Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2013-45.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) politika faizini %0,50’den %0,25’e indirmesi ve ABD’de açıklanan güçlü veriler vardı. ABD’de beklentilerin çok üzerinde gelen büyüme (GDP: %2,8 gerçekleşen vs %2 beklenti) ve istihdam (tarımdışı: 204.000 kişi gerçekleşen vs 125.000 kişi beklenti) verileri sonrasında hisse senedi endekslerinin yükselişe geçerek yeni rekor seviyelere tekrar yaklaştığı görüldü

ABD tarafındaki güçlü verileri fiyatlamaya çalışan yatırımcılar için, bir tarafta FED'in varlık azaltımı konusunda daha erken davranabileceği endişeleri ortaya çıkarken; diğer taraftan da güçlü verilerle hız kazanan ekonominin, hisse senetlerine olumlu etkisi söz konusu oldu. Yatırımcılar ikinci etkiyi ön plana çıkardı ve güçlü verileri ABD hisselerinde alım yönünde kullandı. Gelişmelerin etkisiyle euro değer kaybederken, usd değer kazandı. Ekim ayının son haftasında 1,38’in üzerinde işlem gören eur/usd, özellikle ECB’nin sürpriz faiz indirimi sonrasında 1,33’e kadar geriledi. Güçlenen dolar metaller üzerinde de baskı yarattı. Çin’de ihracatın Ekim ayında beklentilerin üzerinde artması da bakırı desteklemedi. Fed'in tahvil alımlarını azaltmaya yılsonunda başlayacağı beklentisinin güçlenmesiyle 7093$/t’a kadar gerileyen LME bakır haftayı %1 kayıpla kapattı.

Hafta sonu Çin’de 8 ayın en yüksek seviyesinde açıklanan enflasyon verisi, politika sıkılaştırma konusundaki endişelerin artmasına neden oldu. Asya borsalarında kayıplar gözlenirken, ABD endeksleri güçlü kalmayı başardı. LME bakır ise 7117-7207$/t dar bandında işlem görmeye devam ediyor. Haftanın geri kalanında Euro bölgesinde sanayi üretimi ve GSYİH verileri, ABD tarafında ise işsizlik maaş başvuruları ve sanayi üretimi verileri takip edilecek. Ayrıca yarın FED başkanı Bernanke’nin, Perşembe günü ise FED başkan adayı Yellen’ın konuşmaları izlenecek.

İndir

2013-44.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta FED’in yeterince ılımlı sinyaller içermeyen son toplantısı ile birlikte piyasalarda oluşan FED’in varlık alım programında daha erken kesintiye başlayabileceği algısı, riskli varlıklarda satış baskısı yaşanmasına neden oldu. Açıklamalar öncesi 7300 $/tona kadar yükselen LME bakır, açıklamaların ardından kazançlarının bir kısmını geri verse de; Çin’de imalat PMI verisinin 18 ayın zirvesine yükselmesi, kayıpların sınırlı kalmasını sağladı. Hafta boyunca 7135-7300 $/t bandında işlem gören bakır, haftayı da 7235 $/t seviyesinden hafif artıda kapattı.

Haftanın bir diğer önemli gelişmesi ise Euro bölgesinde enflasyonun beklenmedik şekilde 4 yılın en düşük seviyesine inmesi oldu. ECB’nin ekonomiyi desteklemek için adım atabileceği yönündeki spekülasyonlarla euro, dolar karşısında değer kaybetmeye başladı. Hafta başında 1,38 ile dolar karşısında son 2 yılın en yüksek seviyesinden işlem gören euro, ECB üzerindeki faiz indirimi baskısının artmasıyla geçen hafta bir yıldan uzun sürenin en büyük düşüşünü kaydetti.

