Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2011-32.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

05 Ağustos Cuma günü seans sonrasında S&P’nin ABD kredi notunu bir kademe indirdiği açıklamasının ardından geçtiğimiz haftanın ilk işlem gününde, finansal krizden bu yana görülen en yoğun satışlar görüldü. Avro bölgesindeki borç krizi ve Amerikan ekonomisindeki zayıflama, gelişmiş ülkelerde çift dipli durgunluk korkularını tetiklerken; geçtiğimiz hafta Avrupa ve ABD endekslerinin, 2011 kazançlarının tamamını geri verdikleri hafta oldu.

Piyasalarda oluşan güvensizlik ortamında yoğun satışlarla karşılaşan metal fiyatlarında ise, Ağustos’un ilk haftasında olduğu gibi hızlı değer kayıpları yaşandı. Ağustos ayının ilk işlem gününde 9.900 $/tondan işlem gören bakır, 8 işlem günü sonrasında ulaştığı 8.446 $/ton ile % 15 değer kaybetmiş oldu. Aynı haftada Bernanke’nin yapmış olduğu destekleyici konuşma, piyasaların kayıplarını geri vermesini sağlayamadı. Avrupa tarafında da, Fransa’nın kredi notunun indirilmesinin söz konusu olduğu söylentilerinin gündemde olması ve resmi olmayan kaynaklarca bir Fransız bankasının batmakta olabileceği dedikodularının yayılmasıyla, endekslerin kayıpları hızlanırken; S&P’ nin bu haberi yalanlaması ve Fransa’yı mali sorunların çözümü konusunda ABD'den daha ciddi gördüğü söylemesi ile kayıplar sınırlandı. Bakır ise, dip noktasını destek olarak kabul ederek; hafta boyunca 8.500-9.000 $/ton bandında işlem gördü.

Bu hafta yatırımcılar geçen hafta yaşanan düşüşün ardından temkinli şekilde çekici fiyatlamalardan hisse almaya başlasalar da, küresel ekonominin görünümü hakkındaki endişelerin borsalardaki kazanımları sınırlaması bekleniyor.

Dün piyasaların merakla beklediği Fransa-Almanya zirvesinden ise, piyasalara yön verecek bir sonuç çıkmadı. Euro Bölgesi tahvili ihracına yakın dönemde yeşil ışık yakılmaması, EFSF’nin büyütülmesinin gündemde olmaması ve finansal işlemlere getirilmesi planlanan vergi piyasa tarafından çok olumlu karşılanmadı. Ayrıca uzmanların baskı altında bulunan ülkelerin uygun maliyetlerle borçlanabilmesi için tek çözüm olarak gördükleri euro bölgesi ortak tahvil ihracı fikrinin zirvede görüşülmemesi de, yatırımcıların umudunu kırdı.

Son 3 seanstır ABD endekslerinin de yükselmesini sağlayan dünya borsalarındaki tepki alımları, zayıf ekonomik veriler ve liderler toplantısından somut bir öneri çıkmaması nedeniyle satışa dönüştü. Bu sabah Çin tarafında yapılan alımlar da, Avrupa açılışı ile birlikte geri verilmiş gözüküyor. Geçtiğimiz hafta 2011’in dip noktasına gerileyen bakır ise, bu hafta şimdilik 8.750-9.000 $/ton bandında işlem görüyor. Uzmanlar, özellikle Çinli üretici ve spekülatörlerin hem fizikselde hem de borsada yaptıkları alımların, tedirgin piyasalarda bakırın diğer metallere göre daha güçlü kalmasını sağladığını belirtiyorlar.
 İndir

2011-31.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

ABD tarafında Cumhuriyetçilerin ve Demokratların hafta sonunda borç tavanı limitini arttırma konusunda uzlaşmaya varmaları ile Ağustos ayının ilk haftasına pozitif yönde başlayan global piyasalar, hem Asya hem de ABD’de beklentilerin altında açıklanan imalat verileri ile düşüşe geçti. Londra Metal Borsası’nda bakır ise, geçtiğimiz haftanın ilk işlem günü sabahı ulaştığı 9.905 $/ton ile son 3 ayın zirvesine ulaşırken; kötü imalat verilerinin ardından gün içerisinde % 2’ye yakın düşüş yaşayarak günü 9.650 $/tondan kapattı.

