Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2011-23.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Haziran ayının ilk günlerinde oldukça dar bir bantta işlem gören LME bakır fiyatı, Avrupa tarafında Yunanistan’a yapılacak yardım konusunda görüşmelerin olumlu sonuçlanması ve ABD tarafında bazı bölgelerde görülen ekonomik yavaşlamadan ötürü 9.000 $/ton seviyesinin üzerinde kalıcı olamamıştı.

Bir önceki haftaya oldukça sakin başlayan bakır, hafta boyunca 8.900–9.200 $/ton aralığında işlem gördü. Küçük dalgalanmaların yaşandığı haftada Fed başkanı Bernanke, enflasyonist baskının büyük ölçüde benzin fiyatlarından kaynaklandığını, bunun geçici olacağını, istihdamda sorunların sürdüğünü ve emtia fiyatlarındaki yükselişin kendi politikaları nedeni ile değil global büyüme kaynaklı olduğunu tekrarladı. Asya ve ABD borsaları, yatırımcıların küresel ekonominin hız kestiği yönündeki endişeleriyle üst üste altı gün değer kaybetti. Bir gün sonra duyurulan güçlü ABD ihracat verisi ile tekrar moral bulmaya çalışan piyasalar, haftalık kapanışta kazançlarını geri verdiler.

LME bakır, yatay bir seyir izlediği haftanın son işlem gününde ise Çin’de açıklanan düşük bakır ithalat verisi ile satışa maruz kalsa da; Çin bakır stoklarının azalması ve önümüzdeki dönemde Çin’in tekrar yüksek miktarlarda bakır ithalatı gerçekleştireceği söylentileri, satışların sınırlı kalmasını sağladı.

İçinde bulunduğumuz haftaya da yatay bir seyir izleyerek başlayan bakır, önemli bir verinin açıklanmadığı günün akşam saatlerinde S&P’nin Yunanistan’ın B olan kredi notunu olumsuz bir görüntü ile 3 kademe düşürerek CCC’ye çektiğini açıklaması ile değer kaybetti. Bu sabah ise, Çin bölgesinden gelen enflasyon ve üretim verileri bakırı destekleyici nitelikteydi. Detaylarına bakacak olur isek, % 5,3’den % 5,5’ye yükselmesi beklenen enflasyon beklentiye uygun % 5,5 olarak açıklandı. Sanayi üretiminde ise beklenti yıllık % 13,1 artıştı; ancak açıklanan % 13,3 oldu. Aynı zamanda Japonya Merkez Bankası (BOJ) bugün yaptığı para politikası kurulu toplantısında, politika faizini beklendiği gibi bulunduğu 0 ile % 0,1 aralığında bırakma kararı aldı. Ülke ekonomisiyle ilgili değerlendirmesini biraz daha iyileştiren banka, 2011/12 mali yılının ikinci yarısında ılımlı toparlanmanın başlamasını beklediğini belirtti.

Bu doğrultuda sabah saatlerinde yükselme eğilimine giren bakır, 9.030 $/ton direncinin kırılması ile 9.170 $/ton seviyesine yaklaştı. Teknik olarak kapanışın bu seviyelerde olması durumunda, bakır fiyatının 9.200–9.300 $/ton bandına yükselmesi şaşırtıcı olmayacaktır.İndir

2011-22.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Mayıs ayının ilk günlerinde yurt dışı piyasalarından gelen olumsuz ekonomik veriler nedeniyle gerileme kaydeden bakır, 12 Mayıs’ta ulaştığı 8.504 $/ton ile 2011 yılının dip noktasını görmüştü. Daha sonra bu seviyeyi destek olarak kabul eden bakır, ay sonuna kadar piyasalardaki belirsizlikler sebebiyle 8.900–9.200 $/ton bandına sıkıştı ve Mayıs ayı ortalaması, bir önceki aya oranla % 5,9 gerileyerek 8.927 $/ton oldu.

Londra ve ABD piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olduğu geçtiğimiz haftanın ilk işlem gününde Asya seansında da sakin kalan bakır, hafta genelinde olumsuz verilerden etkilenmiş olsa da; 8.900–9.250 $/ton bandındaki seyrini sürdürdü ve haftalık kapanışı da 9.100 $/ton seviyesinden yaptı. Bakırın en büyük destekçisi ise, dolardaki zayıflık oldu. Hafta içinde FED’ in faizleri 2011 yılında arttırmayacağı ve Yunanistan için yeni bir yardım paketi üzerinde anlaşmaya varıldığı söylentileri, doların euro karşısında değer yitirmesine neden oldu.

Özellikle ABD’de beklentilerden kötü gelen ekonomik veriler, geçtiğimiz hafta hisse senetlerinde sert satışlara neden olsa da; bakır, dar bandında işlem görmeye devam etti. Ancak bazı piyasa analistlerinin endişelerini doğrularcasına hafta boyunca ekonomik verilerde kötüleşme görülmesi (özellikle istihdam verileri), bir önceki hafta büyüme oranın azalması, FED’in “Niceliksel Gevşeme” programının sonlanacak olması ve Moody’s tarafından şayet ABD’nin borç limitini Temmuz ayı ortasına kadar arttırmaması durumda notunu kırma ihtimalinin belirtilmesi, dünyanın en büyük ekonomisinde işlerin hiç iyi gitmediğini gösterdi. Avrupa tarafında ise AB, IMF ve ECB, Yunanistan’ın finansal durumuna ilişkin yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlandığını, değerlendirmenin devam edeceği ve €110 milyarlık kredinin bir sonraki diliminin Temmuz’da yapılacak görüşmelere göre serbest bırakılacağını açıkladı.

