Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2015-02.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta başında Yunanistan’a ilişkin artan endişeler ve petrol fiyatlarındaki sert gerilemeyle riskli varlıklarda önemli satışlar görüldü.  Euro Bölgesi’nde arka arkaya açıklanan zayıf veriler, ECB'nin daha etkili adımlar atacağı yönündeki iyimserliği artırırken; FED tutanaklarının faiz artırmaya başlamada acele edilmeyeceğine işaret etmesi ile hafta ortasında risk iştahı biraz toparlandı. Ancak piyasadaki iyimser hava uzun sürmedi. Cuma günü ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin, ABD’nin ekonomik durumu konusunda karmaşık bir tablo ortaya koymasının ardından piyasalar genelinde sert düşüşler başladı. Tarım dışı istihdam Aralık'ta beklentilerin üzerinde artarken, ücretlerde düşüş gözlendi. ECB’nin 22 Ocak toplantısında daha fazla destek açıklayacağı beklentisi, euronun dolar karşısında 9 yılın en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu (1,1755). Dolar ise hafta genelinde güçlü seyrini sürdürmeye devam etti. Petrol fiyatlarındaki gerilemenin, yükselen doların, Çin ve ABD ekonomilerine ilişkin endişelerin baskısı ile LME bakır haftayı %2,33 kayıpla, 6105$/t seviyesinden kapattı.

LME bakır bu haftaya ise petrol öncülüğünde sert kayıplarla başladı. Goldman Sachs’ın petrolde kısa vadeli fiyat beklentisini $40’a çekmesi ve Körfez'deki üreticilerin üretim kısma işareti vermemeleriyle petrol dün %5 civarında düşerek, 2009 Nisan’dan bu yana ilk defa $45 altını test etti. Petroldeki hızlı düşüşün baskısı ile dün 6000$/t psikolojik seviyesini aşağı yönlü kıran LME bakır günü %1,22 kayıpla kapattı.  Bu sabah Çin’de beklentilerin üzerinde açıklanan ticaret verisi de LME bakırı desteklemeye yetmedi. 5833 $/t ile 5 yılın en düşük seviyesini gören LME bakır, %2,7 ekside 5870$/t seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Makro veri açıklamaları açısından sakin bir haftadayız. Piyasaların gözü 22 Ocak’ta gerçekleşecek ECB toplantısı ve 25 Ocak’ta yapılacak Yunanistan seçiminde. Yunanistan’ın Eurozone’dan çıkma ihtimali risk alma iştahını azaltıyor. Bazı analistler ECB’nin adım atmak için önce Yunanistan seçimini bekleyeceği, dolayısıyla 22 Ocak’ta her hangi bir adımda bulunmayacağı beklentisinde.

Büyük resimde ECB parasal genişleme beklentileri,  kısa vadede düşen petrol fiyatları ve Çin’de büyümeye dair endişeler ana tema olmaya devam ediyor. Güçlü doların ve Yunanistan riski gibi konuların önümüzdeki günlerde de riskli varlıklar üzerinde baskı yaratmaya devam etmesi beklenebilir. Ayrıca Çin’de bir emlak şirketinin default edebileceğine dair endişeler de mevcut.İndir

2015-01.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta yatırımcıların çoğunun tatilde olması nedeniyle piyasalarda işlem hacmi zayıftı. Yunanistan'daki siyasi belirsizliğin de etkisiyle yatırımcılar yılın son işlem günlerinde risk almak istemedi. Yunanistan'da erken seçime gidileceğinin açıklanmasıyla, ülkenin yeni bir siyasi karışıklık içine girmesinin ardından euro geriledi. Çin’de artan büyüme endişelerinin baskısıyla LME bakır haftanın ilk işlem gününde yaklaşık 4,5 yılın en düşük seviyesi olan 6230$/t’a geriledi. 2014 yılının ilk işlem gününde 7460$/t ile yılın zirvesini gören LME bakır, yılı 6284$/t seviyesinden %14,78 kayıpla kapattı. ABD'de yıllık bazda Dow %7,5, S&P 500 %11,4 ve Nasdaq  %13,4 yükseldi.

