Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2014-14.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

 
LME bakır için haber akışı açısından yoğun bir hafta geride kaldı. Sakin geçen haftanın ilk işlem gününün ardından Salı sabahı Çin’de 50 seviyesinin üzerinde açıklanan resmi imalat PMI verisi talep artışına göz kırpsa da fiyatı desteklemeye yetmedi. Çarşamba günü ise dünyanın en büyük bakır üreticisi Şili’de 8,2 şiddetinde deprem meydana geldi. Depremin arz tarafındaki artış endişelerini bastırmasıyla LME bakır ilk anda 6734$/t’a yükseldi. Ancak üretici firmalardan, üretimi aksatacak bir durum olmadığı yönünde haberler gelmesi ile bakır kazançlarını kısa sürede geri verdi. Ardından Çin’in beklenen teşvik paketini açıklaması sonrasında LME bakır 6610$/t’a kadar geriledi. Açıklanan mütevazi paket beklentileri karşılamadı. Paketin bakır için yeni talep yaratmayacağı gerekçesiyle hızlı düşüş yaşandı.
 
 
Bir süredir daha çok Çin’den gelen haberlerin etkisiyle yön bulan LME bakır, geride bıraktığımız haftayı %0,7 ekside kapattı. Dün 6577$/t’a gerileyen bakır, düşük seviyeden gelen alımların etkisiyle toparlandı. Bugün 6710$/t seviyesine kadar yükselse de yine 6700$/t seviyesinin üzerinde kalamadı; 6640$/t’dan işlem görmeye devam ediyor.
 
Geride bıraktığımız hafta genelinde ABD’de olumlu veri akışı sürerken, Avrupa Merkez Bankası kısa vadeli faizlerinde beklendiği gibi bir değişikliğe gitmedi ve ileriki dönemde ek bir genişleyici adımın gelebileceğine ilişkin politika eğilimini korudu. ABD'de tarım dışı istihdam Mart'ta 192.000 kişi artarken; işsizlik oranı ise %6,7 ile bir önceki aya göre aynı kaldı. ABD'de Cuma günü açıklanan istihdam verisi, Dow ve S&P 500'de gün içi rekor seviyelere ulaşılmasına katkı sağlamıştı. Ancak daha sonra Nasdaq önderliğinde başlayan satışlar, ana endekslerin günü ekside kapatmasına neden oldu. Euro ise ECB’nin ekonomiye sağlayacağı desteğe ilişkin spekülasyonla 1,3672’ye gerilese de ECB üyelerinden Nowotny’nin, düşük enflasyonla mücadele için adım atmak konusunda acil bir gereklilik olmadığı yönündeki açıklamasının ardından toparlanarak bugün tekrar 1,38 seviyesinin üzerine çıktı.
 
Bugün piyasalar açısından önemli bir mako veri açıklaması olmadı. Haftanın geri kalanında Çarşamba günü FED’in 18-19 Mart toplantı tutanakları, Perşembe Çin dış ticaret verileri ve Cuma’da Çin enflasyon rakamı takip edilecek. Ayrıca ABD'de bilanço dönemi Cuma günü JPMorgan ve Wells Fargo ile başlıyor.


İndir

2014-13.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta güvenli liman olarak görülen enstrümanlardan çıkış sürerken, riskli varlıklara olan talep arttı. ABD’den gelen olumlu veri akışı ile birlikte Ukrayna’ya ilişkin risk algısının düşmeye devam etmesi, risk iştahı üzerinde olumlu etki yarattı. Çin’in ekonomiyi destekleyecek adımlar atacağı beklentisi de metallere olan talebi arttırdı. 6600$/t seviyesindeki kritik direnci kıran LME bakır %2,8 ile 6 ay içerisindeki en büyük haftalık kazancını elde etti. Ancak bakırın Mart ayındaki aylık kaybı %5,2 ile Haziran’dan bu yana en yüksek seviyede yer aldı.
Çin Başbakanı Li Keqiang'ın hükümetin yavaşlayan ekonomiyi destekleyecek adımlar atmaya hazır olduğu yönündeki açıklamaları, ABD endekslerini de destekli. Hafta genelinde yatay seyir izleyen Dow Jones ve S&P 500 endeksi, açıklamanın etkisiyle Cuma günü yükseldi; hem haftayı hem de Mart ayını primli kapattı. Euro ise ECB’nin politika gevşeteceği endişeleriyle geriledi.
Bu haftaya sakin başlayan piyasalar dün FED başkanı Yellen’ın açıklamalarını takip etti. Yellen’ın 19 Mart FOMC açıklamalarındaki şahince (sert) tutumunun aksine dünkü açıklamaları güvercince (ılımlı) ifadeler içeriyordu. Özellikle zayıf istihdama dair vurguları dikkat çekti. Yellen'ın açıklamalarının faiz artırımının beklenenden daha erken yapılacağı yönündeki endişeleri gidermesiyle ABD endeksleri dün yükseldi. LME bakır 6680$/t ile son 3 haftanın zirvesini gördü.
 
