Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2010 - 23. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Çin’in ihracatındaki rekor artış, ABD işsizlik başvurularındaki gerileme, İspanya’nın başarılı borçlanması ve Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan olumlu açıklamalar, dünya piyasalarının geçtiğimiz haftayı primli kapatmasını sağlamıştı. Oysaki daha geçen hafta başında Yunanistan’ın borç sorunu (buna daha sonra Macaristan’da katılmıştı) ve küresel büyümenin yavaşlayacağına yönelik endişeler ile dünya piyasaları satış dalgasına maruz kalmışlardı.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta başında Avrupa’daki mali sorunlar ve olumsuz ekonomik veriler nedeniyle EUR/USD paritesi 1,19 seviyesinin altına gerilemiş ve Londra Metal Borsası (LME) bakır fiyatı son 8 ayın en düşük bölgesi olan 6.040 $/ton seviyesine gerilemişti. Dünya piyasalarında satış dalgası hız kesmeden devam ederken önce FED Başkanı Ben Bernanke'nin "krizde ikinci dip olmaz" açıklaması sonra da Çin’in Mayıs ayında ihracat miktarını % 48,5 oranında arttırdığı haberi, piyasalarda umut rüzgârları estirdi. Çin haberinden sonra taleplerinde artış beklenen metaller de değer kazandılar ve bakır, 6.450 $/ton direncini kırarak haftalık ortalamanın üzerine yükseldi. Çin’in Mayıs ayı bakır ithalatında yaşanan düşüşe rağmen piyasalarda oluşan iyimser hava, yeni bir alım dalgası başlattı ve bakır haftayı 6.540 $/ton seviyesinden kapattı. Ancak bakırın bir önceki haftaya göre kaybı da, % 5,1 oldu.

Piyasalar bu haftaya ise, ABD’de beklenenden iyi gelen tüketici güven endeksinin etkisi ile moralli başladılar. Euro bölgesi sanayi üretiminde de artış yaşanması, Euro’nun 1,23 seviyesine yaklaşmasını sağladı ve bakır, 6.700 $/ton seviyesini aştı. Ancak Moody’s’in Yunanistan’ın tahvil notunu düşürmesi, Euro’da ve metallerde bugün hafif gerilemeler yaşanmasına neden oldu. Haftanın ilk işlem gününde 6.610 $/ton cash settlement değerine sahip olan ve bu sabah 6.550 $/ton seviyesinden işlem görmeye başlayan LME bakırın bugünkü settlement değeri ise, 6.625 $/ton olarak belirlendi.


İndir

2010 - 22. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER


Asya borsaları ve Euro, Çin ile Avrupa'da büyümenin yılın ikinci yarısında yavaşlayacağına dair şüphelerle değer kaybederken; bazı borsalar için geride bırakılan Mayıs ayı, Lehman Brothers'ın 2008 sonbaharındaki çöküşünden bu yana en dalgalı ay olmuştu. Euro, Avrupa'nın borç sorunlarının bankacılık sistemine yayılabileceği korkularıyla dolar karşısında dört yılın en düşük seviyesine doğru düşerken; Euro bölgesinde finansal sektörün ciddi risklerle karşı karşıya olduğu ve bankaların 2 yılda 195 milyar Euro zarar yazabileceğini açıklaması sert düşüşlere neden oldu.

Bir önceki haftaya İspanya’nın kredi notunun düşürülmesi ve Euro’daki değer kaybı ile anlık yükselişler yaşayarak başlayan metal fiyatları, hafta genelinde EUR/USD paritesine odaklı seyirlerini sürdürürken; hafta başında görülen iyimser hava, haftanın son işlem gününde yerini sert satışlara bıraktı. Geçtiğimiz haftanın ilk gününün tatil olması nedeniyle Salı günü işlem görmeye başlayan LME bakır ise, haftaya sakin başlayan EUR/USD paritesinin (1,23 seviyesinin üzerindeydi) ve ABD cephesinden gelen (konut-otomobil) olumlu verilerin ardından 6.880 $/ton seviyesini görse de; Yunanistan'dan sonra Macaristan'ın da iflasa sürüklendiği söylentisi ile haftanın son işlem gününde piyasalardaki düşüşe uydu ve 6.275 $/tona kadar geriledi. Aynı gün Macaristan haberine beklenenin oldukça altında gelen ABD istihdam verileri ve büyük bir Avrupa Bankası ile ilgili söylentiler de eklenince, Cuma günü piyasalarda sert satışlar görüldü. LME bakır fiyatı haftalık ortalamada % 3,2 değer kaybederken; piyasalar hareketlenince çift dip olur mu olmaz mı tartışmaları tekrar alevlenmeye başladı.