ABD ekonomisinin daha iyi performans göstermesi ve büyük ekonomiler arasında para politikası görünümlerinin ayrışmasından destek bulan dolar yıla güçlü bir başlangıç yaparak 9 yılın zirvesine yükseldi. Euro ise Avrupa Merkez Bankası (ECB)  Başkanı Draghi’nin bu ay daha cesur destek adımları atılacağına işaret eden açıklamalarının ardından yeni yıla 4,5 yılın en düşük seviyesinden başladı. Güçlenen doların baskısıyla LME bakır, yılın ilk işlem gününde 4,5 yılın dip noktası olan 6218$/t’a  geriledi.

Piyasalar açısından yeni yılın ilk haftası diyebileceğimiz bu hafta hisse senedi endekslerinde sert satışların yaşandığı bir gün geride kaldı. Küresel ekonomiye ilişkin endişeler ve petrol fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle S&P 500 endeksi için dünkü seans, enerji hisselerindeki kayıplar öncülüğünde yaklaşık üç ayın en kötü günü oldu (-%1,83). Ham petrol fiyatları küresel arz fazlası ve zayıf talep nedeniyle 2009'dan beri görülen en düşük seviyelere geriledi. ECB’nin politikasını daha da gevşeteceği yönündeki beklentinin iyice güçlenmesiyle euro dün dolar karşısında 1,1880 ile yaklaşık dokuz yılın en düşük seviyesine geriledi. Dolar endeksi ise dün 91,77 ile 9 yılın yeni zirvesini gördü. Doların güçlü olması, dolara dayalı emtia üzerindeki baskının artmasına neden oldu. Dün 6095,5$/t ile 4,5 yılın yeni en düşük seviyesine gerileyen LME bakır, dünkü kapanışa göre bugün yatay/artıda 6150$/t seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Haftanın geri kalanında Euro bölgesinde enflasyon ve sanayi üretimi, ABD’ de istihdam, Çin’de ise enflasyon verisi izlenecek.

 İndir

2014-52. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Yatırımcıların Noel tatilinde olması nedeniyle piyasalar genelinde geçtiğimiz hafta sakin bir seyir hakimdi. Düşük işlem hacimlerine rağmen ABD endeksleri haftayı yükselişle tamamladı. ABD ekonomisinin 3. çeyrekte 2003'ün üçüncü çeyreğinden beri görülen en hızlı büyümeyi kaydetmesi yükselişte etkili oldu. Yunanistan’a dair endişeler ve ECB politikalarına ilişkin beklentilerin etkisiyle euro gerilerken, dolar nispeten dalgalı  bir seyir izledi. Ham petrol fiyatlarındaki yükseliş ve dolardaki gerilemeden bulduğu destekle geçtiğimiz haftaya güçlü bir başlangıç yaparak 6422$/t’a kadar yükselen LME bakır, kısa süren haftada kazançlarını koruyamadı. Yeniden güçlenen ve 90 seviyesinin üzerine (9 yılın zirvesi) çıkan dolar endeksinin baskısıyla bakır Çarşamba günü 6298$/t’a kadar geriledi ve haftayı %1,22 kayıpla kapattı. 24 Aralık’ta erken kapanış yapan Londra Metal Borsası Noel tatili nedeniyle 25 ve 26 Aralık’ta da kapalı kaldı.

Piyasalar bu haftaya da Noel ve yılbaşı tatillerinin etkisiyle hacimsiz başladı. ABD borsalarındaki yükselişten destek bulan Asya borsaları dün yükseldi. LME bakır ise Çin’de artan büyüme endişelerinin baskısıyla global piyasaların aksine haftaya kayıplarla başladı. 1 Aralık’ta test ettiği 6230,75$/t seviyesini tekrar test ederek dün 6230$/t ile 4,5 yılın en düşük seviyesine gerileyen LME bakır, bugün toparlanarak 6300$/t seviyesinin etrafında işlem gördü. 6230$/t seviyesindeki desteğin kırılması halinde 6150$/t yeni destek seviyesi olarak izlenebilir. Yıl genelinde 6230-7460$/t bandında işlem gören LME bakır, 2014 yılını %14 kayıpla kapatmaya hazırlanıyor.

