Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2018- 39. Hafta

  • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız hafta global piyasaların gündeminde süregelen politik gündemin yanı sıra FED toplantısı vardı.  Çin yetkililerinin, ABD’nin gümrük vergisini daha fazla artırma tehdidinden vazgeçmediği sürece görüşmelere devam etmeyecekleri açıklaması, Trump’ın Çin ile olan ticaret açığının kabul edilemez olduğunu belirtmesi ve Fed kararları risk iştahında gerilemeye neden oldu.

Asya piyasalara riskli varlıklar genelindeki satışlara rağmen Çin hükümetinden ekonomiyi destekleyici önemler geleceği beklentisinden destekle haftayı primli kapattı. ABD’de S&P 500 ve Dow endeksleri haftalık bazda gerilerken, Nasdaq teknoloji hisseleri öncülüğünde pozitif kapanış yaptı.

Haftanın ilk işlem gününde $6375,5’e kadar yükselen LME bakır, azalan risk iştahının ve dolardaki güçlenmenin etkisiyle geçtiğimiz haftayı %1.23 kayıp ile kapattı. LME bakır Eylül ayını ticaret savaşlarına ilişkin endişelerin bir nebze azalmasının etkisiyle %4.5 primle kapattı. Bakırın 3.çeyrekteki değer kaybı %5.43; ilk 9 aydaki kaybı ise %14 oldu.

Fed Çarşamba günü sonlanan toplantısında politika faizini 25 baz puan artırarak % 2-2.25 aralığına yükseltti. Merkez bankasının karar metni "destekleyici" para politikası döneminin de sonuna gelindiğini gösterdi. Aralık ayında bir faiz artışı daha öngören Fed, gelecek yıl üç, 2020'de ise bir artış bekliyor.

Son dönemde kaybettiği momentini Fed kararının ardından yeniden yakalan dolar endeksi yükseldi. Geniş bantta dalgalanan euro, ECB Başkanı Draghi'nin euro bölgesi enflasyonu ve ücret artışına ilişkin güven duyduğunu ifade etmesinin ardından 1.1815 ile üç buçuk ayın zirvesini gördü. Ancak İtalya hükümetinin tahminlerden daha yüksek bir bütçe açığı hedefi koymasıyla sert satışlarla karşılaşan euro, cuma günü 1.1566 ile iki haftadan uzun bir sürenin dip seviyesini gördü.

Başlıca ihracatçı ülkelerin üretim artırmayacaklarını belirtmeleri ardından Brent petrol 4 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Çin finansal piyasaları ulusal tatil nedeniyle 1-5 Ekim haftası kapalı. Piyasalar yeni haftaya Çin’de beklentilerin altında kalan ve zayıflamaya işaret eden imalat PMI verileri ile başladı.

Çin talebine dair endişelerin baskısıyla günü %0.35 kayıpla kapatan LME bakır, bugün erken saatlerde $6178’e gerilese de stoklardaki azalıştan bulduğu desteğin yanı sıra Çin piyasalarının kapalı olması nedeniyle piyasada işlem hacminin düşük olmasının da etkisiyle $6297 direncini kırarak $6354’e kadar yükseldi. %1.64 primle $6340’tan işlem görmeye devam ediyor.

ABD ve Kanada’nın NAFTA revizyonu üzerinde çerçeve uzlaşıya varmaları risk iştahını arttırmasıyla S&P 500 endeksi ve Dow Jones endeksi dün primli kapandı. Asya genelinde bu sabah küresel ekonomiye ilişkin temkinli yaklaşımlar risk iştahını sınırladı. Avrupa endeksleri İtalya’ya ilişkin endişelerle bugün ekside işlem görürken Wall Street seansı yatay başladı.

Euro, İtalya'da parlamento alt meclisi bütçe komisyonu başkanının ülkesinin mali sorunlarının kendi para birimleri olsaydı çözülebileceğini kaydetmesi ve Avrupa Komisyonu başkanının Yunanistan benzeri bir kriz uyarısında bulunmasının ardından 1.1504 ile son altı haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Ticaret savaşlarına ilişkin endişeler ve Fed adımlarından bulduğu destekle bu yıl %3.7 yükselen dolar endeksi bugün %0.3 primle 95.585 ile 3 haftanın zirvesinde işlem görüyor.

Makro veri tarafında Cuma günü ABD’de açıklanacak istihdam verileri bekleniyor.

 İndir

2018- 38. Hafta

  • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geçtiğimiz haftada ABD ile Çin arasında devam eden ticaret anlaşmazlığının, global ekonomik büyümeye etkisinin endişe edildiği kadar fazla olmayacağı beklentisi ile riskli varlıklar değer kazandı.

Hafta başında Trump, 200 milyar dolarlık Çin ürününe daha % 10 oranında yeni gümrük vergisi getirdiğini açıkladı. Çin misilleme olarak, ABD'den ithal 60 milyar dolar değerinde ürüne gümrük vergisi getireceğini, ancak vergi oranlarının öncekine kıyasla daha düşük olacağını açıkladı. Çin Başbakanı Li, para biriminde rekabet amaçlı devalüasyona gitmeyeceklerini ve ihracatı desteklemek için yuanı zayıflatmayacaklarını söyledi.

