Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2018- 29. Hafta

  • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız haftada piyasaların gündeminde ticaret savaşlarının ve bilanço sezonunun yanı sıra, Çin büyüme verisi, FED başkanı Powell’ın konuşmaları ile Trump’ın tweetleri vardı.

Çin ekonomisinin ikinci çeyrekte %6.7 ile daha yavaş büyüdüğünü gösteren verinin ardından Asya piyasaları ve emtialarda satışlar izlendi. Güçlü doların da baskısıyla Perşembe günü $5988 ile bir yılın en düşük seviyesini test eden LME bakır, hafta sonuna doğru, doların kazançlarını geri vermesi ve Escondida tarafından hala anlaşma haberi çıkmamasının desteği ile bir miktar toparlanarak haftayı $6152’den kapattı.

FED Başkanı Powell Senato’daki konuşmasında  ABD ekonomisinin gücüne işaret etti, kademeli faiz artırımının devam edeceğini söyledi. Powell’ın açıklamaları ile 95.652 ile 1 yılın zirvesine yükselen dolar endeksi, Cuma günü Trump’ın tweetlerinin etkisiyle %0.74 geriledi.

Trump, FED’in sıkı para politikasını eleştirerek, güçlü doların ABD ekonomisine zarar verdiğini söyledi. 50 milyar dolarlık Çin ithalatına daha gümrük vergisi uygulamaya hazır olduklarını belirten Trump’ın tweetlerinin ardından Wall Street kazançlarını geri verdi.

Oldukça iyi geçen bilanço sezonu, hisse senedi piyasalarını desteklese de, ticaret savaşlarının global ekonomi üzerindeki yarattığı endişe nedeniyle önemli yükselişler izlenemiyor.

Global piyasalar yeni haftanın ilk işlem gününde sakin bir seyir izledi. ABD borsaları ve bakır yatay kapanırken, seans sonrası beklentilerin üzerinde kar açıklayan Google’ın ardında Asya piyasaları bugün primli kapandı.

Güçlü bilançoların ve beklentilerin hafif üzerinde açıklanan ABD imalat PMI verisinin etkisiyle Wall Street bugün seansa %1 civarında primlerle başladı. Dolar endeksi, ABD 10 yıllık tahvil getirilerindeki yükselişin desteği ile dün yükselse de IMF’in doların çok değerli olduğunu söylemesiyle gerileyerek bugün %0.26 ekside işlem görüyor. Euro ise güçlü Euro Bölgesi imalat PMI verisinin desteği ile yeniden 1.17 seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

LME bakır dünkü sakin hareketinin ardından BHP-Escondida görüşmelerinde sona gelinmesiyle, bugün sert yükseliş kaydetti. BHP’nin, Escondida çalışanlarına nihai teklifini bugün sunması bekleniyor. Teklifin kabul edilmemesi halinde, dünyanın en büyük bakır madeni Escondida’da  çalışanlar, Ağustos ayında greve gidebilir. Dolardaki gerileme ve arz endişelerinden destek bulan bakır, önemli direnç seviyelerini kırarak, $6328’e kadar yükseldi. İlk direnci $6330 seviyesinde, kırılması halinde $6400-$6440 seviyeleri gündeme gelecek.

Haftanın geri kalanında makro veri tarafında ABD’de açıklanacak yeni konut satışları, dayanıklı mal siparişler ve öncü GSYİH verisi izlenecek. Ayrıca Perşembe günü ECB toplantısı takip edilecek.

 İndir

2018- 28.Hafta

  • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Yatırımcıların ilgisinin ABD-Çin geriliminden bilanço sezonuna kayması ile birlikte hisse senedi piyasaları geçtiğimiz haftayı primli kapattı. ABD ekonomisine duyulan güveni perçinleyen ABD verileri, hisse senedi endekslerine ve dolara destek oldu.

ABD’de bilanço sezonu bankacılık sektörüyle birlikte Cuma günü başladı. S&P 500 endeksi Şubat ayından bu yana ilk defa 2800 seviyesinden işlem gördü. Genel olarak yine başarılı bir bilanço dönemi olması ve 1. çeyrekte 24% olarak gerçekleşen hisse başına kar artışının  2. çeyrek için 20% olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Bilanço sezonuna dair iyimserlik dalgasından etkilenen bakır, ticaret savaşları endişesinden sıyrılarak hafta başında $6441’a kadar yükseldi. Ancak Trump yönetiminin, 200 milyar dolar tutarında ithal Çin ürününe %10 ek gümrük vergisi getireceğini açıklaması, global bakır talebine dair endişeleri yeniden tırmandırdı. LME bakır Çarşamba günü $6081 ile Temmuz 2017’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Hafta sonuna doğru, düşük seviyelerden gelen alımlar ve arz endişelerini canlandıran BHP teklifinin Escondida’daki sendika tarafından kabul edilmediği haberinin ardından bir miktar toparlanarak haftayı $6215 seviyesinden kapattı.

