Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2012-47.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftada ABD ve Çin’in önceki aylara kıyasla daha olumlu makro verileri ile Avrupa’da Yunanistan’a ilişkin görüşmelere ilişkin olumlu beklentiler öne çıktı. Bunun sonucunda riskli aktif fiyatlarının ve euronun değer kazandığı görüldü.

ABD’de “mali uçuruma” ilişkin ilk görüşmelerin ardından iki parti temsilcilerinin bir orta yol bulunacağına ilişkin açıklamaları oldu. Kolay bir çözüm kısa vadede zor görünse de bu mesajların ve Şükran gününün etkisiyle ABD’nin S&P 500 endeksi kısa süren haftada %1 yükselerek haftayı 1400 psikolojik seviyesinin üzerinde kapattı.

Euro bölgesinde açıklanan PMI verileri, ekonomik daralmanın artarak süreceğine işaret etse de; bu beklentiler büyük ölçüde fiyatlanmış olduğundan piyasalar üzerinde önemli bir etki yaratmadı. Yunanistan’a ilişkin görüşmeler net bir şekilde sonuçlanamayıp bu haftaya sarktı, piyasaların çözüm bulunacağına ilişkin beklentisi ile hafta boyunca euro güçlü kaldı.

Lideri değişen Çin’de PMI imalat sanayi beklenti endeksi 13 ay sonra ilk defa 50 eşik seviyesinin üzerine çıkarak büyümeye işaret etti. Endeksteki yükseliş analistler tarafından ekonomik büyümenin tekrar ivme kazanmaya başladığı yönünde değerlendirildi. Ekonomik canlanmanın devam etmesinin endüstriyel metallere olan talebi de arttıracağı beklentisiyle Lme bakır da desteklendi.

Perşembe günü ABD piyasalarının tam gün, Cuma günü ise yarım gün kapalı olması nedeniyle Lme bakırda işlem hacmi zayıf kaldı. Yunanistan’a ilişkin karar için Eurogroup toplantısının beklenmesi de dar bantta harekete neden oldu (7655-7807 $/ton). ABD ve Çin tarafından gelen olumlu gelişmelerden moral bulan bakır 7655 $/ton seviyesinden başladığı haftayı 7780$/ton seviyesinden kapattı. Bakırın haftalık kazancı %2 oldu.

Bu haftaya ise piyasalar Yunanistan odaklı başladı. Dün gerçekleşen toplantıda beklendiği gibi IMF ile AB arasında Yunanistan'a verilecek kredi konusunda anlaşmaya varıldı. Yunanistan’ın borçlarını ödemesi için ekstra 15 yıllık bir süre sağlanırken eski borç yükümlülüklerinin faiz oranlarında bir miktar indirime gidildi, özelleştirmelerin hızlandırılması için adımlar atılacağı belirtildi. Gelişme sonrasında Euro dolar karşısında Ekim sonundan beri gördüğü en yüksek seviye olan 1,3010'a yükselirken; LME bakır da 7828 $/ton seviyesine yükseldi.

Yunanistan konusunda anlaşmaya varılmasının ardından ABD kaynaklı haber akışı tekrar gündemin ön sıralarına yerleşebilir. Bugün FED başkanın Bernanke’nin yapacağı konuşma önemli. Makro veri tarafında haftanın geri kalanında, ABD’de yeni konut satışları, 3.çeyrek revize GSYİH açıklanıyor.
İndir

2012-46.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta uluslar arası piyasalarda Euro Bölgesi Maliye Bakanları zirvesi, Yunanistan’a ilişkin süren belirsizlik, olumsuz ekonomik veriler, ABD’deki mali uçurum, Ortadoğu’daki gerginlikler ve Çin’de liderlik değişimi öne çıktı.

Euro bölgesi maliye bakanları toplantısında Yunanistan’ın borç yükünü hangi yollarla azaltacağı veya yardım paketi kapsamında ülkeye girecek olan fonların ne zaman çıkartılacağı konularında herhangi bir uzlaşmaya varılamadı. Bakanların anlaşamaması sonrası euro, dolar karşısında 2 ayın en düşük seviyesine geriledi. Bugün Yunanistan yardım dilimi konusunda Eurogroup tekrar bir araya geliyor. Bugünkü toplantıda sadece Yunanistan'ın 2014 yılına kadarki 15 milyar euro finansman açığının nasıl düzeltilebileceği konusunda karar alınması bekleniyor.

