Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2013-14.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Geride bıraktığımız hafta, global piyasalarda hisse senedi ve emtialardan çıkış yaşanırken; başlıca gelişmiş ülkelerin devlet tahvillerine fon girişleri olduğu görüldü. Avrupa, İngiltere ve Japonya Merkez Bankalarının açıklamaları takip edilirken, özellikle Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) açıkladığı önemli parasal genişleme paketi öne çıktı. EUR/USD paritesi ise ECB başkanı Draghi’nin enflasyon risklerinin dengeli olduğunu ve yılın ikinci yarısında toparlanmanın olacağını söylemesiyle, iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. BOJ’un devlet tahvillerinin miktarını iki yılda iki katına çıkarma taahhüdü sonrası ise yen dolar karşısında 3,5 yılın en düşük seviyesine geriledi.

ABD’de hafta başında açıklanan ISM imalat endeksinin beklentilerin altında kalmasını takiben Cuma günü Mart ayında tarım dışında istihdam edilenlerin sayısı 88 bin kişi ile beklentilerin (190 bin) oldukça altında ve son 9 ayın en düşük seviyesinde açıklandı. İşsizlik oranı ise %7,6 ile son 4 yılın en düşük seviyesine gerilemesine rağmen; bu gerileme, istihdam piyasasındaki iyileşmeden ziyade, işgücüne katılım oranının %63,3 ile 1979’dan bu yana en düşük seviyeye gerilemesinden kaynaklandı. Zayıf veriler ABD ekonomisine duyulan güveni olumsuz etkilerken, ABD borsaları bu yılın en kötü haftasını geride bıraktı.

Paskalya sonrası düşüşüne devam eden bakır, geçen hafta %1,5 değer kaybetti. ABD, Çin ve Avrupa’da açıklanan zayıf imalat verileri düşüşün ana unsurları olurken; Çin piyasalarının 2 gün boyunca kapalı olması da metallere olan talebi azalttı. Zayıf istihdam verisinin ABD ekonomisine dair endişeleri iyice arttırmasıyla LME bakır Cuma günü 7330$/ton ile 8 ayın en düşük seviyesini gördü.

LME bakır bu haftaya ise yükselişle başladı. Almanya’nın büyümesindeki canlanmaya dair işaretlerle Euro dolar karşısında değer kazanırken, bakır da onu takip etti. Bugün ise Çin’de açıklanan ve beklentilerin altında gelen enflasyon verisinin etkisiyle yükseliş devam ediyor. 7656$/ton seviyesi direnç seviyesi olarak izlenebilir. Global stoklar (Çin antrepolarındakiler dahil) son 3 yılın en yükseğinde ve stok kullanımı yeni rekorlar kırarken bakırda kısa vade de yaşanabilecek yükselişlerin dirençle karşılaşması beklenebilir.

Dün seans sonrası Alüminyum devi Alcoa ile ABD 2013 1.çeyrek bilanço sezonu açıldı, Cuma günü JP Morgan ile devam edecek. Piyasada yarın Çin’de açıklanacak ithalat-ihracat rakamları bekleniyor. Özellikle son dönemlerde konuşulan Çin’in bakıra olan talebinin zayıfladığı konusu nedeniyle bakır ithalat verisi oldukça önemli.
 

İndir

2013-13.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Geride bıraktığımız haftaya piyasalar Güney Kıbrıs’ın uluslararası kreditörlerle 10 milyar euroluk yardım için anlaştığı haberiyle başladı. Yardım planına ilişkin potansiyel riskler nedeniyle piyasada risk iştahı azaldı. Hem Avrupa hem de ABD’de endeksler, diğer euro bölgesi ülkelerindeki mevduat sahiplerinin büyük miktarlarda parayı geri çekebilecekleri endişesiyle değer kaybetti. Ancak ABD’de açıklanan konut fiyatları ve imalata ilişkin güçlü verilerin ekonomiye ilişkin iyimserliği desteklemesiyle ABD endeksleri eurodan ve metallerden ayrışarak yükselişe geçti. S&P 500 endeksi haftayı rekor yüksek seviyeden kapatarak üst üste 5.ayı da kazanımlarla geride bıraktı.