Piyasalar yeni haftaya Çin verileri ile başladı. Çin'de GDP, ikinci çeyrekte beklentiler doğrultusunda geçen yıla göre % 6.7 arttı. Ancak büyümenin üç çeyrektir art arda yakaladığı %6.8 düzeyinin altında kalması, hız kestiğine işaret ederek, Asya borsalarına satış olarak yansıdı. Çin’de sanayi üretimi beklentilerin altında kalırken, perakende satışlar beklentiler seviyesinde açıklandı.

Çin’de yavaşlayan büyümenin etkisiyle LME bakır dün $6150’ye kadar gerilese de kapanışı $6190 desteğinin hemen üzerinde yaptı.  Çin-ABD arasındaki ticaret savaşına dair yeni haber gelmemesi, Escondida’da hala anlaşmaya varılamamış olması ve düşük bakır stoklarından destek bulan bakır, erken saatlerde $6260 direncini test etse de kıramadı.

FED Başkanı Powell’ın 17:00’de Senato Bankacılık Komitesi'nde ekonomi ve para politikasına ilişkin yapacağı açıklamalar öncesinde güçlenen doların baskısıyla bugün yeniden $6150 psikolojik seviyesine kadar geriledi. $6160 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. 

Libya limanlarının yeniden açılmasının ardından ham petrol, dün günü %4’ün üzerinde kayıpla kapattı, bugün ise $68 etrafında yatay işlem görüyor. Dün Çin büyüme verisiyle gerileyen Asya borsaları, petrolde izlenen keskin düşüşle birlikte bugün de kayıplarını arttırdı. Çin piyasaları günü %1’in üzerinde kayıplarla kapattı. Bilanço sezonundan destek bulan Wall Street’de, S&P 500 endeksi enerji hisselerindeki gerilemeyle birlikte dün günü %0.1’lik küçük kayıpla kapatırken, Dow ise artıda kapandı. Wall Street bugün ise seansa yatay başladı.

ABD’de bugün beklentiler seviyesine açıklanan sanayi üretimi verisinin yanı sıra haftanın geri kalanında konut verileri takip edilecek.  Çin’de ise M2 para arzı verisi izlenecek.

 İndir

2018- 27.Hafta

  • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Global piyasalar, artan ticaret savaşı endişeleri ile Temmuz ayına satışlarla başladı. ABD'nin Çin'den ithal 34 milyar dolar tutarındaki üründen almaya başlayacağı gümrük vergisi Cuma günü yürürlüğe girdi. Ancak ABD’de güçlü gelen ISM, PMI ve fabrika siparişleri verileri sonrasında, Cuma günü tarım dışı istihdamın da beklenti üzerinde artışa işaret etmesi yatırımcılar tarafından olumlu karşılandı. Hisse senedi endeksleri yön değiştirerek yeniden yükselişe geçti. Veride ücret artışlarının beklenti altında kalması doları baskılasa da enflasyon kaygılarını ve FED’in faiz artış hızını tetiklemeyecek seviyede olması, piyasalar için olumlu faktör olarak kabul edildi. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarına yönelik haber akışı devam etse de, yatırımcılar güçlü temel dinamiklere odaklandılar ve hisse senedi endeksleri Amerika ve Avrupa’da haftayı yükselişlerle kapattı.

LME bakır, Haziran ayı içerisinde $7348 ile 2018 yılının zirvesini test ettikten sonra,  ticaret savaşı endişeleri ve Escondida’da anlaşma sağlanacağı beklentileriyle gerileyerek ayı %3 kayıpla kapatmıştı. Bakır, Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşının global büyümeyi yavaşlatacağı ve bakır talebine zarar vereceği endişeleri ile %4.7 kayıpla Kasım 2015’ten bu yana en kötü haftayı geride bıraktı. Üst üste 8 seanstır ekside kapanan bakır, Cuma günü $6221.5 ile Temmuz 2017’den bu yana en düşük seviyeyi test etti. ABD istihdam verilerinin ardından, dolardaki gerilemeden destek bulan bakır bir yılın en düşüğünden dönerek haftayı $6300 seviyesinin üzerinde kapattı.

İstihdam verileri ile birlikte risk iştahında izlenen artış, yatırımcıların ilgisinin ABD-Çin geriliminden bilanço sezonuna kayması ile yeni haftada da devam ediyor.

ABD bilanço sezonu JP. Morgan, Citigroup, Wells Fargo gibi finans sektörü ağırlıklı bilançoların açıklanmasıyla beraber Cuma günü başlamış olacak. Genel olarak yine başarılı bir bilanço dönemi olması ve 1. Çeyrekte 24% olarak gerçekleşen hisse başına kar artışının 2.Çeyrek için 20% olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

ABD’de ücret artışlarının beklentilerin altında kalmasının ardından ivme kaybeden dolar endeksi, dün New York açılısına kadar gerilese de, sonrasında toparlanarak günü yatay-artıda kapattı. Bugün ise yatırımcıların Japon yeni gibi güvenli varlıklardan çıkmasından destek bulan dolar endeksi %0.25 primle 6 ayın zirvesine yakın işlem görmeye devam ediyor.

