Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2017-39.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta global piyasaların gündeminde Almanya seçimi, Yellen’ın konuşması ve devam eden jeopolitik  riskler yer aldı.

Kuzey Kore dışişleri bakanının, ülkeyi korumak adına ABD savaş uçaklarını vurma hakkı olduğu açıklaması hafta başında ABD endekslerine satış getirse Yellen’in şahin tutumu ve Başkan Trump’ın vergi indirim planını bu yıl gerçekleşeceği beklentisi ile rekor seviyelere yükselen ABD endeksleri haftayı primli kapattı.

FED başkanı Yellen, Salı günkü konuşmasında enflasyonun belirsizlik içeren bir patika izlemesine rağmen FEDin kademeli faiz artışlarına devam etmesi gerektiğini belirtti. Dolar endeksi güçlenen faiz artışı beklentileriyle 93,666 ile yaklaşık bir ayın zirvesine ulaştı.FED’in faiz arttırma ihtimali bölgedeki borçlanma maliyetlerini arttırdığı için Asya piyasaları hafta genelinde satışlarla karşılaştı. Dolardaki güçlenmenin yanı sıra, Almanya seçimleri sonrasında aşırı sağ partinin güçlü bir sonuç elde etmesi ve zorlu bir koalisyon sürecine işaret eden gelişmeler sonrasında eurodaki baskının artmasıyla euro/usd paritesi 1,1715’e kadar geriledi.

Çin sanayi karlarının %24 ile 2013’ten bu yana en yüksek artışı göstermesi ve Asya Kalkınma Bankası’nın Çin’in büyüme tahminini yükseltmesi bakırı destekledi. Çin talebine dair iyimserlik ve Çin tatili öncesi spekülatörlerin düşük seviyelerden alım yapması ile bakır Perşembe gününü %1,66 primle kapattı. Ancak Cuma günü pozisyon kapatmaların etkisi ile gelen satışlarla haftayı küçük bir artı ile kapattı. Bakırın aylık kaybı %4,61 olurken çeyreklik bazda kazancı %9,1 oldu. Bakır son 5 çeyrektir yükselişi kaydederek 2010 yılından bu yana en uzun soluklu yükselişe işaret ediyor.

Küresel hisse senedi piyasaları hafta sonundan bu yana Asya, Avrupa ve ABD'den gelen ve ihracat kaynaklı büyümenin sürdüğünü gösteren imalat sanayi verilerinden destek buluyor. Piyasalar yeni haftaya Çin’de 52,4 ile 5 yıldan uzun sürenin en yüksek değerini alan imalat PMI verisi ile başladı. Veri, sektörün artan talep ve fiyatlara paralel olarak üretimi artırdığına işaret etti.

Çin Merkez Bankası, Cumartesi günü kaynak ihtiyacı duyan küçük ölçekli işletmelere kredi veren bankaların zorunlu karşılık oranlarını Şubat 2016'dan beri ilk defa düşürerek, iç ve küresel büyümenin güçlü olacağı beklentilerini canlandırdı. Japonya'da imalat sanayinin ekonomiye güvenini ölçen Tankan endeksi 10 yılın en yüksek değerini aldı. Asya piyasaları güçlü Çin ve Japonya verilerinin desteği ile yükseldi, Çin piyasaları ise kapalı.

İspanya'nın Katalonya bölgesinde dün yapılan bağımsızlık referandumuna polis müdahalesine rağmen seçmenlerin %90'ı İspanya'dan ayrılma lehine oy kullandı. Euro referandum sonrasında gerilemeye devam etti. Dün 1,1694’e kadar gerileyen euro/usd paritesi bugün toparlanarak 1,1750’den işlem görüyor. Güçlü ABD imalat sanayi verisinin ardından dün 93,92’ye kadar yükselerek yaklaşık son iki ayın en yüksek seviyesine ulaşan dolar endeksi, Trump'ın Fed başkanı olarak para politikasında düşünülenden daha az sıkılaştırma yanlısı birini seçeceğine yönelik spekülasyonla gerileyerek bugün 93,550 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Çin piyasalarının kapalı olmasın nedeniyle hafta başından bu yana bakırda işlem hacmi düşük.$6545-$6440 bandında işlem görmeye devam eden bakır fiyatının seyri açısından Cuma günü ABD’de açıklanacak istihdam verileri önem arz ediyor.İndir

2017-38. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde FED toplantısı, Çin’in not indirimi ve artan jeopolitik gerilim vardı.

Hafta başında bekle gör tutumu sergileyen hisse senedi piyasaları, FED toplantısı sonrasında bankadan gelen şahin mesajlara ve Kuzey Kore gerginliğinin tırmanmasına tepkisiz kaldı. 3 büyük ABD endeksi hafta genelinde rekor seviyeler etrafında gezinmeye devam etti. Kuzey Kore'nin bu kez Pasifik Okyanusu'nda hidrojen bombası denemesinde bulunabileceğini öne sürmesi jeopolitik tansiyonu arttırdı.

Çarşamba günü sonlanan toplantıda FED beklenildiği gibi faiz artırımına gitmedi. Üyeler 2017'nin geri kalanı için bir kez daha ve 2018 için üç faiz artırımı sinyallerini verdi. Beklenen bilanço küçültme programının Ekim ayında başlayacağı ve oldukça yavaş ve sakin bir şekilde ilerleyeceği vurgulandı. Orta vadede kasırgaların ekonominin gidişatını çok fazla değiştirmeyeceği belirtildi. CME Fedwatch verilerine göre FED’in Aralık ayında faiz arttırma ihtimali %50’den %70’e yükseldi. ABD hisse senedi endeksleri Yellen’in yavaş enflasyonu da hesaba katan açıklamalarının ardından yatay kapandı.

