Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2010 - 34. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Son dönemde arka arkaya gelen zayıf ABD verileri ile tekrar gündeme gelen “ikinci dip” endişelerinin, Çin, Hindistan ve AB bölgesinde gerçekleşen sağlam ekonomik verilerin ardından şiddetini azalttığı görülüyor. FED’ in ekonomik büyümeyi desteklemek için tüm imkânlarını kullanmaya hazır olduğunu açıklaması ve Bernanke’nin ABD ekonomisi için yılın ikinci yarısında daha ılımlı da olsa büyüme beklentisini belirtmesi, piyasaları destekleyen diğer unsurlar olarak kabul edildi.

Ağustos ayının son haftasında yön arayışlarını ekonomik verilerden gelecek sonuçlara bağlayan piyasalar, ABD ev satışlarındaki rekor düşüşün ardından küresel büyümenin yavaşlayacağına yönelik endişelerin pekişmesi ile sert satışlar ile karşılaştı. Hafta genelinde % 1,5 değer kaybeden LME bakır, 7.250 $/ton seviyesinden başladığı haftada olumsuz verilerin ardından 7.035 $/ton bölgesine kadar geriledi. Maden ve teknoloji firmalarından etkilenerek düşüş yaşayan hisse senetleri piyasaları, beklentiler hala düşüş yönünde olsa da; kar etmek isteyen yatırımcıların alımları ile değer kazandılar. Arbitraj alımları ile güçlenen metallerden bakır ise, bir gün içerisinde % 3 değer kazandı ve hafta kapanışında 7.450 $/tona ulaştı.

Ağustos ayı ortalaması 7.283,95 $/ton olan ve bir önceki aya oranla % 8,2 değerlenen bakır, yükselişini bu hafta da sürdürüyor. Cuma günü beklentilere göre daha az kötümser gerçekleşen ABD ikinci çeyrek büyüme rakamı ve Bernanke’nin ekonomik toparlanmayı desteklemek için tüm desteğini vereceği açıklaması ile risk iştahında bir toparlanma görülürken; fon alımlarının yanında dün Çin’de açıklanan güçlü imalat verisi de metalleri destekleyen en önemli unsur oldu. Haftanın ilk gününde LME tatili nedeniyle işlem görmeyen bakır, Çin verisinin ardından son 4 ayın zirvesi olan 7.600 $/ton bölgesine yükseldi.

LME bakırın 7.500 $/ton direncini kırdıktan sonra 8.000 $/tona ulaşması için önünde bir engel kalmadığını düşünenlerin sayısındaki artışa rağmen, yarın gerçekleştirilecek Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve Cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi öncesi yatırımcılar temkinli davranmaya devam ediyorlar.
 


İndir

2010 - 33. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Bilanço dönemi sonrasındaki yaz ayları eğilimine uygun olarak global piyasalardaki işlem hacmi, oldukça düşük kalırken; hisse senetleri bugünlerde yatırımcılar tarafından fazla desteklenmiyor. Geçtiğimiz hafta ABD cephesinden gelen bilanço açıklamaları ve karışık ekonomik veriler, zaten dar bantta seyreden endeksleri etkileyememişti. Ancak bu hafta açıklanacak önemli verilerin, piyasalar açısından daha belirleyici olacağı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz haftanın ilk işlem gününde Japonya büyüme verisinin düşük gelmesinden sonra dünya ekonomisindeki yavaşlama endişeleri artarken; Londra Metal Borsası’nda metaller zayıf işlem hacmine bağlı olarak dar bantta seyrettiler. Bakır, 7.280 $/ton direncini kırdıktan sonra 7.485 $/tona kadar yükselirken; dünya piyasalarından karışık sinyaller gelmeye devam etti. Hafta sonuna doğru ABD cephesinde açıklanan verilerin, ekonominin tıkandığı yolundaki endişeleri artırmasıyla düşüşler yaşandı. Bu hafta açıklanacak kritik ABD verileri (özellikle konut satışları ve GDP) öncesinde risk iştahını canlı tutma çabalarının devam etmesine karşın, ABD’den geçen hafta gelen zayıf veriler (yüksek haftalık işsizlik başvuruları, düşük Philly Fed endeksi) piyasalarda satış eğiliminin hâkim olmasına yol açtı. Avrupa Merkez Bankası’nın bir konsey üyesinin haftanın son işlem gününde Avrupa Birliği ekonomisinin gidişatı hakkında endişeli olduğunu dile getiren bir konuşma yapmasının ardından, EUR/USD paritesinde keskin bir düşüş görülürken; bakır da 7.200 $/ton seviyesinin altına geriledi.