Temsilciler Meclisi’nde 161’e karşılık 269 oyla kabul edilen borç tavanını artırma anlaşması, 02 Ağustos Salı akşamı da ABD Senatosu’ndan geçti. Hafta sonundaki anlaşmaya göre borç tavanı 2,1 trilyon dolar artırılırken; kamu harcamalarında da 2,4 trilyon dolar kesintiye gidilmesi kararlaştırıldı. Uzun süredir piyasaların gündemini meşgul eden bu konunun çözüme varması, yatırımcıların risk iştahını arttırmak yerine, harcamaları kısma girişimlerinin küresel endüstriyel aktivitenin zaten zayıf olduğu bir dönemde büyümeye zarar vereceği endişesiyle global piyasalardaki satışları hızlandırdı. Ekonomik toparlanmanın güç kaybetmesi ve ABD’de tekrar bir resesyona geçileceği endişeleriyle yatırımcıların tercihi yine altın oldu.

Temmuz ayında olumsuz gelen verilerden sonra bu ay da ekonomik yavaşlamanın kendini iyice hissettirmesi ve ABD’nin en üst seviyede olan kredi notunun düşürülebileceği yolundaki endişeler önce Avrupa borsalarında daha sonra Amerika borsalarında risk iştahını oldukça azalttı. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe geldiğimizde ABD endeksleri yıllık kazançlarının tamamını geri vermiş durumdaydılar. Haftaya son 3 ayın zirvesinde başlayan bakır ise, hisse senedi piyasalarında yaşanan düşüşe uyarak hafta boyunca değer kaybetti ve son işlem gününde gördüğü 9.011 $/ton seviyesi ile 5 gün içerisinde % 10 değer yitirmiş oldu.

Cuma günü seans sonrası Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, ABD'yi temerrüde düşmenin eşiğine getiren politik sürtüşmelerin ardından dünyanın en büyük ekonomisinin kredi notunu bir kademe indirerek en yüksek kredi notu olan "AAA" seviyesinden "AA+"ya düşürdü ve kredi notunun görünümünün negatif olduğunu açıkladı. S&P, ABD'nin kredi notundaki düşüşe artan bütçe açığı ve borç yükünün neden olduğunu bildirdi.

S&P açıklamasından sonra Asya ve Avrupa tarafından destek açıklamaları gelmesine rağmen, bu haftanın ilk işlem gününde de 2009 başında yaşanan finansal krizden bu yana görülen en yoğun satışlar görüldü. Avro bölgesindeki borç krizi ve Amerikan ekonomisindeki zayıflama, gelişmiş ülkelerde çift dipli durgunluk korkularını tetikledi. Piyasalarda oluşan güvensizlik, temel metal fiyatlarında da hızlı satışlara neden oldu. Haftaya 9.000 $/ton psikolojik desteğini kırarak başlayan bakır fiyatı, bir gün sonra Asya seansında 2011’in dip noktası olan 8.446 $/tonu gördü. Gün içerisinde gelen alımlarla toparlanmaya çalışan bakır, dün akşam FED toplantısından çıkan kararlar ile şimdilik biraz desteklenmiş görünüyor.

FED başkanı Bernanke’nin, 2013’e kadar faizleri sabit tutacağını, bu yıl büyümenin yavaş olacağını, enflasyonun beklentilerinin dâhilinde olduğunu ve gerektiği durumlarda ekstra önlemler alabileceklerini açıklamasının ardından ABD endeksleri artıya geçti. Açıklamanın etkisi ile bu sabah Asya’daki alımlar, bakır fiyatının 9.005 $/tona ulaşmasını sağladı. Ancak FED' in, ABD ekonomisinin daha önce düşünülenden uzun bir süre zayıf kalmasını beklediğini ima eden bu açıklaması, kazançların geri verilmesine neden oldu. Ayrıca FED’ in açıklaması ile moral bulan yatırımcılar, piyasalardaki güvensizlik nedeni ile hızlı kar satışlarına gittiler.


İndir

2011-30.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Yunanistan için atılan somut adımlardan sonra global piyasaların odaklandığı ABD borç limiti konusu, Temmuz ayının son haftası boyunca yatırımcıları tedirgin etti. Piyasaların yakından takip ettiği, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasındaki görüşmelerden geçtiğimiz hafta da bir sonuç çıkmadı. İki tarafın çelişen önerilerinden, ülkenin temerrüde düşmesini önleyecek bir anlaşma çıkmaması ve Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner’in çözüm bulamadığı gerekçesiyle Obama’yı suçlaması, güçlü şirket karlarına rağmen başta ABD olmak üzere Asya ve Avrupa endekslerinde hızlı düşüşlere neden oldu.

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde de ABD borçlanma limiti üzerine görüşmelerin kilitlenmesi, dünya piyasalarını baskı altında tutmaya devam etti. Aynı gün ABD tarafında açıklanan ikinci çeyrek büyüme verisi, % 1.8 beklenirken % 1.3 seviyesinde kaldı ve piyasa oyuncuları bir kez daha kıymetli metallere yöneldi; altın, 1.636 $/ons ile rekor kırdı.