İçinde bulunduğumuz haftaya bakacak olur isek, ilk iki işlem gününde küresel büyümenin yavaşlayacağı korkusuyla dünya borsaları değer kaybederken; bakırdaki işlem hacmi oldukça azdı. Ancak Salı akşamı FED başkanı Bernanke’nin olumsuz açıklamalarının ardından güne yükselişe başlayan ABD borsaları, açıklamalardan sonra eksiye döndü. Bernanke özetle, ekonomik büyüme yolunda olsa da, çeşitli sorunların olduğunu (petrol kaynaklı enflasyon ve istihdam gibi) belirtti ve yeni tahvil alım programına yönelik bir sinyal vermedi.

Bugün itibari ile de oldukça dar bir bantta seyreden bakır için, artık fiziksel piyasaya girmesi beklenen Çin’in desteği önemli olacaktır. Bu doğrultuda Cuma sabahı Çin’de açıklanacak olan Mayıs ayı ticaret (ithalat-ihracat) verileri önem arz edecektir. EUR/USD paritesi ise, ulaştığı son 1 ayın zirvesi olan 1,4680 ile bakırı desteklemeye devam ediyor.


İndir

2011-21.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Mayıs ayının son haftasında bakır, satışların yoğun olduğu küresel piyasalarla birlikte hareketine devam etti.  Küresel büyümenin hız kesmeye başladığına yönelik Avrupa ve Amerika’dan gelen olumsuz sinyaller, Yunanistan’ın borçlarını yeniden yapılandıracağına yönelik spekülasyonlar, S&P’nin İtalya’nın görünümünü negatif izlemeye alması gibi haberlerle global borsalar geçtiğimiz haftaya sert satışlarla başladı. Bakır, geçtiğimiz haftanın ilk gününde piyasaların açılması ile hızlı bir düşüş trendine girerek yaklaşık %3,5’luk bir değer kaybı ile 8.732 $/tona kadar geriledi. Bakır ile birlikte metallerde Avrupa bölgesinde yaşanan borç krizi, büyüme endişeleri, güçlü doların etkileri ile hızlı düşüşler yaşandı. Londra Metal Borsası’nda şiddetli kayıpların yaşandığı haftanın ilk iş gününde, nikeldeki değer kaybı %4.86’yı bulurken; kalay da seansı %3.69 kayıpla sonlandırdı. Yaşanan kayıpların ardından;  piyasa belirleyicilerinden birisi olan Goldman Sachs, yatırımcılarına ham petrol, bakır ve çinko almalarını tavsiye etti.  Açıklanan bu tavsiye raporunun ardından bakır yaklaşık %1,3’lük değer kazanımı ile 8.900 $/ton seviyesinin üzerine sıçradı. Hafta başında görülen sert satışın ardından haftanın ikinci iş gününde endüstriyel metallerde güçlü yükselişler kaydedildi. Bakır, hafta ortasından itibaren kayıplarını geri alarak 9.000 $/ton seviyesinin üzerine çıktı ve yukarı yönlü hareket edeceğinin sinyallerini verdi.  Perşembe günü metallerde gözlenen alımlara bakır da katıldı ve gün içerisinde yaklaşık % 2,5’luk bir değer kazanımına sahip oldu. Bakır geçtiğimiz haftayı uzun bir aradan sonra 9.000 $/ton’un üzerine çıkarak 9.200 $/ton seviyesinde tamamladı.
 
Geçtiğimiz haftada global piyasalara baktığımızda, Avrupa Birliği’nde yaşanan borç sorunu ve Yunanistan’ın ileriki günlerde göstereceği performans piyasaların yönünü belirlemede ana unsur oldu. Euro, emtia fiyatlarındaki yükseliş ve Çin'in Portekiz için çıkarılacak yardım tahvillerinden almak istediği yönündeki haberin ardından dolar karşısında geçtiğimiz haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Financial Times gazetesinde yer alan haberde, Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF) Başkanı Klaus Regling'in Çin'in, Haziran ortasında çıkarılması planlanan Portekiz yardım tahvillerinden alma konusundaki ilgisini açıkça gösterdiğini söylediği belirtildi. Bu haberlerin ardından başta Avrupa piyasaları olmak üzere tüm piyasalar bunu olumlu algılandı.
 
İçinde bulunduğumuz haftada, İngiltere’nin haftanın ilk iş gününde tatil olması nedeni ile LME’ de işlem görmeyen bakır, Salı günü piyasaların açılısı ile yatay bir hareket sergiledi. İşlem hacminin düşük olduğu piyasalarda bakır yukarı yönlü hareketine devam etti. Bu sabah Çin’de İmalat sanayisindeki koşulların görünümünü gösteren PMI verisi, Mayıs ayında 52 olarak açıklanırken bu oranın son 9 ayın en düşük seviyesi olduğu belirtildi. Açıklanan verinin ardından piyasalarda keskin bir hareket gözlemlenmedi. Bakır, 9.200-9.230 $/ton bandında yatay hareketine devam etti.  Bugün, ABD tarafından açıklanan ve aylık istihdam verisi öncesi büyük öneme sahip olan ADP verisi beklentilerin çok aşağısında gerçekleşirken piyasalarda satışlara neden oldu. Bakır, gün boyunca sergilediği yatay hareketine son vererek 9.100 $/ton seviyelerine kadar geriledi.
 
