Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2012-21.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta eur/usd paritesi ve borsalar gerilemeye devam etti, destek seviyelerinden gelen alımlar zayıf kaldı. Lme bakır 7503-7816 $/ton bandında işlem gördü ve haftayı 7627 $/ton seviyesinden kapattı. Eur/Usd paritesi ise 1,2514 ile yılın en düşük seviyelerine kadar geriledi.

G-8 liderlerinin ABD’de yaptıkları zirvede, Yunanistan’ın euro bölgesinde kalmasını desteklemeleri, küresel ekonomiyi canlandırmak için gereken önlemleri almayı kararlaştırmaları ve Çin başbakanının büyümenin yeni önlemlerle destekleneceği yönündeki açıklamaları piyasada kısa süreli iyileşme sağladı. Lme bakır metallere olan talebin artacağı beklentisiyle yükseldi. Ancak Çin’in büyüme tahminini % 8,4’den % 8,2’ye revize etmesi, ekonomideki yavaşlamanın küresel metal talebini vuracağı endişesiyle bakırın yönünün tekrar negatife çevrilmesine neden oldu.

Almanya ve Çin’de açıklanan zayıf PMI verileri ve AB liderler zirvesinde ortak euro-tahvil ihracı konusunda, Almanya’nın muhalefeti nedeniyle anlaşma sağlanamaması ortak siyasi iradenin eksikliği olarak yorumlanması da piyasanın negatif seyrine katkıda bulundu.

Lme bakır bu haftaya Yunanistan’a dair olumlu beklentilerle alıcılı başladı. Yunanistan’da yapılan anketlerin muhafazakar partilerin önde gittiğini göstermesinin ardından, Atina’nın tasarruf tedbirlerini kabul edip eurodan çıkmayacağı beklentisi ile haftanın ilk işlem gününde Lme bakır yaklaşık %1,5 yükseldi. Fakat fiyatlardaki yükseliş kısa soluklu oldu. Euro Bölgesinin bir diğer sorunlu ülkesi İspanya’nın borçlanma risk priminin yükselmesi ve Çin’in net bir şekilde büyümeyi destekleyici bir canlandırma programının olmadığı açıklamalarıyla Lme bakır, son 2 işlem gününde değer kaybetti.

Bugün yaklaşık % 2 değer kaybıyla yılın minimum noktası olan 7481 $/ton seviyesine kadar inen Lme bakır için 7380 $/ton destek 7670 $/ton ise direnç seviyesi olarak izlenebilir. Eur/Usd paritesi ise,
1,24 seviyesini de kırarak son 2 yılın dip seviyesini gördü.
İndir

2012-20.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta Yunanistan’a ilişkin gelişmelerin yanı sıra Çin, ABD ve Euro Bölgesinde açıklanan olumsuz makro verilerin etkisiyle, piyasalar değer kaybetti. Kurlar ve riskli aktif varlıkların fiyatlarında önemli dalgalanmalar yaşandı.

Yunanistan’da hükümet kurulamazken, 17 Haziran’da yeni seçime gidilmesine karar verildi. Seçime kadar ki süre zarfında kurtarma paketini desteklemeyen sol partilerin güç kazanacağı, Yunanistan’ın tek para birimi eurodan çıkıp drahmiye döneceğine dair endişeler tedirginliği arttırdı. Fitch Yunanistan’ın Euro Bölgesinde kalabilmesi için gereken politik desteğin sağlanamaması üzerine, Yunanistan’ın kredi notunu bir kademe düşürdü. EUR/USD paritesi değer kaybederek 1,2643 ile 4 ayın en düşük seviyelerine geriledi. Paritede Mayıs başından bu yana ortalama % 4,5 kayıp gerçekleşti. Güçlenen dolar karşısında Lme bakır da hafta genelinde %5 değer kaybetti.

Önümüzdeki dönemde de en büyük risk, Yunanistan’ın yeni seçimlerde hükümeti kuramaması ya da bütçe açığını azaltmaya yönelik reformları desteklemeyen bir hükümet kurması olacaktır. Hükümet reformları desteklemezse kamu borçlarını ödeyemeyip temerrüde düşmesi kaçınılmaz olacak, Yunanistan’ın euroyu terk ederek drahmiye dönecektir.

