Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2016-31.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bırakığımız hafta global piyasaları etkileyen gelişmeler arasında FED ve BOJ toplantıları, ABD ve Avrupa’da açıklanan büyüme rakamları ve devam eden bilanço sezonu vardı.

FED, Çarşamba günü sonlanan toplantısının ardından faizleri değiştirmezken, ABD ekonomisine dair kısa vadeli risklerin altını çizdi. Ortada açıklamalarda bulunan FED, Eylül ayı için faiz arttırımını masada tutsa da Eylül’e işaret etmedi. Dolar, yakın zamanda faizlerin arttırılacağına dair güçlü bir sinyal gelmemesiyle değer kaybetti. Dolar endeksinin haftalık kaybı yaklaşık %2 olurken, euro dolar karşında %1,8 değer kazandı.

BOJ’un aldığı parasal genişleme önlemleri ise piyasa beklentisinin altında kaldı. Piyasalar BOJ'un varlık alımlarını daha da artırmasını ve belki de faiz oranlarını negatif alanının daha derinlerine çekmesini bekliyorlardı.

ABD hisse senedi endeksleri son dört haftadır devam eden ralliye geride bıraktığımız hafta ara verdi. Yüksek stok miktarı ve küresel ekonomik büyümenin piyasa üzerinde ağırlık yaratmasıyla son 3 ayın en düşük seviyesine gerileye petrol fiyatları, endeksleri de baskıladı. Amerika ve Avrupa’da açıklanan GDP rakamları hayal kırıklığı yaratmış olsa da, verilerin hisse senetlerine yansıması sınırlı oldu. Amerika’da ekonomi beklentinin altında  (beklenti %2,6) %1,2 büyürken, detaylara bakıldığında rakam pek de kötü değildi. Bilanço sezonu ise güçlü açıklamalarla devam etti.

Piyasalar genelinde artan risk iştahı ile Temmuz ayında riskli varlıklarda yükselişler izledik. LME bakır Temmuz ayını %1,43 primle kapatırken, arzdaki azalıştan destek bulan nikel %12,9 yükseldi. Petrol ise diğer emtialardan ayrışarak aylık bazda yaklaşık %14 değer kaybetti. LME bakır haftayı $4920 seviyesinden yatay kapatırken petrolün haftalık kaybı %6’ya yaklaştı.

Piyasalar yeni haftaya Pazartesi sabahı Çin’den gelen imalat endeksleri ile başladı. Çin’de resmi PMI 50’den 49,9’a gerilerken, CaixinPMI verisi (küçük ve orta ölçekli fabrikalar)  48,6’dan sonra 17 ayın zirvesi olan 50,6’ya yükseldi. Resmi PMI verisinin daralma bölgesinde açıklanması Çin’in yeni teşvik palketleri uygulayacağı beklentisini arttırdı. LME bakır dün piyasadaki iyimserlik ile $4965 seviyesine kadar yükselse de, ABD’de beklentilerin altında açıklanan ISM imalat endeksinin ve $40’ın altına gerileyen petrolün etkisiyle geriledi. Piyasadaki iyimser hava, yerini global ekonomik büyüme endişelerine bıraktı. Dün günü %0,97 kayıpla $4872 seviyesinde kapatan LME bakır, dolarda devam eden gerilemeden ve petroldeki hafif yükselişten bulduğu destekle  $4900 seviyesinin hemen üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri açısında ABD yoğun bir haftadayız. Veri tarafında bu haftanın odak noktası Cuma günü gelecek olan tarım dışı istihdam verisi olacak. Temmuz ayında 175.000 istihdam artışının gerçekleşmesi beklenirken, Çarşamba günü gelecek olan ADP verisi de öncü olarak istihdama dair bir ipucu verecek. Geçtiğimiz ay istihdamda 287.000 gibi oldukça büyük bir artış gerçekleşmiştiİndir

2016-30.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta risk alma iştahı, ABD hisse senedi piyasaları tarafında olumlu seyretmeye devam etti. Büyük merkez bankalarının genişlemeci politikalara devam edeceği yönündeki beklentiler tahvil getirilerini baskılarken, yatırımcıları hisse senedi piyasalarına yönlendirdi.  IMF’in 2016 ve 2017 yılları için küresel büyüme tahminini Brexit’in yararttığı belirsizlik nedeniyle düşürmesi yükselişlerin hız kesmesine neden oldu. Emtialar ise güçlenen doların baskısında kaldı.

Beklentilerin üzerinde gelen bilanço açıklamaları ve güçlü ekonomik veriler ile ABD endeksleri rekor seviyelere tırmandı. ABD’de arka arkaya açıklanan güçlü veriler, FED’in 2016 yılı bitmeden bir faiz artırımına gidebileceği ihtimalini yeniden gündeme getirdi.  Güçlü yeni konut satışları verisinin ardından dolar endeksi 4 ayın zirvesine yükseldi.

