Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2013-34.Hafta

 DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde Temmuz ayı Fed toplantısı tutanakları ve Çin’in imalat verisi vardı. Tutanaklar öncesinde ABD’nin 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi iki yılın en yükseğine yakın seviyede yer aldı. Faizlerdeki yükselişin yanı sıra Fed’in parasal genişleme stratejisinden geri adım atmaya başlayacağı endişeleri, küresel finansal varlıklar üzerinde baskı yarattı. Çarşamba günü açıklanan tutanaklar tahvil alımlarının ne zaman azaltılacağı konusunda çok fazla ipucu içermezken, varlık alım programının 2014 ortalarında sonlandırılacağı açıklaması yinelendi.

Belirsizliğin sürmesi dünya piyasalarındaki satış baskısını da devam ettirdi. Dow ve S&P 500 endeksleri haftayı %0,5 kayıpla kapattı. ABD, Çin ve Euro bölgesinde açıklanan imalat verileri sektörde geçen ay için faaliyetlerin arttığını gösterdi. Çin’de 47,7’den 48,2’ye yükselmesi beklenen HSBC imalat PMI 50,1 ile 4 ayın zirvesinde gerçekleşti. 11 ayın en düşük seviyesinden yükselerek tekrar büyüme tarafına geçen veri, bakıra da alım getirdi. Tutanaklar öncesinde 7400$/ton seviyelerinden 7227$/tona kadar gerileyen bakır, Çin verisinin ardından tekrar toparlandı. Haftayı 7353$/ton ile yatay-ekside (-%0,3) kapattı.

Londra piyasalarının kapalı olduğu bu haftanın ilk işlem gününde ise ABD endeksleri, ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin Suriye'nin kimyasal silah kullanımına ilişkin açıklamasının ardından geriledi. Kerry, ABD'nin askeri karşılık vermesi olasılığına yaklaştığının işaretini verdi. Ayrıca ABD’de dayanıklı mal siparişleri verisinin Temmuz’da % 7,3 ile beklentilerin (-%4) üzerinde düşüş kaydetmesi de ABD’deki toparlanmaya gölge düşürdü. Lme bakır, sabahtan 7275$/ton seviyesine kadar gerilese de; Çin ekonomisindeki iyileşmeye dair işaretlerin ekisiyle 7400$/tona kadar yükseldi. 7420$/ton seviyesi direnç seviyesi olarak; aşağı yönlü hareketlerde ise 7255$/ton seviyesi destek seviyesi olarak izlenebilir. Bugün ABD’de açıklanacak tüketici güven endeksi verisinin ardından haftanın geri kalanında ABD’de bekleyen konut satışları, GSYİH ve işsizlik maaş başvuruları izlenecek. Fed’in 18 Eylül FOMC toplantısı öncesinde stratejisine yön verecek olması açısından makro verilerin önemi artıyor. Özellikle 6 Eylül’de açıklanacak Ağustos ayı tarımdışı istihdam verisi kritik öneme sahip. 

İndir

2013-33.Hafta

 DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığmız hafta ABD endeksleri, zayıf bilanço açıklamalarının ve güçlü ABD perakende satış verisinin etkisiyle haftayı %2 civarında düşüşle kapattı. Temmuz'da %0,5 ile Aralık ayından bu yana en yüksek artışı kaydeden perakende satışlar verisi, FED’in tahvil alımlarında azaltmaya gideceği beklentisinin arttırdı. Asya tarafında ise bir önceki hafta Çin’de açıklanan güçlü verilerin etkisi devam etti. LME bakır Çin’de artan mevsimsel talepten ve zayıflayan dolardan destek bularak geçen hafta da yükseldi. Hafta boyunca 7220-7420 $/ton bandında işlem gören bakır haftayı %1,4 primli kapattı.

Hisse senedi piyasaları ise bu haftaya FED’in tahvil alımlarını azaltacağına yönelik beklentilerin artması ile düşüşle başladı. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş, finansal varlıklar üzerinde baskı yaratmaya devam etti. EURUSD paritesi, Almanya Merkez Bankası’nın 2014’de Yunanistan’ın ek mali yardıma ihtiyaç duyacağı tahmini ile haftanın ilk işlem gününde baskı altında kalsa da; bugün 1,3450 ile 2 ayın en yüksek seviyesini gördü. Bu hafta özellikle Avrupa tarafında açıklanacak PMI üretim rakamları da paritenin yönü açısından oldukça önemli.

