Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2019- 31.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER
 
Geride bıraktığımız haftada global piyasalar FED toplantısı ve Trump’ın açıklamaları ile sert satışlara maruz kaldı.
 
FED 31 Temmuz’da sonlanan toplantısında 25 baz puan ile tahminlere paralel faiz indirim kararı alırken, seri faiz indirimlerine gerek duymadığının sinyalini verdi.FED Başkanı Powell, faiz indirim kararına gerekçe olarak küresel ekonominin ivme kaybettiğine yönelik belirtileri ve ABD'nin dış ticaret ortaklarıyla yaşadığı gerilimi gösterdi. Merkez bankasının düşük seyreden enflasyonu yükseltme istediğini vurguladı. FED ayrıca finansal kriz döneminde ekonomiyi desteklemek için satın aldığı varlıklardan oluşan 3.6 trilyon dolar tutarındaki devasa tahvil portföyünü küçültmeyi daha önce açıkladığı tarihten iki ay önce durduracağını açıkladı. FED böylece ekonomiye sadece faiz indirerek değil diğer politika araçlarıyla da destek vermiş olacak. Powell faiz kararının ardından düzenlediği basın toplantısında, "Şunu açıkça belirteyim, bu uzun süreli faiz indirimlerinin başlangıcı anlamına gelmiyor" dedi, ancak "Sadece tek bir faiz indirimi yapılacak demedim" ifadesini de kullandı.
 
Dolar endeksi FED kararının ardından 98.932 ile Mayıs 2017’den bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Euro ise dolar karşısında 1.1025 ile Mayıs 2017’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Ancak  Dolar endeksi Trump’ın açıklamasının ardından Çin’den misilleme geleceği beklentileri ile gerileyerek haftayı yatay kapattı. İngiltere Merkez Bankası beklentilere paralel olarak faiz oranlarında ve varlık alım hedeflerinde değişikliğe gitmedi. Başkan Carney konuşmasında ticaret savaşlarının etkisinin giderek artacağını, İngiltere’nin anlaşmasız Brexit ile AB’dan ayrılması durumunda GBP’nin daha da düşük seviyelerine ulaşacağını ve yukarı yönlü bir hareket için Brexit’in sorunsuz ve anlaşmalı olması gerektiğini belirtti.
 
Toplantı öncesinde FED’in yılın devamında gevşek politika izlemeye devam edeceğine dair umutlarla $6032’ye kadar yükselen bakır, toplantının ardından $5900’ün altına geriledi.
 
Perşembe akşamı Trump,  yaklaşık 300 milyar dolarlık Çin ithalatına Eylül ayından başlamak üzere %10  ek vergi getirileceğini açıkladı. Trump’ın açıklamalarının ardından sert satış baskısı altına giren LME bakır haftayı $5722 seviyesinden %4 kayıpla kapattı.
 
Trump’ın Çin’e ek vergi uygulamasına yönelik açıklaması ardından endekslerde Perşembe günü görülen satış, Çin ile ABD arasındaki görüşmelerin durdurulacağına yönelik söylentilerin etkisiyle Cuma günü de devam etti. Çin Cuma günü yaptığı açıklamada ek vergi uygulanması durumunda misilleme yapabileceğini belirtti.
 
İmalat PMI verisi Çin’de hala daralma bölgesinde ancak hafif toparlanmaya işaret ederken, ABD’de beklentilerin altında kaldı. ABD’de tarım dışı istihdam verisi Cuma günü 164.000 kişi artış ile beklentiler seviyesinde açıklanırken, işsizlik oranı ise %3.7 ile beklentileri karşıladı. Son 2 ayda manşet verinin 41.000 aşağı revizesine karşılık ortalama saatlik gelirin beklenti üstüne çıkması veriyi ikinci bir  faiz indirimine götürecek kadar etkili kılmadı.
 
Dünya ekonomisinde aşağı yönlü risklerin arttığı bir konjonktürde ABD ve Çin arasındaki ticaret kavgasının kur savaşına dönüşmesi ihtimali küresel risk iştahında kaçınılmaz bir bozulmaya yol açıyor.
 
Asya borsalarına bu sabah %2’nin üzerindeki kayıplarla Çin endeksleri öncülüğünde satışlar hakim.
 
Makro veri tarafında ABD’de ÜFE, Çin’de ise Perşembe günü ticaret verileri, Cuma günü ise enflasyon verileri izlenecek.
 
Geçtiğimiz hafta, Trump’ın Çin ürünlerine %10 ek vergi getirileceği açıklamasının ardından hisse senedi piyasaları haftayı değer kaybıyla sonlandırmıştı. Trump’ın Çin’e yönelik ek vergi açıklamalarının ardından Çin’den gelen tarım ürünlerinin alımının durdurulacağına yönelik haberler ve USDCNH paritesinin 7 seviyesini kırarak 7,11’e kadar yükselmesi ticaret savaşının gündemdeki yerini güçlendirdi.
 
Dün Çin’in Yuan’ın 7,00 seviyesini aşmasına izin vermesi ve Trump’ın bunu “kur manipülasyonu ve ciddi bir ihlal” olarak nitelendirmesi endekslerde satışların derinleşmesine neden oldu. Avrupa ve ABD’de hisse senedi endekslerinin tümü haftanın ilk gününü kayıpla tamamladı.
 
S&P 500 endeksinde yer alan on bir sektörün tamamında değer kaybı kaydedilirken endeks günü %2.98 kayıpla kapattı. Dow Jones endeksi %2.89, Nasdaq %3.47 ekside kapandı.
 
Her ne kadar öğlen saatlerinde Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Yang, Yuan’ı ticaret anlaşmazlığı sürecinde bir araç olarak kullanmayacaklarını, kuru dengeli ve makul bir seviyede tutacaklarını son günlerdeki hareketin piyasa kaynaklı olduğunu belirtse de açıklamalar piyasadaki endişeyi azaltmadı
 
ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin dün ABD hükümetinin Çin'in para birimi yuanı manipüle ettiğini sonucuna vardığını ve IMF ile irtibata geçerek, Çin'in son eylemlerinin yarattığı adil olmayan rekabet koşullarının ortadan kaldırılması için adım atacağını belirtti.
 
Güvenli liman talebiyle ABD Hazine tahvil getirileri Ekim 2016’dan bu yana gördüğü en düşük seviye olan %1,73’e kadar geriledi.
 
Global piyasalarda satıcılı seyir ABD'nin Çin'i kur manipülatörü ilan etmesinin zaten kırılgan olan yatırımcı güvenini zedelemesiyle devam ediyor. Asya borsalarına bu sabah Çin endeksleri öncülüğünde satışlar hakim oldu.
 