Ticaret savaşı endişelerinden sıyrılan bakır, bir yılın en düşüğünden gelen alımlarla dün günü %1.53 primle, $6405 seviyesinden kapattı. Bugün erken saatlerde $6441 seviyesine kadar yükselen bakır, dolardaki yükselişin baskısıyla %1 kayıpla $6345 desteği etrafında işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri tarafında, Perşembe günü açıklanacak ABD enflasyon verisi ile Cuma günü açıklanacak Çin ticaret verileri takip edilecek.

 İndir

2018- 26.Hafta

  • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız haftada ticaret savaşı endişelerinin ön plana çıkmasıyla global piyasalarda satış baskısı etkili oldu.  ABD hükümetinin Çin’in Amerikan teknoloji şirketlerine yatırımlarını engelleyici adımları çok uç seviyeye götürmeyeceği algısı, Amerika’da verilerin FED’in faiz artışı hızını ivmelendirecek bir algı yaratmayacak seviyede gelmesi ve enerji - teknoloji hisselerindeki güçlü performans endekslere destek olsa da bu dinamikler de haftalık bazda piyasalar genelindeki düşüşe engel olamadı. Trump’ın daha yumuşak bir ton kullanarak yumuşattığı Çin ile olan ticari ilişkiler, Trump’ın ekonomi danışmanı Larry Kudlow tarafından ABD’nin Çin ile olan ticaret görüşünde geri adım atmadığını belirtmesiyle tekrar olumsuza döndü.

İran konusunda ABD’nin ithalat yasağı talebi petrol fiyatlarında yükselişe yol açtı. ABD’de azalan stoklar, Libya kaynaklı arz sıkıntıları ve İran’a dair yaptırımların ön plana çıkmasıyla petrol fiyatlarında yükseliş hafta genelinde devam etti.

LME bakır geride bıraktığımız haftada, ticaret savaşı korkuları ve daralan risk iştahının etkisiyle $6589,5 seviyesine kadar geriledi, haftayı %2,68 kayıpla kapattı. Ticaret savaşlarının yanı sıra bakır, global merkez bankalarının genişleme politikalarını sonlandırmalarından ve faiz artışı beklentilerinin artmasından da olumsuz etkileniyor.

Temmuz ayının ilk işlem gününde global piyasalar genelinde satışlar hakimdi. Ticaret savaşı endişeleri ile seansın genelinde ekside işlem gören ABD endeksleri, dün kapanışa doğru toparlandı. Avrupa endeksleri ise Almanya’da yaşanan hükümet içi krizin etkisiyle günü kayıplarla kapattı.

Euro dün CSU başkanı olan Seehofer'in bakanlık görevinden istifa etmeye hazır olduğunu söylemesinin ardından %0.38 geriledi. Ancak kriz, ABD seans sonrasında Seehofer tarafından yapılan açıklama ile sona erdi.  

Çin’de açıklanan PMI verilerinin büyümede yavaşlama endişesini arttırması ve ek vergi uygulamasının gündemde kalmaya devam etmesiyle birlikte Çin piyasalarında dün kayıplar izlendi. ABD'nin Çin'den ithal 34 milyar dolar tutarında üründen almaya başlayacağı gümrük vergisinin Cuma günü yürürlüğe girmesi öncesinde Çin finansal piyasalarında bugün de satışlar hakim oldu.

Trump’ın petrol fiyatlarını yüksek bulduğuna ve üretimin artırılması gerektiğine ilişkin attığı tweetin ardından petrol fiyatları haftaya düşüşle başlamıştı. Ancak Libya'nın arz kaynaklarından bazıları için force major ilan etmesinin ardından petrol bugün %1 primle işlem görmeye devam ediyor.

Haziran ayı içerisinde $7348 ile 2018 yılının zirvesini test eden ancak ardından ticaret savaşı endişeleri ve Escondida’da anlaşma sağlanacağı beklentileriyle gerileyerek ayı %3 kayıpla kapatan LME bakır, Temmuz ayına da düşüşle başladı. Dün günü %0.73 kayıpla kapatan LME bakır, dolardaki yükselişin de etkisiyle $6519 ile 2018 yılının en düşük seviyesini test etti. Dolar endeksi dün eurodaki değer kaybının etkisiyle %0.42 primle kapanmasının ardından bu gün sterlin ve eurodaki yükselişin etkisi ile %0.48 ekside işlem görüyor.

LME bakır bugün, $6500 psikolojik desteğinin üzerinde, $6575 seviyesinden yatay işlem görmeye devam ediyor.  4 Temmuz ABD Bağımsızlık tatili öncesinde piyasalar genelinde sakin bir seyir hakim. Makro veri tarafında Cuma günü ABD’de açıklanacak istihdam verileri takip edilecek.

 İndir

2018- 24.Hafta

  • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde FED, ECB ve BOJ toplantıları vardı.

Çarşamba günü sonlanan toplantıda FED, 25 baz puanlık faiz artırımı kararı alırken, 2018 yılı için faiz artırım beklentisini 3’ten 4’e çıkardı. Açıklamalarda ekonomik görünüme, istihdama ve enflasyona ilişkin olumlu görüşler ve beklentilerin eşliğinde şahin bir ton göze çarptı.

