Bültenler

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
2021-08.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Şubat ayının son haftası haber akışı bakımından yoğun bir şekilde başladı. Fed Başkanı Powell Kongre'ye yaptığı açıklamada ekonominin istihdam ve enflasyon hedeflerinden "çok uzak" olduğunu, "önemli ilerleme" sağlanana kadar faizlerin düşük kalacağını ve tahvil alımının hızla devam edeceğini söyledi. FED’in tahvil alım programını mevcut seviyede koruyacağına vurgu yapan Powell, imalat sektörü başta olmak üzere aşının da etkisiyle ekonomide toparlanmanın sürdüğünü ancak 12 aylık enflasyonun hala hedeflenen %2’nin altında kalmaya devam ettiğini belirtti. Diğer yandan Powell, faiz oranlarının uzun süre düşük kalacağını tekrar teyit etti. Powell'ın açıklamaları yüksek enflasyonun Fed'in para politikasını sıkılaştırmasına neden olabileceği yönündeki piyasa endişelerini yatıştırdı.

Perşembe günü ise ABD'nin 10 yıllık hazine tahvillerinin getirileri  gün içerisinde son bir yılın en yüksek seviyesi olan %1.614 seviyesine kadar yükseldi. Tahvillerdeki yükseliş ile Nasdaq Ekim sonundan bu yana Dow ve S&P 500 ise Ocak sonundan bu yana en büyük günlük düşüşü kaydetti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, G-20 yetkililerine Washington'un Trump yönetimi tarafından öne sürülen bazı şirketlerin yeni küresel dijital vergi kurallarının dışında kalmasına izin veren teklifini geri çektiğini söyledi, bu gelişme ABD ve Avrupalı yetkililerin yaza kadar bir anlaşma varabilmesi için umutları artırdı.

ABD’de Dow Jones, S&P500 ve Nasdaq endeksleri gelişmeler ışığında haftayı haftalık bazda sırasıyla %1.78,%2.45 ve %4.92 kayıpla sonlandırdı.

Diğer yandan FDA, yeni ortaya çıkan varyantlara karşı değiştirilmiş Covid-19 aşılarının uzun klinik araştırmalara gerek kalmadan onaylanabileceğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanı ise, Biden yönetimini Çinli teknoloji şirketlerine yönelik baskısını durdurmaya çağırdı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere'de karantina kısıtlamalarının nasıl ve ne zaman kaldırılmaya başlanacağını yönelik açıklamalarda bulundu. Johnson, kısıtlamaların hafifletilmesinin birkaç adımda gerçekleşeceğini ve her aşamanın verilere bağlı olacağını söyledi.

Dolar, hafta başında dünya genelinde gevşek para politikasının devam edeceği açıklamalarının yatırımcıları riskli varlıklara yöneltmesiyle geriledi. Ancak ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde görülen yukarı doğru hareket ile birlikte Dolar endeksi Cuma günü sert yükseldi ve haftalık bazda %0.57 değer kazanarak 90.879 seviyesinden kapandı. Euro dolar karşısında haftayı %0.35, sterlin ise %0.59 kayıpla sonlandırdı.

Petrol fiyatları yükselişle başladığı haftada ABD Dolarında yaşanılan yükseliş ve enflasyon beklentileri ile ilgili endişeler ile birlikte Cuma günü değer kaybı ile kapatsa da, haftalık bazda ABD ham petrolü %3.81, brent petrol ise %5.12 değer kazandı. 

LME bakır hafta boyunca zayıf doların ve düşük stokların desteği ve büyük ekonomilerde talebin yeniden canlanmasıyla yükselerek Perşembe günü $9.617 ile 9.5 yılın yeni en yüksek seviyesini test etti. Ancak Cuma günü spekülatif alımların kar realizasyonuna dönmesi, ABD tahvilleri ve dolardaki primlenme ile $8.975 seviyesine kadar geriledi. 

Yine de LME bakır düşük stoklar ve parlak talebin etkisiyle 2016 yılından bu yana en iyi ayını yaşadı ve Şubat ayını %15.19 primle $9.000 seviyesinden kapattı.

Haftanın ilk işlem gününde ABD endeksleri haftaya güçlü primlerle başladı ancak işlem hacimleri son bir ayın ortalamalarının altında kaldı.  S&P 500 endeksi haziran ayından bu yana en yüksek günlük primini kaydetti, Nasdaq endeksinde yükseliş %3’ü bulurken, S&P500 %2.38, Dow Jones %1.95 primle kapanış gerçekleştirdi.

Ekonomik veri tarafında ABD Şubat ayı ISM imalat verisi 58.9 beklentisinin üzerinde, 60.8 seviyesinde açıklandı, olumlu ISM açıklamaları, ekonomik toparlanma beklentilerini kuvvetlendirirken, piyasadaki risk iştahını arttırdı.

Haftanın geri kalanı için, Temsilciler meclisinden sadece demokratların oyları ile geçen ABD kurtarma paketinin Senatodaki oylaması hayati önem taşıyacak. ABD kamuoyundan %70 civarında onay aldığı belirtilen paketin, senatoda tek bir cumhuriyetçi desteği alması beklenmiyor, ancak demokratların kendi içinde fire vermemesi durumunda, paketin yasalaşması mümkün.

Ayrıca dün ECB Başkanı Christine Lagarde, ECB'nin şirketler ve hane halkları için borçlanma maliyetlerinin erken yükselişini engelleyeceğini açıkladı.

Çin parlamentosu ise Cuma günü Çin yeni yılının ilk oturumunu yapacak. Parlamentonun ekonomik toparlanma konusunda bir takvim oluşturması ve durgunluğu engellemek için beş yıllık planı açıklaması bekleniyor.

Dolar, ABD'deki ekonomik toparlanmanın beklenenden daha hızlı olacağına ve Fed’in yüksek tahvil getirisine diğer merkez bankalarından daha fazla hoşgörülü olacağına dair beklentilerle düşük getirili diğer para birimleri karşısında kazanım gösterdi. Dün %0.18 değer kazanan dolar endeksi 91.042 seviyesinde yatay. Euro dolara paralel olarak dün %0.22 kaybederken, sterlindeki kayıp ise %0.43 olarak gerçekleşti.

Altın fiyatları, doların yükselmesi ve yüksek ABD Hazine tahvil faizlerinin altına olan yatırımcı iştahını düşürmesiyle 8.5 ayın dip seviyesine düştü. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün %0.56 kaybederken bugün %0.22 primle $1.726 seviyesinde.

LME bakır fiyatları ise dün hafif primle $9.021 seviyesinden kapanış gerçekleştirirken bugün sıkı arz ve artan talep beklentileriyle desteklenerek %1.68 primli olarak $9.170 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2021 07. Hafta

     DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftanın ilk işlem gününde Çin ve ABD piyasaları kapalıydı. ABD’de 4. Çeyrek şirket bilançoları beklentilerden oldukça iyi gelirken, 2020 yılının son çeyreğinde ilk defa kar büyümesi yaşandı. Şirketlerden %80’i beklenti üzerinde kar açıklarken, bu 2021 birinci çeyreğe yönelik de beklentilerin artmasına neden oldu.
Biden’ın $1,9 trilyonluk destek paketini hızla geçirme yolunda kararlı ve somut adımlar atarak, bütçe düzenlemesi ile Cumhuriyetçileri Senato’da by-pass edecek bir formül ile yol alması, genişlemeci maliye politikaları konusunda beklentileri yukarı çekti.


Amerika’da aşılanmanın hızlanması ile salgın etkisinin beklenenden daha erken atlatılabileceğine dair umutlar arttı. Hazine tahvili getirileri bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı.Risksiz varlıkların getirilerindeki yükseliş hisse senedi piyasaları üzerinde baskı yarattı.


ABD'deki güçlü perakende satış verileri, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) genişlemeci para politikasını sürdüreceğine dair yeni işaretler ve ABD mali canlandırma paketinin yasalaşması için devam eden çabalar ekonomik iyimserliği artırdı. FED’den gelen güvercin mesajlar, yatırımcılarda artan enflasyon ve yükselen faiz kaygılarını hafifletti. Fed'in Ocak ayı toplantı tutanaklarında yetkililerin daha fazla parasal genişleme yanlısı politikalar yapmaya istekli oldukları görüldü.


Çin piyasaları  bir haftalık Çin Yeni Yıl tatilinden sonra Perşembe günü yeniden işlem görmeye başladı. Çin endeksleri ilk işlem gününde küresel büyüme beklentilerinin getirdiği iyimserlikle yükseldi.


Haftanın favorisi ise LME bakır oldu. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, G7 finans liderlerini, ek mali teşviklerle "büyümeye" çağırmasının ardından, COVID-19 pandemisinden hızlı bir küresel iyileşmeye dair artan umutlar endüstriyel metalleri destekledi. Daha güçlü talep ve kısıtlı arz beklentileri nedeniyle bakır Şubat ayının ilk 3 haftasında da yükseliş kaydetti.


Perşembe sabahı, Çin'in bir haftalık Ay Yeni Yılı tatilinden geri dönmesiyle, artan talep beklentileri ve piyasayı destekleyen arz endişeleriyle bakır neredeyse on yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Yükselişte, Çin’in geri dönmesinin yanı sıra iyimser ABD verileri ve ABD’den daha fazla teşvik geleceğine yönelik umutlar da, hızlı bir küresel toparlanma beklentilerini arttırarak etkili oldu.


LME depolarındaki bakır stokları yaklaşık 15 yılın en düşük seviyelerine geriledi.  Cash-3 ay vadeli fiyatlar arasındaki backwardation genişledi.


LME bakır Cuma günü $8995 ile Eylül 2011’den bu yana en yüksek seviyeye yükseldi ve haftayı %7.49 primle kapattı.

Şubat ayının son haftasına haber akışı bakımından yoğun bir şekilde başlanıldı.


FDA, yeni ortaya çıkan varyantlara karşı değiştirilmiş Covid-19 aşılarının uzun klinik araştırmalara gerek kalmadan onaylanabileceğini söyledi.  Çin Dışişleri Bakanı, Biden yönetimini Çinli teknoloji şirketlerine yönelik baskısını durdurmaya çağırdı. ABD’de Meclis, $1,9 trilyonluk koronavirüs yardım paketini ilerletti ve bu haftanın sonuna kadar onaylanabilmesi için gereken yolu hazırlamış oldu.


İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere'de karantina kısıtlamalarının nasıl ve ne zaman kaldırılmaya başlanacağını yönelik açıklamalarda bulundu. Johnson, kısıtlamaların hafifletilmesinin birkaç adımda gerçekleşeceğini ve her aşamanın verilere bağlı olacağını söyledi.


ABD endekslerinde yön bulma arayışı devam ediyor. Dow Jones endeksi dün günü yatay pozitif tamamlarken, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri ise %0,77 ve %2,46 oranlarında  değer kaybetti. Yeni haftada Asya borsaları küresel ekonomik büyümenin hızlanması ve enflasyonda yükseliş beklentileriyle karışık seyir izledi.


ABD Hazine tahvillerinin getirilerindeki artış ve enflasyonda artış ihtimali emtia fiyatlarını arttırarak, büyüme beklentilerini yükseltti. Dolar kayıplarını artırırak neredeyse son altı haftanın en düşük seviyesine geriledi.


Yatırımcılar gözü FED Jerome Powell'ın piyasaların artan enflasyon beklentilerine nasıl yanıt vereceğine çevrilmiş durumda. Yatırımcılar TSİ 1800'de konuşacak Powell'ın faiz oranlarını artırmadan yüksek enflasyonu tolere edebileceğine yönelik güvence vermesini bekliyor.  Yatırımcılar bu hamlenin tahvil piyasasını sakinleştirebileceğini ancak nihayetinde dolar üzerinde baskı oluşturacağını söylüyorlar.


ABD'de faiz oranlarının yakın zamanda yükselmeyeceğine duyulan güvenin tazelenmesi ticarete dayalı ekonomilerin para birimlerinin dolar karşısında yükselmesinin önünü açıyor. Veriler yatırımcıların geçtiğimiz yılın Mart ayından beri gerilemekte olan doların koronavirüs salgının etkilerinden toparlanmaya devam ederken değer kaybını sürdüreceği şeklinde pozisyon aldığını gösteriyor.


Dolar endeksi 89.941 seviyesine gerilerken Ocak ayının ortasından beri en düşük seviyeyi gördü.  Euro dolar karşısında sınırlı bir artışla 1.2167 dolar seviyesine yükselirken önemli bir seviye olan 1.2220'yi yeniden test etmeye hazırlanıyor. Sterlin yılın başından beri yaklaşık %3 artış kaydederken 1.40 dolar seviyesinin biraz üzerinde 1.4072 dolardan işlem görüyor. Japon yeni 2021 yılında en kötü performans gösteren büyük para birimi olurken 105.02 dolar seviyesinde işlem görüyor.


LME Bakır bu sabah $9305 ile Ağustos 2011’den bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.

Teknik göstergeler bakırı aşırı alım bölgesinden gösteriyor.


Makro veri açıklamaları açısından sakin geçecek haftada ABD tarafında açıklanacak  konut, dayanıklı mal siparişleri ve tüketici güen endeksi verileri izlenecek. Çin tarafında ise 18 Şubat’ta açıklanacak resmi imalat PMI verisi takip edilecek.
 İndir

2021-06.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta ABD hisse senedi piyasalarının, güçlü federal harcama paketine yönelik artan beklentilere paralel yükselişi ile başladı.

Hazine Bakanı Janet Yellen, kapsayıcı bir yardım paketi çıkarılması durumunda ABD'nin 2022'de istihdam hedeflerine yeniden yakınlaşabileceğine söyledi.

Fed Başkanı Powell ABD’nin güçlü istihdam piyasasından hala çok uzak olduğuna vurgu yaparken Fed’in istihdamı desteklemek için elinden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğini vurgularken, enflasyonun en az %2'ye ulaştığını görmek istediğini belirtti. Jerome Powell ABD iş piyasasının tam bir toparlanmanın çok ötesinde olduğunu söyledi ve hem milletvekillerini hem de özel sektörü işçileri desteklemeye çağırdı. Ayrıca, maksimum istihdamı elde etmek ve sürdürmek için destekleyici para politikasından daha fazlasına ihtiyaç duyulacağını ifade etti.

Cuma günü ise Meclis komiteleri Demokratların 1.9 trilyon dolarlık koronavirüs yardım paketinin bazı bölümlerini onayladı. Önerinin tamamının onaylanmasının ise ay sonuna kadar sürmesi öngörülüyor.

Yeni vaka oranlarındaki yavaşlama, risk iştahını arttırırken Citigroup'un küresel riskten kaçınma göstergesi, geçtiğimiz yıldan bu zamana kadarki en düşük seviyeye geriledi. Ayrıca bilançoların beklenti üzerinde gelmesi de piyasaları önemli ölçüde etkileyen unsur oldu. Haber akışı ile ABD’de Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri haftalık bazda %1.00,%1.23 ve %1.73 primle sonlandırdı.

Rusya dışişleri bakanı Cuma sabahı internet sitesinde yayınlanan bir röportajda Rusya’nın Avrupa Birliği ile bağlarını kesmeye hazır olduğunu söyledi.  Lavrov, kendimizi küresel yaşamdan izole etmek istemiyoruz ama buna hazır olmalıyız yorumunda bulunurken, barış istiyorsanız savaşa hazırlanmalısınız söylemi ise dikkat çekti. Analistler, Moskova ile AB arasındaki farklılıkların Rusya'dan Almanya'ya inşa edilen doğalgaz boru hattı (kuzey akım 2) üzerinde baskı oluşturabileceğini söylediler.

İtalya’da ise Mario Draghi ise resmi olarak başbakanlık görevini kabul etti.

Ekonomik veri tarafında Çin’de tüketici enflasyonu Ocak ayında yıllık bazda %0.3 gerileyerek piyasa beklentisinin altında kalırken, üretici enflasyonunda yıllık bazda artış hızı %0.3 oldu.

ABD’de üretici enflasyonu Ocak ayında aylık bazda %0.3 ile beklentiye paralel artarken, yıllık bazda artış hızı %1.4 oldu. Çekirdek enflasyon ise aynı dönemde aylık bazda değişim göstermezken yıllık artış oranı %1.4 ile %1.5 beklentisini karşılayamadı. Haftalık işsizlik başvuruları bir önceki verinin altında ancak tahminlerin üzerinde 793 bin seviyesinde açıklandı.

Önceki hafta açıklanan ABD istihdam verisinin yarattığı hayal kırıklığıyla düşüşe geçen dolar endeksi, Fed'in faiz oranlarını düşük tutma açıklaması ve düşük gelen ABD enflasyon verisi ile haftalık bazda %0.62 değer kaybetti. Sterlin İngiltere'de negatif faiz oranlarına geçileceği beklentilerinin azalmasından destek bularak dolar karşısında haftayı %0.81 primli kapatırken, euro %0.63 primlendi.

Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarındaki düşüşün küresel yakıt talebinde yaşanacak iyileşmeye dair iyimserliği artırmasından da destek bularak kar realizasyonuna gidilmesi ve Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) piyasada halen tedarik fazlası olduğunu açıklamasına rağmen haftayı brent petrol %5.21, Amerikan ham petrolü %4.61 olmak üzere primli kapattı.

LME bakır ise dolardaki değer kaybı, stoklardaki gerilemenin arz endişeleri oluşturması ve ABD’deki teşvik paketi iyimserliği ile Çarşamba günü $8.327,50 seviyesine kadar yükseldikten sonra haftayı %4.20 primli olarak $8.318 seviyesinden sonlandırdı.

Yeni haftanın ilk işlem gününde ABD piyasaları Presidents’ Day tatili sebebiyle, Çin ve Hong Kong piyasaları da “Çin Yeni Yılı” tatili kapsamında, Kanada’da da ise “Family Day” tatili sebebiyle kapalıydı.

Avrupa piyasalarında ise işlem hacimlerinin son bir ayın ortalamalarının altında kaldığı görülürken endekslerde alıcılı seyir izlendi ve başlıca endeksler günü %0.42-%2.52 aralığında primle sonlandırdı.

Yatırımcılar, Fed’in Çarşamba günü yayımlayacağı Ocak ayı toplantısı tutanaklarını bekliyorlar.

Yatırımcılar bu sayede Fed'in gevşeme yanlısı tutumunu sürdürme konusundaki kararlılığını teyit edecekler.

Dolar, koronavirüs aşındaki ilerlemelerin yatırımcıların ekonomik toparlanma konusundaki umutlarını arttırmasıyla üç haftanın dip seviyesine düşerken, sterlin neredeyse üç yılın zirvesine çıktı. Dolar endeksi dünkü yatay kapanışının ardından %0.35 kayıpla 90.160 seviyesinde, euro hafif primli kapanışın ardından 1.2162 seviyesinde %0.29 primli.

Sterlin ise dolar karşısında %0.43 primli kapanış sonrası Nisan 2018’den bu yana en yüksek seviyesi olan 1.3951 seviyesini test etmesinin ardından %0.15 primli olarak 1.3924 seviyesinden işlem görüyor.

Petrol fiyatları, ABD'deki kar fırtınası sonucu artan enerji talebi ve Teksas'taki petrol üretimini tehlikeye girmesiyle yükseldi. Brent petrol %0.21 kayıpla $63.17 seviyesinde bulunurken, Amerikan petrolü ise %0.54 primle $59.79 seviyesinden işlem görüyor.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün %0.27 değer kaybederken bugün %0.16 kayıpla $1.815 seviyesinde bulunuyor.

LME bakır fiyatları ise haftaya $8.353 seviyesinden başlangıç yaparken, Çin’deki beklenti üstü talep ile desteklenerek dün günü %0.93 primle $8.395 seviyesinden kapattı. LME bakır bugün ise Mayıs 2012’den bu yana en yüksek seviyesi olan $8.437 seviyesini test etmesinin ardından %0.34 primli olarak $8.424 seviyesinde bulunuyor. Diğer yandan spot piyasadaki sıkışıklık, arz tarafındaki kesintiler ve düşük bakır stokları ile desteklenirken bakır fiyatları backwardation piyasasına dönmüş durumda.

Ayrıca kalay arzında yaşanan global arz sıkıntısı nedeniyle spot primler sert yükseliş kaydetti. Spot piyasada işlem yapılacak kalay miktarı az olunca backwardation genişledi. Cash-3 ay vadeli kalay fiyatları arasında 6.500 USD/t seviyesini bulan backwardation,  bugün 3.500 USD/t seviyesinde yer alıyor.İndir

2021-05.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftanın ilk işlem gününde önceki hafta kısa pozisyonlara yönelik bireysel yatırımcılar tarafından başlatılan spekülatif hareketin piyasaya verdiği endişenin azalması ile birlikte endekslerde toparlanmalar görüldü.

