Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2012-35.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geçtiğimiz haftayı piyasalar merkez bankalarının toplandığı Jackson Hole toplantısına ilişkin beklentilerle geçirdi. Haftanın son işlem gününde FED Başkanı Bernanke’nin uzun süredir beklenen Jackson Hole konuşması piyasalara yön verdi. Bernanke konuşmasında ABD’deki istihdam oranının tatmin edici seviyelerden uzak olduğunu, bu sorunun çözümünün de ekonomik büyümeden geçtiğini vurguladı. FED’in şimdiye kadar gerçekleştirdiği varlık alımlarının ekonomik aktiviteyi desteklediğini açıklarken, bundan sonrası için de gerektiğinde parasal genişleme politikaları aracılığıyla müdahale edebileceğinin sinyalini verdi. Açıklamalar 13 Eylül’deki FED toplantısında yeni bir varlık alım programı açıklanacağına ilişkin önemli bir sinyal olarak piyasaları desteklerken, bakıra da alım getirdi. LME bakır geçtiğimiz hafta 7498-7670 $/ton bandında işlem gördü.

Jackson Hole toplantısını atlatan piyasalar şimdi gözünü Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günü yapacağı toplantıya çevirdi. Euro bölgesinden Çin'e kadar dünya genelinde açıklanan imalat PMI verilerinin euro bölgesi krizinin etkisiyle imalat sektöründeki daralmanın yayılmakta olduğuna işaret etmesi, ECB’nin Perşembe günü yapacağı toplantıda faiz indirimine gideceği beklentisini gündeme getirdi. Moody's’in, Avrupa Birliği'nin Aaa olan kredi notunun görünümünü negatife çevirmesi nedeniyle, ECB’nin yapacağı toplantında yeni tahvil alım planının detaylarını açıklaması yönündeki baskının daha da artması bekleniyor.

Bernanke’nin açıklamalarıyla destek bulan LME bakır, ECB’den faiz indirimi geleceği beklentisiyle 7650 $/ton seviyesinin üstünde işlem görüyor. Haftanın ilk iki işlem gününde ise LME bakır en düşük 7545 $/ton seviyesini görürken en yüksek 7700$/ton seviyesini gördü. Teknik olarak 7545$/ton destek, 7721$/ton seviyesi ise direnç seviyesi olarak izlenebilir. Bakır fiyatlarının kısa vadede volatilitesi yüksek bir seyir izlenmesi beklenebilir, Avrupa borç krizinin yatırımcılar üzerinde oluşturduğu baskıdan kaynaklanan duruma karşın orta ve uzun vadeli fiyat görünümünün güçlü kalmaya devam ettiğini söyleyebiliriz.

Yoğun geçecek eylül ayında 6 Eylül’de açıklanacak ECB faiz kararı sonrasında, 12 Eylül’de Almanya Anayasa Mahkemesinin AB’nin yeni kurtarma fonu ESM’nin Alman anayasasına uygun olup olmadığına dair vereceği karar izlenecek. 13 Eylül’de ise FED’in para politikası kurulu toplantısı gerçekleştirilecek, yeni bir parasal genişleme beklentisi nedeniyle toplantı piyasaların seyri açısından oldukça önemli. 14-15 Eylül’de ise Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplanarak Yunanistan ve İspanya konularını tartışacak.


İndir

2012-34.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta piyasalarda öne çıkan gündem maddeleri, Fed toplantı tutanakları, Euro Bölgesi, ABD ve Çin PMI verileri ve Merkel’in açıklamaları oldu.

Fed'in 31 Temmuz-1 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilen toplantısının tutanakları bankanın, ekonominin belirgin şekilde iyileşme kaydetmemesi halinde yeni tur parasal desteği "oldukça yakın zamanda" sağlayabileceğini ortaya koydu. Piyasalar tutanakların açıklanmasıyla desteklendi. LME Bakır açıklamalar sonrası 7721 $/ton seviyesine kadar yükselse de tutunamadı.