ECB geride bıraktığımız hafta gerçekleşen toplantısında faiz ve tahvil alım politikasında değişikliğe gitmedi. Başkan Draghi, Brexit sonrası “bekle ve gör” politikasına sahip çıkarken, gerektiği zaman gerekeni yapabilecek kapasiteye sahip olduklarını vurguladı.

Artan risk iştahı ile hafta içerisinde $5.000 seviyesine kadar yükselen bakır, petroldeki gerileme, Çin konut fiyatlarındaki yavaşlama ve dolardaki yükselişin etkisiyle haftayı $49.22 seviyesinden yatay kapattı. LME nikel ise arz tarafından bulduğu destekle diğer emtialardan ayrıştı.

Piyasalar yeni haftaya düşük işlem hacmi ile sakin bir başlangıç yaptı. Bugün başlayacak ve yarın sonuçlanacak olan FED toplantısı ve Cuma gerçekleşecek olan BOJ toplantısı öncesinde piyasalarda işlem hacmi zayıf. ABD endeksleri dün küçük eksilerle kapanırken, Çin tarafında alışlar, Japonya’da ise yatırımcıların yen gibi güvenli varlıklara yönelmesiyle satışlar izledik. Piyasalar Fed toplantısından bir faiz artışı çıkma kararına şans vermezken, yine de ekonomideki iyileşmenin altını çizerek yakın bir zamanda faizlerin artırılacağı sinyali vermesi riskine hazırlanıyor. Dolar endeksi toplantı öncesinde geriledi. LME bakır, dolardaki gerilemeye rağmen toplantı öncesi belirsizlik nedeniyle gelen kar satşlarıyla geriledi. $4.859 seviyesine kadar gerileyen bakır, kritik $4890 seviyesinin hemen üzerinde %0,45 ekside işlem görmeye devam ediyor.

Haftanın geri kalanında FED ve BOJ toplantılarının yanı sıra,  ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve GSYİH, Euro Bölgesi’nde ise enflasyon ve GSYİH verileri izlenecek.İndir

2016-29.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta, Brexit sonrası zarar gören risk iştahı artmaya devam ederek 2016 yılı zirvelerini test etti. ABD’de güçlü başlayan ikinci çeyrek bilanço sezonu, Çin’de beklentilerin üzerinde açıklanan veriler ve gelişmiş ülkelerden parasal genişleme gelebileceği  beklentileri ile global bazda riskli varlıklarda yükselişler izlendi.

ABD’de beklentilerin üzerinde kalan kar rakamları ve ABD ekonomisindeki sağlam büyümeye dair işaretlerle ABD hisse senetleri arka arkaya üçüncü haftada da artış gösterdi. S&P 500 endeksi tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselirken, Nasdaq ve Dow Jones ise 2016 yılı zirvesine yükseldi. Hafta boyunca yükselen bir görünüm sergileyen euro, ABD’de Cuma günü beklentilerin üzerinde açıklanan güçlü perakende satışlar verisi sonrası 200 günlük harekletli ortalamasını kırarak dolar karşısında 1,1087 seviyesinin altına geriledi.

Geçtiğimiz hafta Çin tarafında ise yoğun veri akışını izledik. Hafta başında beklentilerin altında açıklanan ticaret verileri sonrası Cuma sabahı açıklanan ve beklentilerin üzerinde gelen,büyüme, sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri ekonomideki ivmenin yavaşladığına dair endişeleri azalttı.  Çin’de ekonomi ikinci çeyrekte bir yıl öncesine göre %6,7 büyüme gerçekleştirirken (önceki %6,7); %6,6 olan beklentilerinde hafif üzerine çıktI.

Petrol fiyatları arzın düşeceği beklentileri ile hafif yükselde de iki ayın en düşük seviyelerinden uzaklaşamadı. Filipinler’deki nikel arzına dair endişelerle yükselen nikel diğer LME metallerine de öncülük etti. LME bakır arz fazlası endişelerine rağmen riskli varlıklardaki ralliye katılarak hafta başında $5032 ile Nisan’dan bu yana en yüksek seviyeyi test etti ancak zayıf Çin ticaret verisi sonrası kazançlarının bir kısmını geri verdi. Çin ekonomik büyümesindeki sabitlik, ABD’de faiz artışlarının erteleneceğine dair belirtiler, İngiltere Merkez Bankası’nın Ağustos ayında faiz indirimine gideceği sinyalleri ve yeni genişlemeci politika haberleri beklentileri ile bakır haftayı %4,98 primle kapattı.

Cuma gecesi yükselen tansiyon sonrasında Türkiye’de darbe girişiminin olumsuz sonuçlanmasının ardından global piyasalarda yatırımcılar darbe girişimi haberleri ile yöneldikleri  güvenli limanlardan çıkış yaptı.  Yen gerilerken, dolarda yükselişler izliyoruz.

