Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2016-41.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftaya Deutsche Bank öncülüğünde bankacılık sektörüne dair endişelerin baskısı ile başlayan piyasalara hafta başında  ABD’de açıklanan güçlü veriler ve Fed üyelerinin açıklamaları ile artan Fed’in faiz artırımı beklentileri, ECB’nin varlık alım programında azatlıma gideceğine yönelik spekülasyonlar, Brexit’e yönelik açıklamalar ve Cuma günü beklentilerin altından açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi yön verdi.

Çin piyasalarının kapalı olması nedeniyle işlem hacimlerinde gerileme olsa da volatil bir hafta geride kaldı. ABD’de hafta başında beklentilerin oldukça üzerinde açıklanan ISM imalat PMI verisi ile dolarda başlayan yükseliş ISM hizmet ve fabrika sipariş verilerinin de beklentilerin üzerinde gelmesi ile devam etti. Ancak Cuma günü açıklanan, piyasaların heyecanla beklediği ABD tarım dışı istihdam verisinin Eylül’de 175.000 artış olan analist beklentilerinin altında 156.000 açıklanması doların kazançlarını bir miktar sildi. Haftaya 95,5 seviyelerinden başlayan dolar  endeksi 97,2’ye kadar yükseldi. İstihdam verisinin beklentilerin altında kalmasına rağmen Fed’in bu yıl içerisinde faiz artırması için yeterli olması nedeniyle Aralık ayı için artırım beklentileri yükseldi.

Bloomberg ajansında yayımlanan haberde ECB’nin ayda 80 milyar euro tutarındaki tahvil alımlarını kademeli olarak azaltarak sonunda durdurmasının söz konusu olduğu bildirildi. ECB basın sorumlusu Michael Steen merkez bankasının her ay yaptığı varlık alımlarının tutarını azaltmayı değerlendirmediğini belirtse de spekülasyon piyasalar üzerinde özellikle tahvil getirilerinde oldukça etkili oldu.

İngiltere başbakanının Avrupa Birliği’nden ayrılığın yakın zamanda başlayacağına yönelik açıklamalarda bulunması ise sterlinde sert değer kayıplarına neden oldu. Piyasalardaki yüksek volatiliteli bir diğer varlık ise altındı. Altın fiyatları Eylül 2013’ten bu yana en sert düşüşü kaydederek aşırı satım bölgesine geldi. Bir diğer önemli hareket de ham petrol stoklarındaki düşüsün etkisiyle Haziran’dan sonra ilk defa $50 seviyesinin üzerine çıkan petrolde izlendi.

LME bakır geride bıraktığımız haftada $4750-$4887 bandında işlem gördü. Hafta sonu açıklanan Çin imalat PMI verisinin desteği ile hafta başında yükselen bakır, Çin konut sektöründeki daralma ve dolardaki güçlenme ile hafta genelinde geriledi. Piyasada Çin’in aşırı ışınmış emlak piyasasını soğutmak için atacağı adımların bakır talebini gerileteceği beklentileri hakim oldu.  İstihdam verisi öncesi endişelerle $4750’ye kadar gerileyen bakır, beklentileri karşılamayan veri sonrası değer kaybeden doların etkisi ile haftayı $4790 seviyesinden kapattı.

Piyasalar yeni haftaya bahar havasında başladı. Çinli yatırımcıların bir haftalık uzun tatilden dönmesi işlem hacimlerini artırırdı. Vladamir Putin’in petrol fiyatlarının stabilize olması doğrultusunda petrol üretiminde azaltma veya üretimin süreli olarak durdurulması hususunda OPEC`le ortak çalışmaya hazır olduklarını açıklaması sonrası petrol dün %3 yükseldi. Avrupa ve ABD piyasaları da yükselen petrol fiyatları ile enerji hisseleri öncülüğünde dün yükseldi. Donald Trump`in 2005 senesinde kadınlar hakkında yaptığı kaba yorumun video kayıtları ve ikinci başkanlık münazarasındaki düşük performansı anketlerde oldukça geride kalmasına neden oldu. Demokrat partinin adayı Hillary Clinton’ın oy oranının anketlerde %80 seviyelerine yükselmesi de piyasaları destekledi. Piyasalar genelinde artan risk iştahı ve yükselen petrolün etkisi ile LME bakır, güçlü dolara rağmen dün günü yaklaşık %1 primle kapattı. $4860 seviyesindeki direnci kıramayan bakır bugün $4797-$4856 bandında işlem görüyor. Piyasa genelinde risk iştahında bugün azalış var. ABD borsaları seansa ekside başladı. Dolar endeksi 97,40 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Yükselen dolar karşısında euro ise 1,1075 ile günün dip seviyelerinden işlem görüyor.

Piyasada yarın akşam ABD’de açıklanacak Eylül ayı FOMC tutanakları bekleniyor. Makro veri tarafında ise haftanın geri kalanında Çin’de açıklanacak ticaret ve enflasyon verileri ile ABD’de açıklancak perakende satışlar verileri izlenecek.İndir

2016-40.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftada risk iştahının üzerinde Avrupa Bankaları’na yönelik endişelerin, Clinton/Trump münazarası  sonucunun ve sürpriz OPEC kararının etkili olduğunu gördük.