Yeniden canlanan global büyümenin etkisiyle 3 haftadır yükselen LME bakır, Çarşamba günü açıklanacak Temmuz ayı FED toplantı tutanakları öncesinde tahvil alımlarında azaltmaya gidileceği endişesiyle dün %1’in üzerinde geriledi. LME bakır stokları ise bir haftada %1,1 azalarak 577.450 m/ton ile 3 Nisan’dan bu yana gördüğü en düşük seviyeye geriledi ve fiyatın 7300 $/ton civarında kalmasını sağladı.

Haftanın takip edilecek diğer önemli verileri ise ABD’de düşüş beklenen konut satış rakamları ve Çin HSBC flash imalat PMI rakamı. Çin verisinde son açıklanan güçlü görünümün devamı aranacak. FED’in FOMC toplantısı ise 17-18 Eylül’de yapılacak.
İndir

2013-32.Hafta

 DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geçen hafta Çin ekonomisinden gelen beklentilerden güçlü veriler başta Asya borsaları ve bakır olmak üzere global piyasalarda alım dalgası yarattı. Çin’de sanayi üretimi beklentilerin üzerinde, perakende satışlar beklentilere paralel artış kaydederken; Temmuz ayı ihracatı yıllık bazda %5,1 (bek:%2) artış, ithalat bir önceki yıla göre %10,9 (bek:%1) artış gösterdi. Çin'de büyümenin yavaşlamasına ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) tahvil alımlarını ne zaman azaltacağına dair endişeler birkaç aydan bu yana borsalar üzerinde baskı yaratıyordu. Açıklanan veriler, Asya'nın bu büyük ekonomisinin istikrar kazandığına dair umutları kuvvetlendirdi. LME bakır geçen hafta boyunca 6906-7298$/ton bandında işlem gördü, haftayı %3,8 primle kapattı.

Çin borsası bu haftaya güçlü başlangıç yaparak, üç buçuk haftanın en yüksek seviyesine yükseldi. ABD endeksleri tahvil alımına dair endişelerle yatay seyir izlerken, Japonya borsası zayıf gelen büyüme verisinin etkisiyle gerileyerek ayrıştı. LME bakır ise, yükselişini bu hafta da sürdürüyor. Geçen hafta kritik 7000$/ton seviyesini kıran bakır 7300$/tona dayanmıştı. Dün 7300$/ton seviyesini de kıran LME bakır, bugün 7355$/tona kadar yükseldi. Bakır, cuma günkü kapanıştan bu yana %1 artıda işlem görmeye devam ediyor. Teknik olarak 7297$/ton seviyesinin üzerinde kapanışlar 7512$/tona doğru trend başlatabilir. Destek seviyesi olarak ise 7119$/ton izlenebilir.

Geçen hafta 1,34e kadar yükselen eur/usd paritesi, güçlenen doların etkisiyle bugün 1,33 seviyesinin altında işlem görüyor. Yunanistan’ın gelecek yıl ek mali yardıma ihtiyaç duyacağına dair haberler euroyu baskı altında tutarken; bugün ABD’de açıklanacak perakende satışlar verisindeki artış beklentisi doları güçlendiriyor. İşlemciler güçlü açıklanacak perakende satış verisinin Fed'in tahvil alımlarını azaltacağı tarihi daha erkene çekeceğine dair beklenti yaratacağını ifade ediyor. Haftanın geri kalanında ABD’de TÜFE, tüketici güven endeksleri, konut verileri, sanayi üretimi rakamları ve haftalık işsizlik maaş başvuruları takip edilecek. Euro bölgesinde ise büyüme rakamı ve enflasyon verisi izlenecek.
İndir

2013-31.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

FED ve ECB toplantılarının yanı sıra veri trafiğinin de oldukça yoğun olduğu bir hafta geride kaldı. LME bakır, geçtiğimiz hafta başında global piyasalardaki yavaşlamaya dair endişelerle 6721$/tona geriledi. Ancak FED’in ekonominin güçlendirilmesi için tahvil alımlarını devam ettireceğine dikkat çekmesi ve Çin’de 50,3’e yükselen imalat PMI rakamının sert yavaşlama endişelerini azaltmasıyla bakır da 7079$/tona yükseldi. ABD’de tarım dışı istihdam 185K beklentisine karşılık 162K açıklandı. Veri, tahvil alımlarının azaltılmaya başlanması konusunda FED’in daha temkinli hareket etmek zorunda kalabileceği algısını oluşturdu. İşsizlik oranının %7,4 ile Aralık 2008’den bu yana görülen en düşük seviyeye gerilemiş olması bile bu algıyı değiştiremedi.

