Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2011-13.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız 2010 yılında kendinden bolca söz ettiren ve başarılı bir performans ile yılı sonlandıran bakır, 2011 yılının ilk çeyreğinde küresel piyasaları dalgalandıran olayların da etkisi ile yatay ve aşağı yönlü bir hareket izledi.
 
2011 yılının ilk çeyreğine 9.750 $/ton seviyelerinden başlayan bakır, Çin’in bakır ithalatının azalacağı söylentilerine stoklardaki yükselen rakamların da destek vermesi ile yönünü aşağı çevirdi. Ocak ayında yatay bir hareket izleyen bakır, Şubat ayı ile birlikte fonların ve üreticilerinin alımlarının hız kazanması ile tekrar yönünü yukarı çevirdi ve 10.000 $/ton üzerinde yeni rekorlara imza attı (15 Şubat max 3m bakır: 10.190 $/ton). Şubat sonlarına doğru gelindiğinde küresel piyasalarda rekor seviyelere ulaşan emtia fiyatlarının ülkelerin üzerinde oluşturduğu enflasyon baskıları, piyasalarda yatırımcıların rahat hareket edememelerine neden oldu. Ocak ayı sonlarında başlayan ve Şubat ayında şiddetlenen Mısır’da Hüsnü Mübarek’in koltuğu bırakması yönünde başlayan ayaklanmaların diğer Ortadoğu ülkelerine de sıçraması ile birlikte petrol fiyatları rekor düzeylere tırmandı ve ayaklanmayı fırsat bilen yatırımcılar güvenli liman olarak gördükleri altına yönelirken diğer metallerde satışlar yaşandı.
 
Yaşanan ayaklanmalarla keskin düşüş yaşayan bakır, Mübarek’in geri adım atmasıyla verdiği kayıpları Şubat ayı sonuna doğru tekrar toparladı. Ancak Libya’da başlayan ve halen devam eden iç savaş, bakırı düşüş trendine sokmaya yeterli oldu ve Japonya depremine kadar bakır, hızlı bir şekilde değer kaybetti. Dünya üzerinde yaşanan en büyük depremlerden birisi olan ve 11 Mart’ta Japonya’da meydana gelen depremin ardından bakır, önce 9.000 $/ton seviyesinin altına gerilese de; dünyanın 3. büyük ekonomisi olan ülkede yeniden yapılanma çalışmaları ile bakıra olan talebin artacağı beklentisiyle yönünü tekrar yukarı çevirdi.
 
Sonuç olarak baktığımızda 2010 yılının son çeyreğine göre bakır, küresel piyasaları derinden etkileyen olaylar sonucunda; ilk çeyrekte LME’ de % 2,9 ve COMEX’ de ise % 3,9 oranında değer kaybetti. 2.çeyrek için pozitif yönlü hareket bekleyen bazı metal analistleri ve tüccarlar; büyük fonların piyasadan çıkması, Çin’in halen 2011 yılı için bakır alımına geçmediği görüşü ve Japonya’nın halen nükleer krizi çözüme ulaştıramamasından dolayı yara sarmaya başlayamaması gibi nedenlerin bakırın yükselişini engellediği düşüncesindeler.
 
2011 yılı 2. çeyreğin ilk günlerinde ise bakır, haftanın ilk iki işlem gününde Çin piyasalarının tatil olmasından dolayı düşük bir işlem hacmine sahipti. Dün 9.400 $/ton seviyelerinde tutunmaya çalışan bakır, Çin’in 25 baz puan mevduat faiz artırımı ile birlikte düşüş yaşayarak 9.300 $/ton seviyelerine kadar gerilese de; bu sabah zayıf doların ve rekor kıran altının desteği ile 9.500 $/ton seviyesini kırmış görünüyor.İndir

2011-12.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geçtiğimiz haftaya BM’nin Libya’ya müdahalesi ile başlayan piyasalarda beklentilerin aksine ciddi bir hareketlilik yaşanmadı. Son haftalarda piyasalarda belirleyici rol üstlenen petrol, ilk işlem gününde oldukça yatay bir gün geçirirken; altın, bir miktar değer kazanarak rekor seviyeleri test etti. EUR/USD paritesi de ısrarla sürdürdüğü yukarı trendini, geçtiğimiz hafta başında 1,4160 direncini kırdıktan sonra 1,4250 seviyesine ulaşarak gösterdi.
 
