Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2018- 08.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

 

ABD enflasyonunun arttığını gösteren verinin ardından FED'in faizleri ne kadar hızlı artırabileceğine ilişkin endişelerle finansal piyasalar bu ay sert şekilde dalgalandı.

Piyasalar bu yıl üç faiz artışı fiyatlarken bazı analistler şimdi dört artış bekliyor. Birkaç ay önce iki faiz artışı fiyatlanıyordu. Bu durum, birçok merkez bankasının küresel büyümedeki senkronize yükselişle canlanan politikayı sıkılaştırmaya ve borçlanma maliyetlerini artırmaya başlayacağı endişelerini artırdı.

Hazine tahvil getirileri geride bıraktığımız haftada ABD’nin yaptığı 258 milyar dolar tutarındaki geniş kapsamlı borçlanmanın etkisiyle tekrar dört yılın zirvelerine çıktı.FOMC tutanaklarına göre FED üyeleri 2018 yılında ekonomik büyüme ve enflasyondaki olumlu beklentiyle birlikte kademeli faiz artışının devam etmesi yönündeki düşüncelerini korudu. Güçlü büyüme ve enflasyondaki yükseliş nedeniyle FED’in daha sıkı para politikası izleyebileceği endişesi ile tahvil ve hisse senedi piyasaları gerilerken dolar güçlendi.

Bir önceki haftada 88.253 ile üç yılın dip seviyesini gören  dolar endeksi geçtiğimiz hafta 10 günün zirvesi olan 90.235'e ulaştı. Ancak St Louis FED Başkanı Bullard’ın daha hızlı faiz artışı olacağına ilişkin endişeleri yatıştıran açıklamalarının ardından dolar kazançlarının bir kısmını geri verirken, endeksler toparlandı. Bullard, ekonomiyi yavaşlatabileceği için politika yapıcıların faizleri çok hızlı bir şekilde artırmamaya dikkat etmeleri gerektiğini söyleyerek, 2018'de dört faiz artışı beklentilerini azaltmaya çalıştı.

Güçlenen doların baskısıyla $7004’e kadar gerileyen bakır, doların yön değiştirmesinin ardından $7193’e kadar yükseldi, ancak haftalık bazda ekside kapandı.

14 Şubat’ta Yeni Yıl tatiline giren Çin piyasaları ise yeniden 22 Şubat’ta açıldı ve hafta genelinde primli seyretti.

Dünya piyasalarındaki belirsizlik dalgası dağılıyor. 10 yıllık tahvillerdeki fırtınanın dinmesi ve doların yeniden gerilemeye başlaması Wall Street’ten başlayarak dünya borsalarına yayılan yeni bir iyimserlik dalgası başlattı. Piyasalar yeni haftaya pozitif başladı. S&P 500 endeksi ABD tahvil getirilerindeki düşüşün etkisiyle dün %1.18 yükseldi.

Dikkatler yıllarca ekonomiye destek verdikten sonra bu destekleri gevşeten Fed'in para politikasını sıkılaştırma hızı konusunda yatırımcıların endişeli olduğu bir dönemde Yeni Fed başkanı Powell'ın ilk Kongre konuşmasına çevrildi. Powell'ın günün ilerleyen saatlerinde yapacağı konuşması öncesinde, ABD borçlanma maliyetleri geriledi. Powell, Fed'in para politikası ve ekonomi ile ilgili altı aylık raporunu ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesinden önünde açıklayacak.

Fed'in yakından izlediği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları verisi Perşembe günü yayımlanacak.  ABD'de bu hafta ayrıca tüketici güven endeksi, revize edilmiş dördüncü çeyrek büyümesi, imalat, kişisel gelirler ve kişisel harcamalar açıklanacak. Euro Bölgesi ve Çin’de ise imalat PMI verileri izlenecek.

Dolar bu hafta açıklanacak veriler ve Powell’ın konuşması öncesinde bugün  primli seyrediyor. Son dönemde dolar ile yön bulan bakır dün yatay kapandı. Bugün ise güçlenen doların etkisi ile %0.7 kayıpla $7060 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2018- 07.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Risk iştahında toparlanmanın yaşandığı, ralliler izlediğimiz bir hafta geride kaldı. 6. haftada dolar karşısında tüm varlıkların değer kaybetmesini izlemiştik. Geride bıraktığımız haftada ise, hisse senetleri, emtialar ve dolar karşısında diğer para birimleri değer kazanırken, haftanın tek kaybedeni dolar oldu.

Piyasalardaki toparlanma, ABD'de enflasyonun artarak dolar borçlanma maliyetlerinin artacağı kaygısıyla başlayan iki haftalık satış sürecini izliyor. Bir önceki haftada  iki yılın en büyük haftalık düşüşünü kaydeden ABD endeksleri, yatırımcıların yeniden güven kazanmaya başlamasıyla geçtiğimiz haftada yükseldi.