Yunanistan parlamentosunda dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin son turunda Stavros Dimas seçilmek için yeterli oyu alamadı. Yunanistan’da üçüncü turda da cumhurbaşkanı seçilememesi nedeniyle 25 Ocak’ta erken seçime gidiliyor. Seçimi tasarruf politikalarına karşı olan Syriza partisinin kazanması sonucunda ülkenin €240 milyarlık kurtarma paketinden vazgeçebileceği endişesiyle euro bu sabah 1,2123 ile Ağustos 2012’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Makro veri açıklamaları açısından durgun olan haftada Çin, ABD ve Euro bölgesinde açıklanacak imalat endeksleri dışında önemli veri bulunmuyor. Londra Metal Borsası yarın erken kapanış yapacak ve 1 Ocak’ta da kapalı kalacak. 

 İndir

2014-51. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta başında petrol fiyatlarındaki düşüşün ve  Rusya’ya ilişkin endişelerin artmasıyla global piyasalarda sert satışlar görülürken, FED’in olumlu algılanan politika kararının ardından Asya ve ABD piyasaları yükseldi. Haftaya arz tarafındaki sıkışıklık ve Çin Merkez Bankası’nın ekonomiyi desteklemek için yeni adımlar atacağı beklentisi ile nispeten güçlü başlayan LME bakır, petrolün kayıplarını arttırmasının ardından haftanın ilk işlem gününü %1,9 eksi ile kapattı. OPEC’in üretimi azaltmayacağını yinelemesinin ardından  ham petrol 53,6’ya kadar  gerileyerek piyasalardaki riski alma iştahını azalttı. Rusya Merkez Bankası’nın artan devalüasyon ve enflasyon risklerinin önüne geçmek amacıyla politika faizini %10,5’ten %17’ye yükseltmesi finansal kriz belirtisi olarak algılanırken; küresel ekonomiye dair endişelerin artmasına neden oldu. FED toplantısı öncesi endişelerin de etkisiyle LME bakır çarşamba günü 6268$/t’a kadar geriledi.

FED’in 2015 yılı Mart ayına kadar ki son basın açıklamalı toplantısı geçtiğimiz hafta sonlandı. Ekonomiye dair olumlu değerlendirmelerde bulunan FED’in fazi arttırımına yönelik “sabırlı” yaklaşım izleneceği açıklaması, piyasalar genelinde bahar havası estirdi. FED faiz oranlarını gelecek yıl içinde arttıracağı yönünde güçlü bir işaret verirken, faizlerin “uzunca bir süre” sıfıra yakın bir seviyede tutulacağı şeklindeki taahhüdünü de değiştirerek ABD ekonomisine güvendiğini gösterdi. S&P 500 endeksi Çarşamba ve Perşembe %2’nin üzerinde yükselerek son 3 yıldaki en güçlü 2 günlük yükselişi kaydetti. Asya borsaları, Wall Street’te görülen yükselişin ardından 15 ayın en büyük yükselişini gösterdi. Olumlu havadan pek etkilenmeyen LME bakır ise haftayı %1,56  kayıpla 6370$/t seviyesinden kapattı.