Londra Metal Borsası bakır fiyatı ise, Temmuz ayının son günlerinde işlem gördüğü 9600-9900 $/ton bandını kırmadı ve diğer metallere göre güçlü kalmayı sürdürdü. Aylık ortalamada bir önceki aya göre % 6,3 değer kazanan bakır, Avrupa tarafından gelen olumsuz haberlerden sonra düşüşe geçen EUR/USD paritesine aldırmayarak yatay bir seyir izledi.

ABD tarafında piyasaların beklediği haber, Pazar akşamı geldi. İki tarafın anlaşma üzerinde ilerleme kaydedememelerinin ardından hafta sonu yapılan görüşmeler neticesinde ABD Başkanı Barack Obama, borç tavanının artırılması ve temerrüdün engellenmesini sağlayacak son dakika anlaşmasının sağlandığını açıkladı ve politikacılardan doğru olanı yaparak anlaşmayı onaylamalarını istedi. Temsilciler Meclisi ve Senato’daki Cumhuriyetçi ve Demokrat liderlerin borçlanma limitini 2,1 trilyon $ artırma ve kamu harcamalarını 2,4 trilyon $ ya da daha fazla kısma konusunda anlaşmaya vardıkları duyuruldu.

Obama’nın açıklamasının ardından bu haftaya alıcılı başlayan piyasalar, sabah seansında Asya ve Avrupa, daha sonra da ABD tarafında beklentilerin altında açıklanan imalat verileri ile düşüşe geçti. ABD'de açıklanan ISM imalat endeksi verisine göre; imalat sektörü Temmuz'da son iki yılın en düşük hızında büyüdü. Ancak seans sonrasında ABD'de muhalefetteki Cumhuriyetçi Parti'nin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi, borçlanma limitini artıran kararı onaylayarak ülkeyi temerrütten kurtaracak adımı son dakikada attı (borç limitin artırmak için süre bugün sona eriyordu). Demokratların denetimindeki Senato'nun da aynı yasayı bugün TSI 19:00'da oylayarak kabul etmesi bekleniyor. Yasa Başkan Barack Obama'nın imzalamasıyla yürürlüğe girecek.

Bakır ise, Obama’nın açıklamasından sonra bu haftanın ilk işlem günü sabahı ulaştığı 9.905 $/ton ile son 3 ayın zirvesine ulaşırken; kötü imalat verilerinin ardından gün içerisinde % 2’ye yakın düşüş yaşayarak günü 9.650 $/tondan kapattı. Bugün daha yatay bir seyir izleyen bakır, anlaşmanın sağlanmasına rağmen ABD'nin kredi notunun hâlâ düşürülebileceği söylentileri karşısında 9.600 $/ton desteğinin üzerinde tutunmaya çalışıyor. Fiziksel tarafta ise bugün 12.gününe giren Şili’nin en büyük bakır madenindeki grev nedeni ile arz tarafında yaşanan sıkıntılar, bakır fiyatını destekliyor. Uzmanlar teknik olarak 9.600 $/ton destek seviyesinin altındaki kapanışlarda, trendin yönünün aşağıya döneceğini belirtiyorlar.


İndir

2011-29.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta Yunanistan için atılan somut adımlar, artık piyasaların tüm dikkatinin ABD cephesine çevrilmesine neden oldu. Hafta boyunca piyasaları meşgul eden AB borç krizi, Cuma günü Brüksel’de yapılan liderler zirvesinde çıkan sonuçlardan sonra ikinci plana atılmış durumda.

Geçen haftaya güçlü başlayan bakır ise, Avrupa ve ABD cephelerinden olumlu haberler geleceği umudu ile alıma geçen fonlar ve Çin’deki bakır talebinin güçlü kalmaya devam edeceği haberleri sayesinde güçlü kalmayı sürdürdü. Hafta genelinde 250 dolarlık bantta hareket eden bakır, hafta ortasında ulaştığı 9.874 $/ton ile son 3 ayın zirvesini gördü. Uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşlarının ABD’yi negatif izlemeye almaları ve hazırlanan plana rağmen kredi notunda değişimler olabileceğini açıklamaları, bakır fiyatında hafif değer kaybına neden olsa da; son işlem gününde Yunanistan'daki borç krizinin Avrupa'ya yayılmasını engelleme çabaları çerçevesinde sağlanacak ikinci yardım paketi üzerinde ortak bir noktada anlaşıldığı haberleri, bakırın 9.600 $/ton üzerinde tutunmasını sağladı. Zirve sonrasında Atina’nın borçlarının ötelenerek kredi oranlarının düşürülmesi ve ikinci yardım paketinin toplam 109 milyar Euro değerinde olacağı açıklamalarının ardından global piyasalar da geçtiğimiz haftayı alıcılı olarak kapattılar.