Mayıs ayını Nisan ayına göre yaklaşık % 6,2 oranında bir değer kaybı ile 8.927,05 ortalaması ile kapatan bakır, Haziran ayının ilk günlerinde 9.000$/ton’un üzerinde tutunmaya çalışmaktadır. İçinde bulunduğumuz haftada Cuma günü açıklanacak olan aylık istihdam verisi küresel büyüme endişelerinin üst düzeyde olduğu bu günlerde büyük öneme sahip olacaktır.


İndir

2011-20.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER


Geçtiğimiz hafta piyasalara dar bir hareket bandı ile 8.715 $/ton seviyesinden giriş yapan bakır, Avrupa’daki borç krizi ve Asya borsalarındaki düşüşe rağmen hafta ortasına kadar yatay-yukarı bir hareket izledi. Küresel ekonomik toparlanma hızının yavaşlamakta olduğu yolundaki endişelerle Asya hisse senetleri düşerken, bakır değer kaybetti. Ancak, Goldman Sachs ve JP Morgan gibi finansal yatırım devlerinin emtialarda yaşanan bu düşüş için, doların değerlenmesi ve ikinci düzeltmenin yaşanması gibi nedenlere dayandırarak uzun pozisyon fırsatı olabileceğini belirtmesi bakırda teknik olarak alımların başlamasına neden oldu. Geçtiğimiz Perşembe ve Cuma günleri küresel piyasalarda açıklanan ve belirsiz olan verilere rağmen bakır, alımların gelmesi ile 9.000 $/ton direncini kırarak 9.130 $/ton seviyesinde haftayı kapattı.
 
Geçen haftanın sonuna doğru gelindiğinde ABD'de açıklanan ekonomik veriler, küresel piyasalar üzerinde karamsar bir tablo oluşturdu. İkinci el konut satışlarının yavaşladığını gösteren veriler, haftalık işsizlik maaşı başvurularındaki düşüşü bastırdı ise de; Amerika’daki borsalar değer kaybetti. Avrupa tarafında ise Yunanistan’a ilişkin endişelerin doruğa tırmanması, hem para birimi olan Euro’ya değer kaybettirdi hem de para piyasalarından çıkışlara neden oldu. Altın’ın geçtiğimiz haftada yatay bir seyri izlediği piyasalarda, ham petrol de 100 $/varil’in aşağısında düşüş yönünde hareketine devam etti.
 
Satışların yoğun olduğu küresel piyasalarda, küresel büyümenin hız kesmeye başladığına yönelik Avrupa ve Amerika’dan gelen olumsuz sinyaller, Yunanistan’ın borçlarını yeniden yapılandıracağına yönelik spekülasyonlar, S&P’nin İtalya’nın görünümünü negatif izlemeye alması gibi haberlerle Asya borsaları bu haftaya sert satışlarla başladı. Bakır ise geçtiğimiz hafta boyunca yatay ancak yukarı yönlü bir hareket izleyerek 9.100 $/tonun üzerinde haftayı kapatmasına rağmen, bu haftanın ilk gününde piyasaların açılması ile hızlı bir düşüş trendine girerek yaklaşık %3,5’luk bir değer kaybı ile 8.732 $/tona kadar geriledi. Bakır ile birlikte metallerde Avrupa bölgesinde yaşanan borç krizi, büyüme endişeleri, güçlü doların etkileri ile hızlı düşüşler yaşandı. Londra Metal Borsası’nda şiddetli kayıpların yaşandığı dün, nikeldeki değer kaybı %4.86’yı bulurken; kalay da seansı %3.69 kayıpla sonlandırdı. Ayrıca, metal piyasalarında olduğu gibi para piyasalarında da haftanın ilk gününde hızlı düşüşler görüldü. 
 
Bugün piyasa belirleyicilerinden birisi olan Goldman Sachs, yatırımcılarına ham petrol, bakır ve çinko almalarını tavsiye etti. Goldman Sachs analistleri, "Risk/getiri analizinin bir kez daha emtia grubunda long gidilmesinden yana olduğuna inanıyoruz" şeklinde görüş bildirerek "Ekonomik büyüme muhtemelen, yılın ikinci yarısında, kilit önemdeki arz kısıtlı piyasaları sıkışık hale getirmeye yeterli olacaktır" yorumunda bulundu. Açıklanan bu tavsiye raporunun ardından bakır şuan itibari ile yaklaşık %1,3’lük değer kazanımı ile 8.900 $/ton seviyesinin üzerine sıçradı.
 
Amerika tarafından önemli verilerin açıklanacağı bu haftada, Perşembe günü açıklanacak olan büyüme rakamı, piyasalarda yaşanan global büyüme endişeleri açısından büyük öneme sahiptir. Öte yandan, piyasaların yakından takip ettiği Avrupa ülkelerindeki borç durumu da piyasalarda yön belirleyici bir öneme sahip olacaktır.