Uygulayacağı politikaların ABD ve küresel ekonomi adına daha az belirsizlik içerdiği düşünülen Demokrat Parti adayı Hillary Clinton'ın ABD başkan adaylarının ilk münazarasında üstün gelmesi piyasaları bir miktar desteklese de bankacılık hisselerindeki satışların etkisini gizlemeye yetmedi.

Deutsche Bank’ın usulsüz olarak sattığı iddia edilen menkul kıymetler nedeniyle ABD Adalet Bakanlığı’nın bankadan 14 milyar dolar tutarında tazminat istemesi, Avrupa bankacılık sektörünün sağlığı konusundaki endişeleri artırdı. Riskten kaçış eğilimi piyasalar genelinde yansırken, Avrupa borsalarında sert kayıplar izlendi. Euro, dolar karşısında 1,1150 seviyelerine kadar geriledi.

ABD’de beklentilerin üzerinde açıklanan tüketici güven endeksi ve Çarşamba akşamı sonlanan OPEC toplantısından çıkan sürpriz karar piyasalardaki havayı tersine çevirdi. OPEC üyeleri 2008 yılından bu yana ilk defa petrol üretiminin sınırlandırması konusunda anlaşmaya vardı. Kasım ayında başlayacak sınırlandırma kararı sonrasında petrol fiyatları sert yükseliş kaydetti.  Hafta başında bankacılık hisseleri ile değer kaybeden piyasalar enerji hisseleri ile yükseldi.

Ancak Deutsche Bank endişelerine Wells Fargo’nun da katılması ile riskli varlıklarda volatilitenin arttığını gördük. Cuma günü toparlanan ABD endeksleri haftayı yatay kapatırken, Avrupa borsaları toparlanmalara rağmen ekside kapandı. Çin piyasaları ise National Week tatili öncesinde yatırımcıların pozisyon kapatmaya yönelmesi ile ekside kapandı. Dolardaki gerilemenin etkisiyle euro toparlanarak haftayı 1,1238 seviyesinden kapattı.

Piyasalar genelindeki riskten kaçış eğilimi ile hafta başında $4770,5’e kadar gerileyen LME bakır, zayıf dolar, Çin talebinde artış ve yükselen petol fiyatlarının etkisi ile Cuma günü $4889 ile 8 haftanın zirvesini test etti, haftayı ise yatay artıda kapattı.

Çin’in Eylül ayı verilerinde izlenen toparlanma ve FED’in faiz artırımına gitmemesi sonrası gerileyen dolardan destek bulan bakır, Eylül ayını %5,6 primle (Şubat 2015’ten bu yana en büyük aylık kazanç) kapattı.

Global piyasalar yeni haftaya İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış için müzakerelere başlaması ve  bankacılık sektörüne yönelik devam eden endişelerin yanı sıra yaklaşan ABD seçimlerinin yarttığı siyası belirsizlik ile zayıf başlangıç yaptı.

Hafta sonu beklentiler seviyesinde açıklanan  Çin imalat PMI verisinden sonra dün $4887’ye kadar yükselen bakır, Çin konut sektöründeki daralma ve güçlü ABD verisi sonrasında gelen kar satışları ile geriledi. Ağustos ayında 49,4 ile daralma bölgesine giren ABD ISM imalat verisi Eylül ayında 50,4 olan beklentisin üzerinde 51,5 olarak açıklanması doları destekledi. Wall Street'te büyük bankalar, Deutsche Bank ve Wells Fargo & Co.'ya verilen para cezası sonrası düşüşlerine devam etti, ABD borsaları dün günü ekside kapattı.

Dolarda yükseliş bugün de devam ediyor. 96,225 seviyesindeki direncini kıran dolar endeksi 96,269 seviyesinde işlem görüyor. Euro ise yeniden dolar karşısında 1,12 seviyesinin altına geriledi. 8 haftanın zirvesinden gerileyen bakır bugün $4793,5 seviyesini test etti. Çin piyaslarının hafta genelinde kapalı olmasından dolayı LME metallerinde işlem hacimleri düştü.

Haftanın geri kalanında piyasalarda Cuma günü açıklanacak ABD istihdam verileri bekleniyor.İndir

2016-39.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasaları etkileyen en önemli gelişme merkez bankalarının faiz kararları ve ekonomiye yönelik açıklamaları oldu. FED yetkililerinden hem para politikasının sıkılaştırılması hem de gevşek halin sürdürülmesi yönünde gelen açıklamalar nedeniyle Eylül ayı başından beri volatil bir seyir izleyen piyasalar toplantı sonrasında akıllardaki bir çok soruya cevap buldu.

BOJ tarafında eksi faiz sabit tutulurken, para politikasında uzun vadeli faiz oranlarını hedef alan çerçevenin izleneceği açıklaması risk alma iştahını arttırdı. Açıklamalar sonrası yen gerilerken, Asya borsalarında yükselişler izlendi.