Euro Bölgesi’nde açıklanan Hizmet Sektörü PMI verisi ve Almanya Market Hizmet Sektörü verisi beklentilerin altında kalsa da euro/usd paritesinde Dolar’daki değer kaybı ağır bastı. Gün boyu yönü yukarı olan euro/usd paritesi,ABD seansında 1,12 seviyesini de yukarı yönlü kırdıktan sonra kapanışı bu seviyelerden %0,85 yükselişle gerçekleştirmiş oldu. Günü %0.56 kayıpla kapatan dolar endeksi, ABD'nin bu adımının ABD-Çin ticaret savaşının alışılmadık bir duruma doğru evrildiğini göstermesinin ardından değer kaybına karşı koymaya çalışıyor.
 
Dün Asya seansında $5640 ile 2 yıldan uzun sürenin en düşük seviyesini test eden LME bakır günü %0.66 kayıpla $5684 seviyesinden sonlandırdı. Bugün ise zayıflayan dolardan destek bulan bakır $5700 seviyesi etrafında işlem görüyor. $5605 desteğinin kırılması halinde, $5369 seviyesi gündeme gelecek.

 

 İndir

2019- 30.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftada hisse senedi piyasaları ABD’de de açıklanan güçlü bilançolardan, Çin ve ABD arasında bu hafta gerçekleşecek müzakerelerde ilerleme sağlanacağı beklentilerinden ve büyük merkez bankalarının para politikalarında gevşeme yönünde adımlar atacağı beklentilerinden destek buldu.

Petrol fiyatları Ortadoğu'da İran kaynaklı arz kesintisi endişelerinin etkisiyle kaydettiği kazanımları artırırken, ABD'nin ham petrol stoklarındaki düşüşün beklentileri aşması fiyatları destekledi.

FED’den gelecek 25 baz puanlık faiz indirimini geride bıraktığımız haftalarda fiyatlamış olan LME metalleri, global ekonomiye ve talebe dair devam eden belirsizliklerin ve güçlü doların baskısıyla satış baskısının yoğun olduğu bir haftayı geride bıraktı. LME bakır haftayı $5966 seviyesinden %1.83 kayıpla kapattı.

ECB Perşembe günü sonlanan toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Ancak Başkan Draghi’nin ekonomik büyüme görünümündeki bozulmaya dikkat çekerek para politikasının gevşetileceğini ifade etmesi ve hatta para politikasına temel oluşturan enflasyon hedefinin gözden geçirileceğine işaret etmesi piyasalarda Eylül ayı toplantısında faiz indiriminin neredeyse kesin olduğu beklentisini oluşturdu. Euro, dolar karşısında haftayı %0.85 kayıpla 1.1125 seviyesinden kapattı.

Dolar endeksi 2 haftanın zirvesini test ederken, sterlin İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti'nin yeni başkanı olarak seçilen Boris Johnson İngiltere'nin yeni başbakanı olmasının ardından kayıplarını artırarak 1.2210’a kadar geriledi.

31 Temmuz’da sonlanacak FED toplantısını bekleyen piyasalar yeni haftaya karışık görünüm ile başladı. Avrupa endekslerinde satış ağırlıklı seyre karşın FTSE100 %2’ye yakın primle kapandı. ABD tarafında ise Dow Jones yükselirken S&P ve Nasdaq’ta kayıplar görüldü.

Dün ekonomik veri bakımından hareketsiz geçerken bugün ABD’de açıklanacak kişisel gelirler, tüketici güven endeksi ve bekleyen konut satışları verileri izlenecek.  Haftanın devamında da veri takvimi oldukça önemli veriler içeriyor. Çin, Almanya, Euro Bölgesi üretim PMI verileri, Euro Bölgesi GDP ve enflasyon, ABD’de ADP istihdam verisi, üretim PMI ve ISM, inşaat harcamaları, ticaret dengesi, dayanıklı mal siparişleri ve en önemlisi tarım dışı istihdam açıklanacak. Yarın açıklanacak olan FED faiz kararı ve sonrasındaki açıklamalar haftanın en kritik gelişmesi olabilir. FED’in 25 baz puan faiz indirimi yapması bekleniyor ancak açıklamanın detayları ve sonraki aylar için faiz indiriminde nasıl bir yol izleneceği piyasada hareketlilik yaratacak gelişmeler olacak.

ABD ile Çin arasında bu hafta başlayan görüşmelerin sonucunda gelecek olan açıklamalar metal fiyatları açısından önem arz ediyor. Geride bıraktığımız haftada $5950 seviyelerinden destek bulan LME bakır, yeni hafta açılışında tekrar bu seviyeleri test etti. Ancak Çin-ABD görüşmesine ilişkin umutlarla yönünü yukarıya çevirdi. Dolardaki güçlenmeye rağmen LME bakır $6000 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor. FED kararı ve diğer ekonomik veriler öncesi piyasa bekleyişte. $5950 ve 50 günlük ortalamanın bulunduğu $5930 seviyeleri destek olarak izlenebilir. FED’den piyasayı destekleyici, beklentiden fazla güvercin bir tonda açıklaması yapması halinde $6070 ve $6170 en yakın hedefler olacaktır.

 

 İndir

2019- 29.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Trump’ın Çin mallarına ilave gümrük vergisi getirilebileceği yorumları hafta başında riskli varlıklarda bir miktar gerilemeye neden oldu. Ancak FED Başkanı Powell’ın artan belirsizlik ortamında FED’in gereken aksiyonları alacağı ifadesini yinelemesi ise hafta sonuna doğru riskli varlıkları destekledi.

Trump, ABD'nin Çin'le ticaret anlaşması yapmak için hala çok yolu olduğunu ancak gerekirse Çin'den ithal 325 milyar dolar değerinde ürüne daha gümrük vergisi getirebileceğini söyledi.

New York Fed başkanı Williams'ın faizlerin bu ayın ilerleyen günlerinde düşürüleceği beklentilerini kuvvetlendiren açıklamaları hafta sonuna doğru, riskli varlıklara yönelik talebi arttırdı. Williams ekonomiye güçlü teşvik vermeden önce daha kötünün olmasını beklememek gerekir dedi. Williams'ın açıklamaları para politikası konusunda hızlı adım lehine güçlü gerekçe olarak okundu.

Açıklamalar FED'in 30-31 Temmuz tarihlerinde yapacağı toplantıda 25 baz puan yerine 50 baz puan faiz indirimi olabileceğine dair beklentileri kuvvetlendirdi.

İran’ın ABD’ye yaptırımların kaldırılması halinde nükleer programı inceleme izni vereceği yönünde anlaşma sunması dün günün jeopolitik gelişmesi olarak öne çıktı.

ABD endeksleri beklentilerin altında kalan bilanço açıklamalarının etkisiyle ekside kapandı.

Piyasa Temmuz FED toplantısında faiz indirim ihtimalini %100 ile fiyatlamaya devam ediyor. Sterlin Brexit endişeleri ile geride bıraktığımız hafta da gerilemeye devam etti. ECB ve FED’den gelen açıklamalar ile yön bulmaya çalışan ve hafta boyunca volatil bir seyir izleyen euro/usd paritesi haftayı 1.1220’den %0.43 kayıpla kapattı.