İndir

2011-19.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER


Hızlı düşüşlere sahne olan bir önceki haftada emtia piyasalarının genelini etkileyen satış hareketinde emtia piyasaları 99 milyar dolar değer kaybetmişti. Düşüş hareketini tahmin etmiş ve uzun pozisyonların kar realize etmesini önermiş olan Goldman Sachs, emtiaların özellikle yılın ikinci yarısında tekrar yükselebileceğini söyleyerek; geçtiğimiz haftada yatırımcılarına dip seviyelerin alış fırsatı olarak kullanılmasını tavsiye etti.
 
Çin tarafından geçtiğimiz Salı sabahı açıklanan ithalat- ihracat dengesi verisi beklentilerin üzerinde gerçekleşirken; ihracat rakamlarının yüksek olması, piyasalar tarafından olumlu algılandı. Ancak geçtiğimiz haftanın ilk 2 günü boyunca 8.800 – 8.900 $/ton bandında hareket eden bakır, ithalat- ihracat verisinin ardından geçtiğimiz Çarşamba sabahı Çin tarafından açıklanan ve beklentilerin üzerinde gelen enflasyon rakamı ile Avrupa tarafından gelen satışlarla düşüş yönünde bir hareket sergiledi. 3 aylık bazda 8.950 $/ton civarında işlem görmeye başlayan bakır, ABD seansının hemen öncesi 8.700 $/ton seviyesini de kırdı ve yönünü tekrar aşağıya çevirdi. Hafta boyunca düşüş eğilimi gösteren bakır geçtiğimiz Perşembe günü yaklaşık 300 $’lık geniş bir aralıkta işlem görerek 8.504 $/ton seviyesine kadar geriledi ise de; haftanın son iş gününde kayıplarını geri verdi ve 8.900 $/ton seviyelerine kadar yükseldi.
 
Geçtiğimiz hafta boyunca özellikle Çin enflasyon rakamlarının açıklanması ile enflasyonun küresel olarak yükselmesi ve para politikasının sıkılaştırılacağı beklentisi dünya borsalarında sert satışlara yol açtı. Uzun zamandan beri piyasalarda doların diğer para birimleri karşında değer yitirmesi ve bunun sonucunda emtia fiyatlarının yüksekliğinden bahsediliyordu. Geçtiğimiz haftada ise EUR/USD paritesinin hızlı bir şekilde değer kaybetmesi ile emtialarda da satış şoku gerçekleşti. 1,40 seviyelerine kadar düşen EUR/USD paritesi ile birlikte, altın uzun zamandan beri tutunduğu 1.500 $/ons seviyesinin altına düşerken; ham petrol sözleşmeleri de yaşanan satışlarla 100 $/varil’in aşağısında hareket etti.
 
ABD borsaları, geçtiğimiz Cuma günü açıklanan verilerin ardından yaşanan düşüşle ikinci haftayı da kayıplarla geride bıraktı. Endekslerdeki gerileme, borsanın düşüş uçurumunun eşiğinde olduğuna dair endişelerin arttığını ortaya koydu. Dünya genelinde büyümenin yavaşlaması, Fed'in destek politikasının sonuna yaklaşılması ve Avrupa bölgesi borç krizinde durumun kötüleşmesi yönündeki endişeler, borsanın yukarı yönde kalabilme kabiliyetini olumsuz etkiledi. Metal piyasalarında bakır ise, dar bir bantla 8.750 $/ton seviyesinden içinde bulunduğumuz haftaya giriş yaparken; yatay ancak yukarı yönlü bir hareket sergiledi. Avrupa endeksleri bugün Brüksel’de Euro Bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan borç paketine ilişkin yapacağı toplantının yarattığı belirsizlikle riskli varlıklara gelen satış hareketinde gevşedi. Ancak, IMF başkanın ABD’de tutuklu bulunması nedeniyle katılmadığı Avrupa Birliği Finans Bakanları Zirvesi’nden dün akşam saatlerinde Portekiz’in AB/IMF’ten alacağı €78 milyarlık kredinin koşulları üzerinde anlaşmaya varıldığı haberi geldi. Paket karşılığında Portekiz Hükümeti’nin 2013 yılına kadar GDP’nin %3,4’ü oranında tasarruf etmesi bekleniyor. Paketin açıklanması ile birlikte EUR/ USD paritesi bugün güç kazanarak 1,4250 seviyelerine kadar yükseldi. Doların diğer para birimleri karşında değer kaybetmesi ile de emtialarda alım hareketi gözlemlendi.
 
ABD cephesinde bugün açıklanacak olumsuz sanayi üretimi ve konut verilerinin ardından Perşembe günü Avrupa piyasalarının açılışı öncesi Japonya’da açıklanacak büyüme rakamı, piyasalar için önem arz etmektedir. Yatay bir hareket sergileyen bakırın hafta boyunca EUR/USD paritesi ile sıkı bir korelasyon içerisinde olması beklenmektedir. Yatırımcılar ve analistler ise kısa vadede yaşanan düşüş hareketlerinin normal olduğunu; ancak uzun vadede bakıra olan talebin artacağını belirtiyorlar.