Asya borsaları ise iki ayın dip seviyelerinden toparlandı. Çin yeni yılı tatili nedeniyle en son 14/02’de işlem gören Çin piyasaları 22/02’ye kadar kapalı olacak.

Düşük seviyelerin Çin tatili öncesi alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve zayıf doların etkisi ile LME bakır iki ayın en düşüğünden yükselişe geçti. Bakırın yükselişinde gerileyen doların yanı sıra global ekonomik görünüme dair artan iyimserlik etkili oldu.

Çarşamba günü global piyasalarda, son dönemdeki volatiliteye son vermesi ve piyasalara yön vermesi açısından oldukça önemli olan ABD enflasyon verisi izlendi. Veri yıllık bazda %1.9 artış beklentilerine karşılık %2.1; aylık bazda %0.3 beklentilerine karşılık %0.5 artış olarak açıklandı. Enflasyondaki artışın FED’in para politikasını sıkılaştırma hızını hızlandıracağı beklentisiyle dolar ilk etapta sert değer kazandı. Ancak aynı saatlerde açıklanan perakende satışlar verisinin %0.2 artış beklentisine karşılık sürpriz bir şekilde %0.3 azalması yatırımcıların ekonominin gücüne dair endişe duymasına neden olarak, daha hızlı sıkılaşmaya dair endişeleri ortadan kaldırarak dolarda kayıplara neden oldu.

Dolar endeksi Cuma günü 88.253'e kadar gerileyerek Aralık 2014'ten sonra en düşük seviyeyi gördü. Euro geçtiğimiz haftalarda biri ECB toplantısı ile olmak üzere 2 kez test ettiği 1.2530 seviyesini kırarak 1.2555’e kadar yükseldi. Ancak sert bir geri dönüşle haftayı 1.2404 seviyesinden tamamladı.

Yeni haftanın ilk işlem gününde ABD ve Çin'deki piyasa tatili nedeniyle hisse senedi piyasalarında işlem hacimleri düşüktü. Asya borsaları, risk iştahının güçlenmesiyle birlikte toparlanmayı sürdürürken ABD borsaları bugün seansa ekside başladı.

Dolar geçen haftaki keskin değer kaybının ardından yükselişe geçti. Dolar endeksi Cuma günü gördüğü üç yılın dip seviyesi olan 88.251'in %1.5 üzerinde 89.595'ten işlem görüyor. Euro ise 1.2350 seviyesi üzerinde tutunmaya çalışıyor.

%6’nın üzerinde primle Kasım 2016’dan bu yana en iyi haftayı geride bırakan LME bakır dün dolardaki yükselişin baskısı ile gerileyerek günü %1.59 kayıp  ile $7090 desteğinin hemen üzerinde sonlandırdı. Bu sabah ise dolarda devam eden güçlenmenin etkisi ile $7060’a kadar gerilese de $7090 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor.

Bu hafta ABD tarafında Çarşamba günü Markit PMI endeksleri, FOMC toplantı tutanakları ve ikinci el konut satışları açıklamaları takip edilecek. Perşembe günü ise haftalık işsizlik başvuruları dikkat çekiyor.

 

 İndir

2018- 06.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Yatırımcıların artan tahvil getirileri ve yükselen enflasyonla mücadele etmeleriyle global piyasalar açısında kötü bir hafta oldu. Dolar karşısında tüm varlıkların değer kaybettiği bir hafta geride kaldı.  Euro, 25 Ocak'ta gördüğü 3 yılın zirvesi olan 1.2538'den 1.2204’e kadar geriledi.

Asya borsaları ve ABD borsası vadeli işlemleri, yatırımcıların piyasaların yükselişini destekleyen faktörlere olan güveninin zedelenmeye başlamasıyla hafta genelinde geriledi. VIX endeksi, haftanın ilk işlem gününde %106 yükselirken, Wall Street 6 yılın en büyük tek günlük düşüşünü yaşadı,s atışlar paniğe dönüştü.

$7190 seviyesinde opsiyonların çalışmasının ardından LME bakır pazartesi günü $7220 ile haftanın zirvesini test etti. Beklentileri aşan Çin taret verilerine rağmen, güçlenen doların ve yaklaşan Çin tatilinin etkisi ile sert satış baskısı altında kalan bakır, Cuma günü $6733 ile 14 Aralık’tan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Piyasalar yeni haftaya dolardaki kayıplarla başladı. Dolar küresel hisse senedi piyasalarının son dönemdeki düşüşün ardından biraz istikrar işareti göstermesiyle geriledi. Geçen haftayı %5’e yakın kayıpla kapatan LME bakır, Çin Yeni Yıl Tatili öncesinde yatırımcıların tedbirli olmasına rağmen bu sabah zayıf doların etkisi ile dün günü %1.6 primle kapattı, bugün ise %1.4 primle  $6950 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Çin piyasaları Lunar New Year nedeniyle 15-21 Şubat’ta kapalı olacak.