Avrupa tarafında ise en önemli gelişme Almanya Başbakanı Merkel’in açıklamaları oldu. Merkel, Yunanistan’ın Euro bölgesinde kalmasını istediğini, ancak Yunanistan’dan da sorumluluklarını yerine getirmesini beklediklerini söyledi. Ayrıca Yunanistan ile ilgili karar almadan önce Troyka raporunun bekleneceği açıklandı. Merkel’in destekleyici açıklamalarının da etkisiyle geçen hafta euro, dolar karşısında 1,2589 seviyesine kadar yükseldi.

Haftanın bir diğer önemli gelişmesi ise Avrupa, ABD ve Çin’de açıklana öncü PMI verilerinin daralmaya işaret etmesi oldu. ABD’de imalat sanayine ilişkin beklentileri gösteren PMI endeksi, Ağustos’ta 51,9 ile son 35 ayın 3. en düşük seviyesine, Çin’de ise endeks Agustos’ta 47,8 ile Mart 2009’dan beri en düşük seviyeye geriledi. Euro Bölgesinde ise 46,6 seviyesinde gerçekleşen endeks 7. ayda da daralmaya işaret etti. Ancak kötü gelen verilerin parasal destek beklentisiyle yükselen piyasalarda etkisi kısmi oldu.

Bu hafta piyasaların gündemini, global merkez bankalarının bir araya geldiği Fed’in Jackson Hole toplantısı oluşturuyor. Cuma günü gerçekleşecek toplantı, Fed Başkanı Ben Bernanke’nin Fed'in daha fazla gevşeme yönündeki isteğini dile getirmek için son iki yılda Jackson Hole'da yapılan toplantıları tercih etmiş olması nedeniyle de parasal genişlemeye dair umutları arttırdı. Toplantı öncesinde risk iştahının düşmesiyle dolar değer kazanırken LME bakır da yatırımcıların long pozisyonlarını kapatmalarıyla geriledi. Bu hafta bakır 7531-7635 $/ton bandında işlem gördü.

Önümüzdeki döneme bakacak olursak Eylül ayı piyasalar açısından oldukça yoğun geçecek. Yunanistan Troyka raporu, parasal genişleme beklentileri doğrultusunda ECB (6 Eylül) ve FED (12 Eylül) toplantıları ve ABD’de Ağustos ayına yönelik tarım dışı istihdam rakamı piyasalara yön verecek ana gelişmeler. 12 Eylül Almanya Anayasa Mahkemesinin ESM kararı da oldukça önemli çünkü ESM'nin devreye girmesinin gecikmesi İspanya ve İtalya faizlerinin bir süre daha yüksek seviyelerde kalmasına ve euro bölgesi üzerindeki karabulutların bir süre daha dağılmamasına neden olacak.
İndir

2012-33.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta veri açısından yoğun geçerken, piyasalarda risk alma iştahındaki iyileşme devam etti. Japonya ekonomisinin beklentilerin altında büyümesi hafta başında piyasalara kısmi satış getirse de, hafta ortasında ABD ve Euro Bölgesi tarafından gelen olumlu verilerle piyasalar toparlandı. LME Bakır hafta boyunca 7368-7554 $/ton bandında hareket etti. Bakır fiyatının 7550 $/ton seviyelerine yükselmesi ise haftanın en önemli gelişmelerinden olan Almanya başbakanı Merkel’in, Draghi’nin “euroyu korumak için ne gerekiyorsa yapılacak “açıklamasını desteklemesiyle oldu. Her ne kadar Merkel bu destek için daha fazla mali birlik şartını koşsa da, verdiği destek euroyu ve diğer riskli aktifleri destekledi.