ECB ise faizleri değiştirmediği toplantının ardından destekleyici para politikasının devam edeceği sinyalini verdi. Olumsuz ABD istihdam verisinden sonra 1,33’ü yukarı yönlü kıran euro, bu seviyede kalıcı olamasa da hemen aşağısında işlem görmeye devam ediyor. LME bakır, haftayı %2 primle kapattı; fakat yılbaşından bu yana değer kaybı %12 seviyesinde.

Geçen haftayı oldukça hareketli geçiren piyasalar yeni haftaya ise sakin başladı. ABD’de Dow ve S&P 500 endeksleri, geçen haftaki rekor yükselişlerinin ardından piyasaya yön verecek önemli bir gelişme olmamasıyla dün hafif düştü. Haftanın ilk gününde işlem hacmi oldukça düşük kalırken, hafta sonuna doğru Çin’de açıklanacak ithalat-ihracat ve endüstriyel üretim verileri dışında piyasayı etkileyebilecek önemli makroekonomik veri bulunmuyor. Bugün zayıflayan doların etkisiyle %1 primli işlem gören bakır, hafta başından bu yana 6945-7080$/ton dar bandında hareketini sürdürüyor.İndir

2013-30.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Global piyasalar bugün sonlanacak FED toplantısı öncesinde karışık bir haftayı geride bıraktı. Çin Merkez Bankası’nın mevcut sıkı kredi koşullarını gevşeteceği açıklamasıyla bakır geçen haftaya primli başlamış; ancak Çarşamba günü Çin’de 11 ayın en düşük seviyesinde ve daralmaya işaret eden 50 seviyesinin altında açıklanan öncü imalat PMI endeksi nedeniyle gerilemişti. ABD ve Avrupa’dan gelen olumlu verilerin etkisiyle hafta ortasında 7119$/ton seviyesine kadar yükselse de, Çin’in talebindeki daralmaya dair endişelerle 7000$/ton seviyesinin üzerinde tutunamadı ve haftayı %1 kayıpla kapattı. ABD borsaları ise yükselişini sürdürdü.

Bu hafta ise merkez bankası toplantıları ve veri trafiği açısından oldukça yoğun bir hafta. Özellikle bu akşam iki günlük toplantısı son bulacak olan FED’in açıklamları takip edilecek. Bu toplantı, tahvil alımları için daraltma beklentisinin olduğu Eylül ayı öncesindeki son toplantı olması açısından önem arz ediyor. FED dışında bu hafta ECB ve BOE toplantıları da yapılacak.

Lme bakır, FED toplantısı ve yarın sabah Çin’de açıklanacak NBS ve HSBC imalat PMI verileri öncesinde dün 6721$/tona kadar geriledi. Bugün ay sonu alımlarının etkisiyle 6800$tonun üzerine çıksa da, ABD’de beklentilerin üzerinde gelen büyüme ve ADP iş gücü değişimi verileri sonrası FED’in tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağı endişesiyle tekrar 6800$/ton seviyesinin altına indi. Teknik olarak fiyatın 6721$/ton seviyesinin altına inmesi durumunda 6602$/tona kadar sarkması beklenebilir.
İndir

2013-29.Hafta

  DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geçtiğimiz haftanın gündeminde Fed başkanı Bernake’nin Temsiler Meclisi ve Senato’da yaptığı sunumlar vardı. Bernanke, tahvil alım programıyla ilgili yapılabilecek değişikliklerin ekonomik verilere bağlı olacağını ve uygulanan politikaların (aylık $85 milyar tahvil alımı) görünür bir süre daha devam edeceğini açıkladı.

