Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2015-22.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geçtiğimiz haftanın ilk gününde İngiltere, ABD ve birçok Avrupa ülkesinde piyasalar tatil nedeniyle kapalıydı. Yeni haftanın ilk verisi Çin’de 49,3 olan beklentinin altında 49,1 olarak açıklanan HSBC  öncü imalat PMI oldu. Büyüme için 50 olarak kabul edilen sınırın altında kalan veri, Çin talebine dair endişeleri tetikledi. Haftanın ilk işlem gününde ABD’de açıklanan güçlü veriler, FED’in yılın ileri dönemlerinde faiz oranlarını arttırmaya doğru ilerlediği tahhminlerini güçlendirerek doları destekledi. Güçlenen doların ve Çin’de metallere olan talebin zayıflamasının baskısında kalan bakır geriledi. Haftanın en önemli açıklamalarından olan ABD büyüme verisi, ABD ekonomisinin ilk çeyrekte %0,7 daraldığını göstererek ilk açıklanan %0,2’lik artıştan keskin bir dönüş gerçekleştirdi. Zayıf verinin ardından 96,75’e gerileyen dolar tekrar toparlandı. $6050 seviyesindeki desteği kırarak Cuma günü $6018’den kapanan LME bakırın haftalık kaybı %2,6 ; Mayıs ayındaki kaybı ise %4,7 oldu.

Piyasalar bu haftaya yine Çin’de açıklanan imalat verisi ile başladı. Beklentiler doğrultusunda 50,2 olarak açıklanan resmi imalat PMI verisi, genellikle mevsimsel talebin güçlü olduğu ikinci çeyrekte, Çin’de üretimin hala artış göstermiyor olması nedeniyle bakır tüketimi için olumsuz bir görünüme işaret etti.

Yunanistan’ın temerrüde düşüp düşmeyeceği yönündeki beklentiler euroyu hareketlendirdi.          27 Mayıs’ta 1,0818 ile 1 ayın en düşük seviyesine gerileyen euro, Atina ve kreditörlerin bir anlaşmaya yaklaştığına dair gelen haberlerin etkisiyle 50 ve 100 günlük hareketli ortalama seviyelerini kırarak 1,1190 seviyesine kadar yükseldi. Ancak piyasalar, Yunanistan’ın 5 Haziran’a kadar IMF’e yapıp yapmaması halen kesin olmayan borç ödemesi nedeniyle hala tedirgin.

ABD'de dün açıklanan veriler imalat sektöründe büyüme hızının Mayıs ayında yükseldiğini gösterdi. ABD borsaları işlemcilerin bu karışık verilere temkinli bir tepki vermesiyle beraber ılımlı bir yükseliş kaydetti ve geçtiğimiz haftanın kayıplarından toparlanmaya devam etti. Dolar, ABD'den gelen pozitif verilerin FED tarafından gerçekleştirilecek bir faiz artışı beklentilerini artırmasıyla yükseldi. Doların güçlü kalmaya devam etmesinin de etkisiyle LME bakır, dün $6000 seviyesindeki psikolojik desteği kırarak $5985’e kadar geriledi.

Bugün yatay-artıda $6000 seviyesinin hemen üzerinde işlem görmeye devam eden bakır için, $5780’e kadar önemli bir teknik destek görünmüyor. Haftanın geri kalanında bugün açıklanacak ECB faiz kararı ve Cuma günü açıklanacak ABD istihdam rakamları izlenecekİndir

2015-21.Hafta

DEĞERLENDİRME VE BEKLENTİLER

Global piyasalar, Cuma akşamı Yellen’dan gelen açıklamaları takip etti. İstihdam koşullarının hala tam toparlanmadığına değinen Yellen, yine de 2015 yılı içerisinde faiz artışı olabileceğini belirtti. ABD borsaları, Yellen’in konuşmasının çok büyük bir etki yaratmamasıyla beraber haftayı düşüşle kapattı.

 

Dolar, Cuma günü açıklanan ABD enflasyon verilerinin ardından 96’nın üzerine sıçradı. Veri, Fed’in bu yılın sonuna doğru faiz artışı gerçekleştirmesi için de destek sağlamış oldu. Euro ise dolar karşısında bir ayın en düşük seviyesi olan 1,0964'ü gördü. ECB’nin yaz aylarında likiditenin azalması gerekçesiyle varlık alımlarını öne çekeceği açıklaması da euroyu baskılayan bir diğer etken oldu.

 

Metal tarafına bakıldığında bakır, dolardaki değer kazancı ile hafta genelinde keskin düşüşler yaşadı ve 6270 desteğini kırdıktan sonra Cuma günü son 1 ayın dip noktası olan 6143’e geriledi; haftayı da %4 değer kaybıyla 6182’den kapattı.

