Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2021-19.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta enflasyon beklentilerinin yeniden güç kazanması ile teknoloji hisselerindeki satış ile başladı. Emtia endekslerindeki yeni zirveler, 5 yıllık enflasyon swaplarında Ocak 2018’den bu yana en yüksek seviyelerin görülmesi, Comex Bakır opsiyonlarındaki hareketliliğin yukarı yönlü hareketin devamına ilişkin kuvvetlendirdiği beklentiler, büyüme hisselerini olumsuz etkiledi.

ABD'deki fiyat artışlarının erken faiz artışlarına yol açıp açmayacağı endişeleri değerlendirilirken, hafta başında yatırımcılar ABD'de açıklanacak enflasyon verisine odaklandı. Ayrıca bazı başlıca ekonomilerde koronavirüsün neden olduğu risklerin azalmasına merkez bankalarının nasıl tepki verebileceğini değerlendirmek için Fed yetkililerinin yapacağı konuşmalar takip edildi.

Ancak enflasyon verisinin beklentilerin oldukça üzerinde (Beklenti:%0.2 Gerçekleşen %0.8) gelmesinin ardından, enflasyon ile mücadele amacı ile  FED’in faiz artırma ihtimali  değerlendirilirken endekslerdeki satış baskısı derinleşti.  Enflasyonun olumsuz yan etkisine dair endişelerin önüne geçen bir ekonomik toparlanmanın faydalarına odaklanan piyasalar 11 hafta içindeki en büyük düşüş sonrasında kayıplarının bir kısmını geri alarak haftayı sonlandırdı.

Haftalık bazda Dow Jones %1.14, S&P 500 %3.66, Nasdaq ise %2.34 değer kaybı ile kapanış gerçekleştirdi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, FED politikasının şu anda iyi bir noktada olduğunu söyledi ve beklentinin altında gelen veriler ile birlikte ekonominin yeniden açılırken volalitenin yüksek olacağı konusunda uyardı.

Ayrıca Nisan ayında, aylık bazda %0.3 artması beklenen ÜFE %0.6 artarken çekirdek veri %0.4 artış beklentisinin üzerinde, %0.7 artış gösterdi. Yıllık bazda, %5.8 artması beklenen veri %6.2 artarken çekirdek ÜFE %3.8 beklentisinin üzerinde %4.1 arttı. Nisan ayı sanayi üretimi ise %0.7 ile %0.9 beklentisinin altında açıklandı.

Diğer yandan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi danışma paneli Çarşamba günü Pfizer ve BioNTech'in Covid-19 aşısının 12-15 yaş arası çocuklar için genişletilmiş kullanımını onaylayarak ABD genelinde aşıların kullanımın önünü açtı.

Çin’de açıklanan verilere göre tüketici enflasyonu Nisan ayında yıllık bazda %0,9 ile %1 beklentisinin altında artış kaydetti. Aynı dönemde üretici enflasyonunda yıllık bazda artış hızı ise %6,8 oldu.

Geçen hafta beklentilerin üzerinde açıklanan ABD enflasyon verisinin ardından dolarda primlenme görülse de, Fed'in faizleri düşük tutacağını beklentileriyle kazanımlarını azalttı ve haftayı %0.10 ile yatay artı sonlandırdı. Dolar karşısında euro ise haftayı yatay kapatırken sterlin %0.89 değer kazandı.

Petrol ise dolardaki kayıp ile desteklenirken, haftalık bazda brent petrol %0.63, Amerikan ham petrolü ise %0.72 primlendi.

LME bakır ise geride bıraktığımız haftaya  $10.478 seviyesinden başlarken, ilk işlem gününde$10.747 seviyesine kadar yükselerek rekorunu tazeledi. Ardından gelen kar realizasyonu satışları ve Çin’deki talebe dair düşüş beklentisi ile gerileyerek haftayı $10.233 seviyesinde %0.94 kayıpla sonlandırdı.

Yeni hafta ise Asya borsalarının, Çin'de sanayi üretimindeki artışla desteklenerek yükselişi ile başladı. Ancak Çin'de perakende satışlar Nisan'da bir önce yılın aynı ayına göre %24.8 artış beklentilerinin altında kalarak %17.7 yükseldi. Sanayi üretimi ise %9.8 ile beklentilere paralel artış kaydetti.

ABD endekslerindeki düşüş ise Pazartesi gününün ardından dün de devam etti. Dow Jones %0.78, S&P500 %0.85, Nasdaq endeksi ise %0.56 değer kaybetti.

Avrupa endeksleri ise dün günü karışık sonlandırırken, Asya tarafında bugün satıcılı seyir hakim oldu.

Dolar, Asya'da koronavirüs kısıtlamalarıyla ilgili endişelerin yeniden artmasından destek bulsa da Fed’in faizleri düşük tutması yatırımcılarda dolarında değer kaybı beklentisi yaratıyor.Dolar endeksi dün %0.46 değer kaybederek 90.000 seviyesinin altına gerilerken bugün 89.860 seviyesinde hafif primli ancak son 3 ayın en düşük seviyelerinde bulunuyor. Dolar karşısında euro 1.2220, sterlin ise 1.4185 ile yatay. Yatırımcılar bu akşam açıklanacak Fed tutanakları yakından takip edecekler.

LME bakır ise yeni haftaya Şili’de iki madendeki işçilerin şirketten gelen sözleşme teklifini reddetmesi ve grev tehdidinin başlamasıyla artmasıyla yükselişle başladı. Reuters’te yer alan haberde BHP'nin Şili'deki Escondida ve Spence madenlerinde işçileri temsil eden bir sendikanın, şirketin sözleşme teklifini reddettiğini ve iki bakır yatağında grev riskini artırdığı belirtildi.

Dün de günü %0.47 primli sonlandıran LME bakır, bugün artan enflasyon endişeleri ve bir Glencore yetkilisinin Reuters’e verdiği demeçte Demokratik Kongo Cumhuriyeti-Mutanda madenindeki faaliyetlerini yeniden başlatmayı planladığını ifade etmesi ile %2.17 gerileyerek $10.190 seviyelerinden işlem görüyor.İndir

2021-18.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftaya baz metallerde yaşanan ralli damga vurdu. Haftanın ilk işlem gününde kapalı olan LME bakır, Cuma günü 2011 yılında gördüğü zirve olan $10.190 seviyesini kırdı.  Bakır haftayı %6.15 primle $10.412 seviyesinden kapattı.

Global ekonomik iyileşmeye dair artan umutlar, güçlü talep ve zayıf dolar bakırı destekledi. Sert yükselişte üreticilerin, yeni yatırımlar için daha yüksek fiyatlara ihtiyaç olduğunu, aksi durumda önümüzdeki yıllarda bakır sıkışıklığının söz konusu olacağı yönündeki söylemleri etkili oldu. Diğer taraftan Şili’de ardarda 10. ayda da bakır üretimi düşüş kaydetti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Salı günü yaptığı bir konuşmada faiz oranlarında artışa gidilmesinin ekonominin fazla ısınmasını engellemek için gerekebileceğini söyledi. Yellen daha sonra geri adım atarak enflasyona dair bir problem görmediğini belirtse de faizlerin bir noktada yükselmek zorunda kalacağını yatırımcılara hatırlatmış oldu. Yellen’ın açıklamaları teknoloji hisseleri öncülüğünde ABD endekslerine satış getirdi.

Tatilin ardından Perşembe günü yeniden işlem görmeye başlayan Çin endeksleri, Cuma günü açıklanan ülkenin ihracat büyümesinde beklenmedik bir toparlanma gösteren verilere rağmen haftayı ekside kapattı.  Çin’de ihracat Nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre %32.3 büyüme kaydetti, beklenti %24.1 idi.

Haftanın en önemli verisi Cuma günü TSİ 15:30’da açıklanan ABD tarımdışı istihdam verisi idi. ABD'de tarım dışı istihdam artışı Nisan'da 266.000 ile beklentilerin altında artarak Mart ayındaki 770.000'lik istihdam artışının da gerisinde kaldı.  İşsizlik oranı %6.1’e çıktı. Reuters anketine katılan ekonomistler tarım dışı istihdam artışının Nisan'da 978.000 olmasını bekliyorlardı.

ABD borsasının S&P 500 ve Dow Jones endeksleri, ABD tarım dışı istihdamının beklentilerin altında gelmesinin Fed'in büyük canlandırma programını daraltacağıyla ilgili kaygıları hafifletmesiyle rekor seviyelere çıktı. ABD tarım dışı istihdamdaki beklentilerin altındaki artış hisse senedi piyasasını yukarı çekse de dolar ve ABD Hazine tahvil getirileri üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturdu.

Zayıf tarım dışı istihdam verisi, varlık alımının azaltılacağı endişesini azaltarak dünya borsalarında yeni bir alım dalgasını tetikledi. Piyasalar küresel büyümenin canlanmasına rağmen enflasyon tehdidinin sınırlı olduğu bir dünyayı satın aldı. 

Dolar endeksi Cuma günü 90.191 seviyesine kadar geriledi.