Bu haftanın ilk işlem gününde yılın en düşük işlem hacimli seanslarından biri yaşanırken; bakır da 7.250–7.325 $/ton aralığından işlem gördü. Bugün herkesin merakla beklediği ABD' de ikinci el konut satışları, Temmuz'da % 27,2 ile beklentilerin çok üzerinde gerileyerek yıllık bazda 3,8 milyon adet oldu ve Mayıs 1995'ten beri en düşük seviyeye ulaştı. Bu haberin ardından hisse senetlerindeki gerileme ile birlikte bakır da 7.110 $/ton seviyesini gördü.

Uzmanlar, kısa vadede bakırın 7.100–7.500 $/ton aralığında işlem görmeye devam etmesini beklerlerken; ABD’ den gelecek kötü veriler ile gerilemesi beklenen bakırın 7.100 $/ton desteğini kırması halinde 7.000 $/ton bölgesinin altına gerilemesinin zor olmadığını belirtiyorlar.

Bu hafta yön arayışını devam eden piyasalarda ekonomik verilerin durumu gidişatta belirleyici olacak. Konut verisinden sonra piyasaların takip ettiği bir diğer önemli veri olan GDP (GSYH) rakamı ise, Cuma günü TS ile 15:30’da açıklanacak.
 


İndir

2010 - 32. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

ABD dolarındaki gerilemeye bağlı olarak Ağustos ayı başında Nisan’dan beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaşan LME bakır, aynı performansı geçtiğimiz hafta gösteremedi. FED açıklaması öncesinde düşük işlem hacmine rağmen yükseliş trendini koruyan bakır, geçtiğimiz haftanın ilk işlem gününde 7.485 $/tona ulaşsa da; 7.515 $/ton direncini kıramadı.

11 Ağustos akşamında merakla beklenen açıklamayı yapan FED, borçlanma faizlerinin düşük tutulabilmesi için vadesi dolan ipotekli konut kredisine dayalı menkul kıymetlerden sağlanacak kaynakla daha uzun vadeli ABD Hazine tahvili alınacağını ifade etti ve faizleri daha uzun süre düşük tutma sözünü de yineledi. FED’ in bu açıklamasının ardından EUR/USD paritesi 1,32 seviyesini zorlasa da; aynı gün Çin’den gelen dış ticaret verileri, ekonominin istenilen hızla büyümediğini tekrar gözler önüne serdi ve çift dipli resesyon söylentilerini tekrar gündeme getirdi. LME bakır, bu gelişmelerden sonra son 2 haftanın dip noktası olan 7.155 $/tona geriledi. Hisse senedi piyasalarında ise, küresel bazda düşüş yaşandı. EUR/USD paritesi de gerilediği 1,28 seviyesi ile son 3 haftanın en zayıf noktasını gördü.

ABD cephesinden gelen kimi veriler olumlu olsa da; bu hafta da piyasalardaki satış dalgası, tersine çevrilemedi. Bu haftanın ilk işlem gününde Japonya büyüme verisinin düşük gelmesinden sonra dünya ekonomisindeki yavaşlama endişeleri daha da artarken; piyasalar yatay bir seyir izledi. LME’ de bakır ise, Euro’nun desteği ile hafif yükseliş kaydetti ve 7.280 $/ton direncini de kırarak bugün 7.390 $/tona ulaştı. LME bakırın kısa vadede 7.155-7.527 $/ton aralığında seyretmesi bekleniyor.
 


