Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2014-03.Hafta

 DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Yılın ilk haftasında 7209$/t’a kadar gerileyen LME bakır, ABD istihdam verisinin ardından tekrar 7300$/t’un üzerine çıkmıştı. Geride bıraktığımız hafta başında dünyanın en büyük iki ekonomisine dair büyüme endişeleri söz konusu olsa da; Dünya Bankası’nın global büyüme tahminini yükseltmesi, ekonomik optimizasyonu arttırdı. Ancak fiyatta fazla bir hareket yaratmadı. Şili limanında devam eden grev nedeniyle metal sevkiyatlarının gecikmesi zaten tight olan piyasayı iyice sıkılaştırdı. Backwardation Mayıs 2012’den sonra en yüksek seviyelere geldi. Fiziksel piyasadaki tightlık, Çin talebinin zayıf olması nedeniyle fiyatı yükseltmeye yetmedi. Çinli yatırımcıların 31 Ocak’ta başlayacak Çin’in Lunar New Year tatili öncesinde alım yapmaktan kaçınması ve Çin’in kışın derinliklerinde olması talebi etkiledi. Geride bıraktığımız hafta boyunca 7250-7370$/t dar bandında işlem gören LME bakır, haftayı 7324 $/t seviyesinden %0,14 primle yatay kapattı.

Daha çok fiziksel piyasaya ve Çin talebine odaklanan bakır, ABD şirketlerinin bilanço açıklamalarından pek etkilenmedi. Son dönemde açıklanan ekonomik veriler, FED’in tahvil alımlarını kademeli olarak azaltmayı sürdüreceği beklentisini oluşturdu. Wall Street Journal gazetesinde yer alan haberde 28-29 Ocak toplantısında FED'in tahvil alımlarını 6 hafta içinde 2. kez azaltıp aylık 65 milyar dolara düşürme yolunda olduğu belirtildi. Haber doları destekledi.

Çin ekonomisindeki büyüme son çeyrekte %7,7’ye geriledi (önceki %7,8) ancak %7,6 olan beklentinin üzerinde yer aldı. Yatırımcıların büyüme verisini pek önemsemedi. ABD piyasalarının kapalı olması nedeniyle işlem hacminin de düşük olduğu dün bakır yatay kaldı. Ancak bugün Çin’de azalan mevsimsel talebin etkisiyle bakır 7270$/t’a kadar geriledi. Mevsimsel etmenler ve bir hafta sürecek tatil nedeniyle talebin Şubat ortalarına kadar zayıf kalması beklenebilir.

Fiziksel piyasadaki tigtlık ise devam ediyor. Cash-3 aylık fiyat arasındaki backwardation bugün 55$’a yükseldi. Teknik olarak 7209$/t destek, 7364$/t direnç olarak izlenebilir. Makro veri açısından oldukça sakin bir haftadayız. Haftanın geri kalanında Euro bölgesi ve Almanya’da açıklanacak öncü PMI verilieri ve Çin’de açıklanacak HSBC flash PMI dışında önemli açıklama bulunmuyor.
İndir

2014-02.Hafta

  DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftaya piyasalar Çin’in zayıf imalat PMI verilerinin ardından zayıf hizmet PMI verileri ile başladı. Veri, Çin’in ekonomik toparlanmasına ve dolayısıyla bakıra olan talebine dair endişe yarattı. Salı günü ABD’nin ticaret açığının son 4 yılın en düşük seviyesinde açıklanması piyasa algısını iyileştirdi. Ancak FED’in Aralık toplantısı tutanakları ve ABD’nin tarım dışı istihdam verisi öncesinde, FED’in tahvil alımlarını azaltmada daha hızlı davranacağı endişesiyle LME bakır 7209$/t ile 2014’ün en düşük seviyesine geriledi.