Çin konut fiyatları artışındaki yavaşlama Çin ekonomisine ilişkin endişeleri yeniden su yüzüne çıkararak Çin piyasalarını baskıladı. Ham petrol fiyatlarında yaşanan gerileme ise rekor yüksek seviyelerde seyreden Wall Street'te iştahı azalttı. ABD'de borsalar dün Bank of America'nın beklentilerin üzerinde çıkan bilanço açıklamasının ardından bulduğu destekle hafif yükselişler gerçekleştirdi.

Filipinler’in çevre kirliliği konusunda yeterince önlem almayan Berong Nickel Corp`un üretimini durdurması sonrası LME nikel dün %3,7 yükseliş kaydetti. Dün günü yatay artıda kapatan LME bakır, dolardaki yükselişe rağmen bugünde %0,35 primle $4950 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor.

Haftanın geri kalanında ECB toplantısı, ABD’de haftalık işsizlik maaş başvuruları veri ve  Euro Bölgesi’nde imalat PMI endeksini izleyeceğiz.İndir

2016-28.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftada Brexit sonrası artan belirsizlikler ve global büyüme endişeleri nedeniyle artan riskler petrol, metaller ve Avrupa hisselerinde satış baskısına neden olurken; ABD ve Çin piyasalarındaki dalgalı seyre rağmen hisse senetleri tarafında alımlar hakim oldu. Cuma günü açıklanan ABD istihdam verilerinden sonra ise piyasalar genelinde alımlar izlendi.

Haftanın ilk gününde piyasalarda yaşanan bahar havası uzun sürmedi. ABD piyasalarının kapalı olduğu günde Brexit kararını kısa süreliğine unutan piyasalar, global merkez bankalarının gevşek para politikalarıyla piyasayı destekleyeceği beklentisi ile yükseldi. LME bakır $4960 ile iki ayın zirvesini test etti. Nikeldeki üretim kesintilerinin ileri tarihlere ertelenmesi ihtimali ile 9 ayın zirvesinden gerileyen nikelin baskısı ve Çin piyasalarındaki yükselişin “Çin Balonu” olarak adlandırılması ile piyasalar genelinde gerileme başladı.

İngiltere Merkez Bankası başkanı Marc Carney’in, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışının global ekonomik büyümedeki yavaşlamayı arttıracağı yönündeki açıklamaları global büyüme endişelerini arttırdı.  Artan stoklar, arz fazlası endişeleri, dolardaki güçlenme, petroldeki gerileme ve büyük üreticiler tarafından girilen hedging işlemlerinin de baskısıyla bakırdaki gerileme hafta boyunca devam etti.

Çarşamba akşamı açıklanan FOMC tutanakları beklentileri değiştirmek adına bir şey sunmadı. Brexit referandumu öncesi gerçekleşen toplantının tutanakları, Fed’in Brexit’in etkisini görmek isteyeceğine işaret ederken, Cuma günü açıklanan ABD istihdam verilerinin beklenenden güçlü gelmesi ABD’de resesyon endişelerinin hafiflemesini sağladı. ABD’de tarımdışı istihdam Haziran ayında 287.000 ile 8 ayın en büyük artışını kaydetti (beklenti 180.000). ABD endeksleri Avrupa endekslerinden ayrışarak haftayı pozitif kapattı.

Cuma günü açıklanan istihdam verisinin ABD ekonomik görünümünü berraklaştırmasının yanı sıra Japonya ve Çin’den daha fazla genişleyici politika geleceği ile piyasalar yeni haftaya pozitif başladı. Hafta sonu Çin’de %1,9 açıklanan enflasyon rakamı, ülkenin para politikasında gevşemeye gideceği beklentilerini güçlendirdi. Artan risk iştahı ve nikeldeki yükseliş öncülüğünde metallerde yükseliş izlenirken, hisse senedi endeksleri de ABD ekonomisine duyulan güvenle yükseldi. S&P 500 endeksi dün tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselirken, Nasdaq ve Dow ise 2016 yılı zirvesine yükseldi.

Haziran ayını %4,22 primle kapatan LME bakır geçtiğimiz hafta %4,4 gerileyerek kazançlarını geri vermişti. Dolarda yaşanan yataylaşma, Çin tarafından ekonomiye yeni destekler geleceği beklentileri ve nikele gelen alımların etkisiyle LME bakır yeni haftanın ilk işlem gününü %1,1 primle kapatarak kayıplarını telafi etmeye başladı. Bugün ise %1,86 primle $4833 seviyesinde. Filipinler’deki nikel arzına dair endişelerle LME nikel dün günü %1,5 primle kapatırken bugün %3,64 artıda işlem görmeye devam ediyor.

 İndir

2016-26.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

İngiltere Avrupa Birliğinden ayrılmaya %51,9 oy çokluğu ile karar verdi. Karar sonrası piyasalarda sert hareketler görüldü. İngiltere Başbakanı Cameron beklendiği gibi görevi bırakacağını duyuruken, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney ise gerektiğinde bankanın ek önlemler alabileceğini belirtti.

