Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2020- 10.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündemine koronavirüs hakim olmaya devam ederken, Fed’in sürpriz faiz indirimi haftaya damgasını vurdu.

ABD Merkez Bankası (Fed) ülke ekonomisini koronavirüs salgınının etkisinden korumak için Çarşamba günü politika faizini 50 baz puan indirerek %1-%1.25 aralığına indirdi.  2008 krizinden bu yana ilk kez iki FOMC toplantısı arasında faiz indirimine giden Fed, 50 baz puanlık indirim ile gösterge faiz bandını %1.25-%1.00 seviyesine çekmiş oldu.

Dolar endeksi faiz indiriminin etkisiyle sert satışlar ile karşılaştı. Karar sonrası hisse senedi piyasaları önce alıma geçtiyse de arz şokuna karşı Fed’in adımlarının etkisiz kalacağı endişesi ile yükseliş baskılandı.

Çin’den gelen özel sektör hizmet PMI verisi 26.5 olarak gerçekleşti. Önceki 58.8 beklenti ise 48’di.

Asya borsaları Fed'in olağanüstü toplanarak faiz indirim kararı almasının ardından yükseldi.

Karantinaların genişletilmesi ve İngiltere’de virüs kaynaklı ilk ölümün gerçekleşmesi merkez bankalarının hamlelerini geri plana attı. Koronavirüs nedeniyle Çin’de üretimde yaşanan aksamalar ve zayıf talep bakırı baskılamaya devam etti. LME bakır, faiz indirim kararının koronavirüs salgınının ekonomiyi yavaşlatacağı endişelerini güçlendirmesiyle önemli bir yükseliş kaydedemedi.

Piyasalar yeni haftaya petroldeki %30’luk düşüşle başladı. Bir süredir panik satışlarına sebep olan Corona virüs salgınıyla birlikte Suudi Arabistan ve Rusya gerginliği de piyasalardaki satışın dozunu arttırdı. Üretim kesintisi konusunda anlaşamayan OPEC ve Rusya arasındaki ilişki hafta sonu Suudi Arabistan’ın fiyat indirimi yapmasıyla gerildi. Petrol fiyatlarının %30 civarında değer kaybıyla açılış yapması sonrası hisse endekslerinde de sert satışlar görüldü.

S&P 500 endeksi dün %7.6, Dow Jones %7.79, Nasdaq ise %7.29  düşüş göstermişti. Dow Jones endeksi Ocak 2019’dan bu yana en düşük, S&P 500 endeksi Haziran 2019’dan bu yana en düşük ve Nasdaq Ekim 2019’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Avrupa’da ana endekslerde %8 civarında kayıplar görüldü.

Küresel borsalar petroldeki sert düşüşün ve koronavirüs salgınının ekonomide tahribat yaratacağı endişelerinin etkisiyle riskli piyasalardan çıkarak tahvil piyasasına sığında. Dün ABD'nin 30 yıl vadeli tahvilinin faizi %1'in altına, 10 yıllık tahvilinin faizi ise ilk defa %0.5'in altına indi.

Bu sabah, Asya borsaları ve tahvil getirileri, küresel merkez bankalarının ve hükümetlerin koordineli bir şekilde ekonomiye destek verecekleri spekülasyonlarının panik satış baskısını yatıştırmasıyla, tarihi dip seviyelerinden yükseldi.

ABD'nin 10 yıllık hazine tahvil getirisi iki kattan fazla artışla %0.70'e yükseldi, petrol fiyatları ise %7'den fazla yükselerek, piyasalara destek umudu verdi.

Trump günün ilerleyen saatlerde önerilen önlemleri açıklamak için basın toplantısı planlıyor ve işlemciler, Hazine Bakanı Steve Mnuchin'in radikal adımlar için bastırdığı söylentileri bildirdi.

S&P 500 endeksinin vadeli kontratlarının ilk işlemlerdeki düşüşün ardından %3 yükselmesi yatırımcılara cesaret verdi.

LME bakır dün $5433 ile Aralık 2016’dan bu yana en düşük seviyeye geriledikten sonra günü %1.88 kayıpla $5524 seviyesinden kapattı. LME bakır düşük seviyelerden gelen alımların ve panik havasının geçmesinin etkisiyle %0.81 primle $5569 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksi %0.97 primle 95.819 seviyesinden işlem görürken, euro dolar karşısında %0.72 kayıpla 1.1365’ten işlem görmeye devam ediyor. Euro dün dolar karşısında 1.1492 ile Ocak 2019’dan bu yana en yüksek seviyeyi test etmişti.

Piyasada Perşembe günü gerçekleşecek ECB toplantısı bekleniyor.

 İndir

2020- 09.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Dünya borsaları koronavirüsün küresel ölçekte bir salgın haline geldiği ve dünya ekonomisinin bu nedenle resesyona gireceği kaygılarıyla yatırımcıların riskli varlıklardan çıkmasıyla birlikte 2008 yılındaki finansal krizden bu yana en kötü haftayı geride bıraktı.

Koronavirüs endişesiyle ABD, Asya ve Avrupa borsalarında izlenen sert satışların yanı sıra artan jeopolitik gerilimler nedeniyle Türkiye’de kötü bir hafta geride kaldı. S&P 500  endeksi %11 haftalık düşüşle 2008 yılından bu yana en sert geri çekilmeyi yaşadı.

Riskli varlıklardan kaçan yatırımcıların güvenli limanlara sığınmasıyla, güvenli varlıklar yükseldi. ABD Hazine tahvillerine olan talep tahvil getirilerini tarihi dip seviyelere çekti.

Dünyanın geri kalanındaki vaka sayısının salgının başlangıç noktası Çin'deki vaka sayısını aşmasının ardından salgının birkaç ay içinde ortadan kalkacağı ve ekonominin normale döneceği beklentileri ortadan kalktı. Salgının küresel ekonomiye oluşturduğu tehdit nedeniyle yatırımcılar Fed'in gelecek aydan itibaren faiz indireceği beklentisini hızla kuvvetlendi.

Dolar endeksi ABD'de faiz indirimi beklentilerinin kuvvetlenmesiyle değer kaybetti. Euro, Almanya maliye bakanlığının zayıflayan ekonomisini desteklemek için mali harcama kısıtlamalarını gevşetmeyi düşündüğü haberinin ardından yükseldi. Sterlin, İngiltere'nin Avrupa Birliği ile ticaret görüşmelerinin durması ve yüksek mali harcama beklentilerini azaltması endişesiyle geriledi.

LME bakır artan endişelerle Cuma günü $5533 ile 3 Şubat’tan ($5527) bu yana gördüğü en düşük seviyeyi test etti. Haftayı %3 kayıpla kapatan LME bakır’ın $5525’in kırılması halinde Mayıs 2017’de gördüğü $5463 seviyesi gündeme gelecek.

Virüsün ekonomik verilere etkisinin ilk görüleceği veri olan Çin Şubat imalat PMI'ı 50'den 35.7'ye düştü (beklenti 45). Bazı kaynaklar Çin’de hükümetin çalışanları işe döndürmeye başladığını ve bunun yeniden virüsün yayılmasına neden olabileceğini paylaşıyor. Çin'in tam kapasiteye dönmesinin bir kaç hafta hatta tüm Mart ayını alması bekleniyor. İyimser bir tahminle piyasada Mayıs ortası-Haziran ayında normalleşme bekleniyor. Çin’de ihracat bedelleri 6 ay, ticari alacaklar ise 4 ay vade ile dönüyor.  Pek çok şirket 6 haftadır faaliyette değil ve benzer şekilde ücretler de ödenmiyor.  Bu borç ve faiz ödemelerinin yüksek olduğu Çin'de ciddi bir nakit sıkışıklığı (dolar azlığına ek olarak) demek. Dolayısıyla PBOC’nin çok daha aktif olması bekleniyor.  Çin'de büyüme, koronavirüsün ekonomide aksamalara yol açmasının ardından geçen yıl üç yılın en düşük seviyesi olan %6.1'in de altına inecek gibi görünüyor. Ayrıca Euro bölgesi ve Japonya da resesyonun eşiğinde.