Piyasalar bu haftaya açıklanacak kritik veriler öncesinde sakin bir başlangıç yaptı. ABD endeksleri haftanın ilk işlem gününü zayıf hacimle artıda kapattı. S&P 500 endeksi, tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın kapanırken; LME bakır %1 değer kaybetti. Çin Başbakanı’nın parasal sıkılaştırma yönünde işaretler vermesi de, Asya borsalarında ve bakır da kayıplara neden oldu. LME bakır hafta başından bu yana 7140-7263 $/t bandında işlem görüyor.

Piyasada Perşembe günü açıklanacak ECB faiz kararı ,Cuma günü açıklanacak Çin ticaret verileri ve ABD tarım dışı istihdam verisi bekleniyor. FED’in son toplantısının ardından piyasada oluşan varlık alım programında daha erken kesintiye başlayabileceği algısına paralel olarak tarım dışı istihdam rakamının güçlü sinyaller vermesi bu beklentilere destek olabilir. Ancak hükümetin kapalı kalması nedeni ile Ekim ayı istihdam rakamlarının güvenilirliğine ve beklentilere yönelik soru işaretlerini de belirtmekte fayda var.İndir

2013-43.Hafta

  DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

ABD bütçe ve borç tavanı konusundaki geçici çözüm ve ardından beklentilerin altında açıklanan istihdam verileri sonrasında dünya borsalarındaki yükseliş devam etti.16 günlük hükümet kapatmanın büyümeyi olumsuz etkileyecek olması ve ABD Eylül ayı tarım dışı istihdam rakamının 148K ile beklentilerin altında (180K) artması, FED’in parasal destekleri gelecek yıla kadar devam ettireceği beklentisini güçlendirdi. Lme bakır, veri sonrasında bir aydır kıramadığı 7350$/ton seviyesine kadar yükseldikten sonra Çin’de kısa dönem faiz oranlarındaki yükselişin etkisiyle geriledi. Çin’de Ekim’de 50,9 ile 7 ayın zirvesinde açıklanan HSBC imalat PMI endeksi de bakırdaki düşüşü önleyemedi. Asya borsaları ile birlikte Lme bakır da negatif ayrıştı. Lme bakır haftayı %0,6 kayıpla kapattı. ABD ve Avrupa’da açıklanan beklentilerden daha düşük PMI rakamlarına rağmen, ABD endekslerindeki yükseliş devam etti. ABD’de açıklanan şirket bilançolarının büyük bir kısmı beklentileri aştı; S&P 500 endeksi haftayı yeni rekor yüksek seviyeden kapattı. Euro ise Çarşamba günü dolar karşında 1,3832 ile 23 ayın zirvesini gördü.

Bu hafta piyasaların gündeminde dün başlayan Fed toplantısı var. Bugün sonlanacak toplantı sonrası TSİ 20:00’de Fed kararları açıklanacak. Fed’in aylık 85 milyar dolarlık varlık alımlarını azaltmayı 2014’e erteleyeceği haberleri ile bakır yükseldi. Çin’de gerilemeye başlayan kısa vadeli faizler de bakırdaki yükselişe destek oldu. Hafta başından bu yana 7135-7295 $/ton bandında işlem gören bakır, bugün %1,2 primle 7280 Ş/ton seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. S&P 500 endeksi dün yeni tarihi rekor yüksek seviyeden kapandı. Makro veri açısından haftanın geri kalanında Almanya’da perakende satışlar verisi ve ABD’de haftalık işsizlik maaş başvuruları ile ISM imalat endeksi verileri izlenecek.

İndir

2013-42.Hafta

 DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftanın ilk bölümünde ABD’nin borç tavanına ilişkin endişelerle riskten kaçma eğilimi artarken, 17 Ekim’de geçici çözüm bulunmasıyla risk alma iştahı tekrar arttı. Riskli aktif fiyatları da buna paralel dalgalı seyir izledi. Küresel risk barometresi olarak izlenen S&P 500 endeksi, 1744 civarına yükselirken; Asya borsaları beş ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Lme bakır ise hafta başında gördüğü 7140$/ton seviyesinden 7300$/tona yükseldi. ABD hükümetinin 16 gün kapalı kalmasının ekonomiye getirdiği zarar netleşene kadar FED’in varlık alımlarını azaltmayacağı düşüncesi ve bilanço tarafından gelen olumlu açıklamalar da piyasalardaki yükselişi destekledi.