Yatırımcıların ABD’de mali krize ilişkin taşıdığı endişeler de piyasalardaki düşüş trendini destekledi. Başkan Obama'nın mali uçurumun engellenmesi çabaları çerçevesinde zenginlerin ödediği verginin artırılması gerekeceğini yinelemesiyle, ABD borsaları haftayı kayıplarla kapattı. Geçtiğimiz hafta S&P 500 endeksi % 1.5, Dow %1.8 ve Nasdaq da yine % 1.8 düşüş kaydetti. Cuma günü seans başındaki kayıpların ardından, Senato ve Temsilciler Meclisi liderlerinin Beyaz Saray'daki toplantı sonrasında yaptıkları açıklamalarda mali politika değişikliklerinin belirlenmesinde esneklik gösterebileceklerinin işaretini vermeleriyle piyasalarda toparlanma başladı.

Çin’in bakır ithalatının Ekim ayında %18.5’lik düşüle 17 ayın en düşük seviyesine gerilemesi, en büyük bakır tüketicisi Çin’in bakıra olan talebin azaldığı endişesini yarattı, veri sonrası LME bakır geriledi. Ancak Çin’deki liderlik seçimlerinde Hu Jintao’nun yerini Xi Jinping’in geçeceğinin açıklanması LME metalleri için güven teşkil etti. Uzun dönemde Çin ekonomisine ve endüstriyel metallerin görünümüne nasıl bir etkisi olacağı bilinmese de genel piyasa beklentisi ek teşvikler uygulanacağı yönünde.

LME bakır geçtiğimiz hafta başında Yunanistan’a, ABD’ye ve Çin’in bakıra olan talebini ilişkin endişelerle gerilerken, hafta sonuna doğru hem ABD’den gelen olumlu açıklamalar hem de Çin ekonomisindeki düzelmenin etkisiyle toparlandı. Bakır, 7620$/ton seviyesinden başladığı haftayı 7615$/ton seviyesinden kapattı. Hafta boyunca 7548-7715$/ton bandında işlem gördü.

Cuma günü gözlemlenen olumlu havanın ardından piyasalar bu haftanın ilk işlem gününde de yükseldi. S&P 500 endeksi %2’lik yükselişle son 2 ayın en büyük sıçramasını kaydederken; LME bakır %2,2 yükseldi. Eur/Usd paritesi ise 1,28’in üzerine çıktı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Fransa'nın kredi notunu AAA'dan AA1'e indirmesinin ardından LME bakır bugün hafif ekside-yatay işlem görüyor. Bakır hafta başından bu yana ise 7655-7807 $/ton bandında işlem görüyor. Hafta genelinde, Avrupa ve Asya’da Kasım ayı PMI endeksleri ile birlikte ABD’de Michigan tüketici güven endeksi rakamları piyasalara yön verebilecek ana veriler. LME bakır için 7506$/ton destek 7810$/ton ise direnç seviyesi olarak izlenebilir.


İndir

2012-45.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Aylardır merakla beklenen ABD başkanlık seçimleri Barack Obama’nın zaferiyle sonuçlandı. Obama’nın tekrar seçilmesinin ardından dikkatler, ülkenin “mali uçurum riskine odaklandı. 2012 sonunda kalkacak vergi indirimleri ve 2013 başında devreye girecek 600 milyar dolarlık bütçe kesintileri ile ABD ekonomisinin resesyona girme tehlikesi gündemde. Mali uçurum olarak adlandırılan bu durumun gerçekleşmesi durumunda %2 seviyesinde bulunan 2013 büyüme tahminleri %1 seviyesine çekilebilir. Seçimden sonraki ilk gün ABD endeksleri %2,5, LME bakır %2 değer kaybetti. Cumhuriyetçiler ve Demokratların anlaşamayacağı düşüncesi hafta boyunca küresel risk iştahını baskıladı. LME bakır geçtiğimiz hafta boyunca 7506-7806 $/ton bandında işlem gördü. Bakırın haftalık değer kaybı ise %1,3 oldu.

