Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2015-32.Hafta

             DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta global piyasalarda, Fed’in Eylül ayında faiz artırımına başlayacağına yönelik beklentiler fiyatlandı. Atlanta Fed Başkanı’nın yaptığı açıklamalar ve olumlu ABD verileri Eylül ayında faiz artırımı beklentilerini artırırken; dolar da bu duruma bağlı olarak güçlendi. Güçlenen doların yanı sıra petrol fiyatlarındaki gerilemenin de etkisiyle baz metaller  geriledi. LME bakır haftayı %1,3 kayıpla $5156,5 seviyesinden kapattı.

 

Piyasalardaki arz fazlasından dolayı Temmuz ayında %20’ye yakın değer kaybı yaşayan petrol fiyatları geçtiğimiz haftaya %5’lik keskin düşüşle başladı. Petrol fiyatlarındaki düşüşün baskısının yanı sıra, beklentilerin altında açıklanan Çin imalat verisinin de etkisiyle LME bakır haftanın ilk işlem gününde $5142 seviyesine kadar geriledi.

Fed’den Lockhart’ın, Eylül ayında faiz artışını desteklememesi için ABD ekonomisinde gözle görülür bir kötüleşme olması gerektiğini yönündeki söylemleri doları destekledi. Beklentilerin üzerinde açıklanan ABD hizmet verisinin yanı sıra piyasaların dikkatle takip ettiği ABD tarım dışı istihdam verisinin de piyasa beklentilerini karşılayacak seviyede açıklanmasının etkisiyle dolar endeksi Cuma günü 3 ayın zirvesine yükseldi. Dolardaki yükselişin baskısında kalan LME bakır Cuma günü $5121 ile 6 yılın yeni en düşük seviyesini test etti.

Piyasalar yeni haftaya hafta sonu Çin’de açıklanan zayıf dış ticaret verileri ile başladı. Son dönemde zayıf gelen ekonomik aktiviteye ilişkin veriler Çin’in %7 düzeyindeki 2015 yılı büyüme hedefinin gerçekleşmeme riskine işaret ediyor. Beklentilerin çok altında açıklanan ihracat verisi ise büyüme açısından önemli risk oluşturuyor. Zayıf verinin ardından hükümetin ekonomiye olan destekleri arttıracağı beklentisi oluşurken, Şanghay bileşik endeksi dün günü %5 primle kapattı. Açılıştan hemen sonra $5118’e kadar gerileyerek bakır, Çin piyasalarındaki destek beklentisinden etkilenerek yükseldi, günü %2,75 artıda kapattı.

Piyasalar, Çin’den ekonomiyi destekleyecek yeni paketler sunmasını beklerken Çin hükümeti ihracatı desteklemek için Yuan’da %1,9 devalüasyona gitti. Devalüasyon haberinden etkilenmeyen Şanghay bileşik endeksi bugün yatay kapandı. Sabah erken saatlerde gelen short-coveringlerin etkisi ile $5363,5’e kadar yükselen bakır, Çin’den beklenen hareketin gelmemesi ve petroldeki düşüşün devam etmesinin etkisiyle $5109‘a gerileyerek (-%3,57) 6 yılın yeni en düşük seviyesini gördü.

Yunanistan ve euro bölgesinin gece boyu süren görüşmelerin ardından ülkeyi mali çöküşten kurtaracak ve euro bölgesinde kalmasını sağlayacak olan kurtarma paketi konusunda anlaşmaya varıldı. Anlaşma haberi ile yükselen euro, dolar kaşısında 1,1070 seviyesinden işlem görüyor (%0,44). Dolar endeksi ise eurodaki güçlenmeye bağlı olarak yatay-ekside $97 seviyesi etrafında hareket ediyor.

 

Haftanın geri kalanında Çin, Euro Bölgesi ve ABD’de açıklanacak perakende satışar ve sanayi üretimi verileri izlenecek.İndir

2015-31.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde FED toplantısı sonrası gelen açıklamalar ve ABD verileri vardı. Çin borsalarında görülen volatilite ve emtia fiyatlarında yaşanan düşüş ise  hafta genelinde devam etti. 

Piyasalar geçtiğimiz haftaya Şanghay Bileşik endeksinin %8,5 ile 2007’den bu yana en büyük günlük düşüşü kaydetmesiyle başladı. Risk iştahı azalan yatırımcılar devlet tahvilleri ve Japon yeni gibi yatırımlara yönelirken, ABD borsaları da Çin ekonomisine dair endişelerle beraber haftaya kayıpla başladı. Dolar endeksinin 96,288 ile 14 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyeye gerilemesine rağmen, LME bakır haftanın ilk işlem gününü %1,3 kayıpla kapatırken $5164 ile 6 yılın en düşük seviyesini test etti. Pekin’de kapanışın ardından gelen açıklamada hükümetin hisse senetlerinden desteği geri çekmediği ve piyasayı istikrarlaştırmaya devam edeceği belirtilse de Çin hisselerindeki zayıf seyir sonraki günlerde de devam etti.