Dolar, bilançoda daralma ve faiz artışı sinyallerinin etkisi ile yükseldi. Hafta başında FED toplantısı bekleyişi ile yatay kalan bakır, faiz artırımı sinyalinin etkisi ile Perşembe sabahı sert satışlarla karşılaştı.

S&P Çin’in kredi notunu 1999’dan bu yana ilk defa düşürdü. S&P yazılı açıklamasında, "Not indirimi, uzun süren güçlü bir kredi büyümesinin, Çin'in ekonomik ve finansal risklerini artırdığı yolundaki görüşümüzü yansıtmaktadır" dedi.

Çin’deki not indiriminin yanı sıra Kuzey Kore’nin jeopolitik gerilimi arttırmasının da etkisiyle $6394 desteğini kıran bakır $6366 seviyesine kadar geriledi. Hafta genelinde $6366-6584,5 bandında işlem gören LME bakır haftayı $6476,5 seviyesinden küçük bir eksi ile kapattı.

Asya piyasalar Çin ekonomisine ilişkin endişelerin baskısıyla haftaya satışlarla başladı. Kuzey Kore dışişleri bakanının, Trump’ın son açıklamalarını “savaş ilanı” olarak yorumlaması ve ülkeyi korumak adına ABD savaş uçaklarını vurma hakkı olduğu açıklaması ABD endekslerine satış getirdi.

Almanya’da Pazar günü gerçekleşen seçimlerde Angela Merkel dördüncü kez seçimi kazandı. Euro, Merkel'in seçimi kazanması ancak aşırı sağa olan desteğin artmasıyla bölünmüş bir parlamentoyla karşı karşıya kalmasının ardından değer kaybetti. Euro, Ağustos ayından bu yana ilk kez 1,18 seviyesinin altına geriledi.

Petrol fiyatları, başlıca petrol üreticilerinin Cuma günü yapılan toplantıda piyasanın yeniden dengelenme yolunda olduğunu belirtmesinin ardından son ayların en yüksek seviyelerine çıktıktan sonra Irak’taki referandumun etkisiyle bugün geriledi.

Çin piyasaları 1-3 Ekim’de National Day nedeniyle kapalı olacak. Çin’deki tatil öncesi fabrikaların stoklarına alım yapıyor olması metal fiyatlarını destekliyor. Asya Kalkınma Bankası’nın Çin’in büyüme tahminini yükseltmesi ve Çin’deki tatil öncesi fabrikaların stoklarına alım yapıyor olması metal fiyatlarını bu sabah desteklese de dolardaki güçlenmeye bağlı olarak bakır kazançlarını geri vererek $6430 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.İndir

2017-37.Hafta

DEĞERLENDİRME BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta  Amerika'da Trump'ın borç tavanı konusunda Demokratlarla anlaşarak kısa vadeli bir belirsizliği ortadan kaldırması, bu durumun vergi reformunun bu sene gerçekleştirilebileceğine dair iyimser beklentileri arttırması ve ülkeyi etkisi altına alan iki büyük kasırganın etkisinin büyük ölçüde geçmesi ile hisse senedi endeksleri yılın en iyi haftasını yaşadı. Kuzey Kore gerginliği ve İngiltere’deki bombalama ise yatırımcılar tarafından büyük ölçüde göz ardı edildi.

LME bakır beklentilerin üzerinde açıklanan Çin enflasyon verisinin desteği ile geçtiğimiz haftanın ilk işlem gününü %1 primle kapattı. Ancak emtia fonlarına fiyatların kısa dönemde zirveye ulaştığı düşüncesi ile satışlar gelirken LME stoklarındaki sert yükselişin de etkisiyle haftanın geri kalanında da bakırda satışlar devam etti. Çin’de Ağustos ayında perakende satışlar %10,1 (bek %10,5) endüstriyel üretim ise %6 (bek %6,6) ile beklentilerin altında kaldı. Verilere ticaret verisi ile birlikte bakıldığında Çin ekonomisinin artan borçlanma maliyetlerinden dolayı güç kaybetmeye başladığı görüşleri güçlendi .Zayıf Çin verisinin ardından LME bakır $6452,5 ile 4 haftanın en düşük seviyesine geriledi ve haftayı %2,9 kayıpla kapattı.

ABD’de beklentinin üzerine çıkan enflasyon verisi ile birlikte Aralık ayı FED faiz artışı beklentilerinde yükseliş görülmesine rağmen, Dolar endeksinde gerileme göze çarptı. Endeksteki düşüşteki en büyük etki, BOE toplantısı sonrası şahin bir görünüm neticesinde değer kazancı yaşayan İngiliz Sterlini’ne aitti. İngiltere Merkez Bankası faizi 0,25% seviyesinde tutarken önümüzdeki aylarda parasal desteğin azaltılacağına dair sinyaller verdi. ABD’de haftalık işsizlik başvuruları 284 bin açıklanarak istihdam piyasasının kasırga kaynaklı olumsuz etkenlerden sonra kısa sürede toparlandığına işaret etti.ABD’de perakende satışlar Ağustos’ta %0,1 artış beklentinin aksine %0,2 geriledi, Ağustos ayı sanayi üretimi ise %0,1 büyüme beklentisi karşısında %0,9 geriledi.

Bu hafta piyasaların odak noktasında Çarşamba günü açılanacak FED faiz kararı bulunuyor.FED’in enflasyon hedefini 2%’den 1.5%’e çekeceği spekülasyonları ve FED’in bilanço küçültmeye dair karar alacağı toplantı öncesinde piyasalar heyecanlı bekleyiş içerisinde.