Bu haftanın gündeminde ise ABD’de 4 Ekim’de açıklanması gereken ancak goverment shutdown nedeniyle açıklanmayan tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri var. Fed'in aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını, ne zaman geri çekmeye başlayacağı konusundaki beklentileri şekillendireceği için veri öncesinde yatırımcılar beklemeye geçmişti. Bugün açıklanan Eylül ayına ait tarım dışı isthdam verisi, 180K olan beklentilerin oldukça altında 148K olarak açıklandı. İşsizlik oranı ise %7,3 seviyesinden %7,2’ye geriledi.

Çin’de büyümenin %7,8 ile bu yıl çeyrek bazdaki en hızlı yükselişi göstermesi bakırı hafif desteklese de arz tarafındaki artış endişeleri baskırı baskıladı. İstihdam verisi öncesinde hafta başından buyana 7208-7278$/ton dar bandında işlem gören bakır veri sonrasında 7350$/tona kadar yükseldi. Euro ise dolar karşısnda 1,3748’e kadar yükselerek 2011 Kasım ortasından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Haftanın geri kalanında Almanya, Euro bölgesi ve ABD’de imalat PMI endeksleri ve ABD yeni konut satışları ile Almanya Ifo endeksi izlenecek.
İndir

2013-40.Hafta

  DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftanın en önemli gelişmesi ABD’de bir süredir devam eden bütçe anlaşmazlıklarında çözüm sağlanamaması oldu. Kongre'nin ek harcamayı onaylaması için süresi 1Ekim’de doldu. Federal hükümetin harcama yapamaz duruma düşerek işlemlerini durdurmak zorunda kalması olarak tanımlanan süreç (govermnet shutdown) başladı. Haftanın ilk işlem gününde 7330$/ton seviyesine kadar yükselen bakır, Çin’de açıklanan zayıf imalat PMI verisinin ve ABD’de bütçe anlaşmazlıklarına ilişkin endişelerin etkisiyle Salı günü %1,5 değer kaybetti. Ancak Lme, Şanghay ve Comex’in bakır stoklarındaki düşüş ve dolardaki zayıflık satış baskısını sınırlayıcı etmenler oldu. LME bakır haftayı %0,6 eksiyle kapattı. 1-7 Ekim tarihleri arasında Çin piyasalarının kapalı olmasının da etkisiyle haftanın geri kalanında bakırda önemli bir hareket görülmedi. ABD’de 4 Ekim’de açıklanması beklenen tarımdışı istihdam rakamı ise goverment shutdown nedeniyle açıklanmadı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin genişlemeci para politikasının uzun vadede devam edeceğini belirterek büyümeye ilişkin risklerin devam ettiğini, enflasyonun ise tehlike olmaktan uzaklaştığına ilişkin söylemleri ve Euro bölgesinde açıklanan olumlu veriler euroya destek oldu. Euro, dolar karşısında Perşembe günü 1,3647 ile sekiz ayın en yükseğini gördü. ABD endeksleri ise haftayı düşüşle tamamladı.