Bu haftanın ilk işlem gününe olumlu haberlerle başlayan piyasalar alıcılı seyrini sürdürüyor. Sanayileşmiş ülkelerin (G8) liderlerinin hafta sonunda ABD'de yaptıkları zirvede liderlerin Yunanistan'ın euro bölgesinde kalmasını desteklemeleri ve küresel ekonomiyi canlandırmak için gereken önlemleri almayı kararlaştırmaları piyasada iyileşme sağladı. Parite önemli direnç seviyesi olan 1,2850’yi kıramasa da açıklamalar sonrası yükseldi. Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun büyümenin yeni önlemlerle destekleneceği yönündeki açıklaması da olumlu havaya katkı sağlayan bir diğer unsur oldu. Çin’de büyümenin desteklenmesi, bakıra yönelik talebin artacağı beklentilerini güçlendirdi.

Lme bakır, bu haftanın ilk işlem gününde %1,5 değer kazandı. Bugün yatay seyir izleyen bakır için 7625 $/ton destek ve 7833 $/ton direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Şanghay’da stokların 4 ayın en düşük seviyesine gelmesi, Lme’de ise stokların 8 aydır düşüş trendinde olması bakır fiyatlarındaki düşüşü sınırlandırabilir. Yarın gerçekleştirilecek AB liderler zirvesi ve 24 Mayıs sabahı Çin’de açıklanacak imalat endeksi ise piyasaların seyri açısından önem arz ediyor.
İndir

2012-19.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta özellikle Euro bölgesine ilişkin endişeler ön plandaydı. Fransa ve Yunanistan’da yapılan seçimlerin ardından petrolden borsalara kadar bütün riskli varlıklarda düşüş gerçekleşti. Cuma günü JP Morgan’ın yanlış hedging stratejileri nedeniyle milyarlarca dolarlık zarar açıklamasının ardında finans hisseleri başta olmak üzere endekslerde kayıplar arttı. Lme bakır hafta genelinde yaklaşık %4’lük kayba uğradı.

Bu haftaya ise piyasalar Çin Merkez Bankası’nın hafta sonunda bankaların zorunlu karşılık oranlarını 50 baz puan indirerek %20’ye çekmesi haberi ile başladı. Ancak baz puan indirimi piyasaları destekleyemedi. Çin’in para politikasını gevşetme amaçlı girişiminin, ülke ekonomisine dair endişeleri arttırmasıyla yeni haftanın ilk işlem gününde aşağı yönlü seyir vardı. Ayrıca Fransa'da yeni sosyalist lider Hollande'ın tasarılarının, Merkel'in karşı çıktığı politikaları öngörmesi piyasalardaki tedirginliği arttırdı.

Uzunca bir süredir ekonomik krizle baş etmeye çalışan Yunanistan ise, bu sefer de siyasi krizle mücadele etmeye başladı. Yapılan seçim sonucunda parti liderlerinin koalisyon konusunda anlaşamadığı Yunanistan’da hükümet kurulamadı ve 17 Haziran’da gerçekleşecek ikinci seçime kadar geçici hükümet kurulmasına karar verildi. Ancak yeni gelecek hükümetin kurtarma paketlerini desteklemeyeceği ve Yunanistan’ın eurodan çıkacağı endişesiyle piyasalar kan kaybederken; Euro, 4 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Euro Bölgesi tarafında, Yunanistan’a ek olarak İspanya ve İtalya’da tedirginliği arttırıyor. Moody’sin 26 İtalyan bankasının notunu düşürmesi sonrasında dün yaşanan satışlara bağlı olarak İtalya 5 yıllık bono getirileri 31 Ocak’tan bu yana ilk defa %5 seviyesini görürken; İspanya 10 yıllıkları % 6,3 seviyesine yükseldi. Bu nedenle yarın gerçekleşecek İspanya ihaleleri piyasalar açısından önem arz edecek.

Paritedeki değer kaybıyla birlikte Lme bakır da bu hafta başından itibaren yaklaşık %5 değer kaybı yaşandı. 7682 $/ton seviyesindeki güçlü desteğin kırılmasıyla fiyatının 7625 $/ton seviyesine kadar geriledi. Bir sonraki destek noktası ise 7370 $/ton olarak kabul ediliyor.
İndir