Çin’in yuanı bir silah olarak kullanamayacağı açıklaması ile Asya endeksleri sert yükselişler kaydetti.  ABD’de S&P 500 ve Dow Jones endeksleri haftayı primli kapatırken Nasdaq Cuma günkü toparlanmaya rağmen hafta başında teknoloji hisselerinde izlenen satışların etkisiyle ekside kaldı.

 Yeni vergilerin ardından dolar endeksi gerilemeye başlarken, hafta sonuna doğru artan risk iştahı ile birlikte, dolardan çıkışlar arttı. ABD’nin 10 yıllık hazine tahvil getirisi psikolojik 3 seviyesinin üzerine çıkarak yaklaşık dört ayın zirvesine yükseldi. Sterlin Cuma günü, İngiltere'nin AB’den ayrılmak için hazırladığı tasarının AB tarafından reddedilmesi  ve May’in müzakerelerinin açmaza girdiğini açıklamasının ardından %1.4 değer kaybetti.

Euro ise dolar karşısında Haziran ayından bu yana ilk kez 1.18 seviyesinin üzerini test etti.

Ticaret savaşlarının emtia talebini azaltacağı endişesiyle Haziran ayından bu yana sert satışlar gören LME bakır, Çin’in, Trump’ın son hamlesinin etkisini dengelemek için yol ve köprü yatırımlarını hızlandıracağı beklentisiyle yükseldi. Azalan ticaret savaşı endişeleri ile LME bakır Cuma gününü %3.64 primle kapattı. LME bakır haftalık bazda ise %7.32 primle, Kasım 2016’dan bu yana en iyi haftayı geride bırakmış oldu.

Piyasalar yeni haftaya Çin ve ABD arasında gerilimin devam edeceği endişesi ile başladı. Çin yetkililerinin, ABD’nin gümrük vergisini daha fazla artırma tehdidinden vazgeçmediği sürece görüşmelere devam etmeyecekleri açıklaması ve ABD Adalet Bakan yardımcısının istifa edeceği söylentisi risk iştahını azaltan gelişmeler oldu.

Geride bıraktığımız haftada sert yükseliş kaydeden Çin piyasaları, dün kapalıydı. Bugün yeniden işlem görmeye başlayan Çin endeksleri satışlarla karşılaştı. ABD’de dün Nasdaq yatay kapanırken, S&P 500 %0.35, Dow Jones %0.68 kayıpla kapandı.

ECB Başkanı Draghi'nin euro bölgesi enflasyonu ve ücret artışına ilişkin güven duyduğunu ifade etmesinin ardından dün  euro 1.1815 ile üç buçuk ayın zirvesini gördü. Dolar endeksi seans içerisindeki dalgalanmaya rağmen, akşam kapanışa göre %0.1 kayıpla 94 seviyesinin hemen üzerinde işlem görüyor.

Haftanın en önemli gelişmesi Perşembe günü sonlanacak FED toplantısı olacak.

FOMC'nin faizleri 25 baz puan arttırması beklenirken faiz artışı zaten piyasalar tarafından fiyatlanmış durumda. Piyasalar, 2019 yılına yönelik görünümün daha az net olmasına rağmen, yılsonundan önce başka bir faiz artırımı daha fiyatlıyorlar.

Dün yeniden $6375 direncini zorlayan ancak kıramayan LME bakır, ABD-Çin ilişkilerinde artan gerilimin etkisiyle bugün $6213 seviyesine kadar gerilese de dolardaki gerilemeden destekle yeniden toparlanarak $6300 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor. .Aşağı yönlü hareketlerde sırasıyla $6232 ve $6145 seviyeleri gündeme gelecek.

Makro veri tarafında ABD’de konut verileri, dayanıklı mal siparişleri, nihai GSYİH verileri, Avrupa tarafında enflasyon, Çin’de ise Caixin imalat PMI verisi izlenecek.

 İndir

Monthly Copper Bulletin-August18

  MARKET COMMENTARY 

 

Copper sold off sharply during the first half of August, getting to a one-year low of $5.773/ton on the 15th. The high in August was $6.308, reached early in the month largely on account of Escondida strike concerns, but once investors got the sense that the negotiations were progressing, prices reversed course and actually bottomed out the day the accord was announced on the 15th. Since then, values have recovered, mainly on account of largely oversold conditions coupled with a notable decline in the dolar.

In terms of the fundamentals, the ICSG has the market in a 21.000 ton surplus during the first five months of 2018, this despite the latest May number coming in with a 31.000 ton deficit. For its part, CRU is forecasting a 117.000 ton surplus for this year and a larger 198.000 ton shortfall for 2019.

Out of India, an independent judicial committee will decide in October whether to allow Vedanta to reopen its smelter. Poland's KGHM said it will achieve its 2018 copper production plan despite a fall in output in the first half of the year. Chilean output is ramping up, but comparisons are artificially elevated on account of a strike-induced 2017 base.