FED toplantısı öncesinde short pozisyon sahiplerinin pozisyon kapatmaya yönelmesi ve Çin’den yeni teşvik geleceği spekülasyonu ile LME bakır Salı gününü %2,1 primle kapatırken, Çarşamba sabahı açılıştan sonra $5398 ile haftanın zirvesini gördü.

FED Çarşamba akşamı sonlanan toplantısında beklendiği gibi faiz oranında değişikliğe gitmedi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, ABD ekonomisinin ve istihdam piyasasının güçlenmeye devam ettiğini söyleyerek, Eylül ayı toplantısında faiz artırımı için kapıyı açık bıraktı. Açıklamaların beklentilere paralel olması nedeniyle short covering rallisinin momentumunu kaybeden bakır, dolardaki güçlenmenin baskısıyla geriledi.

FED toplantısını atlatan piyasalarda gözler, Perşembe günü açıklanan ABD’nin 2. çeyrek büyüme verisine çevrildi. 2. çeyrekte büyüme %2,5 beklentisine karşılık %2,3 açıklanırken önceki veri-%0,2’den %0,6’ya revize edildi. Dolayısıyla veri piyasalar tarafından büyümedeki artışın devam ettiği şeklinde yorumlanırken FED’in faiz artırımına yaklaştığı beklentilerini güçlendirerek doları destekledi. ABD borsaları ise Cuma günü enerji hisselerine yaşanan düşüşle haftayı kayıplarla kapattı.

Temmuz ayına $5752 seviyesinden başlayan bakır, %9,2’lik değer kaybıyla ayı $5224 seviyesinden kapattı. Bakırdaki kayıplarda, Yunanistan krizi, Çin ekonomisine dair endişeler, artan üretim miktarları, azalan maliyetler, petrol fiyatındaki gerilemeler ve FED’in faiz artırımına yaklaştığı dolayısıyla da doların güçleneceği beklentileri etkili oldu. Bakırın ilk 7 ay ortalaması ise $5855 oldu.

Piyasalar yeni haftaya, hafta sonu Çin’de 50,2 piyasa beklentisine karşılık 50 seviyesinde açıklanan resmi imalat PMI verisinin yarattığı endişe ile başladı. Çin talebine ilişkin korkuların yanı sıra dün petrol fiyatlarında görülen %5’lik keskin düşüşün de etkisiyle LME bakır $5142’ye kadar gerileyerek 6 yılın yeni en düşük seviyesini gördü.$5114 seviyesindeki teknik desteğin kırılması halinde $5000 seviyesindeki psikolojik destek ve ardından en son Temmuz 2009’da görülen $4710 seviyesinin gündeme gelmesi beklenebilir.

Dün günü %0,6 kayıpla kapatan bakır, bugün gelen tepki alımlarının etkisiyle $5266’ya kadar yükseldi. %1 primle $5245 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Haftanın en önemli gelişmesi olarak Cuma günü ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi izlenecek.İndir

2015-30.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Piyasalarda geçen ay volatiliteyi artıran Yunanistan borç krizinin bir süreliğine de olsa çözülmesi euroyu güçlendirirken, LME bakır hafta ortasından itibaren dolarda görülen gerilemeye rağmen haftayı %3,8 gibi ciddi bir kayıpla kapattı. Arz tarafındaki artışlar, Çin ekonomisindeki zayıflama, düşük petrol fiyatları ve Fed’in faiz artırımına yaklaşması;dolayısıyla doların önümüzdeki günlerde güçleneceği beklentisi ile bakır geriledi.

Yunanistan’ın ECB ödemesini yapması ile oluşan pozitif havanın ardından yükselişe geçen euro, haftayı %1,4 primle kapattı. Geride bıraktığımız hafta başında, Nisan’dan bu yana ilk kez 98 seviyesinin üzerine çıkan dolar endeksi ise eurodaki güçlenme ve ABD’de açıklanan zayıf şirket bilançolarının etkisiyle sert düşüş kaydetti.  ABD borsaları ise 2. çeyrek bilanço dönemine yönelik iyimserliği, terknoloji şriketleri tarafından açıklanan zayıf bilançoların silmesiyle hafta genelinde % 2 geriledi.

Çin’de Cuma sabahı açıklanan Caixin imalat PMI verisi 48,2 ile beklentilerin altında ve 15 ayın en düşük seviyesinde açıklandı. Zayıf verinin talebe dair endişleri artırmasıyla LME bakır $5191,5 ile 6 yılın en düşük seviyesini test etti.