Merkelin açıklamalarıyla desteklenen piyasalar haftaya artıda başladı. Bu hafta piyasaların gündemini oluşturan, FED’in 31 Ağustos-1 Eylül tarihinde gerçekleşen toplantısına ait tutanaklar ise dün açıklandı. Tutanaklarda birçok üyenin ekonomik veriler iyileşmeye işaret etmezse yakın zamanda ek parasal gevşemeye ihtiyaç duyulacağı görüşü ön plandaydı. Tutanaklar sonrasında parasal genişleme beklentilerinin artmasıyla birlikte dolarda düşüş yaşanırken, LME bakır 7705 $/ton ile 20 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Bu sabah Çin’de açıklanan ve resmi PMI verisi için öncü gösterge olarak izlenen Ağustos ayı HSBC Flash PMI imalat endeksinin dokuz ayın en düşük seviyesi olan 47,8’e gerilemesinin etkisi ise bakır üzerinde oldukça sınırlı oldu. LME Bakır hafta başından bu yana 7401-7705 $/ton bandında işlem görüyor.

Önümüzdeki günlerde piyasaları oldukça yoğun bir dönem bekliyor. ABD'de merkez bankası yetkililerini ve ekonomistleri bu ay sonunda bir araya getirecek olan Jackson Hole toplantısının piyasalar için katalizör niteliğinde olması beklenirken, bu toplantıyı 6 Eylül'deki Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve daha sonra Alman anayasa mahkemesinin euro bölgesi kurtarma fonuyla ilgili vereceği karar izleyecek. ABD’de Ağustos ayına yönelik açıklanacak tarım dışı istihdam rakamı ve 12-13 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek FED toplantısı ise piyasalara yön verecek ana gelişmelerden.
İndir

2012-32.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Global piyasalar, son dönemdeki yükseliş sonrasında özellikle Çin’den gelen zayıf dış ticaret verilerinin ardından geçtiğimiz haftayı küçük kayıplarla kapatmıştı. Bu haftaya ise, negatif verilerin gölgesinde satışlarla başlayan piyasalarda, mevsimsel olarak da durgun bir döneme girildiğinden dolayı oldukça sakin bir görüntü var.
Piyasalarda her ne kadar olumsuz verilerin yarattığı bir tedirginlik olsa da; Avrupa'nın borç krizini çözmek için daha fazla girişimde bulunacağı, ABD ve Çin'in ise büyümeyi destekleyici önlemler alacağı beklentisi, iyimser bir hava yaratıyor. Son 4 haftadır 7300-7600 $/ton bandında sıkışmış olan bakır, talebin azalacağı söylentileri ile zaman zaman gerilese de; düşük seviyeleri fiyatlamak isteyen yatırımcıların etkisi ile tekrar yükselişe geçiyor. Teknik olarak 7300-7600 $/ton bandını kırmadığı sürece konsolidasyon sürecinin devam etmesi bekleniyor. Bu noktaların kırılması halinde ise ilk etapta7200 ve 7800 $/ton noktaları hedef olacak.

Bu hafta açıklanacak önemli verilerden olan ABD enflasyon ve sanayi üretimi rakamları, yatırımcıları şaşırtmadı. Genel beklentilere yakın seviyelerde açıklanan rakamlardan sonra piyasalarda da önemli bir hareket görülmüyor. Bakır hafta başından bu yana işlem gördüğü 7360-7480 $/ton bandını henüz kırabilmiş değil. Ekonomik veri açısından haftanın geri kalanında Euro Bölgesi enflasyon rakamı ile ABD konut verileri ve güven endeksi değerleri takip edilebilir. Ayrıca Fed’in parasal genişlemeye gitmeme ihtimali riskli hisse senetleri, tahviller, para birimleri ve emtialar tarafından negatif olarak
fiyatlanmaya başlandığı için beklentilerden iyi gelebilecek ekonomik veriler Fed’i parasal genişleme konusunda daha esnek kılabilir.
İndir

2012-31.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Geride bıraktığımız hafta piyasaların öne çıkan gündem maddeleri Merkez Bankalarının para politikası toplantıları ve ABD istihdam verileri olurken, piyasalarda oldukça dalgalı bir seyir izlendi. Haftanın ilk iki işlem gününde olumsuz verilere rağmen piyasalar gelecek açıklamalara dair beklentilerle yükseldi. ABD Merkez Bankası FED, faizleri değiştirmediği toplantısında yeni bir parasal genişleme programı açıklamazken, bu konuya ilişkin net bir sinyal de vermemesi piyasalardaki iyimserlik havasını bozdu. ECB politika faizlerini %0,75’de tutarken, son rapor Başkan Draghi’nin 26 Temmuz’da “euroyu korumak için ne gerekiyorsa yapacağız” açıklamasının yarattığı doğrudan tahvil alım beklentilerini karşılayamadı. Bu beklenti piyasalarda önemli bir ralliye sebep olmuştu.