ABD borsalarında yaya seyir izlenirken Asya piyasalarında bu sabah küçük satışlar hakimdi. Dolar endeksi %0,2 ekside işlem görürken; euro dolar karşısında 1,1990 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Dün günü %0,67 primle kapatan LME bakır yatırımcıların doların yönünü beklemeye koyulması ile bu sabah $6535 seviyesinden yatay işlem görmeye devam ediyor.İndir

2017- 36. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta piyasaların odak noktasında ECB toplantısı ve  Başkan Draghi'nin açıklamaları vardı. Piyasa beklentilerine paralel ECB tarafından  herhangi bir politika değişikliği yapılmazken, 2017 için büyüme beklentileri yukarıya çekildi, enflasyon beklentileri ise güçlü euronun etkisi ile 2018 senesi için %1.2’ye, 2019 için %1.5 seviyesinde düşürüldü.Yatırımcılar için esas önemli nokta  Draghi’nin tapering ve eurodaki değerlenmeye ilişkin mesajlarıydı. Draghi tahvil alımlarının azaltılmasına ilişkin kararların muhtemelen Ekim'de alınacağını belirterek beklentileri canlı tuttu. Euro’daki yükselişe dair mesajları ise beklentilerden daha zayıf geldi.Bu durum piyasalar tarafından şahince algılanırken euro dolar karşısında 1,20 seviyesinin üzerine yükseldi.

Hafta gündeminin geri kalanını ise Çin ve ABD verileri ile ABD’de goverment shut downun önüne geçilmesi oluşturdu.

Kuzey Kore kaynaklı jeopolitik gerilim hafta genelinde devam etse de ikinci planda kaldı.  ABD Başkanı Donald Trump ve kongre borçlanma tavanının 15 Aralık tarihine kadar ertelenmesinde anlaşmaya vararak hükümeti kapatma riskini ortadan kaldırdı.

Fed Başkan yardımcısı Fischer’ın 13 Ekim’de görevden ayrılacağını açıkladı. Yellen ile iyi bir uyum içerisinde olması ve piyasalara verdiği güvenin de etkisi ile ayrılığın FED kararlarını belirsizliğe uğratacağı endişesini yarattı. Fed Beige Book’ta genel görünümde önemli bir değişiklik dikkat çekmezden,  birçok bölgede otomotiv sektörüne dair duyulan endişeler dikkat çekti.

ABD borsaları zayıf veriler ve Irma ve Harvey fırtınalarının etkisiyle haftayı ekside kapattı.ABD ticaret dengesi beklentilerden iyi gelirken imalat dışı ISM endeksi endeksi beklentilerin altında kaldı. ABD’de haftalık işsizlik başvurularının Kasım 2012’den bu yana en büyük artışı gösterdi. Eurodaki değerlenmenin yanı sıra zayıf verinin de etkisiyle Dolar Endeksinde düşüş hızlandı

Çin'in Ağustos ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre %5.5 arttı (beklenti (%6), İthalat ise %10 olan analist tahminlerinin üzerine çıkarak %13.3 yükseldi. Veri, Çin ekonomisinin sıkı para politikasına rağmen sağlıklı hızda büyümeye devam etti görüşlerini güçlendirdi.

Global görünümdeki iyileşme ve dolardaki değer kaybının etkisi ile LME bakır geçtiğimiz haftanın ilk işlem gününde $6970 ile Eylül 2014’ten bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Ancak Cuma günü gelen kar satışlarının etkisi ile $6669’a kadar geriledi, günü %3,39 kayıpla kapattı.

Piyasalar yeni haftaya Cumartesi günü Çin’de açıklanan CPI,PPI verileri ile başladı. PPI %6,3 açıklanırken (bek.%5,6 önc.%5,5), CPI %1,8 bek. %1,6 önc. %1,4) açıklandı. Kuzey Kore'ye ilişkin endişelerin hafiflemesi ve Irma Kasırgası'nda en kötü senaryonun gerçekleşmemesiyle yatırımcılar rahat bir nefes aldı. Dolar, Irma Kasırgası'nın Florida'ya yaklaştığı ve finansal piyasaların Kuzey Kore'nin 9 Eylül'deki kuruluş yıldönümündeki gelişmeleri beklediği Cuma günü gerilemişti. Ancak Pyongyang füze ve nükleer denemede bulunmadan kuruluş yıldönümünü kutladı ve Irma Kasırgası'nın şiddeti azalarak tropikal bir fırtınaya dönüştü. Asya borsaları 10 yılın zirvesini görürken, Wall Street’ yükselişle izlendi. S&P 500 endeksi rekor seviyesi olan 2,4908’e yükseldi.

Hafta sonu açıklanan pozitif Çin verisinin yanı sıra piyasalar genelinde yaşanan olumlu havadan destek bulan LME bakır haftanın ilk işlem gününü %1 primle kapattı. Emtia fonlarına fiyatların kısa dönemde zirveye ulaştığı düşüncesi ile satışlar gelirken LME bakır stoklarında gerçekleşen artışlar da satışları destekledi.Dün günü %1’in üzerinde kayıpla kapatan bakır bugün %1 kayıpla $6600 seviyesinin altına geriledi.

Perşembe ve Cuma günü Çin’de açıklanacak perakende satışlar ve endüstriyel üretim verileri ile ABD’de açıklanacak enflasyon, haftalık işsizlik maaş başvuruları, perakende satışlar ve endüstriyel üretim verilerini izleyeceğiz.İndir

2017- 34.Hafta

DEĞERLENDİRME – BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasaların odak noktasında Jackson Hole Sempozyumu vardı. Fed Başkanı Yellen’ın konuşmasının ana başlığını bankacılık sistemi regülasyonları oluşturdu. Yellen büyük ölçüde ekonomik görünüm ve para politikası ile ilgili konulara değinmekten kaçındı. ECB Başkanı Draghi ise ECB'nin aşırı gevşek para politikasının sonuç verdiğini ve euro bölgesinin ekonomik toparlanmasının sürdüğünden bahsetti. Yellen’dan dolara destek olacak bir açıklama gelmemesi, Draghi’nin de eurodaki yükselişi durduracak bir mesaj vermemesi dolarda değer kaybına ve euroda kazanımlara yol açtı.