Piyasalar yeni haftaya  hala çözülemeyen bütçe sorunu ve yaklaşmakta olan borçlanma limitinin gölgesinde girdi. Asya ve ABD borsalarında bütçe anlaşmazlıklarının çözümü yönünde hiçbir ilerleme gösterilmemesiyle gerilemeye devam etti. ABD'de bütçe konusundaki siyasi çekişme devam ederken, federal borçlanma limitinin artırılması için de 17 Ekim'e kadar uzlaşma sağlanması gerekiyor. Uzlaşılamaması durumunda borcunu nakit sıkıntısı sebebiyle ödeyememesi ya da ödemekte gecikmesi olasılıklar arasında. Henüz kamu harcamalarının önündeki engel kalkmadı ve bir çok kamu kuruluşu hizmet vermemeye devam ediyor. hem Cumhuryetçiler hem de Demokratlar tarafından gelen son açıklamalar da uzlaşma umutlarına yönelik soru işaretlerini arttırdığı söylenebilir. Öte yandan ABD’de Demokratların Başkan Obama’nın borç tavanını bir yıl uzatmasına izin verecek bir tasarı hazırlayabilecekleri ve bunun kongreden geçme ihtimalinin olduğuna dair bazı haberler dikkat çekiyor.ABD’de geçen hafta açıklanamayan istihdam verileri ile bu haftaki sanayi ve enflasyon verilerinin ne zaman duyurulacağı henüz bilinmiyor. Yarın Eylül ayı FED toplantısının FOMC tutanakları açıklanacak. Ayrıca Almanya’da açıklanacak sanayi üretimi verisi takip edilecek. Lme bakır hafta başından bu yana 7117-7295$/ton bandına hareket ediyor. Çin piyasalarının tatilden dönmesiyle artan likiditenin etkisiyle LME bakır bugün %0,6 artıda işlem görüyor. 


İndir

2013-39.Hafta

 DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftaya piyasalar, Çin’de 6 ayın zirvesinde açıklanan pozitif imalat verisi ile başladı. Lme bakır, güçlü veriye rağmen arz fazlalığına ilişkin endişelerle geriledi. Bazı Fed yetkililerinin tahvil alımlarının azaltılmasına bu yıl içinde başlanabileceği söylemeleri, ABD endekslerinde de gerilemeye neden oldu. Fed'in tahvil alımları politikasına ilişkin belirsizlik devam ederken; piyasa yönünü ABD Kongresi’nin toplandığı Capitol Hill'e çevirdi. ABD Kongresi'nde mali konularda uzlaşmanın sağlanması için son tarih olan 1 Ekim'in yaklaşması da piyasa üzerinde baskı oluşturmuştu. Hafta genelinde 7117-7309$/ton bandında işlem gören Lme bakır, haftayı da 7290$/ton seviyesinden yatay kapattı.

Dünya piyasaları bu haftaya ise ABD’deki bütçe krizi ile Japonya ve Çin’den gelen olumsuz üretim verilerinin etkisiyle olumsuz bir havada başladı. ABD kongresinde borç tavanı konusunda anlaşma sağlanamadı ve Kongre'nin ek harcamayı onaylaması için süre doldu. Federal hükümetin harcama yapamaz duruma düşerek işlemlerini durdurmak zorunda kalması olarak tanımlanan süreç, bugün kısmen başladı. Önemli olan bu durumun kaç gün süreceği ve devamında da Hazine’den gelen açıklamalarda da belirtildiği üzere 17 Ekim’de dolacak olan borç tavanı konusu. Diğer taraftan Cuma günü açıklanacak ve Fed’in çıkış stratejisine yönelik vereceği sinyallerin oldukça önemli olduğu tarım dışı istihdam rakamının da açıklanmama olasılığı gündemde.

Resmi olarak Government Shutdown’un başlaması ile euro, dolar karşısında 8 ayın zirvesine ulaştı. Ancak İtalya'da merkez sağa bağlı 5 bakanın istifası kaynaklı hükümet krizi euroda baskı yaratabilir. Hafta başından bu yana 7147-7330$/ton bandında hareket eden Lme bakır, bugün %1,5 değer kaybetmiş durumda.