Avrupa cephesinde Çarşamba günü Portekiz Meclisi’nde reddedilen tasarruf paketinin ardından Başbakan’ın istifasıyla sonlanan süreç, tüm gözleri Portekiz’e çevirdi. AB/IMF fonuna başvurup başvurmayacağı tartışılan Portekiz ‘in, Avrupa seansı kapanışının ardından kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun A+’dan A-‘ye düşürüldüğü açıklandı. Amerika cephesinde ise; Çarşamba günü açıklanan ve bir önceki aya göre beklenenden kötü gerçekleşen yeni ev satışları verisi, Amerika piyasaları başta olmak üzere piyasalarda diğer önemli gündem maddelerinin varlığından dolayı fiyatlar üzerinde etki yaratmadı. Metal fiyatları, Japon hükümetinin depremin ve tsunaminin ülkeye verdiği zararın 309 milyar $ civarında olduğunu açıklaması ve bu toplam zararın yaklaşık % 10’unun metal harcamalarına yapılacağının tahmin edilmesi ile yükselişine devam etti.
 
Bakır, geçtiğimiz haftanın ilk işlem gününde ABD seansının açılması ile birlikte hafif satış görse de; kapanışa yakın tekrar toparlandı ve 9.400 $/ton seviyesinin üzerinde tutunmayı başardı. Hafta ortasında özellikle Avrupa bölgesinden gelen haberlerin etkisi ile hareket yönünü yukarı çeviren bakır, yaşadığı hızlı değer kaybını geri alacağı dedikoduları ve piyasanın dalgalanmalarından destek alarak haftayı 9.750 $/ton seviyelerinde güçlü bir şekilde kapattı. Bakır, geçtiğimiz haftayı kapatırken bir önceki haftaya göre de % 2,5’luk bir değer kazancı sağladı.
Bu haftanın ilk gününde Fed’in QE2’yi Haziran’dan önce sonlandırabileceğine yönelik endişelerin gündeme gelmesiyle emtia kompleksinde görülen satış hareketinden endüstriyel metallerin de etkilendiği görüldü. Bakır % 2’den fazla değer kaybıyla satışlardan en fazla etkilenen metallerden oldu. Bu haftaya 9.720 $/ton seviyesinden işlem görerek başlayan bakır, Asya piyasalarından gelen fon satışları ve zayıf talep söylentileri doğrultusunda ilk iki işlem gününde 9.429 $/ton seviyesine kadar geriledi; ancak dün ABD seansında yapılan fon alımları ile tekrar toparlandı. Aynı gün ABD borsaları, yatırımcıların ilk çeyrek sona ererken yaptıkları alımlarla yükseldi; ancak işlem hacmi belirsizlik nedeniyle düşük kaldı. Asya borsaları da yatırımcıların çekici değere sahip riskli varlıklara yönelmesiyle bugün yükseldi. Piyasalarda genellikle negatif gelişmeler yaşansa da; bakır, güçlü kalmaya devam ediyor. Bu sabah itibari ile 9.600 $/ton seviyesinin hemen altında işlem gören bakır için, 9.420 $/ton destek ve 9.715 $/ton direnç noktaları olarak takip edilebilir.  İndir

2011-11.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geçtiğimiz haftaya Japonya’da yaşanan 8,9 şiddetindeki depremin etkisi ile başlayan küresel piyasalarda, ilk iki işlem gününde hızlı düşüşler görülürken; özellikle Japon endekslerinde % 15 seviyelerine varan değer kayıpları yaşandı. Yaşanan depremin etkisi, metallerde de yine satış yönünde oldu. Haftaya 9.250 $/ton seviyesinden işlem görerek başlayan bakır, 9.000 $/ton psikolojik desteğini kırsa da; FED’ in ekonomiye dair daha olumlu açıklamaları ve Japonya'daki nükleer krizin hisse senetlerindeki etkisinin geçici olacağı yönündeki görüş, daha derin kayıplar verilmesini engelledi. Hafta ortasına gelindiğinde Euro, İspanya'nın tahvil ihalesine gelen güçlü talep ve Avrupa bölgesinde faiz oranlarının Nisan'da artırılabileceğine dair beklentiyle, dolar karşısında değer kazanarak 1,4052 ile dört ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Parite yüksekliğini kendine destek alan bakır ise, Perşembe günü
% 4’lük bir yükseliş ile 9.585 $/ton seviyesine kadar yükseldi.
 
Japonya ekonomisini tehlikeye atan deprem sonrası JPY’ in değer kazancını önlemek adına G–7 zirvesinde karar birliğine varılması ve ülkelerin kendi bölge saatlerine göre yen satmaya başlamaları, en son 2000 yılında uygulanan bir politika olarak piyasalar için oldukça önemliydi ve dünya endekslerindeki pozitif kapanışlara destek oldu. Bir diğer gündem maddesi Libya’daki olayların da, BM’nin Kaddafi güçlerine müdahale etme kararı almaları üzerine petrol fiyatlarında görülen sert yükseliş, küresel piyasalardaki olumlu havayı bozmaya yetmedi. Bu doğrultuda bakır yatay ve yukarı yönlü bir eğilim göstererek haftanın son işgününde 9.611 $/ton seviyesine kadar yükseldi.
 
