Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2010 - 43. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Güney Kore’de düzenlenen ve IMF’nin gelişmekte olan ülkelere daha fazla yetki verilmesi yönünde attığı olumlu adım ile sonuçlanan G20 toplantısının pozitif etkisi ile Ekim ayının son haftasına primli başlayan LME bakır, kur savaşlarındaki gerginliklerin hafifletilmesi ile ilk işlem gününde 150 $/tondan daha fazla değerlenerek 8.550 $/ton seviyesine ulaştı.

Haftanın geri kalanında ise gündem, ABD’den gelecek ekonomik verilerde ve QE2 (quantitative easing - nicel gevşeme) konusunda nasıl bir eğilim içinde olunacağına dair aranan ipuçlarındaydı. Kritik veriler öncesinde temkinli tutum ve FED’ in önümüzdeki dönemde piyasaya enjekte etmesi beklenen miktara yönelik haberlerle, küresel piyasalarda satış eğilimi ağırlıklı bir tutum izlendi. G20 toplantısı sonrasında gerileyen dolar, ABD güven endeksinin beklentilerden daha iyi açıklanmasının ardından tekrar değer kazandı ve metalleri aşağıya çekti. Ayrıca FED’ in QE2 için beklenenden düşük miktarda bir paket açıklayabileceği ihtimali de, yatırımcıların tekrar dolar alımına yönelmesine sebep olan unsurlardan birisiydi.

Wall Street Journal gazetesinde yer alan bir haberde, FED’ in birkaç ay içinde en az 500 milyar dolar hazine tahvili alımını öngören bir program ile şirket ve bireylere sağlanan kredilerde artış sağlanmasının ve yüksek işsizlikle baş etmek için fazla zayıf olduğu belirtilen ekonomik toparlanmanın desteklenmesinin amaçlandığı belirtildi. FED yetkililerinin 2–3 Kasım'daki toplantıda ikinci tur parasal gevşemeyi büyük olasılıkla başlatmaları bekleniyor; ancak olası tahvil alımlarının kapsamı ve hızı konusunda belirsizliklerin de söz konusu olduğu ifade ediliyor.

Bu gelişmeler doğrultusunda bir önceki hafta 8.300 $/ton seviyesine gerileyen bakır, haftanın son işlem gününde Asya piyasasında başlayan ve Londra seansında da devam eden fon satışları ile 8.140 $/tona kadar geriledi. Yatırımcıların FED' in potansiyel tahvil alımlarının büyüklüğü ve süresiyle ilgili beklentilerini küçülttükleri gözlenirken; dolardaki değer artışı devam etti ve bakır haftayı 8.200 $/tondan kapattı. Ekim ayı boyunca güçlü kalmayı başaran bakır, aylık ortalamada 8.292,40 $/ton değerini alırken; bir önceki ay ile karşılaştırıldığında % 7,5 ve bir yıl öncesi ile karşılaştırıldığında da % 31,9 artış gösterdi.

Bu haftaya ise Çin’in güçlü imalat verisi ile yükselerek başlayan bakır, ilk işlem günü sabahında 8.375 $/tona ulaşsa da; günün devamında yatırımcıların ABD seçimleri ve FED QE2 kararı öncesinde pozisyon almaktan kaçınmaları ile sakin seyretti. Yatırımcılar, FED toplantısının ardından Çarşamba günü yapılacak açıklamadan sonra volatilitenin artmasını beklerken; çıkabilecek sürpriz bir sonuca ve yarınki Kongre ara seçimlerine karşı da temkinli davranıyorlar. ABD’de 2012 genel seçimleri öncesinde bugün yapılacak ara seçimlerde, Demokratlar’ın Temsilciler Meclisi ve Senato’daki kontrolünü ne oranda koruyabileceği yakından takip edilecek.