ABD endeksleri iki yılın en büyük haftalık düşüşünü kaydettikten sonra yatırımcıların yeniden güven kazanmaya başlamasıyla haftanın ilk işlem gününde yükseldi. Asya borsaları Wall Street'in geçen haftaki sert düşüşlerin ardından yükselmeye devam etmesinin desteğiyle iki ayın dip seviyelerinden toparlandı. Ancak yarın açıklanacak ABD enflasyon verisi öncesinde piyasalar genel olarak temkinli. Beklentiler üzerinde gelecek bir veri hisse piyasasında satışlara yol açabilir.

Daha yüksek enflasyon Fed'in para politikasını beklentilerden daha hızlı sıkılaştırmasına neden olabilir.İndir

2018- 05.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Volatilitesi yüksek ve gündemi yoğun bir hafta geride kaldı. Hafta genelinde piyasalar tahvil faizlerindeki hareket, FED toplantısı ve ABD istihdam verisi ile yön buldu.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi Ocak 2014’ten bu yana ilk kez %2.85’in üzerine çıktı. Tahvil faizlerindeki yükseliş rekor seviyelerdeki Wall Street'in ve Asya piyasalarının sert gerilemesine neden oldu.

FED, yılın ilk toplantısında faiz oranlarını sabit tuttu ancak enflasyonun bu yıl artabileceğini belirtti. ABD faiz oranı vadeli işlemleri, bu yıl üç faiz artışı fiyatlandırıyorlar. Yatırımcıların en büyük endişesi, ekonominin çok hızlı büyüyebileceği ve bunun enflasyonun yükselmesine yol açması ve merkez bankalarını para politikalarını daha hızlı sıkılaştırmaya teşvik etmesi.

ABD’de 180K artması beklenen Ocak ayı tarım dışı istihdam verisi 200K artış gösterdi, ayrıca bir önceki ayın 148K artış açıklaması da 160K olarak revize edildi. Piyasaları asıl hareketlendiren ise ortalama saatlik ücretler verisinin beklentilerin üzerinde açıklanması oldu.

Dolar, ABD’de açıklanan güçlü verilerini FED toplantısının ve Trump’ın konuşmalarının etkileri ile geniş bantta dalgalandı. Euro, Avrupa'da para politikasını sıkılaştırma söylemleri ve enflasyonun yükseleceği beklentilerinin dünya genelinde borçlanma maliyetlerini artırmasıyla yükseldi. ECB’nin varlık alım programını Eylül ayı başlarında sona erdirmesi bekleniyor. Perşembe günü 1.2522 ile 3 yılın zirvesine yakın işlem gören euro, ABD istihdam verilerinin ardından doların güçlenmesi ile kazançlarını azalttı.

Trump, Cumhuriyetçiler ve Demokratların göç ve altyapı konularında uzlaşmaya yönelik birlikte çalışmalarını ve en az 1.5 trilyon dolar yeni altyapı yatırımı yapılmasını sağlayan yasa devreye almalarını istedi.

Doların hareketine paralel olarak volatil bir hafta geçiren bakır, Çin Yeni Yılı tatili nedeniyle talebin azalacağı endişesiyle baskılansa da küresel imalat görünümdeki iyimserlikle dengelenerek haftayı hafif ekside kapattı.

Piyasalar yeni haftaya sert hareketlerin izlendiği şaşırtıcı bir başlangıç yaptı. Yatırımcıların artan tahvil getirileri ve yükselen enflasyonla mücadele etmeleri hisse senedi piyasalarına satış olarak yansıdı. Wall Street’de yaşanan satışlar paniğe dönüştü, Dün Dow Jones endeksi %4.6, S&P 500 endeksi ise %4 kayıpla kapandı. Diğer yandan VIX endeksi, %106 yükselerek 35,73 seviyesine kadar yükseldi.

Asya borsaları ve ABD borsası vadeli işlemleri, yatırımcıların piyasaların yükselişini destekleyen faktörlere olan güveninin zedelenmeye başlamasıyla Wall Street'in 2011'den bu yana en büyük düşüşünü kaydetmesinin ardından bu sabah geriledi.

Dün akşam saatlerinde gelen alımla dolar endeksi %0.4 primle kapanırken; euro, dolar karşısında bugün 1.2345 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi ise %0.45 primle 89.959 seviyesinde.