Asya borsaları, dünyanın başlıca merkez bankalarının koronavirüs salgınının ekonomiye olan etkilerini ortadan kaldırmak için eşgüdümlü politikalar izleyeceği umutlarıyla yeni haftaya primli başladı.  ABD'den Japonya ve Avustralya'ya kadar birçok merkez bankası açıklamada bulundu.

Şubat ayını %8-10 civarı kayıpla sonlandıran Avrupa ve ABD endeksleri, hafta sonu Çin’den gelen zayıf PMI verilerine karşın bu haftaya merkez bankalarından destek geleceği beklentisiyle toparlanmayla başladı. Avrupa kapanışına doğru gelen, bugün için G7 maliye bakanları ile merkez bankası başkanlarının virüsün ekonomiye etkileriyle ilgili olarak bir telekonferans planladığı haberi piyasalara moral verdi. 3 büyük ABD endeksi günü yaklaşık %5 primle kapatarak geçen haftaki kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Almanya İmalat PMI, Şubat ayında 47.8 beklentisinin hemen üzerinde 48 olarak açıklandı. Euro Bölgesine ait veri de 49.1 olan beklentiye paralel 49.2 oldu. İngiltere’de 51.9 beklenen veri, 51.7 ile beklentinin altında kaldı. ABD’de, Şubat ayında İmalat PMI 50.7 ile 50.8 beklentisine oldukça yaklaştı. ISM İmalat 50.1 ile 50.5 olan beklentinin altında kaldı. Cumartesi günü Çin’de Şubat ayı için İmalat PMI, 45 olan beklentinin oldukça altında, 35.7 seviyesine gerileyerek 2008 krizinin bile altında açıklanmış oldu. İmalat dışı PMI ise 50.5 beklentiye karşın 29.6 olarak açıklandı.

Almanya’nın piyasayı desteklemek adına açıklaması beklenen yardım Almanya’nın piyasayı desteklemek adına açıklaması beklenen yardım paketinin yanı sıra, Fed’in de piyasayı desteklemek adına faiz indirimine gideceği beklentisi Euro’yu desteklerken, Euro ile fonlanan carry pozisyonlardan çıkışlar da Euro’yu yukarı çekti. Dün güne 1.10 seviyesinde başlayan parite gün genelinde alım görerek 1.1185’e kadar yükseldikten sonra kapanışı 1.1150 seviyesinde yaptı. Bugün ise 1.11 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor.

Asya borsaları ve petrol G7 konferans görüşmesi öncesinde dünya genelindeki politika yapıcıların ekonomiyi koronavirüsün etkilerinden korumak için harekete geçecekleri konusundaki artan spekülasyonlardan dolayı bu sabah yükseldi.

G7 ülkelerinin finans bakanlarının bugün TSİ 1500'te başlayan konferans görüşmesinde, koronavirüsün neden olduğu aşağı yönlü riskle mücadele etmek için tüm uygun araçları kullanma taahhüdünde bulundu.  Hem FED Başkanı Powell, hem de ECB Başkanı Lagarde yakın zamanda harekete geçecekleri konusunda sinyal vermişlerdi. Ancak ECB'nin politika faizinin %0 olması ve FED'in faiz oranı aralığının ise %1.5 ile %1.75 aralığında olması, FED'e daha fazla manevra alanı sağlıyor.

Piyasalar genelindeki pozitif havanın desteği ile dün günü %2.4 primle kapatan LME bakır bugün erken saatlerde $5780’e kadar yükselse de virüs vakalarında artışın baskısıyla %1 kayıpla $5700 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor.

Haftanın geri kalanında ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisini izleyeceğiz.

 İndir

2020- 08.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Asya borsaları, Apple'ın koronavirüs salgınından dolayı üretimin yavaşladığını ve Çin'deki talebin zayıfladığını, buna bağlı olarak Mart'taki çeyreklik bilançolarda ciro hedefini tutturamayacağını açıklamasının ardından geçtiğimiz haftaya satışlar ile başlasa da, Çin’in virüsün olası ekonomik etkilerine karşı piyasayı destekleyici adımlar atmasından destek bulan endeksler haftanın geri kalanında yükseldi. Çin endeksleri ise diğer Asya endekslerine göre daha sert yükseliş kaydetti. Çin,  geçtiğimiz hafta gösterge borç verme faizini beklendiği gibi aşağı çekti.

Beklentilerin oldukça altında açıklanan Alman ekonomik eğilim verileri, yatırımcı güveninde sert bir düşüşe yol açarken, Almanya'nın ekonomik görünümüne karşı artan kötümserliği de şiddetlendirdi. Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'nın bu ay açıklanan imalat ve gayri safi yurtiçi hasıla verilerinin de zayıf olması, Euro bölgesinin harici şoklara tahmin edilenden daha dayanıksız olduğunu gösterdi.

Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon hedefini yakalamada sorun yaşayacağını ve faiz artış sürecinin uzayacağını düşünen piyasalar fonlama para birimi olarak öne çıkan Euro üzerindeki baskıyı arttırdı. Euro, Euro zone ve ABD arasındaki ayrışan ekonomik görünümden dolayı 1.08 dolarlık önemli destek seviyesini kırdı. Euro, 20 Şubat’ta dolar karşısında 1.077’e kadar gerileyerek Nisan 2017’den bu yana en düşük seviyeyi test etti. Euronun dolar karşısında yıl başından bu yana kaydettiği kayıplar, ABD ve Avrupa ekonomisinin negatif ayrıştığına işaret eden verilerin etkisiyle %3.7'yi buldu.

Çin’in korona virüsünden kaynaklı ekonomik hasara azaltmak adına faiz oranlarını düşürmesinin ardından endüstriyel metal talebine dair endişelerin azalmasıyla LME bakır geçtiğimiz haftanın ilk işlem gününde $5828.5 ile 3 haftanın zirvesini (27/01) test etse de haftanın geri kalanında kazançlarını koruyamadı. Apple Inc’in koronavirüsünün, dünyanın en büyük bakır tüketicisi olan Çin’in ekonomik faaliyetleri üzerindeki etkisine yaptığı vurgunun ardından LME bakır geriledi.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin ise koronavirüs salgınını önlemek için başlattığı katı seyahat sınırlamaları nedeniyle durmaya başlayan imalat tesislerini tekrar devreye almakta zorlanıyor.

Çin imalat sektöründeki duruşların sonucu olarak Şanghay Future Exchange’in baz metal stoklarında artış izlendi. Şanghay bakır stokları 262.00 ton ile Mart ortasından bu yana en yüksek seviyeye yükselirken 19 Ocak’taki seviyesinin yaklaşık iki katına ulaşmış durumda.

Apple’ın 2020’nin ilk üç ayı için, hem üretim hem de talep tarafındaki sorunlar sebebiyle, ciro hedefini yakalamayı beklemediklerini açıklaması, koronavirüs salgını endişelerinin ete kemiğe bürünmüş hali olarak yorumlandı. ABD'nin en değerli şirketin Apple’ın yaptığı açıklama, Çin'in ve diğer ülkelerin uyguladıkları ekonomik teşviklerin, global ekonomiyi koronavirüs salgınının etkilerinden koruyacağı yönündeki yatırımcı algısını değiştirdi. Apple’ın toparlanmanın gecikebileceğini söylemesi, virüsün etkisinin mevcut çeyreğin ötesine geçebileceği endişesini yarattı. Baskı altında kalan 3 büyük ABD endeksi haftayı kayıplarla kapatırken en çok kayıp %1.59 ile teknoloji endeksi Nasdaq’ta izlendi.

Piyasalarda güvenli limanlara kaçış gözlendi altın, gümüş ve devlet tahvillerine alım geldi. Dolar endeksi değer kazandı.

ABD Hazine tahvillerinin ters getiri eğrisiyle işlem görmeyi sürdürmesi, yani alışılmışın aksine kısa vadeli tahvil getirilerinin uzun vadeli tahvil getirilerinden daha yüksek olması ise yatırımcıların temkinli olduklarına işaret etti.

ABD konut başlangıçları %11,2 gerileme beklentisi karşısında %3,6 gerilemeyle sınırlı kaldı. Aralık ayında %3,7 gerileyen inşaat izinleri ise %2,1 artış beklentisinin oldukça üzerinde %9,2 artış gösterdi.

