya’da açıklanan ZEW araştırma sonuçlarında önümüzdeki döneme dair oluşan oldukça zayıf beklenti de euro’daki satışları hızlandırdı. ECB Çarşamba günü  750 milyar euro, tutarında tahvil alma taahhüdünde bulundu. ECB’nin yardım paketi açıklaması sonrası euro da satışlar devam etti.

Petrol fiyatları Fed'in yaptığı acil faiz indirimlerinin koronavirüs salgını dolayısıyla paniğe kapılan küresel piyasaları sakinleştirememesinin ardından kayıplarını arttırdı. Petrol fiyatlarının üzerinde hem arz hem de talep kaynaklı sert baskılar bulunuyor. Küresel salgının yarattığı endişelerden dolayı petrol alımları düşmeye devam etti. Çarşamba günü Petrol tarafında son 18 yılın en düşük seviyesi  sonrası -24% kayıp görüldü. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı S.Arabistan’ın Mayıs ayı itibariyle günlük petrol arzını on milyon varile çıkaracağını açıklaması ve petrol fiyatlarına dair aşağı yönlü revize edilen beklentiler satışların devamına neden oldu. Suudi Arabistan ile Rusya arasındaki anlaşmazlığa uygun bir zamanda müdahale edeceği açıklamasıyla birlikte petrol Perşembe günü kayıplarının bir kısmını geri alsa da haftayı %20 kayıpla kapattı.

Asya borsaları, koronavirüs salgını endişelerinin, kapsamlı politika desteğinin salgın nedeniyle ekonomide oluşan tahribatı telafi edebileceği umutlarını gölgede bırakmasıyla geriledi.

LME metalleri hafta başındaki kayıplarının ardından Çarşamba günü ABD’den daha fazla teşvik paketi geleceği beklentileri ve madencilerin üretimde kesintiye gitmelerinden destekle yükseldi. Ancak artan endişelerle LME bakır Perşembe günü %8’den fazla gerileyerek $4371 ile 4 yılın en düşük seviyesine geriledi. LME bakır %13.82 ile Euro Bölgesi borç krizinden (Eylül 2011) bu yana en büyük haftalık düşüşünü kaydetti.

Haftanın ilk işlem gününde hisse senedi piyasaları satış baskısı altında işlem gününü tamamladı.

Fed dün koronavirüs nedeniyle oluşan "büyük aksaklıları gidermek" için hane halkı, küçük işletmeler ve şirketleri desteklemek adına daha önce görülmemiş çeşitlilikte kredi desteği vereceğini belirterek yeni ekonomik programlar açıkladı. Fed bu programlarla öğrenci kredileri, kredi kartı borçları ve küçük şirketlerin ABD'nin hükümet destekli kredileri için borç verecek ve büyük şirketlerin tahvillerini alacak.

Fed’in çok yüksek miktarda dolar fonlaması sözü vermesi her ne kadar koronavirüsün yarattığı ekonomik tahribatı hemen azaltmasa da finansal piyasalardaki gerilimi nispeten yatıştırdı. Wall Street bu adımdan etkilenmemiş görünürken Asya borsaları yatırımcıları adımdan destek buldu.

Dün ABD’de Dow Jones %3.04, S&P 500 %2.93 ve Nasdaq endeksi %0.27 kayıp ile kapanış gerçekleştirirken; başlıca Avrupa endeksleri ise günü %2’den büyük kayıplar ile sonlandırdı.

Asya tarafında ise çökük durumda olan Güney Kore borsası Güney Kore hükümetinin planladığı ekonomik kurtarma paketinin boyutunu iki katına çıkarak 100 trilyon won'a (80 milyar dolar) yükseltmesinin ardından %8.60 yükseldi. Diğer yandan Şanghay Bileşik endeksi %2.34, Hang Seng %4.46, CSI300 endeksi ise %2.69 primli kapandı.

Makro veri tarafında dün ABD tarafında Şubat ayı Chicago Fed Ulusal aktivite endeksi, 0.35 düşüş beklentisine karşı 0.16 artış açıklaması gerçekleşti. Avrupa tarafında da Mart ayı tüketici güveni verisi -13 beklentisinin üzerinde -11.6 olarak açıklandı. Bugün ise ABD İmalat PMI Mart'ta 50.7'den 49.2'ye gerileyerek son 127 ayın en düşük seviyesini gördü. ABD ekonomisinin üçte ikisini oluşturan hizmetler sektörü alt endeksi 49.4'ten 39.1'e düşerek tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi.

Fed'in çok fazla miktarda ihtiyaç duyulan dolar likiditesini sağlamak için tüm imkanlarını seferber etmesinin ardından dolar endeksi dün %0.32 bu sabah da %0.67 kayıp ile 101.796 seviyelerinde. Euro ise dolar endeksine paralel olarak dün %0.25 ve bugün %0.49 primli olarak 1.0775 seviyesinden işlem görüyor.

Sterlin İngiltere’den gelen GDP’nin virüs nedeniyle %10’a yakın gerileyeceği haberleri ile dünkü %0.80 değer kaybından sonra bu sabah %1.52 primli olarak 1.1724 seviyesinde.

Petrol fiyatları ABD'nin yakında 2 trilyon dolar değerinde koronavirüs yardım paketi üzerinde anlaşmaya varacağı umutlarından destek bularak yükseldi. Brent ham petrolü %3 primli olarak $27.84, Amerikan petrolü ise %0.51 primli olarak $23.48 seviyelerinde bulunuyor.

LME bakır koronavirüs nedeniyle global ekonomik büyümeye dair duyulan endişelerle dün günü %0.26 kayıp ile kapattıktan sonra bugün ABD tarafından gelen destek haberleri ile %6.76 primli olarak $4912 seviyesinden işlem görüyor.

Makro veri tarafında ABD’de açıklanacak dayanıklı mal siparişleri, GSYİH, kişisel gelirler ve Mich. Tüketici güven endeksi izlenecek.

Ayrıca 26 Mart’ta BoE toplantısı takip edilecek.İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (22.08.2022) USD: 18,1093 - EUR: 18,2421 - GBP: 21,5446 Fixing Kurları (21.08.2022) USD: 18,267 - EUR: 18,4351 - GBP: 21,7597 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0092 - GBP / USD: 1,1912