Bugün ise Çin’de açıklanan imalat PMI endekslerinin etkisiyle LME bakır yatay-ekside işlem görmeye devam ediyor. Resmi imalat PMI rakamı Mart’ta 50,3 ile büyüme bölgesinde yer alırken, HSBC imalat endeksinin 48’e revize edilmesi talebe dair endişeleri ve Çin’in adım atacağı beklentilerini canlı tutuyor.
 
Haftanın geri kalanında Perşembe günü ECB toplantısı, Cuma günü ise ABD’de açıklanacak istihdam verileri takip edilecek. Euro Bölgesi’nde enflasyonun Kasım 2009’dan bu yana en düşük seviyede açıklanması ECB toplantısının önemini daha fazla arttırıyor. Bankanın faiz indirimine gitmesi söz konusu olabilir.İndir

2014-12.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta Ukrayna’ya ilişkin risklerin azalması piyasalara bir nebze rahatlama sağladı. Kırım’da yapılan referandum sonucunda halkın büyük çoğunluğu Rusya’ya katılmayı seçmişti. Hafta başında Rusya Başkanı Putin’in Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün daha fazla bölünmesini istemediğini söylemesi Ukrayna-Rusya krizine dair endişeleri yatıştırdı. ABD ve AB’nin Rusya’ya yaptırım uygulayabileceklerine yönelik haberlerden etkilenmeyen piyasalar, yönlerini FED toplantısına çevirdi.
18-19 Mart’ta gerçekleşen FED toplantısı öncesinde LME bakır Çin kredi piyasasına ve büyümesine dair artan endişelerle 3,5 yılın dip noktası olan 6321$/t’a kadar geriledi. Ancak aynı gün düşük seviyeden gelen alımların etkisi ile haftanın zirvesi olan 6585$/t’a yükseldi. FED’in tahvil alım programını sonlandırmasına yönelik adımlar bakır piyasasında çok önceden zaten fiyatlanmıştı. O nedenle, beklentiler doğrultusunda gelen açıklamalar fiyat üzerinde ekstra bir baskıya neden olmadı.
FED aylık tahvil alım tutarını beklentiler doğrultusunda 10 milyar daha düşürerek 65 milyar dolardan 55 milyar dolara indirdi. FED başkanı Yellen tahvil alımlarının bu yıl sonbaharda sonlandırılacağını ve ardından 6 ay sonra da faiz oranlarını yükseltmeye başlayabileceğini söyledi. Ayrıca FED faiz artırımı için referans olarak verdiği %6,5’lik işsizlik seviyesi oranını kaldırdı. İleriye dönük rehberliğini işsizlik oranı yerine istihdam piyasası, enflasyon beklentileri ve finansal koşulları içeren daha geniş bir bilgi yelpazesi olarak değiştirdi. Yellen’ın konuşması faiz artırımına Nisan 2015’de başlanabileceğine işaret ederken piyasa beklentisi ise faiz artırımına Ekim 2015’te başlanması yönündeydi. Dolayısıyla ABD endeksleri faiz artırımına erken başlanılacağı endişesi ile Çarşamba günü geriledi. LME bakır ise %0,3lük primle 21 Şubat’tan bu yana ilk haftalık kazancını elde etti.
Bu haftaya ise piyasalar Çin’de 8 ayın en düşük seviyesinde açıklanan öncü imalat PMI verisi ile başladı. Şubat’ta 48,5 değerini alan veri Mart’ta 48,1 seviyesinde yer aldı. (50 seviyesinin altı daralma bölgesine işaret ediyor). Piyasa olumsuz veriyi Çin’in teşvik tedbirlerini genişleteceği şeklinde yorumladı. LME bakır en büyük metal tüketicisi Çin’in ekonomiyi hızlandıracak adımlar atacağı beklentisiyle bugün kritik 6600$/t seviyesindeki direnci kırdı. 6622$/t’a kadar yükselen bakır, 6600$/t seviyesinin üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Kapanışın da 6600$/t seviyesi üzerinde gerçekleşmesi halinde bakırda yatay-yukarı yönlü hareket beklenebilir. Ancak Çin’in para biriminin değerinin zayıflamaya devam etmesi ve potansiyel şirket iflaslarına yönelik endişeler fiyatı baskılamaya devam ediyor. Uzun süredir backwardationda olan piyasa artan global bakır stoklarının da etkisiyle kısmen contangoya döndü.
 İndir