Hafta başında Euro Bölgesi’nde açıklana pozitif verilerden destek bulan euro, hafta sonuna doğru dolarda kayıpların hızlanmasıyla haftayı dolar karşısında 1.2163 seviyesinden kapattı.

Fed’in varlık alımlarını azaltmakta ve faiz artırmakta aceleci davranmayacağı bu senaryo riskli varlıkları destekledi. LME bakır  artan talebin ve sıkışık arzın etkisiyle yeni haftanın ilk işlem gününde $10.747,5’e yükselerek rekor tazeledi.

Yeni haftada enflasyon beklentilerinin yeniden güç kazanması ile hisse senedi piyasalarında satışlar görüldü. İşlem hacimleri isedün  hem Avrupa hem de ABD’de 30 günlük ortalamanın yaklaşık %20 - %30 oranında üzerinde gerçekleşti. 

Haftaya düşüşle başlayan ve gün içerisinde %2’yi aşan değer kaybıyla Nasdaq ABD’de düşüşe öncülük etse de endeks seans içerisinde toparlanarak %0,09 düşüşle yatay kapandı. S&P 500 % %0,87 düşüşle günü 4152,10 puan seviyesinde tamamladı. Dow Jones ise bölge endekslerinden negatif ayrıştı ve gün %1,36 düşüşle tamamladı.

Çin’de dün açıklanan verilere göre tüketici enflasyonu Nisan ayında yıllık bazda %0,9 ile %1 beklentisinin altında artış kaydetti. Aynı dönemde üretici enflasyonunda yıllık bazda artış hızı ise %6,8 oldu.

Asya borsaları, emtia fiyatlarındaki yükseliş ve ABD'deki artan enflasyon baskısının, faiz artışlarının daha erken yapılmasına ve tahvil getirilerinin yükselmesine yol açabileceği endişeleriyle art arda ikinci günde düşüş kaydetti. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi  dün %1.6 düşüşle 24 Mart'tan bu yana en büyük günlük düşüşünü kaydettikten sonra bugün %0.5 ekside seyretti. Japonya'nın Nikkei endeksi  ilk işlemlerdeki kazanımlarını geri vererek %0.4 ekside bulunuyor.

Ancak analistler, gevşek para politikası ve mali destekler yerinde durduğu sürece hisse senedi piyasasındaki satışların geçici olduğunu düşünüyorlar.

ABD'de bugün TSİ 1530'da açıklanacak yıllık enflasyonun sert artış göstermesi bekleniyor. ABD'de enflasyonun aylık bazda %0.2, yıllık bazda ise %3.6 artış kaydetmesi bekleniyor.

Enflasyonda daha fazla artış kaydedilmesi, Fed'in faiz artışlarını öne çekmesi için baskı yaratabilir.  Ancak para piyasaları, Fed yetkililerinin para politikasında sabırlı olunacağına dair sözleriyle rahatlarken, dolar emtia ihraç eden ülkelerin para birimlerindeki kazanımlar nedeniyle değer kaybetmişti.

Euro/usd paritesi bu sabah 1.2130 seviyesinde; gbp/usd paritesi ise 1,4130 seviyesinde yer alıyor. Dolar endeksi bu sabah 90.365'ten işlem görüyor ancak hala 89.677 ve 89.206 olan temel destek seviyesinin sadece biraz üzerinde tutunabiliyor.

LME bakır dün $10.302’ye kadar gerilese de kapanışı $10.556 seviyesinden yaptı. Yatırımcıların hızla yükselen maliyetler ve emtia fiyatlarındaki artışlar nedeniyle enflasyon riskinden korunmak için emtia satın almasıyla bakır hafta başında gördüğü rekor seviyeye doğru yaklaştı. LME bakır bu sabah $10.620’ye kadar yükseldikten sonra $10.580’den işlem görmeye devam ediyor.İndir

2021-17.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta hisse senedi piyasaları açısından yatay geçse de küresel ekonomik toparlanmanın rayında olduğuna yönelik işaretler risk iştahını desteklemesiyle LME metalleri sert yükselişler kaydetti.

Haftanın en önemli gelişmesi Çarşamba günü sonlanan FED toplantısı idi. ABD Merkez Bankası (FED) ekonomiye verdiği acil durum desteklerini geri çekmeyi değerlendirmek için çok erken olduğunu açıkladı. FED Başkanı Jerome Powell, Fed'in faizleri ve tahvil alım programını değiştirmediği kararının ardından düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin ekonomik toparlanmasına yönelik daha iyimser bir yaklaşım sergilemesine rağmen para politikasındaki herhangi bir değişikliği değerlendirmeye başlamak "henüz vaktin gelmediğini" söyledi.

Powell'ın açıklamalarının ardından Biden Kongre'ye yaptığı ilk konuşmasında aileler ve eğitim için kapsamlı bir destek paketi açıkladı. ABD Başkanı Joe Biden yeni 1.8 trilyon dolar değerindeki destek paketi planlarını duyurdu.

Ord Minnett'in yatırım danışmanı John Milroy, Biden'ın yaptığı konuşmayı değerlendirerek "büyük altyapı harcaması, iklim adımları ve aşılar gibi önemli noktalara değindi. Fed para politikasını gevşetme yanlısı yaklaşımını koruyor. Hepsi de çok destekleyici" dedi.

FED Başkanı Jerome Powell'ın istihdamın hedefin çok gerisinde kalmaya devam ettiğini söyleyerek varlık alımlarının erken azaltılmasına yönelik spekülasyonu ortadan kaldırması doların değer kaybetmesine neden oldu. Dolar, FED'in para politikasını gevşetme yanlısı yaklaşımını sürdürmesi ve Beyaz Saray'ın büyük çaplı harcama planlarının ardından dokuz haftanın en düşük seviyesine geriledi. Yatırımcıların bir süredir enflasyonda küresel çapta yükseliş öngörerek döviz piyasalarında pozisyon alırken, yapılan açıklamalar bu öngörüleri destekledi.

Powell her ne kadar enflasyon yükseliyor olsa da, artmakta olan enflasyonun geçici bir özellikte olduğunu ve FED'in faiz oranlarını beklenenden daha önce artırmasını gerekli bırakacak denli kalıcı bir sorun olmadığını ifade etmişti.

Dolar başlıca para birimleri karşısında Mart sonunda gördüğü zirve olan 93.439'dan oldukça uzakta yaklaşık dokuz haftanın en düşük seviyesi olan 90.424’e kadar geriledi. Euro, dolar karşısında yaklaşık 1.2114 olan direnç seviyesini aştıktan sonra 1.2149 ile Şubat sonundan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

ABD hükümetinin verdiği destekle ivme kazanan ekonomik büyüme bu yıl yaklaşık kırk yılın en güçlü performansını kaydetmeye hazırlanıyor.

Petrol fiyatları yaz aylarında yakıt talebinin artacağına ve ekonomik toparlanmaya yönelik beklentileriyle yükseldi.

Altın fiyatları ABD GSYH büyümesindeki artış ve yüksek seyir izleyen ABD Hazine tahvil getirilerinin etkisiyle geriledi

Artan risk iştahının, büyük ekonomilere gelen desteklerin yanı sıra üretimdeki azalmanın ve güçlü talebin etkisiyle LME bakır Perşembe günü $10.008 ile Şubat 2011’den bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Tüm zamanların en yüksek seviyesi $10.190’a yaklaşan LME bakır, Cuma günü gelen kar realizasyonu satışları ile gerileyerek haftayı $9809 seviyesinden kapattı. LME bakır Nisan ayında $1000 değer kazanmış oldu.

Yeni haftanın ilk işlem gününde Londra Metal Borsası Banka tatili nedeniyle kapalı idi.

Asya borsaları yeni haftaya Çin ve Japonya'daki resmi tatillerin işlem hacimlerini düşürmesi ve yatırımcıların gözünü ABD'de açıklanacak çok sayıda veriye çevirmesiyle zayıf bir başlangıç yaptı.

Asya borsaları bu sabah, ABD'li büyük teknoloji şirketlerinin hisselerindeki satıcılı seyrin ve ABD'de faiz oranlarının artırılabileceğine dair açıklamanın yatırımcı iştahını olumsuz etkilemesiyle art arda dördüncü günde de gerileme ihtimali ile karşı karşıya kaldı. Japonya ve Çin'de piyasaların tatil nedeniyle kapalı olması nedeniyle işlemler sınırlı kalırken Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yatay seyretti.

ABD'de bu haftaki yoğun veri akışının ülke ekonomisinin güçlü bir toparlanma içerisinde olduğunu göstermesi bekleniyor.  ABD ISM verileri ve Nisan ayı tarım dışı istihdam verileri yakından takip edilecek.  Ekonominin açılmayı sürdürmesi ve tüketicilerin koronavirüs yardım çeklerini harcaya geçmesiyle, Nisan ayında istihdamın 978.000 kişi arttığı tahmin ediliyor.

Dikkatini ABD ekonomisine dair verilere çeviren yatırımcılar küresel enflasyon tahminleri hakkındaki ipuçlarına ve yetkililerin buna vereceği yanıtlara odaklandı.