FED’den gelen açıklamalarla ABD 10 yıllıkları hızlı şekilde %2.95’ten %3 seviyesine doğru yükselirken Dolar Endeksi de 95.131 seviyesine yükselerek 2018’in en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

Perşembe günü sonlanan toplantıda ECB politika faizini beklendiği gibi %0 oranında sabit bırakırken, en az 2019 yazına kadar faizlerde değişiklik yapılmayacağını açıkladı.

Açıklamada, varlık alımının Eylül ayından sonra €15 milyara düşürüleceği ve Aralık ayında sona ereceğine yer verildi. ECB'nin aşırı gevşek para politikasının devam ettiğini gösteren kararın ardından Avrupa hisse senedi endeksleri yükselirken, euro dolar karşısında 1.1541’e kadar geriledi. Güne negatif alanda başlayan Avrupa hisse senedi endeksleri, açıklamanın ardından yönünü yukarı çevirerek günü pozitif alanda tamamladı.

BOJ ise Cuma günü gerçekleşen toplantısında politika değişikliğine gitmedi.

BHP’nin Şili’deki Spence madenini işçileriyle anlaşması Escondida madeninde süren görüşmelerin greve neden olmadan sonuçlanacağına ilişkin beklentileri güçlendirerek bakır fiyatlarını baskıladı.7 Haziran’da $7348 ile 4 buçuk yılın zirvesini gören LME bakır, güçlenen doların da baskısıyla geçtiğimiz haftayı %4 kayıpla kapattı. BHP, yaptığı açıklamada bir ay veya daha fazla sürecek yeni bir müzakere turunu tetikledi.

Piyasalar yeni haftaya yine ticaret savaşı endişeleri ile başladı.Çin, ABD'nin Cuma günkü gümrük vergisi adımına karşılık olarak, ABD'den ithal edilen ve değeri 50 milyar dolar olan ürünlere gümrük vergisi getirme kararı aldı. Trump da dün değeri 200 milyar dolar olan Çin'den ithal ürünlere yüzde 10 gümrük vergisi getireceğini açıkladı. Trump, Çin'in tekrar karşılık vermesi halinde ABD’nin tekrar karşılık vereceğini söyledi.

Ticaret savaşı gerginliği ile dün güne sert düşüşle başlayan Wall Street, günün devamında enerji sektörü hisselerinin desteği ile toparlansa da bugün petrolde izlenen %2’lik kaybın ve artan endişelerin etkisi ile seansa %1 civarında kayıplarla başladı.

Haftanın ilk işlem gününde kapalı olan Şanghay Bileşik, CSI300 ve Hang Seng endeksleri bu sabah artan gerilimle %2.78-%3.82 oranında kayıplarla kapandı.

Geride bıraktığımız FED ve ECB toplantıları sonrasında 1,1850 seviyesinden gerileme yaşayan euroda kayıplar devam ederken, dolar endeksi bu gün %0.33 primle 95.111 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Dün günü %0.57 kayıpla kapatan, $6918 seviyesinden dönene LME bakır, bu sabah erken saatlerde $7000 seviyesini test etse de;  dolardaki güçlenme ve ticaret savaşlarının global ekonomik büyümeye zarar vereceği endişesi ile kazançlarını hızlıca geri vererek $6809’a kadar geriledi. $6850 seviyesinden günlük %1.64lük kayıpla işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri tarafında Euro Bölgesi ve ABD’de açıklanacak imalat PMI verileri izlenecek.

 İndir

2018- 23.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız haftada, arz tarafındaki kesintiler ve Escondida’da ücret görüşmelerinin grev endişesi yaratmasıyla LME bakır haftayı %5.81lik yükselişle kapattı. BHP Billiton tarafından işletilen Escondida, global bakır üretiminin %5’ine sahip. Geçen yıl madende yaşanan 44 günlük grevin ardından bakır fiyatlarında ralli başlamıştı. Escondida'da yaklaşık 2.500 işçiyi temsil eden sendika, bakır fiyatlarındaki yükselişi gerekçe göstererek maaşlarda da %5lik artış ve işçi başına $34.000’lık bonus talep etti. Sendikanın teklifinin pek kabul edilebilir görülmemesi grev beklentilerini artırdı.

Vedanta’nın Hindistan’daki yıllık 400.000 ton üretimi olan Tamil Nadu tesisinin tamamen kapatılma kararının alınmasının ardından Escondida’da grev olabileceği endişeleriyle LME bakır Perşembe günü $7348 ile dört buçuk yılın zirvesini test etti. Diğer taraftan arz tarafındaki kesintilerin ve spot piyasada talebin artmasıyla bakır piyasası ‘’backwardation’’a döndü.

ABD’de açıklanan verilerin beklentilerin üzerinde gelmesiyle global hisse senedi endekslerinde izlenen  ralli Amerikan hisse senetlerini 12 haftanın zirvesine taşıdı.