Diğer taraftan analistlerin büyük bölümü FED' in bugün başlayacak iki günlük toplantısı sonunda ekonomiyi canlandırmak amacıyla açıklayacağı varlık alımlarının ayda 100 milyar dolar büyüklüğünde olmasını bekliyor. Tahvil alımlarının tutarının 2011 başlarına kadar ise 500 milyar doları bulabileceği belirtiliyor. Haftanın geri kalanı için ise, Cuma günü açıklanacak ABD istihdam verisi hala önemini koruyor.
 


İndir

2010 - 42. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

İki hafta önce son 27 ayın zirvesine çıkarak 8.500 $/ton direncini kırmaya çalışan LME bakır, Çin Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta açıkladığı sürpriz faiz artırımı ile keskin bir düşüş yaşadı. Dolardaki değer kaybının desteklediği yükseliş trendi, ara ara küçük kar satışları ile kesilse de; Çin’den gelen faiz kararı güne 8.470 $/ton seviyesinden başlayan bakırın, aynı gün içerisinde 8.180 $/tona kadar zayıflamasına neden oldu. Aynı zamanda ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, doların euro ve yen karşısında daha fazla değer kaybetmesi için bir neden olmadığını ve bu üç para biriminin "genel olarak uygun seviyelerde" bulunduğunu söyledi.

Bakır ile birlikte bütün metallere gelen sert satışların ardından sadece 1 gün sonra ABD Merkez Bankası'nın (Fed) açıkladığı Beige Book raporunda, ABD ekonomisinin son haftalarda zayıf bir büyüme kaydettiği; fiyatları artırmakta güçlük çeken işletmelerin eleman alımı ve yatırım yapmak konusunda isteksiz oldukları ifade edildi. Bu gelişmeden sonra dolar tekrar değer kaybetmeye başlarken; bakır 8.400 $/ton seviyesinin üzerine çıktı.

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde, aynı gün başlayacak kritik G20 toplantısı öncesinde kurlar konusunda uzlaşma sağlanabileceğine yönelik olumlu beklentilerin oluşturduğu iyimser bir hava vardı. ABD borsaları, açıklanan güçlü bilançoların piyasanın yukarı yönlü hareketini sürdürmesine katkıda bulunmasıyla ard arda üçüncü haftayı da yükselişle kapatırken; bakır ise haftalık ortalamada fazla bir değişim yaşamadı.

Güney Kore'de hafta sonunda biten G20 toplantısında gelişmekte olan ülkelere Uluslararası Para Fonu'nda (IMF) daha fazla yetki verilmesi yönünde sağlanan anlaşma, ticaretteki dengesizliklerle ilgili küresel gerginliklerin hafifletilmesi yönünde atılmış bir adım oldu. Ayrıca ülkelerin rekabet güçlerini artırma yarışına girerek kurlarını bireysel olarak yönlendirmeleri yerine, IMF’nin global ekonomiyi yeniden dengeleme ve kur politikalarında iyileştirme çalışmalarında aktif rol oynaması gerektiği konusunda genel bir uzlaşma zemininin sağlandığı görüldü. Seul'de yapılan toplantıda G20 ülkelerinin maliye bakanları sürpriz bir anlaşma sağlayarak Çin, Hindistan, Brezilya ve Türkiye gibi daha az temsil hakkı bulunan gelişmekte olan ülkelerin oylamalardaki gücüyle ilgili önemli bir değişikliğe imza attılar. Bu durumda, kur savaşlarının 11–12 Kasım tarihindeki G20 zirvesine kadar biraz daha arka planda kalması beklenirken; piyasaların ilgisinin ABD ekonomisinden gelecek yeni verilere yönelmesi muhtemel görünüyor. Cuma günkü kapanışta 8.330 $/ton seviyesinde olan bakır, haftanın ilk gününde işlem görmeye başladığı 8.380 $/ton seviyesinden hızlı bir yükseliş ile 8.500 $/ton seviyesine ulaştı. Bu direnci kırmaya başaran bakır, 8.550 $/ton ile 2008 Temmuz ayından beri gördüğü en yüksek noktaya ulaştı.