2012-18.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geçtiğimiz haftanın önemli gündem maddelerinden birisi olan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günü yaptığı toplantı sonrasında politika faizini %1’de bıraktığı açıklandı. Başkan Draghi’nin parasal desteğe ilişkin bir işaret vermemesi ve ekonomide hala aşağı yönlü riskler olduğunu belirtmesi üzerine EUR/USD paritesi geriledi. Paritedeki gerilemeye paralel olarak LME bakır da değer kaybetti. Emtia fiyatları yılın ilk çeyreğinde ECB’nin LTRO ihalelerinin ve ABD’de makro verilerdeki iyileşmenin etkisiyle hızlı yükselişler kaydetmişti. İkinci çeyrekte bu faktörlerin ortadan kalkmaya başlamasıyla birlikte görülen kar satışları da fiyatlardaki gerilemede etkili oluyor. Emtia ve hisse senetlerinden çıkan fonların ise yatırımcıların güvenli liman arayışı nedeniyle ABD ve Almanya tahvillerine gittiği görülüyor.

Cuma günü ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisi Nisan ayında 115.000 kişi artarak piyasa beklentisi olan 170.000 kişinin çok altında kaldı. Veri sonrası değer kaybeden ABD borsalarını izleyen Lme bakır da haftanın en düşük seviyesi olan 8146 $/ton seviyesinin hafif üzerinde 8194 $/ton seviyesinden haftayı kapattı. Haftalık değerlendirmede ise yaklaşık % 4 oranında kayıp yaşadı.

Global piyasalar bu haftaya ise, hafta sonu yapılan siyasi seçimlerin sonuçlarının etkisiyle başladı. Londra Metal Borsası’nın bankalar tatili nedeniyle işlem görmediği ilk işlem gününde piyasada satışlar hâkimdi. Asya seansında 1,300 destek seviyesinin altına gerileyen EUR/USD paritesi, Avrupa seansının açılmasıyla hafif yükseliş gösterdi. Fransa’da Sosyalist lider François Hollande, Nicolas Sarkozy’yi geride bıraktı. Hollande’in tasarısı Merkel’in karşı çıktığı yüksek vergi, bütçe açığı azaltmalarının ertelenmesi ve harcamaların arttırılması gibi hamleleri içeriyor. Yunanistan’da ise hiçbir parti tek başına iktidar olmak üzere oy çoğunluğunu sağlayamadı. Kurulacak bir koalisyon hükümeti için yalnızca üç günlerinin olması ve ikinci en fazla oyu alan Syriza’nın pakete tamamen karşı olması durumu kritikleştirirken; EURUSD için de negatif bir durum oluşturuyor. Koalisyonun kurulamaması koşulunda en erken 10 Haziran’da bir seçim yapılabilecek ki, bu da belirsizlik durumunun 1 ay daha sürmesine neden olacağından paritede aşağı yönlü hareket beklenebilir (ilk destek 1,2920). Seçim sonrasında Yunanistan borsası %7’nin üzerinde kayıp yaşamış durumda.

Metal tarafında dün tatil nedeni ile işlem görmeyen Lme bakır, bugün 8259 $/tondan işlem görmeye başlasa da; Euro’daki değer kaybını takip ederek 8120 $/ton civarına geriledi. Fiyatları etkileyebilecek ekonomik veri takvimine göre, hafta genelinde ABD’de tüketici güven endeksi ve ÜFE rakamları, Avrupa tarafında ise bölge genelinde açıklanacak sanayi üretim rakamları takip edilecek. Çin’de ise açıklanacak ithalat, ihracat rakamları, sanayi üretimi ve enflasyon bakırın seyri açısından oldukça önemli.
İndir

2012-17.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Merkez Bankası kararları, şirket bilançoları, makro veriler ve siyasi gelişmelerin yön verdiği yoğun gündemli bir hafta geride kaldı. Apple’ın beklentilerin üzerinde açıklanan finansalları ve Fed faiz toplantısı sonrası Bernanke’nin parasal genişleme beklentilerini güçlendiren açıklamalarıyla, ABD borsaları öncüğünde Lme bakır da işlem gördüğü dar banttan çıkıp 8350 $/ton seviyelerine yükseldi. Bernanke, ülkede izlenen politikanın doğru noktada olduğunu, ancak yine de ekonomide ihtiyaç olduğunun görülmesi halinde Fed’in borçlanma maliyetlerinin aşağı çekilmesi için “yeni tur tahvil alımlarını başlatmakta tereddüt etmeyeceğini” söyledi. S&P’nin İspanya’nın notunu A’dan BB+’ya iki kademe düşürmesi ise Cuma günü piyasalarda olumsuz hava yarattı. Euro Bölgesi krizine dair endişelerin artmasıyla Lme bakır hafif gerilese de; haftalık kapanışta güçlü kalmayı başardı.