FED, beklendiği gibi Eylül ayı toplantısında faiz artırımına gitmedi. FED Başkanı Yellen, ABD'de ekonomik büyümenin daha güçlü göründüğünü, ekonomiyi aşırı ısınmadan korumak ve yüksek enflasyonu engelleyebilmek için faiz artışlarının gerekli olacağını söyledi. İstihdam piyasasında görülen iyileşmenin devam ettiği ve yeni büyük bir risk ortaya çıkmadığı sürece bu yıl bir faiz artışı beklediğini söyleyen FED başkanı, Eylül ayı için ise “faiz artışı için gerekli ortamın güçlendiğini düşünüyoruz fakat şimdilik beklemeye karar verdik, ekonominin gidecek biraz daha yolu var" ifadelerini kullandı.

Yellen’ın ekonominin toparlandığı bir noktada faiz artışına gidilmemesini anlatmakta zorlandığını izledik. Bu noktada FED’in dataya değil, piyasalara bağlı hareket ettiği görüşleri de giderek ön plana çıkarıyor. 2015 yılı sonunda FED’in bu sene için 4 faiz artışı öngörmüştü. O zaman öngördüğü enflasyon ve istihdam hedeflerine yaklaşılmasına karşın hiç faiz artışı yapmadı.

Toplantıya ilişkin bir ilginç nokta ise; üç senedir ilk defa karara üç merkez bankası başkanının itiraz etmesi oldu. Merkez bankası başkanlarının faiz beklentilerini gösteren ’dot plot’da 2016 için faiz artışı beklentilerinin yükselmesi ancak 2017 senesi için üç artıştan iki artışa indirilmesi,  daha uzun vadeler için de aşağıya çekilmesi dikkat çeken noktalardı.

Sonuç olarak başta hisse senetleri olmak üzere riskli varlıklar hızla yükseldi. ABD endekslerini geride bıraktığımız haftayı %1 civarı primli kapatmasına rağmen hafta sonuna doğru satışlar izledik. Merkez bankalarının parasal teşvik programlarına devam etmesi petrol ve emtiaları güçlendirdi. FED’in faiz artırımına gitmemesi, 2017 ve sonrası içinde fai artışı beklentilerini aşağıya çekmesi dolara sert değer kaybetti. Dolar endeksi faiz artırımı gelmediği haberiyle 95,048 ile yaklaşık bir ayın en düşük seviyesine kadar geriledi. Dolardaki gerilemeden destekle Cuma günü $4869 ile 6 haftanın zirvesini test eden LME bakır haftayı $4856 seviyesinden %1,65 primle kapattı.

Yeni haftada dikkatler merkez bankalarından ekonomik verilere ve ABD seçimleri öncesinde Trump ve Clinton arasında dün akşam  gerçekleşen ilk münazaraya çevrildi. Piyasalar statükonun devamı olarak Clinton başkanlığını görürken, Trump'ın başkan seçilmesinin uluslararası ticaret, dış politika ve yerel ekonomi için ne anlama geleceğinden çok emin değiller. Reuters/Ipsos tarafından gerçekleştirilen son ankete göre Clinton, Trump'ın 4 puan önünde gidiyor. Clinton'ın muhtemel başkan olarak görülmesi dolara bu sabah bir miktar değer kazandırdı.

Global hisse senedi endeksleri Deutsche Bank’ın daha da gerilemesi ile birlikte yeni haftaya kayıplarla başladı. Dün günü %2,2 ekside kapatan Dax endeksi bugün %0,8 ekside işlem görmeye devam ediyor. ABD borsalarında  ise finans hisseleri üzerindeki baskının etkisiyle dün %1’e yakın kayıplar izlendi.

FED sonrası yaşanan bahar havasının tersine dönmesi ve yatırımcıların karşsatışlarına yönelmesi ile dün günü hafif ekside kapatan LME bakır, bugün $4800 seviyesinin altına geriledi. LME bakır stoklarında devam eden yükseliş de fiyatı baskılayan faktörler arasında.

Haftanın geri kalanında makro veri tarafında ABD’de açıklanacak dayanıklı mal siparişleri ve revize GSYİH verisi, Euro Bölgesi’nde enflasyon Çin’de ise Caixin imalat PMI verisi izlenecek.

 

 İndir

2016-38.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

9 Eylül Cuma günü rekor seviyelerdeki ABD endekslerinde Fed Boston Başkanı’nın faiz artırımı için uzun süre beklenmesinin ekonomide ısınmaya neden olacağı açıklamaları ile satışlar başladı.  Brexit’ten bu yana en sert kayıplarını veren ABD endeksleri %2,5 civarında geriledi.  Geride bıraktığımız haftaya ABD’deki satışların baskısıyla, Avrupa borsaları ve metaller kayıplarla başladı.  Haftanın ilk işlem gününde $4582 ile 20 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeyi test eden LME bakır, ABD endekslerinin yeniden alıcılı seyre geçmesi ve Çin tarafından gelen haberlerle kısa sürede toparlanarak yön değiştirdi. Fed Başkanlarından Brainard’ın  faiz oranlarında değişikliğe gidilmesi konusunda ihtiyatlı davranılması gerektiğine yönelik açıklamaları ABD endekslerini destekledi. Cuma günü kazançlarının bir kısmını geri veren S&P 500 endeksi haftayı artıda kapattı.

