Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2012-11.Hafta

 DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER 

11.hafta özeti

• Çin’in son 22 yılın en büyük ticaret açığını açıklaması ile piyasalar geçtiğimiz haftaya kararsız başladı.
• Daha önce Çin büyüme tahmininin de aşağıya revize edilmesi (%7,5), metallere olan fiziki talebin beklentilerin altında kalacağı endişesini doğurdu.
• Yunanistan’a verilen 130 milyar Euro büyüklüğündeki ikinci kurtarma paketi için Euro bölgesi maliye bakanları resmi olarak anlaştı.
• FED hafta içerisinde “ekonomi düşük bir ivmeyle iyileşmekte” açıklamasını yaptı.
• Hafta sonuna doğru gelen güçlü ABD ekonomik verileri ve bankacılık stres testi sonuçları, küresel piyasalarda yeni bir yükseliş dalgasını tetikledi.
• Üst üste beşinci haftayı da yükselişle kapatan S&P 500 endeksi, Aralık ayından beri en iyi haftalık performansı gösterdiği geçen haftayı %2.4'lük yükselişle tamamladı.
• Metal piyasasında LME bakır, hafta boyunca 8400-8650 usd/ton bandında işlem gördü.

12.hafta

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin istikrar sinyalleri vermesi, global borsalarının bu haftaya artışla başlamasını sağladı. Özellikle Apple’in temettü dağıtmayı ve 10 milyar dolarlık hisse geri alımı yapmayı planladığını duyurmasının ardından S&P, son dört yılın en yüksek seviyesini gördü.

Hızlı yükselişlerin ardından yatırımcıların kârlarını realize etmeye yönelmeleri ise dün satış baskısı yarattı. Özellikle Çin’de benzin fiyatlarına yapılan zam, Çin ekonomisindeki yavaşlamanın öngörülenden daha sert olabileceği endişesini getirdi ve kar satışlarına zemin hazırladı. Ancak gelen satışların sınırlı kalmasının yanında temel ve teknik görünümde önemli bir bozulmanın olmaması da, mevcut baskının geçici olacağına yönelik sinyaller verdi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, Avrupa'nın finansal sıkıntılarında görülen rahatlamayı memnuniyetle karşıladığını belirterek koşulların yeniden kötüleşmesi halinde Fed'in tedbir almaya hazır olacağını söyledi.

LME bakır 8530 usd/tondan başladığı haftayı 8400-8600 $/ton bandında sürdürmeye devam ediyor. Bu hafta ekonomik veri açısından ABD konut rakamları ile Euro bölgesi ve Çin imalat verileri takip edilecek. Bakır için teknik olarak 8413 ve 8346 usd/ton seviyeleri destek; 8620 ve 8700 usd/ton seviyeleri de direnç olarak takip edilmelidir.

İndir

2012-10.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER    

Dünya borsalarındaki satış dalgası şimdilik yatışmış görünüyor. Çin ekonomisinin yavaşlayacağı endişesi, genişleyici maliye ve para politikalarıyla büyümenin güçlü tutulmaya devam edileceği beklentisiyle yatıştı. Yunanistan’ın ikinci kurtarma paketinin bu hafta içinde serbest bırakılabileceği açıklamaları da piyasalardaki satışların kesilmesinde etkili oldu.

Bir önceki hafta Çin’in büyüme hedefini 2004 yılından bu yana en düşük seviyeye çekmesi ile hisse senedi piyasalarında değer kayıpları yaşanırken; küresel ekonomideki yavaşlamanın sanayi metallerine olan talebi de azaltacağı beklentisi, metaller üzerindeki baskıyı arttırmıştı. Ancak piyasaların merakla beklediği Yunan tahvil takası, hafta boyunca gündemde öne çıkan gelişmeydi.

Cuma sabahı Yunanistan’dan gelen açıklamada özel sektörün borç takasına katılımının 172 milyar Euro ile % 85,8 oranında gerçekleştiği açıklandı. Yunanistan hükümeti, geriye kalan özel kreditörlerin anlaşmaya katılımını sağlamak için yasal yolları kullanacağını; kolektif eylem hükümleri (CAC) olarak bilinen yasanın devreye sokulmasıyla katılım oranının % 95,7'ya (197 milyar euroya) çıkacağını kaydetti. Borç takasının gerçekleşmesi piyasaları Yunanistan’ın default tehlikesini şimdilik atlatmasıyla beraber rahatlattı. Tahvil takasıyla Yunanistan’ın özel sektöre olan 206 milyar Euro büyüklüğündeki borcun % 53,5’lik kısmının silinmesi (kreditörlerin reel kaybı % 70 olacak), borçlanma maliyetinin düşürülmesi ve vadenin de uzatılması hedefleniyor. Bu borç takası, tarihin en büyük borç yapılandırması olma özelliğini de taşıyor ve Avrupa'yı 2 seneden fazladır meşgul eden borç krizinde akışı tersine çevirmeyi hedefliyor.