Cuma günü açıklanan ABD Aralık ayı tarım dışı istihdam rakamı sürpriz yaparak 196.000 kişi artışı olan piyasa beklentisine karşılık 74.000 kişi olarak açıklandı. İşsizlik oranı ise %6,7 ile Ekim 2008’den beri en düşük seviyeye geriledi. İşsizlik oranın %6,7'e gerilemesi olumlu olsa da, bunun temel sebebinin işgücüne katılımın oranın düşmesi olması tedirgin edici. İşsizlik oranındaki bu yanıltıcı etki, FED'in son aylardaki komünikasyonuna parasal genişlemenin devamı konusunda istihdamın yanına enflasyonu da artan şekilde dahil etmesinin bir sebebi. Olumsuz tarım dışı istihdam verisi, FED’in faizleri uzun süre düşük tutacağı beklentisini oluşturdu. ABD endeksleri verinin oluşturduğu soru işaretlerinin ardından Cuma günü yatay kapanırken; S&P 500 ve Nasdaq haftayı %0,6-%1 yükselişle kapattı. İstihdam verisinin ardından dolar geriledi. Normalde bu durumun diğer para birimi sahipleri için metalleri daha ucuza getireceğinden metalleri desteklemesi beklenirdi. Ancak Çin talebindeki büyümenin yavaşladığına dair işaretlerle, LME bakır fazla hareket etmedi ve haftayı yatay kapattı.

Bu haftaya ise sakin başlayan LME bakır 7260-7345$/t bandında dar bandında işlem görmeye devam ediyor. Dünyanın en büyük iki ekonomisine dair artan büyüme endişeleri bakırı baskı altına alsa da fiziksel piyasadaki bakır sıkışıklığının etkisiyle LME bakır güçlü seyrini sürdürüyor. Fiziksel piyasadaki sıkışıklık nedeniyle LME bakır stokları 50 gündür üst üste gerilerken; backwardation 36$ ile 19 ayın en yükseğine çıktı. Endonezya hükümetinin işlenmemiş minerallerin ihracatını yasaklarken konsantre bakır için uygulamayı planladığı yasağı şimdilik rafa kaldırması ise bakır fiyatı için aşağı yönlü etki yaratabilir. Diğer taraftan kış mevsimi ve Çin’de ay sonundaki Lunar New Year tatili nedeniyle üretimin azalacak olması nedeniyle bakır mevsimsel etkinin baskısıyla da karşı karşıya. ABD’de geçen hafta Alcoa ile başlayan son çeyrek bilanço sezonu bugün JP Morgan’ın beklentilerin altında kar açıklamasıyla devam etti. Haftanın geri kalanında ise Bank of America, American Express, Citigroup, Goldman Sachs, General Electric ve Morgan Stanlye gibi büyük banka ve şirketlerin açıklamaları devam edecek. Makro veri tarafında ise haftanın geri kalanında enflasyon, yeni konut inşaatları ve sanayi üretimi verileri takip edilecek.İndir

2014-01.Hafta

 DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

2013 yılında izlenen son derece gevşek para politikalarının ve iyileşen ekonomik görünümün desteğiyle küresel borsalar bol kazançlı bir yılı geride bıraktı. Japonya’nın Nikkei endeksi %56’lık yükselişle 1972’den bu yana en iyi yılı geride bırakırken; Wall Street 90'lı yıllardan bu yana en primli yılı yaşadı. Yıl genelinde S&P 500 %29,6, Dow Jones %26,5, Nasdaq ise %38,3 yükseldi.

2013 yılını %7,2 kayıpla geride bırakan LME bakır, yeni yıla güçlü bir başlangıç yaptı. Yılın ilk işlem gününde, Çin’de açıklanan zayıf imalat PMI verilerine rağmen 7460$/t ile Haziran’dan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. LME bakır stoklarında devam eden düşüş de bakırı desteklemeye devam etti. Son 43 gündür azalan stoklarda, Nisan 2004’den bu yana ilk kez bu kadar uzun süredir üst üste düşüş yaşandı.

Bakır bu haftaya ise Çin ekonomisindeki toparlanmaya dair endişelerin etkisiyle zayıf başladı. Haftanın ilk işlem gününde 7279$/t’a gerileyen bakır, 7300$/t’un üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Çin’de kredilerle ilgili yeni kısıtlamalar traderları metal ithalatına yönlendiriyor. Kredi alamayan Çinli tredarlar, likidite sıkışıklığının önüne geçmek için bakır ithal ediyor, alınan bakırı iç pazarda satarak bakırı nakde çeviriyor.