Copper prices were flat until mid of September. On 17th September, United States imposed new tariffs on about $200 billion of Chinese imports as President Donald Trump escalates his trade war with Beijing. After that China responded to the latest U.S. tariffs on $200 billion of Chinese goods with tariffs on about $60 billion worth of U.S. goods, as previously planned. Copper prices rallied on 18th September as investors reacted to new U.S. tariffs on Chinese imports by sending stock markets higher and the dollar lower.  Fears that a US-China trade war would dampen demand for commodities have pushed industrial metals sharply lower in recent months. But with investors already braced for tariffs, copper was supported by the unexpected resilience of global share prices and non-US currencies and expectations that stimulus in China, the largest metals consumer, will underpin demand. Three-month copper on the London Metal Exchange edged up on 19th September to $6.015tonne, its highest since Aug. 29.

 İndir

2018- 37. Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

ABD-Çin ticaret gerilimi ve gelişmekte olan ülkelerin seyri, metaller üzerinde etkili temel değişkenler olmayı geçtiğimiz haftada da sürdürdü. Hafta başında $5805’e kadar gerileyen bakır, ABD ve Çin’in yeniden görüşeceği haberlerinden destek bularak Perşembe günü $6074’e kadar yükseldi. Bakırdaki yükselişte görüşme haberlerinin yanı sıra, önemli merkez bankaları toplantıları sonrası dolarda izlenen gerileme de etkili oldu.

TCMB Perşembe günkü PPK toplantısında bir hafta vadeli repo ihale faizini beklentilerin üst bandında 625 baz puan artırarak % 17.75'ten %24'e yükseltti. TCMB’nin sert faiz artışı gelişmekte olan piyasalar öncülüğünde küresel risk iştahını destekledi. BOE’nin beklendiği gibi faiz oranlarını sabit tutmasının ardından sterlin değer kazanırken, ECB de beklendiği gibi para politikasını değiştirmeyerek tahvil alımlarını yılsonunda sona erdirme ve faiz oranlarını gelecek sonbaharda artırma yolunda kaldı. Euro, Başkan Draghi’nin varlık alımları sona erdiğinde ECB’nin destekleyici politikalarını durdurmayacağı yönündeki açıklamalarından destekle yükseldi.  Dolar, ABD’de beklentilerin altında gelen enflasyon verisinin etkisiyle gerilerken, dolar endeksi, diğer para birimlerindeki sert yükselişlerin etkisiyle haftayı %0.46 kayıpla kapattı.

Asya hisse senedi piyasaları ABD-Çin ticaret anlaşmazlığındaki son sözlü tehditlerin yatırımcı güvenini zedelemesiyle gerilemeye devam etti. Sanghay bileşik endeksi Mart 2016’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Wall Street ise Çin ve ABD’nin yeniden masaya oturacağı haberleri ile hala tarihsel olarak düşük seviyelerdeki faizler ve Amerika ekonomisindeki olumlu seyrin etkisi ile temel dinamiklerin, politik kaygıların ve risklerin önüne geçmesi ile primli seyrini sürdürdü

Piyasalar yeni haftaya yine Çin-ABD ticaret savaşına ilişkin haber akışı ile başladı. ABD Başkanı Trump, dün 200 milyar dolarlık Çin ürününe daha % 10 oranında yeni gümrük vergisi getirdiğini açıkladı. Çin'den karşılık gelmesi durumunda ABD bir kez daha benzer büyüklükte Çin mallarına vergi açıklayacak. Şu anda 50 milyar dolar % 25, 200 milyar dolar %10( ki 1 Ocakta 25% olacak), ve potansiyel bir 267 milyar dolarlık paket var. Yeni vergilerin ardından Çin’in ABD’ye ticaret müzakereleri için heyet göndermesi ihtimali zayıfladı.

Wall Street açıklamanın ardından dün günü teknoloji hisseleri öncülüğünde kayıplarla kapattı. Dow Jones %0.35, S&P 500 %0.56 ve Nasdaq %1.35 kayıpla kapandı. ABD seansında açıklanan vergilerin ardından hızlanan kayıplarıyla dolar endeksi günü %0.45 ekside kapattı.

LME bakır ise dolardaki gerilemenin etkisiyle dün günü %0.76 primle kapattı. Çin endeksleri ve bakır, tırmanan ticaret savaşına rağmen, Çin’in, Trump’ın son hamlesinin etkisini dengelemek için yol ve köprü yatırımlarını hızlandıracağı beklentisiyle bugün yükseldi. Çin’den gelen misilleme yapmaktan başka çaremiz yok açıklaması bakırı bir miktar baskılasa da yeniden toparlanan bakır bugün $6103’ü test ettikten sonra %2.3 primle $6085 seviyesinden işlem görüyor. Çin endeksleri ise %2 civarında primlerle kapanarak son zamanların en iyi seansını geride bıraktı.

Makro veri tarafında haftanın geri kalanında Euro bölgesinde açıklanacak imalat PMI verilerinin yanı sıra ABD’de açıklanacak konut ve imalat PMI verileri izlenecek.İndir

2018- 36. Hafta

  • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız haftada, global hisse senedi endeksleri ve metallerde, tırmanan ticaret savaşı gerilimi nedeniyle satışlar izlendi. ABD Başkanı Trump, Çin'den ithal $200 milyar değerinde ürüne gümrük vergisi getirmeye dair önceki  ifadelerinin yanı sıra Cuma günü  $267 milyar değerinde ürüne gümrük vergisi getirme tehdidinde bulundu. ABD geçen aylarda da Çin'den ithal 50 milyar dolar tutarındaki ürüne gümrük vergisi uygulama kararı almıştı.