ABD Ocak ayı ÜFE, %0,1 artması beklenirken %0,5 arttı. 29 Ocak tarihli Fed toplantısı tutanaklarında mevcut para politikasının bir süre daha uygun olduğuna fakat yurt içi ve küresel risklere karşı tetikte kalındığına yer verildi.

Bunun dışında, ikinci çeyrekte hazine tahvil alımlarının azaltılmasının beklendiği belirtildi. Tutanaklara göre anlaşmaya rağmen ticari belirsizlikler hala yüksek. Korona virüs de görünüme ilişkin belirsizlikler arasında yer alıyor. Birçok ülkede yayınlanan öncü imalat PMI verileri de piyasalardaki tansiyonu arttırırken, Japonya'da IHS Markit imalat PMI Şubat ayında 48.8'den 47.6'ya düşerek yedi yılın en sert daralmasını kaydetti.

24 Şubat Pazartesi günü hisse senedi piyasalarına satıcılı seyir hakimdi. Geçtiğimiz hafta virüsün ilk çeyrek karları üzerindeki olası negatif etkisi endekslerde baskıya neden olurken, hafta sonu virüsün Çin dışında yayılma hızının artmasıyla endeksler haftaya %4’ü aşan düşüşle başladı.

İtalya’da virüs nedeniyle ölü sayısının artmasıyla birlikte Venedik festivali de dahil olmak üzere kamusal alan etkinlikleri iptal edildi. İran ve Güney Kore’de de yayılan virüs uluslararası ticaret üzerinde de baskı oluşturuyor.

ABD’de 3 büyük endeks günü %3.35-3.71 kayıplarla kapattı. Avrupa ve ABD borsaları, koronavirüsün küresel tedarik zincirlerini ağır etkileyecek ve ilk düşünülenden çok daha büyük ekonomik hasar yaratabilecek bir salgına dönüşeceği korkusuyla 2016 ortalarından bu yana en büyük kayıplarını kaydetmiş durumda.

Geçtiğimiz Cuma ABD’de zayıf gelen PMI rakamı sonrası 1.0860 seviyesine kadar yükselerek son dönem yaşadığı zayıf performansa ara veren EUR/USD yeni haftaya virüs haberleri sonrası satıcılı başladı. Almanya’da IFO rakamlarının beklenti üstü olması Euro için pozitif olurken, ABD açılışı sonrası USD endeksinde yaşanan satışlar pariteyi 1.0870’e kadar çekti. Seansı 1.0850 seviyesinde noktalayan parite yatay kapanış gerçekleştirdikten sonra %0.15 kayıp ile 1.0836 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Virüs vakalarının farklı bölgelerde artış göstermesi ile artan tedirginlik varlık sınıflarında satışa neden olurken, artan güvenli liman talebi sonrası spot altın $1,690 seviyesine kadar yükselerek Şubat 2013’ten bu yana en yüksek seviyesini gördü.

LME bakır yatırımcıların düşük fiyatlardan alımı geçmesi ile bu sabah yükselse de koronavirüsünün global yayılımı kazançları sınırladı. Dün $5672’ye kadar gerileyen ve günü %1.3 kayıpla kapatan LME bakır bugün $5680-$5728 bandında işlem görüyor.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Çin’de demir dışı metal firmaların %86.3’ünün uzayan Lunar New Year Tatilinin ardından işe geri döndüğünü açıkladı. Asya borsalarına bu sabah karışık seyir hakim oldu.

Koronavirüs salgınının artan yansımalarının Fed'in faiz indirimine yol açacağına dair yatırımcı beklentilerini artırmasıyla, doların yükselişi sınırlandı, dolar endeksi bugün yatay.

Fed'in federal fon oranı için vadeli kontratlar Haziran ayına kadar faiz indirimi ve yıl sonuna kadar 50 baz puandan fazla faiz indirimi fiyatlamaya başladı.

Enfeksiyonlar SARS'dan 10 kat daha fazla vaka ile 80.000 kişiyi geçerken, dünyadaki ülkeler salgını önleme çabalarını artırıyor. Hemen hemen tüm enfeksiyonlar Çin'de bulunuyor ancak Güney Kore, İtalya ve İran'daki vakalarda son zamanlarda yaşanan sert artışlar dün piyasaların çöküş yaşamasına neden oldu. Uzun yıllar güvenli liman alımları ile bilenen Japon para birimi yen ise bu kez virüse coğrafi yakınlığı nedeniyle satış baskısı altında.İndir

2020- 07.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Global piyasalar geride bıraktığımız haftada koronavirüs salgınına yönelik beklentiler ve endişelerle yön bulmaya devam etti.

Korona virüsünün ekonomik etkilerinin sınırlı kalma ümidine ilave olarak merkez bankalarının hamle yapma beklentisi, endekslerin çıkışına destek verdi. 3 büyük ABD endeksi hafta başında rekor tazeledi.

Çin’de tatil geride bıraktığımız hafta sona erse de bazı şirketler hafta boyunca kapalı kalmaya devam etti. Çin’deki havayolu uçuşlarının salgının başladığı tarihten itibaren %30’ların üzerinde düşüş göstermesi, General Motors ve Fiat’ın da bazı fabrikalarında Çin’den tedarik edilemeyen parçalar sebebiyle üretim kesintisine hatta durdurmaya gideceği haberleri hafta sonuna doğru risk iştahında azalmaya sebep oldu. Ancak Çinli şirketlerin kapalı kaldıkları uzun bir aranın ardından faaliyetlerine geri dönmesiyle hafta başında güçlü yükselişler kaydeden Asya borsaları, geçtiğimiz hafta genelinde primli kapanış gerçekleştirdi.

Avrupa endeksleri Almanya siyasetine ilişkin belirsizliğin artmasıyla birlikte baskı altında kaldı. Almanya’da politik gelişmeler ve ekonomiye dair kaygıların yanı sıra, Avrupa Merkez Bankası’na dair beklentiler Euro üzerinde baskı yaratan unsurlardan olurken, Euro Bölgesi endüstriyel üretim rakamının da son dört yılın en sert düşüşünü yaşaması euro/usd partiesinin Nisan 2017’den beri en düşük seviyelere çekilmesinde etkili oldu.

9 seansın 8’inin düşüşle kapatan euro/usd paritesi 1.0826’ya kadar geriledi. Cuma günü yayınlanan verilerde özel tüketim ve kamu harcamalarındaki zayıflamayla Alman ekonomisinin dördüncü çeyrekte büyüme kaydetmedi, euro bölgesi ekonomisi ise %0.1 ile 2014'ten bu yana en zayıf büyümeyi kaydetti.

Petrol fiyatları Rusya’nın, virüs sonrası sert düşüş gösteren fiyatlara karşılık arz kesintisini artıracağına dair beklentilerle sert yükseldi.

LME bakır Çin’de bazı fabrikaların üretime devam etmesi ve rekor seviyelere yükselen ABD endekslerinden bulduğu destekle Perşembe günü $5815’e kadar yükseldi.  Hafta genelinde primli işlem gören bakırın haftalık kazancı %1.8 oldu.

Asya borsaları, Apple'ın koronavirüs salgınından dolayı üretimin yavaşladığını ve Çin'deki talebin zayıfladığını, buna bağlı olarak Mart'taki çeyreklik bilançolarda ciro hedefini tutturamayacağını açıklamasının ardından bu sabah geriledi. ABD'nin en değerli şirketinin yaptığı açıklama, Çin'in ve diğer ülkelerin uyguladıkları ekonomik teşviklerin, global ekonomiyi koronavirüs salgınının etkilerinden koruyacağı yönündeki yatırımcı algısını değiştirdi.

Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities şirketinin yatırım stratejileri şefi Norihiro Fujito, "Apple, toparlanmanın gecikebileceğini söylüyor; bu da demek oluyor ki, virüsün etkisi mevcut çeyreğin ötesine geçebilir" dedi.

Almanya’da Şubat ayı Zew eğilim endeksi, 21.5 beklentiye karşılık 8.7 açıklandı. Alman ekonomik eğilim verilerinin Almanya'nın ekonomik görünümüne karşı artan kötümserliği şiddetlendirebilir. Euro/usd paritesi için 1.08 önemli bir destek seviyesi. Euro bugün dolar karşısında 1.0819 ile üç yıllık dönemin en dip seviyesine indi. Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'nın bu ay açıklanan imalat ve gayri safi yurtiçi hasıla verilerinin zayıf olması, Euro bölgesinin harici şoklara tahmin edilenden daha dayanıksız olduğunu gösterdi ve Euro para birimine olan yatırımcı algısını önemli ölçüde kötüleştirdi.