Borç takasının kabul edilmesine ve ABD pozitif istihdam verilerine rağmen Çin’in hafta sonu açıkladığı son 22 yılın en büyük ticaret açığı verisi, piyasalarda kararsız bir resim oluşturmaya yetti. Bu haftanın ilk işlem gününü primsiz kapatan piyasalar, ABD ekonomisine dair iyileşme işaretleriyle ve Fed açıklaması öncesinde bugün artıda seyrediyorlar.

Metal tarafında ise LME bakır, bir önceki hafta 8176-8636 $/ton bandında işlem gördü ve haftayı da 8500 $/ton’da kapattı. Yunanistan gelişmesinin daha önceden fiyatlanması ile açıklama sonrasında fazla tepki vermedi. Özellikle Çin talebinin beklentilerinin altında kalması, bakırdaki yükselişi frenledi. Bu haftaki gelişmeler doğrultusunda teknik olarak fiyatın 8650-8950 $/ton dirençlerini test etmesi beklenebilir. İlk destek noktası ise 8350 $/ton seviyesinde.

Yatırımcılar bugün Fed'den para politikasında daha fazla gevşeme beklentilerini kıracak bir açıklama çıkıp çıkmayacağını görmek için bankanın TSİ 20:15 yapacağı açıklamayı bekleyecek. Fed Başkanı Ben Bernanke Kongre'de bir süre önce yaptığı konuşmada, ekonomiye daha fazla destek sağlanması konusunda güçlü bir işaret vermemişti. Euro Bölgesi maliye bakanları da, Yunanistan'a ikinci kurtarma paketi için resmi imzaları 14 Mart'ta atacaklar. IMF ise, bu pakete katkısını 15 Mart'ta yapacağı toplantı ile belirleyecek.


İndir

2012-09.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER  

G20 zirvesinin ardından Şubat ayının son haftasına moralli başlayan global piyasalar, Yunanistan için borç takası konusundaki olumlu söylentiler ile yılbaşından bu yana devam eden yükseliş trendine geçtiğimiz hafta da devam etti. Hafta içerisinde Bernanke’nin yaptığı talihsiz açıklamalar ve S&P’nin Yunanistan kredi notunu “selective default” seviyesine düşürmesine rağmen, özellikle ABD ana endeksleri art arda sekizinci haftayı da kazanımlarla geride bırakmayı başardılar.

Gündemi belirleyen maddelerden olan ECB’nin sağlama kararı aldığı fonlama miktarının beklentinin üzerinde olması, önceden fiyatlanmış olduğundan piyasa üzerinde önemli bir etki oluşturmazken; Fed Başkanı Bernanke’nin parasal gevşeme eğiliminden uzaklaşıldığına yönelik ifadeleri emtia piyasalarına sert satış getirdi.

Bu hafta ise Çin’in ekonomik büyüme hedefini 2004 yılından bu yana en düşük seviye olan %7,5 seviyesine revize etmesinin ardından piyasalar haftaya satıcılı başladı. Küresel ekonomideki yavaşlamanın sanayi metallerine olan talebi de azaltacağı beklentisi ise, bakır fiyatlarını üçüncü günde de geriletti. Haftaya 8600 $/tondan işlem görerek başlayan bakır, ilk iki günde gördüğü yoğun satışların ardından 8250 $/tona kadar geriledi. Düşüşte Çin haberi dışında Yunanistan borç takası hakkındaki endişeler de etkili oldu. Bakır, bir önceki hafta 8403-8695 $/ton bandında işlem görmüştü.