Ancak Avro bölgesi yeni kurtarma paketinin piyasalar üzerindeki etkisi uzun soluklu olmadı. Perşembe ve Cuma günleri yaşanan sert yükseliş sonrasında piyasalar bu haftaya satıcılı bir seyir ile başladı. ABD borç limiti üzerine sürdürülen görüşmelerin tıkanması ve Obama’nın kriz uyarısı, piyasaları tedirgin etti. ABD Başkanı Barack Obama'nın ABD'de borç tavanının artırılması için yapılan görüşmelerde uzlaşmazlığın giderildiği yönünde bir işaret içermeyen konuşmasının ardından dolar, yabancı para birimleri karşısında rekor düşük seviyeye geriledi. Değerli metal hüviyeti kazanan bakır ise, bu haftanın ilk işlem gününde metallerde yaşanan düşüşe rağmen güçlü kalmayı sürdürdü.

Global piyasalarda bugün ise ABD borç limiti üzerinde pazarlıklar sürerken dünya piyasaları tedirgin bir seyir izlemeye devam ediyor. Asya ve Avrupa borsaları beklentilerden yüksek gelen ABD şirket karlarına rağmen, satıcılı bir seyir izliyorlar. ABD’nin kredi notunun düşürüleceği korkusuyla dolar, küresel ölçekte değer kaybederken (sabah seansında eur/usd paritesi 1,4525 seviyesinden işlem gördü); altın, yeni zirvelere ulaşmaya devam ediyor (1.625 $/ons). Bakır ise, yüksekten açılış yaptığı günde 9.859 $/tona kadar ulaşmasına rağmen; gelen kar satışları ile 9.800 $/ton seviyesinin hemen altında işlem görüyor.


İndir

2011-28.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Avrupa borç krizinin İtalya’ya yayılması ve ABD Hazine’sinin borçlanma limitinin artırılması görüşmelerinin kilitlenmesi, Yunanistan’da kabul edilen tasarruf paketinin ardından Temmuz ayı başlarında moral kazanan global piyasalarda sert satışlara yol açtı. Bakır ise aynı haftada, önce arz tarafındaki problemler, daha sonra da fon alımlarından destek bularak güçlü kalmayı başardı.

Hafta genelinde karmaşık bir seyir izleyen bakır, Fed Başkanı Bernanke’nin Kongre’de yaptığı konuşmada ekonomiyi desteklemek için ek önlemler alabileceklerini söylemesi ile hafta başında alımlarla karşılaştı ve 9.750 $/tona yükseldi. Ancak başta Moody’s olmak üzere kredi derecelendirme kuruluşlarının ABD’yi negatif izlemeye almaları ve 14,3 trilyon dolarlık kamu harcama limiti yükseltilmezse, ülkenin en yüksek düzey olan AAA kredi notunun gelecek haftalarda düşebileceği konusunda uyarmaları ile bakır 9.600 $/tonun altına geriledi. Bernanke de, hükümet harcamalarında yapılacak fazla kesintinin kısa vadede toparlanmayı yoldan çıkarabileceğini ve ABD'nin borçlarında temerrüde düşmesi halinde finans sisteminin ciddi zarar göreceğini söyledi. Bu gelişmelere rağmen güçlü kalmayı sürdüren bakır, hafta boyunca 250 dolarlık bir bantta işlem görerek, haftayı da 9.670 $/tondan kapattı.

Yatırımcıların merakla beklediği ve Cuma günü seans sonrasında açıklanan AB bankacılık stres testi sonuçlarına göre; sadece 8 küçük bankanın temerrüde düşeceği ve tüm bankacılık sistemin sadece 2,5 milyar dolar gibi bir desteğe ihtiyaç duyabileceği, stres testlerinin güvenilirliğini tekrar gündeme getirdi.

Amerika’da borçlanma tavanı endişeleri, Avrupa’da stres testine duyulan güvensizlik ve borç krizinin yayılacağı korkusu, bu haftanın ilk işlem gününde de tüm borsalarda sert satışlara sebep oldu. Bakır ise doların euro karşısında değer kazanmasına rağmen, piyasaya aynı oranda tepki vermedi ve tıpkı kıymetli metaller gibi günü artıda kapattı. Avrupa ve ABD’deki olumsuz piyasa koşullarının etkisinde güvenli liman arayışının sürdüğü ve değerli metallerin yukarı yönlü desteklendiği görülürken; altın, son üç gündür kırdığı rekorlara bir yenisini de bugün ekleyerek spotta 1.609 $/ons seviyesine kadar yükseldi.