Gelişmekte olan ülke piyasalarındaki tansiyon da arttı. Güney Afrika ekonomisi resesyona girerken, Arjantin'de acil durum kemer sıkma tedbirleri açıklandı, Türkiye'de ise enflasyonda artış devam etti. Dolar ve yen, küresel ticarete ilişkin gerilimlerin ve gelişmekte olan piyasalarda endişelerin yaşandığı bir ortamda yatırımcıların güvenli liman varlıklarına yönelmesiyle değer kazandı.

Haftanın en önemli verisi Cuma günü ABD’de açıklanan istihdam verileriydi. Tarım dışı istihdam 191K artış beklentisine karşılık 201K artarken işsizlik oranı ise %3.8 beklentilerine karşılık geçen aya göre değişiklik göstermeyerek %3.9 seviyesinde kaldı. FED’in faiz artımı için önemli bir gösterge olan ortalama saatlik ücretler, %0.2 artış beklentisinin üzerinde %0.4 artış gösterdi. Güçlü veriler, FED’in faiz oranlarını daha hızlı artırması ihtimalini destekleyerek doları talebini artırdı. Hafta ortasında Brexit ayrılığında İngiltere ve AB’nin işini kolaylaştıran makul ve uyumlu adımlar atılacağı haberleri etkisinde sterlinin değer kazanmasıyla gerileyen dolar endeksi, yeniden yönünü yukarı çevirerek haftayı primli kapattı.

Asya borsaları hafta başında gayrimenkul ve bankacılık hisseleri öncülüğünde yükselse de yine ticaret savaşı endişelerinin yarattığı baskı ile ekside kapandı. Wall Street, Trump’ın tehditlerinin ardından Cuma gününü kayıplarla kapattı. S&P 500 endeksi haftalık bazda %1 kayıpla 10 haftanın en sert düşüşünü kaydetti. LME bakır, tırmanan ticaret savaşı endişeleri, güçlenen dolar ve gelişmekte olan piyasalardaki satışların baskısıyla haftayı %1.84 kayıpla kapattı

Piyasalar yeni haftaya Çin’de beklentileri aşan Ağustos ayı enflasyon verileri ile başladı. Ancak Trump’ın Çin ile yaşanan gerilimi tırmandırmasının etkisiyle Çin piyasaları öncülüğünde Asya borsalarında satışlar devam etti.

Trump, şu ana kadar Çin, Meksika, Kanada ve Avrupa Birliği ülkeleri ticaret sorunlarını gerekçe göstererek karşısına aldı.  Ayrıca birçok ülkeyi paralarını değersizleştirerek ABD'yi ticaret açısından dezavantajlı bir konuma getirmekle suçladı.

Avrupa Birliği'nin baş müzakerecisi Michel Barnier'in İngiltere'nin AB'den ayrılması konusunda önümüzdeki haftalarda bir anlaşmaya varılabileceğini belirtmesinin ardında sterlin dün dolar karşısında %0.8, euro ise %0.35 primle kapandı. Ancak dünkü kazançların ardından gelen kar realizasyonu ile sterlin ve euro bugün bir miktar gevşedi.

FED'in, 26 Eylül toplantısında bu yıl üçüncü kez faiz artırmasına neredeyse kesin gözü ile bakılıyor. Güvenli liman olarak görülen dolar, piyasalardaki çalkantıların desteği ile güçlü seyrini sürdürüyor. Dolar endeksi bugün %0.13 primle 95.276 seviyesinde yer alıyor

Bakır ile dolar endeksi arasındaki ters yönlü güçlü korelasyon devam ediyor. Dolar endeksindeki gerilemenin etkisiyle $5962’ye kadar yükselen bakır, yeniden güçlenen doların ve ticaret savaşı endişelerinin etkisiyle bugün $5805’e kadar geriledi. %0.85 kayıpla $5835 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri açıklamaları açısından yoğun geçecek haftada, ABD’de enflasyon, perakende satışlar ve sanayi üretimi, Çin’de endüstriyel üretim, perakende satışlar ve kentsel yatırımlar, Avrupa tarafında BOE ve ECB toplantıları ile Türkiye’de 13 Eylül’de gerçekleşecek PPK izlenecek.

 İndir

2018- 35. Hafta

  • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Global piyasalar geride bıraktığımız haftaya,  ABD’nin Meksika ile ticaret anlaşması yapması haberiyle global risk iştahında artış ile başladı.

ABD’de Nasdaq Composite ve S&P 500 yeni rekor seviyelere yükselirken, ticaret savaşları kaygılarından en çok etkilenen Dow Jones Sanayi endeksi relatif zayıf performans gösterdi. Trump’ın Avrupa’ya yönelik negatif yorumları ve grubun ticaret ilişkileri politikalarının Çin kadar kötü olduğuna yönelik söylemleri ile Avrupa’da endeksler otomotiv sektörü öncülüğünde düşüşlerle kapandı.