Dün Presidents’ Day tatili dolayısıyla ABD’de hisse senedi piyasası kapalıydı ve bu nedenle Avrupa’da da işlem hacmi 30 günlük ortalamanın altında kaldı. Avrupa ve ABD’de dün açıklanan önemli bir veri yoktu. Japonya ekonomisinin Aralık ayındaki çeyrekte 2014 yılından bu yana olan en hızlı küçülmesini kaydetti. Çin’de yavaşlayan ekonomi ile birlikte yeni ev fiyatlarındaki artış 2 yılın en düşük seviyesinde açıklandı.

Virüsün 70 bin kişiye bulaşmış olması endişeleri arttırırken, Çin’in virüsün olası ekonomik etkilerine karşı piyasayı destekleyici adımlar atması piyasaları destekleyen temel faktör olarak öne çıktı. Çin’in korona virüsünden kaynaklı ekonomik hasara azaltmak adına faiz oranlarını düşürmesinin ardından endüstriyel metal talebine dair endişelerin azalmasıyla LME bakır dün $5828.5 ile 3 haftanın zirvesini (27/01) test etti. Apple Inc’in koronavirüsünün, dünyanın en büyük bakır tüketicisi olan Çin’in ekonomik faaliyetleri üzerindeki etkisine yaptığı vurgunun ardından LME bakır bugün geriledi. Dün günü %1.13 primle kapatan LME bakır bugün %1 kayıpla $5760 seviyesinden işlem görüyor.

Makro veri tarafında ABD’de inşaat verileri, ÜFE ve imalat PMI, Euro bölgesinde ise enflasyon ve imalat PMI verileri izlenecek.

 İndir

2020- 06.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta piyasaların ana gündemi korona virüsü olmaya devam ederken, Çin’den gelecek yeni ekonomik teşvikler beklentisi ve güçlü ABD verileri piyasaları destekledi.

Pazartesi günü ABD Ocak ayı ISM imalat verisinin 48.5 beklentisinin oldukça üzerinde ve son 6 ayın en yüksek seviyesinde açıklanırken, 50.9 olarak açıklanmasının Aralık ayı fabrika siparişleri verisi beklenti %1.2 artışa karşılık %1.8 yükseldi. Cuma günü ABD’de tarım dışı istihdam Ocak ayında 225 bin ile 165 bin kişi beklentisinin üzerinde açıklandı. İşsizlik oranı %3.6 ile %3.5 olan beklentileri aştı.

Dolar, koronavirüsten hayatının kaybedenlerin sayısının artmasına rağmen ekonomik etkisinin sınırlı olabileceği umutları ve güçlü açıklanan ekonomik verilerden destek buldu.

Sterlin Brexit sonrası ticaret anlaşmasına yönelik negatif haber akışıyla değer kaybetti.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD senatosundaki görevden azil duruşmasında aklandı. Cumhuriyetçi senatörler güçlerini birleştirerek Trump'ı desteklediler ve Trump'ın dokuz ay sonra yapılacak ABD Başkanlık seçimlerinde başkanlığının ikinci dönemi için aday olabilmesinin önünü açtılar.

Uzun tatilin ardından geçtiğimiz hafta başında geri dönen Çin piyasaları korona virüsünün yarattığı endişeyle haftanın ilk işlem gününde %8’e yakın değer kaybetti. Çin Merkez Bankası’nın piyasalara nakit enjekte edip, bazı temel kredi faiz oranlarını düşürmesinin ardından Çin hükümetinin, virüsün ekonomi üzerindeki etkilerini bertaraf etmek için daha fazla önlem alacağı beklentilerinin artmasıyla piyasada iyimserlik yaşandı. Haftanın geri kalanında günlük bazda pozitif kapanışlar yapan Şanghay Bileşik endeksi haftayı %3.3 kayıpla kapattı.

Çin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD'den ithal bazı mallara yönelik gümrük vergilerinin yarıya indirileceğini belirtti. ABD ve Çin geçen ay birinci aşama ticaret anlaşması üzerinde anlaştıktan sonra, bu adım ikinci aşama ticaret anlaşması için müzakere koşullarının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Petrol fiyatları korona virüs salgınında ölenlerin sayısının artması ve çoğu havayolu şirketinin Çin'e uçuşları durdurmasının yanı sıra dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin'deki talebi düşüreceği endişesiyle geriledi.

LME bakır,  Çin’in piyasayı sakinleştirmek için attığı adımların ve Çin endekslerindeki alımların yanı sıra güçlü ABD verilerinin desteği ile haftayı %1.7 primle kapattı.

ABD’de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi istihdamın Ocak ayında da güçlü kalmaya devam ettiğini gösterdi ancak virüsten etkilenenlerin sayısının artması ile birlikte risk iştahı geriledi.  FED Perşembe günü yaptığı açıklamada virüsün küresel ekonomi için ‘yeni bir risk faktörü’ olabileceğine işaret etti. Toyota ve Honda gibi şirketlerin Çin’deki operasyonlarını geçici bir süre durdurma kararı alması da olası ekonomik etkilere yönelik endişelerin artmasına neden oldu. 3 büyük ABD endeksi Cuma gününü ekside kapatsa da haftalık bazda primli kapanış gerçekleştirdiler.

Haftanın ilk işlem gününde hisse senedi piyasalarına karışık seyir hakimdi. Çin'li yetkililerin koronavirüs nedeniyle seyahat ve çalışma gibi alanlarda getirdikleri bazı sınırlamaları kaldırmasının ardından Asya piyasaları yeni haftaya alıcılı başlasa da salgın nedeniyle ölü sayısının sert bir şekilde artmasından dolayı iyimserlik sınırlı kaldı. Avrupa endeksleri Almanya siyasetine ilişkin belirsizliğin artmasıyla birlikte baskı altında kaldı. ABD’de ise Cuma günkü satışın aksine yükseliş izlenirken S&P 500 ve Nasdaq Comp. rekor tazeledi. 3 büyük endeks günü %0.6-%1.13 primlerle kapattı.

Çin’de açıklanan enflasyon verisinde CPI beklenti %4.9’un üzerinde %5.4 olurken PPI %0.1 olarak gerçekleşti.

Çin’de tatil dün sona erse de Foxconn ve General Motors gibi bazı şirketler bu hafta da kapalı kalmaya devam edecek. Çinli şirketlerin kapalı kaldıkları uzun bir aranın ardından faaliyetlerine geri dönmesiyle Asya piyasaları bugün primli kapanış gerçekleştirdi.

Coronavirüs salgınına yönelik beklentiler ve endişelerle yön bulmaya devam eden piyasalarda Cuma günü takip edilen istihdam verisiyle birlikte güç kazanan Dolar Endeksi primli bir seansı daha geride bıraktı.

Dün günü %0.15 primle kapatan dolar endeksi bugün yatay. Dün günü %0.31 kayıpla kapatan, bu sabah 1.0910 seviyesinde yatay işlem gören  euro/usd paritesinde, Ekim ayının başında görülen 1.0880 seviyesi destek olarak dikkat çekiyor, 14 günlük RSI indikatörü aşırı satım bölgesinde bulunuyor.

Ancak analistler yatırımcıların salgının etkisinin ekonomik olarak ne kadar zarar verici olabileceğini hafife almış olabileceğine işaret ediyor.

Çin'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 1.000'i geçti ancak yeni bildirilen vakalarda düşüş görüldü. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Çin dışında görülen vakaların "büyük bir yangına dönüşebilecek bir kıvılcım" olduğu uyarısında bulundu.

Dün günü yatay kapatan LME bakır Çin’de bazı fabrikaların üretime devam etmesi ve rekor seviyelere yükselen ABD endekslerinden bulduğu destekle $5719 seviyesindeki direncini kırarak $5748’e kadar yükseldi. Bir sonraki direnç $5797’de yer alıyor.

Makro veri tarafında Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi ve GSYİH; ABD’de ise enflasyon, perakende satışlar, sanayi üretimi ve Michigan tüketici güven endeksi izlenecek.

