Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2014-45. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta küresel piyasaların gündeminde ABD verileri ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı vardı. Hafta başında güçlü gelen ABD ISM imalat sanayi endeksi ile güçlenen dolar; beklentilerin üzerinde açıklanan ADP özel istihdam verisinin de etkisiyle yükselişini sürdürdü. Çin ve Euro bölgesinde açıklanan zayıf imalat PMI endeksleri ise büyümenin yavaşladığı endişelerini arttırdı. LME bakır karışık gelen imalat endekslerinin etkisiyle hafta başında yatay/yukarı yönlü seyir izledi. 6754$/t’a kadar yükselen bakır, Avrupa Komisyonu'nun euro bölgesi için büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etmesinin ardından gerilemeye başladı. ABD tarafından gelen haberler bakırı desteklemeye yetmedi. LME bakır Çarşamba günü 6544$/t ile haftanın en düşük seviyesini gördü.

ECB Perşembe günü sonlanan Kasım ayı toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. ECB başkanı Mario Draghi genişlemenin devam edeceği yönünde açıklamalarda bulundu. ECB yönetiminin alışılmışın dışında önlemlerin kullanılması taahhüdünde oybirliği içerisinde olduğunu söyledi. Açıklamaların ardından hızla değer kaybetmeye başlayan euro, cuma günü 1,2358 ile 2 yılın en düşük seviyesine geriledi. Haftanın son işlem gününde açıklanan, piyasaların heyecanla beklediği tarım-dışı istihdam verisi ise beklentilerin altında kalsa da işsizlik oranının %5,8’e gerilemesi piyasaları mutlu etti. Veriler ABD ekonomisindeki toparlanmanın gücünü koruduğuna işaret etti. Üst üste üçüncü haftada da yükselen Dow ve S&P 500 endeksleri rekor yüksek seviyelerden kapandı.Dolar endeksi risk iştahına görülen artışla 88 seviyesinin üzerine çıkarak 4 yılın yeni en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. LME bakır güçlenen doların baskısına rağmen, istihdam verisinden bulduğu destekle biraz toparlanarak haftayı yatay kapattı.

Bu hafta ise makro veri anlamında önceki haftalara göre oldukça sakin. Piyasalar haftaya beklentilerin üzerinde açıklanan Çin ticaret fazlası verisi ile başladı. ABD ve Avrupa tarafında ise henüz veri açıklaması olmadı. Bugün Almanya ve ABD borsaları kapalı. Dün ABD hazine tahvili getirilerinde görülen düşüş sonrasında gerileyen dolar bugün toparlandı. Euro, düşük seviyelerden gelen alımların etkisiyle 1,24 seviyesinin üzerine çıktı. Çin’in altyapı harcama planlarından, Antamina’da başlayan grevden ve dolardaki gerilemeden destek bulan LME bakır dün  6726$/t seviyesine kadar yükselse de bugün tekrar güçlenen doların etkisiyle 6606-6676$/t bandında zayıf seyrini sürdürüyor. Haftanın geri kalanında ABD’de işsizlik maaş başvuruları ve FED üyelerinin konuşmaları (oy hakları yok), Euro bölgesinde enflasyon ve sanayi üretimi verileri, Çin’de ise perakende satışlar ve endüstriyel üretim verileri izlenecek.İndir

2014-44. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

 

Geride bıraktığımız hafta piyasaların odak noktasında FED (ABD Merkez Bankası) ve BOJ (Japonya Merkez Bankası) kararları vardı. FED beklentilere paralel olarak aylık tahvil alım programını (QE3) sonlandırdı. Bankanın faiz oranlarının “uzunca bir süre” düşük tutulacağı ifadesini koruması piyasaları destekledi. Ayrıca finansal piyasalarda son dönemde yaşanan volatilite, Avrupa’daki büyüme sıkıntıları ve zayıf enflasyon görünümünü önemsemeyen FED, istihdam piyasasındaki iyileşmeye dikkat çekti. Açıklamalar ABD endekslerini ve doları destekledi. Üç büyük endeks haftayı %2,7-3,5 primlerle kapattı. Hafta başında, Çin’de artan mevsimsel talepten ve madenlerde başlaması beklenen grevlerden destek bulan LME bakır, 6836$/t’a kadar yükseldi. Ancak güçlenen dolar, bakırın rallisini kesti. BOJ’un piyasalarda sürpriz olarak karşılanan yeni gevşeme adımlarının ardından bakır Cuma günü toparlansa da Ekim ayını ancak %0,84, haftayı ise %0,4 primle kapattı.