Dün dolardaki yükselişe rağmen sert değer kazanan LME metalleri, kapanışa doğru ABD piyasalarındaki satışların etkisi ile kazançlarının bir kısmını geri verdi. Dün $7190 seviyesinde opsiyonların çalışmasının ardından psikolojik $7200 seviyesini de kıran bakır $7220’ye kadar yükselmiş, kapanışı ise %0.6 primle $7128 seviyesinden yapmıştı. LME kapanışı sonrasında ABD borsalarında hızlanan satışların ardından LME bakır dünkü kazançlarının tamamını geri vererek bugün $7075’den işlem görmeye devam ediyor. Yaklaşan Çin Yeni Yıl Tatili nedeniyle (15-21 Şubat) fiyatların ivme kaybetmesi beklenebilir. Destek olarak $7005 seviyesi izlenebilir, kırılması halinde ise $6910 seviyesi gündeme gelecektir. Yukarı yönlü hareketlerde ise $7123 ve $7195 seviyeleri gündeme gelecektir. Bu seviyelerinde kırılması halinde $7312 seviyesi takip edilebilirİndir

2018- 04.Hafta

DEĞERLENDİRME – BEKLENTİLER

Dünya hisse senedi piyasaları, küresel ekonomik büyümenin senkronize bir şekilde yükselmesinin şirket karlarını ve hisse senedi değerlemelerini desteklemesiyle rallisini sürdürüyor. Wall Street güçlü bilançoların desteği ile haftayı %2 civarında primlerle kapatırken Asya piyasaları genelinde de alımlar izlendi.

Yüksek stok seviyeleri ve mevsimsel olarak Çin’in metal talebinin düşük olması nedeniyle metaller baskı altında kaldı. Bakır stoklarındaki sert artışın etkisi ile son 7 haftadaki en keskin düşüşü sergileyen LME bakır, Salı günü $6885’e kadar geriledi. Ancak dolara gelen satışlardan destek bulan bakır, Çarşamba gününü %3,5 primle kapattı. Hava kirliliği nedeniyle Çin’de dökümhanelere getirilen kısıtlamalar, Şili ve Peru’daki bakır madenlerinde ücret görüşmelerinin üretimi etkileyebileceği beklentisi ve dolardaki gerilemenin etkisiyle LME bakır haftayı %0,65 primle kapattı.

Euro, ECB Başkanı Draghi'nin enflasyonun orta vadede artma ihtimaliyle ekonomik verilerin "güçlü ve kapsamlı" büyümeye işaret ettiğini açıklamasının ardından 1.2538 ile üç yılın zirvesini gördü. Draghi ayrıca eurodaki yükselişin belirsizlik kaynağı olduğunu ve dolardaki zayıf seyre ilişkin ABD açıklamalarının para politikası koşullarında değişikliğe yol açarsa stratejisini gözden geçirmek zorunda kalabileceğini belirtti. Dolar ise Dünyanın önde gelen merkez bankalarının ekonomiye verdikleri desteği azaltmasıyla göreceli getiri cazibesinin risk altında kalması ile geriledi.

Wall Street yeni haftaya Apple hisselerindeki düşüşün baskısıyla, 5 ayın en büyük günlük düşüşünü kaydederek  başladı. Asya borsaları, Wall Street'in arkasından rekor seviyelerden gerilerken, Avrupa borsalarında da şu an sert satışlar hakim. Global hisse senedi piyasalarında son iki günde yaklaşık altı ayın en büyük kayıpları kaydedilirken kayıplara en büyük neden finansal piyasalardaki artan global borçlanma maliyetleri oldu.

ABD'nin 10 yıllık hazine tahvil getirileri ECB yetkilisinin ekonomik görünümün iyileşmesiyle küresel merkez bankalarının ekonomiye verdikleri destekleri azaltacakları beklentilerini artıran açıklamalarının ardından Nisan 2014'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. ABD hazine tahvil getirilerinden destek bulan dolar endeksi Cuma günü gördüğü üç yılın dip seviyesi olan 88.438'den toparlandıktan sonra bugün 89.637’ye kadar yükselse de  ABD Hazine tahvillerindeki satış dalgasının durdurulmasıyla yeniden zayıfladı. Dolar endeksi %0,42 kayıpla 88.929 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Euro ise dolar karşısında %0.5 primle 1.2445 seviyesinde

Haftanın ilk işlem gününü yatay kapatan bakır, bugün erken saatlerde güçlenen doların etkisi ile $6994’e kadar gerilese de dolara yeniden gelen satışların etkisi ile toparlanarak $7100 seviyesi etrafında işlem görüyor.