Piyasaların gözü ilk işlem gününde Fed Başkanı Ben Bernanke'nin Türkiye saati ile 15:30'da yapması beklenen konuşmada ve nicel gevşeme konusunda nasıl bir eğilim içinde olduğuna dair ipuçlarında olacak. Öte yandan yine ABD cephesinden gelecek konut ve büyüme rakamları, piyasaların gidişatı açısından bu hafta önemli olacak. Teknik analize göre; 8.500 $/ton direncini kıran bakırın bir sonraki hedefi 8.650 $/ton olurken; aşağıdaki desteği ise 8.360 $/ton seviyesinde. Kar satışlarına karşı uyaran uzmanlar, ABD’den gelecek olumlu ekonomik verilerin, kısa süreli de olsa dolara değer kazandırabileceğini ve dolayısıyla emtialara kar satışları gelebileceğini belirtiyorlar.
 


İndir

2010 - 41. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Haftaya Amerika ve Japonya piyasalarının kapalı olmasından dolayı düşük işlem hacmi ile başlayan LME’ de, hafta sonu gerçekleştirilen IMF toplantılarında “Kur Savaşını” engelleyici bir kararın çıkmamasından dolayı etkilenen bakırın fiyatı, gerilediği 8.165 $/ton seviyelerinden 8.300 $/ton seviyelerine kadar yükseldi.

Tüm haftanın ana konusu “Kur Savaşları” oldu. Piyasaları rahatlatan beyan ise ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner’dan geldi. Geithner’ın “kur savaşının ABD için risk taşımadığı ve Yuan’ın aşırı değerlenmesinin ABD’yi kötü bir duruma sokmayacağı” biçimindeki açıklamasının ve FED’ in oluşan zayıf ekonomiye her an müdahale sinyalini vermesinin, EUR/USD paritesinin yükselmesine engel olmadığı görüldü. Bakır fiyatlarının ise parite ile paralel seyir izlemesi, genel itibariyle fiyatın artışını devam ettirdi.

Haftanın sonuna doğru JP. Morgan Chase ve General Electric bilançolarının olumlu açıklanması ve ABD haftalık işsizlik başvurularının beklentilerin üzerinde gelmesiyle piyasalar üzerinde oluşacak etki, para piyasalarına gelebilecek müdahale nedeni ile sınırlı kaldı ise de; buna rağmen bakır fiyatlarında hareketlilik oluştu ve hafta sonuna doğru 8360–8490 $/ton fiyat aralığında dalgalanmalara sebep oldu.

Bu haftaya Amerika’daki Eylül ayı endüstri üretim verisinin olumsuz etkisiyle başlayan piyasalarda EUR/USD paritesi, ilk işlem günü içinde en düşük 1,3831 en yüksek 1,4006 seviyelerini gördü ve gün sonu itibariyle açılış seviyesinin üstünde günü kapatmayı başardı. Piyasalarda parasal gevşemenin hız kazanacağı yönündeki beklentiler, hisse senedi ve tahvillere alım getirirken; bakır fiyatı, gün içinde en düşük 8.295 $/ton ve en yüksek 8485 $/ton seviyelerini görerek günü yükseliş ile kapattı. Haftanın ikinci gününde ise, Çin Merkez Bankası’nın beklenmedik faiz artırımı, doların euro karşısında değer kazanmasını sağladı ve metallerde hızlı düşüşler görüldü. Bakır 8.180 $/ton seviyesini gördü.

Piyasalarda gözler, Çarşamba günü açıklanacak ABD Beige book verilerinde ve hafta boyunca gelecek ABD şirket karlarında olacak.
 


İndir

2010 - 40. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Piyasalar tarafından merakla beklenen ABD Eylül ayı istihdam verisi, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde beklentilerden daha kötü açıklandı. Piyasaların en hassas noktalarından birisi olan istihdam verisi öncesinde yatırımcılar, büyük pozisyon almaktan kaçınırlarken; veri sonrasında yatırımcıların emtialara yaptıkları alımlar özellikle metal fiyatlarında hızlı artışlara neden oldu.