İndir

2010 - 31. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Ağustos ayının ilk haftasında ABD istihdam verisine odaklanan piyasaların bu haftaki gündeminde ise, Amerika Merkez Bankası FED’ in bu akşam 21:15’de açıklayacağı faiz kararı var. Geçtiğimiz Cuma günü açıklanan istihdam verisinin, Temmuz ayında beklentilerden fazla azalmasının ardından FED' in ekonomide büyümeyi desteklemek için sert tedbirler almak zorunda alabileceği belirtilirken; spekülasyonlar da artıyor.

Geçtiğimiz hafta ABD cephesinden gelen ekonomik veriler ile dalgalı bir seyir izleyen hisse senedi piyasaları ile karşılaştırıldığında, emtialar daha sakin bir seyir izlemişti. Hafta başında zayıf doların desteklediği emtialara gelen alımlar, özellikle altın ve petrolde hızlı yükselişlere neden oldu. Hafta genelinde sakin bir seyir izleyen LME bakır ise, 7.295–7.525 $/ton aralığından işlem gördü. Temmuz ayı boyunca değer kazanan bakır, Ağustos’un ilk haftasında da bu trendini sürdürdü ve haftalık ortalamada % 3,6 yükseliş kaydetti. İstihdam verisi öncesinde olumlu haberler ile Nisan ayından beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaşan bakır, EUR/USD paritesinin 1,33 seviyesini aşması ile 7.500 $/ton direncini kırsa da; bu seviyenin üzerinde bir kapanış yapamadı.

Son 1 ayda yaklaşık % 15 değer kazanan bakır olumsuz açıklanan istihdam verisinden sonra bu hafta, FED’ in ABD ekonomisini desteklemek için daha fazla tahvil alımı yapacağı yönündeki beklentilerin artmasına paralel olarak zayıflayan doların desteği ile 7.450 $/ton seviyesinden işlem görmeye başladı. ABD borsaları ise, yılın en dar işlem hacimli seansının yaşandığı günde değer kaybetti. Bu sabah Şanghay’dan gelen Çin bakır ithalat verisi, her ne kadar artış gösterse de beklentileri karşılayamadı ve 7.400 $/tondan işlem görmeye başlayan bakır, EUR/USD paritesinin 1,31 seviyesinin altına gerilemesi ve fon satışları ile 7.235 $/tona kadar geriledi. Bütün piyasalar FED’ in açıklamasına odaklanmışken; ABD borsaları da gün içerisinde % 1’in üzerinde değer kaybettiler.
 


İndir

2010 - 30. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Mayıs ve Haziran aylarında toplamda % 14'e yakın düşüş kaydeden finans piyasaları, işlem hacimlerinin düşük seyrettiği Temmuz ayında ortalama % 7'lik yükseliş elde ettiler. Geçtiğimiz haftaya bakıldığında, özellikle ABD cephesinde zayıf şirket bilançolarının ve ekonomik verilerin açıklandığı bir haftayı geride bıraktık. Haftanın ilk işlem gününde ABD Hazine Bakanı Geithner’in resesyonun düşük ihtimal olduğunu belirttiği konuşmasının ardından yükselmeye başlayan piyasalar, hafta kapanışında açıklanan ABD ikinci çeyrek büyüme rakamı ile başlangıçta yatırımcıların hayal kırıklığına uğraması ile gerilese de; daha sonra hisse senetlerinde toparlanma gerçekleşti.

Londra Metal Borsası’nda (LME) bakır, 6.900 $/ton seviyesinden başladığı aynı haftayı 7.300 $/ton seviyesinden kapattı. Bir önceki haftaya ile karşılaştırıldığında % 5,6 değer kazanan bakırın Temmuz ayı ortalaması ise, 6.735,25 $/ton oldu ve Haziran ortalamasına göre % 3,6 artış gösterdi.