Devam eden bilanço sezonunun yanı sıra Çin’de açıklanacak imalat PMI verileri ile ABD’de açıklanacak  istihdam verilerinin ve  FED toplantınsın izleneceği gündemi yoğun bir hafta bekleniyor. Ayrıca piyasada gözler ABD Başkanı Donald Trump'ın günün ilerleyen saatlerinde yapacağı Birliğin Durumu konuşmasına çevrildi. Trump yapacağı konuşmada ABD ihracatına yönelik dünya genelindeki ticaret engellerini azaltma çabalarının yanı sıra, kendisinin önerdiği göç politikası değişikliği konusunu ele alacağını belirtti.İndir

2018- 03. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Küresel ekonominin güçlü büyüyeceği ve şirket kârlarının artacağı beklentisiyle yıl başından bu yana yükselen hisse senedi piyasaları geride bıraktığımız haftada da güçlü ABD verileri ve pozitif bilanço açıklamalarının etkisi ile yükselişini sürdürdü.

Çin 4. Çeyrek GSYİH verisi beklenti %6,7 üzerinde %6,8 büyüdü. Ekonomik güven Çin ekonomik büyümesinin 2017'de yedi yıldır ilk kez arttığını gösteren veriden destek buldu. Asya borsaları rekor seviyelere yükseldi,

Euro, ECB’nin gevşek para politikasını sıkılaştırmaya hazırlandığı beklentilerinin artmasıyla hafta başında 1,2322 ile 3 yılın zirvesine yükseldi. Ancak ECB'nin para politikasına dair yönlendirme metninde kısa süre içinde değişikliği yapmayacağı haberinin ve ECB yetkilisi Nowotny'in, euronun dolar karşısındaki değer kazanımının "yararlı olmadığı" belirtmesinin ardından geriledi. Hafta başında değer kaybeden dolar endeksi de hafta sonuna doğru kayıplarını geri aldı.

Dolardaki gerileme ve POBC’nin likidite sağlamasından destek bulan LME bakır haftaya primli başlangıç yaptı. Hafta ortasında yatırımcıların Çin tatili öncesinde pozisyon kapatmaya yönelmeleri ile değer kaybeden bakır, Çin büyüme verisinin arından bir miktar toparlandı.

ABD'de federal devletin kamu hizmetleri, Demokratlar ile Cumhuriyetçiler arasında göç ve sınır güvenliği politikaları hakkında çözümlenemeyen anlaşmazlık nedeniyle durduruldu. İki parti geçici kaynak tahsisi tasarısı üzerinde uzlaşıya varamadı ve kamu hizmetleri Cuma gece yarısı askıya alındı.

Piyasalar yeni haftaya ABD shutdown ile başladı. ABD Senatosu'nun Cuma günü ödeneksizlikten duran kamu hizmetleri için ek bütçe tasarısını dün onaylamasıyla Wall Street'teki başlıca endeksler rekor seviyelere ulaştı, dolar destek buldu. Asya borsaları ise bu sabah primli kapandı.

Dolar, ABD Senatosu'nun Cuma günü ödeneksizlikten duran kamu hizmetleri için 8 Şubat'a kadar geçici ödenek ayrılmasının onaylamasının ardından kayıplarının bir kısmını azaltsa da bugün volatil bir seyir izliyor. Gün içerisinde 90,698’e yükseldikten sonra getiri avantajının azalmasına ilişkin endişelerin devam etmesiyle dolar endeksi yeniden gerileyerek 90,310 ile 3 yılın en düşük seviyesinden işlem görüyor. Dünyanın önde gelen merkez bankalarının ekonomiye verdikleri desteği azaltması, doların göreceli getiri cazibesinin risk altında tutuyor.

Yüksek stok seviyeleri ve mevsimsel olarak Çin’in metal talebinin düşük olması nedeniyle metaller baskı altında kalırken; hava kirliliği nedeniyle Çin’de dökümhanelere getirilen kısıtlamalar, Şili ve Peru’daki bakır madenlerinde ücret görüşmelerinin üretimi etkileyebileceği nedeniyle LME bakır haftanın ilk işlem gününü %0,4 primle kapattı. Yatırımcıların, artan rafine bakır üretimi ve stoklardaki yükselişin etkisi ile taşıdıkları long pozisyonları kapatmaya yönelmesi ile LME bakır bugün $7000 desteğini kırarak  $6920’ye kadar geriledi. Dolardaki zayıflığa rağmen, $6930’dan işlem görmeye devam ediyor.İndir

2018- 02. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

   s

Geride bıraktığımız haftada piyasalar genelinde olumlu bir hava hakimken, metaller volatiliye rağmen yatay kapandı. Hisse senedi piyasalarındaki yükselişte petrol fiyatlarındaki artış ve bilanço sezonu beklentileri etkili oldu. Ham petrol fiyatları, üretim kısıntısı ve stoklardaki düşüşe paralel olarak 2015'ten bu yana en yüksek seviyelerini gördü. Asya borsaları yaklaşık 10 yılın zirvesinden işlem gördü. 2018 yılına 10 yıldan uzun sürenin en iyi başlangıcını yapan Wall Street, bankaların güçlü sonuçlar açıkladığı bilanço sezonunun ilk haftasını sert yükselişle tamamladı. Üç büyük endeks, S&P 500 şirketlerinin bilançolarının son çeyrek dönemde %11.8 artmasının beklenmesiyle rekor seviyeleri gördü.