 İndir

2020- 05.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Dünya genelindeki borsalar, geride bıraktığımız haftaya, yatırımcıların Çin'deki korona virüs salgınının ekonomik etkilerinden endişe duymasıyla güvenli liman yen ve hazine bonosu gibi varlıklara talebin artmasının ardından haftaya sert satışlarla başladı.

Çin hükümeti hafta başında aldığı kararla, virüsün yayılmasını sınırlamak amacıyla bir haftalık yeni ay yılı tatili üç gün uzatarak 2 Şubat'a kadar uzattı. Tatilin uzatılmasının da etkisiyle piyasalarda satışların derinleştiği görülürken Pazartesi günü ABD endeksleri günü %1.50’den fazla kayıpla kapattı.

Ayın son işlem gününde virüsün etkisini artırması ve yaklaşık 10 bin civarı vakaya ulaşmasıyla hava yolları şirketlerinin de uçuşlarını durdurması endekslerde sert satışlar getirdi. ABD endeksleri, Nasdaq hariç, 2020 kazanımlarını geri verirken Avrupa endeksleri de sert satışlar yaşadı.

Haftalık bazda ABD’de Nasdaq endeksi %1.64, S&P 500 %2.12 ve Dow Jones %2.53; Asya tarafında ise Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi ise %4.82, Hang Seng  endeksi %5.86 değer kaybetti.

Diğer yandan ekonomik veri gündeminde Çarşamba günü FED ve Perşembe günü BoE faiz oranları açıklamaları vardı. Her iki merkez bankası da piyasa beklentisi doğrultusunda faiz değişikliği gerçekleştirmediklerini açıklarken, FED başkanı Powell yaptığı açıklamada dünyanın ikinci büyük ekonomisinde yaşanacak bir yavaşlamayla ilgili risklerin farkında olduklarını, fakat bunun ABD ekonomisini nasıl etkileyeceğini anlamak için çok erken olduğunu söyledi. BOE  ise 2021 büyüme beklentisini %1.75 seviyesinden %1.5 seviyesine, 2022 beklentisini ise %2’den %1.75’e düşürdüklerini açıkladı.

Dolar endeksi haftalık bazda %0.47 kayıp ile 97.390 seviyesinden kapanış gerçekleştirirken buna paralel olarak euro ve sterlinde sırasıyla %0.64 ve %0.94 değer kazandı. Euro dolar karşısında haftayı 1.1093 sterlin ise 1.3199 seviyesinden kapattı.

Altın ise Çin’deki virüs sebebi ile güvenli liman varlıklarına olan talep artışının etkisi ile haftalık %1.24 değer kazanarak $1.589 seviyesine yükseldi.

Petrol fiyatları virüs salgınında ölenlerin sayısının artması ve çoğu havayolu şirketinin Çin'e uçuşları durdurmasının ardından ABD ham petrol stoklarındaki artışla beraber geriledi. ABD hafif ham petrolü geçtiğimiz hafta %4.85 değer kaybederek $51.56 seviyesinden kapandı.

LME bakır, Çin’deki virüs salgının Çin’in ekonomisine zarar vereceği endişesi ile büyüyen panik dalgası ile ard arda 10 seans kapanışında değer kaybetti. LME bakır Cuma günü Eylül ayından beri en düşük seviyesi olan $5533.50 seviyesine kadar geriledikten sonra haftalık bazda %6.11 değer kaybederek $5560.50 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Uzun tatilden dönen Çin endeksleri dün yeni haftaya %8 civarında satışlar ile başladı. Korona virüs salgınının ardında, Çin’in 2020 büyüme hedefini aşağı yönlü revize edebileceği, ABD ile yapılan faz 1 anlaşmanın maddelerinde ise esneklik talep edebileceği söylentileri başta emtialar olmak üzere, endekslere de satış getirdi.

ABD tarafında Ocak ayı ISM imalat verisinin 48.5 beklentisinin oldukça üzerinde ve son 6 ayın en yüksek seviyesinde, 50.9 olarak açıklanması dahi ABD piyasalarında Cuma günü verilen kayıpların tamamının geri alınmasını sağlayamadı. 3 büyük ABD endeksi sürpriz verinin desteği ile dün günü %0.51-%1.34 primlerle kapatırken, veri sonrası günü %0.42 primle kapatan dolar endeksi ise bugün 97.900 seviyesinde yatay artı.

Brexit sonrası ticaret anlaşmasına yönelik negatif haber akışıyla birlikte dün %1.56 değer kaybeden gbp/usd paritesi ise hafif toparlanarak 1.3020 seviyesinin hemen üzerinden işlem görüyor.

Çin Merkez Bankası ise piyasalara nakit enjekte edip, bazı temel kredi faiz oranlarını düşürdü.

Yetkililerin korona virüsle ilgili endişeleri azaltma çabaları ve ekonomiye destek adımlarının etkisiyle Çin endeksleri dünkü sert satışın ardından bugün %1 civarında primlerle kapandı. Diğer yandan Hong Kong'ta korona virüs nedeniyle ilk ölüm vakası görülürken, korona virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 420'yi aştı.

LME bakır dün Asya seansında, tatilden dönen Çin borsalarındaki sert satışların etkisiyle $5527’ye kadar geriledi ancak günü $5561 seviyesinden yatay kapattı. Bakır Çin’in piyasayı sakinleştirmek için attığı adımların etkisiyle bugün $5691’e kadar yükselse de kazançlarının bir kısmını geri vererek %1.21 primle $5630 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri tarafında haftanın kalanında ABD tarafında özel sektör istihdam verileri, dış ticaret dengesi Markit PMI verisi ve tarım dışı istihdam verileri takip edilecek. Cuma günü ise Çin ticaret verileri açıklanacak.İndir

2020- 04.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

ABD Hisse Senedi Piyasaları Martin Luther King günü sebebiyle geçtiğimiz haftanın ilk işlem günüde kapalıydı. Pazartesi günü piyasalar genelinde sakin hava hakimdi.

16 Ocak’ta $6343 seviyesini test eden LME bakır geçtiğimiz Pazartesi $6297 seviyesine kadar yükseldi. Ancak Salı sabahı Asya piyasalarının açılışı ile birlikte, Çin'de Korona adı altında yeni bir virüs türünün ortaya çıktığının duyulması piyasaları riskten kaçınmaya sevk etti.

Yüz milyonlarca kişinin Çin'de Ay takvimine göre kutlanan Yeni Ay yılı tatilleri için seyahat ederken bulaşma tehdidi göz önüne alındığında, bu yeni koronavirüs yatırımcılara 2003'te SARS virüsünün verdiği ekonomik zararı hatırlattı.  SARS virüsü 2002-03 yıllarında patlamış ve yaklaşık 800 kişinin ölümüne sebep olup küresel seyahatleri kötü etkileyen şiddetli akut solunum yolu sendromu SARS salgınına neden olmuştu. 2003 Sars döneminde (Çin o tarihte dünya ekonomisinin 8.7%’sini oluştururken şimdi 20%’sine yaklaşıyor. Bu nedenle benzer bir durum global ekonomiyi daha ciddi etkileyecektir)  piyasa Pizza Hut, McDonalds gibi sipariş getiren şirketlerden termal kamera üreten şirketlere kadar geniş bir yelpazede salgının etkilerini fiyatlamıştı. Bu nedenle güvenli liman tahvilleri ve yen yükseldi.

Çin ekonomisine dair endişelerin metal talebini vuracağı endişesi ile Salı günü $117 değer kaybeden LME bakır, hafta boyunca ekside kapanış yaptı ve haftalık bazda $346 değer kaybetti.

Asya piyasalarında sert satışla karşılanan virüs salgını haberi ABD piyasalarında da düşüşe neden oldu.  Yaklaşan Çin yeni yıl tatili sebebiyle bulaşıcılığı endişe yaratan salgının ABD’de de rastlanması negatif fiyatlamaları hızlandırdı. Petrol ve metal fiyatlarındaki düşüş de sektör hisselerini aşağı çekti.

Ay sonunda yapılacak BOE toplantısında faiz indirimi yapılacağı beklentisiyle geçtiğimiz haftalarda satış baskısı altında gbp/usd paritesi iyi gelen istihdam verisi sonrasında 1.3040 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalamasının da üzerine çıktı.