Hafta sonu BM’nin Libya’ya müdahalesinden sonra bu hafta piyasalarda beklendiği gibi ciddi bir hareket görülmedi. Bu sakinlik piyasaların büyük ölçüde yaşananları önceki haftalarda fiyatladığını gözler önüne koydu. Petrol, ilk işlem gününde oldukça yatay bir gün geçirirken; altın, bir miktar değer kazanarak $1,434.50’daki direncini test etti. EUR/USD paritesi de ısrarla sürdürdüğü yukarı trendini dün de 1,4160 direncini kırdıktan sonra 1,4250 seviyesine ulaşarak gösterdi. Hafta sonu Japonya’da nükleer sızıntı tehlikesinin yavaş yavaş kontrol altında alındığına dair gelen haberler, piyasalarca olumlu algılanırken; hafta sonunun diğer önemli gelişmesi ise Libya’da Amerika ve müttefikleri tarafından başlatılan hava sahası operasyonu oldu.
 
Bakır ise, ilk işlem gününde ABD seansının açılması ile birlikte hafif satış görse de; kapanışa yakın tekrar toparlandı ve 9.400 $/ton seviyesinin üzerinde tutunmayı başardı. Önemli destek ve direnç noktaları 9.300 ve 9.600 $/ton olarak gösterilen bakır, bugün de 9.450 $/ton civarında dar bir bantta işlem görüyor.  İndir

2011-10.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Küresel piyasaların geçtiğimiz haftaya ABD Başkanı Obama’nın, NATO’nun Libya’daki durumu askeri ve diğer yöntemlerle kontrol altına almaya yönelik adım atabileceğini açıklaması ile başlaması, haftanın hızlı hareketlerle geçeceğinin habercisi oldu. 9.900 $/ton’un üzerinde bir fiyatla geçtiğimiz haftaya adım atan bakır, piyasada yaşanan hareket doğrultusunda ilk işlem gününde yaklaşık 2 saat içerisinde % 3,5’lik bir düşüş yaşadı. Libya tarafındaki karışıklığın artması endişesi ile beraber petrol 2008 yılındaki rekorunu kırarak, sert alımlar ile 106,95 $/varil’e ulaştı. Bu hareketin beraberinde EUR/USD paritesi de kısa sürede olsa 1,4000 seviyesinin üzerinde tutunurken; altın da 1.438 $/on’daki direncini bir süreliğine kırmayı başardı. Bakır, hafta genelinde zaman zaman tepki alımları ile yükselse de; düşüş eğilimi izledi.   
 
Yatırımcıların Ortadoğu endişelerinin üzerine, Perşembe günü açıklanan ve beklentilerin aşağısında gerçekleşen Çin dış ticaret rakamı da eklenince; Asya tarafından başlayan hisse satışları metallere de yansıdı. Bakır, petrolün gerilemesiyle elde ettiği kazanımlarını geri vererek 9.215 $/ton seviyesine kadar geriledi. Yine aynı gün açıklanan ABD haftalık işsizlik başvurularındaki beklenmedik artış ve ABD ticaret açığı verileri, ülke ekonomisinde büyümenin öngörüldüğü kadar güçlü olmadığını gösterdi. Cuma sabahı dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi olan Japonya’da yaşanan 8,9’luk deprem ile birlikte Asya piyasalarındaki karmaşıklık, metallerde satışa neden olurken; bakır, Cuma günü içerisinde yaşadığı satışlarla 9.090 $/ton seviyelerine kadar geriledi ve haftalık ortalamada % 4,3 değer kaybetti.
 
İçerisinde bulunduğumuz haftanın ilk gününde, depremin büyüklüğünün ve etkilerinin gözler önüne serilmesi ile Japonya Nikkei endeksi % 6,2 düşüşle kapattı; metallerde ise, yaşanan depremin etkisi satış yönünde oldu. Japonya’daki büyük bakır üreticileri başta olmak üzere üreticiler bugün deprem nedeniyle üretimlerine ara verdiklerini açıkladılar. Bu açıklamalar, metal piyasalarında kısa dönem içerisinde bir belirsizliğe neden olacağı endişelerine karşın; uzun dönemde arz sıkıntısı yaşatacağı görüşleri doğmasına neden oldu. Bugün itibari ile konsolide bir şekilde hareketine devam eden ve geçtiğimiz haftaya göre % 7’lik bir değer kaybına uğramış olan bakır, 9.000 $/ton seviyesinin altına gerilese de; ABD seansı açılışından sonra bu seviyenin üzerinde tutunmaya çalışmaktadır.