Hafta başında zayıf seyir izleyen LME bakır, hafta sonuna doğru, spot talebin artması ve risk iştahının artması ile Cuma günü $6170.5 ile 10 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyeyi test etti.

ABD endeksleri dün teknoloji hisseleri öncülüğünde primli kapanırken, yoğun bir şekilde devam eden bilanço dönemi izleniyor. Morgan Stanley’nin Apple hisse senedi hedef fiyatını yükseltmesinin ardında Apple hisseleri hızlı yükseliş kaydetti.Haftanın önemli bilanço açıklamaları arasında Amazon.com, Alphabet, Unilever, Caterpillar, Coca-Cola, McDonald’s ve Boeing yer alıyor.

İran’ın Basra Körfezi’nde İngiliz tankerini alıkoymasının ardından, bölgedeki arzın sekteye uğrayabileceği spekülasyonu petrol fiyatlarını yükseltti.

Asya borsaları bu sabah, ECB’nin Perşembe günü gerçekleşecek toplantısında, FED'in ise gelecek hafta faiz indireceği beklentisinden destek buldu.

Vadeli işlem kontratları ECB'nin mevduat faizini %43 olasılıkla 10 baz puan indireceğini fiyatlarken, ekonomistler ECB'nin faizlerde bu hafta değişiklik yapmayacağını ancak Eylül'de indirim sinyali vereceğini tahmin ediyorlar. Sterlin İngiltere'de muhafazakar partinin yeni parti başkanı ve başbakan olarak AB'den ayrılma yanlısı Boris Johnson'ı seçeceği endişesiyle art arda üçüncü seansta da değer yitirdi. Euro, ECB’den faiz indirimi (sinyali) geleceği beklentileri ile dün %0.12 geriledikten sonra bugün %0.24 kayıpla 1.1180’den işlem görüyor. Euro ve sterlindeki kayıplar nedeniyle dolar endeksi bugün  %0.23 primli seyrediyor.

Cuma günü NY FED başkanının 50 baz puanlık indirime işaret etmesiyle LME bakır $6170.5 seviyesine kadar yükselse de $6070 teknik seviyesinin üzerinde kalmayı başaramadı. LME bakır güçlü doların baskısı, global ekonomik büyüme ve talebe dair devam eden belirsizliklerin etkisiyle dün %0.95 geriledi. Faiz indirim beklentisinin piyasada büyük oranda fiyatlanması bakır, primlerini koruyamıyor. $5980 desteği sabah saatlerinde (min $5983)  test edildi. Bu seviyenin altında $5920 en yakın destek olacaktır. Ana destek seviyesi ise $5850 civarında 200 haftalık ortalamaya denk geliyor. FED faiz kararı ve açıklamaları yön belirleyici olacaktır ancak uzun vadede $5850 kritik olmaya devam edecek. 

Gündemi yoğun haftada, ABD’de devam eden bilanço sezonunun yanı sıra, Perşembe günü gerçekleşecek ECB toplantısı izlenecek. Makro veri tarafında ise Euro Bölgesi’nde imalat PMI endeksi, ABD’de ise imalat PMI, yeni konut satışları, dayanıklı mal siparişleri ve GSYİH verisi izlenecek.

 İndir

2019- 28. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde Fed Başkanı Powell'ın bu ayın son günlerinde yapılacak toplantı öncesinde yaptığı açıklamalar yer aldı. Çarşamba günü gerçekleşen açıklamaya kadar beklemede kalıp yatay seyir izleyen piyasalar, Powell’ın faiz indirimine gidilmesi ihtimalini kuvvetlendiren açıklamaları sonrası yönünü yukarı çevirdi.

FED Başkanı Powell Haziran ayından bu zamana belirsizliklerin arttığını söylerken global zayıflığın ABD ekonomisini etkileyebileceğini de belirtti. ABD ekonomisinin beklentilerin altında gelen imalat verisi, zayıf enflasyon ve devam eden ticaret savaşı nedeniyle tehdit altında olmaya devam ettiğini belirtti. Powell ayrıca ikinci çeyrekte büyümenin yavaşladığına da değinirken Fed'in ABD'de ekonomik büyümeyi sürdürmek için "uygun şekilde" adım atmaya hazır olduğunu belirtti.

ABD borsaları artıda kapanırken, S&P 500 endeksi Powell'ın açıklamalarının ardından ilk kez 3.000 seviyesini aştı.

ABD'de Perşembe günü açıklanan, gıda ve enerji fiyatlarının yansıtılmadığı çekirdek tüketici fiyatları Haziran ayında % 0.3 ile yaklaşık bir buçuk yılın en büyük artışını kaydetti. Çekirdek TÜFE'de yükseliş ve istihdam piyasasının güçlü kaldığını gösteren ABD işsizlik maaş başvuruları, Fed'in 30-31 Temmuz tarihlerinde yapacağı toplantıda 50 baz puan sert faiz indirimi yapacağı beklentilerini sınırladı.

Haziran ayına ilişkin güçlü ABD tarımdışı istihdam verisi Fed'in faizleri 50 baz puan düşüreceğine dair piyasa beklentilerini sınırlamıştı. Piyasalar 25 baz puanlık faiz indirimini daha olası bir seçenek olarak görüyorlardı. Faiz indirimi beklentilerinin baskıladığı dolar endeksi haftayı kayıpla kapattı.

Çin’de Çarşamba sabahı Haziran ayı CPI verisi beklentilere uygun olarak %2.7 olarak açıklanırken, PPI %0.2 beklentinin altında %0.0 olarak 2016 Eylül’den bu yana en düşük seviyede açıklandı. Üretici enflasyonunun yeniden deflasyona dönmesi Çin endekslerine satış getirdi.Cuma günü açıklanan Çin ticaret verilerinde ise ihracat %2 gerileme beklentilerine karşılık %1.3 gerilerken, ithalat %4.5 gerileme beklentisine karşılık %7.5 geriledi.

Asya borsaları Çin endeksleri öncülüğünde haftayı ekside kapattı.

LME bakır Powell’ın açıklamalarından destekle geçtiğimiz hafta $5998’e kadar yükselse de Çin ekonomisine ilişkin endişeler kazançlarını sınırladı. LME bakır haftayı $5960 seviyesinden %1 primle kapattı.

Yeni haftanın ilk gününde hisse senedi piyasalarına karışık seyir hakimdi. ABD’de bilanço sezonu dün başlarken, Avrupa endekslerinin aksine ABD endekslerinde negatif ayrışma görüldü.

Çin’de açıklanan ikinci çeyreğe ilişkin büyüme rakamları ülke ekonomisinde ivme kaybına işaret etse de yıllık bazda büyüme hızı %6,2 ile piyasa beklentisine paralel açıklandı. Çin’de sanayi üretimi Haziran ayında yıllık bazda %6,3 ile %5,2 beklentisinin üzerinde artış kaydetti. Aynı dönemde perakende satışlarda yıllık bazda artış hızı %9,8 oldu.