Geride bıraktığımız hafta global piyasaların gündeminde  sadece Brexit oylaması vardı. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nde  kalmasına yönelik bir sonuç çıkacağı beklentisi ile Cuma gününe kadar riskli varlıklarda yükselişler izledik. Ancak Cuma sabahı açıklanan referandumdan sürpriz bir şekilde AB’den çıkmaya yönelik oyların kazanması ile piyasalar tersine döndü.

Brexit oylamasından hayır sonucu çıkacağı beklentisi ile LME bakır geçtiğimiz hafta içerisinde $4550’den $4795’e kadar yükselmişti (7 haftanın zirvesi). Ancak referandum sonrası yaşanan panikle Cuma sabahı %4 düşüş yaşayarak $4588’e kadar geriledi. Bakır, bu seviyeden gelen alımlarla haftayı $4698’den kapatmayı başardı. Diğer riskli varlıklara oranla bakırda daha sınırlı düşüş izledik. Bakırdaki kayıpların büyük bir kısmının telafi edilmesinde ise piyasların Fed tarafından bu yıl faiz arttırma olasılığını sıfır olarak görmesi etkili oldu. 2017 yılı sonu itibariyle bile Fed’den bir faiz artışı gelme ihtimali %50’den daha düşük görüldü.

Cuma günü para birimleri için de oldukça haraeketli geçti. İngiliz sterlini %8 ile tarihindeki en büyük düşüşü yaşarak dolar karşında yaklaşık son 30 yılın en düşük seviyesine gerilerken, yatrımcılar yen gibi güvenli varlıklara yöneldi. Japon yeni günü %3’ün üzerinde primle kapattı. Dolar endeksi ise diğer para birimleri sepeti karşısında %2,3 yükselerek günün kazananlarından oldu.

Güvenli liman talebindeki artışla ABD ve Almanya tahvil getirileri* sert düşerken, altın hızla yükseldi. Petrol ise global ekonomiye dair endişelerin baskısıyla %5 geriledi.

*Tahvil değer kazandıkça getirisi düşer.

Riskli varlıklardan kaçışın etkisiyle hisse senetlerinde finansal krizden bu yana görülen en büyük düşüşler yaşandı. ABD endeksleri günü %4’e yakın kayıplarla kapatırken, Alman Dax %6,8, İspanyol ve İtalya endeksleri %12, Japon Nikkei ise yaklaşık %8 geriledi. Cuma günü yaşanan düşüş ile global hisse senedi piyaslarında 2 trilyon usd üzerinde kayıp yaşandı.

Piyasalar yeni haftaya da riskten kaçış eğilimi ile başladı. 3 büyük ABD endeksi dün günü %1,5-%2,4 kayıplarla kapattı; Wall Street son 10 ayın en büyük 2 günlük düşüşünü gerçekleştirirmiş oldu. Avrupa ve Asya borsalarında da dün satışlar izledik. Ancak düşük seviyelerden gelen alımlarla piyasalarda bugün bir miktar toparlanma mevcut. Piyasalardan  ayrışan ise güçlü kazançları ile LME metalleri oldu. Brexit’in dalgalandırdığı sudan bakır yukarı çıkmayı başardı. Dün günü yatay kapatan LME bakır, dolar endeksindeki gerilemeden bulduğu destekle bugün %2,4 primle $4820 seviyesinde ve 200 günlük hareketli ortalaması olan $4786 seviyesinin üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

Referandum sonrası bir sürü belirsizlik oluşurken, piyasların kesin gözü ile baktığı tek nokta Fed’in faiz arttırımına gitmeyeceği. Bu durum dolarda gerilemeye neden olarak emtiaları değerlendirdi. Fakat global ekonomiye dair endişeler devam ediyor. Zayıf dolara sahip olmak zayıf global ekonomiye sahip olmak anlamına gelebileceği için tedirgin edici bir faktör.

1973 yılından bu yana birliğin bir parçası olan İngiltere’nin ayrılığının nasıl gerçekleşeceği, ticaret anlaşmalarının, serbest dolaşım ve çalışma izni konularının nasıl şekilleneceği, İngiltere’de Cameron’un istifa edeceğini duyurması sonrasında kimin başa geleceği ve müzakerelerin nasıl şekilleneceği, AB içerisindeki diğer ülkelerin ve İskoçya’nın benzer bir referanduma gidip gitmeyecekleri gibi bir çok soru yatırımcıları meşgul ederken, cevaplarının kısa sürede verilemeyecek olması da piyasalarda baskının bir süre daha devam edebileceğine işaret ediyor.İndir

2016-25.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız hafta global piyasaların gündeminde FED, BOJ, BOE toplantıları ve yaklaşan Brexit oylaması vardı. Haftanın son işlem gününe kadar riskli varlıklarda satış baskısı güvenli varlıklarda ise talep artışı izlendi.