Bugün ise piyasalar dünkü kayıplarını geri alırlarken; Çin’deki bakır talebinin güçlü kalmaya devam edeceği haberleri ve ABD konut sektöründen gelen olumlu veriler ile bakır, 9.850 $/ton seviyesini de aşarak son 3 ayın zirvesine ulaştı. ABD cephesinden gelen olumlu bilançoların da desteklediği piyasalar, artık Perşembe günü yapılacak Avrupa Liderleri zirvesini takip edecek.


İndir

2011-27.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Yunanistan borç krizinde yaşanan somut gelişmeler sayesinde Temmuz ayına pozitif başlayan global piyasalardaki iyimser hava, beklenenden daha kısa sürdü. Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) faiz arttırması ve Çin-ABD cephelerinden gelen olumlu ekonomik veriler sayesinde önce destek bulan piyasalarda Yunanistan borç krizinin diğer Avrupa ülkelerine sıçrama ihtimalinin her geçen gün artması, yatırımcıların risk iştahlarının azalmasına neden oldu.

Bir önceki haftaya AB maliye bakanlarının Yunanistan’a yapılacak 12 milyar dolarlık ödemeyi onaylaması ve Asya’dan gelen olumlu verilerin desteği ile başlayan piyasalar, hafta genelinde yükseliş trendlerini devam ettirdiler. Hafta içerisinde kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Portekiz’in kredi notunu dört kademe birden indirmesi ve Çin Merkez Bankası’nın faiz arttırmasına rağmen; AMB’ nın da faiz arttırması ile desteklenen EUR/USD paritesi, bakır fiyatını da yukarı taşıdı. AMB, geçen aydan beri fiyatlanmakta olduğu gibi %1.25 olan faiz oranını 25 baz puan arttırarak %1.50’ye yükseltti. Bu doğrultuda bakır fiyatı da 9.790 $/ton seviyesine yükselerek 12 Nisan’dan bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaşmış oldu. Geçen haftanın son işlem gününde ise Avrupa’nın üçüncü büyük ekonomisi olan İtalya'da yaşanan büyük çaplı varlık satışları, euro bölgesinde Yunanistan'dan sonra GSYH'sine oranla en yüksek devlet borcuna sahip ülke olan İtalya'nın, borç krizine girecek yeni Euro ülkesi olabileceği kaygılarını derinleştirdi. Aynı gün ABD’ de açıklanan zayıf istihdam verilerinin de ekonomiye ilişkin iyimserliği ortadan kaldırması ile bakırda da satışlar görüldü.

Bu hafta ise olumsuz ABD istihdam verisine hafta sonu Çin’de açıklanan ve beklentilerden yüksek gelen enflasyon verisi de eklenince, piyasalardaki hava bozuldu. Bununla birlikte ABD Başkanı Barack Obama ile muhalif Cumhuriyetçi Parti arasında, kamu borçlanma limitinin yükseltilmesi için süren görüşmelerin tıkanması da piyasaları tedirgin eden bir diğer unsur oldu. Haftanın ilk iki işlem gününde düşüş eğilimi gösteren bakır, dün 9.480 $/ton seviyesinden aldığı destek ile 9.700 $/tonun üzerine yükseldi ve bu sabah Çin’de açıklanan güçlü sanayi üretimi ve büyüme verilerinin etkisi ile 9.745 $/tona kadar ulaştı. Ayrıca ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke’nin ekonomide zayıflamanın sürmesi ve enflasyonun daha düşük seyretmesi durumda FED' in para politikasını daha fazla gevşetmek konusunda hazır olduğunu söylemesi, metalleri destekledi. Altın bugün 1582 $/ons ile rekor kırdı.

Uzmanlar bu hafta sonuna kadar ABD cephesinde açıklanacak bilançolar ve enflasyon verisi ile AB liderlerinin Cuma günü yapması planlanan zirve toplantısından çıkacak sonuçların piyasalara yön vereceğini belirtiyorlar.


İndir

2011-26.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Haziran ayı boyunca gündemi meşgul eden Yunanistan için somut adımlar nihayet geçen hafta atıldı. Papandreou’nun kurmuş olduğu yeni kabineden güvenoyu alması ve hem Çarşamba hem de Perşembe günü, uygulanacak tasarruf paketi için yapılan oylamalarda olumlu sonuçların çıkması, piyasalara rahat bir nefes aldırdı. Kabul edilen önlem paketiyle beş yılda 28 milyar euroluk tasarruf yükümlüğüne giren Yunanistan’a, 110 milyar euroluk Avrupa Birliği/IMF kredisinin 12 milyar euroluk beşinci diliminin kapısını da açılmış oldu.