Çin piyasaları bu haftanın tamamında kapalı. Yarın Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Haftanın geri kalanında ise Euro bölgesinde perakende satışlar, ABD’de işsizlik maaş başvuruları, fabrika siparişleri ve tarım dışı istihdam verileri izlenecek


İndir

2013-38.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geçtiğimiz haftanın en önemli gelişmesi, Fed’in aylık 85 milyar dolarlık varlık alım programını azaltması beklenen toplantıdan herhangi bir değişikliğe gitmeme kararının çıkması oldu. Fed’in sürpriz kararının ardından başta ABD olmak üzere tüm dünyada devlet tahvili faiz oranları gerilerken, hisse senedi ve emtialar değerlendi. ABD endeksleri, Çarşamba günü rekor yüksek seviyelerden kapandı. Euro ise dolar karşısında 1,33 seviyesinden 1,35 seviyesine yükseldi. Artan risk iştahı ile Lme bakır, 7368$/tona kadar yükseldi ve haftayı %3,1 primli kapattı.

Bu haftaya ise piyasalar Çin’de açıklanan HSBC flash PMI verisinin ve Almanya seçim sonuçlarının etkisi ile başladı. Veri, Ağustos'taki 50,1 seviyesinden Eylül'de 51,2'ye yükselerek son 6 ayın en yüksek seviyesinde açıklandı. Çin ekonomisinin istikrar kazandığına işaret eden verinin etkisiyle global endeksler yükselse de; Lme bakır veriye tepkisiz kaldı. Global bakır üretimindeki artış ve yılın arz fazlası ile kapatılacağı düşüncesiyle Lme bakır baskı altında kaldı. Almanya seçimlerinin Merkel’in zaferi ile sonuçlanmasının ardından değerini koruyan Euro’nun da bakıra fazla bir etkisi olmadı.

Fed’in tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağı zamanla ilgili belirsizlik ise, piyasaları tedirgin etmeye devam ediyor. Toplantı sonrasında bazı Fed yetkililerinden gelen tahvil alımlarının bu yıl içerisinde azaltılmaya başlanacağına dair söylemlerin etkisiyle ABD endeksleri geriledi. Hafta başından bu yana %2’ye yakın değer kaybeden bakır, 7200$/ton seviyesinin altında işlem görmeye devam ediyor. Teknik olarak fiyatın 7200 $/tonun altında kalması, geçen haftanın dip noktası olan 7030 $/ton bölgesinin test edilme ihtimalini arttırıyor. 7250 $/tonun üzerindeki kapanış olması halinde ise 7400 $/ton tekrar hedef noktası olacaktır.

Piyasaların bir süre sonra yine Fed’e odaklanması beklenebilir. Ancak kısa vadede ABD bütçe görüşmeleri ve Almanya’daki koalisyon çalışmaları gündemi meşgul edecek. Makro veri tarafında ise haftanın geri kalanında ABD’de konut verileri, dayanıklı tüketim mal siparişeri, GSYH ve işsizlik maaş başvuruları; Almanya’da ise TÜFE verisi izlenecek.

İndir

2013-37.Hafta

  DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

P
iyasalar, geride bıraktığımız haftaya Çin’de açıklanan güçlü ticaret verileri ile başladı. LME bakır haftanın ilk iş gününde 7243$/tona kadar yükseldi. Ancak Suriye’ye dair endişeler, yükselen petrol fiyatları ve FED toplantısı öncesi gerginlik ile haftayı %1,3 ekside kapattı. Cuma günü gördüğü 7024$/ton ile 5 haftanın en düşük seviyesine yakın işlem görse de; özellikle Çin talebine dair olumlu veriler bakırın 7000$/ton desteğini kırmasını engelledi.

Hafta sonunda Rusya ve ABD arasında Suriye hakkında varılan anlaşma piyasalardaki risk iştahını destekledi. Anlaşmaya göre Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın bir hafta içinde kimyasal silah envanterini açıklaması ve gelecek yılın ortasına kadar bütün silahların uluslararası denetçiler tarafından ortadan kaldırılmasını öngörülüyor.