Bu hafta da yükselişine devam eden bakıra, petrol, altın ve dolar karşısında son 3 ayın zirvesine ulaşan euro da destek veriyor. Haftanın ilk işlem gününde Çin’in imalat verisinin verdiği moralle Asya piyasaları artıda kapanırken; Avrupa endekslerinde de % 2’lik artış görüldü. ABD’de ise zayıf dolara bağlı olarak enerji ve hammadde sektörlerindeki hisse senetlerinin değer kazanması, piyasaların Ağustos ayına sert bir yükselişle başlamasına neden oldu. Altın zayıf dolara bağlı olarak yatırımcılardan gelen alımlarla yükselirken; petrolde 82 $/varil seviyesine çıktı. LME bakır ise, geldiği 6.490 $/ton seviyesi ile Mayıs ayı başından beri gördüğü en yüksek değere ulaşırken; ikinci dibi bekleyenlerin sayısının artmasına rağmen kısa vadede yükselişin devam etmesi bekleniyor.
 


İndir

2010 - 29. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Stres testi ve bilanço açıklamalarının finans piyasalarında yarattığı hareketlilik biraz olsun azalsa da, piyasalardaki yükseliş devam ediyor. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde herkesin merakla beklediği Avrupa bankaları için uygulanan stres testinin sonuçları açıklandı. Avrupa bankalarının, olası bir borç krizi karşısında ne durumda olacaklarını değerlendiren bu stres testlerinde 91 bankanın sadece 7 tanesi testi geçemezken; bankaların beklenenin çok altında ek sermayeye ihtiyaç duymaları, testlerin güvenilirliği konusunda şüphe yarattı.

Geçtiğimiz hafta başında değer kaybeden Avrupa borsaları, stres testi öncesinde tepki alımları ile karşılaşınca değer kazanan euro önderliğinde metaller de yükselmeye başladı. Haftaya 6.500 $/ton seviyesinden işlem görerek başlayan LME bakır, aynı hafta sonunda yaklaşık % 9 değer kazanarak 7.080 $/tona kadar yükseldi. Hafta boyunca değer kazanan bakırın bu yükselişinde, Ben Bernanke’nin “ekonominin daha kötüye gitmesi durumunda FED' in iyileşmeyi yeniden canlandırmak için yeni adımlar atmaya hazır” olduğunu belirten açıklamayı yapması da etkili oldu. Ayrıca ABD' de açıklanan güçlü şirket bilançolarının, küresel ekonomide yavaşlama endişelerini hafifletmesiyle de piyasalar moral kazanmıştı.

Bu haftaya bakıldığında dünya borsalarındaki iyimser hava devam ediyor. ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, hafta sonu birden fazla televizyon kanalında Amerikan ekonomisinin güçlenmekte olduğunu ve yavaş seyreden toparlanmanın çift dipli resesyona dönüşmesinin beklenmediğini söyledi. Pazartesi günü açıklanan ve ekonominin resesyona geri döneceği endişelerini gündeme getiren diğer verilerin tersini gösteren ABD yeni konut satışları verisi, Avrupa borsalarını son 5 haftanın zirvesine taşırken; artan risk iştahı ile birlikte LME bakır da 7.150 $/tona ulaştı.

Son 10 haftanın en yüksek seviyesinden işlem gören bakırda, ABD cephesinden gelen zayıf tüketici güveni verisi ile bir miktar kar satışı yaşansa da; bugün 7.200 $/ton seviyesini kıran bakırın, 7.500 $/ton direncini test edebileceği konuşuluyor. Önemli emtialardan petrol ve altının son 2 gündür değer kaybetmesine rağmen; bazı analistler, borsaların sadece soluklanma molası verdiği ve yükselişin devam edebileceğini belirtiyorlar.
 