Almanya ve Euro Bölgesinde beklentilerden daha iyi gelen ZEW verileri sonrasında 1.1120 seviyelerini test etti ancak Lagarde açıklamaları sonrası eur/usd paritesi ise kazanımlarını koruyamadı ve haftayı 1.1023 seviyesinden sonlandırdı. ECB Başkanı Christine Lagarde, ECB'nin destekleyici para politikasının devam edeceğini, enflasyondaki gelişmeleri yakından izleyeceğini ve elindeki tüm araçları uygun olduğunda kullanacağını açıkladı. Yatırımcılar, Lagarde'ın tonunu genişleme yanlısı olarak algıladılar.

Başkan Trump’ın azil yargılamasına başlanması endeksleri fazla etkilemedi. Trump’ın Davos’ta ABD ile Çin arasında 2.faz anlaşmanın da gerçekleşmesi durumunda uygulanan birçok verginin kaldırılabileceğini belirtmesiyle beraber iyi gelen bilançolar hafta ortasında risk iştahında artışa yol açsa da ABD endeksleri haftayı %1 civarında kayıplarla kapattı.

Dünya genelindeki borsalar, yatırımcıların Çin'deki koronovirüs salgınının ekonomik etkilerinden endişe duymasıyla güvenli liman yen ve hazine bonosu gibi varlıklara talebin artmasının ardından yeni haftaya sert satışlarla başladı. Çin, Hong Kong ve Avusturalya'da finansal piyasaların yeni ay yılı ve diğer tatiller sebebiyle kapalı olmasından dolayı bölgede işlem hacimleri düşük kaldı.

Çin hükümeti Pazar günü aldığı kararla, virüsün yayılmasını sınırlamak amacıyla bir haftalık yeni ay yılı tatili üç gün uzatarak 2 Şubat'a uzattı. Normalde bir hafta sürecek olan tatilin uzatılmasının da etkisiyle dün piyasalarda satışların derinleştiği görüldü.

Dow Jones endeksinde yer alan dokuz sektörün sekizi günü kayıpla sonlandırdı. %2.7 gerileyen ham maddeler en çok değer kaybeden sektör olurken onu %2.3 kayıpla bilgi teknolojileri izledi. 3 büyük ABD endeksi dün günü %1.57-%1.89 kayıplarla kapattı.

Asya borsaları, Çin'in koronavirüs salgını ile savaşmak için daha sert adımlar atmasının ardından bugün de kayıplarını artırdı.

Tahviller, merkez bankalarının ekonomik durgunluğun önüne geçmek için faizleri düşürebileceği beklentileriyle yükseldi.

Çin'de koronavirüs salgınında ölenlerin sayısı 106'ya çıkarken bazı sağlık uzmanları Beijing'in virüsü kontrol altına alıp alamayacağı hakkında şüphelerini ifade ettiler. Fransa, Japonya ve ABD de dahil olmak üzere 10'dan fazla ülkede görülen virüs nedeniyle Çin dışında henüz ölen olduğu bildirilmedi.

Euro, 1.1020 seviyesinde yatay seterlin ise %0.11 kayıpla 1.3035’ten işlem görüyor.

Dün günü %2.96 kayıpla $5747 seviyesinden kapatan LME bakır bugün $5701 ile 16 Ekim’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Bakırın yılbaşından bu yana kaybı  $450’a ulaştı (-%7.5).

Bugün Almanya’da tespit edilen Korona virüsü vakasının ardında euro, dolar karşısında geriledi. Eur/usd paritesi 1.1000 ile 29 Kasım’dan bu yana en düşük seviyeyi test ettikten sonra 1.1010 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri tarafında haftanın geri kalanında ABD’de Mich. tüketici güven endeksini ve GSYİH verisini, Euro Bölgesinde GSYIH verisini, Çin’de ise imalat PMI verisini izleyeceğiz. Ayrıca bu hafta FED ve BOE toplantıları takip edilecek.

 İndir

2020- 03.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde ABD ve Çin arasında imzalanan 1.faz anlaşma ve Çin ve ABD verileri ve ABD bilanço sezonu vardı. Amerika ile Çin arasında imzalanan birinci faz ticaret anlaşması, güçlü gelen perakende ve konut verileri, bankaların 4.çeyrek bilançolarının beklenti üzerinde gelmesi ve jeopolitik tarafta İran konusuna yönelik haber akışının durulması risk iştahına olumlu yansıdı.

Salı sabahı açıklanan Çin Aralık ayı ticaret verisine göre dolar bazında ihracat %7.6 artarken ithalat da %16.3 artmış gösterdi. Baz etkisi nedeniyle manşette göründüğü kadar büyük bir toparlanma söz konusu olmasa da ithalatta görülen büyük zıplama dikkat çekti.

Çarşamba günü birinci fazı imzalanan anlaşmanın ardından Trump, anlaşmanın ikinci fazı için çalışmalara başlandığını fakat üçüncü fazın söz konusu olmadığını belirtti. Anlaşma, genel hatlarıyla, Çin’in Amerika’ya ait teknoloji ve şirket sırlarının çalınmasına karşı önlem almasını, avantaj sağlamak için kur manipülasyonundan uzak durmasını ve $200 milyarlık ABD ürünü almasını içeriyor. Gümrük vergilerinin ise ancak ikinci faz imzalandıktan sonra kaldırılacağı belirtildi.

Asya piyasaları, ABD ve Çin'in 18 aydır devam eden ticaret savaşını yatıştıracak birinci aşama ticaret anlaşmasını imzalamasının ardından; enerji, tarım ve imalat ürünlerini içeren 200 milyar dolarlık satın alma hedeflerini yakalayabilmenin ulaşılması zor bir hedef olarak görülmesiyle geriledi.

ABD ile Çin arasındaki ticari anlaşmanın ilk fazının nihayetinde imzaya kavuşması ABD endekslerini ise destekledi. Dow Jones 30 endeksi ilk defa 29000 seviyesini kırarken, S&P 500 endeksi ve Nasdaq endeksleri de yeni zirve yaptı.  Bilanço sezonun ilk haftasına pozitif rakamlar eşliğinde başlayan piyasalar iyi gelen ekonomik verilerin de desteğiyle çıkışını sürdürdü.

ABD’de %0.3 beklentisinin altında %0.2 artış gösteren enflasyon  dolar endeksini baskılasa da ardından gelen güçlü verilerle endeks kazançlarını geri aldı. ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 204K ile beklentilerin altında kalırken  3 aylık yükselişini Aralık ayında da sürdüren perakende satışlar verisi de beklentilerin üzerinde açıklandı.

İngiltere’de beklentilerin altında kalan sanayi ve imalat üretimi verilerinin etkisiyle GBPUSD paritesi geriledi.

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi Çin, 2019'un dördüncü çeyreğinde %6.0 büyüme gösterirken, tüm yıl içinde %6.1 büyüdü. Çin'in 2019'daki ekonomik büyüme hızı düşük iç talep ve ABD-Çin ticaret savaşının olumsuz etkileri nedeniyle 29 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Çin’de beklentiler seviyesinde açıklanan büyüme verisinin yanı sıra endüstriyel üretim, perakende satışlar ve kentsel yatırımlar verileri beklentileri aştı.

Çarşamba günü 1.fazı imzalanan ticaret anlaşmasının bakır talebini arttıracağına dair şüphelerle LME bakır baskı altında kalsa da güçlü Çin verilerinin desteğiyle $6343’e kadar yükseldi; haftayı ise $6269 seviyesinden kapattı.

Beige Book’ta, yakın vadeli görünümün olumlu olduğu, ABD ekonomisinin 2019’un son altı haftasında ılımlı büyüme kaydettiği, işgücü piyasasının sıkı görünümü koruduğu, imalat sektöründeki istihdamın gerilediği, konut satışlarının yatay kaldığı raporlandı.

ABD Hisse Senedi Piyasaları Martin Luther King günü sebebiyle haftanın ilk işlem günüde kapalıydı. Asya borsaları, Wall Street'in güçlü ABD ekonomik verileri ve FED'in likiditeyi artırması sonrası rekor kazanımlarını devam ettirmesinden destekle yeni haftaya primli başladı.

