Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2013-24.Hafta

  DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Global piyasaların odak noktasında 19 Haziran’daki ABD Merkez Bankası FED’in faiz toplantısı ve sonrasında da FED Başkanı Bernanke’nin açıklamaları var. FED’in bu haftaki toplantısında çıkış stratejisinde zamanlama sinyali verip vermeyeceği merak konusu. Bernanke, bir süredir varlık alım programında ayarlamaya gidilmesinin FED’in daha erken bir zamanda kısa vadeli faizlerde artışa gideceği anlamına gelmediğine vurgu yapıyor ancak piyasada bu konuda endişeler var. Dün Financial Times’da yer alan bir makalede FED’in parasal genişlemeden çıkışa yakın olduğu yönündeki ifadeler ABD endekslerini baskı altına almıştı.

Geride bıraktığımız hafta ABD faizlerinde yaşanan yükseliş ve BOJ’un ilave parasal genişlemeye gitmemesi emtialara satış getirdi. Hafta genelinde %2 değer kaybeden LME bakır, dün yatırımcıların short pozisyonlarını kapatmaya yönelmeleriyle yükselse de bugün toplantı öncesi endişelerle geriledi. Ayrıca Pekin’in konut balonunu önlemek amacıyla aldığı tedbirler sonrası Çin’de bugün açıklanan veri, konut fiyatlarındaki artışın yavaşladığını gösterdi. Veri sonrası Çin’in bakıra olan talebine dair endişelerin artması da düşüşü destekledi. LME bakır pazartesi günü gördüğü 7176$/ton seviyesinin ardından, bugün psikolojik destek seviyesi olan 7000$/tonu kırdı. Zayıflayan doların etkisiyle son zamanlarda güçlenen parite bugün Almanya Zew endeksi verisi sonrası 1,3398’e kadar yükselerek 4 ayın zirvesini gördü. Ancak bakır ile eur/usd paritesi bir süredir paralellik göstermiyor.

Bu haftanın bir diğer önemli konusu da Haziran ayı öncü PMI endeksleri. Perşembe günü Çin, ABD ve Euro bölgesinde PMI verileri açıklanacak. Avrupa PMI’larında stabilizasyon sinyalleri aranıyor. Her ne kadar Çin PMI’ı ve ABD’de 50’nin altı daralma bölgesine geçen ISM imalat endeksi soru işareti yaratsa da Avrupa’da Mayıs ayı PMI’larında kayda değer ilerleme sinyalleri görülmüştü.

İndir

2013-23.Hafta

 DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

G
eride bıraktığımız hafta Fed’in varlık alım programını azaltabileceğine ilişkin belirsizliğin sürmesi piyasalar üzerinde baskı yarattı. Riskli varlıklara olan talep gerilerken, eurodaki yükseliş dikkat çekti. Hafta boyunca ABD’de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam (175.000) ve işsizlik oranı (%7,6) verileri beklendi. Verinin Fed’in desteklerini yakın zamanda azaltacağı endişesine neden olacak kadar güçlü olmaması piyasaları destekledi. Hafta başında bir ayın en düşük seviyesini gören S&P 500 endeksi, haftayı primli kapattı. Hafta boyunca7221-7500 $/ton bandında işlem gören LME bakır, haftayı 7235$/ tondan yatay kapattı. Euro ise ECB başkanı Draghi’nin ekonomik görünüme ilişkin daha az negatif bir tablosu çizmesi sonucunda hızlı bir şekilde toparlandı 1,3070’den 1,33’e kadar yükseldi.