İndir

2010 - 28. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Alcoa ve Intel duyuruları ile başlayan ikinci çeyrek bilanço açıklamaları, geçtiğimiz hafta olduğu gibi bu hafta da finans piyasalarını etkilemeye devam ediyor.

Piyasaların odak noktası haline gelen şirket bilançoları, bir önceki hafta 6.500–6.745 $/ton aralığında işlem gören bakır fiyatının hafta genelinde değer kazanmasını sağlarken; ABD ekonomisinde büyümenin yavaşladığına ilişkin haberler, haftalık kapanışta metallerde gerileme yaşanmasına neden oldu. Intel, JP Morgan, General Electric, Citigroup ve Bank of America gibi şirketlerin kar açıklamalarına rağmen; kar oranlarının beklentilerin altında kalması, ABD Merkez Bankası’nın (FED) ekonomideki zayıflamayla mücadele için ek tedbirler alınmasının gerekebileceğini açıklaması ve ABD tüketici güven endeksinin zayıflaması, piyasada belirleyici oldu. ABD borsalarında hisse senetleri değer kaybederken; LME bakır fiyatı da, kapanışta haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Haziran ayı ABD tüketici güven endeksinin son bir yılın en düşük seviyesine yakın açıklanması ve ikinci çeyrek karını açıklayan şirketlerin gelirlerindeki artışın beklentilerin altında kalması, yatırımcıların dolardaki pozisyonlarını kapatmalarına neden oldu. Euro, hafta başında dolara karşı ulaştığı1,3028 seviyesine rağmen; bakır fiyatı bu yükselişe aynı tepkiyi veremedi. ABD’de Morgan Stanley’in ardından Goldman Sachs’ın da ikinci çeyrek için beklenenin çok altında kâr açıklaması, yoğun satışlara neden oldu. Euro, dolar karşısında geldiği zirve noktasından stres testi sonuçları öncesinde gelen kâr satışlarıyla değer kaybetti.

İkinci dip ve deflasyon tartışmalarının yeniden alevlendiği bir ortamda hem piyasaların hem de dünya merkez bankalarının merakla beklediği Avrupa bankacılık sektörü stres testi sonuçları, 23 Temmuz’da açıklanacak. Uzmanlar 91 Avrupa bankasının da aslında testten geçmesini bekliyor; ancak özellikle Almanya ve Fransa gibi devletlerin bankalarında gerçekleşebilecek olumsuz bir durum, piyasanın moralini tekrar bozabilir.

Bu haftaya 6.540 $/ton seviyesinden işlem görerek başlayan LME bakır, dün başladığı yükseliş trendine bugün de devam ediyor. Özellikle ABD borsaları açıldıktan sonra yoğun bir işlem hacmi ile karşılaşan bakır, EUR/USD paritesinin 1,2850 civarına gerilemesine rağmen dün 6.880 $/ton değerine ulaştı. Piyasaların stres testinden önce bekledikleri açıklamada FED Başkanı Ben Bernanke, ülke ekonomisindeki toparlanmanın durumuna ilişkin olumsuz değerlendirmeler bulundu ve ardından hisse senetlerinde düşüş yaşandı. Bir haftadır düzenli olarak gerileyen Avrupa borsaları da banka stres test sonuçlarının açıklanması öncesinde tepki alımlarıyla bu sabah yükseldi. Şu anda bağımsız hareket eden bakır, olumsuz açıklamalara rağmen bugün 6.950 $/ton seviyesini kırdı. Bugünkü cash settlement değeri ise, 6.920,50 $/ton oldu.
 