Yellen'in açıklamalarından etkilenen büyük teknoloji hisseleri dün sert düşerek, Nasdaq endeksinin %1.88 gerilemesine neden oldu. S&P 500 endeksi ise dün %0.67 kayıpla kapattı. Nasdaq 100 endeksi vadeli kontratları dünkü sert düşüşün ardından bu sabah yatay seyrediyor.  S&P 500 endeksi vadeli kontratları  ise %0.1 artıda işlem görüyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen dün yaptığı bir konuşmada faiz oranlarında artışa gidilmesinin ekonominin fazla ısınmasını engellemek için gerekebileceğini söyleyerek zaten kâr realizasyonu görülen ekonomik büyümeye endeksli ABD'li şirketlerin hisselerindeki satışları hızlandırdı.  Yellen daha sonra geri adım atarak enflasyona dair bir problem görmediğini belirtse de faizlerin bir noktada yükselmek zorunda kalacağını yatırımcılara hatırlatmış oldu.

Dolar, Yellen'in ABD'de faiz oranlarında artışa gidilmesi gerekebileceği açıklamalarının ve teknoloji hisselerindeki satıcılı seyrin risk iştahını azaltmasının ardından kazanımlarını artırmaya çalıştı. Euro dolardaki toparlanmayla baskı altında kalarak 1.2010 dolara gerilerken, 1.1995/1.2000 dolardaki destek seviyesinin altına düşme riskiyle karşı karşıya kaldı. Dolar endeksi 91.282'ye yükseldi. Dolar endeksi, kazanımlarını artırabilmek için 91.425 olan direnç seviyesini aşmaya çalışıyor.

Petrol fiyatları, ABD'de ham petrol stoklarının geçen hafta beklenenden fazla düşmesiyle kazanımlarını artırarak yaklaşık %1 yükseldi.

Lme bakır dün günü %1.43 primle $9950 seviyesinden kapattıktan sonra bu sabah global ekonomik iyileşmeye dair artan umutlarla $10.040 seviyesine kadar yükseldi. $10.039 seviyesindeki önemli direnci test eden bakır için kırılması halinde $10.325 seviyesi gündeme gelecek.İndir

2021-16.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftada Asya borsaları dünya genelinde para politikasının destekleyici olmaya devam edeceği beklentileriyle yükselirken, koronavirüs aşılaması, yeni dalga endişelerini yatıştırdı.

ABD hisse senetleri, Başkan Joe Biden'in varlıklılar için sermaye kazancı vergisini ikiye katlayarak % 40'a yaklaştırmayı önerdiğini söylemesinin ardından  Perşembe günü yaklaşık %1 kayıp ile Mart ayının ortasından bu yana en büyük düşüşünü yaşadı.

Cuma günü açıklanan güçlü ABD verilerinin desteği ile  ABD endeksleri yeniden yükselse de bazı ülkelerdeki koronavirüs vaka sayılarındaki artışın küresel ekonomik büyüme ve petrol talebine ilişkin endişelere yol açmasıyla hafta başındaki kayıplarını telafi edemeyerek haftalık bazda değer kaybetti.

İşlem hacmi en yüksek kripto para Bitcoin, haftalık bazda %13 düşüş kaydetti. National Australia Bank'te üst düzey forex stratejisti olan Rodrigo Catril, ABD Hazinesi'nin dijital varlıklarla kara para aklanmasına karşı önlem alacağına yönelik spekülasyonun yanı sıra düşüşün çok sayıda Bitcoin madencisine ev sahipliği yapan Çin'in Sincan bölgesindeki elektrik kesintisinden kaynaklandığı belirtildi.

Dolar bir süredir ABD tahvil getirilerinin geçen ay gördüğü 14 ayın zirvesinden geri gelmesine paralel olarak çekiciliğini yitiriyordu. Fed'in enflasyondaki herhangi bir artışın geçici olabileceği görüşünü tekrarlamasının ardından dolar başlıca para birimleri karşısında değer kaybetti.  Analistler, Fed’in para politikasını sıkılaştırmada piyasaların beklediğinden daha yavaş davranacağına işaret eden açıklama ve gelişmelerden sonra ABD Hazine tahvillerinin getirileri ve dolarda düşüş yaşandığına dikkat çektiler.

Avrupa Birliği'nin BioNTech ve Pfizer'den ek 100 milyon doz aşı daha alacağını açıklaması euroya destek verdi.

ECB beklentilere paralel olarak, son derece gevşek uyguladığı para politikasında değişiklik yapmayarak pandeminin tahribat yarattığı ekonomiye rekor seviyede destek sağlamaya devam ediyor. ECB, politika faizini sıfırda, mevduat faizi oranını eksi %0.5'te sabit tuttu.ECB'nin bir sonraki kritik para politikası kararı 10 Haziran'da olacak. ECB politika yapıcıların Haziran ayında tahvil alımını yavaşlatıp yavaşlatmamaya karar vermeleri gerekiyor.

Euro/usd paritesi haftayı 1.2099 seviyesinden gbp/usd paritesi ise 1.3874 seviyesinden kapattı.

Petrol fiyatları zayıf seyreden doların emtiaları desteklemesi ve ABD'de ham petrol stoklarının gerileyeceği beklentileriyle hafta başında yükselse de ABD ham petrol stoklarında yaşanan beklenmedik artışa ek olarak Hindistan ve Japonya'da koronavirüs vaka sayılarındaki artışın petrol talebi üzerinde baskı oluşturması ve küresel ekonominin toparlanmasını yavaşlatacağı endişeleriyle haftayı ekside kapattı.

Altın fiyatları dolar ve ABD Hazine tahvillerinin getirilerindeki düşüşün güvenli liman yatırım araçlarından altına olan talebi artırmasıyla yükseldi.

Geçtiğimiz haftaya $9.163 seviyesinden başlayan LME bakır, dünya genelinde aşı uygulamalarının hızlanmasının yarattığı küresel ekonomik iyileşmeye dair umutlarla $9.436 seviyesine kadar yükseldi.  Zayıf doların, dolar dışı para birimine sahip yatırımcılar için bakırı cazip hale getirmesiyle LME bakır $9.400 seviyesi etrafında seyretse de Cuma günü önemli direnç seviyelerinin kırılması ile $9.559,5 seviyesine kadar yükseldi ve haftayı $9.551,50 seviyesinden kapattı.

Haftanın ilk işlem gününde ABD piyasaları karışık seyretti. Aşı olan ABD vatandaşlarının yakın bir zamanda Avrupa’ya seyahat edebileceklerine dair çıkan haberle birlikte turizm ve havacılık sektörleri piyasaya destek oldu.

Dow Jones %0.18 değer kaybetti, S&P 500 endeksi %0.18, Nasdaq %0.87 primle kapanış yaptı.

S&P 500 ve Nasdaq endeksleri kapanış bazında rekor tazelemiş oldu.

Avrupa piyasaları, Avrupa Birliği’nin aşı olmuş ABD vatandaşlarının yazın bölgeye gelmesine izin vereceği haberi üzerine destek bulurken, emtia fiyatlarındaki yükseliş de sektör hisselerini destekledi.

Ekonomik veri takviminde ABD Mart ayı öncü dayanıklı mal siparişleri öne çıktı. %2.3 artış beklentisine karşın %0.5 artış yönünde açıklanan veriye piyasa tepkisi fazla olmadı.

Dolar Fed'in bu haftaki para politikası kararı öncesinde ABD Hazine tahvil getirilerindeki zayıf seyrin baskısıyla başlıca para birimleri karşısında son haftaların en düşük seviyelerine yakın seyrediyor. Dolar endeksi dün 90.682 ile 3 Mart'tan bu yana en düşük seviyeye geriledikten sonra 90.908 seviyesinde %0.11 primli. Fed'in yarın sona erecek iki günlük toplantısında para politikasında değişiklik yapılması beklenmiyor. Ancak piyasa, koşulların iyileşmesinin gevşek para politikasının geri çekilmesini gerektirip gerektirmediğine dair sorularla karşılaşması muhtemel olan Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarını yakından izleyecek. Birçok analist Powell'ın bu konuda konuşmanın erken olduğunu söylemesini bekliyor.

Euro ve sterlin ise dolara paralel olarak 1.2079 ve 1.3893 seviyelerinde hafif kayıpla işlem görüyor.

Petrol fiyatları önceki seansta geriledikten sonra bugün toparlandı ancak dünyanın üçüncü büyük ham petrol ihracatçısı olan Hindistan'da yakıt talebine yönelik endişeler kazanımları sınırlıyor. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı %0.70 primli olarak $66.11, ABD hafif ham petrolü %0.89 primle $62.46 seviyesinden işlem görüyor.