LME Bakır beklentileri aşan Çin verilerinin desteği ve Asya piyasalarındaki pozitif seyrin etkisiyle dün $6297’ye kadar yükseldi, günü $6263 seviyesinden yatay kapattı.

Dünkü izlenen pozitif sakin seyrin ardından piyasalar yeni güne Çin’de virüs haberi ile uyandı. Asya borsaları, Çin'de yeni bir koronavirüs türü ile ilgili artan endişelerin piyasaları riskten kaçınmaya sevk etmesiyle eksiye geçti. Şanghay bileşik endeksi bu sabah %1.4 gerilerken, Hang Seng endeksi Hong Kong’un kredi notunun indirilmesinin de etkisiyle %2.8 düştü.

Yüz milyonlarca kişinin Çin'de Ay takvimine göre kutlanan Yeni Ay yılı tatilleri için seyahat ederken bulaşma tehdidi göz önüne alındığında, bu yeni koronavirüs yatırımcılara 2003'te SARS virüsünün verdiği ekonomik zararı hatırlattı.  Bu nedenle güvenli liman tahvilleri ve yen hafif yükseldi.

Çin ekonomisine dair endişelerin riskten kaçış eğilimini arttırmasıyla LME bakır bugün $6155 seviyesine kadar geriledi. %1.34 kayıpla $6175 seviyesinden işlem gören bakır için 6146 seviyesindeki 50 günlük hareketli ortalaması destek görevi görüyor. Kırılması halinde 6095 seviyesi gündeme gelecek. Çin’de 24 Ocak’ta başlayacak ve 31 Ocak’a kadar sürecek olan Lunar New Year tatili nedeniyle, fiziksel piyasada alımların bu haftadan itibaren yavaşlaması bekleniyor.

Dolar endeksi, güçlü ABD ekonomik verileri sonrası FED'in faiz oranlarını indirme olasılığının azalmasıyla haftaya pozitif başlasa da bugün %0.18 ekside işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1120 ile %0.2 primli işlem görürken; gbp/usd paritesi ise %0.58 primle 1.3080 seviyesinde seyrediyor.

Bu hafta Netflix, IBM, UBS, Procter & Gamble ve Hyundai finansallarını izleyeceğiz.

Davos’da gerçekleşecek The World Economic Forum’un yanı sıra Perşembe günü ECB toplantısını Cuma günü ise Euro Bölgesi ve ABD’de açıklanacak imalat PMI verilerini izleyeceğiz.

 İndir

2020- 02.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Jeopolitik gerginliğin ardından piyasalar geride bıraktığımız haftaya risk iştahında bir miktar toparlanma ile başladı.

Ancak Salı akşamı İran'ın Irak'ta bulunan ABD kuvvetlerine füze saldırısı düzenlemesinin ardından Orta Doğu'da daha büyük çatışmaya dair endişeler arttı. Saldırılarla ilgili ilk haberler, ABD'nin nasıl tepki vereceği konusundaki endişeler nedeniyle riskten Çarşamba günü riskten kaçışı artırdı. Fakat üstlerde ölü olmaması ve Başkan Trump’ın, İran’ın geri adım attığını ve daha fazla yaptırıma maruz kalacaklarını belirtmesi savaş ihtimallerin düşmesine yol açarak piyasalarda yeniden toparlanmayı destekledi.

Trump açıklamasında NATO’nun Orta Doğu’da yaşanan olaylarla daha fazla ilgilenmesi gerektiğini açıklarken yeni ekonomik yaptırımların yolda olduğunu ve bu yaptırımların İran’ın tavrı aynı şekilde devam ettiği sürece uygulanacağını belirtti. Yaptırım seçeneğinin piyasalar için sürpriz olmaması ve askeri seçeneklerin en azından şimdilik gündeme gelmemesi altın ve petrol tarafında satış baskısını beraberinde getirdi.

Jeopolitik gerilimin etkisiyle geçtiğimiz hafta $71.75’e kadar yükselen Brent petrol, İran'ın petrol arzını ve kendi ham petrol ihracatını engelleyecek şekilde ABD'ye saldırmasının pek mümkün olmayacağı spekülasyonlarıyla kazanımlarını büyük ölçüde geri vererek $65 seviyesinden kapandı.

Yüksek miktardaki likiditesi ve Japonya'nın cari fazlası nedeniyle jeopolitik karışıklık dönemlerinde güvenli liman olarak kabul edilen yen,  füze saldırısından sonra elde ettiği kazanımları geri verdi.

Perşembe günü Asya, Avrupa ve ABD borsalarında alımlar izlendi. Perşembe günü yeni rekor seviyeleri kaydeden ABD endeksleri, Cuma gününe yükselişle başladıktan sonra negatif alana geçti. Düşüşte, zayıf tarım dışı istihdam verisiyle ABD’nin İran’ın metal ihracatına yaptırım uygulayacağı açıklamasının etkisi oldu. 

ABD’de tarım dışı istihdam verisi Aralık ayında 160K beklentisinin altında, 145K artış olarak açıklandı. İşsizlik oranı ise %3.5 ile sabit kaldı.

LME bakır risk iştahındaki toparlanma ve düşük LME bakır stoklarının etkisiyle yükseldi. Cuma günü $6243.5 seviyesine kadar yükselen LME bakır haftayı %1 primle $6204 seviyesinden kapattı. Euro ve sterlin ise güçlü doların baskısında kaldı.

Piyasalar bu hafta ABD ve Çin arasında Çarşamba günü imzalanması beklenen birinci aşama ticaret anlaşmasını takip edecekler. Trump yönetimi imza töreni için en az 200 kişiyi Beyaz Saray'a davet etti.

Asya borsaları, imzalanması beklenen ABD-Çin birinci aşama ticaret anlaşması öncesinde yeni haftaya yükselişle başladı.

Öte yandan İran’da hükümeti protesto eden hareketler yine başlarken Libya’da da ateşkes ilan edilmiş durumda.

Sterlin, BoE Para Politikası Komisyon üyelerinden Gertjan Vlieghe'nin hafta sonu yaptığı faiz oranlarının düşürülebileceği açıklamalarının ardından bu sabah %0.26 değer kaybı ile 1.3027 seviyesinden işlem görüyor.

Asya borsaları, imzalanması beklenen ABD-Çin birinci aşama ticaret anlaşması öncesinde yeni haftaya yükselişle başladı.

Dün ABD endeksleri teknoloji hisselerinin öncülüğünde yükseldi; S&P 500 ve Nasdaq Comp. yeni zirve seviyelerden kapanış gerçekleştirdi. Birinci faz ticaret anlaşmasının öncesinde, ABD’nin Çin’e dair kur spekülatörü ifadesini kaldıracağı söylentisini takiben alımlar hız kazandı.

Güvenli limanlarda satış baskısının arttığı haftanın ilk işlem gününde Japon Yeni günün en fazla değer kaybeden para birimlerinden bir tanesi oldu.

İngiltere’de beklentilerin altında kalan sanayi ve imalat üretimi verilerinin etkisiyle GBPUSD paritesinde 1,2960 yakınına gerileme oldu ve bu ayın en düşük seviyeleri test edildi. 1,3018’de bulunan 50 günlük hareketli ortalamanın kırılması aşağı hareketi hızlanan parite bu sabah 1.2980’den işlem görüyor.

EURUSD paritesi ise  dün gün içerisinde 1,1147’ye kadar yükseldi;1,1139’da bulunan 200 günlük hareketli ortalama üzerinden tepki satışlarının geldiği görünen parite 1.1110’dan işlem görüyor.

Bugün 97.562’ye kadar yükselen dolar endeksi, ABD’de tüketici enflasyonunun %0.3 beklentinin altında %0.2 olarak açıklanmasına rağmen %0.19 primle 97.530’dan işlem görmeye devam ediyor.

Bu sabah açıklanan Çin Aralık ayı ticaret verisine göre dolar bazında ihracat %7.6 artarken ithalat da %16.3 artmış kaydetti. Baz etkisi nedeniyle manşette göründüğü kadar büyük bir toparlanma söz konusu olmasa da ithalatta görülen büyük zıplama çarpıcı. 2019 yavaşlamasının ardından anlaşmanın getirdiği rahatlama ve stoklama isteği ile kredi musluklarının gevşemesinin getirdiği bir toparlanma olması muhtemel. Çin endeksleri veriye tepki vermedi, hatta veri sonrası gevşeyerek seansı ekside kapattı.