ABD’de Cuma günü açıklanan Temmuz ayı istihdam verisine göre tarım dışında istihdam edilenlerin sayısı 163.000 kişi artarak beklentileri (100.000) aştı. LME Bakır toplantılara ilişkin beklentilerle 7622$/ton’a kadar yükselirken, açıklamaların piyasadaki beklentileri karşılamamasıyla 7290 $/ton’a düştü. Ancak istihdam verisi sonrası toparlanarak haftayı 7425$/ton seviyesinde kapatmayı başardı.

Bu haftaya ise piyasalar beklenenden iyi gelen tarım dışı istihdam verisi ve Avrupalı yetkililerin krizin önüne geçecek girişimlerde bulunacakları beklentisinin güçlenmesiyle pozitif başladı. ABD borsaları ve Asya borsaları dün 3 ayın en yüksek seviyelerine, Avrupa borsaları ise 4 ayın en yüksek seviyelerine ulaştı. Yatırımcıların risk iştahının artmasıyla euro dün 1,2443 seviyesine kadar yükseldi. Haftaya 7435 $/ton seviyesinden başlayan LME Bakır yaklaşık %2 değer kazandı. Bugün ise %1,5 yükselerek 7600 $/tona ulaştı. Teknik olarak 7390 $/ton seviyesi destek, 7609 $/ton seviyesi ise direnç seviyesi olarak takip edilecek.

Bu hafta veri akışı açısından yoğun geçmeyecek ancak Perşembe günü Çin’de açıklanacak olan enflasyon ve sanayi üretimi verileri özellikle metallere olan talebin yönünün belirlenmesi açısından oldukça önemli.
İndir

2012-31.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Geride bıraktığımız hafta piyasaların öne çıkan gündem maddeleri Merkez Bankalarının para politikası toplantıları ve ABD istihdam verileri olurken, piyasalarda oldukça dalgalı bir seyir izlendi. Haftanın ilk iki işlem gününde olumsuz verilere rağmen piyasalar gelecek açıklamalara dair beklentilerle yükseldi. ABD Merkez Bankası FED, faizleri değiştirmediği toplantısında yeni bir parasal genişleme programı açıklamazken, bu konuya ilişkin net bir sinyal de vermemesi piyasalardaki iyimserlik havasını bozdu. ECB politika faizlerini %0,75’de tutarken, son rapor Başkan Draghi’nin 26 Temmuz’da “euroyu korumak için ne gerekiyorsa yapacağız” açıklamasının yarattığı doğrudan tahvil alım beklentilerini karşılayamadı. Bu beklenti piyasalarda önemli bir ralliye sebep olmuştu.

ABD’de Cuma günü açıklanan Temmuz ayı istihdam verisine göre tarım dışında istihdam edilenlerin sayısı 163.000 kişi artarak beklentileri (100.000) aştı. LME Bakır toplantılara ilişkin beklentilerle 7622$/ton’a kadar yükselirken, açıklamaların piyasadaki beklentileri karşılamamasıyla 7290 $/ton’a düştü. Ancak istihdam verisi sonrası toparlanarak haftayı 7425$/ton seviyesinde kapatmayı başardı.

Bu haftaya ise piyasalar beklenenden iyi gelen tarım dışı istihdam verisi ve Avrupalı yetkililerin krizin önüne geçecek girişimlerde bulunacakları beklentisinin güçlenmesiyle pozitif başladı. ABD borsaları ve Asya borsaları dün 3 ayın en yüksek seviyelerine, Avrupa borsaları ise 4 ayın en yüksek seviyelerine ulaştı. Yatırımcıların risk iştahının artmasıyla euro dün 1,2443 seviyesine kadar yükseldi. Haftaya 7435 $/ton seviyesinden başlayan LME Bakır yaklaşık %2 değer kazandı. Bugün ise %1,5 yükselerek 7600 $/tona ulaştı. Teknik olarak 7390 $/ton seviyesi destek, 7609 $/ton seviyesi ise direnç seviyesi olarak takip edilecek.