Önemli merkez bankaları hafta içerisinde gerçekleştirdiği toplantılarda Brexit riskine dikkat çekti. Merkez bankaları beklentiler doğrultusunda faiz politikalarında değişikliğe gitmedi. FED gelecek aylar için faiz beklenti seviyelerini düşürürken, Temmuz ayında faiz artırma ihtimalini masada bıraktı. Ancak piyasa Temmuz ayı için faiz artırımı fiyatlamıyor. Piyasalarda fiyatlanan faiz artışı olasılığına baktığımızda sene sonuna kadar 1 faiz artışı daha yapılma olasılığının %40 seviyelerinde olduğunu görüyoruz, Temmuz ayı için ise bu olasılık %6.

FED’in güvercin yaklaşımı sonrasında dolarda sınırlı düşüş yaşandı. Ancak Brexit oylamasında kalmaya yönelik sonuç çıkması, ABD tarımdışı istihdam verisinin iyi gelmesi ve Mayıs ayı verisinde güçlü bir revizyon olması halinde Temmuz ayında faiz artırımı yeniden gündeme gelebilir. Bu durumda doların yeniden güçlenmesini bekleyebiliriz.

BOJ ise Brexit öncesi ek bir genişleyici adım atmadı, Yen’deki güçlenme ciddi boyutlara ulaştı. BOE de, Brexit durumunda sterlinde çok sert değer kaybı olabileceğini belirti.

Brexit endişeleri global risk iştahının belirleyicisi oldu. Anketlerin Brexit’e işaret etmesiyle yen ve altın Eylül 2014’ten bu yana en güçlü seviyelerini test ederken hisse senedi endeksleri satış baskısında kaldı. Alman Dax endeksi son 2,5 ayın, ABD S&P 500 endeksi ise son 1 ayın en düşük seviyesini gördü. LME bakır $4500 seviyesinin altına geriledi. FED’den azalan fazi artırımı beklentileri piyasalar üzerinde çok kısa süreli iyimserlik yaratırken; Perşembe günü AB’de kalma yanlısı İngiliz milletvekilinin öldürülmesinin Brexit yanlılarını azaltacağı beklentileriyle risk iştahı toparlandı. Yaşanan trajik olay İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması ihtimalini azaltan bir fırsat olarak görüldü ve kullanıldı. Cuma günü riskli varlıklarda bahar havası izlendi.

Hafta başındaki kayıplarını telafi eden LME bakırın haftalık bazda kazancı %0,75 oldu. S&P 500 endeksi haftayı %1,18, Şanghay bileşik endeksi %1,4, dolar endeksi %0,38 , petrol %2,2 kayıpla kapatırken altın %1,9 primlendi.

Piyasalar yeni haftaya İngiltere’de hafta sonu açıklanan 3 anketin, Avrupa Birliği’nde kalma yanlısı kampanyanın ivme kazandığını göstermesinin desteğiyle başladı. Sterlin toparlanırken, yatırımcılar riskli varlıklara ilgi göstermeye devam etti. Altın, ülke tahvilleri, yen gibi güvenli varlıklar ise geriledi. Artan risk iştahı ile dün günü %1,9 primle kapatan LME bakır, bugün $50’lık bantta $4600 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor.

Piyasalarda Perşembe günü gerçekleşecek İngiltere referandumunun yanı sıra bugünün ilerleyen saatlerinde FED başkanı Yellen’ın ABD kongresinde yapmaya başlayacağı ve 2 gün sürecek olan konuşmada vereceği mesajlar takip edilecek. Makro veri tarafında ise Perşembe günü Euro Bölgesi ve ABD’de açıklanacak imalat sanayi öncü PMI endeksleri izlenecek.

***FED (ABD Merkez Bankası), BOJ (Japonya Merkez Bankası, BOE (İngiltere Merkez Bankası)İndir

2016-24.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta Brexit oylaması ve FED toplantısının belirsizliği, petroldeki düşüş ve global büyüme endişelerinin yeniden ön plana gelmesiyle riskli varlıklardan kaçış izledik.

Haftaya zayıf ABD istihdam verisinin baskısıyla başlayan piyasalarda haftanın ilk işlem gününde Fed başkanı Yellen’ın konuşması izlendi. Yellen, ileri dönemlerde  faizlerin arttırılacağını söyledi fakat zamanlama konusunda sinyal vermedi. Yellen’ın gelecek aylar vurgusunu yapmaması, yaklaşan Brexit refrandumu ve zayıf istihdam verisi nedeniyle faiz artırımı beklentileri ötelendi. Ötelenen beklentilere rağmen istihdam verisi sonrası 1 ayın en düşük seviyeye gerileyen dolar toparlanarak haftayı %0,58 primle kapattı.