2014-11.Hafta

DEĞERLENDİRME-BEKLENTİLER

Bakır geride bıraktığımız haftaya Ukrayna-Rusya krizinin yanı sıra Çin ekonomisine ilişkin artan endişelerin etkisiyle kayıpla başladı. Referandum öncesinde Ukrayna –Rusya arasındaki Kırım gerginliği nedeniyle piyasalarda risk iştahı azaldı. Çin’de yılın ilk iki ayına ilişkin perakende satışlar ve sanayi üretimi verileri beklentilerin altında kaldı. En büyük bakır tüketicisi Çin’de büyümenin yavaşlama sinyali vermesi, bakır üzerinde satış baskısını arttırdı. Haftayı % 4,63’lük düşüşle kapatan LME bakır, Nisan 2013’den bu yana en büyük haftalık kaybı yaşadı. Yıllık değer kaybı ise %12’ye yükseldi. Bakırda aşağı yönlü hareket, Çinli bir enerji firmasının iflası ile başlamıştı. Çin’de bakırın sıkça teminat gösterilmesi ise margin call çağrılarını arttırarak fiyat düşüşünü hızlandırmıştı. Çin ekonomisinin en büyük kurbanı olan LME bakır, Çarşamba günü 6376$/t ile Temmuz 2010’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.


Pazar günü Kırım’da yapılan referandumda Rusya’ya bağlanma kararı çıktı. ABD ise referandum sonucunu tanımadığını açıkladı. ABD ve AB’nin Rusya’ya yaptırım uygulayabileceklerine yönelik haberler piyasaları olumsuz etkilese de; Kırım konusuna dair gerginlik bir nebze olsun azaldı. ABD endeksleri tepki alımlarının etkisiyle dün günü %1 primle kapattı. LME bakır da günü hafif artıda kapattı. Bu sabah gelen alımların etkisiyle LME bakır 6570$/t’a kadar yükseldi. Yükselişin devam etmesi için bakırın kritik 6600$/t seviyesinin üzerinde kapanış yapması bekleniyor. Aksi takdirde bakırın yatay-ekside hareketinin devam edeceği öngörülebilir. Geçen hafta 1,3967 ile dolar karşısında 2,5 yılın zirvesini gören euro, 1,39 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Piyasalarda gözler bugün başlayacak ve 2 gün sürecek Fed toplantısına çevrildi. Toplantıda tahvil alımlarının azaltılmasına devam edilmesi bekleniyor. Ancak bu durum zaten çok önceden fiyatlandığı ve artık piyasalar tarafından kabul edildiği için bakır üzerinde ekstra bir satış baskısı yaratması beklenmiyor.İndir