Piyasalar FED toplantısının etkisinde bu haftaya pozitif bir başlangıç yaptı. FED’in faiz artışı için raporundan “uzunca bir süre” (considerable time) ifadesini kaldırması doları destekli. Dolar endeksi bugün 90 seviyesinin üzerine çıkarak 9 yılın zirvesini gördü. ECB politikaları ile ilgili beklentiler ve Yunanistan’a dair belirsizliğin yanı sıra dolardaki hızlı yükselişin de etkisiyle eur/usd paritesi bugün 1,2165 ile Ağustos 2012’den bu yana en düşük seviyeyi gördü.  Petrol fiyatlarındaki yükselişin desteği ile dün 6431$/t’a yükselen LME bakır, güçlenen doların baskısı ile bugün 6315$/t’a kadar geriledi. Londra Metal Borsası yarın TSİ ile 16:00’da kapanacak ve 25-26 Aralık’ta da kapalı kalacak. Noel tatili ve yeni yıl nedeniyle hacimlerin azaldığı piyasalarda haftanın geri kalanı için sakin seyir beklenebilir.İndir

2014-50. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde petrol fiyatlarındaki gerileme, arka arkaya açıklan zayıf Çin verileri ve dolar endeksindeki dalgalanma vardı. Haftaya beklentilerin altında kalan Çin ticaret verisi ile moralsiz başlayan piyasalar, Çin’de enflasyonun 5 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin yarattığı deflasyon endişesi ve endüstriyel üretimdeki gerilemenin etkisi altında kaldı. Ancak Çin Merkez Bankası’nın ekonomiyi desteklemek için adım atacağı beklentisi piyasalar genelinde kayıpları sınırladı.

OPEC’in 2015 yılına ait talep tahminlerini aşağı çekmesi ve OPEC üyelerinin fiyat indirimlerine devam etmesi petrol fiyatlarında sert bir düşüşe neden oldu. Ham petrol haftayı %14 kayıpla kapattı. Hafta başında Yunanistan borsasındaki %11 lik gerilemeden ve FED’in 16-17 Aralık'ta yapacağı  toplantıda faizlerin sıfıra yakın seviyede "considerable time" (hatırı sayılır süre) kalacağı ifadesini değiştireceği yönündeki Wall Street Journal haberinden destek bulan dolar endeksi 89,55 ile 5 yılın zirvesine yükseldi. Ancak, yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte yatırımcıların dolar pozisyonlarında kâr realizasyonuna gitmesi dolar endeksini tekrar 88 seviyelerine geriletti. LME bakır da dolardaki gerilemeden bulduğu destek ve yatırımcıların kısa pozisyonlarını kapatmaya yönelmelerinin etkisiyle 6533$/t’a yükseldi, haftayı 6490$/t seviyesinden %0,8 primle kapattı. ABD borsaları yatırımcıların petrol fiyatlarında devam eden düşüş ve Çin'in zayıf verilerinin ardından piyasadan çekilmeleriyle sert düşüş kaydetti. S&P 500 endeksi %3,5’lik kayıpla Mayıs 2012'den beri en kötü haftalık performansı gösterdi.

Piyasalar bu haftaya yine petrol fiyatındaki hareketlilikle başladı. OPEC’in üretimi azaltmayacağı açıklamasını yinelemesinin ardından ham petrol dün %3,3 geriledi. 55 dolara gerileyen ham petrolün etkisiyle LME bakır da dün günü %1,8 ekside kapattı. Bu sabah Çin’de 7 ayın en düşük seviyesinde (49,5) ve büyüme alanın altında açıklanan Çin’in öncü HSBC imalat endeksine rağmen LME bakır akşam kapanışa göre yatay/artıda  seyir izliyor. Çin’de açıklanan zayıf verilerin bakırı etkilememesi, yatırımcıların zayıf verilerin ardından merkez bankasından ekonomiye destek geleceği beklentisinin devam etmesinden kaynaklanıyor.  Piyasaların gündeminde bugün başlayan ve yarın sonlanacak FED toplantısı var. Yılın son önemli olayı olarak nitelendirebileceğimiz toplantı, FED’in Mart’a kadar basın açıklamalı son toplantısı olması açısından da önemli. O nedenle bu toplantıda FED’in faiz oranları için kullandığı considerable time ifadesini kullanıp kullanmayacağı merak konusu.İndir