Teknoloji ve madencilik hisseleri öncülüğünde hafta başında global piyasalarda ralli yaşandı. Ancak ABD Başkanı Trump’ın Meksika sınırına yapılması planlanan duvar ile ilgili olarak ısrarcı olması ve government shut-down’la tehdit etmesi hisse piyasalarını olumsuz etkiledi.

ABD'nin dördüncü büyük kenti Houston Cuma günü Harvey tropikal kasırgası nedeniyle sular altında kaldı. Yağışlar ve kuvvetli rüzgar ABD'nin Meksika Körfezi'ndeki petrol üretiminin dörtte birinin durmasına ve en az iki kişinin de ölümüne neden oldu. Benzin fiyatları iki yılın zirvesini gördü, ABD ham petrol vadeli fiyatı, ABD rafinerilerindeki üretimin durmasının bu petrole olan talebi azaltmasıyla geriledi.

Çin’in metal talebindeki canlanma ve çevre kirliliğinin önüne geçebilmek için metal üretim tesislerinde kapasite azaltımlarına devam edeceği yönündeki açıklamalardan sonra bakır üst üste 7. haftayı da yükselişle tamamladı. Comex’te 3$/lb teknik seviyesinin kırılması da alımları hızlandırdı Bu, küresel krizden önce metallerde yaşanan yükselişten sonraki en uzun ralli oldu.

Ekonomik veri açısından sakin olan haftanın ilk işlem gününe Londra’daki banka tatili de eklendi ve işlem hacimlerinin oldukça düşük olduğu bir gün geride kaldı. Kuzey Kore'nin Japonya üzerinden fırlattığı füze, Washington ve Pyongyang arasında gerilime ilişkin endişeleri arttırdı. Artan jeopolitik endişelerin öncülüğnde Aya piyasaları bu sabah ekside kapanırken, bugün ABD endekslerine de satış geldi.

Bugün yeniden işlem görmeye başlayan LME metalleri sabah saatlerinde nikel öncülüğünde güne yükselişle başladı. Çin talebindeki artış, dolardaki zayıflama ve düşen bakır stoklarının da desteği ile LME bakır bugün $6843,5’e kadar yükseldi. Jackson Hole toplantısı sonrası yukarı yönlü hareketinde  ivme kazanan euro ise bugün dolar karşısında 1,2069’a kadar yükseldi.

Haftanın geri kalanında Perşembe günü açıklanacak Çin imalat PMI verisi ve Cuma açıklanacak ABD istihdam verileri izlenecek.İndir

2017- 33.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftada hisse senedi piyasalarına dalgalı bir seyir hakim olurken, endüstriyel metallerdeki yükseliş rallisi geçtiğimiz haftada devam etti.

ABD ile Kuzey Kore arasındaki savaş çağrılarının soğuma sinyalleri vermesi sonrası ABD hisse senedi endeksleri değer kazanırken, hafta sonuna doğru Beyaz Saray’dan gelen haberler sonrası satış baskısında kaldı. Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Gary Cohn’un görevden ayrılabileceği haberleri üzerine S&P 500 ve Dow Jones Endeksleri’nin günlük kaybı %1 lerin üzerine çıktı.  Cuma günü ise ABD Başkan’ı Donald Trump’ın milliyetçi ekonomi politikalarıyla tanınan baş stratejisti Steve Bannon’ı görevden alması üzerine Wall Street endeksleri, yaşanan görev değişikliği sonrası kısa süreli yükseliş yaşamasına rağmen haftayı ekside tamamladılar. Bannon’un ayrılışı Beyaz Saray içindeki anlaşmazlıkların temel kaynaklarından birini ortadan kaldırmasına rağmen Trump’ın ekonomik gündemini ilerletebileceğine dair şüpheler hala devam etmekte.

Fed’in bu yılki faiz artış sinyallerinin arandığı Fed’in Temmuz ayı toplantı tutanakları sonrası dolar, düşük enflasyona dair endişelerle birlikte satış baskısı altında kaldı. Açıklanan tutanaklarda, enflasyon konusunda %2 hedefinin kısa vadeden çok orta/uzun vadede mümkün olabileceğinie vurgu yapılmasıyla, yılın geri kalanındaki faiz artırım olasılığını bir miktar geri çekti. Bilanço daraltma konusunda ise Fed toplantıda net bir Eylül tarihi vermezken, tutanaklarda da “önümüzdeki toplantılarda” terimi dikkat çekici oldu. Dolar, gelişmelerin üzerine gördüğü iki buçuk yılın dip seviyelerinden toparlanmaya çalışırken, ABD de açıklanan olumlu verilere rağmen haftayı %0,4 artıda tamamladı. Euro ise Avrupa Merkez Bankası’nın 20 Temmuz toplantı tutanaklarında , yetkililerin Euro’daki aşırı değerlenme konusundaki endişeli tutumları dolar karşısında değer kaybını getirirdi ve 1.1661 ile üç haftanın dip seviyesine geriledi. Haftanın son işlem gününde toparlanmaya çalışan Euro, haftalık kaybını  %0,5 civarında gerçekleştirirken, Temmuz ayı başından bu yana ilk haftalık düşüşünü kaydetti. Petrol fiyatları, Cuma günü ABD ‘de petrol kuyu sayısının son üç haftanın ikisinde azaldığını gösteren verinin etkisi ile %3 yükselmesine rağmen haftayı hafif kayıp ile tamamladı.