Euro bölgesinde geçtiğimiz hafta açıklanan makro veriler olumsuz seyrin sürdüğünü gösterdi. ECB başkanı Draghi yaptığı konuşmada karamsar bir tablo çizerken, büyümeyi, desteklemek ve ülkelerin borçlanma maliyetleri arasındaki farkları azaltmak için gerekli programları uygulayabileceklerini açıkladı. Yunanistan parlamentosu, hükümet içindeki çatlağa ve şiddetli halk gösterilerine rağmen, yeni yardımların kapısını açacak ve ülkenin iflasını önleyecek bir tasarruf önlemleri paketini onayladı.

Çin’de açıklanan sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri, Çin ekonomisinin büyümeye devam ettiğini ortaya koydu. Ekim ayında Çin’de ihracat %11,6 artarken, ithalat %2,4 arttı. Pazartesi sabahı açıklanan verilere göre Çin’in bakır ithalatı ise Ekim ayında Eylül ayına göre %18,5 oranında düşüş göstererek 321.879 m/ton (17 ayın en düşük seviyesi) oldu. Çin’in bakıra olan talebindeki azalış nedeniyle değer kaybeden bakır, hafta başından bu yana 7548-7700 $/ton bandında işlem görüyor.

Asya borsaları ve emtia fiyatları ABD'deki mali sorunlar ve Euro bölgesi borç krizi ile ilgili belirsizlik nedeniyle bugün düştü. Euro, Euro bölgesi maliye bakanları ve Uluslararası Para Fonu'nun Yunanistan'ın borçlarının azaltılmasında uzun vadeli bir plan üzerinde anlaşamamalarının ardından bugün iki ayın en düşük seviyesine geriledi. Hafta genelinde, ABD’de açıklanacak FED toplantı tutanakları, perakende satışlar, sanayi üretimi ve enflasyon rakamları, Euro bölgesinde ise 3. Çeyrek GSYH rakamı ön planda olacak.
İndir

2012-44.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geçtiğimiz haftanın son gününde emtia ve FX piyasaları ABD istihdam verileri sonrası satış baskısına maruz kaldı. ABD çalışma bakanlığı verilerine göre, Ekim'de tarım dışı istihdam 171.000 ile beklentilerin üzerinde artarken, işsizlik oranı %7,9'a yükseldi. Fed, Eylül ayında 3. Tur parasal genişleme programını açıklarken, istihdam piyasasında kalıcı bir iyileşme görülene kadar genişleyici önlemlerin süreceğinin altını çizmişti. Fed’in parasal gevşeme politikasını devam ettirmeye yönelik baskıların azalması satışların arkasındaki en büyük sebep oldu. LME bakır Cuma günü %2,2 oranında değer kaybetti. Hafta boyunca 7656-7865 $/ton bandında işlem gören bakırın haftalık değer kaybı da %2’ye yakın oldu. Geçtiğimiz hafta Sandy kasırgası nedeniyle haftanın ilk iki işlem gününde kapalı olan ABD borsaları ise haftayı yatay kapattı.

Bugün gerçekleşecek ve sonuçları yarın sabah öğreneceğimiz ABD başkanlık seçimi öncesinde yatırımcıların riskli varlıklara olan iştahının azalmasıyla LME bakır bu haftaya değer kaybıyla başladı. Haftanın ilk işlem gününde 7596$/ton ile iki ayın en düşük seviyesini gören bakır, dikkatlerin ABD seçimlerine çevrilmesi ile birlikte, fiyatların son iki ayın en düşük seviyesine gerilemesinin alıcıları çekmesinin de etkisi ile bugün son üç günde ilk kez değer kazandı. Hafta başından bu yana LME bakır 7596-7708$/ton bandında işlem görüyor. Reuters anketine göre, Demokrat Başkan Barack Obama ve Cumhuriyetçi Mitt Romney başa baş mücadele ediyor, ancak Obama'nın seçimin sonucunda kilit rol oynayacak bazı eyaletlerde hafif üstünlüğü bulunuyor.
Avrupa tarafında ise Yunanistan yine gündem maddesini oluşturuyor. Yunanistan parlamentosunda yarın yapılması beklenen tasarruf tedbirlerine ilişkin oylamaya dair belirsizliğin euronun görünümünü olumsuz etkilemesiyle dün euro da iki ayın en düşük seviyesini gördü. Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak, 8-12 Kasım’da ise Euro bölgesi Maliye Bakanları toplantısı takip edilecek.