2014-49. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Çin’de açıklanan ve beklentilerin altında kalan imalat endeksi verisinin etkisiyle LME bakır geçtiğimiz haftaya oldukça zayıf bir başlangıç yaptı. Haftanın ilk işlem gününde 6230,75$/t ile Haziran 2010’dan bu yana en düşük seviyeye gerileyen bakır, 5 yılın en düşük seviyesinden yükselen petrol fiyatlarının da etkisi ile biraz toparlandı. ABD’de açıklanan güçlü veriler ve Fed başkanlarının konuşmalarında ABD ekonomisi için olumlu bir görünüm oluşturmaları dolara ve ABD endekslerine destek sağladı. 5 yılın en yüksek seviyesini gören dolar endeksi hafta genelinde LME bakırı baskıladı.

Dolar karşısında 2 yılın en düşük seviyesini gören euro, Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısının ardından yükselirken, LME bakır da dolardaki kısa süreli gerilemeden bulduğu destekle yükseldi. ECB Başkanı Draghi'nin yeni bir politika adımı için gelecek yılın ilk aylarına işaret etti, Euro Bölgesi ekonomisinin zayıf görünümüne dikkat çekti.

Teknik alımların da etkisiyle Cuma günü 6526$/t’a kadar yükselen bakır, ABD’nin güçlü istihdam verisine rağmen tutunamadı. ABD'de tarım dışı istihdam 321K ile Ocak 2012’den bu yana en yüksek seviyede açıklandı. Dow ve S&P 500 beklentilerin üzerindeki istihdam verisinin ardından üst üste yedinci haftayı da yükselişle tamamladı. LME bakır ise %1,4 primle haftayı 6438,5$/t seviyesinden kapattı.

Piyasalar bu haftaya yine hayal kırıklığı yaratan bir Çin verisi ile başladı. Çin’in dış ticaret verisine göre Kasım’da %8 artması beklenen ihracat %4,7 artış, %3,8 artması beklenen ithalat ise %6,7 düşüş gösterdi. Ancak zayıf veriye rağmen LME bakır dün 6398-6473$/t dar bandında hareketini sürdürdü.  Bugün ise LME bakır, metallere gelen genel alımın etkisiyle 6532$/t seviyesine kadar yükseldi. Şu an 6500$/t civarında işlem gören bakırdaki yükselişe, %0,8 ekside işlem gören dolar endeksi de destek oldu.  Bugün makro veri tarafında önemli bir açıklama bulunmuyor. Ancak Yunanistan borsasının %11 oranında düşmesi piyasadaki risk algısını bozdu. ABD endekleri seans başlangıçının ardından %1 civarında kayıplara ulaşırken, global piyasalar genelinde de ciddi satışlar hakim.

Haftanın geri kalanında ABD (perakende satışlar) ve Euro Bölgesi’nde (enflasyon) sakin bir veri akışı hakim.Çin’de ise enflasyon, perakende satışlar ve endüstriyel üretim verileri açıklanacak. Çin ithalatındaki beklenmeyen düşüş, dünyanın en büyük ikinci ekonomisine ilişkin keskin yavaşlama endişelerinin gerçeğe döndüğüne işaret ediyor. İndir

2014-48. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Çin Merkez Bankası’dan (PBOC) 14 Kasım’da gelen faiz indirimi haberinin ardından 6772,5 $/ton seviyesine kadar yükselen LME bakır, PBOC hamlelerinin ekonomik büyümedeki yavaşlamayı teyit ettiği düşüncesiyle geçtiğimiz haftaya kayıpla başladı. Merkez bankalarının destek sağlamaya devam edecekleri beklentisi piyasalar genelini olumlu etkilese de; LME bakırın yönünü değiştiremedi. ABD veri akışından da olumsuz etkilenen bakır, Perşembe gününe kadar yatay/aşağı yönlü hareketine devam etti.