Çin’de beklentilerin üzerinde açıklanan ekonomik verilerin, ekonomik görünüme ilişkin endişeleri azaltmasıyla  LME bakır dün $6020 seviyesinde kadar yükseldi. Bugün ise $6023 seviyesine kadar yükselen bakır, $5995’ten işlem görmeye devam ediyor.

Çin-ABD ticaret anlaşmazlığı ve yavaşlayan küresel büyüme nedeniyle dünya genelindeki işletmeler ve yatırımlar üzerindeki baskılar, başlıca merkez bankalarının para politikasını gevşetme beklentilerini güçlendirdi. Yatırımcılar dünyanın en büyük ekonomisinin durumunu görmek için ABD perakende satış verilerini ve şirket bilançolarını bekliyor.

Asya borsalarına bu sabah karışık seyir hakim oldu.

Dün hafif değer kazanan dolar endeksi bugün %0.3 primli. Sterlin Brexit endişelerinin baskısıyla dolar karşısında altı ayın dip seviyesine yakın seyrederken, bu zayıf seyir euroyu da baskılıyor. Euro ECB'nin gelecek haftaki toplantısında para politikasını gevşetme yanlısı yaklaşım sergileyeceği beklentileriyle dün %0.1 geriledikten sonra bugün 1.1220’den işlem görüyor.

Makro veri tarafında ABD’de açıklanacak perakende satışlar, sanayi üretimi, yeni konut inşaatları ve Michigan tüketici güven endeksi ile Euro Bölgesinde açıklanacak enflasyon verisi izlenecek.İndir

2019- 27.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

G20 zirvesi sonrası, ABD-Çin arasındaki ticaret görüşmelerin tekrar başlayacak olması hisse senedi piyasalarına olumlu yansıdı. ABD’de S&P 500 endeksi rekor tazeledi. Ancak  dünya genelinde açıklanan zayıf imalat PMI verilerinin büyümenin yavaşladığına dair endişeleri arttırarak kazançları sınırladı. Diğer taraftan Trump’ın açıklamaları da piyasalardaki iyimserliği zedeledi.

Çin'de imalat PMI endeksi Haziran ayında 49.5 seviyesindeki beklentinin hafif altında 49.4 seviyesinde gerçekleşti. Önceki dönemle aynı seviyede kalması beklenen Almanya imalat PMI, 0.4 puan gerileyerek 45 olarak açıklandı, Euro Bölgesi imalat PMI 47.8 olan beklentinin altında kalarak 47.6 oldu. ABD tarafında ise imalat PMI 50.6 ile beklenti 50.1’i aştı. ISM İmalat Haziran ayında 51.7 ile beklentinin üzerinde açıklansa da önceki ayın 0.4 puan altında kaldı.

Trump, Çin'le herhangi bir ticaret anlaşmasının bir şekilde ABD'nin lehine olması gerekeceğini söyledi. ABD hükümeti, uzun zamandır devam eden uçak sübvansiyonları konusundaki anlaşmazlıkta Avrupa Birliği'nden ithal 4 milyar dolar değerinde ek ürüne gümrük vergileri getirmekle tehdit etti.

Euro, beklentilerin altında kalan imalat PMI verilerinin ve Trump’ın tehditlerinin etkisiyle geriledi. Avrupalı liderler ECB başkanlığına IMF Başkanı Lagarde'ı aday gösterdi. Ancak Avrupa Parlamentosu'ndaki sosyalistler ve yeşiller Lagarde'ın adaylığını kabul etmeyeceklerini açıkladılar.

Cuma günü açıklanan verilere göre dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de tarım dışı istihdamın Haziran'da 160.000 olan beklentilere karşılık 224.000 kişi artması ekonomik büyümenin gücüne işaret etti. Geçen hafta yeni tarihi zirvelere tırmanan Wall Street verinin ardından Cuma günü düşüşle kapandı.

LME bakır hafta başında Çin-ABD ilişkisine dair umutlarla $6075’e yükselse de zayıf imalat PMI verilerinin, LME stoklarındaki artışın ve güçlü doların baskısıyla haftayı %1.72 kayıpla $5898 seviyesinden kapattı.

ABD'li yatırım bankası Morgan Stanley'nin küresel hisse senedi piyasalarında ağırlık düşür tavsiyesi vermesi de borsalar üzerinde baskı yarattı. Hisse değerlemelerinin pahalı olduğuna ve şirket kârlarını aşağı çekecek baskılar olduğuna dikkat çeken Morgan Stanley, gelişmekte olan ülke ve güvenli liman Japon devlet tahvillerinin portföyündeki ağırlığını ise artırdı.

Asya borsaları ABD'de Cuma açıklanan güçlü tarım dışı istihdam verisinin ardından Fed'den faiz artırım beklentilerinin güç kaybetmesine paralel olarak yeni haftaya satışlarla başladı. Teknoloji şirketleri hisseleri de Apple'ın dünkü sert gerilemesinin etkisiyle düşüş kaydetti, ABD borsaları da art arda ikinci günde düşüş kaydetti.

Küresel hisse piyasaları son dönemde ekonomik büyümeyi desteklemek isteyen merkez bankalarının faizleri düşük tutacağını beklentisiyle yükseliyordu. Ancak güçlü istihdam verisinin ardından yatırımcılar Fed'in bu yıl daha hafif faiz indirimlerinde bulunacağını fiyatlamaya başladı.

Fed'in 30-31 Temmuz tarihlerinde yapacağı toplantıda daha önce 50 baz puan faiz indirimi fiyatlayan para piyasası vadeli işlemleri şimdi 25 baz puan indirim fiyatlıyor. Para politikasına dair ipuçları için yatırımcıların dikkati Fed Başkanı Jerome Powell'ın yarın Kongre önünde yapacağı konuşmalara çevrildi.

Dolar endeksi hafif değişim göstererek Cuma günü gördüğü üç haftanın zirvesi olan 97.443'e yakın seviyede 97.403'te bulunuyor. Sterlin, BOE’nin küresel ekonomi ve Brexit konusundaki artan endişelere tepki olarak para politikasını gevşeteceği spekülasyonlarıyla dolar karşısında 1.2490 ile altı ayın dip seviyesine yakın seyrediyor. Euro ise dolar karşısında 1.12 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Dün $5947 seviyesine kadar yükselen LME Bakır, devam eden ticaret anlaşmazlığının küresel büyümeye ve talebe zarar vereceği endişeleri ile kapanışı $5900 seviyesinin altında yaptı. Bu sabah ise Asya piyasalarındaki satışların ve güçlü doların bakısıyla $5830 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri, tarafında ABD’de ve Çin’de enflasyon, Euro Bölgesi’nde ise perakende satışlar verileri izlenecek.

 

 İndir

2019- 26.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasalar Trump ile Jinping arasında hafta sonundaki G20 zirvesi sırasında yapılan görüşmeye odaklandı, görüşme öncesinde piyasalar sakin kaldı.