Bu hafta “tapering” (tahvil alımı azaltımı) takvimine yönelik detayların aranacağı FED tutanakları, ABD istihdam rakamları, ECB toplantısı, Draghi açıklamaları ve “Alcoa” finansalları ile birlikte ABD’de başlayacak dördüncü çeyrek bilanço sezonu piyasaların geneli için haftanın en önemli konuları olarak sıralanabilir. .Bu doğrultuda Cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam rakamı, FED’in tahvil alımı azaltımı gerçekleştirdiği Aralık toplantısındaki açıklamaları sonrasındaki en önemli veri olarak öne çıkıyor. Veride beklentiler ortalama 195.000 kişi seviyesinde şekilleniyor. Çok güçlü rakamlar tapering’e ve bu doğrultuda da düşük faiz politikasına yönelik soru işareti yaratabilir.
İndir

2013-52.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Global piyasalarda, yılsonu tatilleri nedeniyle geçtiğimiz hafta sakin bir seyir yaşandı. FED toplantısı sonrasında yön bulmakta zorlanan global piyasalar, ABD endekslerinin rekor seviyelere çıkması ile moral buldu. ABD 3.çeyrek GDP rakamının %3,6’dan %4,1’e revize edilmesi, yılın son günlerinde piyasaları destekledi. Cuma günü dolar karşısında 1,3892’ye kadar yükselen euro, 1,37-1,38 bandına geri döndü. LME bakır geride bıraktığımız haftaya 7244$/t seviyesinden başladı. Christmas tatili dolayısıyla Çarşamba ve Perşembe günleri işlem görmeyen LME bakır, Şanghay ve Comex bakırda yaşanan hızlı yükselişlerin etkisiyle Cuma günü 7416$/t’a kadar yükseldi ve haftayı %2 primle kapattı. Xinhua haber ajansının Çin’de büyümenin hükümetin tahmini olan %7,5’in üzerinde %7,6 olmasının beklendiğini açıklaması ve Ocak’tan bu yana en düşük seviyeye gelen bakır stoklarındaki düşüş, fiyatı desteklese de; Çin’in kredi likiditesine dair endişeler yükselişi sınırlıyor.
LME bakır stokları, Ocak 2013’ten bu yana en düşük seviyeye gerilerken; Şanghay bakır satokları 2012 Ocak’tan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Önemli bir direnç seviyesi olan 7300$/t’u kıran bakır için 7428$/t yeni direnç seviyesi olarak izlenebilir.

Küresel borsalar 2013'te, izlenen son derece gevşek para politikalarının ve iyileşen ekonomik görünümün desteğiyle önemli büyüklükte kazanımlar elde ettiler. Bu yıl yüzde %29,1 yükselen S&P 500 endeksi 1997'den beri en iyi yılı, %25,9 yükselen Dow ise 1996'dan beri en iyi yılı tamamlamaya hazırlanıyor. Japonya Merkez Bankası’nın destekleyici politikaları yenin 2013'te önemli değer kaybetmesine neden olurken; Nikkei endeksi bu yıl %56,7'lik yükselişle 1972'den beri en iyi performansı gösterdi.

Global ekonomideki iyileşmenin ve fiziksel piyasadaki tighlığın etkisiyle LME bakır, Aralık ayını yaklaşık %5 primle (2012 Eylül’den bu yana en yüksek) kapatmaya hazırlanıyor. Bakırın yıllık kaybı ise %7 seviyesine geriledi.
Haftanın geri kalanında Almanya ve Euro bölgesine imalat PMI endeksi, ABD’de ISM imalat endeksi ve Çin’de resmi imalat PMI ve HSBC imalat PMI endeksleri takip edilecek. Londra Metal Borsası Noel tatili nedeniyle 1 Ocak’ta kapalı olacak ve işlem yapılamayacaktır.
İndir

2013-51.Hafta

  DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Bu yılın en önemli FED toplantısı geçen hafta geride kaldı. FED, 85 milyar dolar tutarındaki varlık alım programında Ocak ayından itibaren 10 milyar dolar tutarında kesintiye (“tapering”) başlayacağını açıkladı. Açıklama sonrası ABD’de ekonomik toparlanmanın hızlandığına dair güvenin artmasıyla ABD borsaları öncülüğünde global piyasalar yükseldi. Dow %3, S&P 500 %2,4 ve Nasdaq %2,6 yükselişle haftayı tamamladı. Kararın ardından dolardaki değerlenme sınırlı kalırken eur/usd paritesi 1,38’den 1,3650’ye geriledi. Bunda daha çok kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Avrupa Birliği’nin kredi notunu AAA’dan AA+’ya indirmesi etkili oldu.