 

Bu haftanın ilk işlem gününde ise ABD ve İngiltere tatilleri sebebiyle işlem hazcimleri oldukça zayıftı. Asya borsaları, yeni haftaya yavaş bir başlangıç gerçekleştirdi. Japonya’nın GSYİH çeyrek bazda %0,4 beklentisinin üzerinde %0,6 olarak açıklanırken; Çin’in HSBC PMI öncü göstergesi 49,3 beklentisinin altında 49,1 olarak açıklandı. Çin’de yeni siparişler azalmaya devam ederken, yeni ihracat siparişleri artıştan daralma bölgesine geçti.     

 

Önemli teknik destekleri kıran bakır, 6120’de bulunan 50 günlük hareketli ortalamasını da kırdıktan sonra bugün 6075’e kadar geriledi. 6120 üzerinde kapanış yapamaması durumunda 6050 desteğini test etmesi beklenen bakır için sonraki destek noktaları, 5940 ve 5800 noktalarında bulunuyor.

 

Veri tarafında FED’in faiz artırımı için yol göstermesi beklenen ve Cuma günü açıklancak olan ABD büyüme oranı ile önümüzdeki hafta başı duyurulacak olan Çin imalat rakamları önem arz edecek.

 İndir

2015-20.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Piyasalar geçtiğimiz haftaya, Çin Merkez Bankası’nın 6 ay içerisinde 3.kez faiz indirimine gittiği haberi ile başladı. Hafta genelinde Çin ve ABD’de açıklanan zayıf verilerin yanı sıra; tahvil getirilerinde, emtia seviyelerinde ve euro/dolar paritesinde görülen hareketlilik takip edildi.

Çin faiz indirimi haberinin ardından haftanın ilk işlem günüde $6421’e kadar yükselen LME bakır, hafta genelinde güçlü seyrini sürdürdü. Yunanistan ve kreditörleri arasındaki görüşmelerde yetirince ilerleme sağlanamaması euroyu baskılasa da, dolardaki hızlı düşüşün etkisi ile euro/dolar paritesi haftayı %2,1 primle kapattı.

Çin’de beklentilerin hemen altında açıklanan perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri piyasaları pek etkilemedi. Ancak ABD’de açıklanan Nisan ayı perakende satışlar verisinin, önceki aya göre değişim göstermemesi, ABD’nin zayıf ilk çeyrek büyümesi sonrasında güçlü toparlanma bekleyen yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı.

Fed yetkililerinin Haziran ayında faiz artırımının olasılıklar dahilinde olduğunu ifade etmesine rağmen, faizlerin bu yıl içinde artmayacağı beklentisi arttı. Dolar endeksi diğer para birimleri karşısında 93,133 ile yaklaşık 4 ayın en düşük seviyesine geriledi. Mart 2014’ten bu yana yükseliş trendinde olan dolar endeksi, Mart 2015’te gördüğü 12 yılın zirvesi olan 100,390’dan sonra yaklaşık %7 gerilemiş oldu. Güçlü petrolden ve dolardaki gerilemeden destek bularak yükselen LME bakır $6459 ile haftanın zirvesini gördü. Haftayı ise %0,3 primle $6412 seviyesinden kapattı.

Almanya ve ABD’nin devlet tahvil getirilerindeki sert yükseliş 10 seans boyunca devam ederek, 5 ayın zirvesine yükseldi. Hafta genelinde küresel tahvil getirilerindeki yükselişin yarattığı tedirginliğin baskısında kalan Wall Street, istihdam piyasasında iyileşmeye karşılık üretici fiyatlarında enflasyonist baskının zayıf olduğuna işaret eden verilerin ardından haftayı küçük artılarla kapattı.

Piyasalar önemli makro veri açıklamalarının olmadığı bu haftanın ilk işlem gününde genel olarak yatay kaldı. Art arda 5 haftayı haftalık bazda düşüşle kapatan dolar endeksi pazartesi günü hafif yükselse de , asıl hareketini Salı günü yaptı. ABD'de dün yayımlanan yeni konut inşaatları verisi Nisan ayında yaklaşık yedi buçuk yılın zirvesine yükseldi. İlk çeyrekte durma noktasında gelen konut piyasasındaki bu toparlanma ekonominin ivme kazandığına dikkat çekerken, Fed'in faiz artırımına bu yıl içinde başlayacağı beklentilerini güçlendirerek doları destekledi.