Fed başkanlarından gelen faiz indirimi konusunda daha temkinli davranılması gerektiği ve gerektiğinden fazla faiz indirimini fiyatladığına dair açıklamalar Temmuz toplantısı için soru işareti yarattı. Fed başkanı Powel, Trump’ın faiz indirimi baskısı olmasına rağmen ekonomik koşulların gidişatı çerçevesinde davranılacağı ve önümüzdeki süreçte ticari savaşlar nedeniyle belirsizlikler olduğu ve koşullara göre davranılacağı söylemini yineledi. Ancak Powell Fed’in, ABD'nin yükselttiği gümrük vergileri ve Washington'un ticaret yaptığı başlıca ülkelerle arasındaki gerilim kaynaklı belirsizlik ile yükselemeyen enflasyonun faiz indirimi gerektirip gerektirmediği sorusuna cevap bulmaya çalıştığını söyledi. Hafta içerisinde dalgalanan dolar endeksi haftayı yatay kapattı.

Asya borsaları South China Morning Post gazetesinin ABD ve Çin'in G20 zirvesi öncesinde ticaret anlaşmazlıklarında geçici bir ateşkes üzerinde anlaştıklarını bildiren haberin ardından kayıplarını azalttı.

Wall Street Çin-ABD görüşmesine ilişkin haber akışı ve Fed başkanlarının açıklamalarıyla yön bulmaya çalışsa da haftayı yatay/ekside kapattı.

Codelco’nun Chuquicamata madenindeki grevden ve Çin ve ABD arasında anlaşma sağlanacağı umutlarından destek bulan bakır Çarşamba günü $6063.5’e kadar yükseldi. Cuma günü Asya seansında gelen Chuquicamata madeninde grevin sonlandığı haberinin etkisiyle gerileyen bakır haftayı $6000 seviyesinden kapattı.

Global piyasalar ABD  ile Çin arasındaki ticaret geriliminin daha da tırmanmasının önüne geçilmesinin ardından yeni haftaya yükselişle başladı.

ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Cumartesi günü G20 zirvesi esnasında yaptıkları ikili görüşmede tıkanan ticaret müzakerelerini tekrar başlatma karar aldı. Daha önce Çin'den ithal ürünlerden alınan gümrük vergisini yükseltmek tehdidinde bulunan Trump Çin ürünlerine yeni bir gümrük vergisi getirmeyeceğini belirtti. ABD buna ek olarak Beijing'deki rahatsızlığı hafifletmek için Çinli telekom şirketi Huawei'ye getirilen kısıtlamaları gevşetecek. Çin ise ABD'den tarım ürünü alacak.

ABD ile Çin arasındaki gümrük vergisi savaşına en azından bir süreliğine ara verilmiş olması dün Asya borsalarını yukarı taşıdı. Asya piyasalarındaki yükselişin ardından Avrupa endekslerinde de yükseliş yaşanırken ABD’de  S&P 500 endeksi dün 2977,93 ile yeni bir zirve kaydetti.

Ancak  dünya genelinde açıklanan zayıf imalat PMI verilerinin büyümenin yavaşladığına dair endişeleri arttırarak kazançları sınırladı. ABD hazine tahvil getirileri geriledi, altın ise yükseldi.

Diğer taraftan Trump’ın açıklamaları da piyasalardaki iyimserliği zedeledi.

ABD Başkanı Donald Trump dün yaptığı açıklamada Çin'le herhangi bir ticaret anlaşmasının bir şekilde ABD'nin lehine olması gerekeceğini söyledi. ABD hükümeti, uzun zamandır devam eden uçak sübvansiyonları konusundaki anlaşmazlıkta Avrupa Birliği'nden ithal 4 milyar dolar değerinde ek ürüne gümrük vergileri getirmekle tehdit etti.

Çin'de imalat PMI endeksi Haziran ayında 49.5 seviyesindeki beklentinin hafif altında 49.4 seviyesinde gerçekleşti. Önceki dönemle aynı seviyede kalması beklenen Almanya İmalat PMI, 0.4 puan gerileyerek 45 olarak açıklandı, Euro Bölgesi imalat PMI 47.8 olan beklentinin altında kalarak 47.6 oldu. ABD tarafında ise İmalat PMI 50.6 ile beklenti 50.1’i aştı. ISM İmalat Haziran ayında 51.7 ile beklentinin üzerinde açıklansa da önceki ayın 0.4 puan altında kaldı. ABD’de Nisan ayında %0,4 artan inşaat harcamalarının Mayıs ayında değişim göstermemesi beklenirken %0,8 gerilediği açıklandı.

Euro bölgesi imalat verilerinin beklenti altı kalarak daralmaya işaret etmesi Euro/Dolar paritesinde  %0.73lük satışa yol açtı. Euro bugün ise hafif primle dolar karşısında 1.1295 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi dün ABD-Çin ticaret görüşmelerine ilişkin iyimserliğin desteğiyle %0.74 yükselişle 7 Mart'tan bu yana en büyük kazanımı kaydetti.

LME bakır dün erken saatlerde Çin-ABD ilişkisine dair umutlarla $6075’e yükselse de zayıf imalat PMI verilerinin ve güçlü doların baskısıyla günü %1 kayıpla $5941 seviyesinden kapattı. Bugün ise $5940 desteğini kırarak $5902 seviyesine kadar gerileyen bakır $5920’den işlem görmeye devam ediyor.

Dikkatler Cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisine çevrildi. Ekonomistler Mayıs'ta 75.000 artış kaydeden tarım dışı istihdamın Haziran'da 160.000 artış kaydetmesini bekliyorlar. Bugün ise Almanya perakende satışlar verisi dışında açıklama bulunmuyor.İndir

2019- 25.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER
 
Geride bıraktığımız hafta global piyasalarda FED, BOJ ve BOE toplantılarının yanı sıra ECB açıklamaları izlendi.
 
Salı günü Avrupa Merkez Bankası (ECB)tarafından gelen para politikasında gevşeme sinyalleri Avrupa endekslerine moral verdi. ECB'nin ekonomiyi desteklemek için para politikasını daha da gevşetebileceğini açıklaması, diğer merkez bankalarının da benzer adımlar atabileceği beklentilerini tetikledi.
 
FED'in Çarşamba akşamı sonlanan toplantısında bu yılın ilerleyen zamanlarında olası faiz indirimleri sinyali vermesinin ardından global piyasalar yükseldi. Artan ticaret gerilimleri ve zayıf enflasyonla ilgili endişeleri değerlendiren, FED, gelecek ay kadar erken bir sürede faiz indirimleriyle küresel ve ülke içindeki ekonomik risklerle mücadele etmeye hazır olduğunu belirtti. FED politika yapıcılarının birçoğu, yılın geri kalanına ilişkin faiz görünümlerini yaklaşık % 0.5 puan düşürdü.FED Başkanı Powell’ın konuşmasında dikkat çeken noktalar ise enflasyona yönelik endişelerin tekrarlanması oldu. Powell enflasyon beklentilerinde düşüşün faiz indirimi ihtimalini arttırdığına dikkat çekti Hem toplantı metni hem de Powell’ın açıklamalarındaki güvercin ton dolar endeksine satış olarak yansıdı.
 