Açıklamalar sonrası 7046$/tona kadar yükselen bakır, Çin’in ikinci çeyrekte %7,5 büyüme göstererek daralmasının etkisiyle geriledi. Hafta boyunca 6835-7046$/ton bandında işlem gören bakır, haftayı hafif ekside 6920$/ton seviyesinden kapattı. Haftanın bir diğer önemli maddesi de PBOC’nin (Çin Merkez Bankası) haftanın son gününde bankaların uyguladıkları taban kredi oranını serbest bırakması oldu (Mortgage kredileri dışında). Yaşanan bu gelişmelerin eşliğinde endekslere alım geldi; ABD tarafında açıklanan bilançoların piyasa beklentilerinden iyi gerçekleşmesi de risk alma iştahını arttırdı.

Bu haftaya piyasalar Pazar günü Japonya’da yapılan ve Başbakan Abe’nin zaferiyle sonuçlanan seçimlerle başladı. Böylece parlamentonun her iki kanadında da çoğunluğu elde eden hükümet, büyüme yanlısı reformları gerçekleştirmekte rahatlayabilir algısı oluştu. Çin'de hükümetin demiryolları projeleri yapacağı; büyümenin %7'nin altına düşmesine izin verilmeyeceği haberleri de olumlu havayı perçinledi. Asya borsaları 6 haftanın zirvesine yükseldi.

Lme bakır da haftaya hızlı bir başlangıç yaptı 7056$/ton ile 18 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Yükselişte zayıflayan doların ve Çin’in borçlanma oranlarındaki tabanı kaldırmasının yavaşlayan ekonomiyi canlandıracağı beklentisi etkili oldu. Bugün kar satışlarının etkisiyle hafif gerilese de 7000$/tonun hemen üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Global piyasaların seyri açısından bugün ABD seansı sonrası açıklanacak Apple bilançosu ve yarın sabah Çin’de açıklanacak öncü HSBC imalat (PMI) verisi oldukça önemli. Haziran ayı verisi 48,2 açıklanarak daralmaya işaret etmişti.İndir

2013-28.Hafta

 DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Oldukça yoğun bir hafta geride kaldı. Gündemi, Fed toplantı tutanakları ve Bernanke’nin açıklamaları ile IMF’in ekonomik büyüme tahminleri ve Çin verileri oluşturdu. IMF, ABD için 2013 yılı büyüme tahmini %1,9’dan %1,7’ye indirdi. Çin’deki büyümenin kredilerdeki hızlı büyüme nedeniyle aşağı yönlü risklerle karşı karşıya olduğunu belirtirken Çin’in büyüme tahminini %7,8’e çekti. Çin’de enflasyon son 4 ayın zirvesine ulaşırken, şaşırtıcı derecede zayıf ticaret verileri ekonomide yavaşlamanın başladığına işaret etti. Ticaret verisi, bakır talebine dair endişeleri arttırsa da; bakırın aşırı satım bölgesinde olması ve teknik alımlar, keskin düşüşü engelledi.

Hafta başında zayıf bir seyir izleyen bakır, Fed toplantı tutanaklarının açıklanmasının ardından konuşan Başkan Bernanke’nin açıklamalarıyla 7049$/tona kadar yükseldi. Bernanke, gevşek para politikasının öngörülebilir gelecekte sürdürüleceği açıklamasında bulundu. Açıklama sonrası dolarda hızlı gerileme yaşandı. Pazartesi günü Çin’de açıklanan büyüme verisi öncesindeki endişelerle bakır, kazançlarının bir kısmını geri vererek haftayı %2,9 primle kapattı. Euro dolar karşısında 1,32’ye kadar yükselse de tutunamadı.

Piyasalar Fed Başkanı Bernanke’nin geçen haftaki ılımlı açıklamaları sonrası bu haftaya Çin’de açıklanan büyüme verisi ile başladı. Çin ikinci çeyrek büyüme rakamı %7,5 ile beklentilere paralel gerçekleşti (beklenti:%7,5 önceki:%7,7). Verinin yatırımcıların korktuğu gibi gelmemesi piyasadaki olumlu havayı destekledi. Dün ABD’de açıklanan perakende satışlar verisinin beklentilerin altında açıklanması, Fed’in tahvil alımlarına devam edeceği şeklinde değerlendirildi.