Avrupa’nın borç sorunu ve küresel büyümenin yavaşlayacağına yönelik endişeler, Haziran’da yatırımcıların dümenlerini hisse senedi gibi riskli yatırımlardan, altın ve dolar gibi limanlara çevirmelerine neden oldu. Mayıs ayı içerisinde gördüğü zirveyi aşan altın, dün yeni bir rekor kırarak 1.254 $/onsu gördü. Pazartesi günü EUR/USD paritesinin 1,19’un altına gerilemesi ile son 8 aydaki en düşük seviyesine gerileyen bakır (6.040 $/ton) ise, dünya piyasalarındaki satış dalgasının devam etmesi ile zayıf kalmaya devam ediyor. Dün 6.091 $/ton settlement değerine sahip olan bakır, bu sabah paritedeki hafif yükseliş ile 6.200 $/ton seviyesinden işlem görüyor.
 


İndir

2010 - 21. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Küresel piyasalarda Avrupa'nın borç krizine yönelik artan endişeler, alınan tüm önlemlere rağmen dinmiyor. Krizin bankacılık sektörüne sıçrayacağı korkusuna, Güney Kore-Kuzey Kore arasındaki kriz de eklenince geçtiğimiz hafta Asya, Avrupa ve ABD'de endekslerinde ciddi kayıplar yaşandı. Avrupa borç krizinin Yunanistan’dan sonra diğer ülkelere de yayılacağına ilişkin endişelerden sonra, İspanya’da bir bankanın kapatılmasına ilişkin haberlerin çıkması piyasalardaki korkuyu daha da arttırdı. Birkaç ay önce 1,50’nin üzerinde olan Euro/Dolar paritesi 1,22’lere düştü. Yunan hükümetinin geçmişteki tavrı göz önüne alındığında Yunanistan’ın borcunu ödeyip ödemeyeceği konusunda kaygılı olan yatırımcılar da metallerde satışa gittiler.

Mayıs ayının son haftasına Euro’daki değer kaybı ile gerileyerek 6.900 $/ton seviyesinin altında başlayan bakır ise, Avrupa bankacılık sektörünün borç krizine daha ne kadar direnebileceğine ilişkin endişelerin artmasının ardından dünya piyasalarında yaşanan satış dalgası karşısında 6.700 $/tonun altına geriledi. Piyasa oyuncularını tedirgin eden, Güney Avrupa`daki ülkelerin borçlarını ödeyememesi durumunda bu ülkelerde yüklü pozisyon almış Avrupa bankalarının büyük zarar görme ve hatta batma riskiyle karşı karşıya olmaları oldu.

Avrupa’daki panik havası devam ederken Çin’in Avro bölgesi aktiflerini azaltacağına yönelik haberleri yalanlaması ve ABD cephesinden gelen olumlu verilerle 10.000 kritik seviyesinin üzerine çıkan Dow Jones endeksi, haftanın son işlem günlerinde piyasalara kısa süreli de olsa iyimserlik aşıladı. Yükselen Dow endeksi, bakırın da son iki haftanın en yükseği olan 7.000 $/ton direncini kırmasını sağladı. Haftalık ortalamada % 3,5 değer kazanan bakırın, Mayıs ayı ortalaması ise Nisan ortalamasına göre % 11,8 geriledi ve 6.837,68 $/ton oldu.

Geçen haftanın kapanışında Fitch’in İspanya’nın notunu düşürmesi ABD endekslerinde düşüşe yol açmıştı. Bugün ABD ve İngiltere piyasalarının kapalı olması nedeni ile Londra Metal Borsası’nda işlem yapılamıyor. Ancak Avrupa’daki borç krizi haberlerine, bugün Japonya’da açıklanan negatif fabrika üretim verisi de eklenince Şanghay piyasasında bakır düşüş yaşadı. Kimi uzmanlar, yukarıdaki gelişmeler doğrultusunda bakırın yarın da aşağı yönlü bir trend izleyeceğini ve hatta Mayıs ayı içerisinde gördüğü 6.415 $/ton desteğinin tekrar test edilebilme ihtimalinin güçlü olduğunu savunuyorlar.
 