Çin’de beklentilerin hafif üzerinde açıklanan endüstriyel üretim ve perakende satışlar verisi son zamanlarda iyi gelen diğer veriler ile birlikte ülke ekonomisinde stabilizasyona işaret etti. İyi gelen verilerin talebe dair görünümü berraklaştırmasının yanı sıra dolardaki gerilme ve Avrupa madencilik hisselerindeki yükseliş bakırı destekledi.  Çin piyasalarının Perşembe ve Cuma günleri kapalı olacak olmasının yatırımcıları kısa pozisyon kapatmaya yönlendirmesi ile LME bakır Çarşamba günü %2,3 yükseldi. Cuma günü ABD’de açıklanan enflasyon verisi öncesinde $4794,5 ile 3 haftanın zirvesini test eden bakır, beklentilerinden iyi açıklanan verinin Fed’in bu yıl faiz artırımına gideceği beklentilerini güçlendirmesi ile metalleri  baskıladı. Petroldeki sert kayıplara rağmen LME bakır haftayı $4777 seviyesinden %3 primle kapattı.

Uluslar arası Enerji Ajansı’nın Hindistan ve Çin’deki talebin azalması nedeniyle global stokların 2017’ye kadar artmaya devam edeceğini bildirmesi ve OPEC’in birlik dışı ülkelerden kaynaklı olmak üzere arz miktarı beklentisini arttırması ile ham petrol geride bıraktığımız hafta % 6’nın üzerinde gerileyerek haftanın kaybedeni oldu.

Küresel piyasalar yeni haftaya yarın açıklanacak Japonya Merkez Bankası ve Fed para politikası kararları öncesi temkinli başladı. Yarınki faiz kararıyla ilgili ortak beklenti Fed'in faizlerde değişikliğe gitmeyeceği şeklinde. Ancak yatırımcılar bundan sonraki faiz artışının zamanlaması konusundaki ipuçlarını, açıklanan karar sonrası Fed Başkan Yellen'in düzenleyeceği basın toplantısında arıyor olacaklar. Japonya Merkez Bankası’nın ise Ocak ayında sıfırın altına indirilen faizleri daha da düşürmesi bekleniyor. Bu yönde bir karar da, özellikle küresel risk algısını etkileme potansiyeli taşıyan Japon yeninin üzerinde etkili olabilecek nitelikte.

Haftaya sakin başlayan Lme bakır, toplantılar öncesinde $4733-$4785 bandında, $4770 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor. Cuma günü gördüğü iki haftanın zirvesi olan 96,108'den gerileyen dolar endeksi 95,800 seviyesinde. Euro ise dolar karşısında 1,12 desteğinin hemen altında işlem görmeye devam ediyor. Haftanın önemli gelişmeleri arasında toplantıların yanı sıra makro veri tarafında bugün ABD’de açıklanacak yeni konut inşaatları verisi ile Cuma günü Euro Bölgesi’nde açıklanacak imalat PMI verisi izlenecek.İndir

2016-36.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasaların odağında Cuma günü açıklanan ABD  istihdam verileri vardı.  Tarım dışı istidam verisinin güçlü açıklanması durumunda 20-21 Eylül toplantısında FED’in faiz artırımına gideceği beklentileri hafta genelinde riskli varlıkları baskıladı. Verinin beklentilerin altında açıklanması ile piyasalar genelinde miktar rahatlama yaşandı.

Londra Metal Borsası’nın kapalı olması nedeniyle haftaya Salı günü başlayan LME bakır, $4600’e kadar gerileyerek 9 haftanın en düşük seviyesini test etti.  Çin’de 50,4 ile beklentilerin (49,9) üzerinde açıklanan resmi PMI verisi sonrası bakıra bir miktar alım gelse de güçlenen veri beklenen etkiyi yaratmadı. Hafta genelinde petroldeki gerileme, dolardaki yükseliş ve artan stokların baskısında kalan LME bakır, Cuma günü istihdam verisi sonrası gerileyen dolardan destekle bir miktar yükselse de kazançlarını geri vererek $4615  seviyesinden kapandı. İstihdam verisi sonrası bakırda ciddi bir yükseliş izlememizin nedenleri arasında fiziksel taraftan destek bulamamasının yanı sıra, zaten gerçek beklentinin Aralık ayında faiz artırımı olduğu ve şu an için ABD ekonomisinde bunu engelleyecek bir durum oluşmaması yer aldı.