Bu haftaya ise piyasalar hafta sonu Çin’de açıklanan verilerin etkisiyle başladı. Çin’de %2,5’e yükselmesi beklenen enflasyon %2,1 olarak açıklandı. Sanayi üretimi ise beklentilerin altında kaldı. En büyük metal tüketicisi Çin’in büyümesindeki yavaşlamaya dair endişeler, piyasadaki arz problemlerinden destek bulan bakırı tutmaya yetmedi. LME bakır hafta başından bu yana %2,4 değer kaybetti. Son bir aydır 7100-7500 $/ton bandında kalan LME bakır bugün 7100$/tonun altına geriledi. 7055 $/tondaki önemli desteği kıran bakır, 7050$/tondan işlem görmeye devam ediyor. Hafta genelinde Euro bölgesinde sanayi üretimi, ABD tarafında ise perakende satışlar, haftalık işsizlik başvuruları, Michigan tüketici güven endeksi, sanayi üretimi, ÜFE takip edilecek önemli veriler olarak sıralanabilir.İndir

2013-22.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geçen hafta, FED’in varlık alımlarını azaltıp azaltmayacağı konusu ve bu hareketin zamanlaması piyasaların gündemini oluşturdu. Haftanın ilk işlem gününde kapalı olan İngiltere ve ABD piyasaları, Salı günü ABD cephesinden gelen verilerle güçlü bir başlangıç yaptı. Beklentilerin üzerinde açıklanan ABD konut fiyatları ve tüketici güveni verileri piyasayı destekledi. LME bakır haftanın zirvesi olan 7379 $/tona kadar yükseldi. Ancak hafta ortasında ABD’de tahminlerin üzerinde gelen haftalık işsizlik maaşı başvuruları ile Cuma günü açıklanan ve aylık bazda gerileyen tüketim harcamaları verileri olumsuz bir tablo çizdi. Lme bakır hafta boyunca 7198-7379$/ton dar bandında hareket etti. Haftayı %1 kayıpla, Mayıs ayını ise %3,4 primle kapattı. 6780-7534$/ton bandında oldukça volatil bir Mayıs ayı geride kaldı.

Cumartesi günü Çin’de açıklanan resmi imalat PMI endeksinin 50,6’dan 50,8’e yükselmesi LME bakırı destekledi. 2 gün sonra açıklanan HSBC imalat PMI endeksinin 49,2’ye gerileyerek, Ekim 2012’den bu yana en düşük değeri almasının ise piyasada pek etkisi olmadı. Çin’in endüstriyel metallere olan mevsimsel talebinde artış beklenirken dünyanın en büyük ikinci bakır madeni olan Freeport’un Grasberg madeninin kapalı kalacak olması da fiyatı destekledi. 28 kişinin ölümüyle sonuçlana tünel kazası sonucu günlük 220.000 m/ton bakır üreten madenin incelemeler bitinceye kadar (2-3 ay) kapalı kalacağı açıklandı. Zayıflayan dolar da metallerin güçlü kalmasında bir diğer etken olarak sayılabilir. 1,30 seviyesindeki psikolojik direnci kıran EUR/USD paritesi, kısa süreliğine de olsa 1,31 seviyesinin de üzerini gördü. Dün ABD’de açıklanan ISM imalat endeksinin beklentilerin altında kalması, FED’in ekonomiye sağladığı destekleri devam ettireceği beklentisini güçlendirdi. LME bakır bugün 7430$/ton seviyesine kadar yükselse de; gelen satışların ardından 7400$/tonun üzerinde tutunmaya çalışıyor. Hafta başından bu yana 150$lık dar bantta hareket ediyor.

Her ne kadar Mayıs ayı ISM imalat endeksi daralma bölgesine geçerek parasal genişlemeden çıkış endişelerini dengelemiş olsa da, Cuma günü ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam rakamı (bek 168K önc 165K) ve işsizlik oranı (bek-önc %7,5) bu bağlamda önemini koruyor. Avrupa tarafında ise yukarı yönde revize edilen Mayıs ayı PMI rakamlarının ECB’den faiz indirimi beklentilerini zayıflattığı söylenebilir. ECB’nin faiz kararı ve sonrasında başkan Draghi’nin açıklamaları ve FED Beige Book raporu haftanın diğer önemli konuları olacak.