Doların değer kaybı ve Çin ekonomisinde toparlanma sonucu talebin artacağına yönelik beklenti endüstriyel metallerdeki yükselişi hızlandırdı. LME Bakır, geçtiğimiz hafta Çinko ve Alüminum fiyatlarındaki yükselişinde desteği ve emirlerinde çalışması ile birlikte $6.576 seviyesine kadar yükseldi. Cuma günü ise gelen kar realizasyonlarıyla birlikte gerileyen LME Bakır, haftayı %0,8 prim ile $6.481 seviyesinden tamamladı.

Yeni haftada yatırımcılar, Fed Başkan’ı Janet Yellen ile Avrupa Merkez Bankası Başkan’ı Mario Draghi’nin konuşma yapacağı Perşembe ve Cuma günü gerçekleşecek olan Jackson Hole sempozyumunu bekliyor olacaklar. Tutanakların ardından Yellen’in piyasalara yön verecek bir açıklama yapması beklenmezken, Fed’in Aralık ayında faizleri yükselteceğine dair beklentilerin artması dolara bir miktar destek olabilir. Dolar endeksi, dün günü %0,3 kayıp ile 93.095 seviyelerinden tamamlarken, şu sıralar güne %0,45 artıda 93.506 seviyelerinden devam ediyor.

ABD ve Avrupa hisse senedi endeksleri ise haftaya sakin başladı. Açılışta değer kaybeden Wall Street endeksleri günün geri kalanında toparlanarak yatay kapanış gerçekleştirdiler. Avrupa piyasaları ise günü genel olarak değer kaybı ile sonlandırdı. Asya piyasaları ise ABD piyasalarının ılımlı kazanımları sonrası değer kazandı.

Endüstriyel metallerde son zamanlarda yaşanan momentum korunurken, Çin’deki demir cevheri fiyatlarındaki yükselişin desteği ile pozitif seyir izlenmeye devam ediliyor. LME Çinko dün 2007 Ekim’den bu yana en yüksek seviyeyi test ederken, Nikelde de sert yükselişler izlendi. LME Bakır, Kasım 2014 den bu yana en yüksek seviye olan $6.623 seviyesini görmesinin ardından geriledi. Bakırın dünkü günlük kazancı %1,5 olup $6.574 seviyelerinden kapanış gerçekleştirdi. LME Bakır, güne dolardaki toparlanmaya rağmen %0,7 kazanç ile $6.623 seviyelerinde devam ediyor.  

Makro veri tarafında hafta genelinde ABD ve Euro Bölgesinde imalat PMI ile ABD tarafında  yeni konut ve mevcut konut satış verileri ile dayanıklı mal siparişleri verileri takip edilecek. İndir

2017- 32.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

ABD ile Kuzey Kore arasında tarafların karşılıklı tehditleri sonucu tekrar gün yüzüne çıkması ile  jeopolitik gerginlik artarken, geçtiğimiz hafta yatırımcılar riskli varlıklardan uzaklaşarak güvenli limanları tercih etti.

Kuzey Kore füze saldırı planlarını değerlendirdiğine yönelik açıklamaların ardından ABD Başkan’ı Donald Trump’ın ABD'ye yönelik herhangi bir tehdidin "ateş ve öfke" ile karşılanacağını açıklaması ardından ortam gerilirken, küresel finansal piyasalarını endişelendirdi. ABD hisse senedi endeksleri açıklamanın ardından gün boyu kayıplar verirken S&P 500 endeksi’nin günlük kaybı %1,4 lere kadar yükseldi. Asya piyasaları da artan jepolitik tansiyon ile birlikte sert düşüşler yaşadı.

Yaşanan jeopolitik gerilimin ardından ABD tarafında açıklanan zayıf enflasyon verileri doların yükselişini sınırlandırdı. ABD tüketici fiyat endeksi %0,2 artış beklentisine karşılık %0,1 olarak açıklandı. Dolar endeksi Ağustos başında gördüğü iki buçuk yılın dip seviyelerinden toparlanmaya çalışarak hafta içerisinde son iki haftanın en yüksek seviyesine yükselmişti ancak zayıf veri sonrası artan satış baskısı ile birlikte haftayı %0,5 kayıp ile tamamladı. Euro ise dolar karşısındaki yükseliş rallisine ara verirken, Cuma günkü verinin dolarda yarattığı değer kaybının desteği ile haftayı prim ile tamamladı.

Petrol fiyatları, hafta başında ABD stoklarının beklentilerden fazla düştüğünü gösteren resmi veriler ile birlikte hafta boyunca yatay seyir izledi ancak hafta sonuna doğru gelen arz fazlası endişeleriyle gerileme kaydetti.

LME Bakır, Çin’deki Alüminyum üretim kesintisinin yarattığı endişe ile birlikte Alüminyum fiyatlarındaki artıştan aldığı destek ile 2014 Aralık’tan bu yana en yüksek seviye olan $6.515 seviyesini test etti. LME Bakır, jeopolitik risklerin yarattığı satış baskı ile birlikte düşüşe geçerken, haftanın son işlem gününde açıklanan zayıf verinin dolarda yarattığı baskısından bulduğu destek ile değer kaybı sınırlı kaldı. LME Bakır, haftayı $6.427 seviyelerinden %1 prim ile tamamladı.

Yeni haftadaAmerika ve Kuzey Kore arasındaki savaş çağrılarının soğuma sinyalleri göstermesiyle küresel hisse senetleri değer kazandı ve piyasalardaki volalite düştü. Wall Street endeksleri, zayıf enflasyon verileri ve jeopolitik endişelerden sıyrılmış görünen yatırımcıların etkisiyle yükseliş gösterdi. S&P 500 Endeksi Nisandan bu yana en yüksek değer artışını gösterirken, Dow Jones endeksi günü %0,62 prim ile tamamladı. Asya hisse senetleri de yatırımcıların tekrar riskli varlıklara yönelmesiyle birlikte değer kazandı.