ABD’deki Şükran günü tatili nedeniyle Perşembe ve Cuma günlerinde bakırın yatay hareketine devam etmesi bekleniyordu. Ancak OPEC’in (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü)  yüksek miktardaki arz fazlasına rağmen üretimin kısıtlanmayacağını açıklamasının ardından başta petrol olmak üzere emtialarda büyük kayıplar yaşandı. Petrol, kararının bir gün ardından 65 doların altına düştü (haftalık kaybı %14). Petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisi ile LME bakır, Cuma günü 6342 $/t’a kadar geriledi. LME bakır günü %2,9, haftayı %5,26 ve Kasım ayını %5,4 kayıpla kapattı.

Yeni haftaya Çin’de açıklanan zayıf imalat PMI verileriyle başlayan bakır aşağı yönlü rallisini sürdürdü. Petrol fiyatları dün 5 yılın en düşük seviyesine gerilerken; bakır da 6230,75 $/t ile 4 buçuk yılın en düşük seviyesine geriledi. Düşük seviyelerden gelen alımların etkisiyle dün günü %1,6 primle kapatan LME bakır, bugün kazançlarını geri vererek 6350$/t seviyesinin etrafında işlem görmeye devam ediyor. Önemli destek seviyelerini kıran bakır için en güçlü destek seviyesi 6000$/t. Bugün 88,552 ile 4,5 yılın yeni zirvesine yükselen dolar endeksi de bakırdaki aşağı yönlü hareketi destekliyor.

Haftanın geri kalanında Perşembe günü sonlanacak Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısında yeni gevşeme hareketinin olup olmadığı izlenecek. ABD tarafında ise istihdam piyasasına yönelik veiler takip edilecek.İndir

2014-47. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde FED (ABD Merkez Bankası) toplantı tutanakları, ECB (Avrupa Merkez Bankası) Başkanı Mario Draghi’nin açıklamaları ve POBC’nin (Çin Merkez Bankası) sürpriz faiz indirimi vardı. ABD ekonomisindeki büyümeden gelen olumlu sinyallerin etkisi ile ABD endeksleri hafta başında primli işlem gördü. FED toplantı tutanaklarından faiz oranının ne zaman artacağına dair ipucu bulamayan piyasalar hafif gerilese de; Perşembe günü açıklanan enflasyon verisi piyasalara moral verdi. FED yetkilileri küresel büyüme endişelerine önemli vurgu yapmazken, tutanaklar düşük enflasyona ilişkin endişelerin arttığını gösterdi. ABD’de Ekim’de TÜFE’nin %1,6 artış beklentisine karşılık %1,7 artış açıklanması tutanakların ardından piyasaları rahatlattı.

Euro bölgesi tarafındaysa ECB üyelerinin ve Başkan Draghi’nin açıklamaları izlendi. Draghi, enflasyonun hızlı bir şekilde yükseltilmesi gerektiğini ve gerekirse varlık alım programının genişletileceğini belirtti. Draghi’nin açıklamalarının ardından euro da sert düşüşler yaşandı.

Bir süredir daha çok Çin tarafından gelen verilerle yön bulan ve arka arkaya gelen zayıf verilerin etkisiyle değer kaybeden LME bakır için geçtiğimiz hafta, yine kayıplarla başladı. ABD ekonomisindeki güçlenmenin etkisiyle haftaya nispeten güçlü bir başlangıç yapan LME bakır, Çin emlak sektörüne dair açıklanan zayıf verilerin ardından %1’in üzerinde kayıp yaşadı. Ancak Cuma günü Çin’den gelen sürpriz faiz indirimi haberinin ardından 6722,5$/t seviyesine kadar yükseliş görüldü. POBC, borçlanma maliyetlerini aşağı çekmek ve ekonomiyi canlandırmak amacıyla faiz oranlarını 2 yıldan uzun süredir ilk defa düşürdü. Haberin ardından Cuma günü %0,64 primle kapanan LME bakır haftalık bazda ise yatay kapandı.