Yeni haftaya piyasalar imalat endeks rakamları ile başladı. Çin, Almanya ve Euro Bölgesinde imalat sanayi PMI endeksleri beklentilerin altında açıklanırken ABD’de ISM imalat endeksi 59 ile beklentilerin (56) üzerinde açıklandı. ABD tarafından gelen her olumlu veri piyasalarda, FED’in faiz artırımına bir adım daha yaklaştığı düşüncesini yaratıyor.

Karışık gelen verilerin etkisiyle dün yatay seyir izleyen LME bakır, bugün %1,5 ekside işlem görüyor. Bakırdaki gerilemede, Avrupa Komisyonu’nun Euro Bölgesi’nin büyüme tahminlerini düşürmesi dolayısıyla da bakıra olan talebin azalacağı endişesi de etkili oldu. Freeport Endonezya’nın bu hafta başlaması planlanan grevinin yönetimle görüşmeler sonucu iptal edilmesi bakırın fiziksel taraftan aldığı desteği kaldırdı. Dün 87,4 ile 4 yılın zirvesine yükselen dolar endeksi de bakırda aşağı yönlü hareketi destekleyen bir diğer değişken. Hafta başından bu yana 6621-6754$/t bandında işlem gören bakır, hareketine 6700$/t seviyesinin altında devam ediyor.

 

Haftanın geri kalanında Perşembe günü sonlanacak Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı ve Cuma günü ABD’de açıklanacak işsizlik verileri bekleniyor. İndir

2014-43. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta açıklanan olumlu veriler global büyüme endişelerini hafifleterek risk alma iştahını arttırdı. LME bakır hafta genelinde yukarı yönlü seyir izledi. Çin ekonomisinin 3. çeyrekte %7,3 ile 2008 global finansal krizden bu yana en düşük büyümeyi göstermesi, ilk etapta Çin talebine dair endişeleri arttırsa da; Çin’de teşvik tedbirlerinin arttırılacağı düşüncesiyle olumlu algılandı.

ABD’den gelen olumlu veri akışıyla (enflasyon, sanayi üretimi, konut verileri) başlayan pozitif görünüm, Çin ve Euro Bölgesi PMI verilerinin beklentilerden iyi gelmesiyle devam etti. ABD endeksleri iyi geçen bilanço sezonunun da etkisiyle yükseldi. Küresel risk barometeresi olarak da izlenebilen S&P 500 endeksi, % 4,12 ile iki yıla yakın sürenin en iyi haftalık kazanımını gerçekleştirdi. Avrupa Merkez Bankası’nın şirket tahvili alma planı da piyasadaki olumlu havaya destek sağladı. Hafta genelinde 6542-6727$/t bandında işlem gören LME bakır, haftayı %0,8 primle kapattı.

Piyasalar bu haftaya ise Avrupa Merkez Bankası tarafından Euro bölgesi bankalarına yapılan stres testi ile başladı. ECB, “Euro bölgesinin 130 bankasının 25'i geçen yılın sonundaki stres testlerinde başarılı olamadı” açıklamasını yaptı. Euro, stres testlerinin Avrupalı bankalarda beklenenden daha az sermaye açığı olduğunu ortaya koymasının ardından gücünü korudu.

Haftanın en önemli gelişmesi bugün başlayan ve yarın sonlanacak FED toplantısı. Dolar endeksi toplantı öncesinde hafif artıda. FED’in bu toplantısında tahvil alım programını sona erdirmesi bekleniyor. Fed'in finansal piyasalarda volatilitenin yüksek olduğu bir ayın ardından, faiz oranları artırılmadan önce daha uzun beklenmesinden yana olduğunu yineleyeceği tahmin ediliyor. Toplantı öncesinde fiziksel taraftan destek bulan LME bakır 6765$/t’a kadar yükselerek 2 haftanın zirvesinde işlem görmeye devam ediyor. Madenlerde başlayacak grevlerin yıl sonunda oluşacak arz fazlasını tehdit emesinin yanı sıra, Çin’de artan mevsimsel talep de bakırı destekliyor. Freeport Endonezya çalışanları önümüzdeki hafta 1 ay sürecek greve, Peru’nun en büyük madeni Antamina’nın çalışanları ise 10 Kasım’da süresi belirsiz greve gidiyor. Reuters analistleri yıl sonu için arz fazlası tahminlerini 350.000 mt olarak açıkladı. Haftanın geri kalanında ABD’de öncü büyüme verisi ve Euro Bölgesi’nde ise enflasyon verisi izlenecek.İndir