İtalya’daki siyasi anlaşmazlıklar ve G.Kıbrıs’a sağlanacak yardımın bölgedeki banka krizlerinin çözümü için örnek oluşturması endişesiyle, euro dolar karşısında 1,2750’ye kadar gerileyerek 4 ayın en düşük seviyesini gördü. ABD’de açıklanan veriler endüstriyel metallere olan talebe dair iyimserliği arttırsa da, Çin’e ve euro bölgesi bankalarına dair endişelerle LME bakır hafta boyunca baskı altında kaldı. Paskalya tatili öncesi, haftanın son işlem günü olan Perşembe günü ise yatırımcılar söz konusu endişeler nedeniyle satışa yöneldi. Lme bakır 7522-7710$/ton bandında işlem gördüğü haftayı %1,5 değer kaybıyla kapatırken yılın ilk çeyreğindeki kaybı ise %5’i buldu.

Bu haftaya ise piyasalar Çin’de açıklanan 50,9 ile11 ayın en yüksek seviyesine ulaşan ancak 52 olan beklentinin altında kalan resmi imalat PMI verisi ile başladı. Verinin beklentilerin altında kalması ve Çin’in emlak sektörünü söndürmek için aldığı tedbirler nedeniyle Şanghay’da bakır bugün 9 ayın en düşük seviyesine geriledi. Çin’de emlak spekülatörleri, bakır ithalat talebinin büyük bir yüzdesini oluşturuyorlar. Dolayısıyla, emlak piyasasına gelen kısıtlamalar bakır talebini doğrudan etkiliyor.

Londra Metal Borsası, tatil nedeniyle bugün de kapalı. Piyasada BOJ’un 3-4 Nisan’daki toplantısı ve 4 Nisan’da açıklanacak ECB faiz kararı bekleniyor. Makro veri tarafında ise ABD’de ve Euro Bölgesinde açıklanacak imalat verileri izlenecek.


İndir

2013-12.Hafta

 DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

G
eride bıraktığımız hafta piyasaların gündeminde Güney Kıbrıs vardı. G.Kıbrıs’ta AB’den alınacak yardım karşılığında bankalardaki mevduatlara vergi getirilmesinin gündeme gelmesi, global piyasalarda risk alma iştahını azalttı. Hisse senetleri ve büyüme dayalı emtiaların fiyatları değer kaybederken, altın gibi değerli metaller ile ABD devlet tahvili gibi güvenli liman olarak görülen varlıklar değerlendi. LME bakır, geçen hafta içinde gördüğü 7 ayın dip noktasından (7486$/ton) alım görerek haftayı 7680$/tondan kapattı.

Piyasalar bu haftaya ise G.Kıbrıs borç konusu için Pazar günü sağlanan anlaşmanın moraliyle başladı. Anlaşmaya göre 100.000 euronun altındaki mevduatlara vergi getirilmezken; diğer mevduatlara en fazla %40 olacak şekilde vergilendirme getirildi. Ayrıca G. Kıbrıs’ın en büyük ikinci bankası için kapatma kararı çıkarken, ECB’nin de fon yardımına devam edeceği bildirildi. Anlaşmanın ardından euro, dolar karşısında 1,3040’a yükselse de; dün Eurogroup Başkanının G.Kıbrıs’ta hem mevduat vergisi hem de sermaye kontrollerini içeren mali yardıma yönelik uzlaşmanın, Euro Bölgesi’ndeki diğer ülkeler içinde bankacılık sorunlarıyla başetmek için yeni bir şablon oluşturabileceği açıklamasının ardından euroda hızlı satışlar yaşandı. 200 günlük ortalamasının (1,2873) altına indi.