Euro, ECB icra kurulu üyelerinden Benoit Coeure tarafından tahvil alımlarında "ılımlı" artışa gidilebileceği yönündeki ifadesi ile dün euro dolar karşısında %1’in üzerinde değer kaybetti. Bir süredir dolardaki zayıflıktan destek bularak yükselen LME bakır, dün dolardaki hızlı yükselişin etkisiyle günü %2,4 kayıpla $6225 seviyesinden kapattı. Dolar, eurodaki sert değer kaybının ardından ABD'deki güçlü konut verilerinin desteğiyle dün kaydettiği keskin kazanımları bugün koruyor. LME bakır ise dolarda devam eden yukarı yönlü hareketin etkisiyle bugün $6194 ile 30Nisan’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Piyasada yarın Almanya, Euro Bölgesi, ABD ve Çin’de açıklanacak imalat PMI verileri izlenecek.İndir

2015-19.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta global piyasaların gündeminde, Çin’den ekonomiyi destekleyici adımlar geleceğine yönelik beklentiler ile ABD’de açıklanan istihdam verileri vardı.

Londra Metal Borsası, geçtiğimiz haftanın ilk işlem gününde Banka Tatili nedeniyle kapalıydı. Piyasalar yeni haftaya, Nisan ayında sektörün bir yıldır en keskin daralmayı kaydettiğini gösteren Çin HSBC imalat PMI endeksi ile başladı. Zayıf veri, Çin yönetiminin ekonomiyi destekleyici önlemler alacağı beklentisini artırarak bakırı destekledi. Petroldeki yükseliş ve dolardaki gerilemenin de etkisiyle LME bakır haftanın ilk işlem gününde $6481 ile 15Aralık’tan bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. Hafta genelinde güçlü seyrine devam eden bakıra 200 günlük hareketli ortalaması destek ($6360) görevi gördü.

Suudi Arabistan petrolde fiyat artırımına giderken, ABD’de kapanan petrol kuyuları ve Libya’da görülen arz yönlü sıkıntılar geçtiğimiz hafta petrolü destekledi. Ocak ayında $42’ı gören ham petrol, hafta ortasında $62,58 ile 5 ayın en yükseğini gördü. Petrol fiyatlarındaki hızlı artışın, global enflasyon beklentilerini yükseltmesi, tahvil getirilerinde sert bir düzeltmeye neden oldu. Almanya'nın 10 yıllık devlet tahvillerinin getirisi sadece dört seans içinde üç katına çıkarak bu yıl kaydettiği düşüşün tamamını geri verdi.Euro Bölgesi getirilerindeki göreli sert yükseliş ve Euro Bölgesi’nde görülen ekonomik toparlanma işaretlerinin etkisiyle euro, dolar karşısında 1,1392 ile son 2,5 ayın en yükseğini gördü.

 

Haftanın son işlem gününde Çin ve ABD’den önemli veri açıklamları geldi.Çin’de açıklanan ticaret verisi büyümenin hala sorunlu olduğunu gösterirken, ekonomiyi destekleyici yeni adımlar geleceği beklentisini arttırdı. ABD'de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi 223.000 artış göstererek beklentilerin (228.000) hemen altında gerçekleşti. ABD borsaları ekonomik büyümenin ivme kazandığını gösteren, ancak bu ivmenin Fed'in erken faiz artıracağı endişelerini uyandıracak kadar hızlı olmadığına işaret eden güçlü tarım dışı istihdam verisinin ardından Cuma gününü %1'lik artışla kapandı. Cuma gününü $6 artışla yatay kapatan LME bakırın haftalık kaybı ise %0,5 oldu.

Ve piyasalar bu haftaya hafta sonu Çin’den gelen faiz indirimi haberi ile başladı.Çin Merkez Bankası, şirketlerin borçlanma maliyetlerini düşürmek ve yaklaşık 25 yılın en zayıf büyümesini kaydeden ekonomiyi canlandırmak için altı ay içinde üçüncü defa faiz indirimine gitti. Çin Merkez Bankası’ndan ekonomiyi destekleyecek adım geleceği beklentisi ile yaklaşık 3 haftadır yükseliş gösteren LME bakır, faiz indirimini zaten fiyatladığı için tepki göstermedi. Dün günü $10 ekside kapatan LME bakır, bugün ise dolar endeksinde %0,64 lük kayıp (94,4) ve petroldeki %1,8lik yükselişten bulduğu destekle $6459’a kadar yükseldi.

Diğer taraftan, Yunanistan ve kreditörler arasındaki görüşmelerde yeterince ilerleme sağlanamaması piyasaları tedirgin ediyor. Yunanistan maliye bakanlığından iki kaynak Reuters'a yaptığı açıklamada IMF’e750 milyon euroluk ödemenin zamanından bir gün önce yapıldığını belirtti. Ancak bu durum ülkenin önümüzdeki dönemlerdeki ödemeleri yapıp yapamayacağına dair endişeleri azaltmaya yetmedi. Wall Street, yatırımcıların Yunanistan'ın mali durumunun belirsizliğinden dolayı duyduğu endişeler ve Çin'de büyümenin yavaşlamasından dolayı dün düşüşle kapandı.