8-9 Kasım Asya tarafında da hareketli olacak.8 Kasımda Çin cumhurbaşkanı Jintao parti liderliğini başkan yardımcısına devredecek. 9 Kasımda ise bakır fiyatının seyri açısından oldukça önemli olan Çin sanayi üretimi verisi açıklanacak. Ekonomistlerin tahminlerine göre, verinin ekim ayında hızlanması ve tüketici fiyatları endeksindeki artışın ılımlı hale gelmesi bekleniyor.
İndir

2012-43.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

ABD’nin önde gelen şirketlerinin kazançlarının yarattığı hayal kırıklığı riskli varlıklara olan iştahı azaltırken, Japonya’nın ihracatındaki büyük düşüş sonrası Lme bakır geride bıraktığımız haftaya kayıplarla başladı. FOMC toplantısı beklenirken, toplantı öncesinde yatırımcıların karlarını realize etmek istemesiyle Çarşamba günü %2 oranında değer kaybeden bakır, Çin’de açıklanan imalat PMI endeksindeki yükselişle hafif toparlandı. Ancak FOMC’den piyasaları destekleyecek herhangi bir açıklama gelmemesiyle kazançlarını geri verdi. Faiz kararı toplantısında herhangi bir değişikliğe gidilmeyerek gösterge faiz oranı %0.25 ile aynı seviyede bırakıldı. Operation Twist’in daha önce de belirtildiği gibi yılsonuna kadar devam edeceği kararı yinelendi. LME bakır geçtiğimiz hafta boyunca 7756-8009 $/ton bandında işlem gördü.

Bu haftaya piyasalar ABD’yi vuran Sandy kasırgası ile başladı. Kasırga nedeniyle ABD hisse senedi piyasaları haftanın ilk iki işlem gününde kapalıydı. Endeksler dün yeniden işlem görmeye başladı.Japonya Merkez Bankası'nın ilave teşviklere gitmesi ve ABD'de tüketici harcamalarının tahminlerden daha hızlı arttığını gösteren veri sonrası,  Lme bakır son sekiz haftanın en düşük seviyesinden yükselmeye başladı. Bakır hafta başından bu yana 7670-7865$/ton bandında işlem görüyor. Bu sabah Çin’de açıklanan PMI verisindeki iyileşme bakırı desteklerken, yine bugün ABD’deki yoğun veri akışı da yükselişe katkıda bulundu. ABD’de ISM imalat endeksi Ekimde 51,7 ile beklentileri aşarken, geçen haftanın işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin altında kaldı. Özel sektörde istihdam ise Ekim’de beklentilerin üzerinde artış gösterdi. LME bakır bugün yaklaşık %1,25 artıda seyrediyor. Yarın piyasalarda Euro bölgesi PMI, ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri izlenecek. Bakır için 7670$/ton destek, 7895$/ton ise direnç seviyesi olarak izlenebilir.

İndir

2012-41.Hafta

 DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta yurtdışında global büyümeye ilişkin endişelerin artması ve merkez bankalarının parasal genişleme önlemlerinin ardından gelen kar satışları sonucunda genel olarak negatif bir seyir hakim oldu. IMF küresel büyüme tahminlerini düşürerek, bu yıl için %3,3 ile 2009’dan beri en düşük seviyeyi açıklarken, İngiltere ve Euro bölgesinde Ağustos ayı sanayi üretimi de beklentilerin altında gerçekleşti.

Yılın üçüncü çeyreğine ait bilanço açıklamaları, geçtiğimiz hafta Alcoa ile başladı. Chevron ve Alcoa'dan gelen olumsuz açıklamalar hafta başında endekslerde kayıplara neden olurken; kayıplar, Cuma günü açıklanan JP Morgan ve Wells Fargo'nun sonuçlarının büyük bankaların kâr marjlarının daraldığı endişelerini artırmasıyla arttı. ABD'de geçen hafta açıklanan bazı güçlü verilere rağmen gösterge S&P 500 endeksi %2,2'lik düşüşle Haziran'dan beri en kötü haftalık performansı kaydetti. ABD'de işsizlik maaşı için başvuranların sayısının 4,5 yıldan uzun sürenin en düşük seviyesine gerilemesi ise piyasaya sadece küçük bir destek sağladı. Kötü gelen bilançolar bakır fiyatını da etkiledi. LME Bakır hafta boyunca 8105-8283 $/ton bandında işlem gördü.