LME bakır ise G.Kıbrıs anlaşmasına fazla tepki vermedi. Hafta başından bu yana 7605-7710$/ton bandında seyrediyor. Çin’de artan bakır üretimi ve rekor seviyelere ulaşan LME, Şanghay ve NY’taki bakır stokları da bakır fiyatını baskı altında tutuyor.7730-7847$/ton noktaları direnç, 7535-7486$/ton noktaları ise destek olarak izlenebilir. 29 Mart Cuma ve 1 Nisan Pazartesi günleri LME, Paskalya tatili nedeniyle kapalı olacak.
İndir

2013-11.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta ABD’de olumlu makro veriler sürerken, ülkenin borsalarının tarihi zirvelerine olan yolculuğu devam etti. FED ve BOJ’un destekleyici parasal koşullarının süreceği beklentilerinin etkisiyle Dow Jones endeksi tarihinin en yüksek seviyelerine ulaşırken, S&P 500 de kriz öncesi zirve seviyesine ulaştı. Avrupa’da ise olumsuz makro verilerin devamı ve İtalya’daki politik belirsizliğin sürmesi euroyu olumsuz etkilese de, borsaların güçlü seyrinin devam ettiği görüldü. Çin’in beklentilerin altında gelen verileri ve Çin ekonomisinin 2009’dan beri en yavaş yıl başlangıcını gerçekleştirmesi, bakırın global piyasalardan ayrışmasında etkili olurken, Şanghay ve LME bakır stoklarındaki yüksek seviyeler de bakırı baskı altında tuttu. Hafta boyunca 7667-7883$/ton dar bandında hareket eden bakır, haftayı da yatay kapattı.

Piyasalar euro bölgesi endişeleri ile birlikte bu haftaya risk iştahında düşüşle başladı. Yatırımcılar bakır gibi riskli varlıklardan çekilip, altın ve dolar gibi güvenli varlıklara yöneldi. Dün 7759$/ton seviyesinden gerilemeye başlamayan bakır, %2,5 değer kaybederek 4 ayın en düşük seviyesine geriledi. 7650 $/ton desteğini kıran bakır için yeni destek son 5 ayın dip noktası olan 7506 $/ton olacak. Bu seviyenin de altında kapanış yapılması durumunda 2012’nin minimum seviyesi olan 7219 $/ton desteğinin önü açılacak.

Euro bölgesi maliye bakanları €10 milyarlık yardım paketi karşılığında Güney Kıbrıs bankalarında tutulan mevduatlara %9,9'a kadar vergi kesintisi uygulanmasını istiyor. Avrupalı yetkililer bu tedbirin, Avrupa'nın üretimindeki payı sadece %0,2 olan Güney Kıbrıs için bir kez uygulanacağını vurguladı. En ciddi endişe ise Avrupa'da daha büyük ülkelerdeki tasarruf sahiplerinin bundan tedirginlik duyarak paralarını çekmek isteyebilecekleri konusunda. Güney Kıbrıs'taki durum Lehman'ın batışına benzetilerek, "domino etkisi" olabilir uyarısı yapıldı.

Bugün TSI 18:00’de Güney Kıbrıs parlamentosunda yapılacak oylama bekleniyor. Haftanın bir diğer önemli maddesi ise yarın sonuçlanacak FED toplantısı. Önceki FED toplantısında tahvil alımlarının derecesinin düşürülebileceği ya da kaldırılabileceği yönündeki yorumlar ağırlık kazanmıştı.


İndir

2013-10.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta İtalya’nın siyasi belirsizliğinin sürmesi ve ABD’de bütçe kesintilerinin devreye girmesine rağmen, global piyasalarda iyimserliğin arttığı bir görünüm hakim oldu. Bu iyimserlikte, Fed’in varlık alım programını sürdüreceğine ilişkin Bernanke’nin açıklamalarının ardından; Cuma günü ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin 165K olan beklentinin çok üzerinde 236K olarak açıklanması ve işsizlik oranının %7,9’dan %7,7’ye düşmesi etkili oldu. Önde gelen Merkez bankalarının büyüme yanlısı politikalarına devam edecekleri ile ilgili spekülasyonlar, hisse senedi piyasalarını alım tarafında destekledi. ABD ve bazı Asya borsaları son 5 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Dow endeksi tüm zamanların en yüksek seviyesini görürken S&P 500 endeksi 10 haftanın 9’unu yükselişle kapatmış oldu.