Bu gelişmeler ışığında euro ve global borsalar üç haftanın en yüksek düzeyine çıktı. Yatırımcılar da, ücretlerde ve harcamalarda yapılacak ağır kesintilere şiddetle karşı çıkan halkın tepkisine rağmen, ani bir iflas tehlikesinin atlatılmış olmasıyla rahatladılar. Yunanistan'da planın kabul edilmesinin yarattığı iyimserlik, ABD borsalarında son iki ayda verilen kayıpların bir kısmının telafi edilmesini sağlarken; son üç ayın en iyi üç günlük yükselişi de elde edilmiş oldu.

Bakır fiyatı ise, Haziran ayı başından itibaren sıkışmış olduğu 8.900-9.200 $/ton bandını yukarıdaki gelişmeler doğrultusunda kırdı ve 01 Temmuz’da haftayı 9.400 $/ton seviyesinin üzerinde kapattı. Haziran ayında ulaştığı 9.045 $/ton aylık ortalama ile Mayıs’a oranla da % 1,3 değer kazanan bakırın, yılın ilk yarısındaki ortalaması ise 9.398 $/ton oldu.

Yunan Parlamentosu’nun tasarruf önlemleri ve özelleştirmeler ile ilgili tasarıları onaylaması ve ABD’de üretim tarafından gelen olumlu verilerin etkisi ile global hisse senedi piyasalarındaki olumlu hava, bu hafta da devam ediyor. AB Maliye Bakanlarının Yunanistan’a yapılacak 12 milyar dolarlık ödemeyi hafta sonunda onaylaması ve Asya'da sert bir iniş yerine ılımlı bir yavaşlama beklenmesi, yurtdışı piyasalarındaki olumlu havanın devam etmesini sağlıyor. Yunanistan gelişmelerinin ardından en iyi performansı gösteren metal olan bakır, 04 Temmuz nedeni ile ABD piyasalarının kapalı olmasına rağmen dün işlem gördüğü 9.520 $/ton seviyesi ile Nisan ayından bu yana gördüğü en yüksek noktaya ulaştı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Trichet’in, geçen hafta Temmuz ayı için faiz arttırma konusunda tetikte olduklarını açıklamasının ardından EUR/USD paritesindeki yükseliş bu hafta da devam ediyor. Perşembe günü yapılacak AMB toplantısına odaklanan piyasalar için bir diğer önemli gündem maddesi ise, Cuma günü ABD’de açıklanacak olan Haziran ayı işsizlik verisi olacak. Bundan sonra ise çalışmalar, Yunanistan için geçen yıl kararlaştırılan 110 milyar euroluk paketle hemen hemen aynı büyüklükte olması beklenen ikinci yardım paketinin hazırlanmasına yönelecek.İndir

2011-25.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Son haftalarda piyasalardaki satışların en önemli nedeni olarak gösterilen Yunanistan konusu, Euro bölgesi maliye bakanlarının Yunan hükümetine 12 milyon euroluk yardım dilimini alabilmeleri için 3 Temmuz tarihine kadar tasarruf paketinin parlamentoda onaylanması koşulunu getirmeleri ile satışları arttırırken; hemen ardından Başbakan Yorgo Papandreou’nun kurduğu yeni kabinede milletvekillerinin yarısından çoğunun güven oyunu alması, piyasalara nefes aldırdı.

Yunanistan’a ilişkin gelişmelerin gölgesinde geçtiğimiz haftayı oldukça dar bir bantta geçiren LME bakır ise, hafta boyunca 8.900-9.145 $/ton aralığında işlem gördü. Açıklanan ekonomik verilerden istediği desteği alamayan bakırın, bu hafta yapılacak tasarruf paketi oylamasında Papandreou hükümeti ve muhalefetin paketin gerekliliği konusunda ortak fikirde olsalar da, muhalefetin pakete dahil olan bazı uygulamalara (vergi artışları gibi) itirazı olabilir endişesi ile günlük kazançları sınırlı kaldı.