İndir

2011-09.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Şubat ayını Orta Doğu ve Libya olaylarının izleriyle kapatan piyasalar, geçtiğimiz haftaya yani Mart ayının ilk haftasına da aynı gündem konularının etkisi ile başladılar. Ancak, Kaddafi’nin Libya’da köşeye sıkışması ve Batılı ülkelerin Libya hakkındaki destek verici yorumları, petroldeki sert yükselişi geçtiğimiz hafta için sınırladı. Geçtiğimiz haftanın ilk gününü 9.880 $/ton seviyesinde kapatan bakır ise,  Çin’in olumsuz imalat verisinin ardından Asya seansında yaşadığı hızlı düşüşünü geçen hafta Salı günü geri aldı ve ABD seansı öncesinde 9.940 $/ton seviyesine ulaştı.
 
FED Başkanı Bernanke’nin, emtialardaki yükselişlerle birlikte tüketici fiyatları endeksinde yükselme yaşanabileceğini; özellikle yükselen petrol fiyatlarının (ve diğer emtia fiyatlarının), büyüme için tehlike oluşturabileceğini açıklamasıyla genel anlamda borsalarda düşüşler yaşandı. Libya’da var olan krizin Ortadoğu geneline yayılma olasılığının kuvvetini koruması ve bu kriz doğrultusunda emtia fiyatlarıyla tetiklenen enflasyonun daha güvenli yatırım araçları olarak görünen değerli metallere ilgiyi arttırmasıyla birlikte altın 1.433,40 $/ons seviyesini görerek geçtiğimiz hafta ortasında yeni bir rekora ulaşmış oldu.
 
Geçtiğimiz haftanın sonuna gelindiğinde Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet ECB' nin gösterge faiz oranını %1'de bırakma kararından sonra yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi'nde enflasyondaki hızlı yükseliş ışığında "faiz oranının gelecek ay yapılacak ECB toplantısında muhtemelen yükseltileceğini" açıklaması ve ABD tarafında açıklanan güçlü tarım dışı işsizlik verisi ile Euro’nun daha güçlü kalması ile EUR/USD paritesi 1,3978 ile haftayı kapattı. Geçtiğimiz hafta boyunca konsolide bir şekilde hareket eden bakır ise, haftanın sonuna doğru yükselişini devam ettirip 9.999 $/ton’a kadar yükselerek tekrar 10.000 $/ton sınırını zorladı. Olumlu işsizlik verisine sahip olan ABD borsaları ve Asya borsaları, jeopolitik sorunların artacağı kaygıları ve yüksek petrol fiyatlarının gelecek  haftalardaki yükselişleri tehdit etmesi riski doğrultusunda geçtiğimiz haftayı düşüşler ile kapattılar.
 
Petrolün yüksek fiyatından dolayı endişelerin yüksek olduğu piyasalarda, Cuma günü beklenenden güçlü açıklanan ABD istihdam verisinden destek almayı başaramayan dolar karşısında Euro ise, ECB' nin gelecek ay faiz artırabileceği beklentisinden destek almayı sürdürdü ve içinde bulunduğumuz haftanın ilk gününde EUR/USD paritesi 1,4030’a kadar yükseldi. İlk iş günü içerisinde; ABD Başkanı Obama’nın, NATO’nun Libya’daki durumu askeri ve diğer yöntemlerle kontrol altına almaya yönelik adım atabileceğini açıklaması, piyasalarda hızlı hareketlerin tetikçisi oldu. Açıklamanın ardından genel olarak metallerde satışlar yaşanırken; 9.900 $/ton’un üzerinde bir fiyatla haftaya başlayan bakır, piyasada yaşanan hareket doğrultusunda yaklaşık 2 saat içerisinde % 3,5’lik bir düşüş yaşadı ve 9.469 $/ton ile günü kapattı. Bugün yatay ve yukarı yönlü bir seyir izleyen bakır için 9.634 $/ton’da direnç ve 9.346 $/ton’da destek noktaları mevcuttur.


İndir

2011-08.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geçtiğimiz hafta özet olarak, küresel piyasalarda yaşanan ve aşırı yoğunlaşan hükümet karşıtı protestolardan dolayı yatırımcıların riskli varlıklardan kaçış neticeleri doğrultusunda emtialarda satış, altında ve petrolde alış oldu. 9.850 $/ton seviyelerinden geçtiğimiz haftaya başlayan bakır, Asya tarafından başlayan satışların etkisi ile yaşanan gerginlikleri de arkasına alarak; hafta içerisinde 9.310 $/ton seviyesine kadar geriledi. Gerginliğin yayılacağı ve petrol arzını sekteye uğratacağı şeklindeki korkuların artması ile ABD borsalarında Ağustos ayından bu yana en kötü günlük düşüş yaşandı ve ham petrolün fiyatı 2-1/2 yılın en yüksek noktası olan 105 $/varile’ e kadar yükseldi. Ayrıca piyasaların bir diğer önemli göstergesi olan EUR/USD paritesi, doların değer kaybetmesi ile 1,3820 seviyelerine kadar yükseldi.
 