2014- 42.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Riskten kaçış eğiliminin etkili olduğu global piyasalarda geçtiğimiz hafta oldukça dalgalı bir seyir izlendi. Hafta genelinde küresel büyümeye dair endişeler devam etti. Hafta başında Çin’de beklentilerin üzerinde açıklanan ticaret fazlası rakamı, ülke ekonomisine ilişkin durumun olumlu seyrettiğine dair umutları yeşertse de ardından gelen ve Ocak 2010’dan bu yana en düşük seviyede açıklanan enflasyon verisi ülke ekonomisindeki talebin zayıf olduğu sinyalini verdi.

ABD tarafında ise makro veriler karışık seyir izledi. Hafta başında açıklanan veriler ABD piyasalarında satışlara neden olurken hafta sonuna doğru gelen güçlü veriler endekslere bir nebze de olsa toparlanma imkanı sağladı. Ancak yine de 3 büyük endeks hafta başındaki kayıplarını telafi edemedi. S&P 500 endeksi haftayı %2,3 düşüşle kapatarak yılın tüm kazancını geri verdi.

Avrupa ekonomisinin resessyona gireceği endişesi ise Avrupa piyasalarında aşağı yönlü keskin hareketlere neden oldu. Almanya’da açıklanan ZEW endeksinin yaklaşık iki yıldır ilk kez eksi değeri alması satışları hızlandırdı. Alman Dax endeksi haftayı %7,3 düşüşle Ağustos 2013 seviyelerinden kapattı.

Çin’in Eylül ayı ticaret performansının yanı sıra, bakır ithalatının da Eylül’de %15 artış göstermesi hafta başında LME bakırı desteklemiş ve 6825$/t’a yükselmesini sağlamıştı. Ancak zayıf Çin ve ABD verilerinin global ekonomiye ve dolayısıyla metal talebine dair endişeleri arttırması ile LME bakır Çarşamba günü %2,6 ile 6 ay içerisindeki en büyük günlük kaybı yaşadı. Cuma günü 6530$/t ile 6 ayın en düşük seviyesini gören LME bakır, haftayı da %1,13 kayıpla kapattı.

Yeni haftanın ilk işlem gününde ise Avrupa hisse senetleri satış baskısı altında kalmaya devam ederken ABD endeksleri primli, LME bakır ise yatay-ekside kapandı. Piyasada bugün Çin’de açıklanan 3. çeyrek büyüme verisi izlendi. Çin ekonomisindeki büyüme %7,3 ile 2008 global finansal krizinden bu yana en düşük seviyede açıklandı. Zayıf veri Çin’in teşvik tedbirlerini arttıracağı beklentisini oluşturdu. LME bakır beklentilerden bulduğu destekle bugün 6682$/t seviyesine yükseldi. Haftanın geri kalanının en önemli gündem maddesi ise yarın ABD’de açıklanacak enflasyon verisi. Fed’in bir süredir temel gösterge olarak istihdam verisini bırakıp enflasyona yönelmesi verinin önemini arttırdı. Piyasada enflasyonda düşüşe bağlı olarak Fed’in tahvil alım desteğini şu an için korumak isteyebileceği; küresel büyümedeki yavaşlama nedeniyle faiz artırımı tarihini erteleyebileceği konuşuluyor.

 İndir

2014- 41.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta global piyasalarda, ekonomik büyümelere ilişkin endişelerle riskten kaçma eğilimi görüldü. Perşembe günü açıklanan Fed’in Eylül ayı toplantısının tutanakları, dolardaki yükselişin zaten yavaşlayan global büyüme ortamında ülke ekonomisine ve şirket karlılıklarına olumsuz etki edeceği, dolayısıyla da ilk faiz artırımının ekonominin buna karşı koyabileceği düşünülen zamandan önce gelmeyeceği izlenimini verdi. ABD endeksleri tutanakların ardında faiz artışına dair endişelerin bir nebze silinmesinin etkisiyle yükseldi. Ancak Fed’in global ekonomideki yavaşlamaya dikkat çekmesi haftanın geri kalanında yaşanan satış baskısının nedenlerinden biri oldu.