İndir

2010 - 27. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Temmuz ayının ilk günlerinde Avrupa bankaları ile ilgili artan endişelerin yanı sıra ABD ve Çin cephesinden gelen ekonomik dataların da beklentilerin altında kalması, Londra Metal Borsası metal fiyatlarında düşüşlere neden oldu. Başta ABD tüketici güven endeksi verisi olmak üzere Çin imalat verisinin de beklentilerden daha zayıf açıklaması, LME’ de bakır fiyatını 6.750 $/ton seviyesinden 6.300 $/ton bölgesine çekti. Geçtiğimiz haftanın ilk işlem günlerinde bu seyrini koruyan bakır, Çin’in 100 milyar dolarlık altyapı yatırımı yapacağı haberi ve ABD’de açıklanan pozitif perakende satışlar verisi sayesinde tekrar 6.700 $/ton seviyesine tırmandı; haftayı da bu seviyeden kapattı. Temmuz’un ilk günlerine göre bugün % 6 değer kazanan bakır, Haziran ayında gerçekleşen 6.499,30 $/ton aylık ortalamada bir önceki ay ile karşılaştırıldığında % 5 değer kaybetmişti.

Bu hafta ise, yatırımcıların gözü güçlü gelmesi beklenen ikinci çeyrek şirket bilançolarında olacak. Bu doğrultuda ilk açıklamalar Alcoa ve Intel’den gelirken; her 2 şirket de kar açıkladı ve bu gelişmeler, Asya ve ABD piyasalarının ilk 2 işlem gününde primli olmalarını sağladı. Açıklanan ikinci çeyrek sonuçlarının ardından finans piyasaları, ekonomik toparlanmanın sürdürülebilirliği konusundaki kaygılarla beklemede olan yatırımcıların cesaretlenmesi ile yükselişini sürdürdü. Bu aralar görülen düşük işlem hacmi, genellikle yatırımcılarda güven eksikliğine işaret etse de; tatil ayları da düşük işlem hacminin nedenleri arasında gösteriliyor. Bu hafta ayrıca JP Morgan, General Electric, Google, Citigroup, Bank of America gibi çok sayıda büyük şirketin de çeyrek dönem sonuçlarını açıklamaları bekleniyor.

14 Temmuz itibari ile 6.640–6.750 $/ton bandından işlem gören bakır, dünya bakır üretiminin üçte birinden sorumlu olan Şili’de gerçekleşen 6,5 büyüklüğündeki deprem sonrasında sert alımlar ile karşılaşsa da henüz bu bandı kıramadı.
 


İndir

2010 - 25. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Faiz arttırması beklenirken Çin Merkez Bankası’nın yuan döviz kurunun esnekliğinin arttırılmasına karar vermesi, hisse senedi piyasaları ile birlikte emtiaların da bir önceki haftaya yükselişle başlamasını sağlamıştı. Londra Metal Borsası’nda bakır, 6.570 $/ton ile işlem görmeye başladığı haftada aynı gün içerisinde 6.730 $/ton seviyesine de ulaşarak haftanın dip ve zirve noktalarını belirlemişti.

Çin haberinin piyasalara yaptığı etkinin en iyi örneği ise, altının 1.265 $/ons seviyesine ulaşarak yeni rekoruna sahip olması oldu. Ancak bu gelişme, Euro bölgesinde yüksek borçluluk ile ilgili endişelerin devam etmesine engel olamadı ve fon satışları görüldü. Ekonomik büyüme endişelerine ABD’ nin Mayıs ayı düşük konut satışları verisi de eklenince, piyasalardaki hava yeniden bozuldu ve aynı hafta içerisinde FED tarafından çizilen ihtiyatlı ekonomik görünüm ile beklentilerin altında gelen ABD şirket karları, yatırımcıların risk iştahını daha da azalmasına neden oldu.

Hafta sonunda Kanada’da yapılan G–20 zirvesine odaklanan piyasalar için sürpriz bir karar açıklanmadı. G–20 zirvesinde, bütçe açıklarının 2013 yılına kadar yarı yarıya azaltılması, bankacılık sistemlerinin daha güvenli hale getirilmesi ve bankalara yeni vergiler getirilmesi konusunda üye ülkelere hareket alanı bırakma gibi bir dizi konuda kararlar alındı. Finans sektörü ile ilgili bazı belirsizliklerin ortadan kalkması da, Japonya hariç diğer büyük borsaların bu haftaya moralli başlamasını sağladı. LME bakır, haftanın ilk işlem gününde 6.920 $/ton seviyesine kadar ulaşarak, 7.000 $/ton direncini kırabileceğini bir kez daha gösterdi.