Bir önceki haftada yükselişine hızlı bir şekilde başlayan ve geçtiğimiz haftada yükselişini devam ettiren altın, Libya'daki durumdan kaynaklanan endişelere bağlı olarak elde ettiği kazanımlarla Ağustos'tan bu yana en iyi aylık performansını gösterdi. Buna karşın; bakır geçtiğimiz son bir haftada, Ağustos 2010’dan bu yana gördüğü en hızlı düşüşünü yaşadı. 15.02.2011’de 10.190 $/ton rekor seviyesini gören bakır, bir hafta sonra 24.02.2011 tarihine gelindiğinde 9.310 $/ton ile % 9 yakın bir düşüş yaşamış oldu.
 
Geçtiğimiz haftanın sonuna doğru gelindiğinde küresel piyasalarda yaşanan satışlar hız kesmeye başladı. ABD tarafından gelen olumlu verilerin piyasaları desteklemesinin ardından, gerek Suudi Arabistan ve gerek ABD’nin Libya’dan kaynaklanabilecek petrol arzı kesintisine karşı üretim artışına gidileceğini açıklaması, küresel piyasaların rahat bir nefes almasına yardımcı oldu ve piyasalarda alımların gelmesi için kapıyı açtı. Bu doğrultuda, yüksek fiyata sahip olan ham petrolün fiyatı 96 $/varil’e, altının fiyatı ise 1.401 $/ons ‘a kadar geriledi. Fonların alışlarını emtialara yönlendirmesi ile yükselişine başlayan bakır, haftanın son gününde % 2,9’luk değer artışı ile 9.775 $/ton seviyesine kadar ulaşarak geçtiğimiz haftayı kapattı.
 
Şubat ayının son haftasında Orta Doğu ve Libya olaylarıyla çalkalanan piyasalar, bu haftaya da aynı gündem konuları ile başladı; ancak Kaddafi’nin Libya’daki belli bölgelerin kontrolünü kaybetmesi ve Batılı ülkelerin Libya’da muhalefete destek vermesi, petroldeki sert yükselişi sınırladı. Olumsuz açıklanan Japonya sanayi üretimi verisine rağmen; bakır, Asya piyasalarından metallere yönelik gelen alımların ardından Avrupa piyasalarının açılışı ile yükselişine devam etti. İlk işlem gününde Amerika’da açıklanan ve olumlu gelen tüketici gelirleri ve Chicago imalat verileri etkisi ile bakır, içinde bulunduğumuz haftanın ilk gününü 9.880 $/ton seviyesinde kapattı. Bugün ise, Çin’in olumsuz imalat verisinin ardından Asya seansında yaşanan düşüşünü hızlı bir şekilde geri veren bakır, ABD seansı öncesinde 9.940 $/ton seviyesine ulaştı.


İndir

2011-07.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER


Mısır’da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in istifa etmesinin ardından gerginliğin azalması ile global piyasalar yükselirken; Çin cephesinden gelen olumlu ithalat ve enflasyon verileri, bakır fiyatının geçtiğimiz haftanın ilk iki işlem gününde settlement bazında 10.148 $/ton ve 3 aylık bazda da 10.190 $/ton ile rekor kırmasını sağlamıştı.

Haftanın geri kalanında rekor seviyelerdeki kazançlarını geri veren bakır, fon hareketleri ile dalgalı bir seyir izledi. Ortadoğu’daki gerginliklere enflasyon endişeleri de eklenince, bakır 9.700 $/ton seviyesine kadar değer kaybetti. En büyük tüketici konumunda olan Çin’in rekor fiyatlardan dolayı bakır alımı yapmayacağı korkusu ve Şanghay bakır stoklarında gerçekleşen artışların bu öngörüyü doğrular nitelikte olması, satışların yaşanmasına neden olsa da; son işlem gününde doların zayıflaması ile bakır haftayı yükselişle 9.900 $/ton seviyesinden kapattı.  