Perşembe günü yapılacak ECB toplantısı ve Yunan tahvil takası piyasaların bu hafta takip edeceği haberler olarak öne çıkıyor. Yunanistan'ın borç takasına dâhil olacağını açıklamış olan özel sektör kreditörleri, ülkenin yalnızca %20 oranında tahviline sahip bulunuyor (beklenti ise katılımın %70’in altında kalmaması). Özel sektörün elinde bulundurduğu toplam Yunan tahvili 206 milyar euroya karşılık gelirken, dün borç takasına dahil olacağını açıklayan 12 kreditörün elindeki Yunan kağıtlarının nominal değeri 40 milyar euroda seyrediyor. 8 Mart'a kadar devam edecek olan borç takası ile krizin Portekiz gibi diğer ülkelere sıçramasına neden olabilecek temerrüdün önlenmesi hedefleniyor. Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) dün her kreditörün kendi çıkarları ve danışmanlarının tavsiyeleri doğrultusunda kararlarını vermeleri gerektiğini belirtti.
İndir

2012-08.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta Yunanistan’ın kurtarma paketinin onaylanması ve ABD'de beklenenden iyi gelen ekonomik verilerin güven oluşturmasıyla borsalar haftayı ralliyle sonlandırdı. Hafta başında Çin'in zorunlu karşılıkları düşürmesi ve Euro bölgesi maliye bakanlarının ağır borç yükü altındaki Yunanistan için 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketi üzerinde anlaşmaya varmaları ile başlayan yukarı trend, Yunanistan’ı kurtarma operasyonunun daha önceden büyük oranda fiyatlanmış olması, kurtarma paketinin kabul edilmesine karşın halen default etme riskinin devam etmesi ve Fitch tarafından kredi notunun düşürülmesi sebeplerinden ötürü zaman zaman satışlarla hız kesse de; hafta sonuna doğru tekrar toparladı.

Hafta sonu Meksika’da gerçekleştirilen G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısında, krizin büyümesi ve yeni ülkelere sıçramasını önlemek için boyutu 2 trilyon doları bulabilecek yeni bir fon üzerinde tartışmalar yapıldı. Ancak G-20 yetkilileri, Euro bölgesinin önce kendi kurtarma fonlarını güçlendirmesi gerektiğini belirttiler ve böylece 1-2 Mart'ta gerçekleştirilecek olan Avrupa Birliği zirvesinde kurtarma fonları EFSF ve ESM'nin birleştirilmesi ve toplam fonun 750 milyar euroya çıkarılmasına yönelik beklentiler artmış oldu.

Metal tarafında yılbaşından bu yana yaklaşık %12 değer kazancı yaşayan bakır, geçtiğimiz hafta 8203-8544 $/ton bandında işlem gördü ve haftayı da 8530 $/tondan kapattı. Bu haftaya ise 8466 $/ton seviyesinden işlem görerek başlayan bakır, Çarşamba günü Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) gerçekleştireceği likidite sağlama amaçlı ihalenin beklentileri ile bugün son 2 haftanın zirvesine ulaştı. İhalenin beklentileri karşılaması koşulunda, teknik olarak bakırın da 8900 $/ton civarını test etmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

ECB’nin Çarşamba günü ikinci kez gerçekleştireceği üç yıl vadeli likidite sağlayıcı ihalede, özetle bir likidite sıkışıklığı olmamasına rağmen yine de yaklaşık yarım trilyon euro kaynak kullanması bekleniyor. Reuters'in anketine katılan 60 ekonomistin beklentilerinin medyanına göre; bankalar, üç yıl vadeli ve % 1 sabit maliyetli ikinci ihalede ECB'den 492 milyar euro isteyecek.
İndir

2012-07.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

15 Şubat’ta yapılması planlanan AB maliye bakanları toplantısının ertelenmesi ve Moody’s’in Avrupa’dan 6 ülkenin kredi notlarını indirmesine rağmen; Çin'in euro bölgesi tahvillerine yatırım yapmaya devam edeceğini açıklaması ve Yunan liderlerin, yeni bütçe kısıntı paketine Nisan’daki seçimlerden sonra da her koşul altında uyacaklarına dair yazılı bir belge vermeleri ile bir önceki haftanın son işlem gününe kadar geçtiğimiz hafta piyasalarda pozitif bir eğilim vardı. Zaman zaman AB liderlerinin Yunanistan’a yapılacak mali yardım konusunda henüz bir anlaşmaya varamamaları ile değer kayıpları yaşansa da; beklentilerin üstünde açıklanan ekonomik veriler, satışların sınırlı kalmasına neden olmuştu.