Piyasalar yeni haftaya Wall Street’te yaşanan düşüş ve Çin’e yönelik endişelerle moralsiz başladı. Şanghay bileşik endeksi dün  % 8,5 ile 2007’den bu yana en büyük günlük düşüşünü kaydetti. Zayıf verinin ve petroldeki gerilemenin etkisiyle dün $5164 ile 6 yılın yeni en düşük seviyesini, test eden LME bakır, günü % 1,3 kayıpla kapattı. Pekin’den dün kapanışın ardından gelen açıklamaya göre hükümet, hisse senetlerine verdiği desteği geri çekmedi ve piyasayı istikrarlaştırmaya devam edeceğini açıkladı. Ancak Şanghay bileşik endeksinin bugün yine %1,68 kayıpla kapanması endişelerin yatışmadığını gösterdi.

Dolar ve bakır arasındaki ters yönlü korelasyon bozuldu. Dün 96,288 ile 14 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyeyi gören dolar endeksine rağmen LME bakır zayıf kalırken, bugün dolardaki yükselişe rağmen LME bakır tepki alımlarının etkisiyle sert bir yükselişle $5333 seviyesine kadar yükseldi. Şu an %1,85 primle $5300 seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. $5346 seviyesi direnç, $5119 ise destek seviyesi olarak izlenebilir.

Haftanın gündeminde  FED’in bugün başlayan ve yarın sonlanacak FOMC toplantısı var. Her ne kadar yakın zamanda FED’in faizleri artırması tahmin edilmese de Eylül ayında bu artışa gitmek için hala kararlı olduğu düşünülüyor. Açıklamalarda olumlu gelen ABD verilerine ilişkin faiz artış ipuçları verilmesi bekleniyor. Perşembe günü ise ABD’nin 2. çeyrek büyüme verisi takip edilecek. İlk çeyrekteki %0,2’lik daralmanın ardından 2.çeyrekte %2,9’luk bir büyüme bekleniyor. Veri beklentiler düzeyinde açıklanırsa, dolarda yükseliş beklenebilir.İndir

2015-29.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta global piyasaların gündemini Çin’deki yoğun veri akışı, Fed Başkanı Yellen’ın kongrede yaptığı  konuşma ve Yunanistan Parlamentosunun kararı oluşturdu.

Piyasalar geçtiğimiz haftaya Çin’de beklentilerin üzerinde açıklanan ticaret verileri ile başladı. İhracatın %1 beklentisinin üzerinde %2,8 artış göstermesi emtiaları destekledi. Güçlü verinin desteği ile Pazartesi $5648’e kadar yükselen bakır, Çarşamba sabahı yine beklentilerin üzerinde açıklanan Çin perakende satışlar, sanayi üretimi ve büyüme verilerinin desteği ile $5668’e kadar yükselerek haftanın zirvesini gördü. 2014 yılında kaydedilen %7,4’lük büyüme oranı ile son 24 yılın en düşük büyümesini kaydeden Çin ekonomisi, 2015 yılı 2. çeyreğinde yıllık bazda %7 büyüdü. İlk çeyrekteki büyüme oranının korunması ve %6,8 olan piyasa beklentilerinin bir miktar aşılması olumlu hava yarattı.

Yellen'in ABD kongresinde yaptığı sunum genel itibariyle ekonomi konusunda iyimserdi. Faiz artışlarının bu sene başlama olasılığının yüksek olduğunu tekrarlaması ve ekonomik verilerden daha güçlü olanlarına yoğunlaşması nedeniyle de açıklamaları nispeten daha "şahince" olarak algılandı.

Referandumla kemer sıkma politikalarına hayır diyen Yunanistan’ın kreditörlerle yaptığı görüşmeler, anlaşmaya varıldığının açıklanması ile sonuçlandı. Bu çerçevede, Yunanistan parlamentosunda Çarşamba gecesi yapılan oylamada 86 milyar euroluk kurtarma paketi kapsamındaki reformlar kabul edildi. Anlaşma ile birlikte Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkmasının önünde geçildi. Ancak içerdiği yüksek kemer sıkma uygulamalarından ötürü Atina sokakları pakete karşı eylemlere sahne oldu. Artan şiddetli eylemlere paralel olarak euro, dolar karşısında gerilemeye başladı. Fed Başkanı Yellen’ın açıklamalarının ardından güçlenen doların da etkisiyle euro/usd paritesi Mayıs ayından bu yana en büyük haftalık düşüşünü kaydetti.

Son dönemdeki volatil seyrini geçtiğimiz hafta da sürdüren LME bakır, hafta boynca $5458-5668 bandında işlem gördü. Piyasadaki risk algısının bozulması ve dolardaki güçlenmenin baskısıyla haftayı %1,8 kayıpla $5481,5 seviyesinden kapattı.