İndir

2013-21.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta Fed’in varlık alım programını yılsonunda azaltabileceğine ilişkin endişeler, Japon yeninin değer kazanması ve beklentilerin altında açıklanan zayıf imalat sanayi verileri küresel risk alma iştahını olumsuz etkiledi.

Fed Başkanı Bernanke’nin, 3. tur parasal genişlemenin hızının “verilere bağlı” olduğunun altını özellikle çizerek, varlık alımlarının azaltılması yönünde görüş bildiren üyeler olduğunun ortaya çıkması piyasaları olumsuz etkileyen başlıca faktör oldu. ABD’deki üç büyük endeks Nisan ortasından bu yana ilk kez bir haftayı kayıpla kapattı.

PMI imalat sanayi verileri de global büyümeye ilişkin beklentileri ve piyasaları olumsuz etkileyen bir diğer neden oldu. ABD ve Çin’de beklentilerin altında kalan veriler, global görünümün zayıf olduğunu ortaya koydu. Özellikle Çin’de son 7 ayın en düşük seviyesinde ve 50 kritik seviyesinin de altında açıklanan veri, baz metaller başta olmak üzere piyasaya satış getirdi.

Dünyanın en büyük ikinci bakır madeni olan Freeport McMoran’ın Grasberg madeninde meydana gelen ve 28 kişinin ölümüne neden olan tünel kazası sonrası günlük 220.000 m/ton üretimi olan madenin kapalı kalması, geçen hafta başında bakır fiyatını destekledi. Tutanaklar ve Bernanke’nin konuşması öncesinde tahvil alımlarının devam edeceği beklentisi ile Lme bakır Çarşamba günü 7534$/ton seviyesine kadar yükseldi. Ancak ABD tarafındaki açıklamalar ve Çin’in bakıra olan talebindeki azalışa dair endişelerin artmasıyla fiyat 7215$/tona kadar geriledi. Haftayı ise 7280$/ton seviyesinden kapattı. Euro bölgesinde son 3 ayın en yüksek seviyesine ulaşan PMI imalat endeksi, hala 50’nin altındaki seyrini sürdürerek bölgedeki resesyonun devam ettiğine işaret etti.

Bu haftanın ilk işlem gününde ABD ve İngiltere piyasaları kapalıydı. Bugün tekrar işlem görmeye başlayan LME bakır 7320$/ton seviyesinde yatay-artıda seyir izliyor. Çin’deki liderlerin daha yavaş büyüme konusuna olumlu bakmaları ve konut balonu oluşmasını önlemek amacıyla bankacılık tarafında önlemler almaları bakır fiyatı için olumsuz dinamikler olarak ön plana çıkıyor. Hafta genelinde ABD’de tüketici güven endeksi, GSYİH (revz.) ve bekleyen konut satışları; Almanya’da ise işsizlik ve perakende satışlar verileri takip edilecek.
İndir

2013-20.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde ABD’de açıklanan güçlü makro veriler ve FED’in tahvil alımlarını yavaşlatacağı ya da sonlandıracağına dair endişeler ön plana çıktı. ABD ana endeksleri, yeni rekor seviyelere ulaşırken; bakır global ekonomilere ilişkin karışık verilerle istikrarsız bir seyir izledi. 7101-7444 $/ton aralığında hareket eden LME bakır, haftayı %0,95 düşüşle 7305$/ton’dan kapattı.

Geçen hafta Çin’de açıklanan Nisan ayı endüstriyel üretim verisi %9,3 ile beklentilerin alında kaldı. Perakende satışlar verisinin de zayıf gelmesi, Pekin yönetiminde parasal genişleme yönünde baskı yapacağı şeklinde bir iyimserlik oluşturdu ve haftanın ilk işlem günüde fiyatları yükseltti. Fiyatların ayrıca Çin fiziki piyasasında talebin yükseldiğine ilişkin işaretlerden destek almaya çalıştığı Şanghay Borsası stoklarındaki düşüşle birlikte görülen bakır primlerindeki yükseliş fiziksel piyasada talebin arttığı şeklinde yorumlandı. Ayrıca OECD’nin majör gelişmiş devlerde ekonomik görünümün kuvvetlendiğine dair açıklamaları, emtia talebinin artacağına ilişkin beklentileri de yükseltti.