Bu hafta ise, global piyasalarda yaşanan ve aşırı yoğunlaşan hükümet karşıtı protestolardan dolayı yatırımcıların üzerlerinden riskleri atmaya çalışmaları neticeleri doğrultusunda emtialardan çıkış, altın ve petrole yöneliş oldu. Libya’da hükümete karşı yapılan eylemler sonucu Orta Doğu’da gerilimin artması yüzünden Asya borsaları haftaya satışlarla başladı. Libya’da yaşanan gerilimin petrol fiyatlarını yükseltmesi ve enflasyon endişelerini arttırması, bütün piyasaları olumsuz etkiledi. ABD borsalarında yatırımcıların riskten kaçmalarıyla Ağustos ayından bu yana en kötü günlük düşüş yaşandı. Bölgedeki istikrarsızlığın diğer ülkelere de sıçrama olasılığı ve yükselen petrol fiyatları, hisse senedi piyasalarını olumsuz etkileyemeye devam edecek gibi görünüyor. Petrol fiyatları Libya'dan petrol sevkinin durmasıyla 2–1/2 yılın en yükseğine yakın seviyede (103 $/varil) kaldı. Altın düşük fiyattan yapılan alımlar ve Libya'daki gerginliğe bağlı güvenli liman alımlarından beklenen desteğe karşılık gücünü geri kazandı. Bakır ise, 9.850 $/ton seviyesinden başladığı haftada bu sabah 9.310 $/tona kadar geriledi. Libya’da yaşanan iç savaşın kısa sürede sonuçlanmayacağı ve çevre ülkelere de yayılabileceği endişesi, dolarda sert satışların yaşanmasına neden oldu.

 

 İndir

2011-06.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER


Geçtiğimiz haftanın ilk işlem gününde 10.100 $/ton’ un üzerinde gün boyu dar bir bantta seyreden 3m bakır, Şubat ayının üst üste beşinci işlem gününde de rekor kırarak 10.160 $/ton seviyesine yükselmişti. Haftanın ikinci işlem gününde ise Asya bölgesinde Çin tarafından gelen beklenmedik 25 baz puanlık faiz artırımı, emtialarda (altın hariç) hızlı düşüşlere neden olurken; ABD seansının açılışı ile birlikte tekrar toparlanmalar görüldü. Çin’deki sürpriz faiz artırımı gelişmesinden sonra 9.880 $/ton’a kadar gerileyen 3m bakır, fiziksel talebinin güçlü olduğu ve piyasalarda uzun vadede bakırın yükseleceği söylentileri ile hafta genelinde güçlü kaldı.

Küresel piyasalarda oluşan olumlu havanın aksine geçtiğimiz hafta Amerika Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke’nin açıklamalarında, işsizlik oranının yüksek olduğu gerçeğine yoğunlaşması ve enflasyona rağmen mevcut para politikasının korunacağını vurgulaması piyasada QE2’nin devamının geleceği şeklinde yorumlansa da; konuşmanın sonuna doğru bir noktada önlemlerin son bulacağını dile getirmesi üzerine, piyasalardaki kazançlar geri verildi. Bu gelişmeden sonra gelen fon satışları ile 9.840 $/ton’a kadar gerileyen 3m bakır, Cuma günü Mısır'da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in istifa etmesinin ardından bölgede gerginliğin azalması ile yükselişe geçen küresel piyasaları takip ederek haftayı da 10.000 $/ton seviyesinin üzerinde kapattı. Hatırlanacağı üzere; Mısır'da iki hafta süren yönetim karşıtı protestolar gerginliğin Ortadoğu geneline yayılacağı endişelerine yol açarak dünya genelinde piyasalarda ve emtia fiyatlarında dalgalanmaya neden olmuştu.

İçinde bulunduğumuz haftaya iyimser başlayan piyasalarda, özellikle metaller için büyük öneme sahip Çin’in ithalat rakamları dün açıklandı. Beklentilerin aksine olumlu açıklanan bu verinin ardından Asya piyasalarında başlayan alımlar, metal fiyatlarının rekor kırmasına yardımcı oldu. Çin’in bakır ithalatının bir önceki aya göre yükselmesi ile bakır fiyatı 3 aylık bazda 10.170 $/ton’a kadar yükseldi. Piyasaların genel itibariyle olumlu bir seyir izlediği bu haftada, bugün Çin tarafından gelen zayıf enflasyon rakamı doğrultusunda 3m bakır, alıcılı seyir izleyerek yeni rekoruna 10.190 $/ton ile sahip oldu. Ancak fiyat baskılarının oluşmaya devam etmesi ve bunun Çin merkez bankasını kademeli parasal sıkılaştırma politikasına bağlı kalmak zorunda bırakacak olması, rekor seviyedeki fiyatların satışlara maruz kalmasına neden oldu. Bugün itibari ile 10.045–10.190 $/ton bandından işlem gören 3m bakır için teknik açıdan destek 9.940 $/ton ve direnç de 10.200 $/ton seviyesinde bulunmaktadır.