Haftaya 8.100 $/ton seviyesinden başlayan ve EUR/USD paritesine odaklanan LME bakır, Japonya'nın para politikasını daha da gevşetmesinin ardından ABD Merkez Bankası FED' in de benzer adımlar atabileceği beklentisiyle değer kaybeden doların desteklemesi ile 8.340 $/ton seviyesine kadar yükseldi. FED’ in kabaca para basarak varlık alımı yapma müdahalesine yönelik oluşan beklentiler, doların euro karşısında sekiz ayın en düşük seviyelerine, yen karşısında ise 15 yılın en düşük seviyelerine gerilemesine neden oldu.

Bakır önderliğinde gerçekleşen metallerdeki hızlı fiyat artışının önü, 07 Ekim’deki güçlü kar satışları ile kesildi. Yaklaşık 1,5 saat içerisinde % 2 değer kaybeden bakır, 8.075 $/ton seviyesine kadar gerilemiş olsa da; bir gün sonra açıklanan olumsuz istihdam verisinin FED’ in ekonomiye daha fazla destek sağlaması görüşünü ortaya çıkarması ile tekrar yükselişe geçti ve haftayı da 8.350 $/ton seviyesinde kapattı. Böylece bakır, 25 Ağustos’tan bu yana yaklaşık % 18 (1.300 $/ton) oranında yükselerek son 27 ayın zirvesine ulaşmış oldu.

ABD ve Japonya piyasalarının tatil olduğu bu haftanın ilk gününde, hafta sonu yapılan IMF-Dünya Bankası görüşmelerinden uluslararası kur savaşlarına yönelik somut bir çözümün çıkmamış olmasının da etkisiyle, sakin bir başlangıç yapıldı. ABD borsaları haftanın ilk gününde yılın en düşük işlem hacimli seansı ile yatay kapandı. LME bakır ise, ilk günkü yatay seyrinin ardından dün euronun dolar karşısında son 1 haftanın en zayıf noktasına gelmesi ile gerilediği 8.165 $/ton seviyesinden toplanarak tekrar 8.300 $/tonun üzerine yükseldi. Bu sabah ise, dün gece ABD cephesinde açıklanan pozitif Intel ve Apple bilançolarının desteği ile 8.400 $/tonu aştı.

ABD hükümetinden gelecek ek destek beklentisiyle yükseliş kaydeden borsalar için bu hafta, üçüncü çeyrek bilançoları etkili olacak. Bilanço açıklayacak diğer dev şirketler arasında JP Morgan Chase ve General Electric de yer alıyor. Bakır için ise, 8.040–8.446 $/ton bandı öngörülürken; bu noktaları kırması halinde yeni teknik hedefleri 7.850 $/ton ve 8.650 $/ton olacak.
 


İndir

2010 - 39. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Küresel piyasalar, Eylül ayının son haftasında Avrupa bankacılık sistemine yönelik endişeler ve ekonomik gerçekleşmeler arasında yönünü belirleme çabasına devam ederken; Eylül ayı ile biten üçüncü çeyrek genelinde güçlü bir görünüm çizdi. Geçtiğimiz hafta emtialarda 7 haftanın en yüksek seviyesine yükselen petrolün varil fiyatı, 80 doların üzerinde işlem görürken; 1.320 $/onsun üzerinde her gün yeni bir rekor kıran altın diğer metalleri de yukarıya çekti. EUR/USD paritesi ise, 1,37 seviyesine yükselerek son 5 ayın zirvesine ulaştı.