Piyasaları destekleyen bir diğer açıklama ise FED başkan adaylarından Lawrence Summers'ın adaylıktan çekildiğini açıklaması oldu. Piyasada Summers'ın nicel gevşeme gibi agresif politikalara diğer FED başkan adayı Janet Yellen kadar bağlı olmadığını ve para politikasının daha çabuk daraltılması yönünde politikalar uygulayacağı düşüncesi vardı. Piyasalar Janet Yellen’in bir sonraki FED başkanı olma ihtimalinin artmasını olumlu karşıladı. Summers’ın adaylıktan çekilmesinin riskli varlıklarda olumlu, dolar açısından ise kısa vadede olumsuz etki yaratması muhtemel ki; LME bakır Cuma günü gördüğü 5 haftanın en düşük seviyesinden toparlandı. Bugün tekrar 7100$/ton seviyesinin üzerinde işlem görüyor. Euro ise dolar karşısında son 2 haftanın en yüksek seviyesine yakın işlem görüyor. ABD endeksleri de toplantı öncesi bugün %1’ yakın artıda işlem görmeye devam ediyor.

Haftanın en önemli gündem maddesi yarın başlayacak ve 2 gün sürecek olan FED toplantısı. Çarşamba günü TSİ 21:00’da faiz kararı ve toplantı sonuçları açıklanacak. TSİ 21:30’da ise başkan Bernanke, Washington’da basının karşısına çıkacak. Reuters ve Bloomberg analistlerine göre, FED tahvil alımında 10 milyar dolarlık indirim yapacak.
İndir

2013-36.Hafta

 DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftaya piyasalar dünya genelinde açıklanan olumlu imalat verilerinin, Suriye’ye dair endişeleri bastırması sonrası artan risk iştahıyla moralli başladı. LME bakır beklentilerin üzerinde gelen Çin imalat verisinin etkisiyle 7290$/tona kadar yükseldi. ABD’de Temsilciler Meclisi'ndeki bazı kişilerin askeri müdahaleye destek sağlama sözü vermesi, endişeleri arttırsa da; Senato’dan Suriye’ye müdahalenin sınırlarını daraltan bir onay çıkacağına yönelik işaretler, hisse senedi piyasalarındaki kazançları korudu. Bakır ise, güçlenen doların etkisiyle 7080$/ton seviyesine kadar geriledi. Euro, ECB Başkanı Draghi'nin ekonomideki toparlanma konusundaki temkinli değerlendirmelerinin ardından baskı altında kaldı.

G-20 zirvesinden ise, Suriye’yle ilgili önemli bir sonuç çıkmazken; ekonomik büyümede istihdamın desteklenmesi için ortak hareket edilmesi mesajı öne çıktı. Bir diğer önemli açıklama da FED Beige book raporuydu. Raporda ABD ekonomisinde FED’i rahatsız etmeyecek bir iyileşme olduğu görüldü. Haftanın en önemli verileri ise, Cuma günü ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisi ve işsizlik oranıydı. İşsizlik oranı %7,3 ile 2008 Aralık’tan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Tarım dışı istihdam ise 180K beklentisine karşılık, 169K olarak açıklandı. Veri, FED’in tahvil alımlarını Eylül ayı toplantısında azaltmayacağı; azaltsa dahi miktarı düşük tutacağı beklentilerini oluşturdu. LME bakır veri sonrası yükseldi ve haftayı 7160$/ton seviyesinde artıda kapattı.

Dünya borsalarındaki temkinli yükseliş bu hafta da devam ediyor. Piyasalar haftaya Çin’de %7,2 ile beklentilerin üzerinde açıklanan Ağustos ayı ihracat verisi ile başladı. LME bakır Çin ekonomisinde istikrara dair işaretlerle dün 7245$/tona kadar yükseldi. Bugün sabahtan düşen petrol fiyatlarının ve Suriye’ye dair belirsizliğin etkisiyle gerileyen LME bakır, Suriye’nin kimyasal silahlarının uluslar arası denetime alınması önerisini kabul ettiği haberinin ardından tekrar yükseldi. 7200$/ton seviyesinin üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Haftanın geri kalanında makro veri tarafında Avrupa’da Almanya TÜFE, Euro Bölgesi sanayi üretimi, ABD’de ise işsizlik maaş başvuruları ve perakende satışlar verileri izlenecek. ABD Senatosu, askeri güç kullanma yetki tasarısının 11 Eylül Çarşamba günü yapılması planlanan oylamasını erteledi. Piyasaların dikkatle beklediği bir diğer konu ise 17-18 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek FED toplantısı.
İndir