Global piyasalar yeni haftaya ise değerlenen dolar ve onun baskısıyla gerileyen emtia fiyatları ile başladı. Dolar endeksi 3 ay sonra tekrar 98 seviyesinin üzerine çıkarken; euro dolar karşısında 1,0808’e kadar geriledi. Gelecek hafta yapılacak FOMC toplantısından faiz artırım kararı çıkma ihtimali olmasa da, Eylül veya Aralık'a yönelik sinyaller piyasalar tarafından merakla takip edilecek.

Hafta başından bu yana $5429-5545 bandında işlem gören LME bakır, dün günü küçük bir kayıpla kapattı. Bugün ise $5455  ile yatay hareketine devam ediyor. Makro veri açıklamaları açısından oldukça sakin bir haftadayız. Perşembe günü ABD işsizlik maaş başvuruları, Cuma günü ise Euro Bölgesi öncü imalat PMI verisi izlenecek. Karışık sinyaller veren bakırda $5421 seviyesi destek, $5545 ise direnç seviyesi olarak izlenebilir.

 

 

 İndir

2015-28.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Yunanistan’da “hayır” sonucu çıkan referandum sonrasında izlenen olumsuz haber akışının yanı sıra Çin borsalarında görülen aşağı yönlü sert hareketin devam etmesi, hafta başında piyasalarda riskten kaçış eğilimini arttırdı. Riskli varlıklar sınıfına dahil olan LME metalleri, nikel ve bakır öncülüğünde geriledi. Çarşamba günü %6 düşüşle günlük kayıp limitini dolduran Şanghay bakır işleme kapatıldı. Şanghay bakırı izleyen LME bakır ise $5240 ile son 6 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Yüksek volatilite altında haftanın son 3 işlem gününde toparlanan Şanghay borsasında yükseliş %15’i buldu. Çin borsalarından bulduğu desteğin yanı sıra, Yunanistan’a ilişkin olumlu gelişmeler, dolardaki gerileme ve short coveringlerin (açılan kısa pozisyonların karı realize etme amacıyla kapatılması) etkisiyle yükselen bakır, opsiyonların çalışması ile Perşembe günü $5722,5’e kadar çıktı, ancak kalıcı olmadı. Hafta genelinde $480’lık geniş bir bantta işlem gören LME bakır haftayı da %2,9 kayıpla $5582,5 seviyesinden kapattı.

Çarşamba günü açıklanan FED toplantı tutanaklarında, Yunanistan tarafında yaşanan gelişmelerin eskiye oranla daha çok göz önünde bulundurulduğu ve Çin tarafında yaşanan yavaşlamanın belirsizliği arttırdığına vurgu yapıldı. Faiz artışı konusunda daha çok veriye ihtiyaç olduğu ve faiz artışı için uygun ortamın henüz oluşmadığına değinildi. Açıklamların ardından ABD’de 3 büyük endeks günü %1,5 civarı kayıplarla sonlandırdı.

Yeni haftanın ilk işlem gününe Yunanistan anlaşmasıyla başladık. 17 saat süren ve dün sabah sona eren görüşmeler sonucunda Yunanistan yapması gereken reformlar konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı. Bu açıklamayla beraber Yunanistan’ın şimdilik Euro’dan çıkma fikri masadan kalkmış oldu. Ancak anlaşmanın gerçekleşmesi için Yunanistan’ın vergi artışlarından, emeklilik reformuna kadar bir yığın düzenlemeyi Çarşamba gününe kadar parlamentodan geçirmesi gerekiyor. Anlaşma haberleri sonrası euro/dolar paritesinde hareketlilik görüldü.Dolardaki güçlenmenin de etkisiyle euro, 1,1000 seviyesindeki psikoljik desteğin altına gelse de bugün 1,1000 seviyesi üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

Dün sabah Çin’de açıklanan ticaret verisine göre ihracatta toparlanma görülürken, ithalattaki daralma hız kesti. Yunanistan iyimserliği ve Çin ekonomisine ilişkin endişelerin bir nebze azalmasının desteği ile dün $5648’e kadar yükselen LME bakır, güçlenen doların baskısıyla kazançlarını geri vererek günü yatay kapattı. Petrol fiyatalarında görülen gerileme de bakır üzerinde baskı oluşturdu.