 

Haftanın geri kalanında Euro Bölgesinde sanayi üretimi ve GSYİH, ABD’de ise perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri izlenecek.

 İndir

2015-18.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde Fed toplantısı vardı. 2 gün süren toplantı öncesinde açıklanan ABD büyüme verisindeki keskin yavaşlama, ABD ekonomisine dair endişeleri artırırken; Fed’in faiz artırımından uzaklaştığı beklentisini kuvvetlendirdi. 2014 yılının son çeyreğinde %2,2 büyüyen ABD ekonomisindeki büyüme Ocak Mart döneminde %0,2’ye geriledi. Analistlerin beklentisi ise %1 büyüme yönünde idi. ABD’de son dönemde ark arkaya açıklanan zayıf verilerin etkisi ve toplantı öncesi endişelerle dolardaki değer kaybı hafta başında başlamıştı. Fed, toplantısında ABD ekonomisindeki yavaşlamayı kısmen geçici faktörlere bağladı. İstihdam piyasası hakkında ise önceki toplantıya kıyasla daha olumsuz değerlendirmelerde bulundu. Politika faizinde artırım kararı için en azından 3. çeyreğe kadar bekleyebileceklerinin ipucunu verdi. Toplantının ardından kayıplarını arttıran dolar endeksi  94,399 ile 2 ayın en düşük seviyesini gördü. Haftayı ise %1,68 kayıpla kapattı.

Zayıf ABD verilerinin etkisiyle hafta genelinde gerileyen ABD endeksleri güçlü bilançoların ve dolardaki gerilemenin desteği ile Cuma gününü %1’in üzerinde primlerle kapattı. Yunanistan’a ilişkin endişelerin azalması ve dolardaki güçlü gerilemeyle birlikte euro, dolar karşında 1,100 seviyesindeki direnci kırarak 1,1289’a kadar yükseldi.

Aralık’tan bu yana, petrol fiyatlarındaki gerileme, Çin ekonomisindeki yavaşlama ve dolardaki güçlenmenin baskısı altında kalan bakır ciddi kayıplar vermişti. Son dönemde dolardaki sert kayıplar, petrol fiyatlarındaki artış ve Çin’de QE (quantity easing/parasal gevşeme) açıklanacağına yönelik beklentilerle bakır ralli yaptı. 1 Mayıs’ta $6424 ile Aralık’tan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Haftayı  %6,6 primle 200 günlük hareketli ortalamasının üzerinde kapatan bakırın Nisan ayı kazancı ise %3,63 oldu.

Piyasalar bu haftaya yine Çin’den gelen zayıf veriler ile başladı. Çin’de resmi imalat PMI verisi 50,1 ile beklentiler düzeyinde açıklansa da, HSBC imalat PMI endeksi 49,2’den 48,9’a revize edilerek sektörün bir yıldaki en keskin daralmayı gösterdiğine işaret etti. Haftanın ilk işlem gününde Banka tatili nedeniyle kapalı olan Londra Metal Borsası, haftaya Salı gününden başladı. Zayıf Çin verisinin baskısı ile $6350’ye kadar gerileyen bakır, ABD’de açıklanan zayıf dış ticaret verisinin ardından dün $6487’ye yükseldi.

ABD'nin dış ticaret açığı ithalattaki yükselişe paralel olarak Mart ayında %43,1 gibi sert bir yükseliş kaydederek Ekim 2008'den bu yana en yüksek düzeyi gördü.Veri, genel olarak emtiaları destekledi, petrol 2015 yılının en yüksek seviyesine geldi. Verinin ardından global çapta tahvil faizleri yükseldi. ABD ve Avrupa’nın büyük endeksleri dün günü %1’in üzerinde kayıplarla kapattı. Tahvil faizlerinin keskin şekilde yükselmesi ve eş zamanlı olarak emtia fiyatlarındaki hızlı artış, yatırımcıların deflasyon endişelerinin hafiflediğine işaret ediyor.

Haftanın en önemli verileri olarak Cuma günü ABD’de yayımlanacak tarım dışı istihdam verisi ve Çin’de açıklanacak ticaret verisi izlenecek.İndir

2015-17.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftaya Çin’in zorunlu karşılık indirimiyle başlayan global piyasalarda, hafta genelinde Çin ve ABD’den gelen zayıf verilerin yanı sıra Yunanistan’a dair endişeler etkili oldu.