Meksika ile Amerika arasındaki anlaşma sınırlı bir optimizme neden olsa da, Kanada ve Çin’e yönelik gergin tutumun devam etmesi ticaret savaşlarını risklerinin ortadan kalkmasına engel oldu.

Haftanın ilk işlem gününde banka tatili nedeniyle kapalı olan LME bakır, artan risk iştahı ile birlikte haftaya güçlü bir başlangıç yaptı. Çin-ABD arasındaki ticaret savaşının çözümleneceğine dair beklentilerin, Trump’ın yeni tehditkar açıklamalarıyla son bulmasının ardından  bakır yön değiştirdi. Hafta genelinde $6167-$5963,5  bandında işlem gören LME bakır haftayı %1.3 kayıpla kapattı. Çin ekonomisindeki yavaşlama, güçlenen dolar, ticaret savaşları ve arz tarafında olası grevlerin gerçekleşmemesinin etkisiyle LME Bakır Ağustos ayını ise %5.25 kayıpla kapattı.

Trump’ın FED’in faiz artış politikasına getirdiği eleştiriler ve Powell’ın “güvercin” olarak algılanan yorumları sonrasında değer kaybeden Dolar Endeksi, geride bıraktığımız haftada ise yatay kaldı.

Yeni haftanın ilk işlem gününde ABD piyasalarının kapalı olması nedeniyle, piyasalar genelinde sakin bir seyir hakimdi. Ancak gelişmekte olan piyasalarda görünümün daha da kötüye gitmesiyle bugün sert satışlar izliyoruz.

Arjantin'deki acil durum kemer sıkma tedbirleri, gelişmekte olan piyasalarda dalgalanmaya neden olurken,  ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığının bu hafta tırmanma işareti vermesi riskli varlıkları baskıladı. Küresel ticarete ilişkin gerilimlerin ve gelişmekte olan piyasalarda endişelerin yaşandığı bir ortamda yatırımcılar dolar ve yen gibi güvenli liman varlıklara yöneliyor. ABD ile Kanada arasındaki ticaret görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının ardından Çin ile yaşanan gerilimin de uzayacağı endişelerinden de destek bulan dolar endeksi bugün %0.47 primle 95.591 seviyesinden işlem görüyor. Euro ise dolar karşısında %0.6 günlük kayıpla 1.1555 seviyesinde yer alıyor.

 Bu haftanın en önemli verisi Cuma günü ABD’de açıklanacak ve 193.000 artış beklenen tarım dışı istihdam verisi olacak. Veri içerisinde saatlik ücret artışları da, enflasyona dair bir ipucu vermesi dolayısıyla en az istihdam artışı kadar önemle takip edilecek ve dolara yönelik fiyatlamaları etkileyecek bir nokta olacak.

Bu sene için bir önemli konu da Kasım başında yapılacak ve bütün global piyasaları ciddi şekilde etkileme olasılığı bulunan Amerika’daki ara seçimler. Trump’ın Temsilciler Meclisi ve Senato’da çoğunluğu kaybetmesi hakkındaki soruşturmaların ve 2018’de ivmelenen ekonominin 2019’un ikinci yarısında resesyona girmemesi için ek teşvikler yaratamamasına yol açabilir.

 İndir

2018-32. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftada doların diğer para birimleri karşısında yükselişini izledik. Özellikle Türk lirasında izlenen serbest düşüş yatırımcıları güvenli varlıklara yöneltti. Ekonomideki yapısal problemlerin yanı sıra ABD'nin ek gümrük vergisi açıklaması Türk lirasında kayıpları hızlandırdı. Cuma günü Türk Lirası dolar karşısında yaklaşık %16 değer kaybıyla 2001 krizinden bu yana en sert günlük düşüşü yaşadı.

Euro, ECB'nin Avrupa'daki bankaların Türkiye'de maruz kaldıkları risk hakkında endişe belirttiğini ortaya koyan haberin ardından Cuma günü %1.72 geriledi.

Wall Street güçlü bilançoların desteği ile hafta genelinde iyi performans sergilese de Cuma günü artan riskten kaçış eğilimi ile üst üste 5 hafta sergilediği yükselişin ardından, ekside kapandı. Güçlenen yuandan ve Çin’de teşvik geleceği beklentilerinden destek bulan Çin piyasaları haftayı primli kapattı.

ABD, Çin'den ithal 16 milyar dolar tutarındaki üründen % 25 gümrük vergisi almaya bu ay içinde başlayacağını açıkladı. Analistler, yatırımcıların iki ülke arasındaki ticaret gerilimine artık daha az tepki verdiğine dikkat çekti.

ABD’de petrol stoklarının beklenenin altında düşüş göstermesine rağmen, Çin’in ABD’den ithal edeceği petrol ürünlerine vergi uygulayacağı haberi petrole satış getirdi.

LME bakır Perşembe günü Çin enflasyon verilerinden ve Çin’in daha fazla altyapı harcaması yapacağına yönelik beklentilerden destekle, $6212 direncini kırarak $6308’e kadar yükselse de $6310 direncini kıramadı. Güçlü doların baskısıyla kazançlarını geri veren bakır haftayı %0.35 kayıpla $6155 seviyesinden kapandı.