LME bakır, yeni haftaya Şili limanındaki grevin Çin’e olan sevkiyatları aksatacağı endişesinin yanı sıra devam eden arz endişeleri, zayıf dolar ve güçlü Çin talebinin etkisiyle sert yükselişle başladı. Ayrıca düşüş gösteren stok miktarları da fiyatlardaki yükselişi desteklerken LME bakır ilk işlem gününü %2.37 primle sonlandırdı. LME bakır bu sabah ise aşı gelişmeleri ve küresel ekonomik iyileşme iyimserliği ile Mart 2011’den beri en yüksek seviyesi olan $9.965 seviyesini test etmesinin ardından %0.92 primli olarak $9.867 seviyesinden işlem görüyor. LME bakırda tüm zamanların en yüksek seviyesi Ağustos 2011’de $10.190 seviyesi ile görülmüştü.İndir

2021-15.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta ABD'de 10 yıllık hazine tahvillerinin getirilerinin gerilemesiyle birlikte ekonomik büyümeye odaklı ve teknoloji şirketlerine olan yatırımcı ilgisinin yeniden canlanması ile başladı.

Fed başkanı Jerome Powell, Amerikan ekonomisinin çok daha hızlı büyümeye başlayacağını ve istihdamın hızlanmasını beklediklerini belirterek, ekonominin "dönüm noktasında" olduğunu ifade etti. ABD ekonomisinin hala tehlike olup olmadığına dair bir soru üzerine Powell, "Şu anda gördüğümüz şey, gerçekten dönüm noktasında görünen bir ekonomi." yanıtını verdi.

Aynı zamanda, yüksek hükümet harcamaları ve merkez bankası teşvikinin enflasyon üzerindeki etkileri yatırımcılar tarafından yakından takip edildi. ABD'de tüketici fiyatları artan koronavirüs aşılaması ve mali canlandırma paketine bağlı olarak ekonominin büyük bir bölümünün daha yeniden açılmasıyla Mart ayında %0.6 ile son 8.5 yıldaki en büyük artışını kaydetti.

ABD’de açıklanan haftalık işsizlik başvurularının beklenti altında kalması ve perakende satışlar ile imalat endeksinin başarılı aşılanma süreci ardından ekonomide hızlı şekilde toparlanmanın görüldüğünü desteklemesi bölge endekslerinde yükselişi destekledi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden alınan verilere göre, ABD'de uygulandığı bildirilen günlük aşı sayısı Perşembe günü dahil olmak üzere dokuz gündür 3 milyonun üzerinde tutuldu.

Gelişmeler ışığında ABD endeksleri ise haftalık bazda Dow Jones %1.18, S&P 500 %1.37, Nasdaq %1.09 primli kapanış gerçekleştirdi.

Ekonomik veri tarafında Avrupa Bölgesi Şubat ayı perakende satış verisi beklentinin üstünde %3 açıklanırken, Şubat ayı sanayi üretimi aylık bazda %1.3 gerileme beklentisi karşısında %1 gerileme olarak açıklandı.

ABD’de ise perakende satışlar Mart ayında %9.8 ile Mayıs 2020'den beri görülen en büyük artışı kaydederken, bu artış ile satışlar salgın öncesi seviyesinin %17.1 üzerine yükselerek rekor kırdı. Mart ayında sanayi üretimi aylık bazda %1.4 ile %2.5 tahmininin altında kalırken, aynı dönemde kapasite kullanımı ise %74.4 oldu.

Çin'in ihracatı ise Mart ayında bir önceki yılın aynı döneminde %30.6 artış kaydederken, ithalat %38.1 yükseldi. Çin ekonomisi ilk çeyrekte geçen yıla göre %18.3 büyüme ile az da olsa beklentilerin altında kalsa da perakende satışlarda geçtiğimiz ay ciddi artış yaşandı.

Dolar ABD tahvil getirilerinin geçen ay gördüğü seviyelerden gerilemesiyle, yatırımcılar faizlerin var olan düşük seviyelerde bir süre daha kalacağı sözlerini kabulleniyor gözüküyorlar. Fed yetkililerinden art arda gelen faizlerin düşük seviyelerde tutulacağı yönündeki açıklamaların ABD Hazine tahvil getirilerini düşürmekte etkili olduğu görülürken, Jerome Powell, Fed'in faiz artırmadan önce aylık tahvil alımlarını azaltacağını ifade etti.

Dolar endeksi haftalık bazda %0.66 değer kaybederken euro dolar karşısında %0.73, sterlin ise %0.89 değer kazandı.

Petrol fiyatları haftalık bazda Çin ithalatındaki artış ve Ortadoğu'daki tırmanan gerilim ve Uluslararası Enerji Ajansı'nın petrol talebi tahminlerini yükseltmesiyle yükseldi. Haftalık bazda brent petrol %6.07, Amerikan petrolü ise %6.42 olmak üzere değer kazandı.

Altın fiyatları dolar ve ABD Hazine tahvillerindeki gerilemeden güç bularak haftayı %1.91 primli olarak $1.776 seviyesinden kapattı.

LME bakır ise haftaya Çin’in artan küresel emtia fiyatları nedeniyle işletmelerin maliyet baskısını hafifletmek için hammaddelerin piyasa düzenlemelerine ihtiyacı olduğunu vurgulaması ile düşüşle başladı. Sonrasında fiyatlardaki düşüşle gelen tepki alımları ve dolardaki değer kaybı ile desteklenerek yükselişle kapandı.

Artan LME stokları ise fiyatları baskılayan unsur olarak dikkat çekti. LME bakır stokları Salı günü 05 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyesi olan 172.025 seviyesine yükselse de sonrasında hafif geriledi.

Haftanın son işlem günü fiyatlarda düşüş görülse de, haftalık bazda LME bakır %2.83 kazanç ile $9.182 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Ekonomik veri akışının zayıf olduğu yeni haftanın ilk gününde, ABD ve Avrupa endekslerinde satıcılı bir seyir hakim oldu. ABD tarafında geçtiğimiz hafta görülen tarihi zirvelerin ardından, Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri sırasıyla %0.36, %0.53 ve %0.98 oranlarında değer kaybetti.

Wall Street endeksleri, geçen hafta gördüğü rekor seviyelerden gerilerken, elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc'in hisseleri sert düşüş kaydetti. Sürücü koltuğunda kimsenin oturmadığından şüphelenilen bir Tesla otomobilin Cumartesi günü iki kişinin hayatını kaybettiği bir kazaya karışmasının ardından Tesla hisseleri %3.4 düşüş kaydetti.

ABD başkanı Joe Biden, Kongre'nin Demokrat ve Cumhuriyetçi üyeleriyle ikinci altyapı toplantısını gerçekleştirdi. Yasa yapıcılar ise 2 milyar dolar değerindeki paketin büyüklüğünde henüz anlaşabilmiş değil.

Dolar başlıca para birimleri karşısında altı haftanın dip seviyesine yakın seyrederken, euro aşılamaya yönelik umutların etkisiyle yükseldi. Dolar endeksi dün günü %0.53 kayıpla sonlandırırken bugün 91.130 seviyesinde yatay artı.

Dolar karşısında dün altı haftanın en yüksek seviyesinde bulunan euro ise dünkü %0.42’lik primin ardından 1.2044 seviyesinde yatay artı. Bazı analistlerin verdiği bilgiye göre Avrupa Birliği'nin BioNTech ve Pfizer'den ek 100 milyon doz aşı daha alacağını açıklaması da euroya destek verdi. Sterlin dün %1.11 değer kazanarak günlük bazda bu yılın en yüksek ikinci kazanımını kaydetti, bugün ise 1.3958 seviyesinde %0.18 kayıpla işlem görüyor.

Altın fiyatları ABD hazine tahvil getirilerinin toparlanmasıyla geriledi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün yedi haftanın zirvesini gördükten sonra gerileyerek günü %0.39 kayıpla kapatmasının ardından $1.771 seviyesinde hafif primli.

LME bakır ise dün küresel risk iştahındaki artış ve dolardaki değer kaybından destek bularak yükselerek günü %1.52 primli olarak $9.322 seviyesinden sonlandırdı. LME bakır bu sabah 25 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesi olan $9.483 seviyesini test etmesinin ardından %1.05 primli olarak $9.420 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2021-14.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta küresel hisse senedi piyasalarının, ABD'de tarım dışı istihdamdaki artışın ardından bir buçuk ayın en yüksek seviyesine çıkması ile ABD tahvilleri Fed'in faizleri beklentilerden daha erken yükseltebileceği endişeleriyle baskı altında kalması ile başladı.

Ancak ABD’de güçlü tarımdışı istihdam verisinden sonra, Mart ayı ISM hizmetler endeksi verisi sonucunda toparlanmanın ivme kazandığı düşüncesi ABD endekslerini yukarı taşıdı.

ABD vatandaşlarında beklentiyi aşan aşılama hızı ve devam eden mali yardımlarda endeksleri destekleyen diğer etkenlerden oldu.

İşlemcilerin Fed'in para politikasını taahhüt ettiği tarihten daha erken sıkılaştıracağını öngörerek aldıkları pozisyonları azaltmalarına paralel olarak ABD'nin tahvil getirileri de geriledi.