FED’in tahvil alımları riskli varlıkların fiyatına birkaç yıldır yön veriyor. FED’in taperinge gideceği endişesiyle Aralık ayı başına kadar kademeli olarak gerileyen bakır, global ekonomideki iyimserliğin etkisiyle yaklaşık 3 haftadır yükseliyor. Bakır fiyatını güçlü kılan bir diğer durum ise arz endişeleri. LME bakır stokları eylül başından bu yana sürekli geriliyor. Stoklar bugün 371.975 m/t ile 11 ayın en düşük seviyesine geriledi, Comex ve Şanghay stoklarındaki düşüş de devam ediyor. Bakırdaki arz sıkıntısı ise büyük ölçüde Çin’den kaynaklanıyor. Çin’de kredi piyasasının tight olması nedeniyle bakırı teminat göstererek finansman sağlama oranı arttı. Dolayısıyla da stoklardan çıkan bakır son tüketicilerden çok finansmanda kullanılıyor. Geçen haftayı yatay kapatan LME bakır hafta başından bu yana 7227-7292$/t seviyesinden işlem görüyor. Tatil öncesi olması nedeniyle bakırda işlem hacmi zayıf. Bakırın 7300$/t’daki güçlü direnci kırması halinde 7428$/t seviyesi direnç olarak izlenebilir. Asağı yönlü hareketlerde ise 7103$/t destek seviyesi olarak takip edilebilir.

Chrismas tatili nedeniyle ABD borsaları bugün yarım gün çalışacak, yarın ise tam gün kapalı. Londra Metal Borsası bugün TSİ 18:00’de kapanacak ve 25-26 Aralık’ta da kapalı olacak.Makro veri açısından da oldukça zayıf bir haftadayız. Perşembe günü ABD’de açıklanacak haftalık işsizlik maaş başvuruları dışında önemli bir veri açıklaması bulunmuyor.İndir

2013-50.Hafta

 DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Global piyasaların merakla beklediği yılın son FED toplantısı bugün başlıyor. Yarın sonlanacak toplantı sonrasında Bernanke’nin yapacağı konuşma, aylık 85 milyar dolar olarak devam eden tahvil alım programında azaltmaya gidilip gidilmeyeceği konusunda bilgi vereceği için oldukça önemli. Piyasanın beklentisi bu toplantıda bir azaltmaya gidilmemesi ya da 5 milyar dolarlık bir azaltma ile yatırımcıların şaşırtılmaması yönünde. Bu toplantı aynı zamanda Bernanke’nin Ocak ayında görevini Yellen’e devredecek olması sebebi ile son toplantısı olacak.

Eylül ayı ortalarında 7300$/t’nun üzerine çıkan ve Kasım ayı başında 7100-7300$/t bandında işlem gören LME bakır, tahvil alım programının sona ereceği söylentileri ile baskı altında kaldı ve Kasım ayı ortasında teknik olarak önemli bir seviye olan 7000$/t’nun altına geriledi. Bir süredir ABD’de açıklanan olumlu veriler karşısında satış yiyen bakır için son iki haftadır durum değişti. ABD ekonomisinin güçlendiğine dair işaretlere LME bakır tekrar olumlu tepki vermeye başladı. Özetle ABD için iyi olan artık bakır için de iyi olmaya başladı. Özellikle Aralık başında açıklanan olumlu ABD istihdam rakamlarının tahvil alımlarını sonlandırmada en önemli kriterlerden birisi olmasına rağmen bakır değer kazanmayı sürdürdü. 7040 $/ton seviyesinden yılın son ayına başlayan LME bakır, ABD’nin yanında en büyük tüketicileri Çin ve Avrupa’dan da özellikle imalat ile ilgili gelen pozitif veriler ile moral buldu. Yatırımcıların parasal genişlemeden çok ekonomik iyileşmeyi ön plana alması ile 50, 100 ve 200 günlük ortalamalarını kıran LME bakır, bugün son 2 ayın zirvesi olan 7300 $/tona ulaştı.