Avrupa cephesinde İrlanda ve İspanya’nın borç dinamiklerine yönelik endişeler ile geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda ara ara kar satışları görülse de; uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’ in, İspanya’nın notu ile ilgili beklenen olumsuz kararını önceden fiyatlayan piyasalar, kredi notu indirimden fazla etkilenmediler. ABD’de ise hafta boyunca açıklanan bazı olumsuz ekonomik veriler, güçlü piyasaları etkileyemezken; olumlu veriler ise piyasalardaki risk iştahını daha da arttırdı.

Eylül ayının son haftasına 7.900 $/ton seviyesinden işlem görerek başlayan LME bakır, haftanın kapanışında özellikle Çin’den gelen güçlü imalat verisinin desteği ile son 2 yılın en yüksek seviyesi olan 8.178 $/tona kadar değer kazandı. Olumlu veriler ile desteklenen bakır, haftalık ortalamada % 3 değer kazanırken; 7.709,30 $/ton değerini alan Eylül ayı ortalaması, bir önceki aya oranla % 6 yükseldi. 2010’un ilk 9 ayındaki ortalama ise, 2009’un aynı dönemi ile karşılaştırıldığında % 54 arttı ve 7.168,67 $/ton değerini aldı.

Bu hafta ekonomilerden gelen ılımlı sinyaller, risk iştahı açısından destekleyici görünürken; Perşembe günü Alcoa ile başlayacak üçüncü çeyrek bilanço sonuçları ile Cuma günü açıklanacak ABD Eylül tarım dışı istihdam verisine göre piyasalar yön çizecek. Bakırda ise, 8.192 $/ton ara direncinin kırılması halinde bir sonraki hedef 8.250–8.300 $/ton aralığı olacak. Uzmanlar, fiyatın aşağıda 7.850 $/ton desteğini kırmaması halinde trendin hala yukarı yönlü olduğunu belirtiyorlar.
 


İndir

2010 - 38. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Uzak Doğu piyasalarının tatil olması ile oldukça düşük işlem hacimlerinin yaşandığı geçtiğimiz haftada, FED açıklaması haftanın en önemli gündem maddesiydi. Yatırımcıların merakla beklediği FED toplantısı sonucunda, beklendiği gibi politika faiz oranlarında herhangi bir değişiklik olmazken; toplantı notunda, ekonomiyi desteklemeye yönelik ek parasal gevşemeden kaçınılmayacağı ifadesi yer aldı. Bu açıklamadan sonra dolar, euro karşısında değer kaybederken; başta altın olmak üzere metaller, hafta genelinde değer kazandılar. ABD borsaları ise, Cuma günkü seansta yükselerek art arda dördüncü haftayı da kazanımlarla kapattı.

Metal piyasalarında her gün yeni bir rekor kıran altın, ons başına 1.300 $ seviyesini zorlarken; olumlu verilerin risk iştahını arttırması ile LME’ de de bakır 8.000 $/ton psikolojik seviyesini test etti. Geçtiğimiz haftanın son 3 işlem gününde ulusal tatil nedeniyle kapalı olan Şanghay borsasında işlem göremeyen bakır, ABD cephesinde istihdamdaki sıkıntının devam etmesine rağmen; hafta boyunca konut sektöründen gelen olumlu veriler ile desteklendi. Haftaya 7.700 $/tonun üzerinde başlayan bakır, hafta genelinde yükselişini sürdürdü ve 7.985 $/ton seviyesine ulaştı. Bakırın haftalık kazanımı ise, % 2 oldu.

Hız kesmeyen bakır bugün de son 5 ayın zirvesinde işlem görmeye devam ediyor. En son 2010’un Nisan ayında ulaştığı 8.043 $/ton seviyesini zorlayan bakır, bu seviyenin üstünden ise en son 2008 Temmuz ayında işlem görmüştü. Kısa vadede 7.930 $/ton ara direncini kıran ve bu seviyenin üzerinde kapanış gören bakırın, 8.043 $/tonu kırması halinde bir sonraki hedefi 8.180 $/ton direnci olacak. Bugün uluslar arası piyasalarda önemli bir açıklanmazken; hafta genelinde ABD cephesinden güven endeksleri ile büyüme rakamları etkili olacak.
 