Cuma günü ise Yunanistan’a yardım konusunun 20 Şubat’taki AB liderleri toplantısında netleşeceğine yönelik beklentiler hisse senedi piyasalarını tutarken; metallerde hızlı satışlar görüldü. Haftaya 8548 $/tondan işlem görerek başlayan bakır, hafta kapanışını 8175 $/tondan yaptı ve bir hafta öncesine göre yaklaşık %8 değer kaybetmiş oldu.

Hafta sonunda piyasaların Aralık ayından beri beklediği Çin Merkez Bankası zorunlu karşılık indirim haberi geldi. 50 baz puanlık indirim, AB maliye bakanları toplantısı öncesinde piyasalara moral verdi. Bakır, Cuma günkü kapanışına göre yaklaşık 150 $/tonluk bir sıçrama yaparak haftaya başladı. Ancak gün içerisinde Yunanistan hakkında gelecek haberlerin tedirginliği ile kazançların bir kısmının geri verildiği görüldü.

Yunanistan kurtarma paketinin onaylanacağı beklentisi, ABD’de gelir vergisindeki kesintinin sene sonuna uzatılması ve Çin’in para politikasını gevşetmesi piyasaların bu haftaya güçlü bir başlangıç yapmasını sağladı. Euro bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan için ikinci bir kurtarma paketini onayladıkları haberi ise dün akşam geç saatte piyasalara geldi.

Yatırımcıların merakla beklediği toplantı sonucunda ise Euro bölgesi maliye bakanları, ağır borç yükü altındaki Yunanistan için 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketi üzerinde anlaşmaya vardılar. Yetkililer, 13 saat süren toplantılar sonunda euro bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan'ın borcunu 2020 yılında kadar GSYH'sinin yüzde 120,5’i oranına düşürecek önlemler üzerine uzlaştıklarını söyledi. Bunun için ellerinde Yunan tahvili bulunan özel yatırımcılar, finansman açığının kapatılabilmesi amacıyla, daha büyük ölçüde zararı kabul etmek zorunda kaldılar. Sıkı koşullara bağlı olarak verilecek olan 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketi anlaşması, Yunanistan'ın yaklaşan iflasını önleyeceği gibi, euro bölgesinde aylardır süren belirsizliğe de son vereceği belirtildi. Ancak kimi uzmanlar, bu yardımın Yunanistan'ın acil finansman ihtiyacını karşılasa da; hasarlı ekonomisini canlandırmaya yetmeyeceğini ve sadece iflasını geciktireceğini belirtiyorlar.

Toplantı sonrasında, Yunanistan konusunda anlaşma sağlanacağı beklentisi ve Çin'in zorunlu karşılıkları düşürmesiyle zaten son günlerde yükseliş kaydeden borsalarda önemli bir tepki gözlenmedi. Avrupa borsalarında hafif değer kayıpları görülürken; ABD future’larında daha yatay bir görüntü vardı. Metallerin ise birçoğunun primli olduğunu söyleyebiliriz. Son günlerde diğer metallere oranla daha zayıf bir görüntü veren bakır, bugün % 1,5’luk bir sıçrama yaparak 8400 $/tonu aştı. Analistler tarafından bakırın kritik 8185-8200 $/ton desteğini kıramaması; trendin tekrar alıcılıya dönebileceği sinyalini veriyor şeklinde yorumlanıyor.
İndir

2012-06.Hafta

  DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

·         Geçtiğimiz hafta boyunca kreditörlerle yapılan borç takası görüşmeleri ve Yunanistan’daki siyasi parti liderlerinin kurtarma paketine (130 milyar euro) karşılık talep edilen bazı şartlar için yaptıkları toplantılar takip edildi.

·         Borç takası görüşmelerinden henüz bir karar çıkmazken; kurtarma paketini almak için gerekli mali programın kabul edileceği söylentileri ile geçtiğimiz hafta boyunca yatay-yukarı bir piyasa izlendi.

·         Ancak hafta sonuna doğru Yunan hükümetinden bazı bakanların istifa etmesi ve bazı siyasi parti liderlerinin kurtarma paketi için parlamentoda yapılacak oylamaya katılmayacaklarını açıklamaları ile son işlem gününde güçlü satışlar görüldü.

·         Yapılıp yapılmaması yılan hikâyesine dönen oylama ise nihayet Pazar günü gerçekleşti ve halkın büyük tepkisine rağmen tasarı 199 kabul ve 76 ret ile geçti. Yunanistan’ın ikinci yardım paketi ülkenin 20 Mart’taki 14,5 milyar euro tutarındaki itfasını gerçekleştirebilmesi açısından oldukça önemliydi.