ABD'de bir grup Cumhuriyetçi senatör 618 milyar dolarlık alternatif planı görüşmek için Beyaz Saray'a gitti ancak ABD Başkanı Joe Biden 1.9 trilyon dolarlık koronavirüs yardım paketini küçültmeye yanaşmadı. Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Salı günü Demokrat Başkan Joe Biden'ın 1.9 trilyon dolarlık teklifini Cumhuriyetçi Senatörlerin oyları olmadan geçirmesine izin verecek bir sürece başlayacağını söyledi.

Ayrıca Joe Biden, birçok Amerikalıya 1.400 USD  değerinde başka bir teşvik ödemesi sözü vermesinin ardından, kişilerin gelirleri göz önünde bulundurularak  destekten yaralanabilecek kişi sayısını sınırlamaya açık olduğunun sinyalini verdi.

Beklenenden daha iyi gelen Ocak ayı işsizlik rakamı ile birlikte ABD hisse senedi piyasaları haftanın son gününe kuvvetli başlangıç yaparken, senato Demokratların önderliğinde bütçe tasarısını Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyaç duymadan temsilciler meclisine taşıdı. Başkan Yardımcısı Kamala Harris, oylamada ortaya çıkan eşitliği bozdu ve tasarı lehine oyunu kullandı.

Tasarının meclisten de geçmesi durumunda, uzun süredir koşulan 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin detayları belli olacak.

ABD destek paketlerine ilişkin iki partinin iş birliğini işaret eden sinyaller, spekülatif hareketlerin azalması ve açıklanan ekonomik verilerin desteği ile ABD endeksleri haftalık bazda Dow Jones %3.89, S&P500 %4.65 ve Nasdaq %6.01 primli kapanışlar gerçekleştirdi.

Avrupa tarafında ise eski ECB başkanı Mario Draghi, İtalya’nın bir sonraki başbakanı olmayı kabul etti. İtalya’da son zamanlarda oluşan hareketli siyasi ortam, küçük bir partinin kırılgan koalisyon hükümetine desteğini çekmesiyle başlamıştı. Ülkenin cumhurbaşkanının yeni seçimlerden kaçınma isteğinin ardından, Draghi'nin teknokrat bir hükümete liderlik etmesi hayata geçiyor. Draghi'nin yeni İtalyan başbakanı olması ihtimali gün boyunca finansal piyasalarda olumlu karşılandı.

Ekonomik veri tarafında Çin tarafında açıklanan Ocak ayı imalat PMI verisi beklenti olan 51.6’nın hafif altında 51.3 olarak gerçekleşti.

Almanya Ocak ayı son revize Markit imalat PMI verisi beklentiye paralel 57.1, Avrupa Bölgesi 4. çeyrek GDP verisi beklenti olan -%0.9’un üstünde -%0.7 olarak açıklandı, AB bölgesi hizmet PMI’ı ise 45’den 45.4’e revize edildi.

İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarında ve varlık alımlarında değişikliğe gitmedi.

ABD tarafında ise Ocak ayı hizmet ve bileşik PMI verileri sırasıyla 58.7 ve 58.3 olarak yukarı yönlü revize edildi. ADP istihdam verileri ise bir önceki verinin ve piyasanın 70 binlik tahminin üzerinde 174 bin olarak paylaşıldı. Haftalık bazda duyurduğu işsizlik başvuruları piyasanın 830 bin beklentisinin altında 779 bin olarak açıklandı. Ocak ayı tarım dışı istihdamdaki değişim verisi piyasa beklentisi olan 105 binin altında 49 bin olarak paylaşılırken, Ocak ayı işsizlik oranı ise tahminlerden daha düşük %6,3 seviyesinde duyuruldu. Dış ticaret açığı ise beklentilerin üzerinde $66,6 milyar olarak açıklandı.

Yatırımcıların devasa bütçe harcamalarının başlayacağı şeklinde pozisyon almaları ve uzun vadeli ABD tahvil getirilerindeki artış ile hafta boyu yükselen dolar endeksi tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerinin beklentilerin altında gerçekleşmesi ile Cuma günü gerilese de haftalık bazda %0.51 değer kazandı.

Euro, dolardaki yükselişle birlikte haftayı %0.77 kayıpla kapatırken; sterlin BoE’nin ekonominin yoğun aşılama sonrasında toparlanma sürecine gireceği ve kısa vadede negatif faizlerin gündeme gelmeyeceği açıklaması ile haftalık bazda %0.23 değer kazandı.

ABD ekonomisinin toparlanacağına yönelik beklentilerin kuvvetlenmesi ve OPEC+'ın petrol üretim kesintilerini sürdürmesi ve ABD'de ham petrol stoklarının geçen yıl Mart'tan bu yana en düşük seviyeye gerilemesiyle haftalık bazda brent petrol %6.19, Amerikan ham petrolü %8.91 olmak üzere değer kazandı.

Altın fiyatları güçlü seyreden doların altına olan talebi düşürmesiyle gerilerken altının spot piyasadaki ons fiyatı haftalık %1.87 değer kaybetti.

LME bakır ise geride bıraktığımız haftaya $7.800 seviyesinden başlangıç yaparken, fiyatlar Çin'de beklenti altında açıklanan imalat verileri ve Çin tatili sebebi ile artan talep endişeleri ve dolardaki yükseliş ile hafta boyunca baskılandı. ABD’deki teşvik paketi iyimserliği ile haftanın son işlem günü %2.16 değer kazanan LME bakır, haftalık bazda %2.17 primli olarak $7.983 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

Haftanın ilk işlem gününde ABD hisse senedi piyasaları, güçlü federal harcama paketine yönelik artan beklentilere paralel yükselişini sürdürdü. Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri sırasıyla %0.76, %0.74 ve %0.95 oranlarında primli kapanışlar gerçekleştirdi.

Hazine Bakanı Janet Yellen, kapsayıcı bir yardım paketi çıkarılması durumunda ABD'nin 2022'de istihdam hedeflerine yeniden yakınlaşabileceğine söyledi.

Yeni vaka oranlarındaki yavaşlama, risk iştahını arttırırken Citigroup'un küresel riskten kaçınma göstergesi, geçtiğimiz yıldan bu zamana kadarki en düşük seviyeye geriledi.

Ekonomi takviminin zayıf olduğu günde Almanya Aralık ayı sanayi imalatı beklenti olan %0.3’ün altında %0 olarak açıklandı.

Dolar, yatırımcıların ABD ekonomisinin koronavirüsün etkilerinden diğer ekonomilere göre daha hızlı toparlanacağı beklentisini sorgulamaya başlamasıyla son bir haftanın en düşük seviyesine geriledi. Dolar Cuma günü açıklanan ABD istihdam verisinin yarattığı hayal kırıklığıyla, gördüğü 91.6 zirvesinden düşüşe geçmişti. Dün %0.12 değer kaybeden dolar endeksi bugün %0.38 kayıpla 90.586 seviyesinde.

ABD'de Demokrat Partililer 1.9 trilyon dolarlık yardım paketini hızla yasalaştırmak için adım atarken yatırımcılar ABD ekonomisinin koronavirüsün etkilerinden hızlı aşılama sayesinde diğer ekonomilere kıyasla daha hızlı toparlanacağı şeklinde pozisyon almış ve doların yukarı yönlü hareket etmesini sağlamışlardı. Ancak birçok analist devasa kamu harcamasının ve Fed’in aşırı gevşek para politikası izlemesinin uzun vadede doları düşüreceğini düşünüyorlar.

Euro dolar karşısında yatay artı kapanışının ardından %0.45 primle 1.2102 seviyesinde.

Sterlin dünkü hafif primli kapanışının ardından bugün 1.3788 ile Nisan 2018’den bu yana en yüksek seviyesini test etmesinin ardından %0.25 primle 1.3772 seviyesinde bulunuyor.

Altın fiyatları doların gerilemesi ve ABD'de koronavirüs yardım paketinin yakın olduğu beklentisiyle neredeyse son bir haftanın en yüksek seviyesini gördü. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün %1.02 primlenirken bugün %0.59 primli olarak $1.841 seviyesinden işlem görüyor.

LME bakır ise dün dolardaki ve stoklardaki gerileme ve ABD’deki teşvik paketi iyimserliği ile desteklenerek günü %1.13 primle kapatırken, bugün ise %0.68 primle 08 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesi olan $8.129 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2021-04.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta koronavirüs salgınına ilişkin endişeler ve ABD’de Biden yönetiminin 1.9 trilyon dolarlık mali canlandırma paketiyle ilgili potansiyel engeller ve global risk iştahındaki düşüş ile başladı.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden'ın Hazine Bakanı adayı Janet Yellen, Senatodan aldığı onayın ardından yemin ederek görevine başladı.

IMF ise, 2021 yılına ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminini %5.2'den %5.5'e çıkardığını açıklarken, 2022'de ise bu oran %4.2 oranında  öngörülmekte.

Çarşamba günü ise Dünya geneline yayılan satıcılı bir gün yaşanırken, FED toplantısı öncesinde çeyreklik finansal sonuçları açıklanan teknoloji devleri Apple ve Facebook'un bilançolarının Wall Street beklentilerini aşması bile iki şirketin hisselerinin düşmesine engel olamadı.

Ayrıca küçük yatırımcı ile hedge fon yöneticileri arasındaki piyasa savaşları ABD ve Avrupa borsalarını sarstıktan sonra Asya'ya da yayıldı.  Küçük yatırımcılar ile hedge fon yöneticileri arasındaki savaş önceki hafta Citron Capital'den Andrew Left'in GameStop hisselerinin gerileyeceği yönündeki tahminine karşı küçük yatırımcıların harekete geçmesiyle başlamıştı.

Bireysel yatırımcıların, Hedge fonların kısa pozisyonlarına karşı başlattıkları spekülatif alımlara karşı getirilen kısıtlamaların Cuma günü kaldırılacağı haberi ile endekslerde endişeler artmaya devam etti.