ECB’nin 14 Haziran toplantısında QE’nin gidişatı  ile ilgili açıklama yapabileceği “dedikodusu” geçen haftaki kayıplarının ardından euroyu toparladı. İtalya’nin yeni başbakanı Giuseppe Conti’nin ortak para biriminden ayrılmaya yönelik görüşlerinin olmadığını vurgulaması da euroyu destekledi.

Gündemi yoğun bir haftaya başladık.  Hafta sonu gerçekleşen G7 toplantısında, Trump'ın toplantıdan erken ayrılması ve bildirgeye destek vermemesi piyasaları şaşırtsa da G7 lider krizi ve Trump - Kim Jong Un görüşmesi piyasalarda önemli bir etki yaratmadı. Ancak dolar, ABD ile Kuzey Kore devlet başkanlarının 1953 yılında sona eren savaştan bu yana ilk defa bir araya gelmesinden bir miktar destek buldu.

Bu hafta merkez FED, BOJ ve ECB merkez bankaları toplantıları yatırımcılar için gündemin ana konuları olacak.

FED toplantısı sonrasında merkez bankasının Çarşamba günü bir faiz artışına gitmesine kesin gözüyle bakılırken, Aralık 2015’den bu yana bu yedinci faiz artışı olacak. Piyasalarda heyecanla beklenen ise FED’in bu yıl için 4 faiz artımına işaret edip etmeyeceği. 2018 yılı için 4 faiz artırımına işaret etmesinin şahin algılanması ve dolara destek olması beklenebilir.

ECB tarafında varlık alımlarının ne zaman kesileceğine yönelik mesajlar yakından takip edilecek. Varlık alımlarının bu sene ortasında sonlandırılmasına yönelik mesajlar gelmesi durumunda 2019 ortası için faiz artışı beklentileri yükselecektir.  2016 senesinden bu yana şirket bonolarının da varlık alımına dahil edilmesi ile beraber bu bonoların %20’si ECB bilançosuna girerken, ECB gibi dev bir alıcının piyasadan çekilmesi önümüzdeki dönemde bono faizlerinde ciddi bir harekete neden olabilir.

BOJ tarafında bir politika değişikliği beklenmiyor, üç toplantı arasında piyasalara etkisi en düşük toplantı olabilir.

Önemli merkez bankası toplantıları öncesinde Wall Street dün yatay kapanırken, azalan jeopolitik endişelerden destek bulan Asya piyasaları bu sabah primli kapandı.  Toplantılar öncesinde dolar, euro ve sterlinde yatay seyir hakim.

BHP’nin Spence madenindeki işçiler ile anlaşmaya varması Escondida tarafında da greve gidilmeden anlaşma gerçekleşeceği beklentilerini artırarak bakırda gerilemeye neden oldu. Dün günü %1’in üzerinde kayıpla kapatan LME bakır bugün $7225 seviyesinde yatay işlem görüyor.  BHP dün gece geç saatlerde yaptığı açıklamada Escondida için bonus ve maaş artışı konularına değinmezken; farklı notları tartışmaya hazır olduklarını karşılıklı faydalı bir anlaşmaya varmayı umut ettiklerini belirterek bir ay veya daha fazla sürecek yeni bir müzakere turunu tetikledi. Şili kanunlarına göre Escondida görüşmelerinin 24 Temmuz’a kadar sürmesi bekleniyor.İndir

2018- 22.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız haftada piyasaların gündeminde ticaret savaşları ve İtalya’ya yönelik siyasi endişeler vardı. Haftanın ilk yarısında riskli varlıklarda satış, güvenli limanlarda alımlar izledik. Ancak haftanın ikinci yarısında İtalya’da siyasi endişelerin azalması ve ABD tarafında açıklanan güçlü veriler piyasaların toparlanmasına destek oldu.

İtalya tarafında hükümetin şekillenememesi ve Eylül gibi yeni bir seçimin telaffuz edilmesi hafta başında politik endişeleri arttırdı. Ardından İtalya’da yeni bir seçime gidilmeden hükümetin kurulabileceğine dair oluşan beklentilerle piyasadaki korku bir miktar dağıldı.  Avrupa endeksleri haftayı %1 civarında kayıplarla kapatırken, İtalya tahvilleri ve Euro’da başlayan satış baskısı 5 yıldız partisinin Euro karşıtı olan Paolo Savona’nın Maliye Bakanlığı adaylığından çekilmesinin ardından son buldu. Hafta başında 1.1506’ya gerileyen euro, haftayı 1.1660’dan kapattı. 95.025 ile Kasım 2017’den bu yana en yüksek seviyeyi test eden dolar endeksi, eurodaki toparlanma ile birlikte kazançlarını geri vererek yatay kapandı.

Politik endişelerin diğer tarafında ise ticaret savaşları vardı. ABD, geçici istisnaya tabii tuttuğu Kanada, Meksika ve AB’ye de çelik ve alüminyum ithalatında Cuma günü itibariyle gümrük vergisini uygulamaya başlayacağını duyurdu. Taraflardan da benzer şekilde karşılık geleceğine dair gelen haberler ile ticaret savaşları endişeleri yeniden alevlendi. Jeopolitik tarafta ise 12 Haziran’da Trump’ın Kim ile buluşacağını açıklaması gerginliği nispeten azalttı.