Haftanın ikinci işlem gününde ise, Japonya’nın beklentilerin altında kalan sanayi üretimi verisi ve Çin ekonomik görünümünün aşağıya revize edilmesi, Asya piyasalarında düşüşlere neden oldu. Bakır, hem Şanghay hem de Londra borsasında değer kaybederken; LME’ de 6.600 $/ton seviyesinin altına kadar geriledi. Bu düşüşte EUR/USD paritesindeki düşüş ile ekonomik büyüme konusundaki endişeler de etkili oldu. Uzmanlar, Avrupa ve ABD cephesinde açıklanacak tüketici güven endekslerinin bu hafta piyasaya yön vereceğini savunuyorlar.
 


İndir

2010 - 24. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

ABD ve Avrupa cephesinden gelen olumlu ekonomik verilere borç krizi üzerindeki karamsarlığın bir kısmını kaldıran İspanya, Belçika ve İrlanda'nın gerçekleştirdiği başarılı borçlanma ihaleleri de eklenince, geçtiğimiz hafta EUR/USD paritesi 1,23 ve LME bakır fiyatı da 6.750 $/ton seviyesini aşmıştı. Paritedeki bu yükseliş, yatırımcıları piyasaya tekrar motive ederken; başarılı borçlanma ihaleleri de küresel büyüme umutlarını arttıran unsur oldu.

Bir önceki haftaya 6.450 $/ton seviyesinden işlem görerek başlayan bakır, yukarıdaki gelişmelerden sonra Haziran ayının başında ulaştığı 6.780 $/ton seviyesine tekrar ulaştı. Haftanın ilk 3 işlem gününde tatil nedeniyle kapalı olan Hong Kong ve Çin borsaları, dördüncü günde emtiaları fazla etkilemezken; İspanya'nın bankacılık sistemiyle ilgili endişelerin oluşturduğu baskı sonucu, ulaşmış olduğu son iki haftanın en yüksek seviyesinden gerileyen bakır, 6.305 $/ton desteğine kadar değer kaybetti. Dünya piyasalarındaki yükseliş hız keserken, bakır da haftayı 6.400 $/ton seviyesinden kapattı; ancak yine de haftalık ortalamada % 4,2 oranında değer kazanmayı başardı.

Bu hafta ise Çin’den gelen haber ile ABD vadeli borsaları ve emtialar haftaya sert bir yükselişle başladı. Üreticilerine yardımcı olmak amacıyla 2008 yılının sonundan itibaren Yuan’ın değerini, ABD doları karşısında dondurmuş olan Çin Merkez Bankası`ndan yapılan açıklamada; bankanın döviz kuru rejiminin geliştirilmesine ve Yuan’ın döviz kurunun esnekliğinin artırılmasına karar verildiği belirtildi. Bu açıklamanın ardından bakır, 6.700 $/ton seviyesini aşarken; altın da 1.265 $/ons ile yeni rekorunun sahibi oldu.

Yatırımcılar, yarın akşam FED toplantısı sonunda yapılacak açıklamalara odaklanırlarken; gelen açıklamaya göre bakır fiyatının yön değiştirebileceği belirtiliyor. Ayrıca bilgi için ABD cephesinden bu hafta konut satışları, dayanıklı mal siparişleri, işsizlik maaşı başvuruları ve kişisel tüketim verileri açıklanacak.
 


İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (22.08.2022) USD: 18,1093 - EUR: 18,2421 - GBP: 21,5446 Fixing Kurları (21.08.2022) USD: 18,267 - EUR: 18,4351 - GBP: 21,7597 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0092 - GBP / USD: 1,1912