Bu haftanın ilk işlem gününde son 3 işlem gününü ekside kapatan ABD hisse senedi piyasaları, günü artıda kapatırken; bakır fiyatı 9.000 $/ton seviyesinin üzerinde tutunamadı. Haftanın önemli olayı, Yunan parlamentosu bugün 3 gün sürecek yeni tasarruf önlemleri paketi toplantılarına başladı. Büyük ihtimalle geçmesi beklenen ilk oylama çarşamba günü ve asıl soru işareti taşıyan uygulamaların detaylarına dair ikinci oylama da perşembe günü yapılacak. Yatırımcılar Yunan hükümetinin kemer sıkma tedbirlerini bu hafta parlamentodan geçirmeyi başaramamasından endişe ederken; halk bugün Atina’da parlamento önünde protestoya hazırlanıyor. Bakır ise 8950-9050 $/ton dar bandından işlem görmeye devam ediyor.

Uzmanlar, toplantılar sonunda Yunanistan için olumlu gelişmeler görülse de; yukarı trendin devamlı olabilmesi için büyük tüketici Çin ve ABD cephelerinden de olumlu haberlerin gelmesi gerektiğini belirtiyorlar. Yukarı sıçramalarda 9.250 $/ton ve 9.400 $/ton; aşağı kırılmalarda ise, 8.900 $/ton ve 8.800 $/ton ilk etapta teknik direnç ve destek noktaları olacaktır.


İndir

2011-24.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Bir önceki hafta Yunanistan’ın kredi notu indirimi ve olası iflasının, Avrupa bankalarını sarsacağı endişesi ile dünya borsalarında sert satışlar görülürken; Çin bölgesinden gelen enflasyon ve üretim verileri ile güçlü kalmaya çalışan metaller dar bantta işlem görmüşlerdi. ABD imalat sanayi verilerinin Kasım 2010’dan bugüne gördüğü en düşük seviyeye gerilemesi de, satış dalgasının şiddetini artırırken; haftanın son işlem gününde Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Yunanistan'ın borç sorunlarının hemen çözülmesini istediklerini ve Yunanistan'ın borç sorunundan kurtarılmasına özel alacaklıların gönüllü olarak katılımı hakkında Avrupa Merkez Bankası ile birlikte hareket edeceklerini söylemesi ile piyasalar kayıplarını geri vermeye çalışmıştı. Önceki günlerdeki satışları sürdürdüğü görülen EUR/USD ise, gün içi en düşük 1,4128 seviyesini gördükten sonra spotta 1,4339 seviyesine kadar yükselmişti.

LME bakır ise, 8.865-9.245 $/ton bandında seyrettiği haftada düşük bir işlem hacmine sahipti. Genellikle 9.000 $/ton seviyesinin üzerinde kapanışlar yapsa da; ekonomik endişelerden dolayı yükselişleri, diğer metallerde olduğu gibi sınırlı kaldı.

İçinde bulunduğumuz haftaya da Yunanistan odaklı başlayan piyasalarda satış havası tekrar başladı. Hafta sonu yapılan görüşmelerde Euro bölgesi maliye bakanları açıkladıkları ültimatomda, Yunan hükümeti, parlamentosu ve halkına 3 Temmuz'a kadar süre tanıdıklarını ve AB/Uluslararası Para Fonu (IMF) yardımının 12 milyon euroluk dilimini alabilmek için özelleştirme adımlarını da içeren yeni bir kemer sıkma programının kabul edilmesi gerektiğini belirttiler (Yunanistan, toplam 110 milyar euroluk yardımın beşinci dilimini zamanında alamazsa, borçlarını ödeyemeyerek iflas durumuna düşecek). Bu gelişmelerin ardından Başbakan Yorgo Papandreou'nun kurduğu yeni kabine yapılan oylamada parlamentodaki milletvekillerinin yarısından çoğunun güvenoyunu alırken; Yunanistan'ın iflastan kurtulma yolunda almayı umduğu yeni finansmanın önündeki ilk engel de kalkmış oldu. Bu gelişme piyasaların biraz toparlanmasına yarasa da; bir gün sonra FED başkanı Bernanke’nin ABD ekonomisinin büyümesinin önündeki riskleri vurgulamasına rağmen yeni bir miktarsal gevşeme işareti vermemesi piyasalarda hayal kırıklığı yarattı. Fed ayrıca açıklamasında faizlerin uzatılmış bir süre için daha bulunduğu tarihi düşük seviyede tutulacağı belirtilirken; 600 milyar dolarlık tahvil alım programının bu ay sonunda tamamlanacağı ifade edildi. Fed, Nisan'da yüzde 3.1 -3.3 aralığında açıkladığı 2011 büyüme tahminini yüzde 2.7-2.9'a düşürdü.

ABD borsaları, dünkü sert düşüşün ardından Yunanistan'ın Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile kemer sıkma tedbirleri içeren yeni beş yıllık plan üzerinde anlaştığı haberiyle kapanış öncesinde toparlanma kaydetti. Dow ve S&P 500 endeksleri günü düşüşle kapatsa da, Yunanistan ile ilgili gelişmeyle birlikte daha önce gördüğü günün en düşük seviyelerinden uzaklaştılar.