Haftanın bir diğer gündem maddesi ise FED’in varlık alım programıydı. Pozitif istihdam rakamı, FED’in varlık alım programında azaltma /durdurma beklentilerini tekrar ön plana çıkardı. San Francisco Fed Başkanı John Williams’ın Perşembe günü “istihdamın güç kazanmaya devam etmesi halinde varlık alımlarının hızını belki de bu yaz azaltabiliriz, daha sonra ise her şey umduğumuz gibi giderse alım programını bu yılın sonu gibi bitirebiliriz" açıklamasında bulunması piyasadaki tedirginliği arttırdı. ABD endeksleri ve LME bakır değer kaybetti.

Bu hafta ise gündemde yine FED var. FED Başkanı Bernanke’nin Çarşamba günü JEC komitesi öncesinde tsi ile 17:00’deki açıklamaları bekleniyor. Bu doğrultuda Bernanke’nin sunumu öncesi FOMC üyelerinden gelen açıklamalar takip ediliyor. Dün merakla beklenen Chicago FED Başkanı Charles Evans’ın ekonomiye yönelik “iyimser” yorumları ön plandaydı. Bugün ise yine FOMC’de oy hakları olan Dudley ve Bullard konuşacak.

Bu hafta Çin, Avrupa ve ABD’de açıklanacak Mayıs ayı öncü PMI endeksleri, FED 1 Mayıs FOMC toplantı tutanakları, Almanya’da büyüme verisi ile korelasyonu yüksek olan IFO endeksi, ABD’de dayanıklı tüketim malı siparişleri ve güçlü yönde sürpriz yaratması beklenen ikinci el konut satışları rakamı beklentilere yön verecek ana veriler olarak sıralanabilir. Ayrıca Çarşamba günü başlayacak olan AB zirvesi ve açıklanacak BOJ faiz kararı takip edilecek diğer konular. Diğer taraftan Perşembe günü ECB Başkanı Draghi konuşacak.

LME bakır, bugün kayıplarının çoğunu geri alsa da açıklamalar ve PMI verileri öncesi endişelerle birlikte dolardaki değerlenmenin yarattığı olumsuzlukla baskı altında kalmaya devam ediyor. Hafta başından bu yana 7232-7450$/ton bandında hareket eden LME bakırın dünya ekonomilerinin karışık seyrine bağlı olarak yine dalgalı bir seyir izlemesi beklenebilir.İndir

2013-19.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

G
eride bıraktığımız hafta global piyasalarda ABD ve Avrupa borsalarının rekor yüksek seviyelere ulaşması, Çin’in pozitif ihracat verileri ve ECB Başkanı Draghi’nin ilave faiz indirimi işareti vermesi öne çıktı.

Çin’de Nisan ayında %9,2 beklentiye karşılık %14,7 artan ihracat değerleri, emtia fiyatlarını destekledi. LME bakır hafta boyunca 7195-7480$/ton bandında işlem görürken, haftayı da %1,5 primle kapattı.

Geçtiğimiz günlerde politika faizini bir yıl sonra ilk defa indiren ECB, geçen hafta yeni bir faiz indirim sinyali verdi. Euro bölgesi resesyonda olmayı sürdürürken, öncü veriler de bölgede ekonomik görünümün zayıf olduğunu ortaya koymaya devam etti. Başkan Draghi, bankanın gerekirse tekrar faiz indirmeye hazır olduğunu belirtti. Açıklamalar sonrası euro, dolar karşısında 1,2935’e kadar geriledi.