Dolar, Kore yarımadasındaki gerilim ve Fed’in bu yıl faizleri tekrar artırma ihtimalini azaltan düşük verilerin ardından gördüğü dip seviyelerden toparlanmaya çalışıyor. Dolar endeksi, dünü %0,36 kazançla 93.411 seviyelerinden tamamlarken bugünde %0,33 artıda 93.722 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Çin’de dün sanayi üretim verisi %7,2 olan beklentiye karşılık %6,4 artış olarak açıklandı. LME Bakır, haftaya sakin başlarken, Çin’in zayıf verisinin ardından günü %0,35 kayıp ile $6.404 seviyelerinden tamamladı. Bugünde düşük işlem hacminde jeopolitik tansiyonun azalmasıyla birlikte hafif artıda $6.412 seviyelerinde seyrediyor.

Makro veri tarafında ABD tarafında bugün açıklanacak perakende satışlar verisinin yanı sıra hafta genelinde endüstriyel üretim versinin ve FOMC toplantı tutanaklarının gündem maddesi olması beklenirken, Euro bölgesinde enflasyon ve büyüme verileri izlenecek.İndir

2017- 31.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Piyasalar tarafından önem arz eden verilerin açıklandığı bir haftayı geride bırakırken, dolar açıklanan veri öncesi iki buçuk yılın dip seviyelerini gördü. Bakır ve Euro ise dolardan aldıkları destek ile bir buçuk yılın zirvesini test etti.

ABD hisse senedi endeksleri Temmuz ayında üst üstünde dördüncü ayını kazançla kapatırken, yılın ikinci yarısına da güçlü başladı. Teknoloji şirketlerinin açıkladığı yüksek karlı bilanço verileri sonrası ABD’nin Dow Jones endeksi tarihinde ilk kez 22.000 puan seviyesini aştı. ABD’de kırılan rekorlar sonrası Asya piyasaları yatırımcıların kar realizasyonuna gitmesi ile değer kaybetmesine rağmen Çin ‘in Şanghay Bileşik Endeksi haftayı prim ile tamamladı.

Fed yetkililerinden gelen faiz arttırımlarının zaman alacağına dair açıklamların ardından beklentilerin altında gelen ADP istihdam değişim verisi ile Dolar 92.548 seviyesi ile iki buçuk yılın en düşük seviyesini gördü. Euro ise dolar karşısındaki rallisine devam ederek 1.19 direncini kırdı ve 1.1909 seviyesini test etti. Dolardaki değer kaybı Cuma günü açıklanan Temmuz ayı tarım dışı istihdam verisi ile sınırlı kaldı. Veri 183.000 beklentisinin üzerinde 209.000 artış olarak açıklanırken, ücretler verisi beklentilere paralel %0,3 olarak açıklandı. Gelen veriler enflasyon tarafında rahatlatıcı olmasına rağmen yatırımcılar tarafından FED’in bu yılki faiz artışı için aceleci olmayacağına işaret ettiği şeklinde yorumlandı. Dolar endeksi veri sonrası güçlü bir yükseliş kaydederek haftayı 93.542 seviyelerinden tamamladı. Euro ise dolardaki baskı ile birlikte Cuma günkü kaybını %1,1 seviyelerine kadar yükselti

Petrol fiyatları, hafta boyunca dalgalı bir seyir izledi. Güçlü talebin desteği ile yükselişe geçmeye hazırlanan Petrol, ABD tarafında gelen %10’a yakın stok artışı ile yükselişi sınırlı kaldı ve haftayı hafif kayıp ile tamamladı.

LME Bakır, doların zayıf seyrinin devam etmesi ve küresel ekonominin olumlu sinyaller vermesi ile birlikte 2015 Mayıs ‘tan bu yana en yüksek seviye olan $6.430 seviyesini görmesine rağmen hafta boyunca yatay seviyelerde yaptığı kapanışlar ile haftayı %0,3’e yakın bir kazanç ile $6.362 seviyelerinden tamamladı.

Asya piyasaları,  Wall Street endekslerinden aldığı destek ile güçlü başladığı yeni haftaya bugün Çin tarafındaki beklentinin altında açıklanan ticaret verileri sonrası, günü düşüş ile tamamladı.Çin’in  Temmuz ayı ithalatı %18 beklentisine karşılık %11 olarak açıklanırken, ihracatı %10,9 artış beklentisine karşılık %7,2 olarak açıklandı.

Dolar endeksi, bugün %0,13 ekside 93.313 seviyelerinden işlem görürken, Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi sonrası kazançlarını korumaya çalışıyor. Bu hafta Fed başkanlarından yapılacak açıklamaların ve açıklanacak verilerin doların yükselişinin uzun vadede sürdülüp sürdürülemeyeceği konusunda yol göstermesi bekleniyor. Euro ise dün beklentilerin altında açıklanan Alman endüstriyel veriye rağmen kazançlarını koruyarak hafif artıda 1.1793 seviyelerinden kapanış yaptı. Bugün de güne dolar karşısında yatay artıda 1.1819 seviyelerinden işlem görerek güne devam ediyor.

LME Bakır, Çin’in umut vaat eden büyüme verilerinin talebe yönelik beklentiyi arttırmasıyla dün $6.447,50 seviyesine kadar yükselerek günü %0,7 primle $6.418 seviyelerinde tamamladı. Ancak Bakırın bugünkü seyri beklentilerin altında açıklanan Çin ticaret verilerinin ardından aşağıya dönerek güne %0,28 kayıpla $6.400 seviyelerinde devam ediyor.  LME Bakırın düşüşü dolardaki zayıflamayla birlikte sınırlı kalıyor.