İndir

2010 - 20. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER


Avrupa’daki kemer sıkma politikalarının, ekonomik toparlanmaları geciktireceği beklentisi ile dolar karşısında son 4 yılın en düşük seviyesine gerileyen avro ile birlikte metaller de geçtiğimiz hafta genelinde teknik satışlara maruz kaldılar. 2 hafta önce 1.249 $/ons ile tarihi rekor kıran altın ise, güvenli liman özelliğini kaybetti ve aynı hafta 1.170 $/ons desteğinin altına kadar geriledi.

Metal piyasalarında bir önceki haftaya EUR/USD paritesindeki hızlı gerileme ile değer kaybederek başlayan ve Şubat ayından beri gördüğü en düşük seviyelere çekilen bakır, haftayı beklenenin aksine paritedeki yükselişin ardından 6.885 $/ton seviyesinde kapattı. Geçtiğimiz haftaya 6.450 $/ton seviyesinden işlem görerek başlayan ve hafta genelinde de 6.420–6.770 $/ton aralığında seyreden bakır, Almanya'nın manipülasyonun önüne geçmek için çıplak açığa satışlara yasak getirmesinin ardından 6.415 $/ton seviyesini gördü; parite ise 1,2145’e kadar geriledi. Böylece bakır, 12 Nisan’da gördüğü yılın zirve noktasına (8.043 $/ton) göre yaklaşık % 20 değer kaybetmiş oldu.

Avrupa’da durgunluk ihtimalinin artması ve Almanya’nın yasağı, dünya piyasalarında yeni bir satış dalgası başlattı. Ancak aynı gün Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) piyasalara müdahale edeceğine ilişkin söylentilerle avro dolar karşısında tekrar toparlandı ve 1.2328’e kadar yükseldi. Haftanın son işlem gününde ise piyasaları, Avrupa Birliği’nin krizi atlatmak için yeni önlemler alacağı söylentileri etkiledi. Parite haftanın kapanışından hemen önce 1,2675 seviyesine kadar yükseldi. Piyasanın bol satıcılı ve bu kadar karamsar olduğu bir dönemde yaşanan bu yükseliş beklentinin çok üzerindeydi.

Geçtiğimiz hafta yaşanan sert satışların ardından son işlem gününde gördüğümüz dalgalı seyir ve primli kapanış, piyasaların haftaya daha iyimser başlamasını sağladı. Almanya Cumhurbaşkanı Köhler’in avro bölgesini desteklemek amacıyla oluşturulan toplam 750 milyar avroluk yardımın Almanya payını onaylaması da, piyasalara moral veren bir diğer gelişme oldu. Ancak yatırımcıların Yunanistan, İspanya ve Portekiz`in borç batağından çıkamayacağı ve hatta İngiltere ve İtalya`nın bile bir borç sorunuyla karşılaşabileceği düşüncesi, finans piyasalarındaki toparlanmanın kısa soluklu olmasına neden oldu. Dün 6.885 $/ton değerinden günlük kapanışı yapan LME bakır, bugün İspanya’da küçük ölçekli bir bankaya el konulması haberinin ardından Avrupa ve ABD borsaları ile birlikte geriledi ve 6.700 $/ton desteğini kırdı. Cuma günkü yükselişinin çoğunu geri veren EUR/USD paritesi ise, bugün tekrar 1,22 desteğinin altına gerileyerek 4 yılın en düşük seviyesine yerleşti.

Risk iştahında bir artışın görülmediğini belirten bazı uzmanlar, kısa vadede yükselişlerin devam edebileceğini ancak uzun vadede trendin hala düşüş yönünde olduğunun unutulmaması gerektiğini belirtmeye devam ediyorlar.


İndir

2010 - 19. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Avrupa Birliği'nin, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile birlikte açıkladığı 1 trilyon dolarlık paketin coşkusu uzun sürmedi. Koruma paketinin desteği ile bir önceki haftaya hızlı artışlar görerek başlayan finans piyasalarında, toparlanma da kısa soluklu kaldı. Paket ile birlikte daraltıcı politikaların ekonomik büyümeyi aşağı çekeceğinden endişe eden piyasalarda, tekrar kar satışları hâkim oldu. Avrupa borsaları sert satışlarla düşerken, Avro ilk işlem gününde yaşadığı çıkışının tamamını aynı hafta geri verdi.