Dün günü %1-1,5 primlerle kapatan üç büyük ABD endeksi bugün de artıda açıldı. Yarın sabah Çin’de açıklanacak büyüme, perakende satışlar ve sanayi üretimi verilerini bekleyen LME bakır bugün $5515-5603 bandında kaldı. Her ne kadar Yunanistan ve Çin’in gölgesinde kalsa da FED başkanı Yellen’ın yarın 2015’in ilk yarısı ile ilgili yapacağı konuşma faiz arttırımı açısından önemli.İndir

2015-27.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta, piyasaların ana gündem maddesi Yunanistan oldu. Yunanistan ve kreditörleri arasında geçen görüşmelerden bir sonuç çıkmaması sonrasında, Yunanistan başbakanı Tsipras, kreditörlerin teklifini referanduma götürmeye karar verdi . Yunanistan IMF’ye olan 1,6 milyar €’luk borcunu ödeyemezken, haftaya sermaye kontrolleri ile başladı. Yunan bankaları ve sermaye piyasaları, çıkışları önlemek amacıyla kapalı tutuldu. Yunanistan’a ilişkin endişeler, yatırımcıları hisse senedi gibi riskli varlıklardan uzaklaştırdı.

Çin’de hafta sonu gerçekleştirilen sürpriz parasal teşvik önlemleri, Çin hisselerini desteklemeye yetmedi. Hükümetin teşvikleri artırmasına rağmen Şanghay bileşik endeksi  haftayı %12 ekside kapattı.  LME bakır ise Yunanistan endişelerine rağmen Çin’den gelen desteğin talebi arttıracağı beklentisi ile nispeten güçlü kalarak haftayı sadece %0,7 kayıpla kapattı. Çin Merkez Bankası gösterge borçlanma oranını rekor seviyeye düşürürken, bankalar için zorunlu karşılık oranlarını da aşağıya çekti.

ABD’de hafta boyunca açıklanan imalat sanayi ve konut piyasasına ilişkin veriler beklentileri aşarken, tarım dışı istihdam değişimi 223 bin kişi ile beklentilerin bir miktar altında kaldı. Fed’in faiz indiriminin Aralık ayına kaldığına kesin gözüyle bakılmaya başlandı. Verinin ardından dolar geriledi.

Piyasalar açısından oynaklığın arttığı oldukça zor bir haftaya girdik. Pazar günü Yunanistan referandumunda hayır sonucu çıkması "riskli varlıklar" piyasalarını olumsuz etkiledi. Referandumunun etkisiyle haftanın ilk işlem gününü %3,1 kayıpla kapatan LME bakıra, Çin destek paketi de yardımcı olamadı. Eurodaki gerilemenin etkisiyle tekrar güçlenen dolar da bakırdaki aşağı yönlü hareketi hızlandırdı. Bugün ise, Yunanistan ve kreditörleri arasında devam eden görüşmelerin verdiği umutla; euro, dolar karşsında yükseldi (%0,5 primle 1,1050 seviyesinden işlem görüyor).

Dün $5261,5 ile son 6 yılın en düşük seviyesine gören LME bakır, bu sabah yaşanan yüksek volatilite ile $5240’a kadar gerileyerek yeni en düşük seviyeyi test etti. Son 3 seansta %10’a yakın değer kaybı yaşayan ve bu sabah yaşanan aşağı yönlü hareketten sonra gelen tepki alımları ile 5 dakika içerisinde $100 yükselen LME bakır, $5546,5 seviyesini gördü. Şu an %2 artıda, $5495 seviyesinde işlem görmeye devam ediyor.İndir

2015-26.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta global piyasalar, Yunanistan borç sorununa ilişkin gelişmeleri fiyatladı. Hafta genelinde yatırımcıların anlaşma sağlanıp sağlanamayacağına yönelik beklentileri piyasalarda volatilite yarattı. Pazartesi, Çarşamba ve Perşembe günü gerçekleşen görüşmelerde anlaşma sağlanamayınca, Cumartesi günü tekrar toplanılma kararı alındı.

Pazartesi günü  $5642,5 ile 3 ayın en düşük seviyesine dokunan LME bakır, Çin’de 49,6 ile 3 ayın zirvesinde açıklanan imalat PMI endeksinin desteği ile Salı günü $5829 ile haftanın zirvesini gördü. Haftanın geri kalanında da volatil seyir izleyen bakır, Çin’den ekonomiyi destekleyecek adımlar geleceği ve Yunanistan’ın kreditörleri IMF, ECB ve AB ile anlaşacağı beklentileriyle haftayı %2 artıda kapattı. Böylece Mayıs ortasından bu yana ilk defa haftayı primli kapatmış oldu.

Yunanistan belirsizliğin devam etmesiyle beraber yatırımcıların riskli varlıkları elinden çıkarmasıyla gerileyen ABD endeksleri, "Obamacare" olarak bilinen sağlık sigortası programı hakkında vergi desteklerini onaylamasıyla sağlık sektörü hisseleri öncülüğünde toparlandı. Yunanistan krizinden en çok etkilenecek olan euro ise, Salı günü gerçekleştirdiği yukarı yönlü harekete rağmen haftayı %1,5 ekside kapattı.