Asya ve Avrupa’daki tedirginliklerden dolayı para geçtiğimiz hafta güvenli bulduğu dolara ve hisse senedi piyasalarına girerken, metal fiyatlarındaki zayıflık devam etti. Haftayı yatay kapatan bakır, hafta boyunca 7670-7818$/ton dar bandında işlem gördü. Çin’de enflasyon 10 ayın en yüksek seviyesine ulaşırken sanayi üretim rakamları beklentilerin altında kaldı. Düşüş gösteren imalat verisi sonrasında Çin’den hala olumsuz verilerin geliyor olması, bakıra olan talebin azalacağı endişelerini arttırdı. Avrupa tarafında ise Fitch İtalya’nın notunu bir kademe indirdi. Not indirimi sonrasında euro ve bakır değer kaybederken endeksler etkilenmedi. Diğer taraftan Çin’in bakır ithalatındaki düşüş ve LME’ bakır stoklarının Mayıs 2011’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşması da, bakır fiyatını baskı altında tuttu.

Geride bıraktığımız haftaki rekor kapanışların ardından piyasadaki risk alma iştahının artmasıyla ABD endeksleri dün de yükseldi. Geç de olsa piyasadaki olumlu havadan etkilenen bakır da bugün %1 yükselerek 7883$/ton seviyesine kadar çıktı. Hafta genelinde ABD enflasyon ve üretim verileri izlenecek.

İndir

2013-09.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta piyasalar yoğun bir haftayı geride bıraktı ve merakla beklen İtalya seçimleri sonuçlandı. Fakat herhangi bir partinin koalisyonun hükümet kuracak çoğunluğu edinememiş olması seçimin tekrarlanabileceği beklentisini beraberinde getirdi. İtalya’daki belirsizlik piyasaları baskı altına alırken, LME bakır geriledi. Ancak Fed başkanı Bernanke’nin Senatoda yaptığı konuşmalar ve sonrasın ECB başkanı Draghi’nin konuşmalarıyla piyasada güven havası arttı. Her iki başkan da parasal genişlemeden kısa vadede dönüş olmayacağını vurguladı. LME bakır hafta genelinde 7653-7930$/ton bandında işlem gördü. Bakırdaki keskin düşüşte ise Perşembe günü Çin’de hayal kırıklığı yaratan PMI verisi ve ABD’deki harcama kesintilerine dair endişelerle metallere olan talebin zarar göreceği beklentisi etkili oldu. Metallere gelen yoğun satış sebebiyle bakır son iki haftada %7 değer kaybetti, Cuma günü ise 3 ayın en düşük seviyesine geriledi. ABD borsaları ise küçük kazanımların elde edildiği volatil bir haftayı geride bıraktı, 3 büyük endeks de haftayı yükselişle kapattı.

LME metalleri Çin’in emlak sektörüne ilişkin politikalarını sıkılaştırmayı gitmesi nedeniyle bu haftaya zayıf başladı. Bu durumun endüstriyel metallere olan talebi etkileyeceği korkusu yatırımcıları temkinli davranmaya itti. Metallerdeki gerilemede güçlenen doların da etkisi oldu, LME bakır dün 7670$/ton seviyesine kadar geriledi. Ancak Çin’in 2013 yılı büyüme hedefini %7,5’e yükselttiğini açıklamasıyla ve borsa spekülatörlerin yılın 2. Çeyreğinin başlangıcında düşük seviyelerden alıma geçmesiyle LME bakır bugün %1’e yakın değer kazandı, hafta başından bu yana 7670-7818$/ton bandında işlem görüyor. Son dönemde gözlenen düşük fiyat seviyesinden gelen alımların devam etmesiyle ABD endeksleri ise tüm zamanların en yüksek seviyelerine yaklaştı.

Haftanın geri kalanında, Perşembe günü açıklanacak Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve Cuma günü açıklanacak ABD istihdam verileri takip edilecek.


İndir

2013-08.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftaya 8250$/ton seviyesinden başlayan LME bakır, son 8 haftanın en büyük kaybını yaşadı ve haftayı 7817$/ton seviyesinden kapattı. Çin’in tatilden dönüşüyle bakıra alım gelmesi beklenirken; Euro bölgesi ekonomisi ve ABD’deki mali görüşmeler bakır üzerinde baskı oluşturdu. Çin Hükümeti’nin gayrimenkul büyümesini yavaşlatmak amacıyla aldığı yeni tedbirler nedeniyle Çin’in bakıra olan talebinin azalacağı endişesi de düşüşe ivme kazandırdı.