Bakırı destekleyen bir diğer etken de rafine bakır piyasasındaki sıkışıklık oldu. Piyasadaki tightlık LME-Şanghay ve Comex stoklarında düşüşe neden oldu. Haziran ayı sonlarında 678.000 m/tona kadar yükselen LME bakır stokları, bu hafta 386.000 m/ton ile Şubat’tan bu yana en düşük seviyeye gerilerken; Mayıs ayı başında 78.000 m/tona kadar yükselen Comex bakır stokları şu an 15.000 m/ton civarında bulunuyor. LME depolarındaki bakırlara erişimdeki gecikmelerin ve stoklardaki sürekli düşüşün ve Çin’de bakırın teminat olarak gösterilip, nakit ihtiyacının karşılanmasının da etkisiyle spot piyasada bakır pahalı hale geldi. Piyasa Temmuz’dan bu yana ilk kez backwardationa döndü. Ayrıca bu durum fiziksel piyasada primlerin yüksek seviyelerde kalmasına yardımcı oldu.

Bernanke’nin yarın akşam yapacağı açıklama piyasaları şaşırtmaz ise, bakırın 7300 $/ton direncini kırması da zor olmayacak ve yılın son günlerinde 7500-7600 $/ton bandı test edilmeye çalışılacaktır. Bernanke’nin açıklamalarının piyasalar tarafından ters algılanması durumunda da, muhtemel fon satışlarının yılın son günlerinde zayıf kalmasını bekleyebiliriz.


İndir

2013-49.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

ABD için iyi olan artık dünya için kötü olmuyor. Bir süredir ABD’de açıklanan verier, FED’in tahvil alımlarını azaltmaya (tapering) erken başlayacağı endişesini arttırarak piyasalarda satışa neden oluyordu. FED’in tapering’e gitmek için izlediği en önemli verilerden olan; tarım dışı istihdam verisi, Kasım’da 185 bin beklentisini aşarak 203 bin seviyesinde açıklanırken işsizlik oranı ise %7 ile son 5 yılın en düşük seviyesine geriledi. Piyasalar bu sefer güçlü verilere beklenen satış tepkisini vermedi ve önemli bir endişe kaynağının ortadan kalmasının verdiği rahatlıkla yükseldi. Öne çıkan bir diğer önemli gelişme ise Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) politika faizini %0,25’te sabit bıraktığı para politikası toplantısının ardından EUR/USD’nin 1,37’nin üzerine çıkması oldu.

Pozitif ABD verilerini negatif algılayan LME bakır, ABD’deki pozitif verilere rağmen güçlü kaldı. Hafta boyunca 6938-7140$/t bandında işlem gören LME bakır artan risk iştahıyla haftayı %1,15 primle kapattı. LME depolarındaki bakır stoklarındaki gerileme ise devam ediyor. Geçtiğimiz hafta 16 bin ton azalarak 408 bin tona gerileyen stoklar bugün 402 bin ton seviyesinde. Şanghay ve Comex’in bakır stokları da azalıyor.

Bu haftaya piyasalar Çin’de açıklanan güçlü ticaret verileri ile başladı. Asya borsaları verilerden destek bulurken, Çin’in Kasım ayı bakır ithalatının geçen aya göre %7,1 artması da bakır talebinin artışına dair beklentileri arttırarak fiyata destek oldu.

Dün konuşan FED yetkililerinden gelen tapering mesajları da yakından takip edildi. Fisher ve Bullard önümüzdeki hafta yapılacak olan toplantıda varlık azaltımının başlayabileceği yönünde görüş belirttiler. FED’in parasal genişleme stratejisinden çıkışa ne zaman başlayacağına ilişkin haber ve beklentiler piyasalarda yatırımcılar tarafından iyi sindirilmiş gibi; zira S&P 500 endeksi dün bu senenin 39. yeni rekor seviyesine tırmandı. ABD borsalarının bu yılki yükselişinde en önemli etki tahvil alım programı oldu.

Euro bugün 1,3765 ile dolar karşısında 6 haftanın zirvesine yükseldi. Zayıflayan doların bakırı ABD dışındaki yatırımcılar için ucuz hale getirmesinin ve Çin’den gelen düzenli alımların etkisi ile LME bakır bugün 7180$/t’a yükselerek son bir ayın en yüksek seviyesine geldi. Haftanın geri kalanında Euro bölgesinde sanayi üretimi, ABD’de ise işsizlik maaş başvuruları ve perakende satışlar takip edilecek.