Geride bıraktığımız haftada doların diğer para birimleri karşısında yükselişini izledik. Özellikle Türk lirasında izlenen serbest düşüş yatırımcıları güvenli varlıklara yöneltti. Ekonomideki yapısal problemlerin yanı sıra ABD'nin ek gümrük vergisi açıklaması Türk lirasında kayıpları hızlandırdı. Cuma günü Türk Lirası dolar karşısında yaklaşık %16 değer kaybıyla 2001 krizinden bu yana en sert günlük düşüşü yaşadı.

Euro, ECB'nin Avrupa'daki bankaların Türkiye'de maruz kaldıkları risk hakkında endişe belirttiğini ortaya koyan haberin ardından Cuma günü %1.72 geriledi.

Wall Street güçlü bilançoların desteği ile hafta genelinde iyi performans sergilese de Cuma günü artan riskten kaçış eğilimi ile üst üste 5 hafta sergilediği yükselişin ardından, ekside kapandı. Güçlenen yuandan ve Çin’de teşvik geleceği beklentilerinden destek bulan Çin piyasaları haftayı primli kapattı.

ABD, Çin'den ithal 16 milyar dolar tutarındaki üründen % 25 gümrük vergisi almaya bu ay içinde başlayacağını açıkladı. Analistler, yatırımcıların iki ülke arasındaki ticaret gerilimine artık daha az tepki verdiğine dikkat çekti.

ABD’de petrol stoklarının beklenenin altında düşüş göstermesine rağmen, Çin’in ABD’den ithal edeceği petrol ürünlerine vergi uygulayacağı haberi petrole satış getirdi.

LME bakır Perşembe günü Çin enflasyon verilerinden ve Çin’in daha fazla altyapı harcaması yapacağına yönelik beklentilerden destekle, $6212 direncini kırarak $6308’e kadar yükselse de $6310 direncini kıramadı. Güçlü doların baskısıyla kazançlarını geri veren bakır haftayı %0.35 kayıpla $6155 seviyesinden kapandı.

Piyasalar yeni haftaya Türkiye’de yaşanan döviz krizinin etkisi ile kayıplarla başladı. Gelişmekte olan piyasalar öncülüğünde, riskli varlıklarda haftanın ilk işlem gününde satışlar izlendi. Wall Street ve Avrupa piyasaları dün ekside kapandı. Avrupa’da satışlar bugün de devam etse de Wall Street seansa primli başladı.

Çin'de bu sabah beklentilerin altında açıklanan perakende satışlar, sanayi üretimi ve kentsel yatırımlar verileri Çin ekonomisinin daha fazla desteğe ihtiyaç duyduğunu gösterdi. Çin endeksleri, Çin ekonomisindeki yavaşlama endişeleri ile ekside kapandı.

Dolar endeksi 1 yıldan uzun sürenin zirvesine yakın işlem görmeye devam ediyor. Euro, TL'nin değer kaybetmesi ve Türkiye'deki ekonomik sorunların Avrupa bankalarına zarar verebileceği endişesiyle 1,1380 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar/Tl Pazar gününü Pazartesi'ye bağlayan gece illikit piyasalarda 7.2400 seviyesini test ettikten sonra dün piyasada 7.2149’a kadar yükseldi. TL'de yaşanan sert değer kaybını durdurmak adına BDDK ve TCMB başta olmak üzere atılan adımların ardından TCMB'nin faiz artırımı yapabileceği beklentileri ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yatırımcılar ile toplantısı kurda bugün iyimser bir havaya neden oldu.  Dolar/Tl %5 civarında kayıpla 6.50 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Dün piyasalar genelindeki riskten kaçış havasıyla günü %0.4 ekside kapatan LME bakır, bugün Escondida’daki sendika ile BHP’nin anlaşmaya çok yakın olduğuna yönelik gelen haberlerin etkisiyle $6024 seviyesine kadar geriledi. LME bakır $6070 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri tarafında haftanın geri kalanında ABD’de açıklanacak perakende satışlar, sanayi üretimi verilerini izleyeceğiz.

 

 

 İndir

2018- 31.Hafta

  • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız haftada, piyasaların gündeminde ticari gerilimlerin yanı sıra FED, ECB toplantıları ve ABD istihdam verisi vardı.

Geçtiğimiz hafta başında, ABD ve Çin’in ticaret anlaşmazlıklarını çözmek için tekrar masaya oturacağı haberinden destekle riskli varlıklarda alımlar izledik. LME bakır, ticari gerilimde tansiyonun düşeceği umutları ile $6341.5’e yükseldi. Ancak ardından ABD’nin 200 milyar dolarlık ithal Çin ürününe %25 gümrük vergisi planladığı haberi piyasalara belirsizlik getirdi. Bakır dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki sürtüşmenin talebe zarar vereceği endişesiyle $6066‘ya kadar geriledi.

PBOC adımı sonrası yuanın dolar karşısında değer kazanmasından ve dünyanın en büyük bakır madeni Escondida’da grev beklentisinden destekle bir miktar toparlanan bakır, haftayı $6176.5 seviyesinden %1 kayıpla kapattı. Ticaret savaşlarının baskısında kalan LME bakırın, Temmuz ayı kaybı ise %4.5 oldu.