2014-10.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER
 
Piyasalar açısından yoğun bir hafta daha geride kaldı. Ukrayna-Rusya arasında devam eden siyası krizin yanı sıra Çin’de açıklanan zayıf imalat endeksinin etkisiyle LME bakır haftaya düşüşle başladı. Cuma günü ABD’de açıklanan ve beklentilerin üzerinde artış gösteren istihdam verisi riskli varlık üzerinde etkili olmadı. Ancak Çin’de bir enerji firmasının iflas etmesi ve Çin hükümetinin de müdahale etmemesi piyasada panik yarattı. LME bakır Cuma günü yaklaşık %4 gerileyerek 7 ayın en düşüğüne geriledi.
Bu haftaya ise piyasalar Çin’in zayıf ihracat verileri ile başladı. Çin'de Cumartesi günü açıklanan veriye göre ihracat Şubat'ta % 6,8 artış beklentisine karşı %18,1 düşüş kaydetti. Çin ekonomisine dair endişeler veriyle birlikte iyice arttı. Çin’in bakıra olan talebinin de azalacağı endişesi, bakıra satış olarak yansıdı. Diğer taraftan bakırın finansman aracı olarak kullanılmış olması da satışları hızlandırdı. (Çinli yatırımcılar, kredi piyasasındaki sıkışıklık nedeniyle bakırı teminat olarak gösterip, yüksek riskli varlıklara yatırım yapıyorlardı.Bu durum bakır talebini arttırdı.Ancak söz konusu bakırlar üretimde kullanılmıyor, Çin’in bakır stoklarına gidiyordu. Bu nedenle de son zamanlarda Çin’in bakır stoklarında hızlı yükselişler görüldü.)

Bakır fiyatındaki hızlı düşüş sonrası teminat tamamlama (margin call) çağrıları başladı. LME bakır haftanın ilk işlem gününde 6608$/t ile 25 Haziran’da gördüğü 6602$/t seviyesinden sonra en düşük seviyeye geriledi. Bugün ise sabah yatay seyreden bakır, Çin talebine dair endişeler ve Çin’de artan stokların da etkisiyle 6602$/t seviyesindeki güçlü desteği kırdı. 6470$/t ile Temmuz 2010’dan bu yana en düşük seviyeye gerileyen LME bakır, 6500$/t seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.Bakırın yıllık kaybı ise yaklaşık %12 oldu.

Haftanın geri kalanında Euro bölgesinde sanayi üretimi, ABD’de haftalık işsizlik maaş başvuruları ve perakende satışlar verileri izlenecek. Çin’ ise Perşembe sabahı açıklanacak endüstriyel üretim verisi bekleniyor.

Ukrayna-Rusya arasındaki gerginlik piyasalar açısından önemini korumaya devam ediyor. İki ülke arasındaki krizin büyümesi, şüphesiz piyasaları olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle, Rus güçlerinin denetimindeki Kırım özerk bölgesindeki yerel meclisin 16 Mart’ta yapmayı planladığı referandum önemli. Ukrayna parlamentosu ise referandumun yarına kadar iptal edilmesi konusunda uyarıda bulundu.


İndir

2014-09.Hafta

  DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündemini FED Başkanı Yellen’ın açıklamaları ve Ukrayna’daki gelişmeler oluşturdu. Yellen, ekonomik görünümde çok belirgin bir farklılaşma olmadığı takdirde, varlık alım programını ölçülü bir şekilde azaltacaklarını yineledi. Son dönemde açıklanan olumsuz verileri de kötü hava koşullarına bağladı. Yellen’ın açıklamaları bakır fiyatı üzerinde etkili olmasa da; ABD endekslerini destekledi. S&P 500 endeksi yeni rekor seviyesine ulaştı.

Rusya ve Ukrayna arasında artan gerginlik risk algısını olumsuz etkiledi. Yatırımcılar bakır gibi riskli varlıklardan çekilip, altın gibi güvenli limanlara yöneldi. Çin emlak sektörüne dair endişeler de bakırda aşağı yönü destekledi. Çin’de konut fiyatları verisinin 14 aydır ilk kez düşüş göstermesi, konut balonunun şiştiği algısını oluşturdu. Bazı bankalar emlak sektörüne verdikleri kredileri kısıtladı. Kredi kısıtlamalarının emlak sektörünü etkileyeceği dolayısıyla da bakır talebini azaltacağı endişesi arttı. Hafta boyunca 6994-7150/t bandında işlem gören bakır, haftayı %1,93 değer kaybıyla kapattı.

Bu haftaya ise piyasalar Rusya ve Ukrayna arasında artan gerginliğin yanı sıra Çin’in zayıf imalat rakamları (PMI) ile başladı. Çin’de Şubat ayı resmi imalat PMI endeksi 50,2 ile 7 ayın en düşüğünde açıklanırken, HSBC imalat PMI endeksi ise 48,3’ten 48,5’e revize edildi. 50 seviyesinin altının daralmayı ifade etmesi Çin’in büyümesine dair endişeleri arttırdı. LME bakır haftanın ilk işlem gününde 6944$/t ile 3 Aralık’tan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Dün ABD’de 52 olan beklentinin üzerinde 53,2 olarak açıklanan Şubat ayı ISM imalat endeksi piyasadaki karanlık görünümü aydınlatmaya yetmedi. Veri, önceki zayıf verilerin gerçekten soğuk hava koşullarından kaynaklanmış olabileceğini düşündürdü.