Hisse senedi tarafında ise ABD, Avrupa ve Japonya başta olmak üzere merkez bankalarının ultra gevşek politikaları borsalardaki yükselişte önemli rol oynuyor. S&P 500 endeksi geçtiğimiz hafta art arda 5 gün rekor kırarken, Avrupa’da iyi gelen Almanya sanayi üretimi verisinin etkisiyle rekor yüksek seviyeler görüldü. Böylece 2013 yılındaki kazançlar ABD S&P 500’de %14, Alman Dax’da %9’a ulaştı.

Bu haftaya piyasalar Çin’de açıklanan sanayi üretimi verisi ile başladı. Beklentiden kötü gelen veri, ekonomik yavaşlamaya dair endişeleri arttırdı. JP Morgan’ın Çin’in ekonomik görünümünü ve büyüme beklentisini aşağı çekmesi negatif gelişmelerden biri oldu. Oldukça yüksek bakır stokları ve sürekli artan üretim kapasiteleri de bakır fiyatı üzerinde baskı oluşturuyor. 3 aylık LME bakır fiyatı bugün yaklaşık %2,4 gerilemeyle 7220$/ton seviyesine geriledi. Bakır, dün ve bugün gördüğü 7400 $/ton seviyesinin üzerinde tutunamadı. 7421$/tondaki 50 günlük ortalama direnç olarak, 7200$/ton ise destek olarak izlenebilir. Hafta genelinde Euro bölgesinde GSYİH, ABD tarafında enflasyon, sanayi üretimi, yeni konut satışları ve haftalık işsizlik maaş başvuruları izlenecekİndir

2013-18.Hafta

 DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Geride bıraktığımız hafta, ABD ve Avrupa Merkez Bankalarından gelen açıklamaların global parasal genişlemenin devam edeceğini ortaya koyması ile küresel risk alma iştahı yükseldi. ABD’de beklenenden güçlü gelen istihdam verileri de piyasalardaki yükselişi destekleyen bir diğer önemli unsur oldu.

FED’in 2013’ün ikinci yarısında parasal genişleme programını yavaşlatabileceğine dair endişeler, FOMC toplantısının ardından ortadan kalktı. FED’in gerekmesi halinde varlık alımlarını arttırabileceği açıklamasıyla, S&P 500 endeksi tarihinin en yüksek seviyelerine ulaşarak rekor kırdı. Ayrıca Nisan ayında tarım dışı istihdam edilenlerin beklentilerin üzerinde artması ve işsizlik oranındaki gerileme de, S&P 500 ve Dow Jones endekslerindeki rekoru destekledi.

Avrupa Merkez Bankası piyasanın beklentilerini karşılayarak politika faizini %0,75’ten %0,50’ye indirdi. Normal şartlarda euronun dolar karşısında değer kaybetmesi beklenirken; düşen faizle birlikte bankalara verilen likidite desteğinin uzatılması ve ucuz krediye erişimin tüketimi ve dolayısıyla ekonomik büyümeyi arttıracak olması euroyu destekledi. Hem doların değer kaybetmesi, hem küresel ucuz likidite bolluğunun devam edecek olması ise emtia fiyatlarını destekledi. Lme bakır, açıklamalar ve istihdam verileri sonrası Cuma günü 18 aylık süre içerisindeki en büyük günlük kazancını kaydederek %6,3 yükseldi. Hafta genelinde ise 6780-7307$/ton bandında işlem gördü.

Bu hafta ise haftanın ilk işlem gününde Bankalar Tatili nedeniyle Londra Metal Borsası kapalıydı. Tatil sonrası bakır, bugün kar satışları ile hafif gerilese de global ekonominin iyiye gittiğine ve Çin’in talebindeki artışın beklenenden hızlı olacağına dair beklentilerle kazançlarının büyük kısmını koruyor. Şanghay ve LME arasındaki arbitraj penceresinin açılmasının LME depolarından alımın artmasına neden olması da fiyatı destekliyor. Çin’de Çarşamba günü açıklanacak ticaret verileri ve Perşembe günü açıklanacak enflasyon verisi fiyatın seyri açısından oldukça önemli.İndir