ABD tarafında gelen olumlu ekonomik göstergeler ve artan aşılanma aktivitesi pozitif fiyatlamaya destek olurken enflasyon beklentileri çerçevesinde ABD 10 yıllık getirilerinde yaşanan hareketlenme endeksleri etkileyebiliyor. Merkez bankalarının destekleri ve ekonomi teşvik paketleri ise iyimser hava yaratırken endekslerin zirve yapmasına yol açıyor.

Fed'in yayınladığı para politikası toplantısının tutanaklarına göre, üyeler ekonominin hala hedefin çok gerisinde olduğunu düşünüyor ve aylık 120 milyar dolarlık tahvil alımlarını sona erdirmek için acele etmiyorlar. Fed başkanı Powell’ın Fed’in güvercin duruşunu devam ettirdiğini belli eden açıklamalarda bulundu. Geçici olmasını bekledikleri enflasyon ile savaşacak gerekli araçları olduğunu vurgulayan Powell, ekonomik toparlanmanın da değişken olduğunun ve henüz tamamlanmadığının da altını çizdi. Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, merkez bankası faiz oranlarını ayarlamadan önce fiyat istikrarı ve istihdam hedeflerine ulaşıp ulaşılmadığına dair kanıtlar aradığını söyledi.

ABD endeksleri ise haftalık bazda Dow Jones %1.95, S&P 500 %2.71, Nasdaq %3.12 primli kapanış gerçekleştirdi. Avrupa tarafında virüsün tekrar yayılıyor olması ve Astra Zeneca aşısının güvenlik endişesi yaratması endeksleri baskı altına aldı.

Ekonomik veri açıklamalarında ise ABD Mart ayı son revize Markit hizmet PMI verisi beklentinin hafif üstünde 60.4, Şubat ayı fabrika siparişleri beklenti olan -%0.5’in altında -%0.8  ve Şubat ayı son revize dayanıklı mal siparişleri beklentinin hafif altında -%1.2 olarak gerçekleşti. Ticari Denge 71.1 milyar dolar açık verirken, haftalık işsizlik başvuruları 680 bin kişi artış beklentisinin üzerinde 744 bin kişi artış olarak açıklandı, bir önceki haftanın verisinde de 19 bin kişilik bir artış yapıldığı görüldü. Mart ayı ÜFE verisi beklenti olan %0.5’in üstünde %1 olarak açıklandı.

Çin’de ise Mart ayında ÜFE beklentilerin üzerinde %4.4 olarak, TÜFE ise %0.4 olarak açıklandı. Üretici fiyatlarının, emtia maliyetlerinin artmasıyla birlikte yükselmesi ise istikrarlı enflasyon arayan politika yapıcılar için endişe verici ve riskleri arttırıcı bir işaret olarak algılandı.

IMF ise ABD'deki son mali teşvik paketi ve dünya çapında aşıların yaygınlaştırılması ile birlikte, dünya ekonomisinin 2021 yılında% 6 büyümesini bekliyor.  Ocak ayında ise kurum tarafından bu rakam %5.5 olarak paylaşılmıştı.

Dolar endeksi Dolar, ABD Hazine tahvillerinin getirilerinde yaşanan düşüş ile son iki buçuk haftanın en düşük seviyelerine gerilerken, haftalık bazda %0.92 değer kaybetti. Euro ise dolardaki kayıpla beraber haftayı %1.14 primli sonlandırırken, sterlinde %0.87 değer kaybı görüldü.

Petrol fiyatları, ABD'de yakıt stoklarındaki beklenmeyen artış ve salgının talebi olumsuz etkileyeceği endişeleri ile haftalık bazda gerileme gösterdi. Haftalık bazda brent petrol %2.94, Amerikan petrolü ise %3.47 olmak üzere değer kaybetti.

Altın ABD Hazine tahvil getirilerindeki düşüşün etkisiyle haftalık bazda %0.82 primlenerek $1.743 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

LME bakır ise 2 günlük tatilin ardından haftaya $8.925 seviyesinden başlangıç yaparken Şili’nin koronavirüs önlemleri kapsamında sınırlarını seyahatlere kapatma kararı alması ile $9.104 seviyesini test etti. LME bakır diğer yandan dolardaki kayıpla desteklenirken, Çin verileri ve artan stok miktarları ile baskılansa da haftayı %1.41 primli olarak $8.929 seviyesinden sonlandırdı.

ABD ekonomisinde toparlanma hız kazanırken, Avrupa ve Güney Amerika'nın bazı kısımları, artan vakalar ve sorunlu aşılama uygulamaları ile karşı karşıya kalıyor. ABD endeksleri haftanın ilk iş gününde değer kaybederek günü sonlandırdılar. Dow Jones endeksi %0.16 ve Nasdaq %0.36 değer kaybederken S&P500 endeksi yatay kapanış gerçekleştirdi. Avrupa endeksleri ise dün günü %0.13-%0.39 aralığında değer kaybı ile sonlandırdı.

ABD'nin bilanço sezonunun başlangıcında döngüsel ve küçük sermayeli hisse senetlerine yönelik ilginin azalmaya başlaması ekonomik toparlanma konusunda endişelere yol açıyor.

Aynı zamanda, yüksek hükümet harcamaları ve merkez bankası teşvikinin enflasyon üzerindeki etkileri yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor.

Ekonomik veri tarafında dün Avrupa Bölgesi Şubat ayı perakende satış verisi beklentinin üstünde %3 açıklanarak dikkat çekti.

Çin'in ihracatı ise Mart ayında bir önceki yılın aynı döneminde %30.6 artış kaydederken, ithalat %38.1 yükseldi.

Dolar ABD Hazine tahvil getirilerindeki düşük seyrin etkisiyle başlıca para birimleri karşısında üç haftanın dip seviyesine yakın seyrederken, işlemciler ABD enflasyon verisini bekliyorlar. Dün günü yatay eksi kapatan dolar endeksi hafif primle 92.232 seviyesinde, eur/usd ise 1.1889 ile %0.18 kayıplı.

Petrol fiyatları, Çin'in ithalatındaki artış ve Ortadoğu'daki tırmanan gerilimin etkisiyle yükseldi.

Ortadoğu'da gerilim Husilerin Suudi Aramco'nun petrol tesislerine füze saldırısı düzenlemesinin ardından tırmandı.

Altın fiyatları, ABD enflasyon verisi öncesinde, %0.24 kayıpla $1.728 seviyesinden işlem görüyor.

LME bakır dün Çin'in potansiyel enflasyonu önlemek adına, emtia fiyatlarının piyasa düzenlemelerine ihtiyacı olduğunu ifade etmesi ile günü %0.64 kayıpla $8.872 seviyesinden sonlandırdı. LME bakır bugün ise gelen tepki alımları ile toparlanarak %0.33 primle $8.901 seviyesinde işlem görürken, artan stoklar ve güçlü sezonunda Çin'de beklenenden daha zayıf bir talep fiyatları baskılayan unsurlar olarak öne çıkıyor.İndir

2021-13.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Uluslararası hisse senedi piyasaları Mart’ın son haftasına karışık bir seyirle başladı. Önceki Cuma günü yaşanan yüklü ve büyük ölçekli blok satışlar ve ABD’de önceki haftaya oranla %10 artış gösteren vaka sayıları piyasaları tedirgin etti.

Wall Street, temerrüde düşen bir hedge fon konusundaki gelişmelerin tüm bankacılık sektörüne yayılabileceğiyle ilgili endişelerle başta bankacılık hisseleri olmak üzere tüm borsanın seans başında yaşadığı gerilemeyi azaltarak günü kapattı. Konuya yakın kaynaklara göre, Japon Nomura ve İsviçreli Credit Suisse bankaları, ABD'li Archegos Capital adlı bir hedge fonun yüklü hisse satışı yapmasının ardından büyük zararlar açıklayacakları uyarısında bulundular.

Diğer yandan 1.9 trilyon dolarlık koronavirüs yardım paketinin ardından ABD Başkanı Joe Biden dün ülkenin eskiyen otoyol ve toplu taşıma sistemini onaracak 2.3 trilyon dolarlık altyapı programının ilk bölümünü açıkladı. Biden'ın altyapı programının elektrikli araçlara 174 milyar dolarlık yatırım yapılmasını da içeriyor.

Avrupa’da aşılama sürecine ilişkin belirsizlik devam ederken Amerika’da aşılamanın sorunsuz ve hızlı şekilde sürmesi ekonomik verilere yansımaya başladı.

Nisan ayının ilk işlem gününde ise ISM imalat endeksi verilerinin desteği ile ABD hisse senedi piyasaları oldukça kuvvetli bir performansı geride bıraktı ve haftalık bazda Dow Jones %0.24, S&P 500 %1.14, Nasdaq %2.60 primli kapanış gerçekleştirdi.

Ekonomik veri tarafında ise Avrupa Bölgesi Mart ayı öncü tüketici enflasyonu beklentinin hafif altında %1.1 olarak açıklanırken, Çin’de NBS imalat PMI verisi 51 beklentisinin üzerinde 51.9 olarak açıklandı.