Veri yönünden zengin olan bu haftada Amerika tarafında yarın açıklanacak olan yeni konut satışları, endüstriyel üretim ÜFE verileri ile yarın akşam FED’ in yapacağı açıklama ve Cumartesi günü sona erecek olan G20 toplantısından çıkacak sonuçlar, gerek metal piyasalarını gerekse para piyasalarını etkileyici ve yol gösterici bir rol oynayacaktır.


İndir

2011-05.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Çin’in yeni yıl tatili öncesinde güçlü endekslerin ve yatırımcıların emtialara yönelmelerinin etkisi ile değer kazanan bakır, geçtiğimiz hafta sona eren yılın ilk ayında ulaştığı 9.555,70 $/ton seviyesindeki aylık ortalama ile bir önceki aya oranla % 4,5 artış sağladı.

Ocak ayının son günlerinde yatırımcıların Mısır'da yaşanan yönetim karşıtı protestolar nedeniyle, daha az riskli varlıklara yönelmesiyle değer kaybetmeye başlayan bakırın düşüşü fazla uzun sürmedi. Mısır’daki gerginliğe dair endişelerin azalması ve Euro bölgesinde faiz artırımı beklentilerinin güçlenmesi ile emtialar artıya döndü. Şubat ayının ilk işlem gününde, beklentilerden daha iyi gelen ekonomik veriler ve şirket karları, küresel piyasaların toparlanmasını sağlarken; LME bakır fiyatı da, hem 3 ay vadeli (3m) hem de cash bazda rekor kırdı. Çin piyasasının kapalı olmasına rağmen haftanın geri kalan bölümünde de yeni zirve noktalarını test eden bakır, euronun dolar karşısında değerlenmesi ile Perşembe günü tarihi zirvesi olan 10.000 $/ton seviyesine ulaştı. Haftanın son işlem gününde ise, merakla beklenen ancak beklentilerin çok altında gerçekleşen işsizlik verisi rağmen 3m bakır, 10.100 $/ton seviyesine kadar ulaşarak piyasa beklentilerini karşıladı.


İçinde bulunduğumuz haftanın ilk işlem gününde 10.100 $/ton’ un üzerinde gün boyu dar bir bantta seyreden 3m bakır, Şubat ayının üst üste beşinci işlem gününde de rekor kırarak 10.160 $/ton seviyesine yükseldi. Ancak aynı gün Çin’in zayıf beklenen Ocak ayı ithalat rakamları endişeleri doğrultusunda gelen kar satışlarıyla 10.000 $/ton’a kadar geriledi. Avrupa piyasalarında yatay bir seyrin hâkim olduğu haftada, ABD'de Dow Jones ve S&P 500 endeksleri yaklaşık 14 milyar $ tutarında iki büyük şirket birleşmesinin ardından iki buçuk yılın en yüksek seviyelerine ulaştılar.   Haftanın ikinci işlem gününde ise Çin’in beklenmedik 25 baz puanlık faiz artırımı, emtialarda (altın hariç) hızlı düşüşlere neden olurken; ABD seansının açılışı ile birlikte tekrar toparlanmalar görüldü. Çin’deki sürpriz gelişmeden sonra 9.880 $/ton’a kadar gerileyen 3m bakır, fiziksel talebinin güçlü olduğu söylentileri ile günü 10.060 $/ton seviyesinden kapattı. Haftalık yeni yıl tatili bu sabah itibari ile sona eren Çin’de, beklenilenin aksine büyük bir hareketlilik görülmedi ve Londra seansında da 3m bakır, 9.965–10.045 $/ton bandına yerleşti.


Özellikle bakır için 2011 ve 2012 yıllarında beklenen yüksek miktarlardaki arz açığı, birçok kişinin fiyat tahminlerini yukarıya revize etmelerine neden olmuştu. Bakır için genel beklentinin yukarı yönlü olduğu bugünlerde faiz artırımı ile fiyatlarda kısa süreli düşüşlere neden olan Çin, dünyanın en büyük metal tüketici olması dolayısıyla fiyatların daha da yükselmesi durumunda artmaya devam edecek olan enflasyon oranı karşısında, faiz artırımlarına devam edebilir. Bu sebeple fiyatlardaki hızlı yükselişler sonrasında gelebilecek faiz artışlarına dikkat etmek gerekiyor.

 

Veri yönünden zayıf olan bu haftada, bugün TS ile 17.00’da Bernanke’nin konuşması özellikle doların gidişatı açısından önemli olacak. ABD cephesindeki diğer önemli veriler, Cuma günü açıklanacak olan dış ticaret dengesi ve güven endeksi. Çin cephesinde ise, yarın sabah Ocak ayı metal ithalat rakamları açıklanacak. Verinin olumlu gelmesi durumunda bakır, 10.200 $/ton’u test edebilir. Fiyatın gerilemesi durumunda ise, destek noktaları 9.900 $/ton ve 9.700 $/ton olacak.