ABD’de tarım dışı istihdam Ağustos ayında 151.000 kişi artış ile 180.000 olan beklentilerin altında kaldı. Tahminlerden zayıf veri FED’in Eylül ayında faiz arttıracağına dair beklentileri ortadan kaldırdı. Hafta başında güçlü veri beklentisi ile yükselen dolar endeksi Cuma günü 95,189 seviyesine kadar geriledi.

Petroldeki düşüşle birlikte Cuma gününe kadar küçük kayıplar kaydeden ABD endeksleri istihdam verisi sonrası toparlanarak haftayı artıda kapattı.

Piyasalar yeni haftaya sakin başlangıç yaptı. ABD piyasalarının Labor Day nedeniyle kapalı kaldığı dün,  LME bakır 32 dolarlık dar bantta günü tamamladı. Piyasalardaki yataylık bugün de devam ediyor. LME bakır hafta başından bu yana $4600-4656 bandında işlem görüyor. Euro, dolar karşısında hafif yükselişle 1,1160 seviyesinde, 100 günlük hareketli ortalaması olan 1,1209’un uzağında işlem görüyor. Dolar endeksi ise bugün hafif ekside 95,650 seviyesinde.

Hafta genelinde Perşembe günü Çin’de açıklanacak ticaret verileri ile yine Perşembe günü sonlanacak ECB toplantısı izlenecek.İndir

2016-35.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta küresel piyasaların gündeminde FED başkanı Yellen’ın Jackson Hole sempozyumunda yaptığı konuşma vardı. Cuma günü gerçekleşen konuşmaya kadar piyasalar, Yellen’ın hangi yönde açıklama yapacağı spekülasyonları ile yön buldu. Dolar, hafta başında Yellen'ın  yıl sonuna kadar faiz artırımına gideceğine ilişkin herhangi bir sinyal vermeyeceği yönündeki beklentilerle geriledi. Dolarda izlenen kayıplara rağmen LME bakır stoklardaki artış ve zayıf talebin baskısıyla aşağı yönlü seyrini hafta genelinde sürdürdü.

 

Fed başkanı Yellen, konuşmasında ABD'de faizlerin artırılması şansının yüksek sayıda istihdam artışı ve ekonomik büyümenin ılımlı bir şekilde devam edeceği görünümüyle beraber son aylarda daha da güçlendiğini söyledi. ABD ekonomisinin güçlendiğine işaret eden Yellen, son zamanların en şahin konuşmasını yaptı. Faiz artırımının kademeli olacağı açıklaması ise piyasada küçük bir artış beklentisini oluşturdu. ABD ekonomisinin gücüne yapılan vurgu ilk etapta riskli varlıklara alım getirse de seans sonunda metaller, petrol ve hisse senetleri ekside kapandı. Fed Başkan yardımcısı Fisher, Yellen’ın demecinin 2016 yılında birden fazla faiz artırımı yapılabileceği anlamına geldiğini belirtmesi üzerine riskli varlıklar yönünü aşağı çevirdi.  LME bakır haftayı $4620 seviyesinden %3,9 ekside kapattı. Haftanın kazananı ise Yellen’ın açıklamaları sonası sert yükseliş kaydeden dolar endeksi oldu.

Piyasalar yeni haftaya sakin bir başlangıç yaptı. Yellen’ın konuşması sonrası dolarda yükseliş devam ediyor. Petrol ise Irak'ta üretimin artması ve İran'ın petrol üretimi dondurma görüşmelerine yalnızca diğer ülkelerin de İran'ın pazar payını tam olarak geri elde etme hakkını tanıması üzerine katılacağını açıklamasıyla yaklaşık %1,5 ekside. Londra Metal Borsası bugün Summer Bank Holiday nendeniyle kapalı, yarın yeniden açılacak.

Bu sabah Asya piyasalarında karşık seyir hakimdi. Çin endeksleri gerilerken Japon Nikkei endeksinde yendeki gerilemeden destekle %2,3’lük yükseliş izledik. ABD piyasları henüz açılmadı ancak endeks vadelileri yatay işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri tarafında Perşembe günü Çin’de açıklanacak imalat PMI endeksleri ile Cuma günü ABD’de açıklanacak istihdam verileri izlenecek. Dünya ekonomisinin motoru olan Çin ekonomisinde beklentilerin üzerinde açıklanacak bir veri emtialar üzerinde pozitif etki yapabilir. ABD tarımdışı istihdam verisi için piyasa beklentisi 180.000 kişi artış. Geçtiğimiz iki ayda olduğu gibi yukarı yönlü bir açıklama olması halinde dolara hassasiyeti olan varlıklarda aşağı yönlü hareket bekleyebiliriz. Ancak aşağı yönlü sürpriz gelmesi halinde Fed’in faiz artırım beklentileri 2017 yılına kayarken, dolarda da değer kaybı izleyebiliriz.İndir

2016-35.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta küresel piyasaların gündeminde FED başkanı Yellen’ın Jackson Hole sempozyumunda yaptığı konuşma vardı. Cuma günü gerçekleşen konuşmaya kadar piyasalar, Yellen’ın hangi yönde açıklama yapacağı spekülasyonları ile yön buldu. Dolar, hafta başında Yellen'ın  yıl sonuna kadar faiz artırımına gideceğine ilişkin herhangi bir sinyal vermeyeceği yönündeki beklentilerle geriledi. Dolarda izlenen kayıplara rağmen LME bakır stoklardaki artış ve zayıf talebin baskısıyla aşağı yönlü seyrini hafta genelinde sürdürdü.