ABD tarafında ise tarım dışı istihdam verisi Mart'ta 916 bin arttı ve 7 ayın en yüksek artışına işaret etti. İstihdam Şubat 2020'de gördüğü zirvenin 8.4 milyon altında kalırken, toparlanmanın ivme kazanması, pandeminin istihdamda yarattığı tüm tahribatın gelecek yılın sonuna kadar telafi edileceğine dair umutları artırdı.

Haftalık bazda işsizlik başvuruları 675 bin seviyesinde yer alan beklentilerin üzerinde 719 bin olarak duyruldu, aylık bazda ISM imalat endeksi ise tahminlerin oldukça üzerinde 64.7 olarak açıklandı.

Petrol fiyatları, Süveyş Kanalı'nı tıkayan geminin kurtarılıp gemi trafiğinin normale döndürülmesi ve petrol üretim kısıtlamalarının uzatılmasının gündemde olduğu haftayı, haftalık bazda brent petrol %0.45, Amerikan petrolü %0.79 olmak üzere hafif primli kapattı.

Altın fiyatları, dolardaki ve ABD Hazine tahvil getirilerindeki artışla hafta başında zayıf seyrederken 2.3 trilyon dolarlık altyapı programının açıklanmasından sonra değer kazanarak haftayı %0.18 kayıpla sonlandırdı.

LME bakır fiyatları ise dolardaki güçlü seyir ve stok miktarlarındaki artışın baskısı altında kalarak haftalık bazda %1.62 kayıpla $8.805 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

ABD tarafında Cuma günkü güçlü tarım dışı istihdam verisinden sonra, dün de ABD Mart ayı ISM hizmetler endeksi verisi sonucunda toparlanmanın ivme kazandığı düşüncesi ABD endekslerini yukarı taşıdı. ABD vatandaşlarında beklentiyi aşan aşılama hızı ve devam eden mali yardımlarda endeksleri destekleyen diğer etkenlerden oldu.

Dow Jones endeksi %1.1, S&P500 %1.4 ve Nasdaq %1.7 oranında primlenerek haftanın ilk iş gününü sonlandırdılar.

Avrupa endekslerinde tatil devam ederken İngiltere Başbakanı Johnson tarafından açıklanacak tatil için yeşil liste haberi ve Çin’de yer alan çevre kuralları çerçevesinde ceza ödememek için Tesla’dan yeşil kredi almak zorunda kalan Volkswagen dikkat çekti.

Ekonomik takvimin zayıf olduğu haftanın ilk iş gününde ABD Mart ayı son revize Markit hizmet PMI verisi beklentinin hafif üstünde 60.4 olarak açıklandı.

Dolar, ABD ekonomisindeki güçlü toparlanma işaretlerine rağmen ABD Hazine tahvil getirilerinin yakın zamanda ulaştığı zirveden düşüşüne paralel olarak diğer para büyük para birimlerinin oluşturduğu sepet kur karşısında yaklaşık iki haftanın dip seviyesine geriledi. Dün günü %0.46 kayıpla sonlandıran dolar endeksi bugün %0.52 kayıpla 92.538 seviyesinde.

Euro dolar karşısında %0.16 primli olarak 1.1830, sterlin ise %0.42 kayıpla 1.3840 seviyelerinde.

Petrol fiyatları, dolardaki düşüşün ham petrolü alıcılar için daha cazip kılmasıyla yükselerek dünkü %4'ten fazla olan kayıplarını azalttı. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı %1.56 prim ile $63.13 seviyesinde. ABD hafif ham petrolü ise %1.84 primle $60.03 seviyesinden işlem görüyor.

Altın fiyatları, doların ve ABD Hazine tahvil getirilerinin düşmesiyle yükseldi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dünkü yatay kapanışının ardından %0.59 primli olarak $1.738 seviyesinden işlem görüyor.

Uzun tatilin ardından bugün yeniden işlem görmeye başlayan LME bakır $8.925 seviyesinden açıldıktan hemen sonra sert alımlarla karşılaştı. Şili’de sınırların kapandığı (seyahatler için) haberinin yanı sıra ABD tarafından gelen güçlü ekonomik veriler ve zayıf doların desteği ile $9.104 seviyesine  kadar yükseldi. LME bakır %2.56 primle $9.030 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.İndir

2021-12.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta ABD 10 yıllık hazine getirilerinin 1.70 seviyesinin altına düşmesi ile birlikte endekslerdeki rahatlama ile başladı. Politika yapıcıların güven verici yorumlarına rağmen, ekonomik iyileşmenin enflasyonu artırabileceğine dair endişeler artış gösterse de aşılamalar sonucunda beklenilenden hızlı büyümenin kurumsal karları artıracağına inanılması endeksleri destekledi.

Ayrıca açıklanan öncü PMI verileri Almanya ve Avrupa bölgesinde sanayi sektörünün Mart ayında hızlı şekilde toparlanma kaydettiğini gösterdi.

FED Başkanı Powell’ın ve Hazine bakanı Yellen’in 2 gün süren kongre konuşmalarından ülkenin ekonomik durumu ve özellikle bono getirileri üzerine gelebilecek görüşler yakından takip edildi. Janet Yellen, altyapı projelerini ve diğer kamu yatırımlarını fonlamak için vergileri artırmak durumunda kalınabileceğini söyledi. Yellen'ın açıklamalarının ardından ABD Hazine tahvillerinin getirileri geriledi. Bir önceki yıla göre ekonomik koşulların çok daha iyi olmasına rağmen tam bir düzelmeden de uzak olunduğu açıklaması piyasayı kararsız bıraktı.

ABD ve aralarında Avrupa Birliği'nin de bulunduğu diğer ülkeler, Pazartesi günü Sincan insan hakları ihlalleri nedeniyle Çinli yetkililere yaptırım getirirken, Pekin de Avrupalı parlamenterlere, diplomatlara, enstitülere ve ailelere karşı cezai tedbirlerle karşılık verdi.

Avrupa'da üçüncü dalga koronavirüsün vakalarının yarattığı endişeler, ABD'de vergilerin artırılma ihtimali ve Batı ile Çin arasında ilişkilerin gerilmesi risk iştahını zayıflattı.

Hafta sonuna doğru ABD Başkan’ı Biden’ın başkanlığının ilk 100 günü için koyduğu 100 milyon dozluk aşı hedefine ulaşmasından sonra, yeni hedefi 200 milyon doza çıkarması, piyasalara moral verdi.

Haftalık bazda Dow Jones %1.36, S&P 500 %1.57 primli sonlanırken, Nasdaq’ta %0.58 değer kaybı görüldü.

Almanya’da Mart ayı öncü verilerine göre imalat PMI endeksi 66.6 ile 60.5 beklentisinin üzerinde gerçekleşti ve önceki döneme kıyasla yükseliş kaydetti. İngiltere’de imalat PMI verisi 57.9’a yükselirken, Euro Bölgesi genelinde endeks 62.4 puan değerini aldı.

ABD’de dayanıklı tüketim malı siparişleri Şubat ayında %1.1 oranında gerileyerek %0.5 artış beklentisinin altında kaldı. Mart ayında imalat PMI endeksi 59 puan olurken, hizmet sektörü endeksi 60 puan değerini aldı.

Haftalık işsizlik başvuruları 730 bin beklentisine karşılık, 684 bin seviyesinde açıklandı, bir önceki veride ise 11bin yukarı yönlü revizyon yapıldı.

Dolar endeksi ABD'de ekonomik verilerinin toparlanmasına yönelik iyimserlik, koronavirüs aşılaması ve Hazine tahvil getirilerindeki artışın desteğiyle haftayı %0.92 primli sonlandırdı.

Aynı zamanda dolar endeksi Perşembe günü ise 92.917 seviyesine kadar yükselerek Kasım ayından beri en yüksek seviyesini test etmiş oldu. Dolar karşısında euro %0.90, sterlin ise %0.58 değer kaybetti.

Petrol fiyatları virüs kısıtlamalarının ve Avrupa'da aşılamanın yavaş yapılmasının yakıt talebinde toparlanmayı yavaşlatacağı endişeleri ile değer kaybederken, Süveyş Kanalı'nda Salı günü karaya oturan konteyner gemisini trafiği kapatması ile desteklendi. Dünyanın en büyük konteyner gemilerinden biri olan Ever Givenı olduğu yerden geç de olsa kurtarıldı ancak kanalda trafiğin yeniden ne zaman başlayacağı hala belirsizliğini koruyor. Küresel ticaretin yaklaşık %12'sini karşılayan kanalı temizlemenin haftalar alabileceğinden korkuluyor. Brent petrol haftalık bazda yatay kanış gerçekleştirirken, Amerikan ham petrolü %0.73 değer kaybetti.

LME bakır ise geride bıraktığımız hafta olumlu ABD işgücü verileri, küresel ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimserlik ve aşılama planlarının beklenenden daha hızlı ilerlemesi ile desteklendi. Ancak dolardaki güçlü seyir, Çin-Batı gerilimi, Avrupa’da artış gösteren koronavirüs vakalarının fiyatlar üzerindeki baskısı ile haftayı %1.28 kaybederek $8.950 seviyesinden sonlandırdı.