ABD Başkanı Trump’ın ay sonunda yapılacak olan G20 zirvesinde Çin Devlet Başkanı Xi ile görüşeceği haberi de global piyasalardaki olumlu havayı destekleyen bir diğer etken oldu. FED'in bu haftaki toplantısının ABD-Çin ticaret savaşının ekonomik büyümeyi yavaşlatmasını engellemek için gelecek ay içinde bile faiz indirimine gideceği beklentilerini kuvvetlendirmesiyle S&P 500 endeksi rekor seviyeyi gördü. Ay başından bu yana % 7.5 yükselen S&P 500 endeksi Cuma günü tarihi zirveye yükseldi.
 
Asya borsaları FED ve ECB’den gelen gevşeme sinyalleri ve Trump-Xi görüşmesinin gerçekleşeceği haberi Çin endeksleri öncülüğünde yükseldi. Ancak İran'ın ABD insansız hava aracını düşürmesinin ardından Orta Doğu ile ilgili yeni endişeler de Asya borsalarındaki iyimserliği zedeledi. İran'ın ABD insansız hava aracını düşürmesi, Tahran ile Washington arasında askeri çarpışma endişelerini kuvvetlendirerek ham petrol fiyatlarını yukarı çekti.
Dolar FED'in zayıf ekonomik büyümeyi desteklemek için faiz indirimine gitme planlarıyla diğer küresel merkez bankaları arasına katılmasının ardından diğer para birimleri karşısında haftayı %1.39 kayıpla kapattı. İşlemciler ve analistlerin açıklamasına göre ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvil getirilerinin %2'nin altına düşmesi ve altının teknik direnç seviyesinin üzerine çıkarak 6 yılın en yüksek seviyesine yaklaşması, doların uzun süre satış baskısıyla karşı karşıya kalabileceğini ortaya koyuyor.
 
Japonya Merkez Bankası (BOJ) ve İngiltere Merkez Bankası (BOE) ise para politikasını değiştirmedi.
 
2018 yılında 320.744 ton bakır üreten Chuquicamata madeninde 3000 işçinin greve gitti.LME bakır arz tarafındaki kesintiler ve 28-29 Haziran’da gerçekleşecek Trump-Xi görüşmesinin ticaret savaşına dair endişeleri azaltmasından ve zayıf dolardan bulduğu destekle Perşembe günü $6027’ye kadar yükseldi, haftayı $5960 seviyesinden %2.62 primle kapattı.
 
Global piyasalar G-20 zirvesi öncesinde yeni haftaya zayıf bir başlangıç yaptı. Önde gelen Avrupa endekslerinin büyük bölümü günü kayıpla sonlandırdı. ABD endeksleri ise güne yükselişle başladıktan sonra Dow Jones hariç, negatif alana geçti.
 
Haftanın ilk gününde yine Trump’ın açıklamaları gündemi hareketlendirdi. Trump, ABD’nin faiz indirimine, parasal gevşemeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Daha sonra ise İran’ın dini liderine ve üst düzey askere yaptırım uygulanacağı açıklandı. Çin endeksleri bu sabah ticaret endişeleriyle %1 civarında ekside kapandı.
 
Fed'den daha gevşeme yanlısı söylem beklentileri ABD hazine tahvil getirileri ve doları aşağı çekti, altın fiyatlarını ise altı yılın zirvesine çıkardı. Dolar endeksi dün günü %0.25 kayıpla kapattı, endeks bugün 96 seviyesi etrafında yatay. 200 günlük hareketli ortalamasını kıran dolar endeksinde 95.816 seviyesinde bulunan fibo desteğinin kırılması halinde satışlar hızlanabilir.
 
Dün dolar karşısında günü %0.26 primle kapatan euro ise bu sabah 1.1385 ile %0.14 kayıpla s işlem görüyor.200 günlük ortalamasını kıran euro için direnç seviyeleri olarak 1.1392 ve ardından 1.1460 takip edilebilir.
 
LME bakır Powell’ın açıklamaları ve G20 görüşmesi öncesinde dün sakin kalarak yatay kapanış yaptıktan sonra bugün Codelco’nun Chuquicamata madeninde devam eden grevden destek bularak $6000 seviyesi etrafında hareketini sürdürüyor.
 
Yatırımcılar, bu haftanın ilerleyen günlerinde Çin-ABD ticaret görüşmelerinde sonuca varılıp varılmayacağını endişeyle bekliyor. Trump, Osaka’da düzenlenecek G20 zirvesinde Çin Devlet Başkanı Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Putin de dahil olmak üzere en az sekiz dünya lideriyle görüşme yapacak.
 
Piyasalar Fed Başkanı Powell da dahil olmak üzere bugün konuşma yapacak en az beş politika yapıcının Fed'in son dönemdeki para politikasını gevşetme yanlısı mesajına sadık kalacağını varsayıyor.
 
Hafta genelinde makro veri tarafında ABD’de tüketici güven endeksi, yeni konut satışları, dayanıklı mal siparişleri, GSYİH(nihai), bekleyen konut satışları ve kişisel gelirler; Euro Bölgesi tarafında ise enflasyon verisi izlenecek.

 İndir

2019- 24.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta başında ABD'nin yasadışı göçü önlemediği gerekçesiyle Meksika'ya yönelttiği gümrük vergilerini artırma tehdidini geri çekmesinin ardından piyasalar genelinde endişe azalmıştı. Fed'in bu hafta yapacağı (18-19 Haziran) toplantıda faizleri düşüreceği beklentileri de piyasalara destek vermişti. Ancak Trump’ın Çin’e ve Fed’e yönelik açıklamaları riskli varlıklardaki alımları sınırladı.

Trump ay sonuna doğru  Osaka’da düzenlenecek G-20 zirvesinde Çin Devlet Başkanı ile bir ticaret anlaşmasına varamazsa, Çin ithalatına yeni gümrük vergileri getirmeye hazır olduğunu söyledi. Geçen ay yapılan müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanmasından bu yana Trump defalarca G20 toplantısında Jinping ile görüşmeyi beklediğini söyledi. Çin böyle bir toplantıyı doğrulamadı. Trump, ticaret anlaşmazlığını giderecek olası bir anlaşmayı kendisinin geciktirdiğini ifade ederek, Çin'in 4-5 "önemli konuda" mutabık kalmaması halinde müzakereler ilerletmeyeceğini söyledi. Trump ayrıca Fed’i de açıklamasında hedef alarak faizlerin "çok yüksek" olduğunu söyledi ve merkez bankası hakkında "ne yaptığını bilmiyor" dedi.