Bu haftaya İspanya GSYİH verisi ile baskı altında başlayan Avrupa piyasalarının çoğu dün tatil nedeni ile kapalıydı. İspanya’da birinci çeyrekte %-0,3 daralmaya işaret eden İspanya ekonomisi resesyona girdiğini teyit etti. Çin’de dün açıklanan Nisan ayı resmi PMI verisinin 53,3’e yükselmesin ardından bugün açıklanan HSBC PMI endeksinin 49,3’e yükselmesi, sert düşüş endişelerini dengeleyerek piyasada olumlu etki yarattı. Fakat bugün ABD'de açıklanan özel sektördeki istihdam artışının Nisan'da 119.000 olarak açıklanması (beklenti 177.000 kişi idi) piyasaların yönünü negatife çevirdi. Lme bakır da bugün yaklaşık %1,4’lük kayıp yaşadı. Teknik olarak 8237 $/ton destek, 8455 $/ton ise direnç seviyesi olarak izlenebilir.

Bu hafta Avrupa tarafında politik gelişmeler ön planda olabilir. Yunanistan ve Fransa’daki seçimler (6 Mayıs) takip edilecek. Fransa’daki seçimler sonrası Merkel ve Hollande işbirliğine yönelik gelişmeler ön planda. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın yarınki faiz toplantısı ve sonrasında Başkan Draghi’den gelecek açıklamalar ile Cuma günü duyurulacak olan ABD tarım dışı istihdam rakamı da önemli gündem maddelerinden olacaktır.
İndir

2012-16.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Geçtiğimiz hafta İspanya ve İtalya faizlerinde yaşanan yükseliş ve Fransa’nın notunun indirileceğine dair spekülasyonlar piyasaları tedirgin etti. ECB’nin LTRO ihaleleriyle likidite sıkışıklığını gidermesinin piyasalara olumlu etkileri azalmaya başladı. İspanya’da yüksek kamu borcu, düşük büyüme ve bankacılık sektöründeki problemlerin çözümüne dair açıklanan önlemlerin piyasaları tatmin etmemesi sonucu 10 yıllık bono getirileri %6’nın üzerini gördü. İtalya getirileri de 2 ay sonra ilk defa %5,75 seviyelerine kadar yükseldi. Getirilerdeki yükseliş Euro Bölgesi borç krizinin yeniden alevlendiği endişesini de beraberinde getirdi. Yükselen tansiyona rağmen hafta içerisinde gerçekleşen ihalelerde borçlanma hedefleri gerçekleştirildi.

ABD tarafında ise hafta genelinde açıklanan makro veriler olumsuzdu. Perakende satışlar, sanayi üretimi, konut satışları ve işsizlik maaşı başvuruları, ABD’de son dönemde gerçekleşen iyileşme işaretlerinin sorgulanmasına neden oldu. Öte yandan, ABD’de açıklanan ilk çeyrek bilançoları ise olumlu geldi. S&P 500 içerisinde yer alan şirketlerden 85’i sonuç açıklarken, bunların %82’si beklentilerin üzerine çıktı.

Lme bakır, haftaya 7975$/ton seviyesinden işlem görerek başladı ve genel olarak yatay bir seyir izledi. Cuma günü gelen, Japonya’da otomotiv sektöründeki iyileşmeyle bakır tel ve kablo sevkiyatlarının arttığı haberinin ardından %2 yükseliş kaydetti. Hafta boyunca 7885-8218 $/ton bandında işlem gördü. Hisse senedi piyasalarına benzer şekilde metal piyasalarının gündeminde de Euro Bölgesi borç krizi vardı.

Bu hafta ise dün Avrupa ve Çin’de açıklanan PMI endeksleri ön plandaydı. Euro bölgesi PMI imalat endeksi Nisan ayına yönelik ilk rakamlarda beklentilerin de oldukça altında kalarak 46,0 seviyesine geriledi ve piyasalarda baskı yarattı. (beklenti:48,1 önceki:47,7). Çin’de ise resmi PMI verisi için öncü gösterge olarak izlenen HSBC PMI endeksi 48,3’den 49,1 seviyesine yükselirken; üç aylık ortalama 49,0 seviyesinde kaldı. Nisan ayında son iki ayın üzerine çıkan endeks daha önce ekonomiyi desteklemeye yönelik alınan önlemlerin çalışmaya başladığı ve sert düşüş endişelerini azaltabileceği yönünde değerlendirilebilir. Çin’de zorunlu karşılık oranlarında indirim beklentileri ise hala devam ediyor.