Bu hafta veri akışı açısından yoğun geçmeyecek ancak Perşembe günü Çin’de açıklanacak olan enflasyon ve sanayi üretimi verileri özellikle metallere olan talebin yönünün belirlenmesi açısından oldukça önemli.
İndir

2012-30.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Geçtiğimiz hafta piyasalar iki farklı görünüme sahne oldu. Haftanın ilk bölümünde başta İspanya olmak üzere Euro bölgesine ilişkin endişeler yeniden arttı. Ancak Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Mario Draghi’nin, euroyu korumak için ne gerekiyorsa yapılacağı açıklaması ve İspanya-İtalya devlet tahvillerinin doğrudan alınabileceğine ilişkin bir sinyal vermesi ile piyasalardaki hava hızlı bir şeklide pozitife döndü. Son 25 ayın en düşük seviyesi olan 1,2040’a kadar gerileyen Eur/Usd paritesi ise gelişmelere paralel olarak 1,2329 seviyesine kadar yükseldi. İspanya’ya ilişkin endişelerle 7344$/ton seviyesine kadar gerileyen LME Bakır, açıklamalar sonrası 7585$/ton seviyesine kadar yükseldi.

Haftanın bir diğer önemli gelişmesi ise PMI endeksleri ve ABD GSYİH büyümesi idi. Euro bölgesinde daralmaya işaret eden PMI verileri aynı seviyelerde seyrederken, ABD’de imalat sanayi büyümesi, uluslar arası talebin azalmasına bağlı olarak son 19 ayın en yavaş büyümesini gerçekleştirdi. ABD’nin GSYİH ikinci çeyrekte beklentilere paralel olarak %1,5 oranında büyüme kaydetti.

Açıklanan verilerdeki kötüleşmeye rağmen dünya borsalarında yükseliş devam ediyor. İşler kötüye gidince merkez bankaları tarafından kurtarılmaya alışık olan piyasalar bu haftaya FED ve ECB toplantıları öncesinde iyimser bir bekleyiş içinde başladı. Bernanke’nin 2010-2011 yıllarında yaptığı miktarsal genişlemelerin (QE1, QE2) ve Draghi’nin 2011 sonunda uyguladığı LTRO’nun tadı damağında olan piyasalar ekonomi cephesinden veya şirketlerden gelen kötü haberleri alım fırsatı olarak kullanıyor. Merkez bankalarının ekonomiye destek sağlamak için daha fazla girişimde bulunacağı beklentisiyle LME bakır da bugün yükseldi. Ancak yarın sabah Çin’de açıklanacak imalat verileri öncesinde yatırımcıların temkinli davranması nedeniyle yükseliş sınırlı kaldı.

Bakır, hafta başından bu yana 7501-7622$/ton bandında işlem görüyor. FED, 2 günlük toplantısına bugün başlarken ECB yetkilileri Perşembe günü biraraya gelecekler. Toplantıların yanı sıra veri akışı olarak da yoğun olan bu haftada Cuma günü ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi bakır fiyatının seyri açısından oldukça önem taşıyor. 7442$/ton seviyesi destek, 7695$/ton seviyesi ise direnç seviyesi olarak izlenebilir.
 

İndir

2012-30.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Geçtiğimiz hafta piyasalar iki farklı görünüme sahne oldu. Haftanın ilk bölümünde başta İspanya olmak üzere Euro bölgesine ilişkin endişeler yeniden arttı. Ancak Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Mario Draghi’nin, euroyu korumak için ne gerekiyorsa yapılacağı açıklaması ve İspanya-İtalya devlet tahvillerinin doğrudan alınabileceğine ilişkin bir sinyal vermesi ile piyasalardaki hava hızlı bir şeklide pozitife döndü. Son 25 ayın en düşük seviyesi olan 1,2040’a kadar gerileyen Eur/Usd paritesi ise gelişmelere paralel olarak 1,2329 seviyesine kadar yükseldi. İspanya’ya ilişkin endişelerle 7344$/ton seviyesine kadar gerileyen LME Bakır, açıklamalar sonrası 7585$/ton seviyesine kadar yükseldi.