ECB’nin özel sektör tahvil alımına başlaması euroya değer kaybettirirken; Brexit endişeleriyle gerileyen sterlinin de etkisiyle, dolar diğer para birimleri sepeti karşısında yükseldi. 3 büyük ABD endeksi ise hafta içerisinde gördükleri zirve noktalarından gerileyerek haftayı %1’e yakın kayıplarla kapattı.

Petrol 8 ayın zirvesine yükseldi. ABD stoklarının azalmaya devam etmesi, Nijerya kaynaklı arz kesintisi, Suudi Arabistan ve Kuveyt’in Asya’ya fiyat yükseltmesi petrol fiyatlarına destek verdi. Ancak risk iştahındaki azalış ile petrol kazançlarının  bir kısmını geri vererek haftayı %0,9 primle kapattı.

LME bakır, zayıf istihdam verisi sonrası gerileyen dolardan bulduğu destekle geride bıraktığımız haftanın ilk işlem gününde $4748 ile son 1 ayın zirvesini test etti. Ancak  LME stoklarındaki hızlı yükselişin (özellikle G. Kore ve Singapur tarafında) Çin talebine dair endişeleri arttırması ve piyasalardaki riskli varlıklardan kaçış rüzgarının da etkisiyle hafta içerisinde $4483,5 seviyesine kadar geriledi. Haftayı $4516 seviyesinden %3,6 kayıpla kapattı. LME stoklarındaki hızlı artış, piyasanın 6 ay sonra backwardationdan  contangoya dönmesine neden oldu.

Çin’de açıklanan ticaret ve enflasyon verileri yeni hafta başlangıcında bakır üzerinde fazla etkili olmadı. Ancak Perşembe ve Cuma günü kapalı olan Şanghay bileşik endeksi yeni haftaya dün %3,2 gerileyerek başladı. Piyasalar yeni haftaya da yüksek seyreden küresel ekonomik belirsizliklerin baskısıyla başladı. Yarın sonlanacak olan FED toplantısı, ABD’de açıklanacak enflasyon verisi ve Perşembe günü gerçekleşecek BOJ toplantısı haftanın ana gündemini oluşturuyor. Ayrıcıa İngiltere ve İşviçre Merkez Bankaları da bu hafta toplantı gerçekleştirecek.  23 Haziran’da gerçekleşecek İngiltere’nin AB’den ayrılması ile sonlanabilecek referandum öncesinde sterlin ve euroda gerileme devam ediyor.

Dolardaki gerilemenin ve LME stoklarından bir miktar çıkış olmasının etkisiyle dün günü %0,86 primle kapatan LME bakır azalan risk iştahı, gerileyen petrol fiyatları ve FED toplantısı öncesi artan endişelerle bugün $4518-4570 dar bandında işlem görmeye devam ediyor.

Haziran ayı için artık FED’den faiz arttırımı beklenmiyor. Ancak Brexit oylamasının AB’de kal yönünde çıkması ve Haziran ayı ABD tarımdışı istihdam rakamının güçlü gelmesi, Mayıs ayında ise iyi bir revizyon olması halinde FED’in Temmuz ayı için faiz artırım ihtimali canlanacaktır. Arz/talep dinamikleri dengeye gelemeyen petrol $50 seviyesi üzerinde tutunamadı. Bugün $48,2 seviyesinde işlem görüyor.

*Dolar endeksinin hesaplanmasında Japon Yeni (%13,6), Euro (%57), Kanada Doları(%9,1), İngiliz Poundu(11,9), İsveç Kronu(%4,2) ve İsviçre Frangı(%3,6) olmak üzere 6 adet majör para birimi kullanılmaktadır. İndir

2016-23.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta piyasaların gündeminde ECB ve OPEC toplantıları, Çin, ABD ve Avrupa’da açıklanan imalat verileri ve ABD istihdam verileri vardı. Toplantılar önemli bir etki yaratmazken,  piyasaları etkileyen en önemli gelişme Cuma günü ABD’den gelen zayıf  tarım dışı istihdam rakamı ve bunun FED faiz artışı beklentilerine yansıması oldu. 

Geride bıraktığımız haftanın ilk işlem gününde kapalı olan LME bakır, haftaya küçük eksilerle başlasa da Çarşamba sabahı Çin’den gelen imalat PMI verileri sonrası kayıplarını artırdı. Caixin imalat endeksi önceki verinin altında kalarak Çin fabrika faaliyetlerinin Mayıs’ta üst üste 15. ayda da daraldığını gösteririken, resmi imalat PMI verisi ise daha iyimser bir tablo çizerek 50,1 ile genişleme bölgesinin hemen üzerinde açıklandı. Petroldeki gerileme ve güçlü dolar da bakırı baskıladı. Mayıs ayını %7 kayıpla kapatan bakır, geçtiğimiz haftayı yatay kapattı. Ancak Cuma günü beklentilerin oldukça altında açıklanan zayıf tarım dışı istihdam verisi sonrası dolardaki gerilemeden destek bulanrak yaklaşık %2 yükseldi, haftayı $4683 seviyesinden kapattı.