ABD endeksleri, bireysel yatırımcıların birikimlerinin neden olduğu kargaşadan dolayı üç ay içinde en kötü haftalık düşüşlerinden birini yaşadı ve haftalık bazda Dow Jones %3.27, S&P500 %3.13 ve Nasdaq endeksi %3.49 değer kaybı ile kapanış gerçekleştirdi.

Bazı stratejistler, teşvik kaynaklı ekonomik iyileşme bekledikleri için düşüşün satın alınması gerektiğini söylerken diğerleri, beklentinin altında bir hızla ilerleyen aşı uygulamasının, satın alınmış pozitif beklentilerin karşılanmayacağını düşünüyor.

Salgın tarafında ise Ocak ayı, ABD'deki şimdiye kadarki en ölümcül ayı olarak Aralık ayını geçti. New York valisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, eyaletin çoğunluğundaki kısıtlamaları kaldırmaya başlayacağını, ancak son zamanlarda ortaya çıkan virüsün daha bulaşıcı türlerinin bu ilerlemeyi engelleyebileceğini söyledi.

Ekonomik veri tarafında ABD tarafından açıklanan Ocak ayı tüketici güven endeksi beklentilerin hafif üzerinde 89.3 seviyesinde gerçekleşti. Aralık ayı dayanıklı mal siparişleri öncü verisi ise %1’lik tahminlerin altında kaldı ve %0.2 olarak, 4.çeyrek GSYH verisi %4 ile %4.2 beklentisinin altında açıklandı. Ocak ayı Chicago PMI verisi 63.8 ve Ocak ayı son revize Michigan beklentileri 79 olarak açıklanarak dikkat çekti.

Piyasaların yakından takip ettiği FED toplantısında ise FED faiz politikasında ve aylık tahvil alım programında değişikliğe gitmediğini açıklandı, ekonomide tam toparlanma sağlanana kadar bu önlemleri sürdürüleceği belirtildi.

Dolar ABD'de teşvik paketi belirsizliği ve hedge fonların sat emri verilen hisselere koordineli bir şekilde hücum etmesiyle ilgili devam eden endişelerin, güvenli liman varlıklarına olan talebi artırmasıyla haftayı %0.38 primli olarak 90.584 seviyesinden sonlandırdı. Euro dolar karşısında haftalık %0.25 değer kaybederken, sterlin ise %0.13 primle kapanış gerçekleştirdi.

Petrol fiyatları haftayı, virüs vakalarındaki artışla beraber artan karantina önlemlerinin yakın dönemdeki yakıt talebiyle ilgili endişeleri arttırması ile karışık kapattı. Brent petrol haftayı %0.85 primle $55.88, Amerikan petrolü ise %0.13 kayıpla  $52.20 seviyesinden sonlandırdı.

LME bakır ise haftaya zayıflayan dolar ve teşvik paketi beklentileri ile primli başlarken sonrasında teşvik paketine dair şüpheler ve gerileyen risk iştahının etkisi ile değer kaybetti.

Diğer yandan dünya çapında yayılan COVID-19 varyantının “üçüncü dalgası” endişeleri ve azalan risk iştahının doları desteklemesi de bakırdaki kayıpları hızlandırdı. LME bakır 23 Aralık’tan bu yana en düşük seviyesi olan $7.705 seviyesine kadar geriledikten sonra haftayı %2.16 kayıpla $7.813,50 seviyesinden sonlandırdı.

Haftanın ilk işlem gününde geçtiğimiz hafta kısa pozisyonlara yönelik bireysel yatırımcılar tarafından başlatılan spekülatif hareketin piyasaya verdiği endişenin azalması ile birlikte endekslerde toparlanmalar görüldü.

JP Morgan yaptığı açıklamada, bireysel yatırımcılar ve hedge fonları arasındaki savaşın piyasalar için önemli bir gerilemeye neden olma olasılığının düşük olduğunu vurguladı ve gün içerisinde teknoloji sektöründe yaşanılan yükseliş dikkat çekti.

Dow Jones endeksi %0.7, S&P 500 endeksi %1.6 ve Nasdaq endeksi %2.5 oranında artış kaydetti. Haftanın ilk iş gününde Avrupa endeksleri Cuma günkü kayıplarının bir kısmını geri aldı ve başlıca endeksler günü %0.52-%1.41 aralığında primle sonlandırdı.

Hafta sonu Çin tarafında açıklanan Ocak ayı imalat PMI verisi beklenti olan 51.6’nın hafif altında 51.3 olarak gerçekleşirken, ABD Ocak ayı son revize Markit imalat PMI beklentiye paralel 59.2 ve Ocak ayı ISM imalat verisi beklenti olan 60 seviyesinin altında 58.7 olarak açıklandı.

Dolar endeksi koronavirüs tecrit uygulamaları nedeniyle Almanya'daki tüketici harcamalarının azalmasının ardından eurodaki satış baskısının etkisi ve dolar satış pozisyonlarının kapatılmasıyla yükseldi. Dolar endeksi dün %0.48 değer kazanırken 91.082 seviyesinde %0.12 primli.

Euro ise Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'da perakende satışlarının Aralık ayında beklentilerin üzerinde düşüş kaydetmesinin ardından dün iki buçuk haftanın en büyük düşüşünü kaydetti. Dolar karşısında dün %0.63 değer kaybeden euro, %0.13 kayıpla 1.2044 seviyesinde.

Diğer yandan ABD'de bir grup Cumhuriyetçi senatör 618 milyar dolarlık alternatif planı görüşmek için Beyaz Saray'a gitse de, Biden yönetiminin önerdiği 1.9 trilyon dolarlık koronavirüs yardım paketinin yatırımcıları daha riskli varlıklara para yatırmaya teşvik etmesiyle, spekülatörler güvenli liman doların değer kaybedeceğini öngörüyorlar. Ancak Beyaz Saray'da dün Cumhuriyetçi senatörlerle bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden 1.9 trilyon dolarlık koronavirüs yardım paketini küçültmeye yanaşmadı. Cumhuriyetçi Parti'den 10 ılımlı senatör Biden'ın 1.9 trilyon dolarlık koronavirüs yardım paketini iki partinin desteğiyle senatodan geçirmek istiyorsa küçültmesi gerektiğini söylemişti. Senatörler Biden'ın istediğinin üçte biri büyüklükte bir paketi alternatif olarak öneriyorlar.

Petrol fiyatları, başlıca petrol üreticilerinin üretim kısıtlamalarına paralel hareket ederek ve talep görünümüne dair iyimserlikle yükseldi. Brent petrol %2.56 prim ile $57.79, Amerikan petrolü %2.56 prim ile $54.92 seviyelerinde.

LME bakır ise dün $7.800 seviyesinden başladığı haftanın ilk işlem gününü %0.12 primle $7.822 seviyesinde sonlandırdı. En büyük tüketici Çin'den gelen zayıf imalat verilerinin ve güçlü dolar bakır fiyatları üzerinde baskı yarattı. 11-17 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek Çin tatili sırasında mevsimsel talep durgunluğu yaşanacağı beklentisi ile bakır bugünde gerilemeye devam etti. $7712 seviyesine kadar gerileyen bakır %1.02 ile $7.740 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2021-03.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız Pazartesi günü Martin Luther King günü sebebiyle ABD endeksleri kapalı olurken, tatil nedeniyle Avrupa endeksleri de işlem hacimleri 30 günlük ortalamanın yaklaşık %30 altında haftaya başladı.

Piyasalar yeni destek paketine odaklanmışken, Çin’de açıklanan veriler ülke ekonomisinin yılın son çeyreğinde beklentinin üzerinde toparlanma kaydettiğini gösterdi.

ABD Hazine Bakanı adayı Yellen’ın zayıf Dolar politikası izlemediklerini açıklaması ve Çin’in agresif politikalarına karşı hazırlıklı olunması gerektiğini söylemesi önemli gelişmeler arasında yer aldı.

ABD Başkanı Biden tarafından Senato’ya sunulacak olan yeni $1.9 trilyon büyüklüğüne sahip destek paketinin asgari ücret zammı ve aile ile sağlık izinlerinde artışlar içermesi Cumhuriyetçi Senatörlerin yanı sıra bazı Demokrat Senatörleri tarafından da bütçeye yüksek oranda etki edecek olması sebebiyle olumsuz karşılandı.

Çarşamba günü ise Joe Biden, yakın Amerikan tarihindeki en ürkütücü görev teslimlerinden birini tamamlayarak 46. ABD başkanı oldu. Biden'ın emirleri, Trump tarafından verilen emirlerin bir kısmını da tersine çevirmek için olacak, yapılan haberlerde Müslüman seyahat yasağı ve ABD-Meksika sınırını hedef alan duvar inşası gibi konular bunların arasında yer alıyor. Diğer Biden öncelikleri arasında sağlık hizmetleri, göçmenlik ve iklim değişikliği gibi konular yer alıyor.

Perşembe günü ise Başkan Joe Biden, Savunma Üretim Yasasını kullanma niyeti de dahil olmak üzere on yönetici emrini ve Covid-19 müdahale planının ayrıntılarını açıkladı. Başkanın planı, koronavirüs testlerini artırmayı, aşıların hızını artırmayı, yetkililere daha fazla finansman ve yönlendirme sağlamayı vurguluyor.

Yapılan haberlerde başkanın, 2 trilyon dolarlık altyapı planının ödenmesine yardımcı olmak için potansiyel bir karbon vergisi de dahil olmak üzere bir dizi teklif hazırlamak için iş dünyasındaki müttefikleri ile bir araya geliyor.

Gelişmeler ışığında ABD endeksleri haftalık bazda Dow Jones %0.59, S&P500 %1.75, Nasdaq ise %4.19 primle sonlandırdı.

Diğer yandan Çin'in ticari merkezi Şangay'da iki aydır ilk yerel koronavirüs vakasının saptanmasıyla Pekin yönetimi Çin yeni yıl tatilinde vatandaşların seyahat etmemeleri için genel çağrıda bulundu.

Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü direktörü Dr. Anthony Fauci yaptığı açıklamada, erken verilerin, piyasadaki Covid-19 aşılarının daha bulaşıcı koronavirüs türlerine karşı korunmada o kadar etkili olmayabileceğini gösterdiğini söyledi. Fauci, aşıların etkinliğindeki bir düşüş, olabildiğince çok insanı aşılamamız için daha da önemli notunu paylaştı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson açıklamada, Birleşik Krallık'ta ilk kez görülen Covid varyantının orijinal virüsten daha ölümcül olabileceğine dair bazı kanıtların olduğunu belirtti.