İndir

2010 - 37. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Çin’den gelen olumlu sanayi verisinin ardından bir önceki haftaya +100 $/ton primli başlayan Londra Metal Borsası bakır fiyatı, hafta genelinde açıklanan olumlu verilerin ekonomilerdeki olumsuz görünüme yatıştırıcı bir etki yapması ile 7.800 $/ton bölgesine kadar yükseldi.

Geçtiğimiz haftanın önemli gelişmelerinden bir tanesi ise, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) döviz piyasalarına yapacağı müdahale idi. Piyasaların beklediği bu gelişme sonucunda BOJ, 100 milyar Yen’in üzerinde gerçekleştirdiği satış ile doların yen karşısında % 2 değer kazanmasını sağlasa da; hafta sonuna doğru dolar tekrar değer kaybetti. Bu doğrultuda rekor kıran altın fiyatları (1.283 $/ons) ile zayıf görünümünü sürdüren dolar, piyasalardaki risk iştahını arttırırken; bakır da son 4,5 ayın zirvesine ulaştı ve haftayı 7.700 $/tonun üzerinde kapattı.

Bu hafta ise piyasalar, bu akşam sonuçlanacak FED toplantısına ve ABD konut sektöründen gelecek verilere odaklanmış durumda. Dün Japonya’daki tatil nedeniyle yatırımcıların beklemede kalmaları ile yatay seyreden piyasalar, TS ile 21.15’de yapılacak olan FED açıklamalarından ne çıkacağını bekliyor. Haftanın ilk işlem gününde piyasalardaki kazanımların artmasının ardından tekrar 7.800 $/ton direncini zorlayan bakır, ikinci günde daha sakin seyrediyor. Bugün ABD yeni konut inşaatları verisinin beklentilerden daha iyi açıklanmasının ardından hafif yükselen bakır, 7.700 $/tonun hemen üzerinden işlem görüyor. Genel beklenti ise, bakır fiyatının 7.800 $/ton seviyesinin üzerinde bir kapanış yapması halinde 8.050 $/tonu test edeceği yönünde.

Bilgi olarak FED’ in bugünkü toplantısında, politika faiz oranlarında herhangi bir değişiklik beklenmezken; büyüme görünümüne yönelik değerlendirmeleri ve ekonomik projeksiyonlarda herhangi bir değişikliğe gidip gitmeyeceği önemli olacak. Ayrıca, ekonomik büyümeyi desteklemek amacıyla tahvil alım miktarında artırım gibi ek parasal tedbirleri gündeme getirip getirmeyeceğine bakılacak. Haftanın son 3 işlem gününde ise, ulusal tatilleri nedeniyle Çin piyasaları kapalı olacak.
 


İndir

2010 - 36. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Geçtiğimiz haftaya sakin başlayan piyasalarda, Salı günü sabahı WSJ’da Avrupa bankaları hakkında yer alan olumsuz haberin ardından sert tepkiler görüldü. Yatırımcılar her ne kadar haberin çok yeni bilgiler içermediğinin farkında olsalar da, bu durum kâr satışlarının tetiklenmesi için yeterli oldu. Haftaya 7.700 $/ton seviyesinden işlem görerek başlayan LME bakır, haberin ardından 7.500 $/ton seviyesini test etti.

Haftanın beklenen açıklaması ise ABD cephesinden geldi. ABD Merkez Bankası’nın açıkladığı notlarda, ekonominin yavaş büyüyeceği yinelenirken; Obama da vergilerde indirime gideceklerinin sinyallerini verdi. Açıklamaların ardından tekrar toparlanma eğilimi gösteren bakır, Perşembe günü Şanghay piyasasında özellikle kauçuk fonlarında yaşanan hızlı satışlar ile birlikte 5 dakika içerisinde % 3 değer kaybetti. 7.440 $/ton seviyesine kadar gerileyen bakır, Londra piyasasında aynı gün 7.550 $/tondan işlem görmeye başladı. ABD’den gelen olumlu verilerin ardından tekrar değer kazanmaya başlayan bakır, haftanın son işlem gününde ise, sakin seyretti.