Avrupa maliye bakanları toplantısından İspanya’ya yönelik somut bir karar çıkmaması ve İspanya’nın hala yardım talebi isteme konusunda pazarlıklara devam ediyor olması, ülke hakkındaki belirsizlikleri artırdı. İspanya’ya ilişkin net bir sonuç çıkmaması piyasalar tarafından negatif karşılandı. S&P, İspanya'nın kredi notunu 2 kademe birden indirerek BBB+’dan BBB- seviyesine çekti. İspanya’nın kredi notunun düşürülmesi ve zayıf bilançolar nedeniyle azalan risk iştahıyla birlikte LME bakır geçtiğimiz hafta %1,6 oranında değer kaybetti. Piyasalar yatırımcıların İspanya'nın yardım isteyip Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımlarının aktive edilmesini beklemeleriyle bir süredir belirli aralıklar içerisinde sıkışmış bulunuyor.

Bu haftaya ise piyasalar Çin verileriyle başladı. Çin'de ihracat Eylül ayında yıllık % 9,9 ile son üç ayın en hızlı artışını gösterdi. Hafta sonu açıklanan ve beklentilerin üzerinde gelen Çin ticaret verileri bakırı desteklemeye yetmedi. Çin'de dün açıklanan verilere göre ise Eylül'de tüketici ve üretici fiyatları düşerken, bu durum büyümenin desteklenmesi için daha fazla gevşeme için alan olduğunu ortaya koydu. Önde gelen merkez bankalarının attıkları teşvik adımları ve Dünya Bankası'nın Çin'in büyüme tahminini düşürmesi sonrası Çin Merkez Bankası'nın da benzer bir teşvik adımı atması bekleniyor. LME bakır haftanın ilk işlem gününde 8050$/ton seviyesini görse de dün beklentilerin üzerinde açıklanan Citigroup bilançosu ve ABD verilerinin etkisiyle toparlandı; fakat dar banttaki seyrini sürdürmeye de devam ediyor. Hafta genelinde ise ABD’de istihdam, sanayi üretimi verileri takip edilecek. Perşembe günü ise Çin’de 3. çeyrek büyüme, sanayi üretimi, perakende satışlar gibi önemli veriler açıklanacak.İndir

2012-40.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta piyasalar Cuma günü ABD’de açıklanan istihdam verisine odaklı bir seyir izledi. Hafta boyuca Çin’in tatil olması sebebiyle LME bakırın işlem hacmi düşüktü. Haftanın ilk 3 günü de sakin, yatay bir seyir izledi. Geçtiğimiz hafta boyunca bakır 8155-8355 $/ton bandında işlem gördü

Haftanın önemli gelişmelerinden olan Çin’de açıklanan PMI endeksi daralmaya işaret ederken; ABD’de beklenenden iyi açıklanan ISM imalat endeksi, Mayıs ayından bu yana daralan sektörün tekrar genişlemeye başladığını gösterdi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) beklenti dahilinde faizleri değiştirmedi. Enflasyonun %2’nin üzerinde kalacağı, 2013’de %2’nin altına ineceği açıklaması yapıldı. ECB Başkanı Mario Draghi bankanın İspanya gibi sorunlu ülkelerin tahvillerini almaya başlaması için her şeyin hazır olduğunu söyledi. Draghi’nin eurodan dönüşün söz konusu olamayacağı açıklamasıyla güçlenen euro ile birlikte LME bakır da yükseldi.

ABD’de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam Eylül ayında 114.000 ile beklentilerin biraz üzerinde artarken, işsizlik olanı %8,2 olan beklentiye karşılık %7,8 olarak açıklandı. İşsizlik oranındaki beklenmedik düşüş, piyasalara pozitif ivme sağlarken bakırı da destekledi.

ABD'deki olumlu istihdam verisine rağmen küresel ekonomi ve şirket bilançolarına ilişkin tedirginliklerle bakır bu haftaya düşüşle başladı. ABD borsaları zayıf bilanço beklentileriyle son dönemde görülen beş yılın en yüksek seviyelerinden uzaklaştı. Bilanço açıklamaları bugün Dow endeksinde yer alan şirketlerden Alcoa ile başlayacak.