ABD’de tüketici enflasyonu beklentiler dahilinde 0.1%, perakende satışlar ise %0.5 beklentinin altında %0.4 açıklandı.%5.8'den %4.8'e gerilemesi beklenen Aralık ayı Çin PPI verisi 4.9% olarak gerçekleşirken 1.7%'den 1.9%'a yükselmesi beklenen CPI 1.8%'de kaldı. Çin’de Aralık ayı ihracatı beklentinin üzerinde artış gösterirken ithalat rakamı ise beklentinin ve Kasım ayındaki %17.7’lik yükselişin altında kaldı.

ABD Hazine tahvillerinin en büyük yabancı alıcısı olan Çin'in tahvil alımını yavaşlatabileceğini ya da durdurabileceğini belirten Bloomberg haberinin ardından, ABD tahvil fiyatları ve dolar geriledi. Ancak Perşembe sabahı Çin Devlet Döviz İdaresi’nin haberin, hatalı bilgilere dayalı ve "uydurma" olabileceğini açıklaması ile dolar toparlandı. ECB'nin ekonomiye verilen büyük desteği azaltmaya hazırlanabileceğini işaret etmesinin ardından euro sert değer kazandı.

Bloomberg haberinin ardından dolardaki gerilemeden destek bulan LME bakır $7225 ile haftanın zirvesini görse de sonrasında dolarda görülen toparlanma ile birlikte kazançlarını geri vererek haftayı $7110’dan yatay kapattı.

Piyasalar yeni haftaya euroda devam eden yükselişle başladı. Euro, ECB’nin taperinge gideceği beklentileri ile bugün olar karşısında 1.2296  ile Aralık 2014’ten bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. Dolar endeksi ise %0,55 civarında ekside işlem görmeye devam ediyor. Doların diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi ve POBC’nin piyasada yaşanan sıkışıklıktan dolayı yüksek miktarda likidite sağlaması metal fiyatlarına katkıda bulundu. Diğer taraftan Çin ticaret verilerindeki pozitif seyir ve global ekonomik görünümdeki iyileşme metal fiyatlarını destekliyor. Bugün $7262’ye kadar yükselen bakır $7200 seviyesi üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

ABD piyasaları bugün kapalı. Hafta genelinde makro veri tarafında ABD’de açıklanacak sanayi üretimi ve  Çin’de açıklanacak endüstriyel üretim ve perakende satışlar verileri izlenecek.İndir

2018- 01.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Global ekonomik görünümdeki iyileşmenin yanı sıra Trump’ın politikalarının da etkisiyle piyasalar genelinde 2017 yılı primli geçti. Yıl boyunca rekor tazeleyen ABD endeksleri 2017 yılını  %20-25 civarı primlerle kapattı. Dolar endeksi yılı kayıplarla kapatırken, euro dolar karşısında 4 yılın en iyi performansını kaydettiği 2017 yılını 1,2092 olan 2017 yılı zirvesine yakın bir seviyeden kapattı. 2017 yılı genelinde $5450,5-$7312,5 bandında işlem gören LME bakır yılı %31,46 primle kapattı.

Geride bıraktığımız haftada imalat verilerindeki beklentilerin üzerindeki yükseliş, küresel büyümede eş zamanlı iyileşmeye işaret ederek risk iştahını arttırdı. Petrol fiyatları İran'daki karışıklığın arz yönünde aksamaya ilişkin endişeleri artırmasıyla iki buçuk yılın zirvesine yükseldi.  Piyasalardaki tatil rehaveti kayboldu, majör Avrupa endekslerinde kuvvetli alımlar izlenirken ABD borsaları haftayı %2,3-3,6 arasında kazanımla kapattı.

ABD’de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam artışı 148K ile beklentilerin (190K) altında kaldı. Ancak zayıf veri Fed'in para politikasını hızla sıkılaştırmasını gerektirecek enflasyon baskılarının ortada olmadığını göstererek hisse piyasalarını destekledi.