Petrol fiyatları, Ortadoğunun önde gelen üreticilerinin üretim oranını yüksek tutacakları beklentileriyle hafta başında gerilese, OPEC toplantısından üretim hedefi konusunda anlaşma çıkmaması ile bir miktar toparlanıp haftayı %1,4 ekside kapattı.

Perşembe günü piyasalarda ECB toplantısı takip edildi. Draghi’nin konuşmasında Brexit referandumu ve global triskler yer alırken, faiz oranlarının mevcut ya da daha düşük seviyelerde olmasının sürdürüleceğini açıkladı. 2016 yılı büyüme tahminini %1,4’ten %1,6’ya yükseltti.

Haftanın en önemli gelişmesi Cuma günü açıklanan ABD tarımdışı istihdam verisi oldu. FED’in son zamanlarda Haziran ayında bi artış olabileceği sinyalleri vermesi veriyi daha da önemli kıldı. 164.000 kişi artış olarak açıklanması beklenen veri, 38.000 artış göstererek Eylül 2010'dan bu yana en düşük artışı kaydetti. İşsizlik oranı ise %4,7 açıklandı (beklenti %4,9). Olumsuz veri, FED’in faiz artırımı planlarını öteleyeceği yönünde algı yarattı. Veri, ABD ana endekslerini satış getirdi, endeksler haftayı küçük kayıplarla kapattı. Dolar endeksi ise haftayı %1,56 kayıpla kapattı.

Piyasalar yeni haftaya Cuma günkü verileri fiyatlayarak başladı. Zayıf dolardan bulduğu destekle dün gün içerisinde $4748’e kadar yükselen bakır (12 Mayıs’tan bu yana en yüksek) günü $4676 ile günün en düşük seviyesinden kapattı. Zayıf talep ve LME stoklarında izlenen hızlı yükseliş nedeniyle LME bakır bugün %2 ekside $4580 seviyesinde işlem görmeye devam ediyor.

Piyasalarda dün akşam FED başkanı Yellen’ın konuşması izlendi. Yellen ileri dönemlerde faizlerin artırılacağını söyledi fakat zamanlama konusunda ise bir sinyal vermedi. Yellen, geçtiğimiz ayın istihdam raporunun "hayal kırıcı" olduğunu fakat yalnızca istihdam verilerine çok fazla odaklanmamak gerektiğini belirtti. Genel olarak bakıldığında Haziran ayında FED’in faiz arttırma ihtimali masadan kalkmış gibi duruyor. Temmuz ayı için ise, bir sonraki verinin oldukça güçlü gelmesi ve Mayıs ayı verisinin de iyi bir seviyeye revize edilmesi şart.

Bakır fiyatlarının seyri açısından Çin’de yarın sabah açıklanacanak ticaret verileri ve Perşembe günü açıklanacak enflasyon verisi önem arz ediyor.İndir

2016-22.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta Çin tarafında önemli veri olmaması nedeniyle, küresel risk algısı daha çok ABD verileri ve doların seyri ile belirlendi. ABD’de arka arkaya açıklanan güçlü verilere rağmen dolarda görülen ılımlı seyir, piyasalara destek verdi.

Veriler, ABD ekonomisinin önümüzdeki aylarda faiz artırması için yeterince güçlü olduğunu destekledi. Diğer taraftan Cuma günü Harvard’da konuşan FED başkanı Yellen, “koşullar oluşursa, önümüzdeki aylarda faiz artırımı uygundur” açıklamasında bulundu. FED'in faiz arttırımı söyleminde şahin tarafa kaydığı noktalarda doların yükselmesi ile beraber riskli varlıkların özellikle de hisse senetlerinin zayıfladığını ve endekslerde düşüşler yaşandığını görüyorduk. Ancak son dönemde faiz artış olasılığının artmasına (Fed Funds Future'da Haziran ayı için ihtimal %4'lerden %30'lara çıkmış durumda) rağmen hisse senetlerinde olumlu performans izledik. Bu durum bir miktar doların yatay kalmasından kaynaklandı. Dolar endeksi artan faiz artımı beklentilerine rağmen haftayı %0,2 primle kapattı.  ABD endekslerinde ise petroldeki yükselişin de desteği ile yukarı yönlü hareketler izledik. S&P 500 endeksi haftayı %2,28 primle kapattı.

FED’in Haziran ayı toplantısı 14-15 Haziran’da gerçekleşecek. Brexit oylaması ise 23 Haziran’da. Dolayısıyla FED’in Brexit oylaması öncesinde faiz artırımına gitmesi piyasalardaki volatiliteyi daha da arttıracağı için, Haziran ayında artırım gelmemesi olası.

Haftaya ekside başlayan petrol, hafta genelinde yukarı yönlü seyir izleyerek haftayı %3,3 primle kapattı. Ancak 6 ay sonra ilk kez gördüğü $50 seviyesinin üzerinde tutunamadı.