Politik endişelerle çalkalanan piyasaları güçlü ABD verileri toparladı. Cuma günü gelen tarım dışı istihdam rakamı haftanın en önemli ekonomik verisi idi. 200K beklentisine karşılık 223K istihdam yaratılırken, İşsizlik oranı %3.8 ile 18 yılın en düşük seviyesine geriledi,saatlik ücretler beklenti üzerinde %0.3 arttı.

Bu artış enflasyon beklentilerini ve FED’in 12-13 Haziran’da yapacağı toplantıda faiz artışına gitme olasılığını yukarıya çekerken, 25 baz puanlık bir faiz artışı olasılığı %92.5’e yükseldi. Siyasi endişelerle hafta başında gerileyen Wall Street istihdam verisi ile yön değiştirdi. S&P 500 %0.5, Nasdaq Composite %1.6 yükselirken, Dow sınırlı kayıplar yaşadı.

Hindistan Tamil Nadu eyalet yönetiminin, Vedanta'nın yıllık 400.000 ton kapasiteli bakır dökümhanesini kapatma yönünde tüm adımları atacaklarını açıklaması arz endişelerini arttırdı. Karar, çevresel gerekçelerle tesisin kapatılması için yapılan protesto gösterisinde polisin ateş açması sonucunda 13 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından alındı. Hafta genelinde $6727-$6940 bandında işlem gören LME bakır, arz endişeleri ile haftayı primli kapattı.

LME Bakır, Vedanta’nın kapanmasının ardından, dünyanın en büyük bakır madeni Şili Escondida’da toplu iş görüşmelerinin başlamasının arza ilişkin tedirginliği arttırmasıyla yükseliyor. $6977 direncini kıran bakır bugün $7016 ve 7058 seviyelerindeki dirençlerini de kırarak $7065’e kadar yükseldi.

Güçlü dolar ve yükselen ABD faizlerine rağmen hisse senedi piyasaları pozitif ABD verilerinin desteğiyle yeniden değer kazanmaya başladı. Wall Street dün teknoloji hisseleri öncülüğünde yükselirken, Nasdaq rekor seviyeden kapandı. Asya piyasaları bu sabah Çin öncülüğünde primli seyretti.

Geçen hafta 10 ayın dip seviyesini gören euro, İtalya'da hükümet kurulmasının ardından istikrar işaretlerinden destekle dün 1.1745 ile 24 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Bugün ise dolardaki güçlenmenin etkisiyle 1.1660’dan işlem görüyor.

Haftanın geri kalanında Çin’de açıklanacak ticaret ve enflasyon verileri izlenecek.İndir

2018- 21.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Piyasalar geride bıraktığımız haftaya ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının askıya alındığı haberi ile pozitif başlangıç yapmıştı.Ancak Trump’ın ticaret müzakerelerinin gidişatından memnun olmadığını belirtmesi ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile yapacağı zirvenin 12 Haziran'da gerçekleşmemesinin "yüksek ihtimal" olduğunu söylemesi riskli varlıkların fiyatlarını baskıladı.

Trump'ın ithal otomobillere yeni gümrük vergileri getirme tehdidinin ve düşen petrol fiyatlarının etkisiyle Çin piyasaları öncülüğünde Asya tarafında satışlar izlendi. Hafta başında iki ayın zirvesini test eden S&P 500 endeksi Trump’ın açıklamalarının ardından kazançlarını azalttı. Hafta başında ABD-Çin arasındaki ticaret savaşlarının askıya alındığı haberlerinin ardından $6999’a kadar yükselen LME bakır, tutanakların ardından yönünü aşağı çevirdi.

Çarşamba günü açıklanan FOMC tutanaklarına göre politika yapıcıların çoğu, bir diğer faiz artırımının "yakında" gerekli olabileceğini belirtti.  Dolar endeksi 5 ayın zirvesine yükselirken; Euro, Euro Bölgesindeki ekonomik yavaşlama ve İtalya'daki siyasi risklere ilişkin endişelerle değer kaybederek, yaklaşık 6 ayın dip seviyesinde kaldı.

Yeni haftanın ilk işlem gününde piyasalar genelinde satıcılı seyir hakimdi. ABD ve İngiltere’nin tatil olması sebebiyle dün işlem hacmi düşük kalırken, hükümetin kurulamamasıyla birlikte İtalya’nın yeniden seçime gidiyor olması risk iştahında azalmaya yol açtı.