Geçen hafta rekor yüksek seviyelerden kapanan ABD endeksleri Citigroup’un açıkladığı güçlü ikici çeyrek sonuçlarının ardından dün de primli kapandı. Çin verisi sonrası haftanın odak noktasında, Bernanke’nin Çarşamba günü başlayacak ekonomi sunumu yer alıyor. Piyasaları olumlu etkileyen geçen haftaki açıklamaları sonrası bu görünümü devam ettirip ettirmeyeceği önemli. Bugün ABD’de açıklanan enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde artması ve Bernanke’nin konuşması öncesinde gerileyen doların etkisiyle Lme bakır tekrar 7000$/ton seviyesinin üzerine çıktı. Şu an 7020$/tondan işlem gören bakır için sırasıyla 7069-7162$/ton seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

İndir

2013-27.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Piyasaların heyecanla beklediği Cuma günü açıklanan ve 195.000 kişi artışla beklentileri aşan tarım dışı istihdam rakamı Fed’in Eylül ayından itibaren tahvil alımlarını azaltacağı endişelerini arttırdı, dolar ve ABD hazine faizlerinde yükselişe neden oldu. Cuma günü ABD 10 yıllık hazine tahvil faizi iki yılın en sert yükselişini kaydetti. Veri ile birlikte büyüme algılaması ön planda olan S&P 500 endeksi yükselişine devam etti. Lme bakır geride bıraktığımız haftanın ilk işlem gününde %3,4lük yükselişle iki ay içerisindeki en büyük günlük ralliyi yaptı. Yükselişte düşük seviyelerden gelen teknik alımlar ve Çin’de bakır tedariğindeki dar boğaz etkili oldu. 6999$/tona kadar yükselen bakır Fed politikalarına dair endişelerle kazançlarını koruyamadı ve haftayı 6768$/ton seviyesinden yatay kapattı.

Haftanın bir diğer önemli gelişmesi ise Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası’nın gevşek para politikalarının sürdürüleceğine ilişkin açıklamalarıydı. Japonya Merkez Bankası'nın başlattığı agresif parasal desteğe ise devam etmesi bekleniyor. Cuma günü 1,2805’e gerileyen Eur/Usd paritesi gelen tepki alımlarıyla bugün 1,2870’den işlem görüyor. Piyasa oyuncularının Fed’in tahvil alımlarını azaltacağına yönelik pozisyon almasıyla birlikte dolardaki yükseliş trendinin devam etmesi bekleniyor.

Dün veri açıklaması olmaması nedeniyle piyasada sakin bir seyir hakimdi.Veri akışı bu sabah Çin’de açıklanan enflasyon verisi ile başladı. Beklentilerin üzerinde açıklanan enflasyon verisi Çin Merkez Bankası'nın kısa vadede para politikasını gevşeterek ekonomiyi destekleyebilme olasılığını azalttı. Dünyanın en büyük bakır tüketicisinin büyümesinde yavaşlamaya işaret eden veri bakır fiyatını aşağı çekti. Ancak düşüş, bakırın fazla satım bölgesinde olmasıyla sınırla kaldı. Piyasada yarın Çin’de açıklanacak ithalat-ihracat verileri ve FOMC tutanakları ile sonrasında Başkan Bernanke’nin basın toplantısı bekleniyor. Dün seans sonrası Alcoa’nın beklentilerin üzerinde kar açıklamasıyla başlayan ikinci çeyrek bilanço dönemi yarın JP Morgan finansallarıyla devam edecek.
İndir

2013-26.Hafta

 DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Fed’in tahvil alımlarını azaltabileceği endişesi, geçen hafta da piyasalarda etkisini göstermeye devam etti. Rekor seviyelere yükselen ABD endeksleri, tahvil alımlarının azalacağı ve 2014 yılı sonuna kadar sonlandıracağı haberiyle geriledi. S&P 500 endeksi, Cuma gününü ve Haziran ayını düşüşle kapattı. Ancak bu yılın ilk 6 ayı, gösterge endeks için 1998’den beri görülen en iyi ilk yarı oldu.
Lme bakır ise yılın ilk yarısını %15 kayıpla geride bırakırken, Haziran ayını da Eylül 2011’den sonra en büyük aylık kayıpla (%7) kapattı. Global bakır talebinin %40’ına sahip olan Çin’deki yavaşlama kaygıları ve likidite sorunu da bakırdaki düşüşü destekledi. Lme bakır, 25 Haziran’da 6602$/tona gerileyerek son 3 yılın en düşük seviyesini gördü.
Geçen haftayı %1’in üzerinde kayıpla kapatan bakır, bu haftanın ilk işlem gününe gerek sabah gelen teknik alımlar gerekse ilerleyen saetlerde açıklanan Avrupa ve ABD’deki olumlu imalat verilerinin etkisiyle primli başladı. Dün görülen %3’lük yükseliş sonrası bugün 6900$/tonun üzerinde yatay seyir izliyor. Hafta başından bu yana 6721-6982$/ton bandında işlem görüyor.