Hafta başından bu yana oldukça dar bir bantta işlem gören bakır ise, 9.000 $/ton seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor. Bernanke açıklamasından sonra ABD cephesinde gelen olumsuz verilerin de düşüşte etkisi olurken; Çin tarafından beklenen faiz artışı, fiyatların destek noktalarını kırmasına neden olabilir. Bu doğrultuda dün 8.900 $/ton desteğini test eden bakır, kapanıştan sonra yaşanan Yunanistan gelişmesi ile Asya seansında % 1’lik artış yaşayarak tekrar 9.000 $/tonun üzerine sıçradı. Ancak uzmanlar, Çin’in Haziran ayı ile birlikte bakır ithalatını arttıracağını varsaysalar da; Yunanistan başta olmak üzere mevcut ekonomik endişeler, fiyatların fiziksel parametrelerden olumlu yönde etkilenmesine izin vermiyor.


İndir

2011-23.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Haziran ayının ilk günlerinde oldukça dar bir bantta işlem gören LME bakır fiyatı, Avrupa tarafında Yunanistan’a yapılacak yardım konusunda görüşmelerin olumlu sonuçlanması ve ABD tarafında bazı bölgelerde görülen ekonomik yavaşlamadan ötürü 9.000 $/ton seviyesinin üzerinde kalıcı olamamıştı.

Bir önceki haftaya oldukça sakin başlayan bakır, hafta boyunca 8.900–9.200 $/ton aralığında işlem gördü. Küçük dalgalanmaların yaşandığı haftada Fed başkanı Bernanke, enflasyonist baskının büyük ölçüde benzin fiyatlarından kaynaklandığını, bunun geçici olacağını, istihdamda sorunların sürdüğünü ve emtia fiyatlarındaki yükselişin kendi politikaları nedeni ile değil global büyüme kaynaklı olduğunu tekrarladı. Asya ve ABD borsaları, yatırımcıların küresel ekonominin hız kestiği yönündeki endişeleriyle üst üste altı gün değer kaybetti. Bir gün sonra duyurulan güçlü ABD ihracat verisi ile tekrar moral bulmaya çalışan piyasalar, haftalık kapanışta kazançlarını geri verdiler.

LME bakır, yatay bir seyir izlediği haftanın son işlem gününde ise Çin’de açıklanan düşük bakır ithalat verisi ile satışa maruz kalsa da; Çin bakır stoklarının azalması ve önümüzdeki dönemde Çin’in tekrar yüksek miktarlarda bakır ithalatı gerçekleştireceği söylentileri, satışların sınırlı kalmasını sağladı.

İçinde bulunduğumuz haftaya da yatay bir seyir izleyerek başlayan bakır, önemli bir verinin açıklanmadığı günün akşam saatlerinde S&P’nin Yunanistan’ın B olan kredi notunu olumsuz bir görüntü ile 3 kademe düşürerek CCC’ye çektiğini açıklaması ile değer kaybetti. Bu sabah ise, Çin bölgesinden gelen enflasyon ve üretim verileri bakırı destekleyici nitelikteydi. Detaylarına bakacak olur isek, % 5,3’den % 5,5’ye yükselmesi beklenen enflasyon beklentiye uygun % 5,5 olarak açıklandı. Sanayi üretiminde ise beklenti yıllık % 13,1 artıştı; ancak açıklanan % 13,3 oldu. Aynı zamanda Japonya Merkez Bankası (BOJ) bugün yaptığı para politikası kurulu toplantısında, politika faizini beklendiği gibi bulunduğu 0 ile % 0,1 aralığında bırakma kararı aldı. Ülke ekonomisiyle ilgili değerlendirmesini biraz daha iyileştiren banka, 2011/12 mali yılının ikinci yarısında ılımlı toparlanmanın başlamasını beklediğini belirtti.

Bu doğrultuda sabah saatlerinde yükselme eğilimine giren bakır, 9.030 $/ton direncinin kırılması ile 9.170 $/ton seviyesine yaklaştı. Teknik olarak kapanışın bu seviyelerde olması durumunda, bakır fiyatının 9.200–9.300 $/ton bandına yükselmesi şaşırtıcı olmayacaktır.İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (15.08.2022) USD: 17,9689 - EUR: 18,502 - GBP: 21,8895 Fixing Kurları (14.08.2022) USD: 18,124 - EUR: 18,6641 - GBP: 22,0787 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0298 - GBP / USD: 1,2182