Makro veri açısından sakin bir hafta olması beklenirken haftanın gündemini belirleyecek veriler ABD ve Çin tarafında açıklanacak enflasyon verileri olacak. 

 

 İndir

2017- 30.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Geride bıraktığımız haftada piyasalardaki risk iştahı Fed’in gerçekleşen toplantısı sonrası artış gösterirken, LME Bakır, Mayıs 2015 ‘den bu yana en yüksek seviyeyi test etti.

Fed’in 25-26 Temmuz da gerçeklen toplantısında faiz oranları %1-1,25 bandında sabit kalırken, merakla beklenen bilanço daraltma konusuna  “görece yakın zamanda” başlanılacağı belirtilerek Eylül ayının sinyalleri verildi. Fed, ayrıca enflasyonla ilgili olarak çekirden enflasyonun gerilediğine dikkat çekerken, açıklamalarda “biraz” ifadesinin kaldırılmış olması enflasyondaki gerilemeyi net bir şekilde kabul ettiğini gösterdi. Toplantı sonrası Asya hisse senedi endeksleri faiz oranlarının beklenilenden daha uzun süre düşük kalacağı beklentisiyle değer kazandı.

Cuma günü açıklanan ABD ikinci çeyrek büyüme verisi %2,7 beklentisine karşılık %2,6 olarak açıklandı. Gelen veriler ile Amerikan ekonomisinin ikinci çeyrekte büyüme kaydetmesine rağmen, ilk altı ayın rakamları ekonominin beklenenden daha az büyüme kaydettiğini işaret etti. ABD, ilk yarı büyümesi %1,9 olarak gerçekleşirken, 2016 yılındaki ortalama %2,2 lik büyümenin altında kalınmış oldu.

Dolar, Fed’in enflasyon hakkında kullandığı temkinli ifadelerin ardından fazilerin bu yıl bir kez daha artırılmayabileceği beklentisiyle 13 ayın dip seviyelerine geriledi. Dolar endeksi, 93.152 seviyelerini görmesiyle brilikte 3 Ocak’tan gördüğü 14 yılın en yüksek seviyesi olan 103.82 seviyesinden %10 değer kaybetmiş oldu. Euro ise dolar karşısındaki kazanımları sürdürerek 1.17 direncini kırmasının ardından 1.1776 seviyesine kadar yükselerek haftalık %0,76 kazanç kaydetti. Petrol fiyatları, ABD stoklarının  düşüş kaydettiği verilerin ardından yükselişe geçti.

Dünya’nın önemli bakır üreticilerinden Glencore, yılın ilk yarısındaki %9 luk düşüşün ardından 2017 yılı için bakır üretim hedefini azaltarak 1.33 mio m/ton olarak açıkladı. LME Bakır, arza dair endişelerin artması, Çin’in 2018 yılı sonu itibariyle hurda bakır ithalat yasağını kısmen kaldıracağına dair söylentilerin gelmesi ile talebin artacağına yönelik beklenti ve dolardaki zayıflamadan alınan destek ile birlikte sert yükseliş gösterdi. LME Bakır, 2015 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviye olan $6.400 seviyesini test etti ve haftayı $6.366 seviyelerinden %6 haftalık kazanç ile tamamladı.

Yeni haftada bilanço sonuçları ve küresel ekonominin gücü ile hisse senedi piyasalarında optimizm arttı. ABD hisse senedi piyasalarında Dow Jones Endeksi %0,28 artışla 21.891 puan seviyelerine ulaşarak rekor kırarken S&P 500 endeksi yatay kapanış gerçekleştirdi. ABD hisse senetleri üst üste dördüncü ayını değer kazanarak kapatırken, Avrupa hisse senetleri Temmuz ayını değer kaybederek kapattı. Asya piyasaları dün açıklanan Çin imalat verisinin beklentinin(%51,5) hemen altında %51,4 açıklanması ile değer kazandı.

Dolar , Ocak ayından beri yaşadığı en büyük aylık kaybını gerçekleştirdi. Dolar endeksi dün 92.784 seviyesine gerilemesinin ardından bu ayki kaybı %2,3 oldu. Dolar, ABD ‘deki siyasi karışıklıktan ve Fed’in bu yıl faizleri tekrar artırabileceği şüphelerinden dolayı belirsiz görünüm içerisindeyken bu sabah toparlanmaya çalışarak 92.963 seviyelerinden %0,11 artıda işlem görüyor. Euro, Avrupa Merkez Bankası’nın para politikasını sıkılaştırmaya yönelik tutum izleyeceği beklentilerinden bulduğu destek ile dün 1.1846 dolar ile Ocak 2015’ten bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Euro, bu sabah ise dolar karşısında %0,18 ekside 1.1818 seviyelerinden işlem görerek güne devam ediyor. Petrol fiyatları, güçlü talebin desteği ile yükseliş kaydederken, bu yükselişi OPEC tarafından gelen yüksek arz ile sınırlı kalıyor.

LME Bakır, küresel ekonomik büyümenin olumlu sinyaller vermesi ile birlikte dün yaklaşık iki yılın en yüksek seviyesi olan $6.430 seviyesini test etti. Bakır’ın Temmuz ayındaki kazancı %7,8 olarak gerçekleşirken Asya’nın en büyük ekonomisi olan Çin’in sergilediği olumlu görüntü ve talebe yönelik esnekliğin artması Bakır fiyatlarının rallisine destek oldu.LME Bakır, dünü  %0,4 primle $6.373 seviyelerinden tamamlarken, bu sabah düşük işlem hacminde $6.349 seviyesinden %0,4 ekside seyrediyor.