 

Fed başkanı Yellen, konuşmasında ABD'de faizlerin artırılması şansının yüksek sayıda istihdam artışı ve ekonomik büyümenin ılımlı bir şekilde devam edeceği görünümüyle beraber son aylarda daha da güçlendiğini söyledi. ABD ekonomisinin güçlendiğine işaret eden Yellen, son zamanların en şahin konuşmasını yaptı. Faiz artırımının kademeli olacağı açıklaması ise piyasada küçük bir artış beklentisini oluşturdu. ABD ekonomisinin gücüne yapılan vurgu ilk etapta riskli varlıklara alım getirse de seans sonunda metaller, petrol ve hisse senetleri ekside kapandı. Fed Başkan yardımcısı Fisher, Yellen’ın demecinin 2016 yılında birden fazla faiz artırımı yapılabileceği anlamına geldiğini belirtmesi üzerine riskli varlıklar yönünü aşağı çevirdi.  LME bakır haftayı $4620 seviyesinden %3,9 ekside kapattı. Haftanın kazananı ise Yellen’ın açıklamaları sonası sert yükseliş kaydeden dolar endeksi oldu.

Piyasalar yeni haftaya sakin bir başlangıç yaptı. Yellen’ın konuşması sonrası dolarda yükseliş devam ediyor. Petrol ise Irak'ta üretimin artması ve İran'ın petrol üretimi dondurma görüşmelerine yalnızca diğer ülkelerin de İran'ın pazar payını tam olarak geri elde etme hakkını tanıması üzerine katılacağını açıklamasıyla yaklaşık %1,5 ekside. Londra Metal Borsası bugün Summer Bank Holiday nendeniyle kapalı, yarın yeniden açılacak.

Bu sabah Asya piyasalarında karşık seyir hakimdi. Çin endeksleri gerilerken Japon Nikkei endeksinde yendeki gerilemeden destekle %2,3’lük yükseliş izledik. ABD piyasları henüz açılmadı ancak endeks vadelileri yatay işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri tarafında Perşembe günü Çin’de açıklanacak imalat PMI endeksleri ile Cuma günü ABD’de açıklanacak istihdam verileri izlenecek. Dünya ekonomisinin motoru olan Çin ekonomisinde beklentilerin üzerinde açıklanacak bir veri emtialar üzerinde pozitif etki yapabilir. ABD tarımdışı istihdam verisi için piyasa beklentisi 180.000 kişi artış. Geçtiğimiz iki ayda olduğu gibi yukarı yönlü bir açıklama olması halinde dolara hassasiyeti olan varlıklarda aşağı yönlü hareket bekleyebiliriz. Ancak aşağı yönlü sürpriz gelmesi halinde Fed’in faiz artırım beklentileri 2017 yılına kayarken, dolarda da değer kaybı izleyebiliriz.İndir

2016-34.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta ABD hisse senedi piyasaları önemli volatilite yarartacak açıklamalar olmaması nedeniyle yatay kalırken, LME metalleri Çin’de açıklanan ve beklentilerin altından kalan verilerle yön buldu. Çin ekonomik göstergelerinin beklentilerin altında kalmasına  rağmen ekonomiye yeni destekler geleceği beklentileri Çin endekslerini destekledi.

Çin’de ithalat beklentilerin çok üzerinde gerilerken, Temmuz ayı enflasyon verisi %1,8 ile Haziran verisinden düşük açıklanarak Çin talebine ve ekonomik büyümeye dair endişeleri arttırdı. Cuma günü açıklanan zayıf perakende satışlar, endüstriyel üretim ve sabit varlık yatırımları verileri sonrası LME bakır $4751 ile 12 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyeyi test etti. Dolardaki gerileme ve petroldeki yükselişin etkisiyle kayıplarını bir miktar azaltan bakır haftayı %0,92 ekside kapattı.

Dolar endeksi zayıf ABD verileri ve yatırımcıların bu yıl faiz artırımına dair umutlarını kaybetmeleriyle geriledi. Petrol, Suudi Arabistan’ın Eylül toplantısında üretim miktarının sabitlenmesi konusunu yeniden gündeme taşıyacağına dair açıklamaları ile haftayı yaklaşık %6,5 primle kapatarak haftanın kazananı oldu.

Amerika’dan Avrupa’ya açıklanan bilançoların beklentilerden daha iyi olması ve artan petrol fiyatları, hisse senetlerinin daha da yükselmesine sebep oldu. 1999 yılından bu yana ilk defa Perşembe günü  hep beraber günü rekor seviyelerden kapanan ABD endeksleri haftanın son işlem günü gelen zayıf perakende verisi sonrası bir miktar geriledi. Ancak zayıf verinin FED'in parasal sıkılaştırma konusundaki isteksizliğinin arttırabileceği görüşleri, endekslerde düşüşlerin sınırlı kalmasına neden oldu.