FED toplantısının ardından devam eden parasal genişlemenin yavaşlatılabileceği konusu piyasadaki gerginliği arttırsa da Perşembe günü FED’in gevşek para politikasını şimdilik devam ettireceği açıklaması yatırımcıların biraz da olsa rahatlamasını sağladı. Ancak zayıf ekonomik veriler piyasadaki tedirginliği tekrar arttırdı. Euro bölgesi genelinde açıklanan 50 seviyesinin (47,8) altında kalan imalat PMI verisi, resesyondan kısa sürede çıkılabileceği beklentisini olumsuz etkilerken; Çin’de açıklanan HSBC imalat PMI verisi ise 4 ayın en düşük seviyesine gerileyerek metallere dair endişeleri canlandırdı. LME bakır hafta boyunca 7796-8252 $/ton bandında işlem gördü.

Bu haftanın gündeminde ise İtalya seçimleri var. Seçimlerdeki belirsizliğin etkisiyle EUR/USD paritesi 1,3122 seviyesindeki 100 günlük ortalamanın altına sarkarak 7 haftanın en düşük seviyesine geldi. 1,3000 seviyesinin de kırılması durumunda 1,2834’teki 200 günlük hareketli ortalama seviyesi gündeme gelebilir. Belirsizliğin etkisiyle bakır gerilese de tatilden tam olarak bu hafta dönen Çinli yatırımcıların fiziksel alıma başlayacağı beklentisi bakırı güçlü tutuyor. LME bakır hafta başından bu yana 7785-7903$/ton bandında işlem görüyor. Teknik olarak 7750$/ton destek, 7925$/ton ise direnç seviyesi olarak izlenebilir. Bu hafta sıkça konuşulacak olan ABD’deki $85 milyar civarında olan bütçe kesintileri konusunun piyasaları baskı altına alması beklenebilir. Anlaşma sağlanamaması halinde kesintilerin 1 Mart’ta devreye girmesi öngörülüyor.
İndir

2013-07.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Çin’de bir önceki hafta açıklanan güçlü ticaret verileri, geride bıraktığımız haftanın başında bakıra destek olmaya devam etti. Ancak Çin piyasalarının yeni yıl tatilinde olması nedeniyle bakırda işlem hacmi oldukça düşük kaldı. LME bakır hafta boyunca 8166-8294 $/ton dar bandında hareket etti. Yatırımcılar büyük pozisyon almaktan kaçınsa da, Çin tatili sonrası alım geleceği beklentisi bakırın hafta genelinde güçlü kalmasını sağladı. Perşembe günü Euro bölgesinde açıklanan zayıf büyüme verileri Asya borsalarından, bakır ve altına kadar piyasalardaki güveni olumsuz etkiledi ancak ABD'de açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvurularındaki düşüşün piyasa destek sağlamasıyla LME bakır haftayı yatay kapattı.

Geçtiğimiz hafta kurlar piyasaların ana gündem maddelerinden biriydi. Önümüzdeki haftalarda da bu konunun önemini koruyacağı ancak biraz daha geri planda kalabileceği düşünülebilir. Piyasanın geneli G7 beyanlarından sonra G20 açıklamalarını da herhangi bir sürpriz olmadığı şeklinde algıladı. G7 açıklamalarında piyasa tarafından belirlenen döviz kurlarını destekleyici görüşler ön plandaydı. Fakat G20 açıklamasında yer alan bazı ifadelerin Japonya'nın yen üzerindeki sözel müdahalelerini kısıtlayıcı yönde etkileyebileceğini söylemek mümkün. Bu durumda ileride yendeki değer kaybına ivme kaybettirebilir. Böyle bir ortamda yende zaman zaman görebilecek değer kazanımları ise riskli varlıklar üzerinde baskı yaratabilir.