Makro veri tarafında hafta genelinde açıklancak veriler; ABD tarafında kişisel tüketim, imalat PMI, ADP istihdam değişim verileri ile Temmuz ayı tarım dışı istihdam verisi olurken, Euro bölgesinde ÜFE ve büyüme verileri olacak.  İndir

2017- 29.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Yatırımcıların risk iştahını arttırdığı bir haftayı geride bırakırken, Euro dolar karşısında son bir yılın en yüksek seviyelerine yükseldi. Dolar endeksi ise yıl başından bu yana kayıplarını arttırarak son iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

Avrupa Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği toplantısında faiz değişikliğine gidilmezken, toplantı sonrası Başkan Mario Draghi’nin güvercin tonlu açıklamaları Euro’da yükselişi beraberinde getirdi. Draghi, enflasyon konusunda Avrupa Merkez Bankası’nın tatmin olmadığını, para politikasının sıkılaştırılmasına yönelik konuları sonbaharda tekrar alacaklarını ve elde bulunan gelişmelere/verilere göre hareket edeceklerini belirtti. Euro, açıklamalar sonrası dolar karşısında %1,5 yükseliş ile 1.1682 seviyelerine kadar yükseldi. Dolar ise Euro’daki yükselişin baskısı ile 93.854 seviyelerine kadar gerileyerek yaklaşık son iki yılın en düşük seviyesini gördü.

ABD hisse senedi endeksleri hafta boyunca dalgalı bir seyiz izledi. Trump’ın Başkanlık vaatlerinden biri olan Obamacare’in değiştirilmesi konusuna 2 senatör daha Trump’ın teklifine karşı olduğunu açıklaması üzerine Trump’ın reformlarının parlak bir görünüm sergilememesi endekslerde satış baskısı getirdi. Ancak zayıf başladığı haftaya şirketlerin güçlü açıklanan ikinci çeyrek bilançoları ile birlikte kazanç ile devam etti. Asya piyasaları da olumlu ekonomik görünümün desteği ile değer kazandı.

OPEC’in petrol arzının Temmuz ayında bu yılın en yüksek seviyesine ulaşağına dair raporların ardından arz endişelerinin devam edeceği görüşü ile düşüşler yaşadı.

Dünya’nın ikinci büyük bakır üretici Peru’da yer alan 56 madendeki sendikalı işçiler, hükümetin önerdiği teklifi protesto etmek amaçlı ülke çapında greve başladılar. Çin’in ikinci çeyrek büyüme verilerinin geleceğe dair pozitif bir görünüm sergilemesi ileriye yönelik bakır talebini destekledi. LME Bakır, talebin artacağı beklentileri ve dolarda yaşanan değer kaybından aldığı destek ile Cuma günü %1,3 yükseliş ile $6.051 seviyelerine kadar yükseldi. Bakırdaki bu yükseliş diğer endüstriyel metallere de öncülük etti.  LME Bakır’ın haftalık kazancı %1’in üzerinde olurken, $5.997 seviyelerinden haftayı tamamladı.

Teknoloji tarafında kritik şirtketlerin bilanço açıklayacağı ve FOMC ile GDP gibi yakından takip edilecek gelişmelerin olacağı bir haftaya başlıyoruz.

Fed’in bugün başlayıp iki sürecek toplatısında faiz değişikliğine gitmesi beklenmezken, yatırımcılar bilançonun küçültülmesine dair detaylar ile yılın geri kalanındaki faiz artış sinyallerini arayacaklar.  Dolar, dün ABD ‘de açıklanan güçlü imalat ve hizmet PMI verilerinin ardından gerilediği 13 ayın dip seviyelerinden toparlanmaya çalışıyor. Dolar endeksi dün %0,13 artıda 93.977 seviyelerinden günü tamamlamasına rağmen şu sıralar günün en düşük seviyesi olan 93.704 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor ve günlük kaybı %0,29 ‘a ulaştı. Euro ise dolar karşısındaki güçlü seyrine devam ederek %0,44 prim ile 1.1691 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Euro bu seviyeler ile 2015 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyeleri görmüş oldu.

ABD hisse senedi endeksleri dün kayıplarla günü tamamlarken , Asya piyasaları da bugün riskli varlıklara olan talebin azalmasıyla birlikte satış baskısı ile karşılaştı. Petrol fiyatları, Suudi Arabistan'ın Ağustos'ta ihracatı azaltma taahhüdü ve OPEC ‘in bazı üyelerine üretim kısıntılarına uyumu artırmaları çağrısında bulunmasının ardından kazanımlarını artırdı.

Geçtiğimiz hafta Şili’nin Zaldivar madenindeki işçiler ile tekrar görüşmeye oturan maden sahibi Antofagasta, dün işçi birliği ile ücret anlaşmasını imzaladığını bildirdi. Peru Çalışma Bakanlığından gelen açıklamalara göre, Peru’da greve başlayan işçiler dün görevlerine geri dönmeyi kabul ettiler. Bakır, zayıf dolardan aldığı destek ve Çin’in ekonomik büyümeye yönelik olumlu sinyaller vermesiyle birlikte teknik seviyelerin kırılmasıyla gelen hızlı yükseliş sonrası bugün 13 Şubattan bu yana en yüksek seviye olan $6.204 seviyesine yakın seyretti. LME Bakır, $6.197 seviyesini görmesinin ardından şu sıralar %2,5 primle $6.180 seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri tarafında hafta boyunca, yarın sonlacak FED toplantısının yanı sıra ABD büyüme verileri ile yeni konut satışları ve dayanıklı mal siparişleri verileri takip edilecek.  

 İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (22.08.2022) USD: 18,1093 - EUR: 18,2421 - GBP: 21,5446 Fixing Kurları (21.08.2022) USD: 18,267 - EUR: 18,4351 - GBP: 21,7597 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0092 - GBP / USD: 1,1912