Küresel bazda hisse senedi endekseleri petrolde devam eden yükselişten bulduğu destekle yeni haftaya güçlü başlangıç yaptı. ABD endeksleri rekor seviyelere yükselirken, Alman Dax yıllık kayıplarının neredeyse tamamını geri verdi.  Metallerde ise zayıf görünüm hakimdi. LME bakır dün $30lık dar bantta bir ayın en düşük seviyesi etrafında işlem gördü.

Bugün açıklanan ve aylık bazda değişiklik göstermeyen (5 ayda ilk kez yükseliş kaydedemeyen), Temmuz ayı ABD enflasyon verisi sonrası Fed’in faiz artırımına ilişkin beklentilerin azalmasıyla birlikte dolar,diğer para birimleri sepeti karşısında sert değer kaybetti. Dolar endeksi 94,426’ya gerilerken euro, dolar karşısında 1,13 seviyesinin üzerini test etti. LME bakır dolarda izlenen %1’e yaklaşan kayıplardan bulduğu destekle $4828’e kadar yükselse de $4800 seviyesi üzerinde tutunamadı. $4785 seviyesinden işlem gören bakır için $4728 seviyesindeki 200 günlük hareketli ortalama destek seviyesi olarak izlenebilir. İndir

2016-33.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta ABD hisse senedi piyasaları önemli volatilite yarartacak açıklamalar olmaması nedeniyle yatay kalırken, LME metalleri Çin’de açıklanan ve beklentilerin altından kalan verilerle yön buldu. Çin ekonomik göstergelerinin beklentilerin altında kalmasına  rağmen ekonomiye yeni destekler geleceği beklentileri Çin endekslerini destekledi.

Çin’de ithalat beklentilerin çok üzerinde gerilerken, Temmuz ayı enflasyon verisi %1,8 ile Haziran verisinden düşük açıklanarak Çin talebine ve ekonomik büyümeye dair endişeleri arttırdı. Cuma günü açıklanan zayıf perakende satışlar, endüstriyel üretim ve sabit varlık yatırımları verileri sonrası LME bakır $4751 ile 12 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyeyi test etti. Dolardaki gerileme ve petroldeki yükselişin etkisiyle kayıplarını bir miktar azaltan bakır haftayı %0,92 ekside kapattı.

Dolar endeksi zayıf ABD verileri ve yatırımcıların bu yıl faiz artırımına dair umutlarını kaybetmeleriyle geriledi. Petrol, Suudi Arabistan’ın Eylül toplantısında üretim miktarının sabitlenmesi konusunu yeniden gündeme taşıyacağına dair açıklamaları ile haftayı yaklaşık %6,5 primle kapatarak haftanın kazananı oldu.

Amerika’dan Avrupa’ya açıklanan bilançoların beklentilerden daha iyi olması ve artan petrol fiyatları, hisse senetlerinin daha da yükselmesine sebep oldu. 1999 yılından bu yana ilk defa Perşembe günü  hep beraber günü rekor seviyelerden kapanan ABD endeksleri haftanın son işlem günü gelen zayıf perakende verisi sonrası bir miktar geriledi. Ancak zayıf verinin FED'in parasal sıkılaştırma konusundaki isteksizliğinin arttırabileceği görüşleri, endekslerde düşüşlerin sınırlı kalmasına neden oldu.

Küresel bazda hisse senedi endekseleri petrolde devam eden yükselişten bulduğu destekle yeni haftaya güçlü başlangıç yaptı. ABD endeksleri rekor seviyelere yükselirken, Alman Dax yıllık kayıplarının neredeyse tamamını geri verdi.  Metallerde ise zayıf görünüm hakimdi. LME bakır dün $30lık dar bantta bir ayın en düşük seviyesi etrafında işlem gördü.

Bugün açıklanan ve aylık bazda değişiklik göstermeyen (5 ayda ilk kez yükseliş kaydedemeyen), Temmuz ayı ABD enflasyon verisi sonrası Fed’in faiz artırımına ilişkin beklentilerin azalmasıyla birlikte dolar,diğer para birimleri sepeti karşısında sert değer kaybetti. Dolar endeksi 94,426’ya gerilerken euro, dolar karşısında 1,13 seviyesinin üzerini test etti. LME bakır dolarda izlenen %1’e yaklaşan kayıplardan bulduğu destekle $4828’e kadar yükselse de $4800 seviyesi üzerinde tutunamadı. $4785 seviyesinden işlem gören bakır için $4728 seviyesindeki 200 günlük hareketli ortalama destek seviyesi olarak izlenebilir.