Çin Merkez Bankası’nın rezerv faiz oranı indirimi haberinin ardından haftanın ilk işlem gününde  $6173’e kadar yükselen bakır, Çinli bir taahhüt firmasının temerrüde düşmesi haberi ve dolardaki yükselişin  baskısıyla gerileyerek günü %1,54 kayıpla kapattı. Çin’de talebin beklenenden zayıf olması nedeniyle LME bakır, Salı günü de %1 değer kaybetti.Çarşamba sabahı Çin’de 49,2 ile beklentilerin altında ve 12 ayın en düşük seviyesinde açıklanan HSBC imalat PMI endeksinin ardında artan endişeler ile $5865 ile 1 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ancak petroldeki yükselişin emtiaları desteklemesi ve dolardaki gerilemenin etkisiyle toparlanarak haftayı %1 kayıpla da olsa $6000 seviyesinin üzerinde kapatmayı başardı.

ABDli şirketlerin açıkladığı güçlü bilançoların etkisiyle S&P 500 endeksi haftayı %1,54 primle kapatırken, Nasdaq Cuma günü yeni tarihi rekora taşındı. ABD hisse senedi piyasasındaki yüksek performansa karşılık, ABD ekonomisinden benzer performans sinyalleri gelmedi. Hafta genelinde açıklanan zayıf veriler, ABD ekonomisinin Fed'in bu yıl faiz artırmasına imkan verecek kadar güçlü olup olmadığına dair soru işaretlerini kuvvetlendirdi. Hafta başında 98 seviyesinin üzerine çıkan dolar endeksi, faiz artırımına dair kuşkular ve eurodaki toparlanmanın etkisiyle Cuma günü 96,722’ye kadar geriledi. Hafta başında dolar karşısında 1,0658’e gerileyen euro ise Yunanistan'ın yeni mali yardım müzakerelerinde muhtemel ilerleme kaydettiği beklentileriyle Cuma günü yükseldi.

Bu hafta piyasaların gündeminde bugün başlayan ve yarın sonlanacak FED toplantısı var. Basın açıklaması bölümünün olmayacağı toplantıda FED’in açıklamalarında Mart ayına göre değişiklik beklenmiyor. ABD’de son dönemde açıklanan zayıf veriler nedeniyle FED’in faiz artırımına  başlaması beklentileri Haziran’dan Eylül-Aralık dönemine kaydı. LME bakır zayıflayan doların ve teknik alımların etkisi ile dün günü %1,2 primle kapattı. Çin Merkez Bankası’ndan parasal genişleme geleceğine dair beklentiler bakırı desteklese de; petroldeki gerileme ve yatırımcıların toplantı öncesi pozisyon almaktan kaçınmasıyla LME bakır bu sabah 65 dolarlık bantta, yatay-ekside işlem görmeye devam ediyor. Dolar endeksi bugün 96,312 ile 1 ayın en düşük seviyesine geriledi. Haftanın geri kalanında makro veri taradında Almanya ve Euro Bölgesinde enflasyon, ABD’de GSYİH ve bekleyen konut satışları verileri izlenecek.İndir

2015-16.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Çin’de arka arkaya açıklanan zayıf veriler, ülkenin ekonomik büyümesine ilişkin endişeleri artıyor. Piyasalarda geçtiğimiz hafta Çin’de beklentilerin oldukça altında açıklanan ticaret verileri etkili oldu. Çin'de ekonomik büyüme, ilk çeyrekte beklentiler doğrultusunda %7 ile 6 yılın en düşük seviyesine geriledi. Sanayi üretimi, 2008 krizinden bu yana en zayıf büyümeyi kaydederken; perakende satışlar da beklentilerin altında kaldı. Çin Sermaye Piyasası Düzenleme Kurumu, Cuma günü spekülatif işlemleri sınırlamak için yeni adımlar attı. Birçok yatırımcı hisse senetlerinin yeni haftaya düzenleme kurumunun uyarılarının ardından düşüşle başlamasını bekliyordu. Ancak haftasonu, büyümeyi desteklemek için piyasadaki likiditeyi artıran bir adım atan PBOC , iki ay içinde art arda ikinci defa zorunlu karşılıklarda indirime gitti. Haberin ardından Çin ve Japonya hisse senedi piyasaları yükselirken; karar, Asya piyasalarındaki düşüşü de sınırladı.