Düşüşte Çin’de artan bakır stokları da etkili oldu. Çin’de zorlaşan kredi koşulları nedeniyle bakırın teminat olarak kullanılmaya başlanmasıyla artan ithalat rakamlarına istinaden Çin’in bakır stokları da 10 ayın zirvesine ulaştı. LME bakır stoklarındaki gerileme ise devam ediyor.

Ukrayna kaynaklı jeopolitik risk yüzünden dün sert düşüş kaydeden bakır, bugün Rusya’nın Ukrayna sınırında tatbikat yapan askerlerine dönme emri vermesinin ardından tekrar 7000$/t seviyesinin üzerine çıktı. ABD endeksleri ise yaklaşık %1 artıda açıldı. Haftanın geri kalanında, Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası toplantıları ile ABD istihdam rakamları izlenecek.
İndir

2014-08.Hafta

 DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftanın gündeminde Çin verileri ve Fed’in Ocak ayı toplantısı tutanakları vardı. LME bakır Çin’de tatilden tamamen dönen yatırımcıların alım yapmasıyla haftaya güçlü başlasa da ivmesini koruyamadı. Çin Merkez Bankasının piyasadan fon çektiği haberi bakırı olumsuz etkilerken, Perşembe sabahı açıklanan Çin’in öncü imalat verisinin 48,3 ile daralma bölgesinde kalması ve 7 ayın en düşüğünde açıklanması da bakırı geriletti.

Çin’deki sıkı kredi koşullarına koşullara rağmen, Çin’in Ocak ayına ait kredi büyüme verisinin yüksek açıklanması, Çin Merkez Bankasını piyasadan fon çekmeye yöneltti. Çin’de kredilerdeki büyüme Şanghay borsası stoklarına da yansıdı. Uzun süredir düşüşte olan Şanghay bakır stokları son haftalarda yükseldi. Çin’de uygulanan kredi kısıtlamaların emlak sektörünü etkileyeceği, dolayısıyla da metallere olan talebi azaltacağı beklentisi arttı. Zayıf imalat verisi de Çin’in ekonomik büyümesine dair görünümü iyice kararttı.

Piyasaların heyecanla beklediği Fed tutanakları ise bakır üzerinde fazla etki yaratmazken ABD endekslerini geriletti. Tutanaklar, piyasada bilindiği gibi, önemli bir sürpriz olmaması halinde Fed’in tahvil alımlarını azaltmaya devam edeceğini gösterdi. ABD endeksleri Perşembe günü 56,7 ile yaklaşık 4 yılın zirvesinde açıklanan ABD imalat endeksinin ardından kayıplarını telafi etti. Güçlü veri bakırı da desteklese de Çin’in büyümesine dair endişeler bakır için ağır bastı. Hafta boyunca 7113-7220$/t bandında işlem gören bakır, haftayı 7150$/t seviyesinden yatay kapattı.

ABD’de şirket birleşmesi aktivitilerinin etkisiyle dün S&P 500 endeksi gün içerisinde rekor yüksek seviyeyi görürken, Nasdaq endeksi 14 yılın zirvesine yükseldi. Çin’den gelen haberlere odaklanan LME bakır ise Çin’de konut fiyatları verisinin 14 aydır ilk kez düşüş göstermesi ve Çinli bankaların konut kredilerini sıkılaştırması nedeniyle bugün 7034$/t’a geriledi. Ancak LME bakır stoklarında devam eden düşüş, bakırdaki büyük kayıpları önlüyor. Diğer taraftan stoklardaki azalışın etkisiyle piyasa hala backwardationda seyrediyor.