·         Yunanistan’ın Mart ayında 14,5 milyar euroluk tahvil ödemelerine birkaç hafta kala oylanan tasarıda 15.000 kamu çalışanının işten çıkarılması, emekli maaşlarının kısılması ve asgari ücretin %22 oranında azaltılması unsurları var.

Yukarıdaki özet gelişmeler doğrultusunda finans piyasalarını takip eden emtia fiyatlarında da genel itibari ile geçtiğimiz hafta yatay-yukarı bir eğilim vardı. LME bakır, 8549 $/tondan başladığı haftayı 8481 $/tondan kapattı. Yunanistan hakkında yapılan pozitif açıklamalar ile son 5 ayın zirvesi olan    8765 $/tona kadar ulaşan bakır, anlaşmaya varılamayacağı endişeleri ile haftanın son işlem gününde keskin bir düşüş yaşamıştı.

Yunanistan parlamentosunun tasarruf tedbirleri tasarısını Pazar günü oy çokluğuyla onaylamasının ardından emtia piyasaları da yeni haftaya yükselişle başladığını; geçtiğimiz hafta kaydedilen güçlü alımlardan uzak olmakla birlikte, fiyatların teknik destek noktalarının üzerinde tutunmaya çalıştığını görüyoruz. Gelen alımların yeterince güçlü olmaması ve Yunanistan’ın henüz bütün yükümlülüklerini yerine getirmemiş olmasının ise görülen hareketi sınırladığı dikkat çekiyor.

Bu haftanın ilk 2 işlem gününde 8350 $/ton desteğinin üzerinde tutunmaya çalışan bakırda, AB maliye bakanları toplantısının ertelenmesine ve Moody’s’in Avrupa’dan 6 ülkenin kredi notlarını indirmesine rağmen; dolar karşısında güçlü kalan euronun desteği ile güçlü satışlar görülmüyor. Bu sabah Asya seansında Çin Merkez Bankası Başkanı’nın, Çin'in euro bölgesi tahvillerine yatırım yapmaya devam edeceğini ve euroya güvenin sürdüğünü söylemesi, hem euroya hem de bakıra destek sağladı. Ancak AB liderlerinin Yunanistan’a yapılacak mali yardım konusunda henüz bir anlaşmaya varamamaları, piyasalardaki tedirginliği arttırıyor ve fiyatlarda kar satışlarına neden oluyor.

Gündem Yunanistan olduğu için bu ülke hakkında gelen haberleri çok hızlı fiyatlayan piyasalarda, haftanın geri kalanında çok önemli bir veri açıklaması olmayacak. 20 Şubat tarihinde yapılacak AB liderler zirvesine kadar borç takası ve mali yardım için troykanın talep etmiş olduğu reform uygulamaları piyasaların gidişatını etkileyecektir. Bakır için teknik olarak 8350 $/ton desteğinin kırılması durumunda 8260 $/ton ve 8100 $/ton seviyeleri; direnç olarak ise 8680 $/ton ve 8765 $/ton seviyelerinin test edilmesi beklenebilir.

 


İndir

2012-05.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Avrupa’da ekonomik sorunların giderilmesi için yapılan görüşmeler davam ediyor. Geçtiğimiz haftayı Yunanistan’daki borç takası ve yeni kurtarma paketi konularındaki gelişmeler doğrultusunda geçiren global borsalar, Yunan koalisyon partilerinin kurtarma paketi için talep edilen bazı şartlar konusunda hafta sonu da anlaşma sağlayamamaları ile bu haftaya primsiz başladılar.

Geçtiğimiz haftaya da satıcılı başlayan piyasalar, AB liderler Zirvesi’nde daha sıkı bütçe disiplini öngören mali anlaşmanın kabul edilmesinden ve IMF’den Yunanistan borç takası görüşmelerinin çok yakında tamamlanacağı yönünde gelen açıklamalardan destek almıştı. Ayrıca Avrupa, ABD ve Çin’de açıklanan Ocak ayı PMI endekslerinin güçlenme sinyali vermesi, risk iştahında artışa neden olmuştu. Ancak Yunanistan'ın AB ve IMF tarafından hazırlanan ikinci kurtarma paketine hak kazanabilmesi için, özel sektörü yaklaşık 200 milyar euro tutarındaki borcun yarısını silmek için ikna etmenin yanı sıra söz konusu alanlardaki reformları da hayata geçirmesi gerekiyor. Özetle piyasadaki bu belirsizlik, güçlü ABD istihdam verisine rağmen bu haftanın ilk işlem gününde satışlara neden oldu.