IMF’in  global büyüme beklentilerini düşürmesinin yanı sıra, Almanya’da kötüleşen ekonomik  indikatörler de Avrupa ekonomisinin resesyona gireceği, dolayısıyla da global büyümenin yavaşlayacağı endişesini arttırdı. Almanya’da geçen hafta açıklanan ekonomik veriler 2009 krizi seviyelerinden bu yana en büyük düşüşleri gösterdi. ABD’nin 3 büyük endeksi haftayı %2,4-%4,5 arası kayıplarla kapatırken, 2 ayın en düşük seviyesine gerilediler. Faiz artırımının beklenenden daha ileri bir tarihte olacağı beklentisi, dolar endeksini tarım dışı istihdam verisinin etkisiyle çıktığı 86,7 (Haziran 2010’dan bu yana en yüksek) seviyelerinden 85 seviyesinin altına geriletti.  Küresel büyümeye dair endişeler metaller için talep görünümü karartsa da, hafta boyunca 6613-6745$/t bandında işlem gören LME bakır zayıflayan doların etkisiyle haftayı yatay/artıda kapattı.

Piyasalar bu haftaya ise dün Çin’de 30,9 milyar dolar fazla olarak açıklanan olumlu ticaret verisi ile başladı (beklenti 41,10 milyar dolar). Ülkenin Eylül ayı ticaret performansının beklentilerin üzerinde olmasının yanı sıra bakır ithalatını da Ağustos ayına göre %15 arttırması bakırı destekledi. Çin ekonomi planlayıcısının ülkenin alt yapı yatırımlarının artacağı yönündeki açıklamalarının da etkisiyle LME bakır bugün 6780$/t ile 23 Eylül’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.  6780$/t seviyesini yukarı yönlü kırması halinde 6860$/t seviyesi yeni direnç noktası olarak izlenebilir.

ABD endekslerindeki gerileme ise dün de devam etti. 3 büyük endeks küresel ekonomik zayıflığın ABD şirket bilançolarını olumsuz etkileyeceği endişesiyle dün %1,35-1,65 düştü.  Büyüme endişeleri yatırımcıların ABD Hazine tahvili gibi güvenli limanlara yönelmelerine neden oldu.ABD bilanço sezonu başladı. Bugün açıklanan JP Morgan finansalları beklentilerin hafif altında kalırken, Citi Group ve Johnson&Johnson finansalları beklentilerin üzerinde geldi. Haftanın geri kalanında Bank of America, eBay, Goldman Sachs ve General Electric bilançoları takip edilecek. Makro veri tarafında ise global çapta açıklanacak enflasyon verilerinin yanı sıra ABD’de açıklanacak perakende satışlar, sanayi üretimi ve konut verileri izlenecek.İndir

2014- 40. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Veri yoğun bir hafta geride kaldı. Asya borsaları haftaya Hong Kong’da artan gerilimin etkisiyle başladı. Global piyasalarda ECB kararı, Euro Bölgesi ve ABD enflasyonu, global imalat sanayi endeksleri ve ABD tarım dışı istihdam verisi takip edildi. Hafta başında  açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde enflasyon ve ekonomik aktivite gerilemeye devam etti. Piyasalar Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin ülke bonosu alım programına ilişkin herhangi bir ipucu vermemesinin ardından baskı altında kaldı. Çin piyasaları 01-07 Ekim tarihlerinde Ulusal Tatil nedeniyle kapalıydı.

ECB toplantısı öncesinde hızı kesilen doların etkisiyle LME bakır 6775 $/t’a kadar yükselse de toplantının ardından tekrar değerlenen doların etkisiyle 6604 $/t ile 5 ayın en düşük seviyesine geriledi. Güçlenen doların yanı sıra Çin’in ekonomik büyümesine dair artan endişeler LME bakırda aşağı yönlü harekete neden olmaya devam etti.  LME bakır haftayı %1 kayıpla kapattı. Çin'de büyümeye dair endişelerin artması  ABD borsalarına da sıçradı. Ford Motor'un görünümünü aşağı çekmesi ABD endekslerini geriletti. Açıklanan verilerin ABD ekonomisinde dengesiz büyümeye işaret etmesi de yatırımcıları tedirgin etti. Ancak Cuma günü beklentilerin üzerinde açıklanan tarım dşı istihdam verisinin ardından ABD endeksleri günü artıda kapattı.