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) geçen ay başladığı tahvil alım programı birçok ülkenin devlet tahvili getirilerini sıfırın altına indirdi, bu durum da euro satışlarını tetikledi. Yunanistan'ın mali yardım almak için kreditörleriyle devam ettirdiği müzakereler de, euronun üzerindeki baskıyı artırdı. Atina yönetiminin AB ve IMF ile müzakerelerde anlaşma sağlayamaması halinde Yunan bankalarının elinde ECB’den kaynak sağlamak için teminat kalmayacağı ve Yunanistan’ın temerrüde düşeceğine yönelik endişeler söz konusu. Geçtiğimiz hafta başında dolar karşısında 1,0519’a kadar gerileyen euro, Cuma günü dolardaki değer kaybının etkisiyle 1,0848’e yükseldi. Ancak Yunan hükümetinin nakit sıkıntısını aşmak amacıyla kamu kuruluşlarının ellerindeki paraları merkez bankasına koymalarını istemesinin ardından tekrar geriledi.  Euroda  baş gösteren zayıflık Avrupa hisselerini destekledi. ECB Başkanı Draghi’nin geçen hafta gerçekleşen toplantı sonrasında gevşek para politikasına devam edeceğini açıklamasının ardından FTSEurofirst 300 endeksi günü 14 yılın zirvesinden Alman Dax endeksi ise rekor seviyeden kapandı. Piyasada Cuma günü gerçekleşecek Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısı bekleniyor.

FED'in diğer gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarından önce, bu yıl içinde faiz artıracağı beklentileriyle dolar endeksi, geçtiğimiz haftanın ilk işlem gününde  eurodaki değer kaybına paralel 99,990 düzeyine kadar yükseldi. Ancak hafta genelinde açıklanan, ABD ekonomisine yönelik zayıf sinyaller veren son verilerin ardından Haziran ayında faiz artırılacağı beklentilerinin hafiflemesine paralel olarak değer kaybetti. ABD borsaları Çin düzenleyici kurumunun kararı, Yunanistan endişeleri ve güçsüz şirket bilançolarının etkisiyle hem Cuma gününü, hem de geçen haftanın tamamını % 1'in üzerinde kayıpla kapattı. Açıklanan güçlü bilançoların etkisi ile dün kayıplarını telafi eden ABD endeksleri, bu haftaya pozitif başlangıç yaptı. ABD ile Avrupa ve Japonya'nın para politikasında devam eden ayrışmanın uzun vadede doları desteklemesi beklenebilir.

Bir süredir daha çok Çin ekonomisi ve dolardaki hareketten yön bulan LME bakır, geçtiğimiz hafta zayıf Çin verilerinin etkisi ile $5875’a kadar geriledi. Çin piyasalarını saran Çin hükümetinin ekonomiyi destekleyeceği beklentileri, zayıflayan dolar ve güçlenen petrolün de etkisiyle Cuma günü yükselerek haftayı %1,1 primle kapattı. Haftasonu PBOC’nin rezerv faiz oranlarını (RRR) indirmesi ile dün açılıştan hemen sonra $6173’e kadar yükselen LME bakır, 26 Mart’tan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Ancak gelen satışların ardından günü %1,54 kayıpla kapattı. Dolardaki güçlenmenin de baskısında kalan LME bakır, bugün $5975 seviyesindeki 100 günlük hareketli ortalamasını kırarak $5949’a kadar geriledi. $5980’den işlem görmeye devam eden bakır için bir sonraki destek seviyesi olarak $5885 izlenebilir.İndir

2015-15.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

3-6 Nisan’da kapalı olan Londra Metal Borsası, geçtiğimiz haftaya Salı günü başladı. 3 Nisan’da ABD’de beklentilerin çok altında açıklanan tarımdışı istihdam verisinin ardından gerileyen dolar hızla kayıplarını telafi etti. Güçlenen dolara rağmen, petrol fiyatındaki yükselişin desteği ile LME bakır da haftanın ilk işlem gününü %1’in üzerinde primle kapattı.

Çarşamba günü yayınlanan Fed'in Mart ayı toplantı tutanakları, Fed'in ABD ekonomisindeki toparlanmaya bu yıl içinde faiz artırımı yapılmasının temelini hazırlamaya devam edecek kadar güvendiğini gösterdi. Hafta başında 96,239'a kadar gerileyen dolar endeksi Cuma günü 99,686’ya kadar yükseldi. Lme bakır, Cuma günü 6107$ ile haftanın zirvesini görse de doların baskısı ile gerileyerek haftayı  6020 seviyesinden %0,6 artıda kapattı.

Japonya ve Çin’de para politikasının daha fazla genişletileceğine dair beklentiler hafta genelinde Asya piyasalarını destekledi. Avrupa Merkez Bankası’nın geçen ay başladığı tahvil alımlarının etkisiyle Avrupa borsaları da yükseldi. ABD piyasaları ise, zayıf verinin ardından Fed’in para politikasını sıkılaştırmakta aceleci olmayacağı düşüncesiyle pozitif kapanış yaptı.