Euro bölgesi PMI endeksi ile birlikte Hollanda'da azınlık hükümetinin düşmesi ve Fransa'daki seçimlerin birinci turunda Sarkozy'nin yenilgiye uğraması negatif hava yarattı. Piyasalarda bugün seans sonrası açıklanacak Apple bilançosu bekleniyor. Hafta genelinde ise bugün başlayan ve 2 gün sürecek olan Fed faiz toplantısı ana gündem maddesi. İtalya’da Cuma günü gerçekleşecek ihalelerden gelecek sonuçlarda piyasalar açısından oldukça önemli.

Avrupa tarafındaki cansız ekonomik veriler, Çin’in yüksek stokları ve metallere olan talebin azalacağı endişesine rağmen paritedeki yükselişin etkisinde Lme bakır bugün yaklaşık % 1 artış gösterdi.
7977 $/ton destek, 8218 $/ton direnç seviyeleri olarak izlenebilir.
İndir

2012-15.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

Uluslararası piyasalarda geçen hafta, İspanya ve İtalya borçlanma maliyetlerindeki artışla birlikte Euro Bölgesi borç krizinin bu iki ülkeye yayılacağı ve Çin ekonomisinin yavaşladığına yönelik endişeler ön plana çıktı.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’de açıklanan zayıf ithalat rakamları ve enflasyonun yükselmesi güçlü ihracat performansına rağmen yavaşlama endişelerini arttırarak satışlara yol açtı. Ancak bilanço dönemine yapılan güçlü girişin etkisiyle ABD endeksleri beş gün süren kayıplardan sonra geçtiğimiz hafta Çarşamba günü yükseldi fakat yükseliş kısa süreli oldu. Çarşamba günü Asya seansında %8,1 olarak açıklanan Çin’in büyüme rakamının, beklentilerin (%8,3) altında ve son 3 yılın en düşük seviyesinde kalmasıyla piyasalar tekrar satışa yöneldi. Cuma günkü düşüşle ABD borsaları Kasım’dan bu yana görülen en kötü iki haftayı geride bıraktı. Avrupa tarafında ise İspanya ve İtalya’nın borçlanma maliyetlerindeki artış Euro Bölgesi ekonomisinin kırılganlığıyla ilgili endişeleri arttırdı.

Bu haftanın ilk işlem gününde İspanya’nın CDS’lerinin artması ve ABD’de tüketici güveninin düşmesinin ardından Asya borsaları iki haftanın en sert düşüşünü kaydetti. Ancak ABD’de açıklanan perakende satışlar verisi, piyasalardaki kan kaybını hafifletirken; İspanya’nın borçlanma ihalesinde de tahvil faizlerinin düşmesiyle piyasalar alışa geçti. ABD borsaları günü %1,5’in üzerinde kazançlarla kapattı. Şimdi piyasalarda İspanya’nın bugün düzenlenecek olan 2 ve 10 yıllık bono ihaleleri bekleniyor.

Geçen hafta beklenenden zayıf gelen Çin’in büyüme rakamının ardından Çin’in metallere olan talebinin zayıflayacağı endişesiyle LME bakır Cuma günü yaklaşık %3 düşüş gösterdi ve 8000 $/ton psikolojik desteğini kırdı. 7885 $/ton seviyelerine kadar gerileyen bakır, dün beklentilerin üzerinde gelen bilanço açıklamaları, İspanya’ya dair endişelerin azalması ve Almanya tüketici güveninin artmasıyla yükseldi. Fiyatın yükselmesinde düşen stok miktarları da etkili oldu, 3 aylık bazda backwardation $125’a kadar yükseldi. Finacial Times, Şili’li bakır devi Codelco’nun, müşterilerden gelen yoğun talebi karşılamak için dışarıdan yüksek miktarlarda bakır satın aldığı haberine yer verdi. LME bakır stoklarında düşüşün devam etmesi FT haberini doğrular nitelikte.