İndir

2011-18.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Londra piyasasının kapalı olduğu geçtiğimiz haftanın ilk işlem gününde, Amerika tarafından Usame Bin Ladin’in öldüğünün açıklanmasıyla bakır, doların değerlenmesinin ardından işlem gördüğü Comex piyasalarında hızlı bir gerileme yaşadı. Açıklama, Amerika para piyasalarında duygusal tepki alımlarının başlamasına neden olurken; bakır ise, keskin bir düşüşle 4,10 $/lb (9.050 $/ton) seviyelerine kadar geriledi. İngiltere piyasalarının açılışı ile birlikte düşüşünü sürdüren bakırda, Amerika Merkez Bankası’nın beklenen toplantısının ardından yüksek emtia fiyatlarının yarattığı rahatsızlığın yinelenmesi ile satışlar görüldü. Geçtiğimiz hafta boyunca gerilemeye devam eden bakır, bir önceki haftaya göre yaklaşık % 5’lik bir değer kaybına uğrayarak 8.900 $/ton seviyelerinden haftayı kapattı.
 
Bir önceki hafta Perşembe gününe kadar Amerika ve Avrupa Birliği ekonomilerine ilişkin gelen verilerin olumsuzluğu neticesinde özellikle emtialarda meydana gelen düşüş, ekonomik toparlanmaya ilişkin endişelerden kaynaklanıyordu. Cuma günü ABD tarafından gelen ve beklentilerin çok üzerinde açıklanan tarım dışı istihdam verisine rağmen; emtialar 2008’den bu yana en büyük haftalık değer kaybını gerçekleşti. ABD seansı sırasında akşam saatlerinde Avrupa Birliği’nin Lüksemburg’da gizli bir toplantı yapacağı ve Yunanistan’ı Avrupa Birliği’nden çıkarabilecekleri söylentisi ise, bütün riskli para birimleri ve emtialar gibi ürünlere satış getirirken; bakır, 2011’in dip noktası olan 8.657 $/tona kadar geriledi ve böylece haftanın son 2 gününde % 5 değer kaybetmiş oldu.  
 
Goldman Sachs’ın yaptığı çalışmaya göre, emtialar üzerinde oluşan bu satışlardan dolayı piyasalardan 99 milyar doların çekildiği; ancak yaşanan bu hızlı düşüşün ardından emtia piyasalarının kendini toparlayacağı da belirtildi. Kısa süreli olarak EUR/USD paritesinde yaşanan gerilemenin ardından başta emtia piyasaları olmak üzere, satışa yönelen piyasalarda gümüş yaklaşık % 22’lik keskin bir düşüş ile en çok değer kaybeden yatırım aracı oldu. Piyasaların diğer önemli bir göstergesi olan Amerika piyasalarında petrol sözleşmeleri de yaklaşık % 13’lük bir gerileme yaşadı. Bu yaşanan düşüşlerde fonlar yüklü miktarda zarara uğradı.
 
İçinde bulunduğumuz haftada bakır için, Çin tarafından Salı sabahı açıklanan ithalat- ihracat dengesi verisi beklentilerin üzerinde gelirken; ihracat rakamlarının yüksek olması, piyasalar tarafından olumlu algılandı. Geçtiğimiz 2 gün boyunca 8.800 – 8.900 $/ton bandında hareket eden bakır, Çin tarafından bugün açıklanan ve beklentilerin üzerinde gelen enflasyon rakamı ile Avrupa tarafından gelen satışlarla düşüş yönünde bir hareket sergiledi. Bugün itibari ile 3 aylık fiyat bazında 8.950 $/ton civarından işlem görmeye başlayan bakır, ABD seansına yakın 9.700 $/ton seviyesini de kırdı ve yönünü tekrar aşağıya çevirdi.

 İndir

2011-17.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geçtiğimiz haftada bakır, Pazartesi günü İngiltere’de Paskalya tatili olması ve Cuma gününün ise Kraliyet Düğünü nedeniyle tatil olmasından dolayı Londra Metal Borsası’nda sadece 3 gün işlem görebildi. Nisan ayının son günlerinde düşük bir işlem hacmine sahip olan bakır, Nisan ayında bir önceki aya göre % 0,5 değer kaybederek 9.483 $/ton aylık ortalamasına sahip oldu.
 
Pazartesi günü yalnızca Asya ve ABD borsalarında işlem görerek geçtiğimiz haftaya başlayan bakır, işlem hacminin düşük olmasına rağmen yatay ve aşağı yönlü bir hareket sergiledi. Geçtiğimiz hafta boyunca işlem hacmi yönünden düşük olan bakır, 9.500 $/ton seviyelerinden işlem görmeye başladığı piyasalarda Amerika Merkez Bankası FED’in toplantısı öncesi geriledi ise de; Londra tarafında haftayı konsolide bir şekilde 9.580 $/ton civarında kapattı. Cuma günü Amerika piyasalarında işlem gören bakır, Mart ayından beri gördüğü en düşük değer olan 4,20 $/lb. (9.250 $/ton) seviyelerine kadar geriledi. Geçtiğimiz hafta boyunca piyasalarda dolar, diğer para birimleri karşısında değer kaybederken; altın ise hızlı yükselişlerine devam ederek 1.573 $/ons rekor seviyesinde haftayı kapattı.
 