Uluslararası hisse senedi piyasaları Mart’ın son haftasına karışık bir seyirler başladı. Cuma günü yaşanan yüklü ve büyük ölçekli blok satışlar ise piyasaları tedirgin etti.

ABD’de Dow Jones %0.30 primli kapanırken, S&P 500 %0.09, Nasdaq ise  %0.60 kayıpla kapanış gerçekleştirdi.

Avrupa endeksleri İngiltere ve İspanya’nın yatay eksi performansı dışında artı alanda kapandı.

Aşılamaların ABD’de 3 hafta içerisinde yetişkinlerin %90’ını kapsayacağı açıklamasına rağmen ABD’de geçen haftaya oranla %10 artış gösteren vaka sayıları piyasaları tedirgin etti.

ABD Hazine tahvil getirileri ise enflasyonun artacağı endişesiyle yükseldi.

Wall Street, temerrüde düşen bir hedge fon konusundaki gelişmelerin tüm bankacılık sektörüne yayılabileceğiyle ilgili endişelerle başta bankacılık hisseleri olmak üzere tüm borsanın seans başında yaşadığı gerilemeyi azaltarak günü kapattı.  Japon Nomura ve İsviçreli Credit Suisse bankaları, ABD'li Archegos Capital adlı bir hedge fonun yüklü hisse satışı yapmasının ardından büyük zararlar açıklayacaklarına dair uyarıda bulundular.

Dolar, artan ABD tahvil getirilerine paralel olarak kazanımlarını koruyor.

Dolar ayrıca Archegos Capital iflasının borsanın geneline yayılmasından endişe eden yatırımcıların dolara yönelmeleriyle de destek buldu. Dolar endeksi dün %0.19 değer kazanırken bugün 05 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyesi olan 93.354 seviyesine kadar yükseldikten sonra %0.41 primli olarak 93.321 seviyesinde.

Euro ve sterlin ise dolar karşısında dün günü sırasıyla %0.29 ve %0.20 kayıplarla sonlandırdı. Bugün ise dolar karşısında euro 1.1716 seviyesinde %0.37, sterlin ise 1.3714 seviyesinde %0.33 kayıpla işlem görmekte.

Petrol fiyatları, Süveyş Kanalı'nı tıkayan geminin kurtarılıp gemi trafiğinin normale döndürülmesi ve petrol üretim kısıtlamalarının uzatılmasının gündemde olduğu bu haftaki OPEC+ toplantısına dikkatlerin çevrilmesiyle yükseldi. OPEC+, fiyatları desteklemek için günlük olarak petrolün piyasaya satılmasını engelleyen arz kısıtlamalarını sürdürüp sürdürmeyeceğine karar verecek. Kaynaklara göre, Suudi Arabistan OPEC+ grubunun üretimindeki kesintileri Mayıs ya da Haziran'a kadar uzatılmasını desteklemeye hazır bulunuyor. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı %0.48 düşüşle $64.65, ABD hafif ham petrolü %0.49 düşüşle $61.26 seviyesinde.

Altın fiyatları, dolardaki ve ABD Hazine tahvil getirilerindeki artışla geriledi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dünkü %1.15 kaybının ardından %1.59 kayıpla $1.685 seviyesinde.

Dün günü %0.79 kayıpla kapatan LME bakır, güçlü doların ve stoklara yüksek miktarda giriş olmasının yanı sıra piyasalar genelindeki satış baskısının da etkisi ile bugün $8.755 seviyesine kadar gerilemesinin ardından $8.800 seviyesi etrafında işlem görmeye devam ediyor.İndir

2021-11.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

ABD endeksleri geride bıraktığımız haftaya FED toplantısı öncesi ve $1.9 trilyonluk destek paketi ile birlikte olumlu açıklamalar beklentileri ile pozitif başlangıç gerçekleştirdi. Kısıtlamaların azaltılması ile birlikte aşılamaların ABD tarafında hızlı bir şekilde devam etmesi de endeksleri destekledi.

Diğer yandan hafta başında bir ABD istihbarat raporuna göre, hem Rusya hem de İran, Joe Biden ve Donald Trump arasındaki 2020 başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalışmak için operasyonlar düzenledi.

Fed ise yükselen enflasyon endişelerine rağmen en azından 2023'e kadar sıfıra yakın faiz oranlarını projelendirmeye devam edeceğini açıkladı. Fed Başkanı Jerome Powell bu yıl %2.4 seviyesine yükselerek bankanın %2 olan hedefini aşacağı tahmin edilen enflasyondaki artışı geçici olarak değerlendirirken bu durumun bankanın faiz oranlarında artışa gitmesine neden olmayacağını söyledi.

Mali destek paketi kapsamında ise yaklaşık 90 milyon Amerikalı $1.400 tutarındaki çeklere erişim sağladı. Hazine Bakanlığı ödemeyi alan kişilerin toplam $242 milyarı aşan ilk ödeme dalgasının bir parçası olduğunu duyurdu.

Fed toplantısı sonrası %1.75 seviyelerine çıkan ABD 10 yıllık getirilerinin gerilemesi ile birlikte haftanın son gününde endeksler kayıplarının bir kısmını geri aldı. 10 yıllık Hazine gösterge tahvilinin getirisi, Federal Rezerv'in büyük bankalar için sermaye kesintisinin sona ermesine izin vermesi sonrasında yükselmesine karşın Cuma günü gerilemeye başladı.

ABD endeksleri ise haftalık bazda Dow Jones %0.46, S&P 500 %0.77 ve Nasdaq %0.79 oranında değer kayıpları ile haftayı sonlandırdı.

Avrupa tarafında ise AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen aşıya yönelik gelişmeler öne çıkmaya devam ediyor. İsveç ve Letonya, aşının dağıtımını durdurduklarını duyurdular ve bu kararı AB bölgesinde alan toplam ülke sayısı 13’e yükseldi.

Avrupa sağlık düzenleme kurumu ise, AstraZeneca aşısının, ilişkili hastaneye yatma ve ölüm riskiyle birlikte Covid-19'u önlemedeki faydalarının, yan etki risklerinden daha ağır bastığının altını çizerken, açıklama sonrası İtalya ve Fransa tekrardan kullanıma başladı.

Ekonomik veri tarafında ise ABD tarafından paylaşılan Şubat ayı perakende satışları ve endüstriyel üretim rakamları beklentilerin altında kaldı ve sırasıyla %3 ve %2.2 oranlarında daraldığı gözlendi.

Diğer önemli gelişmeler arasında 2021 büyüme beklentisinin 4.2%'den 6.5%'e revize edilmiş olması ve 2023 yılına kadar en az 1 faiz artışı bekleyen üye sayısının 7’ye yükselmiş olması yer aldı. Büyüme tahminini %6.5 olarak revize edildi ancak bu büyüme rakamına ulaşılırsa ABD ekonomisi 1984'ten bu yana bir yıl içerisinde ilk kez bu kadar hızlı büyümüş olacak.

Haftalık bazda açıkladığı işsizlik başvuruları bir önceki verinin ve tahminlerin üzerinde 770 bin olarak geriledi.

AB Şubat ayı son revize TÜFE verisi beklentiye paralel %0.9 olarak açıklanırken, İngiltere Merkez bankasının faiz kararı beklentilere paralel gerçekleşti ve bir değişiklikte bulunmadı.

Dolar endeksi ise tahvillerdeki yükselişe paralel olarak haftayı %0.26 kazanımla 91.919 seviyesinden sonlandırdı. Dolar karşısında euro haftalık bazda %0.41 değer kaybederken, sterlindeki kayıp %0.39 olarak gerçekleşti.

Petrol fiyatları, Avrupa'da artan koronavirüs vakalarının yeniden tecrit önlemleri getirileceği endişeleri ve ABD'nin petrol stoklarında yaşanan artış ile beraber %6’nın üzerinde değer kaybı yaşadı. Brent petrol haftalık bazda %6.78 değer kaybederken Amerikan ham petrolü %6.39 geriledi.

Altın fiyatları ABD’de enflasyonun yükselmesi ihtimali ile haftayı %1.06 primle $1.745 seviyesinden sonlandırdı.

LME bakır fiyatlarında ise hafta başında Çin'de beklenenden daha güçlü gelen endüstriyel büyüme verisi ile desteklense de dolardaki artış ve Fed öncesi belirsizlik ile kar realizasyonuna gitmesi ile değer kaybı görüldü. Fed açıklamalarından destek bularak hafta başındaki kayıplarını toparlayan LME bakır fiyatları, ABD tahvillerindeki ve dolardaki güçlenme ile baskı altında kaldı. Artan talep ve kısıtlı arz beklentilerinin desteği ile Cuma günü desteklenen LME bakır yine de haftalık bazda %0.73 kayıpla $9.066 seviyesinden haftayı sonlandırdı.