 İndir

2016-32.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Piyasalar geride bıraktığımız haftaya zayıf ABD büyüme verisi ve BOJ’un beklentileri karşılamayan kararının baskısı ile başladı. ABD’de beklentilerin altında kalan ISM imalat verisi, $40’ın altına gerileyen petrol ve Avrupa’daki olumsuz bankacılık stres testi sonuçları piyasalardaki aşağı yönlü hareketlenmeye katkı yaptı.

Zayıf ABD verileri sonrası FED’in erken faiz artışına gitmeyeceği beklentileri ile dolar endeksi hafta başında 6 haftanın en düşük seviyesi olan 95,003’e kadar geriledi. Haftanın ilk işlem gününde Çin’de açıklanan Caixin imalat PMI verisinin küçük ve orta ölçekli fabrikalarda  gelişmeye işaret etmesiyle $4965 seviyesine kadar yükselen bakır, piyasalardaki riskten kaçış havasına katılarak kazançlarını geri verdi ve haftaya %1 ekside başladı.

Hafta ortasında olumlu gelmeye başlayan ABD verileri ile BOE’nin faiz indirimine gitmesi ve beklentileri aşan genişleyeici adım atması global piyasalara destek verdi. Ancak Cuma günü açıklanan ABD istihdam verileri öncesi yatırımcıların pozisyon kapatmaya yönelmeleri ile hisse senedi piyasalarının aksine bakırda satışlar izledik.

Haftanın en önemli verisi Cuma günü ABD’de açıklanan istihdam verileri oldu.  Tarım dışı istihdam 255.000 kişi ile beklentilerin (180.000) oldukça üzerinde gerçekleşirken, ortalama saatlik kazanç aylık artışı da %0,3 ile olumlu seyretti. İşzizlik oranı ise %4,9 açıklandı.  Hafta başında sert kayıplar kaydeden dolar endeksi verinin ardından 96,3’e kadar yükseldi. Veri sonrası risk iştahında artışın devam etmesi hisse senedi endekslerinde yükselişe neden oldu. Wall Street’de  hisse senedi endeksleri Cuma günü %1’e yakın değer kazancı yaşarken, Avrupa borsalarında da %1,5’e yakın yükselişler izlendi.

Güçlü istihdam verisinin FED’i faiz artışına yaklaştırdığı endişesi ile Cuma günü $4783’e kadar gerileyen LME bakır günü %0,74 kayıpla, haftayı ise %2,5 kayıpla kapattı.

Piyasalar yeni haftaya Çin’de açıklanan ticaret verileri ile başladı. Çin’de ithalatın beklentilerin çok üzerinde gerilemesinin talebe dair yarattığı endişenin baskısında kalan bakır dün günü %0,27’lik küçük artı ile kapattı. Çin’den yeni teşvikler geleceği beklentileri ile zayıf veri endekslere yansımadı. OPEC’in gelecek ay gayri resmi toplanarak petrol fiyatlarındaki düşüşü tartışacakları haberinden destek bularak dün yaklaşık %3 yükselen petrol, bakırı desteklemeye yetmedi. Wall Street'te ise sağlık sektörü hisselerinde yaşanan düşüşlerin, yüksek petrol fiyatları ve güçlü istihdam raporunun yarattığı artışları bastırmasıyla hafif değer kayıpları yaşadı.

Yatrımcıların gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelmesi ile bu sabah Asya genelinde alışlar izledik. Bank of America Merrill Lynch analistleri, getiri arayışından dolayı gelişen piyasa tahvillerine en büyük 5 haftalık girişin yaşandığını ve hisse piyasalarına da son iki yılın en büyük girişinin yaşandığını belirttiler.

Bu sabah Çin’de %1,8 ile beklentiler seviyesinde ancak önceki verinin (%1,9) altında açıklanan enflasyon, Çin talebine dair endişeleri arttırdı. $4789 seviyesndeki 100 günlük hareketli ortalamasını kıran bakır $4761 ile 12 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. %0,8 ekside, $47670 seviyesi etrafına işlem görmeye devam ediyor. Özellik Cuma günü Çin’de açıklanacak veriler fiyatın seyri açısından önemli. ABD verilerinin güçlü gelmesi halinde dolarda yükselişin devam etmesini bekleyebiliriz.

Tarih

Saat

Gösterge

11.Ağu

15:30

Haftalık ABD İşsizlik maaş Başvuruları

12.Ağu

05:00

Çin Sanayi Üretimi

12.Ağu

05:00

Çin Perakende Satışlar

12.Ağu

05:00

Çin Sabit Yatırımlar

12.Ağu

09:00

Almanya GSYIH

12.Ağu

12:00

Euro Bölgesi GSYİH öncü

12.Ağu

12:00

Euro Bölgesi Sanayi Üretimi

12.Ağu

15:30

ABD ÜFE

12.Ağu

15:30

ABD Perakende Satışlar

12.Ağu

17:00

ABD Michigan Tük. Güv. End.

 


İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (15.08.2022) USD: 17,9689 - EUR: 18,502 - GBP: 21,8895 Fixing Kurları (14.08.2022) USD: 18,124 - EUR: 18,6641 - GBP: 22,0787 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0298 - GBP / USD: 1,2182