Metal tarafında ise geçtiğimiz hafta boyunca 8280-8598 $/ton bandında hareket eden LME bakır, Goldman Sachs’ın bakır kontratlarındaki long pozisyonlarını kapatmaya başladığını açıklaması ile düşüş gösterse de; olumlu imalat ve istihdam verilerinin desteği ile haftayı pozitif yönde kapatmayı başardı. Yunanistan koalisyon liderlerinin yapmayı planladığı toplantının bu haftanın ilk işlem gününde iptal edilmesinin ardından azalan risk iştahı ile haftaya yatay başlayan bakır, hala bir sonuca varılamaması ile bugün satıcılı seyrediyor.

Yunanistan'da siyasi liderler, ülkeye sağlanacak 130 milyar euroluk mali yardım karşılığında talep edilen ancak halkın istemediği reformlar için bugün yeniden bir araya gelmeye hazırlanırken; ülkenin önde gelen sendikaları da 24 saatlik grev başlatıyor. Yunanistan'dan bir hükümet yetkilisi ise bugün, “Yunan hükümeti, siyasi liderlerin ilerleyen saatlerde onaylaması için kurtarma paketine ilişkin anlaşmayı şekillendiriyor” açıklamasını yaptı. AB yetkilileri yardım paketinin tümü konusunda Yunanistan ile anlaşma sağlanması ve euro bölgesi, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından 15 Şubat'tan önce onaylanması gerektiğini ifade ediyorlar. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, borçların yeniden yapılandırılması görüşmelerinde Yunanistan'ın zamanının dolduğunu ifade ederek, Atina yönetiminin ancak kemer sıkma tedbirlerini gerçekleştirmesi halinde mali yardım alabileceğini söylediler.

Her ne kadar gündemimizi Yunanistan oldukça meşgul etse de; 09 Şubat günü yapılacak AMB toplantısı ve Çin’den gelecek ekonomik veriler, o zamana kadar Yunanistan hakkında bir sonuca varılamaması durumunda dar bir banda sıkışan bakır fiyatının daha geniş aralıklarda seyretmesine neden olabilir. Teknik olarak bakır için 8200 ve 8340 $/ton seviyelerinde destek; 8598 ve 8671 $/ton seviyelerinde ise direnç noktaları bulunmaktadır.
İndir

2012-04.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Apple başta olmak üzere ABD’li şirketlerin açıkladıkları pozitif bilançolar ve FED’in düşük faiz ortamını 2014 yılına kadar sürdüreceği söylentileri ile geçtiğimiz haftanın ilk işlem günlerinde primli bir seyir izleyen global piyasalarda, Yunanistan’ın borç sorunları piyasadaki iyimserliği sınırlamaya devam etmişti. Hafta başında Yunanistan'ın özel sektör kreditörleri ve Avrupalı yetkililerin, bölgedeki mali krizin kontrol altına alınması için tahvil swapları konusunda hâlâ görüş ayrılığı yaşadığına yönelik sinyaller ile dalgalı bir seyir izleyen piyasalar, FED’in faiz oranlarını sabit tutup düşük faiz ortamının 2014 sonuna kadar devam edeceğine işaret etmesi ile desteklendi. Emtialar ve altın fiyatları Fed’in açıklamalarına olumlu tepki verirken; Yunanistan görüşmeleri tekrar odak noktası haline geldi.

Metal tarafında ise FED’in açıklaması ile diğer para birimleri karşısında değer kaybeden dolar, bakır fiyatının da desteklenmesine yardımcı oldu. Geçtiğimiz haftaya 8211 $/ton seviyesinden başlayan bakır, hafta içerisinde 8680 $/tona kadar ulaşmış olsa da; haftayı % 3,8’lik artış ile 8525 $/tondan kapattı.