Güney Kore Merkez Bankası’nın önümüzdeki 3 ay içerisinde 300 milyon dolarlık Çin hisse senedi alımı yapacağı haberi Çin hisse senetlerinin ve Şanghay bakırın fiyatını yükseltti; bu durum traderlara Şanghay’da satıp Londra’da almak için arbitraj penceresi açtı.
İndir

2012-14.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

ABD ve Çin’den gelen güçlü imalat verileri, dünya borsalarının yılın ikinci çeyreğine alımla başlamasını sağladı. Fed’in toplantı tutanakları sonrasında mevcut durumda yeni parasal genişlemeye ihtiyaç olmadığı açıklaması piyasalardaki alım iştahını düşürse de; endeksler kısmen güçlü kalmayı başardı. ABD ve Avrupa borsalarının Good Friday tatili nedeniyle kapalı olduğu Cuma gününde ABD tarım dışı istihdam verisi açıklandı. Beklentilerin çok altında gelen veri pazartesi ABD borsalarının çalışmasıyla fiyatlanmaya başladı ve endekslerde %1,5 oranında kayıplar gerçekleşti. Fed başkanı Ben Bernanke’nin zayıf gelen tarım dışı istihdam verisinden sonra merakla beklenen konuşmasında yeni bir niceliksel genişleme veya para politikasına dair herhangi bir açıklamada bulunmaması, risk iştahında azalmaya neden oldu.

Avrupa Borsaları Paskalya tatili nedeniyle bu hafta Salı günü açıldı. LME Bakır, kötü gelen istihdam verisi, Çin’in beklentiler üzerinde gerçekleşen enflasyon oranı ve yine Çin’in bakır ithalatında Mart ayında %4,6 düşüş gerçekleşmesinin etkisiyle ilk işlem gününde % 4 kayıp yaşadı. 200 günlük ortalamasının da altına gerileyen bakır için 8000 $/ton kritik destek seviyesi olarak izleniyor. Bu seviyenin kırılması durumunda teknik olarak sonraki hedefi 7800-7900 $/ton aralığı olabilir.

Avrupa'daki borç sorununa ilişkin endişeler yeniden gündeme gelmeye başladı. İspanyanın 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık %6 ile 4,5 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Avrupa’da hisse senetleri iki ayın en düşük seviyesine geriledi. Tahvil faizlerinde yükselişe neden olan bu endişelerin daha fazla kayıplara da neden olabileceği düşünülüyor. İtalya Borsası piyasalardaki kaygılar nedeniyle dün yaklaşık %5 oranında değer kaybetti.

ABD’de Alcoa finansalları ile başlayan birinci çeyrek bilanço sezonu piyasaların bu haftaki seyri için belirleyici olacak. Cuma günü ise $1,15 kar açıklaması beklenen JP Morgan bilançosu izlenecek. Bugün TSİ 21:00’da ABD Beige Book raporu açıklanacak. Perşembe günü ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları, Cuma günü ise ABD TÜFE verisi, ABD Tüketici Güveni ve Çin’de büyüme verisi bu haftanın önemli verileri olarak takip edilecek.İndir

2012-12.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geçtiğimiz haftaya Çin’e dair ekonomik kaygılar nedeniyle temkinli başlayan piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke'nin ülkede işsizlik oranının azalması için destekleyici para politikaları uygulamaya devam edeceklerini açıklamasının yeni bir parasal genişleme programı uygulanacağı yönündeki beklentileri desteklemesiyle yükseldi. Açıklamanın ardından üç büyük ABD endeksi %1’in üzerinde yükseliş kaydetti. ABD’de beklentilerin altında gelen Şubat ayı dayanıklı mal sipariş verileri, Bernanke’nin açıklamaları ile yaratılan olumlu havanın kısa süreli kaybolmasına neden olsa da; ABD borsaları, Cuma günkü yükselişle son 2 yılın en iyi çeyreğini geride bırakmış oldu.

Avrupalı liderlerin Cuma günü Danimarka’nın Kopenhag kentinde gerçekleştirdikleri toplantı sonucunda 2013 ortasına kadar kurtarma fonları EFSF ve ESM’nin toplam büyüklüğünün 800 milyar euro’ya ulaşacağı, (geçici ve kalıcı fonun birleştirilmesi) gerekli durumlarda 940 milyar euroya kadar çıkabileceği belirtildi. Avusturya Maliye Bakanı Maria Fekter, yaptığı açıklamada bu tutarın 500 milyar euroluk bölümünün kalıcı kurtarma fonundan (ESM), 200 milyar euroluk bölümünün geçici kurtarma fonundan (EFSF), 53 milyar euronun ise devletlerarası ikili krediler yoluyla sağlanacağını ifade etti. Yine borç krizi ile mücadele için kurulan acil müdahale fonundan (EFSM) ise 49 milyar euro sağlanacağı açıklandı.