ECB’den gelen açıklamaların ardından dün  dolar karşısında 1,2360 ile yaklaşık 28 ayın en düşük seviyesine gerileyen euro, Almanya Ifo verisinden bulduğu destekle hafif toparlandı ve 1,2425 seviyesine yerleşti. Çin’in faiz indirimi haberinin LME bakır üzerinde etkisi uzun soluklu olmadı. Hafta başından bu yana 6644-6731$/t bandında işlem gören LME bakır, Çin’in ihtiyaç duyulması halinde daha fazla destekleyici para politikası adımı atabileceğinden moral buldu. Haftayı rekor yüksek seviyelerden kapatan Dow ve S&P 500 endeksleri ise ECB ve POBC’den yeni adımlar geleceği beklentisi ile dün de yükseldi.

Haftanın geri kalanında ABD’de açıklanacak dayanıklı mal siparişleri, işsizlik maaş başvuruları ve konut verileri; Euro Bölgesi’nde ise enflasyon ve işsizlik verileri izlenecek.İndir

2014-46. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta veri akışının durgun olmasının da etkisiyle hafta boyunca 6590-6726$/t bandında işlem gören LME bakır haftayı yatay kapattı. Çin’de 2010 yılı başından bu yana en düşük artış hızını gösteren enflasyonun yanı sıra fabrika üretimlerindeki zayıflama ve yatırım büyümesinin 13 yılın en düşüğüne gelmesi gibi göstergeler Çin ekonomisinin momentumu kaybettiğine işaret etti. Dolar endeksi 88 seviyesinin üzerine çıkarak güçlü seyrini sürdürdü. Çin ve Euro bölgesi ekonomilerine ilişkin endişeler ve güçlenen doların baskısıyla Perşembe günü %1,1 değer kaybederek 6590$/t seviyesine kadar gerileyen bakır, ECB (Avrupa Merkez Bankası) ile POBC’den (Çin Merkez Bankası) yeni adımlar geleceği beklentisi ve ABD ekonomisindeki büyümeden gelen olumlu sinyallerin desteği ile Cuma günü toparlanarak haftayı yatay kapattı. ABD borsaları ise üst üste 4. haftayı da yükselişle kapattı.

Piyasalar bu haftaya Japonya ekonomisinin 3.çeyrekte resesyona girdiğine işaret eden GSYİH verisi ile başladı. Japonya öncülüğünde dün Asya piyasalarında kayıplar yaşanırken Japonya’nın Nikkei endeksi Başkan Abe’nin erken seçim çağrısı yapacağını ve satış vergisi artırımını erteleyeceği açıklamalarının ardından bugün %2’nin üzerinde primle kayıplarının çoğunu telafi etmiş görünüyor.

Cuma günü beklentilerin hafif üzerinde gelen Euro Bölgesi büyüme verisinin etkisi ile dolar karşısında 1,25 seviyesinin üzerine çıkan euro, ECB başkanı Draghi’nin açıklamalarının etkisiyle dün gerilese de bugün toparlanarak 1,25’in üzerinde kalmaya devam ediyor. Draghi dün Avrupa Parlamentosu’ndaki sunumunda Euro bölgesinde büyüme ivmesinin yazdan bu yana azaldığını ve risklerin aşağı yönlü olduğunu söyledi. Her aracın masada olduğunu söyleyen Draghi, para politikasının sorunları tek başına çözmeyeceğini ve son teşviklerin etkilerini görmek için ise daha fazla zaman gerektiğini belirtti.