Haftanın bir diğer önemli gelişmesi ise PMI endeksleri ve ABD GSYİH büyümesi idi. Euro bölgesinde daralmaya işaret eden PMI verileri aynı seviyelerde seyrederken, ABD’de imalat sanayi büyümesi, uluslar arası talebin azalmasına bağlı olarak son 19 ayın en yavaş büyümesini gerçekleştirdi. ABD’nin GSYİH ikinci çeyrekte beklentilere paralel olarak %1,5 oranında büyüme kaydetti.

Açıklanan verilerdeki kötüleşmeye rağmen dünya borsalarında yükseliş devam ediyor. İşler kötüye gidince merkez bankaları tarafından kurtarılmaya alışık olan piyasalar bu haftaya FED ve ECB toplantıları öncesinde iyimser bir bekleyiş içinde başladı. Bernanke’nin 2010-2011 yıllarında yaptığı miktarsal genişlemelerin (QE1, QE2) ve Draghi’nin 2011 sonunda uyguladığı LTRO’nun tadı damağında olan piyasalar ekonomi cephesinden veya şirketlerden gelen kötü haberleri alım fırsatı olarak kullanıyor. Merkez bankalarının ekonomiye destek sağlamak için daha fazla girişimde bulunacağı beklentisiyle LME bakır da bugün yükseldi. Ancak yarın sabah Çin’de açıklanacak imalat verileri öncesinde yatırımcıların temkinli davranması nedeniyle yükseliş sınırlı kaldı.

Bakır, hafta başından bu yana 7501-7622$/ton bandında işlem görüyor. FED, 2 günlük toplantısına bugün başlarken ECB yetkilileri Perşembe günü biraraya gelecekler. Toplantıların yanı sıra veri akışı olarak da yoğun olan bu haftada Cuma günü ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi bakır fiyatının seyri açısından oldukça önem taşıyor. 7442$/ton seviyesi destek, 7695$/ton seviyesi ise direnç seviyesi olarak izlenebilir.
 

İndir

2012-30.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Geçtiğimiz hafta piyasalar iki farklı görünüme sahne oldu. Haftanın ilk bölümünde başta İspanya olmak üzere Euro bölgesine ilişkin endişeler yeniden arttı. Ancak Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Mario Draghi’nin, euroyu korumak için ne gerekiyorsa yapılacağı açıklaması ve İspanya-İtalya devlet tahvillerinin doğrudan alınabileceğine ilişkin bir sinyal vermesi ile piyasalardaki hava hızlı bir şeklide pozitife döndü. Son 25 ayın en düşük seviyesi olan 1,2040’a kadar gerileyen Eur/Usd paritesi ise gelişmelere paralel olarak 1,2329 seviyesine kadar yükseldi. İspanya’ya ilişkin endişelerle 7344$/ton seviyesine kadar gerileyen LME Bakır, açıklamalar sonrası 7585$/ton seviyesine kadar yükseldi.

Haftanın bir diğer önemli gelişmesi ise PMI endeksleri ve ABD GSYİH büyümesi idi. Euro bölgesinde daralmaya işaret eden PMI verileri aynı seviyelerde seyrederken, ABD’de imalat sanayi büyümesi, uluslar arası talebin azalmasına bağlı olarak son 19 ayın en yavaş büyümesini gerçekleştirdi. ABD’nin GSYİH ikinci çeyrekte beklentilere paralel olarak %1,5 oranında büyüme kaydetti.