Dün ABD piyasaları kapalıydı, yoğun bir veri akışı da olmadı ancak geçtiğimiz hafta açıklanan büyüme verileri, Çin piyasalarının açılışı ile bakıra satış getirdi. Dün yaklaşık %1,5 değer kaybeden bakır bu günde 50 günlük ortalama olan 8093$/ton seviyesinin hemen altında seyrini sürdürüyor. Bakırdaki düşüşte Avrupa Merkez başkanı Draghi’den gelen açıklamalar da etkili oldu. Draghi’nin eurodaki değerlenmenin bir risk olduğunu ifade etmesiyle güçlenen doların etkisiyle bakır geriledi. Bugün tekrar işlem görmeye başlayan ABD endekslerine ise olumlu verilerin etkisiyle alım geldi. S&P 500 endeksi 5 yılın zirvesine yakın seyrini sürdürüyor.

ABD’de son açıklanan tarım dışı istihdam rakamının FED’in mevcut politikalarının devamı için yeşil ışık gibi algılanması ve küresel ekonominin ABD ve Çin öncülüğünde toparlanma beklentisi ön planda olmaya devam etse de kısa vadede Avrupa kaynaklı riskler (örneğin 24-25 Şubat’ta İtalya’daki seçimler) ve ABD’de bütçe konsolidasyon riskleri piyasada tedirginlik yaratıyor. Hafta genelinde ABD’de açıklanacak enflasyon verileri, konut verileri ve FED’in FOMC toplantı tutanakları takip edilecek.


İndir

2013-06.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftaya piyasalar, ABD’de beklentilerin altında açıklanan fabrika siparişlerinin ve Euro bölgesine dair endişelerin etkisiyle kar satışlarıyla başladı. ABD hükümeti tarafından kredi derecelendirme kuruluşu S&P’ye mortgage kredilerine ilişkin notlar yüzünden dava açılacağı haberi endekslerde kayıplara neden oldu. İspanya ve İtalya’nın devlet tahvilleri getirisindeki yükselme ise Euro bölgesi borç krizini tekrar gündeme getirdi. İspanya'da Başbakan Rajoy yolsuzluk skandalı nedeniyle istifa baskılarıyla karşı karşıya kalırken, İtalya'da da eski Başbakan Berlusconi'nin yaklaşan seçimler öncesinde popülaritesinin artması yatırımcıları endişeye düşürdü. 1,3711 ile 14 ayın zirvesini gören eurodaki yükseliş de son buldu.

LME bakır endekslerden ve pariteden ayrışarak haftanın ilk işlem gününde 8346$/ton ile 4 ayın zirvesine yükseldi. ABD borsaları, açıklanan güçlü şirket bilançolarının şirketlerin kârlılık tablosunu iyileştirmesiyle hafta başındaki kayıpların ardından yükseldi. ECB toplantısı sonrası Draghi’nin euronun son dönemdeki yükselişinin ekonomiye etkisi konusunda endişelerini dile getirmesinin ardından euro ve riskli varlıklar değer kaybetti. 8190$/ton seviyesine kadar gerileyen LME bakır, Çin'de açıklanan Ocak ayına ilişkin güçlü ticaret verilerinden destek buldu. Ancak yükseliş Çin piyasalarının 10-16 Şubat tarihleri arasındaki yeni yıl tatili öncesinde yatırımcıların kâr satışına yönelmeleriyle sınırlı kaldı. LME bakır haftayı %0,4 kayıpla kapattı. ABD’de Aralık ayında 2010 yılından bu yana kaydedilen en düşük cari açığın açıklanmasıyla endeksler yükseldi. Cuma günü Nasdaq son 12 yılın S&P ise son 5 yılın en yüksek seviyesinden kapandı.

LME bakır bu haftaya yaklaşık %1’lik kayıpla başladı. Çin piyasalarının hafta genelinde kapalı olması nedeniyle yatırımcıların metallerde büyük pozisyon almaktan kaçınmaları ve kar satışlarının etkisiyle geriledi. Dün gerçekleşen Euro bölgesi maliye bakanları toplantısından önemli bir haber çıkmazken, bugün bir araya gelen G7 ülkeleri döviz kurlarının seyrini görüşecek. Piyasada 15-16 Şubat’ta yapılacak G20 zirvesi bekleniyor. Hafta genelinde ABD’de açıklanacak perakende satışlar verisi çalışanlara getirilen vergi artışı sonrasındaki ilk rakam olması açısından önemli. LME bakır hafta başından bu yana 8166-8294$/ton bandında hareket ediyor, işlem hacmi ise oldukça zayıf. Çin piyasaları tekrar açılana kadar bakırda önemli bir hareket beklenmiyor.