Hafta sonunda Yunanistan başbakanı Papadimos'un tahvil takası görüşmeleri ve yeni yardım paketleri anlaşmalarının Çarşamba gününe kadar tamamlanamaması durumunda ülkenin iflas edeceğini açıklaması, AB Liderler Zirvesi öncesinde piyasaları tedirgin etti. Haftaya satıcılı başlayan piyasalar, zirve sonrasında birliğin 27 üyesinden 25'inin daha sıkı bütçe disiplini öngören mali anlaşmayı kabul etmesi ile yönünü yukarı çevirdi. Mart ayında imzalanması öngörülen anlaşma, AB'nin bütçe açığı limitini aşan ülkelere yarı otomatik yaptırımlar getirecek ve dengeli bütçeye ilişkin yasaları, her ülkenin ulusal yasası olarak geçirmesini zorunlu kılacak. Bu karara uymayan iki AB ülkesi İngiltere ve Çek Cumhuriyeti oldu.

Yunanistan'ın ise AB ve IMF tarafından hazırlanan ikinci kurtarma paketine hak kazanabilmesi için, özel sektörü yaklaşık 200 milyar euro tutarında borcun yarısını silmek için ikna etmenin yanı sıra söz konusu alanlardaki reformları da hayata geçirmesi gerekiyor.

Bu hafta 8510 $/tondan işlem görmeye başlayan LME bakır, dün yaşadığı % 2’lik değer kaybının ardından bugün kayıplarının bir kısmını geri vermeye çalışıyor. Daha çok Yunanistan’daki borç konusuna göre işlem gören eur/usd paritesi ile paralellik gösteren bakır, Avrupa tarafından gelebilecek olumlu haberlere hızlı tepki verecektir. Hafta genelinde ise Çin imalat, ABD istihdam ve Yunanistan’daki gelişmeler takip edilecektir.


İndir

2012-03.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

“Merkozy” toplantısına ilişkin beklentiler ile geçtiğimiz haftaya başlayan global piyasalar, Avrupa ülkelerinin ihaleleri, ECB faiz kararı ve başkan Draghi’nin konuşması, Macaristan sorunu, makro ekonomi veriler ve son olarak S&P’nin not indirimi ile yön buldu. ABD tarafında ise makro verilerdeki sınırlı iyileşme, emtialara destek sağladı.

Geçtiğimiz hafta içerisinde İtalya ve İspanya ihalelerinin başarılı geçmesinin ardından ECB toplantısı sonrasında Başkan Draghi’den gelen açıklamalar, endişeleri hafifletti. Draghi’nin, Euro bölgesi borç piyasasında riskler devam etse de son uygulanan likidite önlemlerinin olumlu etki yarattığı, ayrıca ECB'nin EFSF'de oynayacağı rol konusunda ciddi ilerleme sağlandığı yönündeki bazı rahatlatıcı ifadeleri piyasaları pozitif etkiledi. Dünyanın en büyük metal tüketicisi konumunda olan Çin’de enflasyondaki gerileme beklentisi ve hükümetin para politikasını gevşeterek büyüme ve talebi destekleyebileceği spekülasyonları ile metal fiyatları da desteklendi. Haftaya 7540 $/ton seviyesinden işlem görerek başlayan bakır, hafta içerisinde 7450 $/ton desteğini 2 kere test etse de; haftanın son işlem gününde 8117 $/tona kadar yükseldi ve kapanışını da 8000 $/tondan yaptı. 

Cuma günü seans sonuna S&P’nin Euro Bölgesi'ne üye 9 ülkenin kredi notunu düşürmesi ise piyasaların kazançlarının bir kısmını geri vermesine neden oldu. Art arda gelen açıklamalardan sonra Fransa, Avusturya, Malta, Slovakya ve Slovenya bir kademe, İtalya, Portekiz, İspanya ve Kıbrıs’ta 2 kademe not indirimine uğradı. Almanya’nın AAA olan notu ise korundu. Kuruluş, not indirimlerine gerekçe olarak, Euro Bölgesi'nde artan sistematik riski gösterirken; negatif görünümün nedeninin ise Euro Bölgesi'ndeki olası yeni resesyon riskindeki artışı yansıttığına dikkati çekti. 

Aralık ayında yaptığı açıklamalarda Ocak ayı içerisinde bazı Avrupa ülkelerinin notlarında indirime gideceğini belirtmiş olan S&P’nin bu hamlesi, daha önceden piyasalar tarafından fiyatlandığı için güçlü satışlara neden olmadı. Geçtiğimiz haftayı bu gelişme ile kapatan piyasalar, bu haftaya da hafif satışlar ile başlasa da çabuk toparlandı. İlk işlem günü sabahında 7910 $/tona kadar gerileyen bakır, dün 8110 $/ton ve bugün de 8260 $/tona ulaştı. 