ABD endeksleri, son sekiz seansın yedisinde artışla kapanarak yatırımcıların ABD ekonomisi hakkında en derin endişeleri yaşadığı bir dönemin sonuna yaklaşıldığına işaret etti. Asya borsaları ise Çin'de açıklanan güçlü sanayi üretimi rakamlarının da bulunduğu bir dizi veri ve geçen haftaki ABD'de toparlanmanın sürdüğüne işaret eden işsizlik maaş başvuruları ile dış ticaret rakamlarının ardından bu haftaya yükselişle başladı. Dünyanın başlıca ekonomilerinin bankacılık temsilcileri kredi krizinin tekrarlanmaması için bankaların rezerv olarak tutması gereken sermaye tutarının 3 kattan fazla arttırılması konusunda hafta sonu anlaşmaya vardı.

LME’ de bakır, endekslerdeki kazanımları takip ederek yükseldi. Çin'de açıklanan sanayi üretimi verisi de, Cuma akşamı 7.500 $/ton dolaylarından kapanan bakırın bu haftanın ilk işlem gününde 7.620 $/ton seviyesinden işlem görmeye başlamasını sağladı. Piyasalarda şu an için kısa süreli kar satışları görülse de beklentiler hala yukarı yönlü. Teknik analizde ise, bakırın 7.446–7.776 $/ton bandında işlem göreceği tahmin ediliyor.
 


İndir

2010 - 35. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

ABD' deki ekonomik toparlanmanın önündeki en önemli sıkıntılardan ikisi olarak gösterilen konut ve istihdam durumu, son iki haftadır piyasaların yönünde belirleyici oldu. İki hafta önce ABD cephesinde açıklanan konut verisinin ardından hızlı satışların görüldüğü LME metallerinde, ivme şimdilik terse dönmüş durumda. Kötü konut verisinden sonra beklentilerden daha iyi gelen ABD ikinci çeyrek büyüme rakamı ve Bernanke’nin ekonomik toparlanmayı destekleyici açıklaması ile risk iştahında bir toparlanma görüldü. LME bakır fiyatında geçtiğimiz haftaya göre yaşanan % 5’lik artıştaki en önemli unsur ise, Çin’de açıklanan güçlü imalat verisi oldu. Metalleri destekleyen bu veri sayesinde bakır, hem Londra hem de Şanghay piyasasında son 4 ayın zirvesine yükseldi.

Genele baktığımızda geçtiğimiz haftaya ihtiyatlı başlayan dış piyasalar, ekonomik verilerin genelde olumlu çıkması ve Avrupa Merkez Bankası’nın güven oluşturmaya yönelik açıklamalarıyla toparlanma eğilimi gösterdi. Kötü havanın dağılması ile risk iştahında artış görülürken; piyasalardaki olumlu seyir hafta boyunca devam etti. Bir hafta önce 7.350 $/ton seviyesinden işlem görmeye başlayan ve Çin’in güçlü üretim verisinin ardından işlem hacmi çok yüksek olmasa da hızlı bir yükselişe geçen bakır, aynı haftayı 7.740 $/ton seviyesinden kapattı. Haftanın en önemli verisi ise, ABD'de Cuma günü açıklandı. Veriye göre; tarım dışı istihdam rakamı, Ağustos ayında 100.000 olan beklentiye karşılık 54.000 azaldı ve piyasaların yukarı trendini destekledi.