Piyasalar bu haftaya ise Çin’de açıklanan zayıf ticaret verisi ile başladı. Çin'in ihracatı, % 9 artış beklentilerinin aksine Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 15 geriledi. İthalat ise %12,7 ile küresel finansal krizden bu yana en sert düşüşü kaydederek ekonomik büyümenin yavaşladığı endişelerini artırdı.Asya piyasaları Çin hükümetinin ekonomiyi destekleyici adımlar atacağı beklentisi ile güçlü kaldı.

Çin’in Mart ayı bakır ithalatı Şubat’a göre %46,4 artarak 410.000 m/tona yükseldi. Ancak rakamın yüksek açıklanması, Çin’in bakıra olan talebindeki artıştan değil, Şubat’ta bir hafta süren yeni yıl tatilinden kaynaklanıyor. Çin’de talebin zayıf olduğuna dair işaretler ve doların baskısı ile  bakır haftanın ilk işlem gününü %0,6 ekside 5984$’dan kapattı.

Dolar endeksi dün 99,99 seviyesine kadar yükseldi. Fed'in bu yıl içinde faiz artırması ihtimalinden bahsedilmesi bile merkez bankalarının varlık alımlarına devam ettiği Avrupa ve Japonya'ya kıyasla çok zıt bir durumda olduğunu ortaya koyarak doların değer kazanacağını öngörenlerin pozisyonlarını artırmasına neden oluyor. Diğer taraftan eurodaki değer kaybı da endeksin yükselmesine önemli ölçüde katkı sağlıyor. ECB'nin tahvil alım programı birçok ülkenin devlet tahvili getirilerini sıfırın altına indirirken, yatırımcılar da buna paralel olarak euro satıyorlar. Yunanistan'ın reformlar üzerine pazarlığa devam etmesi de euro üzerinde baskı yaratıyor.

Piyasada yarın sabah Çin’de açıklanacak büyüme verisi bekleniyor. Veri öncesi endişelerle LME bakır bugün 5902$’a kadar geriledi. %1 ekside 5900 $seviyesinin hemen üzerinde işlem görmeye devam ediyor. ABD'de ise borsalar dün güçlü doların yeni başlayan birinci çeyrek bilanço döneminde lokomotif hisselerin kârları üzerinde baskı yaratacağı endişesiyle geri çekildi.

Haftanın geri kalanında ekonomik veri akışı oldukça yoğun. Çarşamba günü açıklanacak olan ECB faiz kararı ile ABD sanayi üretimi ve Beige Book açıklamaları, Çin’de açıklanacak endüstriyel üretim, perakende satışlar ile büyüme verisi ve Cuma günü açıklanacak olan ABD enflasyon rakamları piyasalar tarafından önemle takip edilecek.

Bilanço açıklamaları bakımından da oldukça yoğun bir haftadayız. Yarın Bank of America, Perşembe günü Goldman Sachs ve Citigroup, Cuma günü de General Electric 2015 yılı 1. çeyrek bilançolarını açıklayacaklar.İndir

2015-14.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Piyasalar geçtiğimiz haftaya Çin’den gelen olumlu haberlerin etkisi ile artan risk iştahıyla başladı. Çin Merkez Bankası ekonomik büyümeyi tehdit eden ve deflasyonist baskıları arttıran konut fiyatlarındaki gerilemeyi durdurmak için konut alım-satımında kredi ve vergilendirme koşullarını gevşetti. Uzun süredir likidite sıkışılığı yaşayan Çin’de, kredi koşullarında gevşemeye gidilmesi ve altyapı yatırımlarının artacağı haberinin yanı sıra beklentilerin üzerinde açıklanan Çin imalat PMI verisi de hafta başında bakır fiyatını destekledi. Ancak yatırımcılar, LME’nin kapalı olduğu Cuma günü açıklanan ABD istihdam verisi öncesi pozisyon kapatmaya yöneldi. Zayıf talebin etkisiyle Çarşamba günü $5952,5 ile haftanın dip seviyesini gören LME bakır, haftayı da %,1,26 kayıpla kapattı.