Çin’de Eylül’de %1,3 gerileyen konut fiyatlarının Ekim’de de %2,6 ile gerilemeye devam etmesi Çin emlak sektöründeki zayıflamaya işaret ederken bakır talebine dair endişeleri arttırdı. Dün 6734$/t  ile yaklaşık iki haftanın zirvesine yükselen LME bakır, bugün 6612 $/t seviyesine kadar geriledi. Şu an %1 civarında ekside işlem gören bakır için, 6590$/t  seviyesi destek olarak izlenebilir. ABD’de ise S&P 500 endeksi dün, şirketlerarası anlaşmaların küresel büyümeye dair endişeleri bastırmasıyla rekor yüksek seviyeden kapandı. Haftanın geri kalanında ABD’de konut verileri ve enflasyon, Euro bölgesi ve Çin’de ise öncü imalat verileri izlenecek. İndir

2014-45. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta küresel piyasaların gündeminde ABD verileri ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı vardı. Hafta başında güçlü gelen ABD ISM imalat sanayi endeksi ile güçlenen dolar; beklentilerin üzerinde açıklanan ADP özel istihdam verisinin de etkisiyle yükselişini sürdürdü. Çin ve Euro bölgesinde açıklanan zayıf imalat PMI endeksleri ise büyümenin yavaşladığı endişelerini arttırdı. LME bakır karışık gelen imalat endekslerinin etkisiyle hafta başında yatay/yukarı yönlü seyir izledi. 6754$/t’a kadar yükselen bakır, Avrupa Komisyonu'nun euro bölgesi için büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etmesinin ardından gerilemeye başladı. ABD tarafından gelen haberler bakırı desteklemeye yetmedi. LME bakır Çarşamba günü 6544$/t ile haftanın en düşük seviyesini gördü.

ECB Perşembe günü sonlanan Kasım ayı toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. ECB başkanı Mario Draghi genişlemenin devam edeceği yönünde açıklamalarda bulundu. ECB yönetiminin alışılmışın dışında önlemlerin kullanılması taahhüdünde oybirliği içerisinde olduğunu söyledi. Açıklamaların ardından hızla değer kaybetmeye başlayan euro, cuma günü 1,2358 ile 2 yılın en düşük seviyesine geriledi. Haftanın son işlem gününde açıklanan, piyasaların heyecanla beklediği tarım-dışı istihdam verisi ise beklentilerin altında kalsa da işsizlik oranının %5,8’e gerilemesi piyasaları mutlu etti. Veriler ABD ekonomisindeki toparlanmanın gücünü koruduğuna işaret etti. Üst üste üçüncü haftada da yükselen Dow ve S&P 500 endeksleri rekor yüksek seviyelerden kapandı.Dolar endeksi risk iştahına görülen artışla 88 seviyesinin üzerine çıkarak 4 yılın yeni en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. LME bakır güçlenen doların baskısına rağmen, istihdam verisinden bulduğu destekle biraz toparlanarak haftayı yatay kapattı.

Bu hafta ise makro veri anlamında önceki haftalara göre oldukça sakin. Piyasalar haftaya beklentilerin üzerinde açıklanan Çin ticaret fazlası verisi ile başladı. ABD ve Avrupa tarafında ise henüz veri açıklaması olmadı. Bugün Almanya ve ABD borsaları kapalı. Dün ABD hazine tahvili getirilerinde görülen düşüş sonrasında gerileyen dolar bugün toparlandı. Euro, düşük seviyelerden gelen alımların etkisiyle 1,24 seviyesinin üzerine çıktı. Çin’in altyapı harcama planlarından, Antamina’da başlayan grevden ve dolardaki gerilemeden destek bulan LME bakır dün  6726$/t seviyesine kadar yükselse de bugün tekrar güçlenen doların etkisiyle 6606-6676$/t bandında zayıf seyrini sürdürüyor. Haftanın geri kalanında ABD’de işsizlik maaş başvuruları ve FED üyelerinin konuşmaları (oy hakları yok), Euro bölgesinde enflasyon ve sanayi üretimi verileri, Çin’de ise perakende satışlar ve endüstriyel üretim verileri izlenecek.İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (15.08.2022) USD: 17,9689 - EUR: 18,502 - GBP: 21,8895 Fixing Kurları (14.08.2022) USD: 18,124 - EUR: 18,6641 - GBP: 22,0787 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0298 - GBP / USD: 1,2182