Yatay kapanan Çin piyasalarında ve dolarda izlenen hafif yükselişten etkilenmeyen LME bakır, ABD piyasaları ve petroldeki yükselişten yön bularak haftayı %2,53 primle kapattı. Mayıs ayı genelinde dolarda izlenen yükseliş nedeni ile LME bakırın aylık kaybı %7,5’in üzerine çıktı (Kasım 2015’ten bu yana en yüksek).

Dün ABD ve İngiltere piyasaları kapalıydı. Bugün yeniden işlem görmeye başlayan LME bakır, $4651-4697 dar bandında kaldı. Yarın sabah Çin’de açıklanacak imalat PMI verileri bakırın seyri açısından oldukça önemli. Piyasalara yön verecek bir diğer önemli veri ise Cuma günü ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri.İndir

2016-21.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasaları etkileyen en önemli gelişme, Fed’in faiz artışına yönelik piyasadaki fiyatlamaların hızla şahin yöne kayması ve buna paralel doların hareketi idi. Böylece haftanın gündemini Fed toplantı tutanakları ve Fed yetkililerinden gelen açıklamalar belirledi. Tutanaklara göre, birçok Fed üyesinin, ekonomik büyümenin beklendiği şekilde ivme kazandığı ve Haziran’da bir faiz artırımının uygun olabileceği şeklinde görüş bildirdiği görüldü. Hafta başında Fed Fund Futures piyasalarında Haziran ayında faiz artırımı ihtimali %4’lere düşmüşken, hafta sonuna doğru %30 seviyelerine yükseldi. Haziran ayı artışının canlı kalması, dolarda yukarı yönlü hareketlere, riskli varlıklarda satışlara, emtialarda gerilemeye yol açtı.

Doların diğer para birimleri sepeti karşısındaki hareketini izleyen dolar endeksi haftayı %0,75 primle kapattı.  Bölgesel arz kesintileri kaynaklı dahi olsa petrol fiyatlarında süren toparlanma ise, risk algısındaki bozulmayı kısmen sınırladı. Dolardaki yükselişe rağmen, ham petrol haftalık bazda %3,3 kazanç elde ederek en çok kazandıranlardan oldu.

Enerji hisselerindeki yükseliş ve Apple’da yaşanan alım dalgası ile haftaya güçlü başlayan Wall Street, faiz artırımı haberlerinin etkisi ile kazançlarının bir kısmını geri verse de haftayı genel olarak yatay-artıda kapattı.

Hafta genelinde dolardaki yükselişin baskısında kalan LME bakır ise, Perşembe günü $4540 ile Şubat ortasından bu yana en düşük seviyeyi test etti. Petroldeki güçlü seyrin kayıpları bir miktar sınırlamasına rağmen LME bakır haftayı %1 ekside kapattı.

Volatilitesi oldukça yüksek olan bir haftanın ardından piyasalar yeni haftaya sakin başladı. Dün piyasalarda yine Fed üyeleri açıklamaları izlendi. Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, veriler zayıflamadığı sürece Haziran ayında bir faiz artışının uygun olduğunu söylerken St. Louis Fed Başkanı James Bullard da faizleri çok uzun süre düşük seviyelerde tutmanın mali istikrarsızlığa yol açacağını ifade etti.

ABD borsalarında dün Fed'in yakın zamanda faiz artıracağına dair endişeler etkisini gösterdi. Apple hisselerindeki % 1,27'lik yükselişe rağmen 3 büyük endeks günü küçük eksilerle kapattı. Petrol fiyatları işlem hacminin düşük kaldığı dün, doların da değer kazanmasıyla beraber gerilerken; stokların düşme ihtimali fiyatlardaki kayıpları sınırlı tuttu. Dün günü yatay-ekside kapatan LME bakır, bu sabah Asya piyasaları ve petrolde yaşanan gerilemenin yanı sıra güçlü dolara rağmen %0,7 primle $4600 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor.

Cuma günü ABD’de açıklanacak revize GSYİH verisi ve yine Cuma günü Fed Başkanı Yellen’ın Harvard’da yapacağı konuşma, faiz artışı konusunda Fed’in tutumuna yönelik daha fazla ipucu verecek. Ancak 23 Haziran’da yapılacak referandumla oylanacak Brexit olarak tanımlanan İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması girişimi oylaması da piyasalar açısından önemli bir risk. FED’in oylama öncesinde faiz artışına gitmesi piyasalardaki volatiliteyi daha da arttıracaktır. Bu nedenle faiz artırımının Temmuz ayına kalması da beklenebilir.

 İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (15.08.2022) USD: 17,9689 - EUR: 18,502 - GBP: 21,8895 Fixing Kurları (14.08.2022) USD: 18,124 - EUR: 18,6641 - GBP: 22,0787 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0298 - GBP / USD: 1,2182