Açıklanan verilerdeki kötüleşmeye rağmen dünya borsalarında yükseliş devam ediyor. İşler kötüye gidince merkez bankaları tarafından kurtarılmaya alışık olan piyasalar bu haftaya FED ve ECB toplantıları öncesinde iyimser bir bekleyiş içinde başladı. Bernanke’nin 2010-2011 yıllarında yaptığı miktarsal genişlemelerin (QE1, QE2) ve Draghi’nin 2011 sonunda uyguladığı LTRO’nun tadı damağında olan piyasalar ekonomi cephesinden veya şirketlerden gelen kötü haberleri alım fırsatı olarak kullanıyor. Merkez bankalarının ekonomiye destek sağlamak için daha fazla girişimde bulunacağı beklentisiyle LME bakır da bugün yükseldi. Ancak yarın sabah Çin’de açıklanacak imalat verileri öncesinde yatırımcıların temkinli davranması nedeniyle yükseliş sınırlı kaldı.

Bakır, hafta başından bu yana 7501-7622$/ton bandında işlem görüyor. FED, 2 günlük toplantısına bugün başlarken ECB yetkilileri Perşembe günü biraraya gelecekler. Toplantıların yanı sıra veri akışı olarak da yoğun olan bu haftada Cuma günü ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi bakır fiyatının seyri açısından oldukça önem taşıyor. 7442$/ton seviyesi destek, 7695$/ton seviyesi ise direnç seviyesi olarak izlenebilir.
 

İndir

2012-29.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Global ekonomik büyümenin zayıflamasıyla birlikte, “büyümeye-duyarlı” varlıklardan olan bakır, alüminyum ve petrol gibi emtiaların fiyatlarında Mart ayı başından itibaren zayıflama başlamıştı. Bu durum Mayıs başında yeni bir satış dalgasıyla sürmüş ve Haziran sonuna kadar devam etmişti. Son bir ayda görülen hafif toparlanmalara rağmen Mart başındaki seviyelere göre bakır yaklaşık %11 oranında değer kaybetti.

Geçtiğimiz hafta 7530-7815 $/ton bandında işlem gören bakır fiyatındaki dalgalanmalara yine Merkez Bankalarından gelecek parasal genişleme beklentileri ve borç krizine yönelik endişeler yön verdi. Çin ve ABD merkez bankalarının parasal genişlemeyi sürdüreceği beklentisiyle haftanın ilk 4 iş gününde piyasalar yatay-yukarı bir seyir izledi. Ancak Cuma günü, İspanya’nın bir mali kurtarma programına mecbur kalacağı yönündeki endişelerle piyasalar değer kaybetti. Yunanistan’ın ise mali yardımın öngördüğü koşulları yerine getirme ihtimalinin zayıf olması, Yunanistan’a yardımların kesileceği yönünde görüşlere yol açtı. Euro Bölgesi borç krizinin derinleşmesiyle euro, dolar karşısında değer kaybederek iki yılın en düşük seviyelerini gördü.

Bu haftaya ise piyasalar Çin’de açıklanan öncü imalat PMI verisiyle başladı. Temmuz’da 49,5 ile Şubat’tan beri görülen en yüksek seviyede açıklanan verinin yükselişe rağmen 50 psikolojik seviyesinin altında devam etmesi daralmanın sürdüğünü gösteriyor. İspanya’nın 10 yıllık borçlanma primlerinin %7,6’ya kadar çıkarak rekor kırmasına rağmen, PMI verisi piyasalarda hafif rahatlama yarattı. Ancak dün seans sonrası açıklanan Apple finansallarının beklentilerin altında kalmasıyla Çarşamba sabahı piyasalar satıcılı bir seyir izliyor.

Bu hafta 7345-7585 $/ton bandında işlem gören LME bakır için 7219 $/ton destek, 7564-7627 $/ton seviyeleri direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Haftanın geri kalanında ise 27 Temmuz’da açıklanacak ABD büyüme rakamı fiyatın seyri açısından önem arz ediyor.

İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (15.08.2022) USD: 17,9689 - EUR: 18,502 - GBP: 21,8895 Fixing Kurları (14.08.2022) USD: 18,124 - EUR: 18,6641 - GBP: 22,0787 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0298 - GBP / USD: 1,2182