Önemli direnç noktalarını kıran bakır, merakla beklenen Çin büyüme verisinin beklentileri üzerinde açıklanması ve rafine bakır üretiminin tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkması ile güçlü kalmayı sürdürdü. Teknik olarak sırasıyla 7960 $/ton ve 8500 $/ton seviyelerinde destek-direnç noktaları mevcut olan bakır için haftanın geri kalanında risk iştahı açısından ABD enflasyon verisi ve bilanço rakamları önem arz edecektir. Avrupa tarafında ise gündem artık Yunanistan olacak. 


İndir

2012-02.Hafta

 DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

“Merkozy” toplantısına ilişkin beklentiler ile geçtiğimiz haftaya başlayan global piyasalar, Avrupa ülkelerinin ihaleleri, ECB faiz kararı ve başkan Draghi’nin konuşması, Macaristan sorunu, makro ekonomi veriler ve son olarak S&P’nin not indirimi ile yön buldu. ABD tarafında ise makro verilerdeki sınırlı iyileşme, emtialara destek sağladı.

Geçtiğimiz hafta içerisinde İtalya ve İspanya ihalelerinin başarılı geçmesinin ardından ECB toplantısı sonrasında Başkan Draghi’den gelen açıklamalar, endişeleri hafifletti. Draghi’nin, Euro bölgesi borç piyasasında riskler devam etse de son uygulanan likidite önlemlerinin olumlu etki yarattığı, ayrıca ECB'nin EFSF'de oynayacağı rol konusunda ciddi ilerleme sağlandığı yönündeki bazı rahatlatıcı ifadeleri piyasaları pozitif etkiledi. Dünyanın en büyük metal tüketicisi konumunda olan Çin’de enflasyondaki gerileme beklentisi ve hükümetin para politikasını gevşeterek büyüme ve talebi destekleyebileceği spekülasyonları ile metal fiyatları da desteklendi. Haftaya 7540 $/ton seviyesinden işlem görerek başlayan bakır, hafta içerisinde 7450 $/ton desteğini 2 kere test etse de; haftanın son işlem gününde 8117 $/tona kadar yükseldi ve kapanışını da 8000 $/tondan yaptı.

Cuma günü seans sonuna S&P’nin Euro Bölgesi'ne üye 9 ülkenin kredi notunu düşürmesi ise piyasaların kazançlarının bir kısmını geri vermesine neden oldu. Art arda gelen açıklamalardan sonra Fransa, Avusturya, Malta, Slovakya ve Slovenya bir kademe, İtalya, Portekiz, İspanya ve Kıbrıs’ta 2 kademe not indirimine uğradı. Almanya’nın AAA olan notu ise korundu. Kuruluş, not indirimlerine gerekçe olarak, Euro Bölgesi'nde artan sistematik riski gösterirken; negatif görünümün nedeninin ise Euro Bölgesi'ndeki olası yeni resesyon riskindeki artışı yansıttığına dikkati çekti.

Aralık ayında yaptığı açıklamalarda Ocak ayı içerisinde bazı Avrupa ülkelerinin notlarında indirime gideceğini belirtmiş olan S&P’nin bu hamlesi, daha önceden piyasalar tarafından fiyatlandığı için güçlü satışlara neden olmadı. Geçtiğimiz haftayı bu gelişme ile kapatan piyasalar, bu haftaya da hafif satışlar ile başlasa da çabuk toparlandı. İlk işlem günü sabahında 7910 $/tona kadar gerileyen bakır, dün 8110 $/ton ve bugün de 8260 $/tona ulaştı.

Önemli direnç noktalarını kıran bakır, merakla beklenen Çin büyüme verisinin beklentileri üzerinde açıklanması ve rafine bakır üretiminin tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkması ile güçlü kalmayı sürdürdü. Teknik olarak sırasıyla 7960 $/ton ve 8500 $/ton seviyelerinde destek-direnç noktaları mevcut olan bakır için haftanın geri kalanında risk iştahı açısından ABD enflasyon verisi ve bilanço rakamları önem arz edecektir. Avrupa tarafında ise gündem artık Yunanistan olacak.
İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (15.08.2022) USD: 17,9689 - EUR: 18,502 - GBP: 21,8895 Fixing Kurları (14.08.2022) USD: 18,124 - EUR: 18,6641 - GBP: 22,0787 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0298 - GBP / USD: 1,2182