İndir

2013-48.Hafta

 DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

İran’ın nükleer programını sınırlamayı kabul etmesi risk iştahı ve küresel büyüme açısından global piyasalarda pozitif bir gelişme olarak algılandı. ABD cephesinden beklentilerin üzerinde gelen pozitif veriler de olumlu havayı destekledi. Dow Jones ve S&P 500 endeksleri yeni rekor seviyeleri görürken; Nasdaq da 13 yılın zirve noktasına ulaştı.

ABD için iyi olan ise dünya için kötü olmaya devam ediyor. Bir taraftan Fed’in emtia dostu tahvil alım programında azaltmaya (tapering) gideceği endişesi, diğer taraftan 2014 yılında arz tarafında beklenen hızlı artışa rağmen global talepteki büyümenin yavaşlayacağına dair endişeler bakırın yönünü aşağı çevirdi. LME bakır, Haziran’dan bu yana en kötü ayı geride bıraktı. Kasım’da %2,9 değer kaybeden bakır, ayı 7030$/t seviyesinden kapattı.

Çin’de 50,8 ile beklentilerin üzerinde açıklanan HSBC imalat PMI verisi ve 51,4 ile 18 ayın en yüksek değerini alan resmi imalat PMI verisinin etkisiyle LME bakır bu haftaya yatay-artıda yumuşak bir başlangıç yaptı. Ancak ABD’de ISM imalat endeksinin Nisan 2011’den bu yana en yüksek düzeyde açıklanması, tapering endişelerini arttırdı; bakırda hızlı satışlara neden oldu. 7011$/t’dan sonra 6990$/t desteğini de kıran bakır, 6938$/t’a kadar geriledi. 6990$/t seviyesinin altında olduğu sürece bakırın teknik olarak 6800-6750$/t’lara gitmesi beklenebilir. Kısa vadede destek olarak 6914$/t seviyesi izlenebilir.

LME bakır stokları 19 Şubat’tan bu yana en düşük seviyeye gerilerken, Şanghay bakır stokları da Haziran 2012’den bu yana en düşük seviyeye geldi. Çin’de bakırın teminat olarak gösterilip, nakit ihtiyacının karşılanmasının da etkisiyle spot piyasada bakır pahalı hale geldi. Cash ve 3 aylık bakır fiyatı farkındaki azalış spot piyasada bakır darlığına işaret ederken, Çinli ithalatçılar 2014 yılının ilk çeyreğinde bakır talebinin güçlü seyretmesini bekliyor.

FED’in çıkış stratejisine yönelik gelişmeler hem gelişmiş hem de gelişmekte olan piyasalar için en önemli konu olmaya devam ediyor. Bu doğrultuda da bu hafta ABD’de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam rakamından gelecek sinyaller FED’in 17-18 Aralık toplantısı öncesinde dikkatle izlenecek. Ayrıca Perşembe günü açıklanacak ABD büyüme verisi ve Avrupa Merkez Bankası faiz kararı da piyasalar açısından oldukça önemli.
İndir

2013-47.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta, Fed toplantı tutanaklarında varlık alım programının azaltılması konusunda komite üyelerinin istekli olduğu ortaya çıktı. Ancak FED başkanı Ben Bernanke’nin gevşek politikalara ihtiyaç duyulduğu süre boyunca devam ettirileceğini yinelemesi ve FED başkan adayı Yellen’ın parasal desteklerin geri çekilmesi için çok erken olduğunu söylemesi piyasaları destekledi. Hafta boyunca 6910-7098$/t bandında işlem gören bakır, haftayı %1 primle kapattı. Cuma günü S&P 500 endeksi ilk defa 1.800 puan seviyesinin üzerinde kapanırken, Dow endeksi de yeni rekor yüksek seviye olan 16.000'in üzerinde kapandı.

Haftanın bir diğer önemli gelişmesi ise Çin'de açıklanan ekonomik reform planları oldu. Açıklamalar sonrası Asya borsaları yükselirken LME bakır, reformlarda bakır talebini destekleyecek kalemlerin az olması nedeniyle tepki vermedi. Çin’de beklentinin ve önceki verinin de altında açıklana HSBC imalat PMI verisi de bakırdaki yükselişin sınırlı kalmasına neden oldu.