Piyasadaki güveni baskılayan bir diğer unsur euro bölgesi maliye bakanlarının İspanya'nın yardıma ihtiyacının olmadığını, çünkü mali durumu düzeltmek için gerekli adımları attığını söylemeleri oldu. Önde gelen merkez bankalarının attıkları teşvik adımları ve Dünya Bankası'nın Çin'in büyüme tahminini düşürmesi sonrası Çin Merkez Bankası'nın da benzer bir teşvik adımı atacağı beklentisi ile LME Bakır bu sabah hafif artıda seyrederken hafta başından bu yana 8128-8249 $/ton bandında işlem gördü.

Bu hafta FED Beige Book ile birlikte hafta genelinde ABD’de ÜFE ve tüketici güven endekslerinden gelecek sinyaller ön planda. FED’in parasal genişleme programı istihdamdaki gelişmelere bağlı. Bu doğrultuda istihdam ile ilgili sinyaller ön planda yer almaya devam ediyor. Asya’da Japonya makine siparişleri, Çin’de ihracat ithalat rakamlarında gelecek sinyaller izlenecek. Makro verilerde küresel büyüme ve enflasyon ile ilgili veriler önümüzdeki günlerde daha ön planda olacak.
İndir

2012-39.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Piyasalar geride bıraktığımız haftaya Avrupa’ya ilişkin endişelerle başlasa da bu endişelerin büyük oranda ortadan kalktığı bir görünümle haftayı sonlandırdı. Hafta başında Euro bölgesinde, İspanya’ya yardım konusuna ilişkin belirsizlikler ve Yunanistan’da koalisyon ortaklarının tasarruf paketi üzerinde anlaşamadığı haberleri önceki haftalarda kaydedilen hızlı yükselişlerin ardından bir miktar kar satışı için fırsat verdi. Satışlar sonrası LME bakır 8082 $/ton seviyesine kadar geriledi. Perşembe akşamı İspanya bütçe planını açıkladı. Açıklamanın başında gelen ifadeler piyasayı İspanya'nın resmi yardım başvurusu konusunda tedirgin etse de sonrasında gelen detaylar genel olarak piyasayı bütçe planı konusunda tatmin etti. Cuma günü gelen stres testi sonuçları da piyasanın korkularını boşa çıkardı. LME bakır haftayı 8218 $/ton seviyesinden sonlandırdı.

ABD borsaları merkez bankalarının girişimlerinin ardından 2010 yılından beri en iyi üçüncü çeyreği geride bıraktı. S&P 500 endeksi piyasalarda likiditeyi arttırma amaçlı girişimlerin ardından son 3 ayda %5,9 yükselirken LME Bakır ise %10,5 yükseldi. Eylül ayında ise Dow endeksi %2,6, S&P 500 %2,4 ve Nasdaq %1,6’lık yükseliş kaydetti. Eur/Usd paritesi Eylül ayında %2,25 oranında yükseliş kaydederken LME Bakır %8,3 yükseldi.

Bu haftaya ise piyasalar Çin’de açıklanan Eylül ayı PMI üretim endeksiyle başladı. Beklentilerin aksine 50 seviyesini altında kalan endeks iki ay üst üste daralmaya işaret etti. Ancak dün ABD’de açıklanan ISM imalat endeksi verisinin beklentilerin üzerinde 51,5 olarak açıklanmasıyla piyasalarda ılımlı bir yükseliş başladı. Endeks Mayıs ayından bu yana daralan sektörün tekrar genişlemeye başladığını gösterdi. Çin verisi sonrası gerileyen LME Bakır ABD ISM endeksinin etkisiyle yükseldi. Bakır hafta başından bu yana 8155-8380$/ton bandında işlem görüyor. Çin’in ulusal tatil nedeniyle hafta boyunca kapalı olmasından dolayı LME bakırda işlem hacmi zayıf. Perşembe günü FED son faiz toplantısının tutanaklarını, ECB ise faiz kararını açıklayacak. Cuma günü ise ABD’de açıklanacak işsizlik verileri fiyatın seyri açısından oldukça önemli.