Pazar günü ise Çin’de açıklanan Mart ayı resmi PMI verisi 51’den 53,1’e yükselerek son 11 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Çin’e dair endişelerin azalmasıyla bu hafta piyasalar alıma geçti. Haftanın ilk işlem gününde Avrupa tarafından gelen olumlu PMI verilerine ek olarak ABD ISM imalat verisinin de beklentilerin üzerinde açıklanması, piyasalardaki iyimser havayı destekledi. Verilerin etkisiyle pazartesi gününü %2,3 kazançla kapatan Lme Bakır, dün akşam Fed'in Mart'taki toplantıya ait tutanaklarda ekonomiye daha fazla destek sağlanması konusunda daha az eğilimli olduğunu ortaya koymasıyla düştü.

Lme Bakır için 8440 $/ton destek seviyesi, 8655 $/ton ise direnç seviyesi olarak izlenebilir. Borsaların Cuma günü Good Friday tatili, 9 Nisan’da ise Paskalya tatili nedeniyle kapalı olacak olması bu hafta işlem hacminin zayıf, volatilitenin ise yüksek olmasına yol açabilir.
  

İndir

2012-13.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER  

Geçtiğimiz haftaya Çin’e dair ekonomik kaygılar nedeniyle temkinli başlayan piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke'nin ülkede işsizlik oranının azalması için destekleyici para politikaları uygulamaya devam edeceklerini açıklamasının yeni bir parasal genişleme programı uygulanacağı yönündeki beklentileri desteklemesiyle yükseldi. Açıklamanın ardından üç büyük ABD endeksi %1’in üzerinde yükseliş kaydetti. ABD’de beklentilerin altında gelen Şubat ayı dayanıklı mal sipariş verileri, Bernanke’nin açıklamaları ile yaratılan olumlu havanın kısa süreli kaybolmasına neden olsa da; ABD borsaları, Cuma günkü yükselişle son 2 yılın en iyi çeyreğini geride bırakmış oldu.

Avrupalı liderlerin Cuma günü Danimarka’nın Kopenhag kentinde gerçekleştirdikleri toplantı sonucunda 2013 ortasına kadar kurtarma fonları EFSF ve ESM’nin toplam büyüklüğünün 800 milyar euro’ya ulaşacağı, (geçici ve kalıcı fonun birleştirilmesi) gerekli durumlarda 940 milyar euroya kadar çıkabileceği belirtildi. Avusturya Maliye Bakanı Maria Fekter, yaptığı açıklamada bu tutarın 500 milyar euroluk bölümünün kalıcı kurtarma fonundan (ESM), 200 milyar euroluk bölümünün geçici kurtarma fonundan (EFSF), 53 milyar euronun ise devletlerarası ikili krediler yoluyla sağlanacağını ifade etti. Yine borç krizi ile mücadele için kurulan acil müdahale fonundan (EFSM) ise 49 milyar euro sağlanacağı açıklandı.

Pazar günü ise Çin’de açıklanan Mart ayı resmi PMI verisi 51’den 53,1’e yükselerek son 11 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Çin’e dair endişelerin azalmasıyla bu hafta piyasalar alıma geçti. Haftanın ilk işlem gününde Avrupa tarafından gelen olumlu PMI verilerine ek olarak ABD ISM imalat verisinin de beklentilerin üzerinde açıklanması, piyasalardaki iyimser havayı destekledi. Verilerin etkisiyle dün günü %2,3 kazançla kapatan Lme Bakır, bugün akşam Bernanke’nin yapacağı konuşma öncesinde yatay bir seyir izliyor.

Lme Bakır için 8567 $/ton destek seviyesi, 8769 $/ton ise direnç seviyesi olarak izlenebilir. Borsaların Cuma günü Good Friday tatili, 9 Nisan’da ise Paskalya tatili nedeniyle kapalı olacak olması bu hafta işlem hacminin zayıf, volatilitenin ise yüksek olmasına yol açabilir.İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (22.08.2022) USD: 18,1093 - EUR: 18,2421 - GBP: 21,5446 Fixing Kurları (21.08.2022) USD: 18,267 - EUR: 18,4351 - GBP: 21,7597 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0092 - GBP / USD: 1,1912