Çin’in Yangshan bakır primi $59 ile Mart ortasından bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak talepte artışa işaret etti. LME bakır Çin’in metal yoğun altyapı inşasına yatırım yapacağı ve ekonomiye teşvikler geleceği beklentisiyle Salı günü $5956 ile 2 haftanın zirvesine yükseldi. Ancak Trump’ın açıklamalarının gerilimi arttırmasıyla kazançlarını geri veren bakır $5900 seviyesi üzerinde tutunamadı. Çin’den gelen zayıf ekonomik verilerin de etkisiyle kayıplarını arttıran LME bakır haftayı $5808 seviyesinden kapattı. 

Hong Kong piyasası, Hong Kong'da suçluların yargılanmak üzere Çin'e iadesine imkan veren yasa tasarısına karşı düzenlenen büyük protesto gösterilerinin ardından geriledi. Cuma günü açıklanan Çin sanayi üretimi Mayıs'ta %5.5lik artış beklentilerine karşılık %5 yükselişle 2002 yılından bu yana en düşük seviyede açıklandı, böylece kötü gidişat tescillenmiş oldu. Hükümetin vergi ve teşviklerle desteklediği tüketim tarafında ise perakende satışlar % 8.1llik beklentinin üzerinde %8.6 açıklandı (önceki ay % 7.2).

Euro, Trump'ın Rusya'nın Kuzey Akımı 2 doğal gaz projesine yaptırım getirmeyi düşündüğünü belirterek, Almanya'yı enerji alanında Rusya'ya bağımlı olmasına karşı uyarmasının ardından geriledi. Cuma günü 97.583 ile 3 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyeye çıkan dolar endeksi bu sabah 97.547’den işlem görüyor.

Bu hafta ABD, Japonya ve İngiltere Merkez Bankalarının faiz kararı bekleniyor.

Fed faizleri düşüreceği beklentisi doların çekiciliğini azaltıyor olsa da, başka ülkelerin para politikasını gevşetiyor olması doların hâlâ talep görmesini sağlıyor. ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimi küresel ekonomik büyümenin yavaşlayacağı endişeleri artırarak Hindistan, Filipinler, Malezya, Yeni Zelanda ve Avustralya'nın faiz indirmesine neden oldu. ECB ise son olarak para politikasını daha da gevşeterek ekonomiye destek vermeyi artırabileceğini belirtti. Bu hafta Fed'e ek olarak Japonya ve İngiltere merkez bankaları da para politikası kararlarını açıklayacaklar.

Cuma günü açıklanan beklentilerden güçlü ABD  perakende satışlar verisinin ardından Çarşamba günü sonlanacak Fed toplantısında faiz indirimi beklentileri % 20'ye doğru geriledi. Analistler, Temmuz toplantısında %85 olasılıkla faiz indirimi bekliyorlar.

Ay sonunda yapılacak olan G20 zirvesi öncesinde ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının derinleşebileceği endişesi halen korunuyor.

ABD tarafında endeksler dün gün boyu artı alanda işlem görse de seans sonuna doğru satışlar arttı ve yatay artı seviyede endeksler kapanış gerçekleştirdi. Sadece Nasdaq Komposit endeksi Facebook’un dijital para arz edeceği haberleriyle %4,24 primlenmesiyle birlikte günü %0,62 artıda sonlandırdı.

Sterlin İngiltere Başbakanı May'in yerine gelebilecek başbakan adayı Boris Johnson'un ülkeyi anlaşmasız Brexit'e doğru sürüklediği endişeleriyle bu yılın dip seviyelerine yakın seyrediyor. Dün beş buçuk ayın dip seviyesine gerileyen ve günü %0.46 kayıpla kapatan sterlin bugün kayıplarını arttırarak 1.2505’ten işlem görüyor.

Dün gün içerisinde 1.1240’a kadar yükselen eur/usd paritesi kazançlarının büyük kısmını geri vererek günü 1.1217 seviyesinden  kapatmıştı. Bugün ise ECB Başkanı Draghi’nin enflasyonun hedefe dönmemesi durumunda, muhtemelen yeni faiz indirimleri veya varlık alımları yoluyla para politikasını tekrar gevşetmesi gerekeceğini belirtmesinin ardınan kayıplarını arttırdı. Euro dolar karşısında %0.26 kayıpla 1.1190 seviyesinden işlem görüyor.

Ham petrol fiyatları küresel büyüme endişelerinin Orta Doğu gerilimlerinden kaynaklanan arz endişelerini gölgede bırakmasıyla geriledi.

LME bakır arz tarafındaki kesintilerin etkisiyle dün günü %0.77 primle $5852 seviyesinden kapattı. Şili’deki dünyanın en büyük madenlerinden Chuquicamata’da grev nedeniyle üretimin yarıya indiği ve Glencore'un Zambiya izabe tesisinin tadilat nedeniyle kapatılmasından destekle bugün $5914’e kadar yükseldikten sonra, %1 primle $5900 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 İndir

2019- 23.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER
 
Geçtiğimiz hafta FED tarafından gelen faiz indirim sinyali hisse senedi piyasalarına destek oldu. Açıklanan ekonomik veriler karışık bir görüntü çizerken, zayıf gelen verilerin FED’den bir gevşeme adımı ihtimalini güçlendireceği algısı da alımları destekledi. S&P 500 %4.4 yükselişle son altı ayın en güçlü performansını gösterdi, hazine tahvillerinin getirisi son iki senenin en düşük seviyelerine geriledi. Dow Jones Sanayi Ocak ayından bu yana ilk defa 5 gün arka arkaya yükseldi.
 
Dolar endeksi, faiz indirimi beklentileri ile haftayı % 1.2 kayıpla kapattı. Fed'in bu yıl faizleri en az iki defa 25'er BP indireceği tahmin ediliyor. Euro ise dolar karşısında 1.1347 ile Mart ayından bu yana en yüksek seviyeyi test etti.
 
LME metalleri ise Çin ile ticaret geriliminin devam etmesi ile Haziran ayına zayıf bir başlangıç yaptı. Mayıs ayını %9.46 kayıpla kapatan LME bakır, geçtiğimiz hafta $5740’a kadar geriledi ancak ABD’de faiz indirimi beklentilerinden destekle kayıplarını azaltarak haftayı %0.5 kayıpla tamamladı.
 
Petrol, S.Arabistan'ın hem OPEC hem de OPEC üyesi olmayan Rusya'nın üretim kısıntısını büyük ihtimalle sürdüreceğini belirtmesinin etkisiyle ve ABD'nin Meksika'ya yönelttiği gümrük vergisini artırma tehdidini çekmesinin desteğiyle yükseldi.

Global piyasalar yeni haftaya ABD ile Meksika'nın göçü önleyecek bir anlaşma sağlaması ve Washington'un gümrük vergilerini yükseltme tehdidinden vazgeçmesinin ardından artan risk iştahı ile başladı.
 