1 trilyon dolarlık paketin açıklamasının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen piyasalardaki tedirginlik bu hafta da devem ediyor. Dün finans sektöründe ve emtia hisselerindeki satış işlemleri yoğunlaşırken, EUR/USD paritesi son 4 yılın en düşük seviyesine kadar geriledi. Yaşanan düşüşle 1,2235 seviyelerine kadar gerileyen EUR/USD paritesinde daha sonra bir miktar toparlanma yaşansa da alımların oldukça sınırlı kaldığı görüldü. Paritenin haftaya düşüşle başlaması, genel düşüş eğiliminin bu hafta da devam edebileceğini gösterdi.

Haftaya 6.800 $/ton seviyesinde başlayan bakır ise, dün gün içerisinde kırdığı 6.632 $/ton desteğinin ardından 6.465 $/ton seviyesine kadar geriledi. Avrupa’daki borç krizi, emtia piyasalarında teknik satışlara neden olurken; alınan kemer sıkma önlemlerinin Avrupa’daki ekonomik toparlanmayı geciktireceği beklentilerini oluşturdu ve satışları tetikledi. Londra Metal Borsası’nda bakır, EUR/USD paritesinin 1,24 seviyesini aşmasının ardından bugün 6.520–6.700 $/ton aralığında seyrediyor. Şu anda düşüş eğilimde olan bakır için bir sonraki destek seviyesi olan 6.429 $/tonu test edilebileceği belirtiliyor. İlk direnç seviyesi ise, 6.806 $/ton olarak belirlendi.

Piyasalardaki genel beklentinin hala negatif yönde olmasına rağmen kimi uzmanlar, uzun vadeli beklenti olarak Çin’in metallere olan talebinin önümüzdeki dönemde de güçlü kalmaya devam edeceğini ve bu talebin, metal fiyatlarındaki değer kayıplarını iyi değerlendirip alıma başlayacak olan hedge fonlarla birlikte fiyatları tekrar rekor seviyelere taşıyacağını savunuyorlar.İndir

2010 - 18. Hafta

DEĞERLENDİRME - BEKLENTİLER

Yunanistan’la başlayan, Portekiz ve İspanya’ya da yayılmasından endişe edilen ekonomik kriz ve ABD borsalarındaki hızlı çöküş nedeniyle, dünya borsaları geçen haftayı şiddetli bir satış dalgasıyla bitirdi. AB maliye bakanlarının ve IMF’nin Euro bölgesinde zorda kalan ekonomilere destek sağlamayı amaçlayan 750 milyar Euro büyüklüğünde bir destek paketi konusunda anlaşmaları ve Avrupa Merkez Bankası’nın ilk kez özel sektör ve ülke tahvillerinde alım yapacağını açıklaması bile finans piyasalarındaki satışları engelleyemedi.

Özellikle geçtiğimiz hafta başında Yunanistan için 110 milyar Euro’luk kurtarma paketinin açıklanmasına rağmen, bir kredi derecelendirme kuruluşunun (Moody’s) Yunanistan`ı kavuran borç krizinin sıçrayabileceği ülkeler olarak Portekiz, İtalya, İspanya, İrlanda ve İngiltere’yi de göstermesi, EUR/USD paritesinin en son 11 Mart 2009’da gördüğü 1,27 seviyesinin altına gerilemesine yol açtı.
Yunanistan’daki krizin tüm Euro Bölgesi’ni tehdit eder hale gelmesi ve küresel toparlanma eğilimini tehlikeye atması, mali piyasalarda ciddi anlamda bir satış baskısına neden olurken; yatırımcıların güvenli liman arayışı, metal piyasalarında geniş çaplı bir düşüşe yol açtı. Bir önceki haftanın ilk işlem gününde ABD ve Çin borsalarında hızla değer kaybeden metaller, 03 Mayıs’ta kapalı olan Londra Metal Borsası’nın bir gün sonra açılmasının ardından bu piyasada da keskin düşüşler yaşadılar. Haftaya 7.345 $/ton seviyesinden başlayan bakır önce 6.990 $/tona daha sonra da
6.640 $/ton seviyesine geriledi. Haftalık ortalamada ise, % 7,6 oranında değer kaybetti.


İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (22.08.2022) USD: 18,1093 - EUR: 18,2421 - GBP: 21,5446 Fixing Kurları (21.08.2022) USD: 18,267 - EUR: 18,4351 - GBP: 21,7597 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0092 - GBP / USD: 1,1912