İndir

2011-04.Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Amerika’da açıklanan güçlü bilançoların ve ekonomik toparlanmaya dair olumlu beklentilerin desteği ile Ocak ayının son haftasına pozitif yönde başlayan piyasalarda bakır, bir önceki hafta kapanışına göre ilk işlem günü içerisinde 100 $/ton değer kazanıp 9.500 $/ton seviyesine yükselerek haftaya başladı. Uluslar arası Para Fonu’nun (IMF), küresel büyüme hedefini % 4,2’den % 4,4’e çekmesi piyasalarda oluşan olumlu havanın destekçisi oldu. EUR/USD paritesi, haftanın ikinci iş gününde Asya tarafından gelen kâr satışlarıyla bulunduğu dokuz haftanın en yüksek seviyesi olan 1,3648’den gerilemeye başladı; ancak Euro bölgesi borç endişelerinin azalması, Avrupa'nın tek para birimine destek sağladı. Piyasalarda yaşanan pozitif adımlara karşın, Çin faiz artırımı baskısını yaşayan metallerde satışlar gerçekleşti. Bakır, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararı öncesinde düşüş yaşayarak 9.250 $/ton seviyelerine kadar geriledi ve günlük kaybı yaklaşık 250 $/ton oldu. Bu düşüşte, Çin’in yeni yıl tatili boyunca piyasalarda fiziksel talebin azalacağı ve borsa hacminin düşeceği endişelerinin de etkisi vardı.

Hafta ortasında FED, faiz oranlarını beklendiği gibi bulunduğu sıfıra yakın seviyede bıraktı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, 600 milyar dolarlık tahvil alım programında da bir değişiklik yapılmayacağını ve ekonomideki bazı iyileşme belirtilerine rağmen ülkedeki yüksek işsizliğin tahvil alım planını gerekli kılmaya devam ettiği belirtildi. FED açıklamasında, ilk kez emtia fiyatlarındaki yükselişin küresel enflasyonda artışa neden olduğunun altı çizildi. Açıklamanın ardından piyasaların cevabı alım yönünde oldu. Bakır da yükselişe geçti ve günü 9.550 $/ton seviyesinden kapattı.

Geçtiğimiz haftanın sonuna doğru geldiğimizde beklentilerin aşağısında gelen Amerika’nın büyüme rakamı (GDP), kredi derecelendirme kuruluşu S&P’ nin 9 yıl aradan sonra Japonya’nın kredi notunu düşürmesi ve Mısır’da başlayan ayaklanmalar, yatırımcıların güvenli limanlara doğru hareket etmelerine sebep oldu. ABD seansının açılışı ile birlikte sert satışlar gören metaller dışında EUR/USD paritesi de 1,3750 seviyesinden 1,36 bölgesine geriledi.

Çin yeni yılı öncesi içinde bulunduğumuz haftaya Asya tarafından gelen alımlarla başlayan piyasalarda; ABD borsası Ocak ayında son 14 yılın en güçlü yükselişini yaşadı. Euro, Avrupa bölgesinde enflasyondan dolayı faiz artırımı beklentilerinin güçlenmesi ve Mısır'daki gerginliğe dair endişelerin hafif azalmasıyla değer kazanarak iki ayın en yüksek seviyesine yaklaştı. Ocak ayını güçlü bir şekilde kapatan bakır da, aylık ortalamada % 4,5 değer kazanarak 9.555,70 $/ton seviyesine yükseldi.

Ocak ayının son gününde Çin’den gelen fon alımları ile 9.750 $/ton seviyesine yaklaşan bakır, küresel piyasalardaki toparlanmanın bugün de devam etmesi ile 3 aylık bazda 9.955 $/ton ve settlement bazında da 9.840,50 $/ton ile yeni rekorlarına sahip oldu. Çin ve ABD’den gelen pozitif imalat verileri, piyasaları desteklerken; bakır da 10.000 $/ton seviyesini zorlayacak gibi görünüyor. 02–08 Şubat arası yeni yılı tatili sebebiyle Çin’de işlem göremeyecek olan bakır için, 10.000 $/tonu kırması halinde yeni hedefi 10.135 $/ton olacak. Bu hafta Mısır’daki gelişmeler, Avrupa Merkez Başkanlarının Perşembe günü yapacakları toplantı ve Amerika tarafında açıklanacak veriler (özellikle Cuma günü açıklanacak olan işsizlik verisi) emtialar ve parite için önemli rol oynayacak.
 


İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (22.08.2022) USD: 18,1093 - EUR: 18,2421 - GBP: 21,5446 Fixing Kurları (21.08.2022) USD: 18,267 - EUR: 18,4351 - GBP: 21,7597 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0092 - GBP / USD: 1,1912