İtalya’da Cumhurbaşkanı Matterrella Pazar günü aşırı sağcı Kuzey Birliği ve düzen karşıtı 5-Yıldız Hareketi'nin ekonomi bakanlığı için aday gösterdikleri euro karşıtı Paolo Savona'nın ismini onaylamadı. Savona daha önce İtalya'nın euro bölgesinden çıkması gerektiğini savunmuştu. Mattarella'nın Savona'yı veto etmesiyle dün tahvil fiyatları ve borsalar yükseldiyse de, bu rahatlık kısa sürede bir erken seçim korkusuna dönüştü. 10 yıllık İtalyan ve Alman tahvillerinin getirileri arasındaki fark dört yılın en yüksek düzeyine çıktı. Eğer yeni seçimlerde İtalyanlar AB ve euroya karşı oy kullanırlarsa, İngiltere'nin iki yıl önce aldığı bloktan çıkma kararından bu yana AB en büyük sarsıntıyı yaşayacak ve euronun geleceği tartışmaya açılacak.

Artan endişelerle euro bugün 1.1511 ile Temmuz 2017’den bu yana en düşük seviyeyi test etti , %0.65 kayıpla 1.1550 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.  Dolar endeksi ise altı buçuk ayın zirvesine yükselirken aylık bazda %3’ün üzerinde artışla 18 ayın en büyük artışını kaydetmeye hazırlanıyor. .

Suudi Arabistan ve Rusya’nın olası bir üretim artışını görüşeceklerini açıklaması petrol fiyatlarında düşüşe yol açtı.  Asya piyasaları bugün ekside kapanırken,  ABD endeks vadelilerinde satışlar hakim. LME Bakır, dolardaki sert yükselişe ve petroldeki  %1.5 civarındaki kayıplara rağmen arz tarafında Vedanta Resources’a ait, yıllık 400.000 ton bakır üretimi olan tesisin tamamen kapatılacağına dair haberlerin etkisi ile $6940’a kadar yükseldi. Ancak $6900 seviyesi üzerinde tutunamayan bakır $6865 seviyesinden yatay işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri tarafında hafta genelinde ABD’de açıklanacak tüketici güven endeksi ve istihdam verileri ile Euro Bölgesinde açıklanacak enflasyon verisi izlenecek.İndir

2018- 20.Hafta

  • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geçtiğimiz hafta tahvil faizleri, dolar ve petroldeki yükseliş, gelişmekte olan piyasalardaki satış baskısı, Çin-Amerika ticaret pazarlıkları, ABD’de güçlü gelen ve yıllık %25’e yakın kar büyümesine işaret eden şirket bilançoları ön planda yer alan konular oldu. 7 yılın zirvesine yükselen ABD 10 yıllık tahvil getirileri, 80 direncini kıran Brent petrol ve güçlü yükseliş trendine devam eden dolar diğer finansal varlıkların fiyatlamaları üzerinde de etkili olmaya devam etti. Dolar lehine geçtiğimiz haftalarda olumlu dinamiklerin bir biri ardına fiyatlanmaya başlanması ile yaşanan yükseliş, rekor seviyedeki kısa pozisyonların kapatılması ve kritik direnç seviyelerinin kırılmasının momentumu daha da güçlendirmesi ile beraber  ivmelenerek devam etti. 3 yılın en güçlü rallisini gerçekleştiren dolar, bütün gelişmiş ülke para birimlerine karşı değer kazandı.

Hisse senedi piyasaları ise tahvil getirilerinin yükselmesinin hisse senetleri için daha fazla rekabet yaratmasıyla baskı altında kaldı.  Wall Street haftayı ekside kapattı. Diğer taraftan yüksek petrol fiyatları enflasyonla ilgili endişelere yol açsa da son dönemde hisse senedi piyasaları için destekleyici oldu. Çin’de perakende satışların Çin ekonomisinin ihtiyacı olan dengelenmenin yeterli hızda olmadığını göstermesiyle Çin piyasaları geçtiğimiz haftaya satışlarla başlamıştı. Ancak, Pekin’in Trump'a ABD'nin Çin ile ticaret açığını yılda 200 milyar dolar azaltmayı amaçlayan Amerikan mallarının alımları paketi gibi tedbirleri sunmasıyla gerginlik azaldı, Çin piyasaları primli kapandı. Hafta başında $6957’ye kadar yükselen bakır, güçlenen doların baskısı ile $6765 seviyesine kadar gerilese de hafta sonuna doğru Çin piyasalarından bulduğu destekle kayıplarını azaltarak $6824 seviyesinden kapandı.

Piyasalar yeni haftaya ABD ve Çin'in bu yıl küresel piyasaları dalgalandıran gümrük vergisi tehditlerinden vazgeçme konusunda uzlaşmalarının haberi ile başladı. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in Çin ile ticaret savaşının askıya alındığını belirtti. Güvenli liman talebi düştüğü için ABD tahvil fiyatları baskı altında kalsa da 3 seviyesinin üzerinde işlem görmeye devam ediyor.  ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvil getirileri Cuma günü % 3.128 ile 7 yılın zirvesini test etmişti. 

Ticaret rüzgarlarını arkasına alan gelişmiş ülke borsaları Wall Street’in önderliğinde yükselmeye devam ediyor. Bakır yeni haftaya ABD-Çin arasındaki ticaret savaşının şimdilik askıya alındığı haberiyle yükselişle başladı. Dün günü %2 primle kapatan LME bakır, bugün dolardaki gerilemeden bulduğu desteğin de etkisi ile $6999’a kadar yükseldikten sonra %1.38 primle $6992’den işlem görüyor.