Geçtiğimiz hafta boyunca piyasaların odaklandığı nokta, Amerika Merkez Bankası (FED)’nın toplantısı sonrası yapılacak olan açıklamalardı. Bu toplantının notlarında piyasalar için büyük öneme sahip olan yüksek emtia fiyatlarından dolayı oluşan enflasyon baskısının FED tarafından nasıl değerlendirileceği ve uygulanan tahvil alım programının sonlandırılıp sonlandırılmayacağı gibi konuların altının çizilmesi, bu toplantıyı diğerlerinden ayıran özellikti. Toplantı sonucunda; FED, faiz oranını değiştirmeyerek %0.25’te bıraktı. Toplantı tutanaklarında ekonominin ılımlı bir büyüme kaydettiğine, son aylarda enflasyonun yükseldiğine ancak uzun vadeli enflasyon beklentisinin sabit olduğuna değinildi. 600 milyar USD değerindeki tahvil alımı programının önceden planlandığı gibi Haziran ayında sona erdirileceği açıklandı. ABD'deki üç büyük endeksi (Nasdaq, S&P, Dow Jones) enflasyonun büyük ölçüde emtiadaki fiyat baskılarından kaynaklanan geçici bir sorun olduğuna dikkat çeken Bernanke'nin açıklamalarının ardından kazanımlarını artırdı. Nasdaq endeksi 10 yılın en yüksek seviyesini gördü. Asya yatırımcıları da yapılan bu olumlu açıklama ile piyasada alımlara başlayarak borsaları yükseltti. Altın yine rekora koşarken; bakır da ise çok büyük hareketlilik gözlemlenmedi.
 
İçinde bulunduğumuz haftada Pazartesi günü İngiltere piyasalarının resmi tatilden dolayı kapalı olmasına karşın; Amerika tarafından dünya tarihini etkileyen bir açıklama ile başlayan bakır, doların değerlenmesi ile işlem gördüğü Comex piyasalarında hızlı bir gerileme yaşadı. Obama’nın Usame Bin Ladin’in Amerikan askerleri tarafından öldürüldüğünü açıklaması, Amerika para piyasalarında alımların başlamasına neden oldu. Bakır ise, hızlı bir şekilde değer kaybederek 4,10 $/lb. (9.050 $/ton) seviyelerine kadar geriledi.
 
Bugün itibari ile geçtiğimiz 3 gün değer kaybı yaşayan bakır, yüksek stok yüzünden Çin'deki talep artışının yavaşladığı ve en büyük bakır tüketicilerinden birisi olan ABD'nin para sıkılaştırma politikasını uzatabileceği ihtimalinin yatırımcılarda yarattığı endişe ile düşüşüne devam ediyor.
 
Not olarak, Amerika’nın Cuma günü açıklayacağı tarım dışı istihdam verisinin (TS ile 15:30’da) önümüzdeki hafta başı için piyasalara yön verici etkisi olacaktır


İndir

2011-16.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Çin’in 2011 yılında 4.kez gerçekleştirdiği 50 baz puanlık zorunlu karşılık artışı ile geçtiğimiz haftaya başlayan piyasalarda bakır, Amerika seansı açılışının hemen öncesinde uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’ nin Amerika’nın kredi görünümünü negatife çevirmesi ve önümüzdeki aylarda kredi notunun da düşürülebileceğinin sinyalini vermesi ile büyük düşüş yaşadı. Bakır, gerek LME’ de gerekse COMEX’ de S&P’ nin uyarısının ardında yaklaşık % 2,5’lik bir düşüş yaşadı ve geçtiğimiz haftanın en düşük değeri olan 9.207 $/ton’a kadar geriledi. Uyarı sonrasında, ABD borsaları son bir ayın en sert düşüşünü yaşarken; tahvil ve para piyasaları S&P’ nin uyarılarını umursamadı.

Yatırımcıların Avrupa’daki borç krizini daha yakın bir tehlike olarak görmeleri nedeniyle Amerikan doları belli para birimlerine karşı değer kazanmaya başladı. S&P’ nin piyasalara yaşattığı bu şok karşısında hızla değer kaybeden piyasalar, haberin ertesi günü kayıplarını beklenenden iyi açıklanan bilançoların etkisi ile geri alarak; yükseliş trendi içerisine girdi. Bakır da piyasalara paralel olarak yaptığı hareket ve değer yitirmiş olan doların etkisi ile Salı gününden itibaren yükselişe geçerek 9.700 $/ton sınırında haftayı kapattı.

Emtia fiyatlarının yüksekliğinden endişe duyan ülkelerin, Amerika’nın kredi görünümün negatif izlenmeye alınması ile tedirginlikleri arttı. Dolar’ın Euro karşısında değer kaybetmesi ile 1,46 noktasının üzerinde seyreden EUR/USD paritesi, bakırda özellikle teknik olarak beklenen yukarı tepki için fırsat yarattı. Bakırın yanında piyasaların önemle takip ettiği alüminyum da, Çin’in üretimi sınırlayıcı kararları ve EUR/USD paritesinin etkisi ile Ağustos 2008’den bu yana gördüğü en yüksek seviyelere ulaştı. Altın ve petrol sözleşmelerinde ise doların değersizliğinden dolayı yükselişler devam etti ve Paskalya tatili öncesi piyasaların yukarı yönlü hareketine yardımcı oldu. Ayrıca, Cuma günü Avrupa ve Amerika piyasalarının tatili öncesinde Amerika tarafında açıklanan veriler S&P’nin yorumunu yalanlar nitelikte idi. Bekleyen konut satışları, yeni başlayan inşaat ruhsatları ve haftalık işsizlik başvuruları verileri piyasalara güven vermeye yeterli oldu.