İndir

2012-38.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

FED'in QE3 açıklamasıyla tavan yapan piyasalardaki hareketlilik geçtiğimiz haftanın başında yorgunluk işaretlerine dönüşürken, ABD işsizlik başvuruları, Çin ve Japon ekonomilerinden gelen yavaşlama haberlerinin potansiyel küresel yansımaları ve Euro Bölgesi'nin borç krizine çare bulmak için çok etkileyici bir adım atamamasıyla piyasalar dalgalı bir hafta geçirdi. Çin’in imalat sektörünün daraldığını gösteren PMI verisi sonrasında, endüstriyel metallere olan talebin de azalacağı endişesiyle LME bakırın kayıpları hızlandı. Geçtiğimiz hafta boyunca 8194-8422 $/ton bandında işlem gören bakır, 8376 $/ton seviyesinden başladığı haftayı 8292 $/ton seviyesinden sonlandırdı.

Bu haftanın ilk işlem gününde Asya’da riskli varlıkların geniş bantta değer kaybetmesiyle LME bakır da haftaya ekside başladı. Kayıplarda, Çin’deki daralmanın etkisiyle birlikte Merkel ve Hollande’nin Avrupa borç krizine ilişkin yapılacak yardımlar konusunda anlaşmazlık yaşaması da etkili oldu. İspanya’nın tam kapsamlı finansal yardım isteyip istemeyeceği gündemde kalmaya devam ederken; basında İspanya Ekonomi Bakanı’nın yardım istemek için acele etmeyeceğiz yönündeki açıklamaları ön planda. Almanya'da beklentilerin altında açıklanan Ifo (iş iklimi) endeksinin küresel büyüme endişelerini artırmasıyla global piyasalar gerilese de; LME bakır dünkü kayıplarının büyük bir kısmını bugün telafi etti. Haftaya Çin’in ulusal tatili nedeniyle Şanghay borsası kapalı olacak, işlem hacmindeki düşüşün etkisiyle bakırın da 8150-8400 $/ton bandında işlem görmesi beklenebilir. Bugün Merkel, ECB Başkanı Mario Draghi ile görüşecek. Görüşme sonrasında İspanya ile ilgili açıklamalar önem kazanabilir.
İndir

2012-37.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Finans piyasaları, Avrupa Merkez Bankası'nın borç yükü artan euro bölgesi ülkelerinin borçlanma maliyetlerini azaltmak için piyasaya müdahalede bulunacağını açıkladığı 6 Eylül tarihinden bu yana yükseliş trendinde bulunuyor. Almanya Anayasa Mahkemesi’nin kalıcı kurtarma fonu ESM’yi onaylaması risk-pozitif ivmeye güç kattı. ABD Merkez Bankası Fed'in istihdam piyasasında iyileşme yakalanana kadar ayda 40 milyar dolar tutarında varlık alarak ekonomiye nakit sağlayacağını açıklaması ise piyasalardaki yükseliş trendini destekleyen ikinci merkez bankası kararı oldu. Fed'in işsizlik düşene kadar yeni tahvil alımı yapacak açıklamasının ardından piyasalar hız kazandı, dolar yatırımcıların hisse senedi ve emtia gibi daha riskli varlıklara yönelmesinin etkisiyle geriledi. LME bakır geçtiğimiz hafta boyunca 7952 $/ton- 8411 $/ton bandında işlem gördü.

Bu haftaya ise kar satışları başlayan LME bakır, Çin'in para politikasını beklenenin aksine gevşetmeyebileceği ve İspanya'nın yardım istemek zorunda kalabileceği endişelerinin küresel büyümede yavaşlama beklentilerini güçlendirmesi sonucu düşüşünü ikinci güne taşıdı. Haftanın ilk iki işlem günüde bakır 8216$/ton-8386$/ton bandında işlem görüyor.

Avrupa ve Çin'de açıklanacak PMI endeksleri ile birlikte Yunanistan Troyka görüşmeleri ve İspanya olası yardım talebi ile ilgili gelişmeler bu hafta piyasalara yön verecek ana konular. İspanya konusunda basında değişik yönde haberler yer almaya devam ediyor. Hafta sonu basında İspanya’nın kısmi bir kurtarma almaya yakın olduğuna dair haberler ön plandaydı. Şimdi ise İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’un, AB'den tam bir kurtarma yardımı talep etmekte isteksiz olduğu ve böyle bir adım atılması gerekiyor ise bunu mümkün olduğu kadar erteleme taraftarı olduğu söylentileri söz konusu.

İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (22.08.2022) USD: 18,1093 - EUR: 18,2421 - GBP: 21,5446 Fixing Kurları (21.08.2022) USD: 18,267 - EUR: 18,4351 - GBP: 21,7597 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0092 - GBP / USD: 1,1912