Aralık ayı FED toplantısının tutanaklarında Trump’ın vergi indirim paketinin tüketici harcamalarını ve yatırımları artıracağı için olumlu etkisi olacağını ancak bu etkinin büyüklüğünün şimdilik bilinmediği belirtildi.  Diğer taraftan 2018 yılı için yapılacak faiz artışı konusunda da üyeler arasında görüş ayrılıkları öne çıkıyor.

Çin’in  hurda bakır ithalatı kotasını düşürmesi, petrol fiyatlarındaki yükseliş ve imalat verilerinin olumlu etkisiyle LME bakır  hafta ortasından güçlü kalsa da $7200-7250 bandından gelen  satışların etkisiyle haftayı %1,8 kayıpla kapattı. 28 Aralık’ta $7312,5 ile 2017 yılının zirvesini gören LME bakır Cuma günü $7107 ile 2 haftanın en düşüğüne geriledi.

Geçen hafta 91,751 ile üç buçuk ayın en düşük seviyesini gören dolar endeksi yeni haftaya primli başladı. Haftanın ilk işlem gününü yaklaşık %0,43 yükselişle sonlandıran endeks,bugün de primli işlem görmeye devam ediyor. Avrupa ekonomilerinin güçlenmesi ve ECB’nin ekonomiye verilen desteği azaltacağı yönündeki beklentilerle 2018'e güçlü başlayan euro ise 1,20 seviyesi üzerinde tutunamadı. Bugün sert gerileme kaydeden euro 1,1915’ten işlem görüyor. Yen, BOJ’un tahvil alımlarını hafif azaltmasının yatırımcılara para politikasını normalleştireceğini anımsatmasının ardından yükseldi.

Asya borsaları yükselerek rekor seviyelere yaklaşırken, Nikkei endeksi Kasım 1991’den bu yana en yüksek seviyede işlem gördü. 2018 yılına 10 yıldan uzun sürenin en iyi başlangıcını yapan Wall Street, yatırımcıların bilançolar öncesinde temkinli davranmasıyla hız kesti. Dün günü yatay kapatan LME bakır bugün ise $7150 seviyesi etrafında hafifi primli işlem görmeye devam ediyor.

Haftanın son işlem gününde ABD’de JP Morgan, Wells Fargo ve Blackrock’ın 2017 yılı son çeyreğine ait bilanço rakamları takip edilecek. Yarın Çin’de ve Cuma günü ABD’de açıklanacak enflasyon rakamları ön planda olacak.İndir

2017- 50. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta global piyasalar FED, ECB ve BOE toplantıları ile yön buldu.

FED beklenildiği gibi faiz oranlarını 25 baz puan artırarak %1.25 ile 1.50 aralığına çekerek, bu yıl içindeki üçüncü faiz artışını gerçekleştirdi. Ancak, ABD büyümesinin kısa vadeli bir ivme kazanmasını öngörmesine rağmen gelecek yıllar için tahminlerini değiştirmedi. FED'in 2018 ve 2019'daki faiz artışı öngörülerini artırmak yerine sabit tutmasının ardından dolar endeksi ilk etapta sert kayıplar kaydetti.

Çin Merkez Bankası, FED’in kararından bir kaç saat sonra faiz oranlarını çok az artırdı. Asya borsaları Çin hisseleri öncülüğünde geriledi. ECB politika faizini değiştirmezken, Euro bölgesindeki büyüme ve enflasyon tahminlerini yükseltti ancak gerektiği sürece ekonomiye destek verme taahhüdüne bağlı kaldı. BOE Perşembe günkü toplantısında beklentilere paralel olarak değişiklik yapmazken Brexit konusu toplantının önemli bir gündem maddesi oldu.

Önceki haftalarda açılan short pozisyonların 2018 yılında bakır piyasasında arz açığı oluşacağı beklentileri ile kapanması ile yükselişe başlayan bakır, hafta ortalarında sert kayıplar veren dolardan da bulduğu destekle önemli direnç seviyelerini kırdı. Cuma günü $6913’e kadar yükselen bakır haftayı $6091 seviyesinden %4,9 primle kapattı.

Geçen haftaki Merkez Bankaları toplantılarından beklenti dışında önemli bir karar çıkmamasının ardından piyasalar yavaş yavaş tatil havasına girmeye başladı.

PBOC’nin haftanın ilk işlem gününde ters repo faizlerini arttırmasının ardınsan Çin piyasaları haftaya kayıplarla başlasa da Wall Street’deki yükselişi takip ederek toparlandı. ABD hisse senetleri vergi paketinin bu hafta meclisten geçirileceği beklentisiyle, Avrupa borsaları ise güçlü imalat sanayi PMI verilerinin verdiği moralle yükseldi

ABD'de kurumlar vergisinin düşürülmesini öngören vergi sistemi değişikliği yıl başından bu yana dünya hisse senedi piyasalarını destekliyor.  Değişiklik sonrası şirket kârlarında artış beklenirken, sayıları artması öngörülen hisse geri alımları ve temettü ödemeleri de hisse senedi yatırımcılarına çekici geliyor.