ABD dolarındaki güçlenme eğilimi piyasalar açısından ana tema olmaya devam ediyor.  Hızlı yükselişin ardından, pazartesi günü bir yılın en büyük günlük kaybını veren dolar, konsolide oldu.Yatay hareketine devam ediyor. Kısa süreli de olsa dolardaki gerileme piyasaları bir nebze rahatlattı. LME bakır haftanın ilk işlem gününde %1 prim kazandı. Bugün ise 6700$/t seviyesinin etrafında yatay hareketini sürdürmeye devam ediyor. Tarım dışı istihdam verisinin etkisiyle Cuma günü toparlanan ABD  borsaları, Almanya’nın zayıf sanayi üretimi verisinin bilanço dönemi öncesinde küresel büyümenin gücüne dair endişeleri artırmasıyla dün  geriledi. 3 büyük endeks %1,5-1,6 düşüş gösterdi. Bugün piyasada ABD'de açıklanacak Fed tutanakları bekleniyor. Önümüzdeki günlerde ise 3.çeyrek bilanço sezonu takip edilecek.  

 İndir

2014- 39. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta, artan jeopolitik risklerin ve bazı Fed üyelerinin yaptığı açıklamaların etkisiyle dolar güçlenirken, hisse senetlerinde, emtialarda ve gelişmekte olan ülke para birimlerinde kayıplar görüldü. Son 11 haftadır haftalık bazda primlenen dolar endeksi 4 yılın zirvesine yükseldi. Güçlenen doların yanısıra, Çin’in ekonomik büyümesine dair endişeler de bakırın üzerindeki baskıyı arttırdı. Hafta genelinde 6672-6822$/t bandında işlem gören LME bakır haftayı %1,75 kayıpla kapattı. Hafta başında gerileyen ABD borsaları Cuma günü açıklanan ve 2,5 yılın en hızlı büyümesini gösteren ikinci çeyrek GSYİH verisinin etkisiyle yükselse de 3 büyük endeks haftayı %1-%1,5 kayıplarla kapattı.

Piyasalar bu haftaya Hong Kong’ta yaşanan siyasi gerginlik ve protestolarla başladı. LME bakır dün sabah, yükselen doların da baskısıyla 6666$/t ile 16 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Çin’de bu sabah açıklanan nihai HSBC imalat PMI verisinin Eylül’de 50,2 ile Ağustos’a göre değişim göstermemesi piyasayı bir nebze rahatlasa da uzun sürmedi. LME bakır 6700$/t seviyesinin altında işlem görmeye devam ediyor. Bakır fiyatının seyri için Çin’in ekonomik büyümesine ilişkin göstergelerle birlikte dolardaki değişim izlenmeye devam edilecek.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Draghi’nin para politikasının gevşek kalmaya devam edeceği açıklamalarının ardından düşüş trendine giren eurodaki gerileme devam ediyor. Önemli destek seviyesi olan 1,2740’ı kıran euro/dolar paritesi bugün 1,2572’e geriledi. ECB’nin Perşembe günü yapacağı toplantının ardından gelecek açıklamalar euro’nun seyri açısından önemli. Hafta genelinde, yarın Çin ve Euro Bölgesinde açıklanacak imalat PMI verileri, ABD’de açıklanacak ISM imalat endeksinin yanı sıra yanı sıra, Cuma günü ABD’de açıklanacak tarımdışı istihdam ve  işsizlik oranı verileri takip edilecek. Çin piyasalarının 1-7 Ekim tarihinde kapalı olacak olması (National Holiday) nedeniyle piyasalar genelinde işlem hacimlerinde zayıflama beklenebilir.İndir

2014- 38. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde Fed toplantısı vardı. Fed'in faizleri beklenenden erken ve daha hızlı bir biçimde artırabileceği yönündeki spekülasyonlar, son dönemde küresel borsaları olumsuz etkilerken, dolara da destek sağlamıştı. Ancak toplantı öncesinde Wall Street Journal’ın Fed gözlemcisi Hilsenrath’ın Fed'den piyasaların beklediği kadar sıkılaştırma yanlısı bir açıklama gelmeyebileceğine işaret eden haberi ABD endekslerini ve LME bakırı destekledi. Ayrıca Çin Merkez Bankası’nın ülkenin büyük bankalarına likidite enjeksiyonu yapması da bakır fiyatını destekleyen bir diğer etken oldu. Salı günü 6992$/t’a kadar yükselen LME bakır, günü %2 primle kapattı.-