Ekonomik veri tarafında Çin 4. çeyrek GSYH verisi beklenti olan %6.2’nin üstünde %6.5, Aralık ayı endüstriyel üretim verisi yine beklentinin üstünde %7.3, Aralık ayı perakende satış verisi ise beklenti olan %5.5’in altında %4.6 olarak açıklandı.

ABD haftalık mortgage başvurularında %1.9 oranında gerileme görüldü, Aralık ayı konut satışları 1 milyon 560 binlik beklentinin üzerinde 1 milyon 669 bin olarak açıklanırken, haftalık işsizlik başvuruları ise tahminlerin altında 900 bin olarak duyuruldu. Ocak ayı imalat ve hizmet PMI’I öncü verileri beklentinin üzerinde sırasıyla 59.1 ve 57.5 olarak açıklandı.

Almanya’da Ocak ayı öncü imalat PMI verisi beklentiler hemen altında 57 olarak paylaşılırken hizmet PMI ise beklentilerin üzerinde 46.8 olarak duyuruldu.

Piyasaların yakından takip ettiği Avrupa Merkez Bankası’nın 2021 yılındaki ilk toplantısında ise faiz politikasında bir değişikliğe gidilmedi.

Biden yönetimi döneminde devasa büyüklükteki ABD mali destek paketinin büyümeyi destekleyeceği iyimserliğinin, güvenli liman para birimlerine olan talebi düşürmesiyle dolar endeksi haftayı %0.59 kayıpla 90.238 seviyesinden kapattı. Euro ve sterlin ise dolar karşısında haftayı sırasıyla %0.74 ve %0.72 primle sonlandırdı.

Çin'deki pandemi kaynaklı yeni sınırlamaların küresel petrol talebini düşürebileceğine yönelik endişelerle brent petrol %0.56 primlenirken, Amerikan ham petrolü %0.17 kayıpla haftayı sonlandırdı.

Altın fiyatları, ABD hazine tahvillerinin yükselmesiyle hafif düşüş yaşasa da, ABD'deki mali canlandırma paketine yönelik umutlarla haftalık %1.42 değer kazanarak $1.852,55 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

LME bakır fiyatları geride bıraktığımız haftaya en büyük tüketici Çin'in güçlü ekonomik verilerinin endüstriyel metallere olan talebi desteklemesi pozitif başlangıç gerçekleştirdi. LME bakır, ABD'deki teşvik paketi beklentisi ile artan iyimserlik ile Perşembe gününe kadar yükselişine devam etti. Diğer yandan bakır fiyatları düşüş gösteren stoklar ve değer kaybeden dolar ile de desteklendi. Perşembe ve Cuma günü ise Çin'deki talebin yeterli miktarda artış gösterdiği düşüncesi ve artan vaka sayılarının yeni kısıtlamalara yol açacağı endişeleri ile fiyatlarda hafif düşüş gözlemlense de LME bakır haftayı %0.66 primle $7.986 seviyesinden kapattı.

Global endeksler yeni haftaya artan koronavirüs vakalarına ve aşının dağıtımında yaşanan gecikmelere rağmen ABD ekonomisini canlandırmayı sağlamak için açıklanacak 1.9 trilyon dolar büyüklüğündeki mali canlandırma planı beklentisiyle primli başladı.

Biden yönetimi, 1.9 trilyon büyüklüğündeki yardım paketinin çok pahalı olmadığına dair Cumhuriyetçileri ikna etmeye çalıştı ancak mali canlandırma paketinin büyüklüğü konusunda hâlâ belirsizlik hakim. Yatırımcıların aşıların etkinliğine dair artan sorular ve mali teşvik paketi belirsizliği ile ilgili endişe duymaya devam etmeleri ise dün artan risk iştahını baskılayan faktör olarak öne çıkıyor.

Diğer yandan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping uluslararası kamuoyunu farklılıkları bir kenara koyma çağrısında bulunarak, tarihin tek başına ilerlemeyi seçen ülkelere her zaman başarısız olacağını gösterdiğini söyledi. Xi’nin yorumları, Başkan Joe Biden’in göreve başlamasından bir haftadan daha kısa bir süre sonra geldi ve ABD liderliğindeki bir değişikliğin gergin diplomatik ilişkileri nasıl etkileyebileceği yakından takip edilmeye devam ediliyor.

Biden'in, insan hakları, ticaret politikası, bölgesel anlaşmazlıklar ve Çin’in koronavirüs pandemisine ilk tepkisine ilişkin sorular da dahil olmak üzere çeşitli konularda Pekin üzerinde baskı kurmaya devam etmesi bekleniyor.

ABD endekslerinde dün görülen gün içi dalgalı seyrin ardından S&P 500 ve Nasdaq günü sırasıyla %0.36 ve %0.69 oranında primlerle kapatmayı başarırken, Dow Jones endeksi negatif ayrışarak günü %0.12 oranında ekside tamamladı.

Asya borsaları ise ABD'de Biden yönetiminin 1.9 trilyon dolarlık mali canlandırma paketiyle ilgili potansiyel engellerin risk iştahını baskılamasıyla geriledi.

Dolar, artan koronavirüs vakaları ve ABD mali canlandırma paketinin hızı ve büyüklüğü konusundaki şüphelerin yatırımcıların risk iştahını düşürmesinden destek bularak hafif primlendi. Yatırımcılar, bu hafta yapılacak Fed para politikası toplantısı öncesinde de temkinli tavır sergilerken, dolar endeksi dünkü %0.17 kazanımının ardından 90.363 seviyesinde yatay.

Petrol fiyatları yükselen Avrupa hisselerinin yanı sıra ve Suudi Arabistan'da bir patlama olduğuna dair haberlerle birlikte yükseldi. Brent petrol %0.55 primle $56.19, Amerikan petrolü %0.63 primle $53.10 seviyesinde.

Altın fiyatları, ABD hazine tahvil getirilerinin düşmesi ve ABD'deki mali canlandırma paketinin eninde sonunda geçecek olmasının altının enflasyona karşı korunma aracı olarak talebini artırmasıyla dün günü %0.13 primli sonlandıran spot altın bugün $1.853 seviyesinde yatay eksi.

LME bakır ise bu hafta $8.009 seviyesinden açılış gerçekleştirirken, dün zayıflayan dolar ve teşvik paketi beklentileri ile günü $8.006 seviyesinden %0.24 primli kapattı. Bugün teşvik paketine dair artan şüpheler ve risk iştahındaki gerilemenin etkisi ile $7.905 seviyesine kadar geriledikten sonra %0.79 kayıpla $7.943 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2021-02.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız haftanın ilk işlem gününe ABD hisse senedi piyasaları ekside başlarken, öne çıkan bir numaralı başlık Başkan Trump’ın önceki hafta yaşananların ardından Demokratlar tarafından azledilme talebi ve isteği oldu. Demokrat temsilciler meclisi lideri Pelosi önderliğinde, ayaklanmayı kışkırtan ve barışçıl bir geçiş sürecin engelleyen suçlama önerisi yayınladı. Başkan Donald Trump yaptığı açıklamada, önceki hafta başkentteki destekçilerinin isyanını kışkırttığı için suçlanmasının ABD için tehlikeli olduğunu söyledi. Trump şiddet istemediğini söylerken, yaşananları kınamaması dikkat çekti.

ABD'de Kongre binasına yapılan baskını kışkırtmakla suçlanan Trump'a karşı azil sürecinin başlatılması için ABD Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada 10 Cumhuriyetçi vekil de Trump'ın aleyhine oy kullandı. Böylece Donald Trump, ABD tarihinde kendisine azil soruşturması iki kere açılan ilk ABD Başkanı oldu. ABD demokrasisine karşı gerçekleştirilen saldırının ardından yapılan oylamada Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi'nde 197'ye karşı 232 oyla azil süreci başlatılmış oldu.

Trump'ın dört yıllık başkanlık süresi dolmadan ve başkan seçilen Joe Biden 20 Ocak'ta resmi olarak göreve başlamadan önce soruşturmanın sonuçlanması ve Trump'ın azlinin gerçekleşmesi beklenmiyor. Senato'da çoğunluğa sahip Cumhuriyetçi'lerin lideri Mitch McConnell, hızlı bir soruşturma ve yargılama gerçekleştirilmesi çağrılarını Trump'ın görev süresi dolmadan önce sonuçlandırmanın hiçbir yolu olmadığını söyleyerek reddetti. Ancak Trump, Beyaz Saray'ı terk etse bile, Senato'nun vereceği hüküm Trump'ın tekrar başkan adayı olmasının önüne geçebilir.

Ayrıca ABD Başkanı seçilen Joe Biden salgını kontrol altına almak adına aşının dağıtımının hızlandırılması ve ekonominin hızla toparlanması için cesur yatırımlara ihtiyaç olduğunu söyleyerek, 1.9 trilyon dolar büyüklüğündeki canlandırma paketi teklifinin taslağını açıkladı. Yardım paketinde 415 milyar dolar koronavirüsle mücadele ve aşıların dağıtımı için ayrılacak. Yaklaşık 1 trilyon dolar doğrudan hanehalkı yardımına ve kabaca 440 milyar dolar da özellikle salgından fazlasıyla olumsuz etkilenen küçük işletmelerle topluluklar için kullanılacak.

ABD Kongresi'nde anlaşmaya varılan en son canlandırma tasarısı kapsamında ödenen 600 dolar çeklere ek olarak teklif edilen paket kapsamında 1,400 dolar değerinde çekler ödenecek. Haftalık 300 dolar olan işsizlik yardımının da 400 dolara çıkarılması ve Eylül'e kadar uzatılması planlanıyor.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell ise bankanın yakın zamanda faiz artırımına gitmeyeceğini söyledi ve aylık tahvil alım programını azaltabileceği iddialarını reddetti.

Haftanın son gününde destek paketinin müzakerelerinin uzayacağı anlaşılması üzerine ABD endeksleri değer kaybederek günü sonlandırdı. ABD endeksleri haftayı Dow Jones %0.91, S&P 500 %1.48, Nasdaq %1.54 kayıpla sonlandırmış oldu.

Maddi yardımların yanı sıra salgın kaynaklı ölümlerin rekor seviyelere ulaşması üzerine yerel yönetimler için tecritlerin genişletilmesi ve aşı programlarının hızlandırılması konuları da destek paketi ile birlikte tartışılırken, yatırımcılar paketin ne kadarının nihayetinde kongreden geçeceğini düşünmeye başladı.