Piyasalar bu haftaya İran ile batılı ülkeler arasında yapılan anlaşmanın morali ile başladı. Anlaşma, petrol fiyatlarında düşüşe neden olurken; yatırımcıların Ortadoğu’daki tansiyonu fiyatlamasıyla dolar yükseldi. Güçlenen dolar, dolar fiyatlı metalleri ABD dışındaki yatırımcılar için pahalı hale getirirken; metal fiyatları üzerinde de baskıya neden oldu. Ancak anlaşma, risk iştahı ve küresel büyüme açısından pozitif bir gelişme olarak görülüyor. LME bakır hafta başından bu yana 7051-7115$/t dar bandında işlem görmeye devam ediyor.

Perşembe günü ABD piyasalarının Şükran günü tatilinde olacak olması nedeniyle piyasada düşük işlem hacmi bekleniyor. Haftanın geri kalanında ABD tarafında dayanıklı mal siparişleri, işsizlik maaş başvuruları ve Euro bölgesinde enflasyon ile işsizlik verileri takip edilecek.

FED’in 18 Aralık toplantısı ve öncesinde 6 Aralık’ta açıklanacak tarım dışı istihdam rakamı piyasaların seyri açısından oldukça önemli olacak.
İndir

2013-46.Hafta

 DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Gelişmiş ülke borsaları, ABD ekonomisinin güçlendiğini gösteren verilerin desteğiyle geçtiğimiz haftaya güçlü bir başlangıç yaptı. ABD ekonomisindeki olumlu gelişmeleri FED’in varlık alımlarını azaltmaya başlayacağının işareti olarak okuyan LME bakır ise satıcılı bir seyir izledi. FED Başkan Yardımcısı ve Başkan adayı Janet Yellen’in Çarşamba günü yayınlanan konuşma metni, bankanın parasal genişleme politikasından çıkışı için güçlü makroekonomik veriler eşliğinde toparlanmayı görmesi gerektiği yönündeki beklentileri pekiştirdi. Dünya borsaları, Yellen’in Perşembe günü yaptığı, FED’in genişleyici para politikasına devam edeceği açıklamasıyla yükselmeye devam etti. Açıklama öncesinde LME bakır son 3 ayın en düşük seviyesi olan 6940 $/tona kadar geriledi. Hafta boyunca 6940-7206$/t bandında işlem gören bakır, Yellen’ın açıklamalarına rağmen arz tarafındaki artışların da etkisiyle haftayı %2 kayıpla kapattı.

Haftasonu Çin piyasa dostu bir reform paketi açıkladı. Açıklanan bütün reformlar olumlu olsa da, talebine çok az destek olacağı düşüncesiyle Lme bakır yeni haftaya da kayıplarla başladı. FED yetkililerinden gelen ABD’nin ekonomik görünümündeki düzelmeye dair açıklamalarla ABD endeksleri rekor yüksek seviyelerde gezinirken; bakırdaki gerileme devam ediyor. LME bakır bu sabah 6910$/t ile son 3 ayın en düşük seviyesine geriledi.

FED’in para politikasına yönelik gelişmeler, piyasalarda en önemli konulardan biri olmaya devam ediyor. Bu doğrultuda 20 Kasım’daki FED toplantı tutanakları ve ardından başkan Bernanke’nin konuşması, FED’in 18 Aralık toplantısı ve öncesinde 6 Aralık’ta açıklanacak ABD tarım dışı istihdam rakamı piyasalar açısından oldukça önemli. FED yetkilileri hafta genelinde konuşmaya devam edecek. Makro veri tarafında ise, Almanya IFO anketi, ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, TÜFE, perakende satışlar ve Avrupa, ABD ve Çin’de Kasım ayı öncü PMI endeksleri takip edilecek. Diğer taraftan Euro tarafında ECB Başkanı Draghi’nin Perşembe günkü açıklamaları da dikkat çekebilir.


İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (15.08.2022) USD: 17,9689 - EUR: 18,502 - GBP: 21,8895 Fixing Kurları (14.08.2022) USD: 18,124 - EUR: 18,6641 - GBP: 22,0787 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0298 - GBP / USD: 1,2182