Avrupa ve ABD piyasalarının kapalı olduğu Cuma günü açıklanan ABD tarımdışı istihdam verisi piyasalarda şaşkınlık yarattı. Mart’ta tarımdışı istihdam 245.000 olan beklentilerin oldukça altında 126.000 olarak açıklandı. Aralık 2013’ten bu yana en zayıf artışı gösteren veri, Fed’in yılın ikinci yarısından önce faizleri arttırmayacağı beklentisini güçlendirdi. Dün geniş bantta değer kaybeden dolar endeksi, bugün toparlanarak tekrar 97 seviyesinin üzerine çıktı. Dolardaki yükseliş daha çok eurodaki kayıplardan kaynaklandı. Cuma günü kapalı olması nediyle istihdam verisine dün tepki veren ABD borsaları, günü %0,6 primle kapattı. ABD ekonomisi zayıf görünüm arz ederken, Fed’in yakın zamanda faiz arttırmayacağı beklentisi piyasayı rahatlattı.

Haftanın ilk işlem gününde Paskalya tatilinde olan Londra Metal Borsası, haftaya bugün primli başlangıç yaptı. Ancak zayıf istihdam verisine rağmen doların güçlü kalması ve Çin’in bakır talebindeki yavaşlama fiyatta yukarı yönlü ciddi bir hareketi engelledi. $6000 seviyesinin hemen üzerinde işlem gören bakır için $6096 direnç noktası $5958 ve $5879 ise destek noktaları olarak izlenebilir.

Makro veri açısından sakin geçmesi beklenen haftanın geri kalanında Almanya’da sanayi üretimi, Euro Bölgesinde perakende satışlar, ABD’de haftalık işsizlik maaş başvuruları, Çin’de ise enflasyon verisi izlenecek.İndir

2015-13.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Önceki hafta Fed’in FOMC toplantısındaki duruşunun piyasalar tarafından “güvercin” olarak değerlendirilmesinin ardından ABD’de tahvil faizleri gerilemiş ve küresel risk iştahı artmıştı.  Geçtiğimiz hafta bu hareketin düzeltmesi görüldü. S.Arabistan öncülüğünde bir koalisyonun Yemen’e hava harekatı başlatması küresel risk iştahını olumsuz etkiledi. Ortadoğuda artan jeopolitik risklerin petrol arzına yönelik olası tehlikeleri gündeme getirmesi, petrolün haftanın ilk 4 gününde %10’un üzerinde değer kazanmasını sağladı. LME bakır, petrol fiyatlarındaki yükselişten bulduğu destekle yükseldi. Şili’de kötü hava koşulları nedeniyle madenlerin üretimi durdurması da fiyatı destekledi. LME bakır Perşembe günü $6294,5 ile yaklaşık 3 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Yemen'deki hava saldırıları ve İran'a nükleer programına yönelik ekonomik yaptırımların sona erdirilmesine yol açacak olası bir anlaşmanın, kısa vadede petrol arzına sınırlı etkisi olacağına yönelik açıklamalar petrolün rallisini kesti. Güçlenen doların da baskısı ile petrol fiyatı Cuma günü %5 düşerken; LME bakır da %1,5 gerileyerek 3 ayın zirvesinden uzaklaştı. Haftalık kazancı $20 olan LME bakır haftayı $6061 seviyesinden kapattı.

Dolar, faizlerin büyük olasılıkla bu yıl artırılacağı haberinin ardından, yen ve euro karşısında değer kazandı.  Üç hafta içinde nakit sıkıntısına düşecek olan Yunanistan'ın bu süre içinde mali yardım sağlayacak adımları atıp atamayacağına dair endişeler ise euro üzerindeki baskıyı arttırıyor. Euro, dolar karşısında 1,0750’den işlem görüyor.

Piyasalar bu haftaya, hafta sonu Çin hükümetinin açıkladığı ekonomiyi destekleyici önlemlerle başladı. Çin yönetimi, hafta sonu on milyarlarca dolar tutarında yeni yatırıma işaret eden yeni "İpek Yolu" ulaşım projesini açıkladı. Dün de ekonomik büyümeyi tehdit eden konut fiyatlarındaki gerilemeyi durdurmak için konut alım satımında kredi ve vergilendirme koşullarını gevşetti.

Petrol fiyatında bugün yaşanan %1’lik düşüşün ve dolardaki yükselişin baskısında kalan LME bakır bugün %0,3 ekside $6075 seviyesinde işlem görüyor. Lme bakır Mart ayını yaklaşık %2,5 primle, yılın ilk çeyreğini ise %3,8 kayıpla kapatmaya hazırlanıyor.

Haftanın geri kalanında Çin ve Euro Bölgesinde imalat PMI verileri, ABD’de ISM imalat endeksi, tarım dışı istihdam verisi ve işsizlik oranı verisi izlenecek. İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (15.08.2022) USD: 17,9689 - EUR: 18,502 - GBP: 21,8895 Fixing Kurları (14.08.2022) USD: 18,124 - EUR: 18,6641 - GBP: 22,0787 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0298 - GBP / USD: 1,2182