Ekonomik veri tarafında Çin’de yıllık bazda enflasyon %0.0’lık beklentinin aksine %0.2 oranında yükselirken, %0.7 oranında düşmesi beklenen PPI ise -%0.4 olarak duyuruldu.

ABD’nin açıkladığı 2020 Aralık ayı TÜFE verisi bir önceki aynın üzerinde, beklentilere paralel %0.4 olarak duyuruldu, yıllık bazda ise beklentilerin hafif üzerinde %1.4 seviyesine yerleşirken, Aralık ayı ÜFE verisi beklenti olan %0.4’ün altında %0.3 olarak açıklandı.

Haftalık işsizlik verisi ise beklenti olan 789k’nın üzerinde 965k olarak, perakende satış verisi beklentinin altında -%0.7 olarak açıklandı.

Dolar, Jerome Powell'ın yakın zamanda faiz artırımına gitmeyi düşünmediklerini açıklamasının ardından son üç yılın en düşük seviyelerinden toparlanarak haftalık bazda %0.75 artış kaydetti. Euro dolar karşısında haftayı %1.15 kayıpla kapatırken, sterlin %0.17 kazançla sonlandırdı.

Petrol fiyatları ise artan koronavirüs vaka sayılarının talep üzerinde baskı oluşturmasıyla baskılandı. Haftalık bazda brent petrol %1.59 değer kaybederken, Amerikan ham petrolü %0.23 primlendi.

Altın değerlenen dolar endeksinin etkisi ile haftayı %1.17 değer kaybı ile $1.827 seviyesinden sonlandırdı.

LME bakır ise $8.077 seviyesinden haftaya başlarken, düşük stoklar ve yüksek talep beklentileri ile desteklense de, Çin'de artan koronavirüs vakaları ve güçlü seyreden dolar ile haftayı %1.86 kayıpla $7.934 seviyesinden kapattı.

Haftanın ilk işlem gününde Martin Luther King günü sebebiyle ABD endeksleri kapalıydı.

Tatil nedeniyle Avrupa endekslerinde de işlem hacimleri 30 günlük ortalamanın yaklaşık %30 altında kaldı.  Avrupa endeksleri günü hafif primli kapatırken İngiltere FTSE100 endeksi %0.22 kayıpla kapanış gerçekleştirdi.

Piyasalar yeni destek paketine odaklanmışken, Çin’de dün açıklanan veriler ülke ekonomisinin yılın son çeyreğinde beklentinin üzerinde toparlanma kaydettiğini gösterdi.

Ekonomik veri tarafında Çin 4. çeyrek GSYH verisi beklenti olan %6.2’nin üstünde %6.5, Aralık ayı endüstriyel üretim verisi yine beklentinin üstünde %7.3, Aralık ayı perakende satış verisi ise beklenti olan %5.5’in altında %4.6 olarak açıklandı. Çin geçen yılın tamamında 1976'dan bu yana en yavaş hızda büyümüş olsa da, birçok ülkenin COVID-19 pandemisini kontrol altına almakta zorlandığı 2020'de daralma kaydetmeyen dünyanın tek büyük ekonomisi oldu.

Pandemi nedeniyle devreye alınan tecrit uygulamaları batı ülkelerinde toparlanmaya giden yolu uzatma tehdidi oluştursa bile, Asya borsaları yatırımcıların Çin'in ekonomik gücünün bölgedeki büyümeyi destekleyeceğini öngörmesiyle yükseldi.

Dolar ABD Hazine Bakanı adayı Janet Yellen'in günün ilerleyen saatlerinde Senato'da yapacağı konuşma öncesinde yatırımcıların temkinli olmasına bağlı olarak yaklaşık 1 ayın en yüksek seviyesinden gerilerken, işlemciler göreve gelecek Biden hükümetinin politikalarını yakından izliyorlar. Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan habere göre Yellen'in bugün Senato'da ABD'nin alışılagelmiş kur politikasına geri döneceğine işaret eden bir konuşma yapacak, konuşmasında ABD'nin piyasa tarafından belirlenen döviz kurlarına olan bağlılığını teyit edecek.

Dolar endeksi ise dün günü yatay kapatırken bugün 90.452 seviyesinde %0.34 değer kaybetti.

Brent ham petrolü fiyatları, tüketim üzerinde baskı yaratan salgın hastalık tedbirlerine rağmen devletlerin başlattığı mali destek programlarının ekonomik büyümeyi dolayısıyla talebi artıracağı beklentisiyle artıda seyretti. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı %1.5 primli olarak $55.57 seviyesinde, ABD hafif ham petrolü ise %0.69 primli olarak $52.72 seviyesinde bulunuyor.

Altın fiyatları doların değer kaybetmesi ve küresel ekonomiye daha fazla destek verileceği beklentilerinin güvenli liman altını desteklemesiyle önceki seansta gördüğü bir buçuk ayın dip seviyesinden yükseldi. Dün günü %0.56 primle kapatan spot altın %0.39 primle $1.844 seviyesinde bulunuyor.

LME bakır ise dün Çin verilerinin desteği ile yükselse de artış gösteren koronavirüs vaka sayıları hala fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. LME bakır dün $8.047 seviyesine kadar yükseldikten sonra günü %0.14 primle $7.945 seviyesinden kapatırken, bugün %0.82 primle $8.010 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2021-01.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta küresel korona virüs vakalarının 85 milyonun üzerine çıkmasının daha sert kısıtlamalar getireceği endişeleri sebebiyle endekslerin baskılanması ile başladı.

ABD'deki günlük vakalar, yeni yıl tatilinin ardından yaklaşık 300.000'lik bir rekora ulaştı ve önceki hafta virüsün mutasyon geçirmiş daha bulaşıcı varyantının keşfedilmesiyle, endekslerdeki düşüş hız kazandı.

Diğer yandan Georgia'da, ABD Senatosu’nu kimin kazanacağını belirleyecek seçim güncemdeydi. Demokratların senato seçimi kazanması durumunda harcamaların artması beklentisi ve Chicago FED Başkanı tarafından enflasyon hedefi ile ilgili yapılan açıklamalarda fiyatlamalarda etkili olurken, Cumhuriyetçi Partili adayların kazanması durumunda Senato'da çoğunluk Cumhuriyetçi Parti'de kalacak ve Demokrat Parti'den başkan seçilen Joe Biden'ın kanunları Senato'dan geçirmesi zor duruma düşecekti. Ancak Georgia eyaletinde tekrarlanan Senato seçimlerinde Demokratlar iki senatör adayını da kazanarak Kongre'de çoğunluğu ele geçirdi.

Kongre'nin iki kanadında da kontrolü az bir farkla da olsa Demokrat Parti'nin alması başkan seçilen Joe Biden'ın istediği kanunları yasama organından geçirmesini kolaylaştıracak. Analistlerin büyük çoğunluğu ABD Senatosu'nun kontrolünün Demokrat Partililere geçmesinin küresel ekonomiye ve dolayısıyla riskli yatırımlara pozitif yansıyacağını ancak bu durumda ABD'nin bütçe ve ticaret açığının artabileceği endişesi nedeniyle dolar ve Hazine tahvillerinin negatif etkileneceğini düşünüyorlar.

Kongre ise Biden’ı ise ülkenin yeni başkanı olarak onaylarken Donald Trump, Cuma günü yaptığı açıklamada, iki haftadan kısa bir süre içinde görevi üstlenecek olan Joe Biden'ın törenine katılmayacağını söyledi.

Demokrat senato üyelerinden Schumer,  Trump’ın teşvik ettiği bir kitlenin Meclis’i ele geçirmesinin ardından, Trump’ın bir gün bile daha fazla görevde kalmaması gerektiğini söyledi ve derhal görevden alınması çağrısında bulundu. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ise istikrarsız bir başkanın nükleer saldırı emrini vermeye erişimi olmaması gerektiğini ve engellenmesi için gereken mevcut önlemler hakkında Genelkurmay Başkanı ile konuştuğunu belirtti.

Cuma günü ise beklentilerin altında gelen tarım dışı istihdam raporunun ardından seans başında sert fiyatlamaların görülmesine sebep oldu.  Ancak, Biden’ın destek paketinin miktarının yüksek olacağına dair açıklamasıyla tarihi zirvelerinde işlem gören  Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq haftalık bazda sırasıyla %1.61, %1.83 ve %7.09 primle kapanış gerçekleştirdi.

Diğer yandan ABD genelinde aşılamaların devam ederken,  görülen günlük yeni vakalar ve vefatlar hız kesmeden devam ediyor. Perşembe günü ilk kez ülkede bir günde 4.000'den fazla kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Londra Belediye Başkanı, İngiltere'nin başkentinde her otuz vatandaştan birinin Covid-19 hastası olduğu ve hızlı bir şekilde harekete geçilmediği takdirde sağlık sistemindeki yoğunluk sebebiyle daha fazla insanın hayatını kaybedebileceğini söyledi.

Ekonomik veri tarafında Çin Aralık ayı üretim PMI verisi beklentinin altında 53, Almanya Aralık ayı üretim PMI verisi beklentinin altında 58.3, İngiltere Aralık ayı üretim PMI verisi 57.5 olarak açıklandı.

ABD Aralık ayı ISM imalat verisi 56.8 beklentisinin üzerinde 60.7 olarak, haftalık işsizlik başvuruları piyasa beklentisinin altında 787 bin olarak duyurulurken, Aralık ayı ISM hizmet endeksi tahminlerin üzerinde 57.2 olarak açıklandı. ABD’de ayrıca Aralık ayı tarım dışı istihdam verisi piyasanın 50 binlik artış beklentisinin altında -140 bin olarak duyurulurken, aylık bazda işsizlik oranın sabit kaldı ve %6.7 olarak duyuruldu.

Dolar endeksi 2018’den bu yana en düşük seviyesi olan 89.209 seviyesine kadar geriledikten sonra işlemcilerin özellikle euroda karlarını realize etmeleriyle yaklaşık üç yıllık dip seviyesinden tekrar yükselişe geçerek haftayı %0.18 primle 90.098 seviyesinden sonlandırdı.