Yunanistan’ın IMF’e bugün ödemesi gereken 1,6 milyar euroluk borcu için yapılan görüşmelerde hafta sonu da anlaşma sağlanamadı. Yunanistan Başbakanı Tsipras, kreditörlerin mali yardım şartlarını 5 Temmuz’da referanduma götürme kararı aldığını açıkladı. Yunanistan’da borsa ve bankaların hafta genelinde kapalı kalması kararı alındı. Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis  Atina'nın IMF olan 1,6 milyar euro borcunu bugün ödemeyeceğini, ancak kreditörlerle hükümet arasında son dakikada bir anlaşmaya varılacağına yönelik umudunu koruduğunu söyledi.

Dün tüm varlık fiyatları olması gerektiği gibi davranırken euro öğleden sonra tamamen farklı bir resim çizdi.Yunanistan borç krizi ile dün 1,0955 seviyesine kadar değer kaybetmiş olan eur/usd paritesi kapanışta tüm kaybını silerek 1,1278 seviyesine kadar yükseldi; bugün ise 1,1200 seviyesinin hemen altında işlem görmeye devam ediyor.

Çin Merkez Bankası (POBC) hafta sonu faiz ve rezerv oranlarında indirime gitti. İki haftadır sert düşüler yaşayan Çin endeksi bugün biraz toparlandı. LME bakır, Çin’den gelen sürpriz parasal teşvik önlemlerinin desteği ile global endekslerdeki sert satışlara rağmen günü yatay kapattı.  Bugün ise Yunanistan’ın borcunu ödeyemeyeceği haberlerinin etkisiyle dünkü kapanışa göre yaklaşık %1 ekside $5745 seviyesinde işlem görüyor. Hafta başından bu yana ise $5714-$5838 bandında işlem görüyor.

Makro veri tarafında Çin-ABD-Avrupa imalat endeksleri ile ABD istihdam rakamları izlenecek.

 İndir

2015-25.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta Yunanistan belirsizliği volatilite kaynağı olmaya devam ederken, beklenenden güvercin algılanan FED FOMC toplantısı ön plandaydı.  Hafta başında Yunanistan'ın temerrüde düşebileceği ihtimalinin gittikçe daha gerçekçi bir şekilde karşılanması, global endekslere satış getirdi.  Çarşamba günü sonlanan FED toplantısı öncesinde ABD’de açıklanan güçlü veriler, FED’in faiz  artırımına yaklaştığına ilişkin beklentileri arttırarak dolar endeksini destekledi. LME bakır, toplantı öncesi endişelerle yaklaşık 3 ayın en düşük seviyesine geriledi.

FED, toplantı sonrası açıklamalarda faiz oranlarını piyasaların beklediğinden daha yavaş artıracağı sinyalini verdi. FED Başkanı Yellen’ın konuşmalarında “Eylül’e işaret etti” denilebilecek bir nokta bulunmadı. Ekonominin sene sonu itibariyle bir faiz artışına büyük ihtimalle hazır olduğunun belirtilmesi beklentileri Aralık ayına kaydırdı. Dolar endeksi, piyasa oyuncularının hayal kırıklığına uğramasının ardından 1 ayın en düşük seviyesine geriledi. LME bakır, FED faiz artışı beklentilerinin ertelenmesinden bulduğu destek ile $5800 seviyesinin üzerine çıksa da tutunamadı. FED toplantısı sonrası dolardaki gerilemenin etkisiyle 1,1437’ye yükselen euro/dolar paritesi, Perşembe günü gerçekleşen Eurogroup toplantısından Yunanistan borç görüşmeleri konusunda bir sonuç çıkmamasıyla 1,1350’lere geriledi.

Çin’in Şangay Endeksi Cuma günü %6,4 düşerken haftalık kayıp %13,3 oldu. Çin ekonomisine ilişkin artan endişeler nedeniyle LME bakır, zayıflayan dolara rağmen Cuma günü  $5652’a kadar gerileyerek, haftayı %4,2 kayıpla kapattı. Böylece üst üste 5.haftayı da kayıpla kapatmış oldu.

Piyasalar bu haftaya da yine Yunanistan ile başladı. Yunanistan sorununu çözüme ulaştırmak için dün önce Euro Bölgesi maliye bakanları daha sonra da liderleri toplandı. Fakat görüşmelerde yine önemli bir sonuca ulaşılmadı. Görüşmeler sonucu Yunanistan hükümetine 48 saat ek süre tanındı. Çözüme ulaşılması beklentisiyle 1,14 civarını test eden euro, işlemcilerin haber başlıklarının ötesine bakmasıyla bu gün %1,5’in üzerinde kayıpla 1,1155 seviyesinden işlem görüyor. Çarşamba günü tekrarlanacak toplantıda, Yunanistan’ın kreditörleri mali yardımı serbest bırakmaları konusunda ikna etmesi gerekiyor. Yunanistan, IMF’e ay sonunda yapması gereken 1,6 milyar euro ödemeyi yapamazsa temerrüde girecek.