İçinde bulunduğumuz haftaya Londra Metal Borsası’nın (LME) İngiltere’deki Paskalya tatilinden dolayı kapalı olmasın ile yalnızca Asya ve ABD borsalarında işlem görerek başlayan bakır, yatay ve aşağı yönlü bir hareket sergiledi. Çarşamba günü sonuçlanacak FED toplantısı öncesinde düşük işlem hacmine sahip olan piyasalarda, FED’ in tahvil alım programına devam edip etmeyeceği soruları emtialarda satış getirdi. Ayrıca Çin’in yüksek enflasyon rakamı ve ülkede uygulanan sıkı para politikası da emtialardaki satışlara neden olarak gösterildi. Bu doğrultuda LME bakır, bu hafta 9.500 $/ton seviyesinin hemen üzerinde işlem görmeye başlasa da; piyasadaki endişeler nedeni ile görülen satışlardan dolayı bu sabah 9.382 $/ton seviyesine kadar geriledikten sonra tekrar toparlandı ve ABD seansı öncesinde 9.500 $/ton seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Yüksek öneme sahip verilerin açıklanacağı bu haftada, Çarşamba günü Amerika Merkez Bankası(FED)’in sonuçlandıracağı toplantı ve Perşembe günü açıklanacak Amerika’nın birinci çeyrek büyüme rakamı, geçtiğimiz hafta yaşanan kredi görünümünün negatife çevrilmesinden sonra büyük bir öneme sahip oldu.
 


İndir

2011-15.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geçtiğimiz haftaya EUR/USD paritesinden destek alarak başlayan bakır, 5 haftanın en yüksek noktasına ulaştıktan sonra, yaşanan fon satışları ile birlikte düşüş yaşadı. Piyasaları dalgalandıran olaylarla birlikte, Londra’da 127 $/varil’e ulaşan petrolün rekor fiyatı tüm piyasalarda satışların başlamasında en etkili neden oldu. Goldman Sachs Group’un analist ekibinin, yatırımcılarına yüksek emtia fiyatlarından short pozisyon alarak kar elde etmelerini ve ilerisi için long pozisyon almamalarını önermesinin ardından bakır, geçtiğimiz haftanın ikinci gününde de geriledi. Bakır ile birlikte LME’ de çinko ve kurşun fiyatlarında da düşüş gözlenirken; petrol, aynı gün içerisinde % 3,5 değer kaybetti. Hafta boyunca değer kaybeden piyasalara paralel olarak bakır da bir önceki hafta elde ettiği kazanımları geri vererek bir önceki haftaya göre yaklaşık % 5 değer kaybıyla geçtiğimiz haftayı sonlandırdı.

Çin'de bir araya gelen BRIC ülkeleri liderlerinin rekor seviyeye ulaşan emtia fiyatlarının küresel büyümeyi tehdit ettiğini dile getirmesi ve bununda ülkelerin üzerinde yüksek enflasyon baskısının oluşmasına neden olması, yatırımcıların gözlerini ülkelerin maliye bakanlarının yapacağı açıklamalara yoğunlaştırdı. Özellikle, Çin'in varlık fiyatlarını dengelemek için sıkılaştırıcı önlemlerini artıracağına dair endişelerle Asya seansında başlayan satışlar, LME’ deki bakır fiyatlarının düşüş eğilimini devam ettirdi. Geçtiğimiz haftanın sonuna doğru gelindiğinde, Amerika tarafından açıklanan olumlu tüketici güven endeksi ve Çin’in beklenenden iyi açıklanan büyüme rakamı, ülkelerin enflasyona dair endişelerinden dolayı piyasaların yönünü yukarı çevirmesine yardımcı olmadı. Ham petrolün 109 $/varil’e ulaşan yüksek fiyatının konuşulduğu piyasalarda, altın 1.480 $/ons’un üzerine çıkarak yeni bir rekora imza atmış oldu. Bakır ise; piyasalardaki mevcut endişeler doğrultusunda gerileyerek haftayı 9.400 $/ton seviyesinden kapattı.

İçinde bulunduğumuz haftaya, Çin’in bu yıl 4.kez gerçekleştirdiği 50 baz puanlık zorunlu karşılık artışı ile başlayan piyasalarda bakır, Cuma’ya göre yükselişle başladı ise de; Amerika seansı öncesine kadar yatay bir seyir izledi. Amerika seansları açılışının hemen öncesinde, uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Amerika’nın kredi görünümünü negatife çevirmesi ve önümüzdeki aylarda kredi notunun da düşürülebileceğinin sinyalini vermesi ile küresel piyasalarda büyük kayıplar yaşandı. Uyarının ardından, ABD borsaları son bir ayın en sert düşüşünü yaşarken; tahvil ve para piyasaları S&P’nin uyarılarını umursamadı. Yatırımcıların Avrupa’daki borç krizini daha yakın bir tehlike olarak görmeleri nedeniyle Amerikan doları belli para birimlerine karşı değer kazanmayı sürdürdü. Bakır, gerek LME’de gerekse COMEX’de uyarının ardında yaklaşık % 2,5’lik bir düşüş yaşadı. Buna karşın, altında ise hızlı alımlar gerçekleşirken; yeni rekoru olan 1.498 $/ons seviyelerine kadar yükseldi.