Fed, çarşamba günü sonlanan iki günlük toplantısının ardından faiz oranlarını sıfıra yakın bir seviyede belirgin bir süre daha tutacağını bildirdi. Fed açıklaması esas itibariyle Temmuz ayındaki açıklamaya göre değişiklik göstermedi. Ancak beraberinde sunulan çeyreklik tahminler ise Fed’in faizlerin gelecek yıllarda bulunması gerektiğini düşündüğü seviyelerin, finans piyasalarının tahminlerinden farklı olduğunu gösterdi. Fed açıklamalarını ardından para birimleri sepeti karşısında 4 yılın zirvesine yükselen doların etkisiyle LME bakır geriledi(dolardaki yükseliş, metalleri diğer para birimi kullanıcıları için daha pahalı hale getiriyor, bu durum da bakır fiyatında düşüşe neden oluyor). ABD faiz artışının zamanlamasına ilişkin endişeler ve Çin ekonomisi büyümesindeki yavaşlama sinyallerinin etkisiyle LME bakır hafta başındaki kazançlarını geri vererek 6828$/t seviyesinden haftayı yatay kapattı.

Bu haftaya ise piyasalar yine Çin’e dair endişelerle başladı. Çin Maliye Bakanı’nın “Çin’deki yavaşlamaya bağlı olarak para saçıldığını görmeyeceğiz” şeklindeki konuşması Çin’in daha yavaş büyümeyi kabul edeceği spekülasyonunu tetikledi. Bu sabah açıklanan Çin imalat endeksi öncesinde endişeler ve yükselen doların etkisiyle dün 6707$/t ile 19 Haziran’dan  bu yana en düşük seviyeyi gören LME bakır günü %1,5 ekside kapattı.  Çin tarafında ise korkulan olmadı. HSBC flash imalat PMI bu sabah 50,5 ile beklentinin (50) ve önceki verinin (50,2) üzerinde açıklandı. Ancak verinin fiyat üzerinde bir etkisi olmadı. LME bakır bugün 6711-6780$/t bandında işlem görmeye devam ediyor. 6733$/t seviyesindeki desteği kıran bakır için bir sonraki destek seviyesi olarak 6653$/t izlenebilir. Haftanın geri kalanında ABD’de açıklanacak yeni konut satışları, dayanıklı tüketim malları ve ikinci çeyrek GSYİH verisi izlenecek.İndir

2014- 37. Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

 
Piyasalar geçtiğimiz haftaya Çin’de açıklanan zayıf ticaret verileri ile başladı. Çin’den arka arkaya zayıf verilerin gelmesi dünyanın en büyük ikinci ekonomisine dair büyüme endişelerini arttırdı. Endişeler, daha fazla reform ve destek söylentilerini beraberinde getirdi. Yatırımcıların Çin Merkez Bankası tarafından hedeflenen gelişmeyi fiyatlamalarıyla LME bakır hafta başında 7052$/t’a yükseldi, Ancak bu durum uzun sürmedi. LME bakır primlerini koruyamadığı gibi San Francisco Fed tarafından yapılan araştırmanın ardından yükselen doların baskısıyla hızlıca değer kaybetti. Araştırma, tutanaklara rağmen piyasalar ile Fed’in faiz artışı beklentileri arasında önemli farklar olduğunu ve piyasaların faiz artırımı konusunda geride kaldığını vurguladı. Fed’in faiz artırımına yaklaştığı beklentisi ile dolar para birimleri sepeti karşısında 14 ayın zirvesine yükselirken LME bakır 6770$/t’a geriledi. Çin’de enflasyonun 4 ayın en düşük seviyesinde açıklanması da bakırı iyice baskı altına aldı. LME bakır haftayı %1,6 ekside kapattı. 
 
Gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalarda gördüğümüz satış baskısının ardından piyasaların, bu hafta da Fed’in PPK toplantısı (FOMC) ve İşkoçya referandumu öncesinde zayıf görünümünü koruduğunu görüyoruz. Çin’de hafta sonu açıklanan zayıf perakende satışlar ve endüstriyel üretim verileri sert yavaşlama endişesini arttırdı. Momentumsuz Çin ekonomisi ve Fed’in faiz oranlarını beklenenden önce arttıracağına dair endişeler LME bakırı baskılıyor. Hafta başından bu yana 6770-6877$/t bandında işlem gören bakırda,  toplantı öncesi azalan risk iştahının etkisiyle işlem hacmi zayıf. Yarın FOMC öncesinde ABD’de açıklanacak Ağustos ayı enflasyon verisi takip edilecek.  Zayıf Ağustos ayı tarım dışı istihdam verisi soru işaretlerine neden olsa da ABD’de açıklanan makro verilerin genelinin büyümenin güçlü olduğuna işaret etmesi FOMC’de şahince vurgulara yönelik beklentilere destek oluyor. Fed faiz kararını yarın 21:00’da açıklayacak ve ardından piyasaların heyecanla beklediği açıklamalar takip edilecek.


İndir

2014- 36. Hafta

DEĞERLENDİRME – BEKLENTİLER

Piyasalar geride bıraktığımız haftaya Çin ve Avrupa bölgesinde açıklanan zayıf imalat PMI verileri ile başladı.  Çin’in imalat PMI verisi Ağustos ayında iç ve dış talebin azaldığına işaret ederek bakır üzerinde baskı oluştururken, Avrupa’da açıklanan zayıf veri ise ECB’yi varlık alımları konusunda harekete geçirecek bir etken olarak görüldü, bakırdaki düşüşü engelledi.  Bakır işleme ücretlerindeki yükselişin, bakır arzında artışa işaret ettiği endişesi hafta genelinde yatırımcıların risk iştahını zayıflattı.

Haftanın en önemli gelişmesi ise heyecanla beklenen ECB toplantısından geldi. ECB Perşembe günkü toplantısından sürpriz bir biçimde faiz indirimine gitti ve varlık alım planı açıkladı. Euro Bölgesi ekonomisini desteklemek için politika faizini %0,05 ile tarihi düşük seviyeye çekti. Açıklamanın ardından euro, dolar karşısında 14 ayın en düşük seviyesine geriledi. ECB’nin genişleyici politikaya gitmesi, piyasadaki likiditeyi arttıracak. Piyasada artan likiditenin de sanayi metallerine olan talebi arttıracağı düşüncesi ile LME bakır Perşembe günü %0,6 yükseldi. Hafta genelinde 6882-6988$/t bandında işlem gören bakır, Cuma günü açıklanan zayıf tarım dışı istihdam verisinin Fed’in faiz oranlarını artırmaya yakın zamanda başlamayacağı şeklinde yorumlanmasının etkisiyle kazançlarını korudu ve haftayı hafif artıda kapattı. Ağustos ayında 142.000 kişi artan tarım dışı istihdam verisi minimum beklentinin de altında kalarak 2014 yılındaki en düşük aylık artışa işaret etti. (ortalama beklenti:225.000).  Analistlerin beklentisi faiz artırımlarının Temmuz 2015’te başlanacağı yönünde. Düşük faizin bir süre daha devam edeceği fikri ABD endekslerini destekledi. S&P 500 haftayı yeni rekor yüksek seviyeden kapattı.

Makro gelişmeler açısından oldukça sakin bir haftaya başladık. Hafta boyunca fiyatı etkileyecek önemli bir veri açıklaması/toplantı bulunmuyor. Ancak sakin olması beklenen haftada LME bakırda uzun sürüderir görülmeyen hızlı hareketler görülüyor.

Yatırımcılar dün Çin Merkez Bankası tarafından hedeflenen gevşemeyi fiyatladı. LME bakır 7052$/t ile 12 günün en yüksek seviyesini gördü. Ancak yükselen doların etkisiyle kazançlarını koruyamayan LME bakır önce 6910$/t seviyesindeki 100 günlük hareketli ortalamasını daha sonra önemli bir destek seviyesi olan 6886$/t’a seviyesini kırdı. 6830$/t ile 15 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyeyi gören LME bakır, dünkü kapanışa göre %2,2 ekside işlem görmeye devam ediyor. Bir sonraki destek seviyesi olarak 6793$/t izlenebilir.İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (22.08.2022) USD: 18,1093 - EUR: 18,2421 - GBP: 21,5446 Fixing Kurları (21.08.2022) USD: 18,267 - EUR: 18,4351 - GBP: 21,7597 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0092 - GBP / USD: 1,1912