Dün $5642,5 ile 3 ayın yeni en düşük seviyesine dokunan LME bakır, bu sabah ki ralli ile %1,4 artıda işlem görüyor. Çin’de bu sabah hala daralma bölgesinde ancak 3 ayın zirvesinde açıklanan HSBC imalat öncü PMI endeksi, dolar endeksindeki %1’in üzerindeki güçlenmeye rağmen bakırı destekledi. Ancak Çin’in fiziksel talebinin en yüksek olduğu periyodun sona eriyor olması, zaten güçsüz olan talebin daha da zayıflacak olmasına ve bakırın değer kaybına neden olabilir. Çin’in ekonomik görünümü hala zayıf; bu sebeple ancak teşvik edici önemler alınması Çin ekonomisini ve bakırı destekleyebilir.

Haftanın geri kalanında yarın gerçekleşek Eurogroup toplantısının yanı sıra, ABD’de açıklanacak nihai büyüme ve işsizlik maaş başvuruları verileri izlenecek.

 

 İndir

2015-24.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasalarda, zayıf Çin verileri, global tahvil getirilerindeki yüksek seyir, Yunanistan endişeleri ve euro/dolar paritesinde görülen volatilite öne çıktı.

Çin’de açıklanan veriler, iç talepte ciddi bir sorun olduğuna işaret etti. Verilerin bir kısmı beklentilerin altında (ithalat, enflasyon) bir kısmı ise beklentiler düzeyinde (perakende satışlar, endüstriyel üretim) açıklanırken; yaz mevsimi dolayısıyla Çin’de mevsimsel talebin artması ve bu durumun da verileri yukarı taşıması bekleniyordu. Verilerin stabil kalması bile piyasalarda hayal kırıklığı yaratırken, ekonomiyi destekleyecek yeni adımlar geleceği beklentilerini güçlendirdi. LME bakır geçtiğimiz hafta başında zayıf doların ve Çin’den teşvik geleceği beklentilerinin etkisiyle yatay kaldı.

Bir süredir Yunanistan’a ilişkin endişelerin baskısında kalan euro, Alman devlet tahvili getirilerindeki sert yükselişin etkisiyle dolar karşısında 1,1385 seviyesinin üzerine çıktı. LME bakır, eurodaki yükselişin desteği ile Çarşamba gününü %1’in üzerinde primle kapattı. Ancak zor kazanan kolay kaybeden bakır, Perşembe günü ABD’de  açıklanan güçlü perakende satışlar verisinin ekonomik toparlanmada ivme kazanıldığına işaret etmesinin ardından dolardaki yükselişin bakısıyla günü %2,3 ekside kapattı.

FED’in faizleri artırmaya yakın olduğu öngörüsü ve Yunanistan ile kreditörleri arasındaki görüşmelerde bir ilerleme kaydedilememesi piyasalarda güvenin sarsılmasına neden oldu. Euro, kazançlarını geri verip tekrar 1,1200 seviyesinin altına gerilerken; Wall Street haftayı kayıplarla kapattı. LME bakır ise haftayı $5915 seviyesinden yatay/ekside kapattı.

Piyasalar bu haftaya, Yunanistan ile kreditörler arasında gerçekleşen görüşmelerin bir sonuca varmamasının baskısıyla başladı. AB yetkilileri, görüşmelerin sonlanmasından dolayı bu ay sonunda IMF’e yapması gereken 1,6 milyar euroluk ödeme için yardım alması gereken Atinayı yeterli tavizleri vermemekle suçladı. Yunanistan’ın durumunun daha da kötüleşeceğine ilişkin endişeler bakırda aşağı yönlü hareketi hızlandırdı, Çin tarafından gelen talebin güçlü olmaması nedeniyle bakırı destekleyecek unsur kalmadığından LME bakır dün önemli destek seviyelerini kırarak $5777’ye kadar geriledi ve günü %2,3 kayıpla kapattı.  Yunanistan’ın temerrüde düşeceği ihtimalinin gittikçe daha geçekçi karşılanmasıyla beraber ABD endeksleri dün seans başında %1,5 değer kaybetti. Ancak sağlık sektöründe büyük anlaşmalar olacağına yönelik haberlerden destekle günü küçük eksilerle kapattı.

Bu haftanın en önemli gündem maddesi bugün başlayan ve yarın sonlanacak FED toplantısı. Piyasalar bugün faiz artışına yönelik daha net bir mesaj verilip verilmeyeceği fiyatlıyor.Euro’da volatilite bugün de yüksekti. LME bakır, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden ayrılabileceğine yönelik endişelerin yanı sıra, FED toplantısından faiz artırımın Eylül’de başlayacağına yönelik mesajlar çıkacağı endişesiyle bugün $5759 ile19 Mart’tan bu yana en düşük seviyeye geriledi. $5800 seviyesinin altında işlem görmeye devam ediyor.