Haftanın geri kalanında ABD’de yeni konut satışları, dayanıklı mal siparişleri , GSYİH verileri, Euro bölgesinde Almanya GSYİH ve Euro bölgesi enflasyon verileri izlenecek. Ayrıca piyasada, Fed başkanı Yellen’ın Perşembe günü Senato Bankacılık Komitesi’nde yapacağı açıklamalar bekleniyor.
İndir

2014-07.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

ABD ve Çin odaklı bir hafta daha geride kaldı. Yatırımcılar geçtiğimiz hafta Salı günü Kongre’de konuşan yeni FED başkanı Janet Yellen’ın konuşması öncesinde bekle ve gör yaklaşımı sergiledi. Yellen konuşmasında, taperinge devam edileceğini ve faiz artırımından halen çok uzak olunduğunu belirtti. Ekonomik görünüme dair olumlu değerlendirmeleri de yatırımcıların risk iştahını arttırdı. Çin’de ise ticaret verileri beklentilerin çok üzerinde açıklandı. Güçlü veriler bakırı desteklese de bazı analistlerin verilerin sermaye kontrolünden kaçınmak için sahte işlemlerle şişirilmiş olabileceği görüşünde olması yukarı yönlü hareketi sınırladı.

LME bakır hafta boyunca 7069-7198$/t dar bandında işlem gördü, haftayı %0,2 primle yatay kapattı. ABD Temsilciler Meclisi’nin federal borçlanma limitini koşulsuz olarak bir yıl uzatması da, piyasalar için potansiyel bir sıkıntıyı ortadan kaldırdı. ABD'de Cuma günü açıklanan sanayi üretimi verisinde Ocak'ta artış beklentisine rağmen, %0,3 gerileme meydana geldi. Ancak yatırımcıların zayıf ekonomik verileri kötü hava koşullarına bağlamasıyla ABD borsalarında yükseliş devam etti. Büyük endeksler üst üste ikinci haftayı da kazanımlarla tamamladı. Küresel piyasalardaki iyimserlik yükselirken dolarda gerileme devam etti. Bu durum gelişmekte olan ülke para birimlerine de olumlu yansıdı. AB ülkelerinin büyüme rakamlarının beklentileri aşması euroya değer kazandırdı.
Bu haftaya ise piyasalar sakin başladı. Haftanın ilk işlem gününde ABD piyasaları President’s Day nedeniyle kapalıydı. LME bakır, Çinli yatırımcıların tatil sonrası alım yapmalarıyla dün 7206$/t’a kadar yükselse de ABD’de devam eden soğuk kış koşullarının metallere olan talebi azaltacağı endişesiyle bu sabah 7130$/t’a geriledi.
Haftanın geri kalanında Euro Bölgesi ve Çin’de öncü imalat PMI endeksleri, ABD’de enflasyon ve işsizlik maaş başvuruları verileri izlenecek. Özellikle Çin’de açıklanacak öncü HSBC imalat PMI endeksinin bakır fiyatında hareket yaratması beklenebilir.


İndir

2014-06.Hafta

  DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftaya piyasalar Çin’de ve ABD’de beklentilerin altında açıklanan imalat endekslerinin etkisiyle kayıplarla başladı. Fed’in tahvil alımlarını azaltma politikasına bağlı kalması ve Çin’deki büyümeye dair endişelerin yanı sıra yatırımcıların gelişmekte olan piyasalarda istikrara yönelik işaretler görememesi de global risk iştahını baskıladı. Haftanın ilk işlem gününde ABD borsalarında son ayların en büyük kayıpları görüldü. LME bakırda arka arkaya 9 gün düşüş gerçekleşmiş oldu. Ancak salı günü bazı şirketlerden gelen güçlü bilançoların etkisiyle endeksler yükselirken, beklentilerin altında daralma gösteren ABD fabrika siparişleri verisi de bakır talebinin canlanacağına dair umutları arttırıp, fiyatını destekledi.
Haftanın gündem maddeleri ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı ve ABD istihdam verileriydi. ECB beklendiği gibi para politikasında değişikliğe gitmedi. Merkez bankasının faiz oranını düşürmemesi ile parite tekrar 1,36 seviyesinin üzerine çıktı. Başkan Draghi Euro Bölgesinin deflasyon tehditi altında olmadığını söyledi. Çinli yatırımcıların tatilden dönüp alım yapmalarının etkisiyle LME bakır, Cuma gününe yükselişle başladı. ABD’de beklentilerin altında açıklanan tarımdışı istihdam verisinin Fed’in emtia dostu tahvil alım programındaki azaltma hızını yavaşlatacağı beklentisiyle bakır haftayı %1,3 primle kapattı. ABD’de tarım dışı istihdam 113K ile 185K beklentisinin oldukça altında artarken, işsizlik oranı %6,6 ile Ekim 2008'den beri görülen en düşük seviyede yer aldı. Tarım dışı istihdamda beklentilerin altındaki artışın ülkede etkili olan sert kış koşullarına bağlanması nedeniyle ABD endeksleri de Cuma günü yükseldi.