Wall Street, piyasalar genelinde çalkantıya rağmen, bilanço sezonundan bulduğu destekle primli kapandı. ABD’de tarım dışı istihdam beklentilerin altında kalırken, FED’in faiz artırımı için takip ettiği  ortalama saatlik ücretler %0.3 ile beklentiler seviyesinde açıklandı. Fed faizlerde değişiklik yapmadı ancak ülke ekonomisini "güçlü" olarak niteleyerek Eylül ayında faiz artıracağının sinyalini verdi.

ECB, faiz kararında herhangi bir değişikliğe gitmezken, oranların en az 2019 yazına kadar bu seviyede kalacağı açıklandı. ECB’nin aşırı gevşek para politikasını sona erdirmek için planlanan zaman çizelgesine bağlı kalmasının ardından euro sert şekilde geriledi.

Piyasalar yeni haftaya, Çin hükümetinin ABD’ye, bakır konsantreleri de dahil olmak üzere bir dizi ürün için %25 gümrük vergisi uygulayacağı haberi ile başladı. LME bakır, güçlenen doların ve Çin’in gümrük vergisi cevabının etkisiyle dün $6064’e kadar gerileyip günü %1 civarında kayıpla kapattı.

ABD'de  üç büyük  endeks ticaret gerilimlerini geride bırakıp güçlü gelen bilançoların desteğiyle dün artıda kapandı. Wall Street’deki primli kapanıştan, güçlenen yuandan ve artan petrol fiyatlarından destek bulan Çin piyasaları, bugün  %2’nin üzerinde primli kapandı.

ABD ekonomisinin korumacılıkla mücadele etme konusunda gelişmekte olan piyasalardan daha iyi durumda olması ve gümrük vergilerinin ABD ticaret açığını daraltabilme imkanı nedeniyle ticaret gerilimleri dolar için destekleyici unsur olarak görülüyor. Dolar endeksi dün 95.652 ile bir yıldan uzun sürenin zirvesine yükseldi. Bugün ise %0.3 kayıpla 95 seviyesi etrafında işlem görüyor.

Asya piyasalarının primli seyretmesinden destekle bakır bugün %1.2 primle $6180 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. $6212 direncinin kırılması halinde, $6303 seviyesi gündeme gelecek. Aşağıda ise $6064 ve $5988 seviyeleri takip edilecek.

Bakır fiyatlarının 1 yılın en düşüğünü test etmeden hemen önce 4 yılın zirvesini gördüğü volatil son 2 ayın ardından, Ağustos ayında yatırımcılar, ticari anlaşmazlıkların çözülmesini bekleyecek. Zayıf makroekonomik indikatörler ve ticaret savaşları endişelerine rağmen, Çin’deki hurda kısıtlamaları ve çevresel denetimler, sıkılaşan arz piyasası, Asya’daki plansız smelter kesintileri ve Şili’deki olası grev fiyata destek olabilecek unsurlar.

Hafta genelinde makro veri tarafında Çin ve ABD’de açıklanacak enflasyon verilerinin yanı sıra Çin ticaret verileri izlenecek.

 İndir

2018- 30.Hafta

  • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız haftada devam eden bilanço açıklamaları ve ABD ekonomisinin 2. Çeyrekte %4.1 ile beklentilere paralel büyüyerek, yaklaşık 4 yılın en hızlı büyümesini kaydettiğini gösteren verinin etkisiyle S&P 500 ve Dow Jones endeksleri primli kapanırken Nasdaq beklentilerin altında gelen teknoloji hisseleri bilançolarının etkisiyle ekside kapandı.

Asya piyasaları Çin hükümetinin mali tedbirlerle ekonomik büyümeyi destekleyeceği beklentisinden destek buldu.

Trump ile Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker, Avrupa Birliği'nin ile ticaretin önündeki engelleri hafifletmek için müzakereler yapma konusunda anlaştı. ECB toplantısında, faiz kararında herhangi bir değişikliğe gidilmezken, oranların en az 2019 yazına kadar bu seviyede kalacağı açıklandı. Anlaşma haberinin ardından 1.1743’e yükselen euro, ECB’nin aşırı gevşek para politikasını sona erdirmek için planlanan zaman çizelgesine bağlı kalmasının ardından 1.1619’a kadar geriledi.

BHP, Escondida madeni çalışanlarına nihai teklifini, sendikanın, işçi başına $40.000 prim ve %5 zam talebine karşılık $27.700 prim ve %1.5 zam olarak sundu. LME bakır, Haziran ayında, Tamil Nadu izabe tesisisin kapatılması ve Escondida çalışanlarının greve gideceği endişeleri ile $7348’e kadar yükselmiş, ardından alevlenen ticaret savaşlarının baskısı ile Temmuz ayında $5988’e kadar gerilemişti.

ABD ile AB arasındaki ticari gerilimin azalması ile Perşembe günü $6378 seviyesine kadar yükselen bakır, ECB toplantısı sonrası, doların sert değer kazancının ardından geriledi. Haftayı %1.5 primle $6244 seviyesinden kapatan bakır, 6 hafta sonra ilk kez artıda kapanmış oldu.