Haftanın ikinci işlem gününde 9.350–9.230 $/ton bandında hareket eden bakır, açıklanan ve beklentilerden iyi gelen ABD konut verileri ile 9.350 $/ton seviyesinin üzerinde tutunmaya çalıştı. Bugün ise, S&P’nin yarattığı olumsuz hava, beklentilerin üzerinde gelen kar rakamları ile tersine döndü. Primli kapanan Asya piyasalarından sonra aynı trendin Avrupa ve ABD seanslarında da sürmesi ile bakır, 9.500 $/ton seviyesini kırdı. Altın 1503 $/ons ile yeni rekoruna sahip olurken; pozitif bilanço rakamları Paskalya tatili öncesinde piyasalara moral verdi.
 


İndir

2011-14.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Japonya’daki deprem nedeniyle yaşanan radyoaktif tehlike, Portekiz’deki yoluna koyulamayan borç krizi, emtia fiyatlarındaki artışlardan dolayı ülkelerdeki enflasyonist baskı gibi konular geçtiğimiz haftanın da önemli gündem maddelerini oluşturdu. Geçtiğimiz haftanın ilk iki işlem gününde Çin piyasalarının tatil olmasından dolayı düşük bir işlem hacmine sahip olan bakır kontratları, geçtiğimiz Salı günü 9.400 $/ton seviyelerinde tutunmaya çalıştı. Çin’in 25 baz puanlık beklenmeyen mevduat faiz artırımı ile birlikte yaşanan kısa düşüş ile birlikte bakır 9.300 $/ton seviyelerine kadar gerilese de; hafta ortasında zayıf doların ve rekor kıran altının desteği ile 9.500 $/ton seviyesini kırarak hafta boyunca yükselişine devam etti.

Hafta ortasına geldiğimizde, Avrupa Merkez Bankası’nın yapacağı toplantı, neticesi bilinmesine rağmen; küresel piyasalar için büyük bir öneme sahipti. Toplantı öncesinde Euro, Japon Yen’i karşısında 11, Amerikan Doları karşısında da 14 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Toplantı sonrasında Trichet’in gösterge faizini 25 baz puan artırması ve ardından piyasaları rahatlatan açıklamaları, küresel piyasaların rahat bir nefes almasını sağladı. Aynı zamanda, Portekiz’in de ülkede yaşanan gerçekleri kabul ederek yardım talebinde bulunması Avrupa bölgesindeki belirsizliklerin ortadan kalkmasına yardımcı oldu. Yaşanan bu olumlu gelişmeler doğrultusunda bakır, EUR/USD paritesinden destek alarak ve teknik olarak belirtilen direnç noktalarını kırarak hızlı yükselişine devam etti ve haftayı 9.896 $/ton seviyesinden sonlandırdı. Libya’daki olayları neden göstererek yükselişine devam eden ham petrol ise, Amerika piyasalarında 127 $/varil seviyelerine kadar yükselerek haftayı sonlandırdı. Altın, dolardaki düşüş beklentisinin yatırımcıları altına yöneltmesiyle geçtiğimiz hafta başından itibaren her gün yükseliş kaydetti ve haftayı 1.474 $/ons rekor seviyesinden sonlandırdı.

İçinde bulunduğumuz haftanın ilk gününe EUR/USD paritesinden destek almış ve 5 haftanın en yüksek noktası olan 9.898 $/ton seviyesine ulaşmış şekilde başlayan bakırda, fon satışları görüldü. Ham petrolün 127 $/varil’e ulaşan rekor fiyatı tüm piyasalarda satış havasının oluşmasına neden oldu. Pazartesi Uluslar arası Para Fonu (IMF)'nun ABD ve Japonya'nın için 2011 yılı büyüme beklentisini aşağı çekmesi ve dev alüminyum şirketi Alcoa'nın açıkladığı bilançosuna göre satışlarının tahminlerin altında kalması, başta Amerika piyasaları olmak üzere genel anlamda piyasalarda belirsizliğin oluşmasına neden oldu. Dün de Goldman Sachs Group’un analist ekibinin yatırımcılarına yüksek emtia fiyatlarından short pozisyon alarak kar elde etmelerini ve ilerisi için long pozisyon almamalarını önermesinin ardından bakır, haftanın ikinci gününde de geriledi. Bakır ile birlikte LME’ de çinko ve kurşun fiyatlarında da düşüş gözlenirken; petrol % 3,5 değer kaybetti. Bugün ise güne daha pozitif başlayan bakır, ABD seansı öncesinde olumlu gelen perakende satışlar ve JP Morgan bilanço ile 9.600 $/ton seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Amerika tarafında gelecek verilerle birlikte bilanço açıklamalarının başladığı bu hafta içerisinde, bakır için global bakır stok miktarları, veriler sonrası doların değeri ve Japonya haberleri büyük bir öneme sahip ve metalin yönünü bulması için büyük en büyük etkenler olarak görülmektedir. Ayrıca Cuma sabahı açıklanacak olan Çin verileri (sanayi üretimi, ÜFE, TÜFE, GSYH, perakende satışlar), enflasyon baskılarını üzerinde hisseden emtialar için önemli olacaktır.
 


İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (22.08.2022) USD: 18,1093 - EUR: 18,2421 - GBP: 21,5446 Fixing Kurları (21.08.2022) USD: 18,267 - EUR: 18,4351 - GBP: 21,7597 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0092 - GBP / USD: 1,1912