Piyasalar genelinde geçtiğimiz hafta gördüğümüz tepki alımlarının ardından, FED Başkanı Yellen’ın bugünkü konuşması öncesinde dün hem gelişmiş hem de gelişmekte olan piyasaların nispeten sakin bir gün geçirdiğini söyleyebiliriz. LME bakır ise fiziksel piyasaki tightlığa rağmen dün değer kaybetti. Çin’de tatilden dönen yatırımcıların alıma yönelmemeleriyle işlem hacmi zayıf kaldı. Bugün de Yellen konuşması öncesinde bekle-gör yaklaşımı hakim. Bakır hafta başından bu yana 7068-7168$/t dar bandında işlem görüyor.
Haftanın geri kalanın Çin ticaret verileri ve Cuma günü açıklanacak ABD sanayi üretimi verisi takip edilecek.


İndir

2014-05.Hafta

 DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta global piyasalarda, gelişmekte olan ülkelere ilişkin endişeler, ABD Merkez Bankası’nın (FED) aylık varlık alım programının büyüklüğünde azaltıma gitmesi ve Euro Bölgesi’nde enflasyonun gerilemesi ön plana çıktı. Çin’de yavaşlayan büyüme ise piyasalar üzerinde baskı kurmaya devam etti.

FED, Perşembe akşamı sonlanan Ocak ayı toplantısında varlık alım programında 10 milyar dolar daha kesintiye gitti. Böylece programın büyüklüğünü aylık 65 milyar dolar seviyesine indirdi. FED kararı global endekslere ve bakıra satış getirdi. Euro Bölgesinde açıklanan enflasyon verisi de piyasada yatırımcı güveni üzerinde baskı oluşturdu. LME bakır haftayı yaklaşık %2 kayıpla kapatırken, Ocak ayında kaybı ise %4,5 oldu.

Bu haftaya ise piyasalar Çin’de açıklanan zayıf imalat verisi ile başladı. Çin'de açıklanan resmi PMI'ın Ocak'ta 50,5'e gerilemesi de piyasayı olumsuz etkiledi. LME bakır, Çin’in bakıra olan talebinin azalacağı endişesi ile haftanın ilk işlem gününde geriledi. Dün ABD’de açıklanan ISM imalat verisinin beklentilerin altında ve 33 yılın en düşük artışını gerçekleştirmesi, ABD ekonomisine dair endişeleri de arttırdı. LME bakır, dünyanın en büyük iki ekonomisine dair endişelerin etkisiyle bu sabah 7016$/t’a kadar düştü. Böylece bakır 10 gündür üst üste gerileme kaydetmiş oldu.

Geçen hafta Cuma günü Lunar New Year tatiline giren Çin piyasaları nedeniyle bakırda bu hafta işlem hacmi zayıf. Teknik olarak 7120$/t desteğini kıran bakır için bir sonraki destek seviyesi olarak 6965$/t izlenebilir. Lme bakır stoklarındaki gerileme devam ediyor, piyasa bir süre daha backwardationda kalabilir. Çin piyasaları bu Cuma tekrar açılacak. Tatilden dönen yatırımcıların alım yapmaları beklenebilir.

Cuma günü ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi ve işsizlik oranı fiyatın seyri açısından önemli. Euro Bölgesi tarafında ise gerileyen enflasyon oranının ardından Perşembe günü yapılacak Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı daha çok önem kazandı. Bazı analistler ECB'nin bu hafta yapacağı toplantısında faiz indirebileceğini belirtiyorlar.
İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (22.08.2022) USD: 18,1093 - EUR: 18,2421 - GBP: 21,5446 Fixing Kurları (21.08.2022) USD: 18,267 - EUR: 18,4351 - GBP: 21,7597 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0092 - GBP / USD: 1,1912