2013-17.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Lme bakır için oldukça volatil bir hafta geride kaldı. Çin’de açıklanan Nisan ayı öncü HSBC imalat PMI verisinin 51,5 olan beklentilerin ve 51,6 olan Mart verisinin altında 50,5 olarak açıklanması, Çin’in endüstriyel metallere olan talebinin azaldığına dair endişeleri arttırdı. Çin’in yanı sıra Almanya’dan da gelen zayıf PMI verisinin etkisiyle LME bakır hafta başında 6760$/tona kadar geriledi. Ancak ABD’de açıklanan güçlü bilançolar sonrası yatırımcıların short pozisyonlarını kapatmaya başlamalarıyla, diğer sanayi metallerinde olduğu gibi bakırda da yükseliş görüldü. Dünya genelinde açıklanan zayıf ekonomik veriler, önde gelen merkez bankalarının parasal desteği arttıracağı beklentisini doğurdu. Artan beklentilerle Şubat’tan bu yana en hızlı yükselişi gösteren Lme bakır 7258$/tona kadar yükselse de, ABD’nin zayıf büyüme verisi sonrası kazançlarının çoğunu geri verdi.

Almanya ve Euro bölgesinde açıklanan zayıf PMI imalat endeksleri, bölge ekonomisinin zayıf ekonomik seyrini sürdürdüğüne işaret etti. Almanya’da iş dünyası beklentilerini gösteren IFO endeksinin beklenmedik şekilde son 3 ayın en düşük seviyesine gerilerken, İspanya’da işsizlik oranının %27 ile rekor seviyeye ulaşması, Euro bölgesinde faiz indirim beklentilerini güçlendirdi. ABD’de açıklanan dayanıklı mal siparişleri verisi global ekonomiye dair endişeleri arttırırken, Cuma günü açıklanan 1.çeyrek GSYİH büyüme verisi %2,5 ile %3 olan beklentinin altında artış kaydetti. ABD borsaları zayıf ekonomik verilere rağmen güçlü bir haftayı geride bıraktı.

LME bakır FED ve ECB toplantıları öncesinde bu hafta 6980-7185$/ton bandında sakin seyir izliyor. Çin piyasalarının Labour day nedeniyle Perşembe gününe kadar kapalı olması, bakırda işlem hacmini de düşürdü. Piyasada toplantıların yanı sıra, Çarşamba günü Çin’de açıklanacak resmi PMI imalat verisi ve Cuma günü ABD’de açıklanacak istihdam verileri izlenecek.

İndir

2013-16.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Geride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde altının son 30 yıllık en büyük düşüşünü göstermesi, bununla birlikte emtia fiyatlarında görülen hızlı düşüşler ve hisse senedi piyasalarındaki gerileme ön plana çıktı.

Eur/usd paritesinin hafta genelinde 1,30-1,32 arasında dalgalı bir seyir izlemesi ve Güney Kıbrıs’ın fon ihtiyacını karşılamak için Merkez Bankasının altın satmasına ilişkin beklentiler altın fiyatında hızlı düşüşleri getirdi. Altındaki düşüşün yanı sıra ABD ve Çin’de açıklanan makro verilerin beklentilerin altında kalmasıyla büyümeye dayalı emtialarda da yoğun satışlar görüldü, piyasada risk algısı bozuldu. Verinin ardından Asya ve ABD endekslerinde satış hakimdi. S&P 500 ve Dow haftayı %2,1 değer kaybıyla kapatırken Nasdaq’da %2,7 düşüş gerçekleşti. Ayrıca ABD’de açıklanmaya başlanan ilk çeyrek bilançolarının bazılarının beklentilerin altında kalması da borsaya satış getirdi. Almanya’nın kredi notunun düşürülme dedikoduları da satışları hızlandırdı. son 20 aydır 50 eşik seviyesinin altındaki seyrini sürdüren Euro bölgesi imalat PMI endeksi Mart’ta 46,6 ile son 3 ayın en düşük seviyesine geriledi. Haftalık bazda Avrupa borsalarında %4-6 arasında kayıplar yaşandı. Çin’in büyüme rakamının %8 olan beklentilerin aksine %7,7 olarak açıklanmasının en büyük tüketici Çin’in endüstriyel metallere olan talebinin azalacağına işaret etmesiyle LME bakır haftayı %8,4 değer kaybıyla kapatırken Ekim 2011’den bu yana en düşük seviyeyi gördü.