Haftanın geri kalanında FED toplantısının yanı sıra, Euro Bölgesi’nde enflasyon ABD’de ise konut verileri izlenecek.

 

 İndir

2015-23.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta veri açısından oldukça yoğun geçerken, hafta başından bu yana global piyasalarda, tahvil piyasalarında ve euro/dolar paritesinde görülen hareketlilik öne çıktı.

ABD imalat sektöründeki büyüme hızının Mayıs ayında artması, FED’in faiz artışına yaklaştığına yönelik beklentilerini artırarak hafta başında doları destekledi. Ancak dolardaki yükseliş uzun sürmedi. Yunanistan’ın kreditörleri ile anlaşmaya varacağına dair umutlar ve Euro Bölgesi’nde beklentilerin üzerinde açılanan pozitif enflasyon verisinin ardından euro, dolar karşısında son 3 ayın en hızlı yükselişini kaydetti. Doların en büyük 6 para birimi karşısında hareketini izleyen dolar endeksi, Salı günü Temmuz 2013’ten sonra %1,5 ile en büyük günlük düşüşü kaydetti.

Bir süredir dolardaki yükselişin, Çin talebindeki daralmanın ve Yunanistan’a ilişkin endişelerin etkisi ile gerileyen LME bakır, dolardaki sert gerilemeye rağmen yükseliş gösteremedi. Genellikle mevsimsel talebin güçlü olduğu ikinci çeyrekte, Çin’de imalat verilerinin hala artış göstermiyor olması bakır talebi görünümünü kararttı. Piyasadaki fazla arz ve Çin’deki yetersiz talep bakırı baskıladı.

Çarşamba günü sonlanan ECB toplantısında faizleri sabit tutan Başkan Draghi, Euro Bölgesi ekonomisine güvenini dile getirdi. ECB’nin tahvil alım programını büyütmek için sebep olmadığını belirten açıklamalarının ardından, euro yükselişini devam ettirirken,  Alman 10 yıllık tahvil getirileri euronun dolaşıma çıktığı günden bu yana en büyük 3 günlük yükselişini gerçekleştirdi.

Bakırın euro/dolar paritesi ile olan güçlü korelasyonu bozuldu. Eurodaki yükselişe rağmen  ABD istihdam verisi öncesi endişelerle LME bakır Cuma günü $5885 ile haftanın dip seviyesini gördü.

ABD’de tarım dışı istihdam Mayıs ayında 280.000 yükselerek Aralık ayından bu yana en büyük artışı gerçekleştirdi. Veri, FED’in eylül ayında faiz arttıracağı beklentilerini arttırdı. Faiz artışına yönelik beklentilerin istihdam sektöründeki iyimserliğin önüne geçmesi ile ABD borsaları geriledi. Dolar  ile olan ters yönlü güçlü korelasyonu da bozulan LME bakır, Cuma günü dolarda yaşanan yükselişe rağmen haftanın dip seviyesinden yükseldi; haftayı ise %1,2 kayıpla kapattı.

Piyasalar yeni haftaya ise Çin ticaret verileri ile başladı. Çin’de Mayıs ayında ihracat beklenenden az gerilerken, ithalat %10 düşüş beklentisine karşılık %17,6 düştü. Zayıf veri, Çin’in iç talebinde ciddi bir sorun olduğuna işaret etti. Dün günü $20 primle kapatan LME bakır, bu sabaha yeni bir zayıf Çin verisi ile uyandı.  Çin’de enflasyon yıllık bazda %1,2’ye gerileyerek beklentilerin ve önceki rakamın altında kaldı. Zayıf verinin Çin hükümetinden destek geleceğine yönelik beklentileri arttırmasıyla LME bakır bugün yükselerek $6000 seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

1,1300 seviyesinin üzerine çıkan euro, Yunanistan’a ilişkin devam eden endişelerle tekrar geriledi. Geçtiğimiz hafta IMF’e 4 taksitli Haziran ayı borcunun tek taksitte ödemeyi teklif eden ve kabul ettiren Yunanistan, Avrupa ülkeleri liderlerine ilettikleri ekonomik reform tasarısının kabul edilmesini bekliyor.

Haftanın geri kalanında Euro bölgesinde sanayi üretimi, ABD’de perakende satışlar, Çin’de ise perakende satışlar ve endüstriyel üretim veriler takip edilecek.

 

 İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (15.08.2022) USD: 17,9689 - EUR: 18,502 - GBP: 21,8895 Fixing Kurları (14.08.2022) USD: 18,124 - EUR: 18,6641 - GBP: 22,0787 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0298 - GBP / USD: 1,2182