Senato'daki iki Cumhuriyetçinin Başkan Donald Trump destekli vergi tasarısını desteklemeyi kabul etmelerinin ardından Cumhuriyetçilerin kontrolündeki ABD Kongresi, kapsamlı vergi tasarısını bu hafta geçeceğinden neredeyse emin. Cumhuriyetçi kanattan yapılan açıklamada, tasarıyı kabul etmesi beklenen Temsilciler Meclisi'nin, bugün saat TSİ 2130 civarında oylama yapacağı belirtildi. Senato'nun ise günün ilerleyen saatlerinde veya yarın oylama yapması bekleniyor.

ABD vergi tasarısının Kongre'den geçeceğine ilişkin iyimserliğe rağmen büyüme üzerindeki nihai etkisinin ne olacağına ilişkin endişelerle baskı altında kalan dolar endeksi bugün ABD’de açıklanan beklentileri aşan konut verilerinin desteği ile kayıplarını azalttı. Euro ise dolar karşısında güçlenerek 1,1832’ye kadar yükseldi.

Dün $6934 seviyesine kadar yükselen bakır günü %0,4 primle $6932,5 seviyesinden kapattı. Bu sabah ise kar satışlarının etkisi ile $6861’e kadar gerileyen bakır, dolardaki satışların etkisiyle toparlanarak yeniden $6900 seviyesi üzerinde işlem görmeye devam ediyor.İndir

2017- 49. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta ABD’de vergi reformu heyecanının devam etmesi, güçlü tarım dışı istihdam verisi, teknoloji endekslerinde devam eden gerileme ve Çin endişeleri gündemi oluşturdu.

ABD’de büyük bir vergi indirimine ilişkin umutlar hafta genelinde risk iştahını destekledi. Wall Street'in bu yıl rekor seviyelere ulaşmasına öncülük eden teknoloji endeksindeki gerileme endeksleri baskılasa da büyümenin güçlü, enflasyonun düşük kalmaya devam edeceğini gösteren ABD tarım dışı istihdam verisi de jeopolitik risklerle boğuşan küresel piyasalara yeni yıl hediyesi gibi geldi. S&P 500 haftayı yeni bir zirve ile sonlandırırken, Avrupa hisse senetleri ve gelişmekte olan borsalar değer kazandı.

Asya borsaları teknoloji hisselerindeki kayıplar ve Çin ekonomisine dair endişelerin etkisi ile geriledi. Haftanın ilk işlem gününde $6863,5’e kadar yükselen bakır, haftanın devamında sert kayıplar kaydetti. Çin’de yıl sonuna doğru artan likidite sıkışıklığı endişeleri, Çin’in bakır talebinin azalacağına yönelik beklentiler, ülkenin enerji sektörüne olan yatırımların azalmasının yanı sıra bakır stoklarındaki artışın ve dolardaki yükselişin etkisiyle LME bakır Salı gününü %4 kayıpla kapatarak Temmuz 2015’ten bu yana en büyük günlük düşüşü kaydetti.

Dolar endeksi, ABD hükümetinin fonlamasını geçici olarak genişletmeye yönelik bir tasarının Kongre'den geçmesinin, yatırımcıların vergi reformu tasarısının da geçeceğine dair iyimserliğini artırmasıyla başlıca para birimleri karşısında yükseldi. Sterlin, İngiltere ve Avrupa Birliği arasındaki Brexit görüşmelerinde ilerleme kaydedilemediği haberleri ile geriledi.

Piyasalar üç büyük merkez bankasının karar açıklayacağı yeni haftaya temkinli başladı. Bu hafta para politikası kararını açıklayacak olan ECB, BOE ve FED arasında bir tek FED'in faiz arttırması bekleniyor. FED'in Çarşamba günü yapacağı tahmin edilen 25 baz puan faiz artırımını ardından 2018'de faizleri iki ya da üç defa daha yükselteceği tahmin ediliyor.

Çin’de yeni kredilerdeki ve borçlanmadaki artışın Çin ekonomisindeki olası yavaşlamaya karşı olan endişeleri azaltmasıyla bakır fiyatları FED toplantısı öncesinde yükseldi. Bu gün $6666’ya kadar yükselen bakır $6650’den işlem görmeye devam ediyor. İlk direnç $6670 seviyesinde yer alıyor.İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (22.08.2022) USD: 18,1093 - EUR: 18,2421 - GBP: 21,5446 Fixing Kurları (21.08.2022) USD: 18,267 - EUR: 18,4351 - GBP: 21,7597 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0092 - GBP / USD: 1,1912