Haftanın ilk işlem gününde ABD 10 yıllık hazine getirilerinin 1.70 seviyesinin altına düşmesi ile birlikte geçen haftaki Hazine satışından sonra endekslerde rahatlama görüldü. Politika yapıcıların güven verici yorumlarına rağmen, daha güçlü bir ekonomik iyileşmenin enflasyonu artırabileceğine dair endişeler artmaya devam ederken aşılamalar sonucunda beklenilenden hızlı büyümenin kurumsal karları artıracağına inanılması endeksleri destekliyor.

İlk iş gününde 30 günlük ortalama hacmin altında işlem gören ABD endekslerinde, Dow Jones endeksi %0.3, S&P500 endeksi %0.7 ve Nasdaq %1.2 oranın değerlenerek günü sonlandırdılar.

Avrupa endekslerinde ise İngiliz aşı üreticisi Astra Zeneca’nın ABD tarafında yürütülen deneylerinin sonuçlarının güvenli ve etkin olarak duyurulmasına karşın karışık seyretti.

Dolar endeksi tahvillerin gerilemesi ile birlikte %0.19 değer kaybettiği günün ardından bugün dünkü kaybını geri alarak %0.47 primli olarak 92.176 seviyesinde. Euro dolar karşısında %0.48 kayıpla 1.1873 seviyesinde.

Diğer bir önemli gelişme ise ABD ve aralarında Avrupa Birliği'nin de bulunduğu diğer ülkelerin, dün Sincan insan hakları ihlalleri nedeniyle Çinli yetkililere yaptırım getirmesi oldu. Pekin de Avrupalı parlamenterlere, diplomatlara, enstitülere ve ailelere karşı cezai tedbirlerle karşılık verdi.

Petrol fiyatlarında virüs kısıtlamalarının ve Avrupa'da aşılamanın yavaş yapılmasının yakıt talebinde toparlanmayı yavaşlatacağı endişeleri  devam ederken, fiyatlar %3’ten fazla geriledi.  Brent petrol %3.74 kayıpla $62.21, Amerikan petrolü ise %4.04 kayıpla $59.08 seviyelerinden işlem görüyor.

LME bakır ise dün günü %0.71 primle $9.130 seviyesinden sonlandırırken, bugün doların hala güçlü seyretmesi, Çin ile yaşanan gerginlik sebebi ile %1.29 kayıpla $9.013 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2021-10.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta 1.9 trilyon dolarlık destek paketinin senatonun onayını almasının yarattığı olumlu havanın etkisi ile endekslerde toparlanmayla başladı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı açıklamada, Başkan Joe Biden'ın koronavirüs mali destek paketinin ABD ekonomisindeki "çok güçlü" toparlanmayı desteklemek için yeterli kaynak sağlayacağını ve enflasyonla baş etmek için "yeterli araçların" olduğunu belirtti. Destek paketinin senatodan geçmesiyle ise 10 yıllık hazine kıymetleri getirilerinde düşüş, risk iştahında ise tekrar artışa yol açtı.

Hafta ortasından sonra ise tahvil getirilerindeki düşüşle beraber, ABD endeksleri beklentilere paralel gelen enflasyon ve beklenti altında gelen haftalık işsizlik başvurusu verileri ile desteklendi. Cuma günü ise Başkan Biden’ın imzaladığı yeni destek paketi kapsamında yollanacak 1.400 dolar tutarındaki çeklerin bu hafta sonu banka hesaplarına yatabileceği Beyaz Saray tarafından söylendi.

Haftalık bazda Dow Jones %4.07, S&P500 %2.64, Nasdaq ise %3.09 primli kapanış gerçekleştirdi.

Ekonomik veri tarafında Avrupa Bölgesi büyüme dördüncü çeyrek son revize verisi -%0.6 beklenirken -%0.7 olarak açıklandı.

Çin Şubat ayı ÜFE ve TÜFE enflasyon verileri ile başlanıldı. %0.3 gerilemesi beklenen TÜFE %0.2 gerilerken, %1.5 genişlemesi öngörülen TÜFE ise %1.7 olarak gerçekleşti.

ABD tarafında duyurulan aylık bazda TÜFE ise beklentilere paralel  %0.4 oranında duyuruldu.

Şubat ayı ÜFE verisinde de benzer bir seyir gözlendi ve tahminlere paralel %0.5 seviyesinde duyuruldu. Haftalık işsizlik başvuruları 712 bin ile 725 bin kişi beklentisinin altında gerçekleşirken, devam eden işsizlik başvuruları ise 4.14 milyon kişi olarak açıklandı.

Avrupa Merkez Bankası ise piyasa beklentisi doğrultusunda karar alarak faiz değişikliği gerçekleştirmedi.

Dolar endeksi ABD verileri, destek paketi ve tahvil getirilerindeki düşüş ile birlikte haftayı %0.32 kayıpla sonlandırdı. Yine haftalık bazda euro dolar karşısında %0.29 değer kazanırken, sterlindeki kazanım %0.59 olarak gerçekleşti.

Petrol fiyatları büyük petrol üreticilerinin üretimi kısıtlamaları ve yılın ikinci yarısında petrol talebinin toparlanacağı konusundaki iyimserlikleri ile desteklense de Teksas'ta geçen ay görülen kar fırtınasının ardından ham petrol stoklarındaki artış  ile değer kaybı yaşadı.

Altın ABD enflasyon verisinin dolar ve ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükselişi durdurmasıyla haftayı %1.50 primli olarak $1.726 seviyesinden sonlandırdı.

LME bakır fiyatları ise Salı günü Çin'in kredi genişlemesini geri çekebileceğine dair olumsuz haber akışı ile değer kaybetse de haftalık bazda %1.73 değer kazanarak $9.132,50 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. LME bakır hafta boyunca ABD Senatosu'nun ekonomik canlandırma paketini onaylaması, Çin'in metal ithalatını artırması ve ihracatı rekor seviyeye ulaşması ve ABD’deki ekonomik veri iyimserliği ile desteklendi.

ABD endeksleri Çarşamba günü yapılacak FED toplantısı öncesi ve $1.9 trilyonluk destek paketi ile birlikte olumlu açıklamalar beklenmesi sayesinde haftanın ilk iş gününde pozitif olarak seyretti. Diğer yandan kısıtlamaların azaltılması ile birlikte aşılamaların ABD tarafında hızlı bir şekilde devam etmesi endeksleri desteklerken ABD 10 yıllık getirilerinin %1.60 seviyesinde olması yükselişleri sınırlandırıyor.

ABD’de Dow Jones %0.53, S&P500 %0.65 oranında değerlenirken Nasdaq %1.05 oranında primlenerek günü sonlandırdı.

Avrupa tarafında ise son olarak İrlanda’dan gelen Astra Zeneca’nın Covid-19 için ürettiği aşıları yan etkilerinden dolayı durdurma kararı sonrasında endeksler hafif değer kaybetti. Ancak İngiltere tarafından gelen şimdiye kadar yapılan 17 milyon doz aşıda böyle bir bulguya rastlanılmadığı açıklaması kayıpları sınırlı tuttu. Avrupa endeksleri günü %0.11-%0.28 aralığında kayıpla sonlandırdı.

Dolar, başlıca merkez bankalarının toplantıları öncesinde döviz piyasalarına temkinli tutum hakim olurken kazanımlarını korudu. Dolar endeksi dün %0.22 değer kazanırken bugün 91.704 seviyesinde %0.15 kayıpla işlem görüyor.

ABD'de aşılamanın hızlanmasının ve 1.9 trilyon dolar büyüklüğündeki yardım paketinin onaylanmasının ardından ekonominin hızlı büyüyeceği tahminlerine rağmen Fed'in gevşek para politikasında değişime gideceğine dair beklentiler azalıyor.

Euro dolar karşısında dün %0.20 kaybederken bugün ise 1.1949 seviyesinde %0.16 primli.

Petrol fiyatları, ABD'de ham petrol stoklarının artması ve Almanya ile Fransa da dahil olmak üzere bazı ülkelerin koronavirüs aşılamasını durdurmayı istemesinin talep endişelerini tetiklemesiyle üçüncü günde kayıplarını artırarak düştü. Brent petrol %1.32 kayıpla $67.97, Amerikan petrolü ise %1.32 kayıpla $64.53 seviyelerinde.

Altın fiyatları yatırımcılar enflasyon ve tahvil getirilerine dair ipuçları için Fed toplantısını takip ederken $1.732 seviyesinde yatay.

LME bakır fiyatları ise dün Çin'de beklenenden daha güçlü gelen endüstriyel büyüme verisi ile desteklense de dolardaki artış ile baskılanarak günü %0.18 kayıpla $9.116 seviyesinden sonlandırdı. LME bakır bugün merkez bankası toplantıları öncesinde kar realizasyonunun da etkisi ile %1.77 gerileyerek $8.955 seviyesinden işlem görüyor.İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (22.08.2022) USD: 18,1093 - EUR: 18,2421 - GBP: 21,5446 Fixing Kurları (21.08.2022) USD: 18,267 - EUR: 18,4351 - GBP: 21,7597 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0092 - GBP / USD: 1,1912