2013-35.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

G
eride bıraktığımız hafta Suriye konusundaki belirsizlik nedeniyle riskli varlıklardan çıkış yaşanırken yatırımcılar güvenli limanlara yöneldi. Suriye’ye müdahale yapılacağı endişesi ile petrol ve altın fiyatları son ayların en yüksek seviyelerini gördü. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Suriye’de geniş çaplı ve hedef gözetmeyen bir kimyasal silah kullanımının söz konusu olduğuna işaret ettiği açıklamalarının ardından küresel piyasalarda satış baskısının arttığı görüldü. S&P 500 endeksi %1,8 ile Mayıs 2012'den bu yana görülen en büyük haftalık düşüşü kaydetti. Çin’de artan mevsimsel talebin ve ekonomik toparlanmanın etkisiyle hafta başında nispeten güçlü kalan LME bakır, haftanın son işlem gününde 7080$/tona kadar geriledi ve haftayı %3,3’lük değer kaybıyla kapattırken, Ağustos ayını da %3,3 primle kapattı.
Obama’nın Suriye’ye müdahale kararını Kongrenin onayına sunacağını açıklamasının ardından dünya piyasaları bu haftaya güçlü bir yükselişle başladı. Avrupa ve Asya borsaları beklentilerden iyi gelen Çin PMI verilerinin de desteğiyle yükseldi. Çin’de HSBC imalat endeksi 47,7’den 50,1’e yükselerek, 3 yılın en büyük artışını kaydetti ve Nisan'dan bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. LME bakır, küresel ekonomideki toparlanma işaretlerinin ve Suriye’ye yakın zamanda müdahale olmayacağı beklentisinin etkisiyle dün %1,8 primle günü kapattı. Bugün ise 7200$/ton seviyesinin üzerinde yatay olarak işlem görmeye devam ediyor.

Piyasada bugün ABD’de açıklanacak imalat verileri ve Cuma günü açıklanacak ABD tarımdışı istihdam ve işsizlik oranı verileri bekleniyor. ECB Perşembe günü faiz kararını açıklayacak. Bu hafta yapılacak G20 zirvesinde gelişmekte olan ülke ekonomilerindeki volatilite ve döviz kurları hakkındaki endişeler görüşülecek. Suriye ilgili bir gelişme olmaması durumunda 17-18 Eylül’de yapılacak Fed toplantısı önemini koruyacak. FED'in bu toplantıda parasal gevşetmeyi daraltmaya başlaması bekleniyor. Bu sebeple Eylül ayının ilk haftaları, konuyla ilgili yapılacak tahminler/söylentiler dalgalı bir seyre sebep olabilir. Suriye'ye bir müdahale olması durumunda ise dolar biraz daha değerlenecektir. Bakır için ilk etapta 7150$/ton, daha sonra 7070 $/ton ve 7000$/ton psikolojik destek noktaları test edilebilir. Haziran ayında gördüğümüz son 3 yılın dip noktası olan 6600$/ton seviyesi ise, 7000$/tonun kırılması durumunda gündeme gelecektir. Bu hareket, Suriye’ye müdahalenin ne kadar geniş kapsamlı olacağı ve ne kadar uzun süreceği ile ilgili olacaktır.
İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (15.08.2022) USD: 17,9689 - EUR: 18,502 - GBP: 21,8895 Fixing Kurları (14.08.2022) USD: 18,124 - EUR: 18,6641 - GBP: 22,0787 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0298 - GBP / USD: 1,2182