 İndir

2013-05.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftanın gündeminde istihdam ve imalat verileri vardı. İyi gelen veriler piyasalara moral verirken bakıra da destek oldu. Hafta boyunca 8018-8318$/ton bandında işlem gören LME bakırın haftalık kazancı da %3,3 oldu. ABD borsaları ise Cuma günü 5 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Haftanın kapanışıyla piyasalar açısından oldukça verimli bir Ocak ayı da geride kaldı. Bakır, Ocak ayını %3,2 primle kapatırken; ABD endeksleri iyi gelen bilançoların da etkisiyle %5’in üzerinde değer kazandı. 1,3500 seviyesindeki güçlü desteğini kıran Eur/Usd paritesi ise, Ocak ayını %2,9 değer artışıyla kapattı.

Geçtiğimiz hafta başında derecelendirme kuruluşu Fitch’in ABD hükümetinin borçlanma yetkisinin uzatılması yönünde sağlanan anlaşmanın, ülkeni AAA olan kredi notuna dair kısa vadeli riski ortadan kaldırdığını açıklaması piyasalara güven sağladı. İmalat verisinin ise 50,7 beklentisine karşılık 53,1 olarak açıklanması, ABD ekonomisindeki toparlanmanın devam ettiğine yönelik güçlü bir işaret oldu. Haftanın en önemli verilerinden olan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalmasına rağmen önceki veride yukarı yönlü revizyon yapılması nedeniyle piyasadaki risk iştahı bozulmadı. ABD tarafındaki bir diğer gündem maddesi ise FED toplantısı idi. FED kararları beklentilere paralel olarak gerçekleşirken, ABD’de yaşanan doğal afetlerin ekonomide yarattığı olumsuz etkilere dikkat çekildi.

Diğer gündem maddeleri ise Çin ve Euro bölgesi tarafındaki imalat verileri idi. Çin’de resmi PMI ve HSBC PMI verilerinin her ikisi de büyüme ile daralmayı birbirinden ayıran 50 seviyesinin üzerinde açıklandı. Çin’in metallere olan talebi açısından önemli bir gösterge olan PMI verilerinin bakır fiyatının seyri açısından da etkisi oldukça büyük. Euro bölgesinde ise Cuma günü açıklanan verinin, Ocak ayının fabrikalarda bir yıla yakın sürenin en iyi ayı olduğunu ortaya koyması euronun değer kazanmasına katkı sağladı. Veri sonrası Eur/Usd paritesi 1,3710’a kadar yükselerek 2011 yılı sonundan beri görülen en yüksek seviyeye ulaştı.

Küresel ekonomik toparlanma konusundaki artan güvenle LME bakır bu haftanın ilk işlem gününde 4 ayın en yüksek seviyesi olan 8346$/ton’a kadar yükseldi. Ancak dün ABD’de açıklanan fabrika siparişleri verisinin beklentilerin altında kalması ve Çin’de 11Şubat’ta başlayacak olan yeni yıl tatili öncesinde yatırımcıların kar realizasyonu satışlarına yönelmesiyle bakır bu sabah biraz geriledi. Hafta başından bu yana 8259-8346$/ton bandında seyrini sürdürüyor. Sırasıyla 8236-8165 $/ton seviyeleri destek, 8322-8391$/ton seviyeleri direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bu haftanın gündem maddesi ise, Perşembe günkü ECB toplantısı olacak. Faiz açıklaması ve büyüme tahminleri takip edilecek.
İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (15.08.2022) USD: 17,9689 - EUR: 18,502 - GBP: 21,8895 Fixing Kurları (14.08.2022) USD: 18,124 - EUR: 18,6641 - GBP: 22,0787 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0298 - GBP / USD: 1,2182