ABD Hazine Bakanlığı dün yaptığı açıklamada Çin, artık kur manipülatörü olarak tanımlanmamalı dedi. Yuan, Ağustos'ta düştüğünde Çin'in kasıtlı olarak yuanı düşük seviyelerde tuttuğu düşünülerek Çin'e kur manipülatörü denilmeye başlanmıştı.  Çin, sıkı kontrol altında tuttuğu para biriminin işlem bandının orta noktasını son beş ayın en yüksek seviyesine çıkararak, yuanın Temmuz'dan beri en yüksek seviyesine görmesini sağladı.

Haftanın önemli gelişmeleri olarak;

  • Çarşamba günü imzalanması beklenen Çin-ABD arasında 1. Faz ticaret anlaşması,
  • JPMorgan Chase & Co., Citigroup Inc., Wells Fargo & Co., Bank of America Corp., Goldman Sachs Group Inc., Morgan Stanley ve BlackRock Inc. gibi büyük şirketlerle başlayan ABD bilanço sezonu,
  • Bu akşam açıklanacak FED Beige Book raporu,
  • Cuma günü açıklanacak Çin’in büyüme verisi  olarak ön plana çıkıyor.

LME bakır dün 1. Faz anlaşma ve Çin’de ekonomik aktivitedeki canlanmanın  devam edip etmediğini gösterecek veriler öncesinde dün $6298.5’e kadar yükseldi günü %1.4 primle $6290 seviyesinden kapattı. Güçlü Çin ticaret verilerinin desteği ile LME bakır bugün $6314.5 ile Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Direnç olarak $6328 ve $6391 seviyeleri takip edilebilir.

 

 İndir

2020- 01.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta, yeni yıl tatilinin etkisiyle, global piyasalarda zayıf işlem hacmi izlendi. Ticaret endişelerinin azalması ve İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkış kararına yönelik adımlar, piyasadaki bazı kısa vadeli belirsizlikleri azaltmaya yardımcı oldu.

Asya borsaları, Pekin'in yavaşlayan büyümeyi desteklemek için para politikasını gevşetmesinin ardından Çin piyasalarındaki yükselişin desteğiyle yeni yıla artıda başladı. Çin Merkez Bankası bankaların zorunlu karşılık oranlarını düşüreceğini söyledi. Böylece 6 Ocak'tan itibaren sisteme 800 milyar yuan civarında likidite sağlanacak.

Yatırımcılar ayrıca dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin'in bir yıl süren görüşmelerden sonra yakında ticaret anlaşması imzalayacağı yönündeki haberlerden destek buldular.

Dolar, yatırımcıların ABD ekonomisinin yüksek performansının sona ermiş olabileceğini düşünmeleri ancak ticaret konusundaki iyimserliğin küresel büyüme görünümünü canlandırmasıyla yeni yıla yatay seyirle başladı. ABD-Çin ticaret anlaşmazlığında ilerleme işaretleri Aralık ayının büyük bölümünde doların değer kaybetmesine neden oldu.

Aralık ayını %1.77 primle kapatan ve yılın son gününde 1.1239’a kadar yükselen euro/usd paritesi, geçtiğimiz haftayı 1.1158 seviyesinden kapattı.

Yıl genelinde satış baskısı altında olan LME bakır, yılsonuna doğru Çin-ABD anlaşmasına dair artan umutların desteği ve ardından gelen anlaşma haberi ile yükselerek, 2019 yılını %4 primle $6.169 seviyesinden kapattı.

LME bakır, ilk faz anlaşma tarihinin belli olması, Çin ZK oranlarında düşüş ve Şili bakır üretimindeki düşüşten aldığı destekle yeni yılın ilk işlem gününe primli başladı. Salı günü $6.233’e kadar yükselen LME bakır, artan jeopolitik endişelerin baskısıyla Cuma günü $6.088’e kadar geriledi, haftayı %1.4 kayıpla kapattı.

Pentagon'dan yapılan açıklamaya göre, İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Iraklı üst düzey milis komutanı Ebu Mehdi el-Mühendis Bağdat Havalimanı'na düzenlenen hava saldırısında öldürüldü. Güvenli liman varlıklar ABD'nin Bağdat havalimanına yönelik hava saldırılarında üst düzey İranlı askeri yetkilinin hayatını kaybetmesinin ardından yükseldi.

ABD’nin haftalık işsizlik başvuruları son dört haftanın en düşük seviyesine geriledi ve Çin’in PMI imalat verisi düşüş yaşanmasına karşın 51.5 ile büyüme alanında tutundu.

Güçlü verilerin etkisiyle haftaya primli başlayan ABD endeksleri jeopolitik gerilimlerin etkisiyle kazançlarını geri verdi.

Asya borsaları dün yeni haftaya, Orta Doğu'daki gerginliklerden ötürü yatırımcıların güvenli liman olan altına yönelmesiyle yeni haftaya kayıplarla başladı. Yatırımcılar ABD ve İran arasında bir çatışma çıkma riskini yeniden değerlendirirken, Asya borsaları bu sabah yükseldi.

Jeopolitik gerginliğin damga vurduğu Cuma günü görülen kayıplar sonrası haftanın ilk işlem gününde risk iştahında bir miktar toparlama görüldü. Ancak ABD ve İran arasında askeri çatışmaya ilişkin artan endişeler nedeniyle piyasa genelindeki kırılganlık devam ediyor.

Geçen hafta İranlı General Kasım Süleymani'yi hava saldırısıyla Irak'ta öldürülmesi talimatını veren ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın ABD'ye ait herhangi bir hedefe saldırması halinde Washington'un Tahran'a "belki de orantısız bir karşılık" vereceği uyarısında bulundu. Irak parlamentosu ise tüm yabancı askerlerin ülkeyi terk etmesini istedi.

Petrol fiyatları, Ortadoğu'da İran ile ilişkiler gerginleşirken Trump'ın Irak'a yaptırım başlatma tehdidi sonrası dün sert yükseliş kaydetti, Brent petrolü dün 70 doları aştı. Ancak petrol, İran'ın petrol arzını ve kendi ham petrol ihracatını engelleyecek şekilde ABD'ye saldırmasının pek mümkün olmayacağı spekülasyonlarıyla bugün kazanımlarını geri verdi, Brent petrol $68 seviyesinden işlem görüyor.

ABD'li bir yetkiliye göre, ABD Perşembe günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısı için New York'a gitmeyi planlayan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'e vize vermedi. Bu adım İran'ın hangi adımları atacağı konusunda soru işaretleri yarattı.

İran – ABD Gerginliği ve İran’ın hamlesinin nasıl olacağı piyasalarda tedirginlik yaratsa da ABD endeksleri ABD seans sonuna doğru artı alana geçmeyi başardı.

Jeopolitik endişelerin etkisiyle dün güvenli varlıklar yükseldi. Altın bugün yaklaşık 7 yılın zirvesinden gerilerken, yen ise dolar karşısında 3 ayın zirvesinden geriledi.

Dolar endeksi dün günü %0.17 kayıpla kaptıktan sonra bugün sterlin ve euroda izlenen sert kayıpların etkisiyle %0.23 primli. Sterlin dolar karşısında bugün %0.4 kayıpla 1.1318 seviyesinden; euro ise dolar karşısında %0.33 kayıpla 1.1158 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Dün günü hafif primle kapatan LME bakır bugün, risk iştahındaki toparlanma ve Asya piyasalarındaki alımların desteğiyle $6.180’e kadar yükselde de güçlü doların baskısı ile kazançlarını azaltarak %0.2 primle $6.155’ten işlem görmeye devam ediyor.

Piyasada Perşembe sabahı Çin’de açıklanacak enflasyon verileri ve Cuma günü ABD’de açıklanacak istihdam verileri bekleniyor.

 

 İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (15.08.2022) USD: 17,9689 - EUR: 18,502 - GBP: 21,8895 Fixing Kurları (14.08.2022) USD: 18,124 - EUR: 18,6641 - GBP: 22,0787 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0298 - GBP / USD: 1,2182