Gündemi yoğun bir haftaya başladık. Haftanın ilk işlem gününde yatırımcıların Escondida’ki potansiyel grevi kenara bırakıp, dünyanın en büyük metal tüketicisi Çin’in ekonomisindeki yavaşlamaya odaklanmasıyla $6162’ye kadar gerileyen bakır, grev beklentilerinden bulduğu destekle günü $6245’ten yatay kapattı. Bugün ise zayıf seyrini sürdürmeye devam eden bakıra, Çin ve ABD’nin görüşmeye başlayacağı haberi destek oldu. LME bakır haberin etkisiyle $6304.5 seviyesine kadar yükseldi.

BOJ faiz oranlarını şimdilik "çok düşük" seviyelerde tutacağını taahhüt etti ve ekonomiye verdiği devasa destek programını daha esnek hale getirmeye yönelik tedbirler aldığını açıkladı. Çarşamba günü kararını açıklayacak FED’in, faizlerde değişiklik yapmayacağı ve faizlerde kademeli yükseliş öngörüsünü teyit edeceği tahmin ediliyor. Perşembe günü gerçekleşecek BOE toplantısının ise bakır üzerinde etkisinin olması beklenmiyor.

Makro veri tarafında ise ABD'de açıklanacak olan enflasyon ile istihdam verileri ile yarın Çin’de açıklanacak Caixin imalat PMI verisi bekleniyor.

 İndir

2018- 29. Hafta

  • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız haftada piyasaların gündeminde ticaret savaşlarının ve bilanço sezonunun yanı sıra, Çin büyüme verisi, FED başkanı Powell’ın konuşmaları ile Trump’ın tweetleri vardı.

Çin ekonomisinin ikinci çeyrekte %6.7 ile daha yavaş büyüdüğünü gösteren verinin ardından Asya piyasaları ve emtialarda satışlar izlendi. Güçlü doların da baskısıyla Perşembe günü $5988 ile bir yılın en düşük seviyesini test eden LME bakır, hafta sonuna doğru, doların kazançlarını geri vermesi ve Escondida tarafından hala anlaşma haberi çıkmamasının desteği ile bir miktar toparlanarak haftayı $6152’den kapattı.

FED Başkanı Powell Senato’daki konuşmasında  ABD ekonomisinin gücüne işaret etti, kademeli faiz artırımının devam edeceğini söyledi. Powell’ın açıklamaları ile 95.652 ile 1 yılın zirvesine yükselen dolar endeksi, Cuma günü Trump’ın tweetlerinin etkisiyle %0.74 geriledi.

Trump, FED’in sıkı para politikasını eleştirerek, güçlü doların ABD ekonomisine zarar verdiğini söyledi. 50 milyar dolarlık Çin ithalatına daha gümrük vergisi uygulamaya hazır olduklarını belirten Trump’ın tweetlerinin ardından Wall Street kazançlarını geri verdi.

Oldukça iyi geçen bilanço sezonu, hisse senedi piyasalarını desteklese de, ticaret savaşlarının global ekonomi üzerindeki yarattığı endişe nedeniyle önemli yükselişler izlenemiyor.

Global piyasalar yeni haftanın ilk işlem gününde sakin bir seyir izledi. ABD borsaları ve bakır yatay kapanırken, seans sonrası beklentilerin üzerinde kar açıklayan Google’ın ardında Asya piyasaları bugün primli kapandı.

Güçlü bilançoların ve beklentilerin hafif üzerinde açıklanan ABD imalat PMI verisinin etkisiyle Wall Street bugün seansa %1 civarında primlerle başladı. Dolar endeksi, ABD 10 yıllık tahvil getirilerindeki yükselişin desteği ile dün yükselse de IMF’in doların çok değerli olduğunu söylemesiyle gerileyerek bugün %0.26 ekside işlem görüyor. Euro ise güçlü Euro Bölgesi imalat PMI verisinin desteği ile yeniden 1.17 seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

LME bakır dünkü sakin hareketinin ardından BHP-Escondida görüşmelerinde sona gelinmesiyle, bugün sert yükseliş kaydetti. BHP’nin, Escondida çalışanlarına nihai teklifini bugün sunması bekleniyor. Teklifin kabul edilmemesi halinde, dünyanın en büyük bakır madeni Escondida’da  çalışanlar, Ağustos ayında greve gidebilir. Dolardaki gerileme ve arz endişelerinden destek bulan bakır, önemli direnç seviyelerini kırarak, $6328’e kadar yükseldi. İlk direnci $6330 seviyesinde, kırılması halinde $6400-$6440 seviyeleri gündeme gelecek.

Haftanın geri kalanında makro veri tarafında ABD’de açıklanacak yeni konut satışları, dayanıklı mal siparişler ve öncü GSYİH verisi izlenecek. Ayrıca Perşembe günü ECB toplantısı takip edilecek.

 İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (15.08.2022) USD: 17,9689 - EUR: 18,502 - GBP: 21,8895 Fixing Kurları (14.08.2022) USD: 18,124 - EUR: 18,6641 - GBP: 22,0787 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0298 - GBP / USD: 1,2182