Petrol fiyatları OPEC+ toplantısında Suudi Arabistan'ın petrol üretiminde beklenenden daha fazla kesinti yapma konusunda anlaşmaya varması ile yükseliş gösterdi. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, OPEC ve Rusya önderliğindeki diğer petrol üreticilerinin oluşturduğu OPEC+ grubunun toplantısında gönüllü bir şekilde Şubat ve Mart aylarında petrol üretiminde günlük 1 milyon varillik kesinti yapma konusunda uzlaştı. Brent petrol haftalık bazda %8.09 primle $55.99, Amerikan petrolü ise %7.67 primle $52.24 seviyesinden kapandı.

ABD tahvil getirilerinin yükselmesi ile birlikte, düşüşe geçen spot altın ise haftayı %2.63 kayıpla $1.848 seviyesinden sonlandırdı.

LME bakır ise geride bıraktığımız haftaya $7.885 seviyesinden başlarken, zayıflayan dolar, Çin talebindeki iyimserlik ve düşen stok miktarları ile desteklendi. LME bakır ayrıca Demokratların Senato'nun kontrolünü ele geçirmesinin ardından gelen ABD Başkanı Joe Biden'in altyapı harcamalarını arttıracağı beklentisiyle Şubat 2018’den bu yana en yüksek seviyesi olan $8.238 seviyesini test etti. Haftanın son işlem günü %1.07 değer kaybeden LME bakır haftayı %4.27 primle $8.084,50 seviyesinden sonlandırdı.

Haftanın ilk işlem gününe ABD hisse senedi piyasaları ekside başlarken, öne çıkan bir numaralı başlık Başkan Trump’ın geçen hafta yaşananların ardından Demokratlar tarafından azledilme talebi ve isteği oldu.

Demokrat temsilciler meclisi lideri Pelosi önderliğinde, ayaklanmayı kışkırtan ve barışçıl bir geçiş sürecin engelleyen suçlama önerisi yayınladı. Talep, hafta içinde temsilciler meclisi tarafından oylanmış olacak ancak meclis görevden alma önerisini senatoya göndermeyi erteleyebilir nitekim başkan Trump’ın sekiz gün içerisinde görevi Biden’a devretmesi bekleniyor.

Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri günü sırasıyla %0.29, %0.66 ve %1.25 oranlarında değer kayıplarıyla tamamladı.

Diğer yandan Trump’ın sosyal medya hesaplarının kapatılması Avrupalı kimi kesimler tarafından ise tepki görürken, Merkel'in baş sözcüsü fikir özgürlüğü hakkının çok önemli olduğu söyledi.

Ekonomik veri tarafında Çin’de yıllık bazda enflasyon %0.0’lık beklentinin aksine %0.2 oranında yükselirken, %0.7 oranında düşmesi beklenen PPI ise -%0.4 olarak duyuruldu.

Dolar endeksi ABD tahvil getirilerinin daha fazla mali canlandırma beklentileri ile yükselmesine paralel olarak başlıca para birimleri karşısında dört günlük kazanımlarını korudu. Endeks dün günü %0.41 primli tamamlamasının ardından 90.490 seviyesinde yatay.

ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirileri geçen hafta içinde Mart'tan beri ilk defa %1'i aşmış, bunu takiben dolar endeksi de yaklaşık üç yılın en düşük seviyelerinden toparlanmıştı. Normal koşullarda artan kamu harcamalarıyla birlikte enflasyon yükseleceği için doların çekiciliğinin azalması beklenir olsa da şu an itibarıyla doların yönünü ABD Hazine tahvil getirilerindeki artış belirliyor.

Euro ve sterlin ise dolara paralel hareket ederken, dün dolar karşısında sırasıyla %0.56 ve %0.36 değer kaybetti.

Petrol fiyatları yatırımcıların dünya genelinde artan koronavirüs vakalarına dair endişe duymasıyla baskılansa da ABD'de beş haftadır üst üste ham petrol stoklarında yaşanması fiyatları destekliyor. Brent petrol %1.26 primle $56.36; ABD hafif ham petrolü ise %1.19 primle $52.87 seviyesinde.

Altın fiyatları, Washington'daki siyasi karmaşa ve COVID-19 aşısının dünya genelinde yapılma hızının yavaş olmasıyla hisseler gerilerken hafif yükseldi ancak güçlü dolar ve yüksek ABD tahvil getirileri kazanımlarını sınırlı tuttu. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dün %0.19 geriledikten sonra bu sabah %0.86 primli olarak $1.860 seviyesinde.

LME bakır ise dün $8.077 seviyesinden açılış gerçekleştirirken, Çin'de artan koronavirüs vakaları ile artan talep endişeleri ve güçlü seyreden dolar ile günü %2.96 kayıpla$7.845 seviyesinden günü kapattı. LME bakır bugün ise dünkü kayıplarının bir kısmını geri alarak %2.05 primle $8.006 seviyesinden işlem görüyor.İndir

2020- 53.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta küresel hisse senedi piyasalarının, Donald Trump'ın imzalamayarak hükümeti kapatmakla tehdit ettiği 2.3 trilyon dolar büyüklüğündeki koronavirüs yardım ve harcama paketini imzaladığına dair bilgi vermesinin ardından yükselişi ile başladı.

Trump'ın üstü kapalı bir şekilde Twitter'da yaptığı "Koronavirüs Yardım Paketine dair iyi haberler var. Daha fazla bilgi verilecek" açıklaması da canlandırma paketinde daha fazla gecikme olabileceğine dair endişelerin giderilmesini sağladı.

ABD Temsilciler Meclisi Amerikalılara yönelik kişi başı maddi yardımın 600 dolardan 2.000 dolara çıkarılmasını onayladı ve oylaması için Senato'ya gönderdi. Ancak demokratların önderliğindeki çek ödemelerinin $2000’a genişletilmesi önergesi temsilciler meclisinde onaylanmasına karşın, cumhuriyetçilerin çoğunluğa sahip olduğu senato tarafından kabul görmedi. 600 dolarlık fiziksel çekler ABD’li vatandaşlara yılbaşı öncesinde dağıtılmaya başlandı, Başkan Trump’ın 2000 dolarlık çek isteği Cumhuriyetçiler tarafından senatoda kabul edilmemesine karşın, başkan attığı tweetlerle talebini yinelemeye devam etti.

Diğer yandan Colorado sağlık yetkilileri Salı günü, yeni ve potansiyel olarak daha bulaşıcı olduğu düşünülen Covid-19’un mutasyona uğramış varyantının ilk vakasının Amerika Birleşik Devletleri'nde görüldüğünü doğruladı.

ABD endeksleri ise haftayı Dow Jones %1.35, S&P500 %1.43 ve Nasdaq %1.39 primli kapattı.

Avrupa Birliği hükümetleri bloğun İngiltere ile Brexit sonrası ticaret anlaşmasını resmen onayladı.

Ekonomik veri tarafında ABD Kasım ayı toptan satış stoklarında %0.1 gerileme dikkat çekti, beklenti %0.6 artış olması yönündeydi. MNI Chicago PMI piyasanın 56.3’lük beklentisinin üzerinde 59.5 gerçekleşti. 

Çin Aralık ayı imalat PMI verisi ise 3 yılın zirvesi olan Kasım’daki 52.1 seviyesinin altında 51.9 olarak açıklandı.  

Dolar endeksi mali destek paketi haberleri ile haftalık bazda %0.43 değer kaybı ile 89.937 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. Haftalık bazda euro, dolar karşısında hafif primli olarak haftayı geride bırakırken, sterlinde ise İngiliz parlamentosunun Avrupa Birliği ile Brexit sonrası ticaret anlaşmasını onaylamasının ardından kazanımlarını koruyarak  %0.91 primlenme görüldü.

Petrol ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük düşüşe rağmen koronavirüs yardım paketi desteği ile brent petrol %0.99, ABD ham petrolü %0.60 olmak üzere değer kazandı.

Altın zayıflayan dolar ile %1.19 primlenerek $1.898 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

LME bakır ise 3 gün işlem gördüğü haftayı düşük hacmi ile ve ABD’de koronavirüsün yeni varyantının tespit edilmesi ile haftalık bazda %0.98 kayıpla $7.753 seviyesinden sonlandırdı. Diğer yandan LME bakır, 2020 yılını ise %25.68 primle kapatmış oldu.

Yeni hafta başlangıcında ise küresel korona virüs vakalarının 85 milyonun üzerine çıkmasıyla daha sert kısıtlamalarla ilgili endişelerin artması endeksleri olumsuz etkiledi. 

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga'nın Tokyo ve çevresindeki üç bölgede olağanüstü hal ilan edilmesini değerlendirdiklerini açıklamasının ardından kazanımlarını geri vererek Japonya borsasının son 30 yılın en zirvesinden gerilemesine neden oldu.

ABD'deki günlük vakalar, yeni yıl tatilinin ardından yaklaşık 300.000'lik bir rekora ulaştı ve geçen hafta virüsün mutasyon geçirmiş daha bulaşıcı varyantının keşfedilmesiyle, endekslerdeki düşüş hız kazandı.

Yılın ilk işlem gününde görülen satışların ardından ABD endekslerinde dün yükseliş hakimdi.

Bugün açıklanması beklenen Georgia seçim sonuçları kısa vadede piyasanın odağında olurken, Demokratların senatoyu kazanması durumunda Kongre'nin daha cömert bir teşvik paketi sunarak potansiyel olarak enflasyon ve faiz oranları üzerinde yukarı yönlü baskıya yol açacağı düşünülüyor. Bunun sonucu olarak ise yardım paketi için daha yüksek vergiler ödeneceği algısı risk iştahını düşürmeye devam ediyor. Diğer senaryoda ise Cumhuriyetçiler seçimi yeniden kazanırsa, parti herhangi bir Biden girişimini bloke etmek için yeterli oya sahip olacak. 
ABD tarafında endeksler dün günü Dow Jones endeksi %0.55, S&P500 endeksi %0.71 ve Nasdaq %0.95 olmak üzere primli sonlandırdı.

Avrupa endekslerine genel olarak satıcılı seyir hakimdi ancak işlem hacimleri 30 günlük ortalamanın altında kaldı. Başlıca Avrupa endeksleri %0.10-%0.55 aralığında değer kaybederken İngiltere FTSE100 endeksi pozitif ayrışarak günü %0.61 kazanımla sonlandırdı.