Dolar endeksi ABD'nin artan tahvil getirileri ve ABD-Çin ticaret geriliminin yumuşamasının desteğiyle dün 5 ayın zirvesi olan 94.058’i test etti. İtalya’da yeni hükümetin izleyeceği mali politikaya dair oluşan tedirginlik dün euroda satışlara etki etti. 1.1720 ile Aralık ayından bu yana en düşük seviyesini gören euro/usd, yatırımcıların dikkatlerini İtalya'da cumhurbaşkanının potansiyel popülist hükümeti önleyebileceğine ilişkin beklentilere çevirmesi ile birlikte bugün kayıp bölgesinden kazanca geçti. Dolar endeksi ise sterlin ve euroya gelen alımların etkisi ile ekside seyrediyor.

ABD’de güçlü gelmeye devam eden ekonomik veriler, sağlıklı büyüyen şirket karları, maksimuma yaklaşan istihdam, artan ücretler düşünüldüğünde FED’in 13 Haziran'daki Fed toplantısında bu yıl ikinci kez faizleri artırması ihtimalini güçlendiriyor. Piyasa bu yıl toplamda 3 faiz artışı fiyatlıyor. FED'in bu yılın başında faiz artırması tahvil piyasasında krize neden olarak tahvil getirilerini sert şekilde yükseltmiş ve hisse senedi piyasasında satış baskısının artmasına neden olmuştu. İndir

2018- 19.Hafta

  • DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

 

Geçtiğimiz hafta riskli varlıklar için oldukça olumlu geçti. Güçlü gelmeye devam eden şirket bilançoları, beklentilerin altında kalan ve faiz artışı endişelerini aşağıya çeken ABD enflasyon verileri ve 3 seviyesinin altına gerileyen ABD 10 yıllık tahvil faizi getirileri yükselişte etkisi olan dinamiklerdi.

ABD Başkanı Trump’ın İran ile ilgili Nükleer anlaşmadan çekilme kararı aldığını açıklaması ve yeni yaptırımların “en üst seviyede” olacağını belirtmesi bir belirsizlik unsuru olsa da  piyasalar genelinde satışlara neden olmadı.

ABD 10 yıllık tahvil getirilerinin %3 seviyesine yükselmesi ile birlikte Çarşamba günü 93,416 seviyesine yükselen dolar endeksi,  Perşembe günü açıklanan ABD enflasyon verisinin ardından geriledi. ABD’de tüketici enflasyonunun %0.2 ile %0.3 lük artış beklentisini karşılayamaması FED’in faiz artışları için acele etmesine gerek olmadığı şeklinde yorumlandı. ABD’nin 10 yıllık hazine tahvil getirileri 2.97’ye gerilerken, dolar endeksi hafta genelinde volatil bir seyir izlese de haftayı yatay kapattı.

Hafta başında jeopolitik endişelerle gerileyen Çin piyasaları, Çin’de beklentileri aşan ticaret ve enflasyon verilerinin ardından yön değiştirerek haftayı primli kapattı.

Güçlü doların baskısında kalan LME bakır Salı günü $6720’ye kadar gerilese de Çin’den gelen güçlü verilerden bulduğu destek ve hafta ortasından itibaren değer kaybetmeye başlayan doların etkisiyle haftayı %1’in üzerinde kazançla $6921,5 seviyesinden kapattı.

Gerileyen dolar ve 3 seviyesinin altında kalan ABD tahvil faizlerinin etkisiyle global piyasalar yeni haftaya iyimserlikle başladı. LME bakır dün $6957’ye kadar yükselirken ABD ve Çin piyasalarında pozitif kapanışlar izlendi. Ancak piyasalardaki olumlu hava bugün dolarda izlenen

ralli ile bozuldu. ABD’de 10 yıllık tahvil faizlerinin psikolojik 3 seviyesini aşarak Temmuz 2011’den bu yana en yüksek seviyeyi test etmesi ile güçlenen dolara, ABD’de beklentiler seviyesinde açıklanan perakende satışlar verisi destek oldu. 93.45 ile 22 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyeyi gören dolar endeksi %0.92 primle 93.439 seviyesinden işlem görmeye devam ederken euro 1.1816’ya geriledi. ABD endeksleri düşüşle açıldı. Dolardaki güçlenmeye karşı koyamayan LME bakır $6845 seviyesindeki desteğini kırarak $6765’e kadar geriledi. %1.6 kayıpla $6774 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Haftanın geri kalanında Euro Bölgesinde enflasyon, ABD’de ise konut verileri ve sanayi üretimi verisi izlenecek.

 İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (22.08.2022) USD: 18,1093 - EUR: 18,2421 - GBP: 21,5446 Fixing Kurları (21.08.2022) USD: 18,267 - EUR: 18,4351 - GBP: 21,7597 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0092 - GBP / USD: 1,1912