Diğer taraftan madenlerdeki bakır üretiminin talebi karşılayacak düzeye gelmesi, piyasanın geçmiş yıllardaki arz açığı görünümünden sıyrılması ve stokların tırmanıyor oluşu, fiyatları baskı altında tutuyor. Bakır pazarının 2009’dan bu yana ilk kez 2013’te arz fazlası vereceği tahmin ediliyor.

Piyasalarda bu hafta Perşembe günü gerçekleşecek Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve Cuma günü ABD’de açıklanacak istihdam verisi bekleniyor. Veri, Fed’in izleyeceği yol bakımından bu ay özellikle önem arz ediyor.
İndir

2013-25.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

P
iyasaların heyecanla beklediği Fed toplantısı sonlandı. Başkan Bernanke toplantı sonrası yaptığı açıklamada, varlık alımlarının bu yılsonuna doğru yavaşlatılıp 2014’te sonlandırılabileceğini belirtti. Açıklama sonrası dolar güçlenirken, emtialara satış geldi. 22 Mayıs’ta Bernanke’nin ilk sinyali vermesinin ardından yükselişe geçen 10 yıllık ABD getirileri, açıklamaların ardından Ağustos 2011’den bu yana en yüksek seviyeleri gördü. ABD ve Avrupa piyasalarında ise %3’e varan kayıplar görüldü.1,34’ün üzerine çıkan EUR/USD paritesi 1,31’e geriledi. Altın, Eylül 2010’dan bu yana en düşük seviyelere gerilerken, 2013 yılı kaybı %23’e ulaştı.

Geçen hafta, büyümeye dayalı emtialardan brent petrol %4, alüminyum ve bakır %3,5 oranında değer kaybetti. Lme bakır son zamanlardaki güçlü desteği 6800$/tonu kırarak 6692$/tona kadar geriledi. Bakırın yıllık kaybı ise %16’yı buldu.

B
u haftaya ise piyasalar Çin’in likidite sorunu ile başladı. Çin'de bankalar arası fonlama maliyetlerindeki yüksek ve volatil seyir piyasada tedirginliğe neden oldu. Dün %5 değer kaybeden Çin Şanghay endeksi, Fed’in tahvil alımlarını azaltacağı endişesinde olan piyasalardaki satışları hızlandırdı. ABD endekslerinde gün içerisinde %2’ye çıkan kayıplar, Fed’den iki yetkiliden gelen, desteklerin hemen sonlanmayacağına dair açıklamalar sonrası %1’e indi.
Açıklama sonrası dolardaki yükseliş ise durdu. EUR/USD paritesi 1,3050’den tekrar 1,31’e yükseldi. Lme bakır bu sabah, Çin ekonomisindeki daralma ve Fed’in yaratığı endişeyle 2010 yılı ortasından bu yana en düşük seviye olan 6602$/tona kadar geriledi. Ancak düşük seviyelerden gördüğü alımlar sonrası bugün %1,4 yükselişle, 6800$/ton seviyesinin hemen üzerindeki seyrini sürdürüyor. Haftanın geri kalanında Almanya’da işsizlik,TÜFE ve perakende satışlar verileri; ABD’de ise GSYİH (nihai), haftalık işsizlik maaş başvuruları ve Michigan tüketici güven endeksi verileri açıklanacak. ABD’den gelecek verilerin pozitif olması, Fed’in kararını destekler nitelikte olacağı için metallerin üzerindeki baskıyı arttırabilir.

İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (15.08.2022) USD: 17,9689 - EUR: 18,502 - GBP: 21,8895 Fixing Kurları (14.08.2022) USD: 18,124 - EUR: 18,6641 - GBP: 22,0787 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0298 - GBP / USD: 1,2182