Ekonomik veri tarafında Japonya tarafında açıklanan Aralık ayı üretim PMI verisi önceki verinin hafif üstünde 50, Çin Aralık ayı üretim PMI verisi beklentinin altında 53, Almanya Aralık ayı üretim PMI verisi beklentinin altında 58.3, İngiltere Aralık ayı üretim PMI verisi 57.5 olarak açıklandı.

ABD’de Aralık ayı ISM imalat verisi 56.8 beklentisinin üzerinde 60.7 olarak açıklandı.

Dolar, son günlerdeki değer kayıplarının ardından işlemcilerin ABD'deki Georgia eyaleti Senato seçim sonuçlarına odaklanmalarıyla soluklandı. Dün %0.48 değer kaybeden dolar endeksi bu sabah Nisan 2018’den bu yana en düşük seviyesi olan 89.337’ye kadar geriledikten sonra 89.428 seviyesinde yatay. Euro ise dolara paralel olarak dünkü %0.38 primlenmenin ardından 1.2324 ile Nisan 2018’den bu yana en yüksek seviyesini test etmesinin arından 1.2310 seviyesinde hafif primli.

Brent petrol fiyatları, dünkü OPEC+ toplantısında Suudi Arabistan'ın petrol üretiminde beklenenden daha fazla kesinti yapma konusunda anlaşmaya varmasından sonra 2020 Şubat ayından beri olan zirvesine çıktı. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, OPEC ve Rusya önderliğindeki diğer petrol üreticilerinin oluşturduğu OPEC+ grubunun dünkü toplantısından sonra gönüllü bir şekilde Şubat ve Mart aylarında petrol üretiminde günlük 1 milyon varillik kesinti yapma konusunda uzlaştı. Brent petrol %0.62 primle $53.93; ABD hafif ham petrolü ise %0.30 primle $50.08 seviyesinde.

Altın fiyatları, yatırımcılar ABD'nin Georgia eyaletindeki Senato seçimlerinin sonuçlarına odaklanırlarken doların kayıplarından toparlanmasıyla hafif düşüş gösterdi. Altının spot piyasadaki ons fiyatı dünkü %0.36 primin ardından bu sabah %0.26 gerileyerek $1.944 seviyesinde bulunuyor.

LME bakır ise dün zayıflayan dolar, Çin talebindeki iyimserlik ve düşen stok miktarları ile desteklenerek günü %2.48 primle $8.050,50 seviyesinden sonlandırdı. LME bakır bu sabah ise Şubat 2013’ten bu yana en yüksek seviyesi olan $8.103,50 seviyesine kadar yükselmesinin ardından Georgia seçimlerinin etkisi ile gerilese de $8.057 seviyesinde hafif primli seyrediyor.İndir

2020- 52.Hafta

DEĞERLENDİRMELER & BEKLENTİLER

Geride bıraktığımız hafta İngiltere’de Koronavirüs’ün mutasyona uğramış yeni bir çeşidinin saptanması ve bulaşıcılık oranın yüksek olduğunun açıklanmasıyla dünya genelinde hisse senetlerindeki düşüşle başladı.

Yeni virüsün Avrupa içinde diğer ülkelerde de görülmesi ve İngiltere’ye karşı uygulanan sert seyahat yasakları yatırımcıları risk iştahını düşürmeye teşvik etti.

ABD Kongresi’nin destek paketini onaylamasına karşın yeni alınabilecek karantina önlemleri ve seyahat yasakları paketin iyimserliğini gölgede bıraktı. Donald Trump'ın kongrede kabul edilerek kendisinin onayına sunulan yeni tip koronavirüs salgınına yönelik destek paketine tepki gösterirken Twitter hesabından bir video mesaj yayımlayan Trump, paketi "rezalet" olarak nitelendirerek, "Kongreye bu pakette saçma bir şekilde düşük olan 600 dolarlık nakit para yardımını 2 bin dolara çıkarma çağrısı yapıyorum." ifadesini kullanmıştı. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ise Trump'ın nakit yardımını artırma çağrısını olumlu karşılayarak, Demokratların bunu gerçekleştirmeye hazır olduğunu bildirdi. Ancak demokratlar tarafından $2000 olarak güncellenen tasarı bu sefer de Cumhuriyetçiler tarafından temsilciler meclisinde engellendi.

Diğer yandan Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği Brexit sürecinde anlaşmaya varırken, İngiltere’de anlaşmanın 30 Aralık tarihinde oylanacağı ve İşçi Partisi’nin de oylamada anlaşmaya destek vereceği açıklandı. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Şimdi sayfayı çevirip geleceğe bakma zamanı. Müzakereciler tarihi bir ticaret anlaşmasına varırken Brexit'ten sonra "İngiltere ve AB omuz omuza duracak" dedi. Anlaşma metninin yaklaşık 500 sayfa olduğunu belirten Johnson, "Başlangıcından itibaren balıkçılığımıza erişimin tam kontrolünü sağlamak istedik. Süreçle ilgili olarak AB 14 yıllık bir geçiş istemekle başladı, İngiltere üç yıl istedi" şeklinde konuştu. Johnson, "Onlarca yıldır siyasetimizi alt üst eden bir sorunu bugün çözdük. Yeni ve gerçekten bağımsız bir ulus olarak bu anın yoğunluğunu fark etmek ve ondan en iyi şekilde yararlanmak hepimizin elinde. Özgürlüğü kazanmak önemli ama daha önemli olan onu nasıl kullandığımızdır" dedi.

Alman hükümetinin anlaşma metnini detaylı şekilde inceleyeceğini aktaran Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB ve İngiltere'nin Brexit sonrası ticaret anlaşmasında uzlaşmalarından memnuniyet duyduğunu belirtti.

Bir diğer önemli gelişme ise Pfizer ve Moderna’nın aşılarının mutasyona uğramış virüse karşı halen başarılı olduğu açıklamalarıydı.

ABD endeksleri ise haftayı Dow Jones %0.07 primli, S&P500 %0.17 ve Nasdaq %0.35 kayıpla kapattı.

Ekonomik veri tarafında İngiltere 3. çeyrek GSYH verisi beklentinin üstünde %16 olarak açıklandı.

ABD tarafında ise 3. çeyrek GSYH verisi beklentinin hafif üstünde %33.4, Aralık ayı tüketici güveni beklentinin altında 88.6 ve ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı 19 Aralık'ta biten haftada beklenmedik bir düşüş göstererek 803 bin seviyesine geriledi.

Dolar endeksi haftayı %0.34 primli olarak sonlandırırken euro’da %0.42 kayıp görüldü. Sterlin ise AB ile İngiltere arasında süren Brexit görüşmelerinin anlaşma ile sona ermesinin iyimserliği ile %0.21 primle kapanış gerçekleştirdi.

Petrol fiyatları Petrol ABD'de ham petrol stoklarının düşüş beklentilerinin aksine yükselmesi ve hafta başındaki yeni virüs endişesi ile geriledi. Brent petrol %1.86 kayıpla $51.29; ABD hafif ham petrolü ise %1.77 kayıpla $48.23 seviyesinden haftayı sonlandırdı.

Altın dolardaki yükseliş ile haftalık bazda %0.26 değer kaybederek $1.876 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi.

LME bakır ise $7.980 seviyesinden başladığı haftayı Britanya'daki daha bulaşıcı yeni bir koronavirüs türü keşfedilmesi ile petrol fiyatları ve global endekslerdeki düşüşün etkisiyle %2.06 değer kaybederek $7.830,50 seviyesinden sonlandırdı.

Yeni hafta noel tatili sonrası açılan dünya hisse senedi piyasalarında düşük hacimlerle birlikte alıcılı bir seyirle başladı.

ABD Temsilciler Meclisi Amerikalılara yönelik kişi başı maddi yardımın 600'den 2,000 dolara çıkarılmasını onayladı ve oylaması için Senato'ya gönderdi.

Başkan seçilen Joe Biden'in önümüzdeki ay göreve geldikten sonra, koronavirüs aşılarının üretimini artırmak amacıyla savunma üretimi yasasını devreye sokma planı olduğu Covid-19 danışma ekibinde yer alan bir üye tarafından paylaşıldı. Şirketleri ulusal güvenlik için üretime öncelik vermeye zorlamasına olanak tanıyan bu yasa, üreticilerin Covid-19 aşılarını üretmek için ihtiyaç duyduğu bileşenleri ve özel ürünleri güvence altına alması bakımından önemli.

Gelişmeler ışığında Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri günü sırasıyla %0.68,%0.87 ve %0.74 oranlarında değer kazanımlarıyla tamamladı.

Başkan Trump’ın hamlesi Avrupa piyasalarına da olumlu yansırken, İngiltere piyasalarının kapalı olması sebebiyle FTSE 100 endeksinde işlem olmadı.

Dolar ABD Temsilciler Meclisi'nin koronavirüs paketinde kişi başı nakit yardımları artırma teklifinin kabul edilmesinin ardından güvenli limanlara olan talebin zayıflaması sonucunda iki buçuk yılın en düşük seviyesine yakın seyrediyor. Dolar mali destek paketi haberleri ile %0.53 kayıpla 89.855 seviyesinde bulunuyor.

Petrol ABD'nin pandemi yardım ödemelerini artırma ihtimali ve AB ile İngiltere arasındaki ticareti istikrara kavuşturacak olan Brexit ticaret anlaşmasından destek buldu. Fiyatlar yakıt talebinin artacağı beklentileriyle dört seansta üçüncü kez yükseldi. Brent petrol %1.22 primli olarak $51.48; ABD hafif ham petrolü ise %1.26 primli olarak $48.22 seviyesinde.

Altın zayıf seyreden doların etkisiyle hafif yükselirken, yatırımcılar ABD Senatosu'nun pandemi yardımının artırılmasına yönelik oylamasını bekliyor. Altının spot piyasadaki ons fiyatı önceki seansta hafif ekside kapandıktan sonra bugün %0.26 artışla $1.876 seviyesinde.

LME bakır ise 2 günlük tatilin ardından ABD’deki koronavirüs destek paketi iyimserliği ile yeni haftaya pozitif başlarken %0.37 primli olarak $7.860 seviyesinden işlem görüyor.İndir

Sayfalar: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
TCMB Kurları (15.08.2022) USD: 17,9689 - EUR: 18,502 - GBP: 21,8895 Fixing Kurları (14.08.2022) USD: 18,124 - EUR: 18,6641 - GBP: 22,0787 Fixing Pariteler EUR / USD: 1,0298 - GBP / USD: 1,2182