ABD'nin yasadışı göçü önlemediği gerekçesiyle Meksika'ya yönelttiği gümrük vergilerini artırma tehdidini geri çekmesinin ardından dün Asya’da izlenen pozitif kapanışları Avrupa piyasaları ve Wall Street izledi.

Çin'in ihracatı, ABD'nin gümrük vergilerini artırmasına rağmen Mayıs ayında, hafif daralma tahminlerine karşılık geçen yıla kıyasla %1.1 arttı. İthalat ise %3.8 düşüş tahminine karşılık %8.5 gerileyerek yaklaşık üç yılın keskin düşüşünü kaydederek iç talebin zayıf seyrinin devam ettiğine işaret etti. Bazı analistler Trump'ın Çin'den ithal ürünlere yeni gümrük vergisi tehdidinin ardından Çinli ihracatçıların ABD'ye mal sevkiyatını erkene aldığını, ihracatın bu nedenle yükseldiğini belirttiler.
 
Çin'in yerel yönetimlerin yavaşlayan ekonomiyi desteklemek amacıyla büyük yatırım projeleri için özel tahvillerden elde edilen geliri sermaye olarak kullanmasına izin vereceğini açıkladı. Açıklamanın ardından Şanghay Bileşik endeksi bu sabah %2.5 primle kapandı.
 
Trump dün yaptığı açıklamada ay sonuna doğru Osaka’da düzenlenecek G-20 zirvesinde Çin Devlet Başkanı ile bir ticaret anlaşmasına varamazsa, Çin ithalatına yeni gümrük vergileri getirmeye hazır olduğunu söyledi. Geçen ay yapılan müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanmasından bu yana Trump defalarca G20 toplantısında Jinping ile görüşmeyi beklediğini söyledi. Çin böyle bir toplantıyı doğrulamadı.
 
Çin’in Yangshan bakır primi $59 ile Mart ortasından bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak talepte artışa işaret etti. Dün günü %1.45 primle kapatan LME bakır bugün Çin’in bakır talebinin artacağı beklentilerinden ve azalan riskten kaçış eğiliminden destekle $5956 ile 2 haftanın zirvesine yükseldi. $5989 seviyesi direnç olarak takip edilebilir.
 
Dolar karşısında 1.1315 seviyesinde yatay seyreden euro için 1.1369 seviyesindeki 200 günlük ortalaması direnç olarak izlenebilir.
 
Makro veri açıklamaları açısından yoğun geçecek haftada ABD’de enflasyon, perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri; Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi, Çin’de ise enflasyon, endüstriyel üretim ve perakende satışlar verileri izlenecek.

 İndir

2019- 21.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftada ABD-Çin ticaret savaşları gündemin odağında yer almaya devam ederken, yaptırımların Huawei gibi dev Çin şirketlerine genişletilmesi risk iştahında gerilemeye ve global piyasalarda sert satışlara neden oldu.

ABD Başkanı Donald Trump Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin telekomünikasyon şirketi Huawei'yi "çok tehlikeli" olarak nitelendirirken, Washington'un Huawei'ye yönelik şikayetlerinin ABD-Çin ticaret anlaşması çerçevesinde çözülebileceğini söyledi. ABD piyasaları devam eden ticaret gerginliğinin etkisiyle sert geriledi. Buna ek olarak hem Avrupa hem ABD PMI verilerinin beklentilerin altında kalması ve petrol fiyatlarındaki sert düşüş piyasadaki negatif havayı destekledi.

Petrol fiyatları, artış kaydeden ABD ham petrol stokları ve Suudi Arabistan'ın petrol piyasasında arz-talep dengesini sağlayacağını açıklamasının etkisiyle geriledi.

Güvenli limanlara artan talep ile birlikte Perşembe günü 98.371 ile 16 Mayıs 2017’den bu yana en yüksek seviyeyi test eden dolar endeksi, zayıf PMI verisinin ardında kazançlarını geri verdi. Fed'in ABD ekonomisini canlandırmak için bu yılın ilerleyen zamanlarından faizleri düşüreceğine dair artan beklentiler de doların düşüş kaydetmesine neden oldu.

ABD’de Mayıs ayı Markit üretim PMI 52,6 beklentisine karşın 50,6 olarak açıklandı. Avrupa piyasaları daralma bölgesine giren PMI verileriyle birlikte artan büyüme endişelerini fiyatladı.

Çarşamba günü açıklanan FOMC toplantı tutanaklarında d orta tonda ne güvercin ne de şahin bir açıklama izlendi. Üyeler faiz artırımı için bir müddet daha sabırlı olunacağı sinyalini verdi. Enflasyon tarafında ise zayıflığın geçici olduğu vurgusu Başkan Powell’ın açıklamalarıyla örtüştü. Çin ile ABD arasındaki ticari restleşeme öncesi yer alan toplantı için üyeler ekonomik büyüme için iyimser görüşte bulundu.

LME bakır Perşembe günü artan riskten kaçış eğilimiyle $5880 ile 14 Ocak’tan bu yana en düşük seviyeyi test etti. Ancak zayıf PMI verileri sonrası dolarda izlenen gerileme ile bir miktar toparlanan bakır haftayı $5962.5 seviyesinden kapattı.

Global piyasalar dün  İngiltere ve ABD’nin kapalı olması sebebiyle yeni haftaya sakin başladı. Asya borsaları, Çin borsalarındaki kazanımların desteği ve otomobil şirket hisselerinin Fiat Chrysler (FCA) ve Renault'un birleşme haberlerinin etkisiyle yükselmesiyle bugün artış kaydetti. Ancak ticaret ve ekonomik büyüme konusunda belirsizlikler kazanımlarını sınırladı.

Dün banka tatili nedeniyle işlem görmeyen LME bakır, bu sabah Çin’den teşvik geleceği beklentilerinden ve Çin piyasalarındaki pozitif havadan destekle Asya seansında $6010’a kadar yükselse de $6000 seviyesi üzerinde tutunamadı. $5975 seviyesinden işlem görmeye devam eden bakır için; $6063 direnç. $5934 ise destek seviyesi olarak izlenebilir.

Brent ham petrol fiyatları OPEC öncülüğünde arz kesintileri ve ABD'nin İran ve Venezuela'nın petrol ihracatına yönelik yaptırımlarının etkisiyle 70 doların üzerine çıktı.

Dolar endeksi %0.13 primle işlem görmeye devam ederken; euro , dolar karşısında 1.1190’dan işlem görüyor.

Makro veri tarafında bugün ABD tüketici güveni endeksi izlenecek. Haftanın geri kalanında ise Perşembe günü açıklanacak olan ABD GDP ile Cuma günü açıklanacak olan kişisel gelir ve harcamalar ile Cuma günü Çin’de açıklanacak imalat PMI verileri ön plana çıkıyor.

 

 İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (15.08.2022) USD: 17,9689 - EUR: 18,502 - GBP: 21,8895 Fixing Kurları (14.08.2022) USD: 18,124 - EUR: 18,6641 - GBP: 22,0787 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0298 - GBP / USD: 1,2182