LME bakır global büyümeye dair endişelerin risk iştahını azaltmasıyla bu haftaya düşüşle başladı. Çin’de açıklanan Nisan ayı HSBC imalat PMI verisinin 51,5 olan beklentinin altında 50,5 olarak açıklanmasıyla bakır Salı günü 6762$/tona kadar gerileyerek 18 ayın en düşük seviyesini gördü. Ancak çarşamba günü, ABD'de açıklanan güçlü bilançoların da desteğiyle küresel borsalarda görülen kazanımların bakır da yükselişe geçti. Avrupa tarafında açıklanan zayıf veriler sonrası Almanya Ifo endeksinin de beklentilerin altında kalması Avrupa Merkez Bankası’nın parasal desteği arttıracağı beklentisini doğurdu. Yatırımcıların bu beklenti ışığında kısa (satış) pozisyonlarını kapatmalarıyla LME bakır bu sabah da yükseldi. Lme bakır hafta başından bu yana 6762-7101$/ton bandında işlem görüyor. Yarın ABD’de açıklanacak 1, çeyrek büyüme verisi fiyatın seyri açısından önemli. Yukarı doğru gidişte direnç seviyesi olarak 7100$/ton ve 7204$/ton izlenebilir.

İndir

2013-15.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Geride bıraktığımız hafta global piyasalarda Asya’dan Avrupa’ya ve Amerika’ya kadar başlıca borsaların yükselişini sürdürmesi ve altındaki kayıplar ön plana çıktı. LME bakır, risk iştahındaki artışla7645$/ton seviyesine kadar yükselse de; Cuma günü ABD’de açıklanan zayıf perakende satışlar ve tüketici güveni verisi sonrası 7375 $/tona kadar geriledi. Perşembe günü rekor yüksek seviyelere gelen ABD endeksleri de Cuma günü geriledi, yine de haftayı yaklaşık %2,5 primle tamamladılar.

Geçen hafta piyasalarda esen bahar rüzgârı Pazartesi sabahı açıklanan Çin’in büyüme verisiyle son buldu. Çin’de açıklanan veriye göre 2013 Q1 GDP yıllık bazda %7,7’lik büyüme kaydetti. %8,0 olan beklentinin ve %7,9 olan 2012 Q4 verisinin de aşağısında kalan rakam, altın ve endüstriyel metaller öncülüğünde piyasalara satış getirdi. LME bakır, Çin ve ABD'de büyümenin yavaşlamasından dolayısıyla bakıra olan talebin azalacağına dair korkularla dün 7085$/ton seviyesine kadar geriledi ve günü %2,75 değer kaybıyla kapattı. Altın son 30 yılın en büyük iki günlük düşüşünü gerçekleştirirken, ABD endeksleri 7 Kasımdan bu yana görülen en kötü seansı geride bıraktı. Bakırın yıllık değer kaybı %8,5’e, altının ise % 17,5’e yükseldi. Çin’den gelen talebin önümüzdeki günlerde artacağına dair haberlerin etkisiyle LME bakır bugün erken saatlerde gördüğü 7136$/ton seviyesinden uzaklaştı, 7200$/ton seviyesinin üzerinde kalmaya devam ediyor. Aşağı yönlü hareketlerde 7067$/ton seviyesi destek olarak izlenebilir.
İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (15.08.2022) USD: 17,9689 - EUR: 18,502 - GBP: 21,8895 Fixing Kurları (14.08.2022) USD: 18,124 - EUR: 18,6641 - GBP: 22,0787 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0298 - GBP / USD: 1,2182