Bu hafta da küresel piyasalar yönünü aramaya devam ediyor. ABD piyasalarının tatil olduğu ve Avrupa’da veri gündeminin sınırlı kaldığı haftanın ilk gününde, piyasalarda beklendiği gibi sakin bir seyir hâkimdi. LME bakır, haftanın ilk işlem gününde 7.670–7.730 $/ton bandından işlem gördü ve yine bu aralıkta kapanış yaptı. Bugün ise, Wall Street Journal gazetesindeki Avrupa bankalarının fonlama sorununa dikkat çekilen haberin ardından, stres testinden çıkan sonucun geçerliliğini yitirdiği endişeleri ile dün 1,29 seviyesine yükselen EUR/USD paritesi, bugün 1,2740 bölgesine kadar geriledi. Pariteyi takip eden bakır, 7.600 $/ton ara desteğini kırarak 7.500 $/tona geriledi. Bu haftaki haber akışında önemli bir veri bulunmazken; bakır fiyatının 7.500–7.800 $/ton aralığında seyretmesi bekleniyor. Fiyatın 7.500 $/tonu kırması halinde ise bir sonraki test seviyesi 7.340 $/ton olarak görülüyor.
 


İndir

2010 - 34. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Son dönemde arka arkaya gelen zayıf ABD verileri ile tekrar gündeme gelen “ikinci dip” endişelerinin, Çin, Hindistan ve AB bölgesinde gerçekleşen sağlam ekonomik verilerin ardından şiddetini azalttığı görülüyor. FED’ in ekonomik büyümeyi desteklemek için tüm imkânlarını kullanmaya hazır olduğunu açıklaması ve Bernanke’nin ABD ekonomisi için yılın ikinci yarısında daha ılımlı da olsa büyüme beklentisini belirtmesi, piyasaları destekleyen diğer unsurlar olarak kabul edildi.

Ağustos ayının son haftasında yön arayışlarını ekonomik verilerden gelecek sonuçlara bağlayan piyasalar, ABD ev satışlarındaki rekor düşüşün ardından küresel büyümenin yavaşlayacağına yönelik endişelerin pekişmesi ile sert satışlar ile karşılaştı. Hafta genelinde % 1,5 değer kaybeden LME bakır, 7.250 $/ton seviyesinden başladığı haftada olumsuz verilerin ardından 7.035 $/ton bölgesine kadar geriledi. Maden ve teknoloji firmalarından etkilenerek düşüş yaşayan hisse senetleri piyasaları, beklentiler hala düşüş yönünde olsa da; kar etmek isteyen yatırımcıların alımları ile değer kazandılar. Arbitraj alımları ile güçlenen metallerden bakır ise, bir gün içerisinde % 3 değer kazandı ve hafta kapanışında 7.450 $/tona ulaştı.

Ağustos ayı ortalaması 7.283,95 $/ton olan ve bir önceki aya oranla % 8,2 değerlenen bakır, yükselişini bu hafta da sürdürüyor. Cuma günü beklentilere göre daha az kötümser gerçekleşen ABD ikinci çeyrek büyüme rakamı ve Bernanke’nin ekonomik toparlanmayı desteklemek için tüm desteğini vereceği açıklaması ile risk iştahında bir toparlanma görülürken; fon alımlarının yanında dün Çin’de açıklanan güçlü imalat verisi de metalleri destekleyen en önemli unsur oldu. Haftanın ilk gününde LME tatili nedeniyle işlem görmeyen bakır, Çin verisinin ardından son 4 ayın zirvesi olan 7.600 $/ton bölgesine yükseldi.

LME bakırın 7.500 $/ton direncini kırdıktan sonra 8.000 $/tona ulaşması için önünde bir engel kalmadığını düşünenlerin sayısındaki artışa rağmen, yarın gerçekleştirilecek Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve Cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi öncesi yatırımcılar temkinli davranmaya devam ediyorlar.
 


İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (15.08.2022) USD: 17,9689 - EUR: 18,502 - GBP: 21,8895 Fixing Kurları (14.08.2022) USD: 18,124 - EUR: 18,6641 - GBP: 22,0787 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0298 - GBP / USD: 1,2182